Zweden wil in Vasteras energie uit atoom halen Veel en prachtig fruit op Sint- Nicolaasveiling te Krabbendijke KERNFYSICUS-ALCHEMIST WERKTE MET ATOOM-ENERGIE VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 PROVINCIAL F: ZEEUWSE: COO RANT HET ZWEDEN VAN HEDEN Land bezit eigen uranium In het provinciestadje Vaste ras te Zweden is een hoog, wit, hoekig laboratorium ver rezen. Daar speurt men zon der een spoor van mijmering naar de schat van onze da gen, in de kern van het atoom. Een paar kilometer benoor den het stadje komen de hoogspanningslijnen uit N.- en Midden-Zweden tezamen, die de elektrische stroom van de waterkrachtwerken hoog uit de bergen naar de grote steden in midden en zuiden, ja zelfs via een negentig kilo meter lange onderzeese ka bel naar het Oostzee-eiland Gotland voeren. Maar de toeneming van het energie-verbruik van liet land is thans zo snel, dat alle mo gelijkheden die de water kracht biedt tegen 1970 voor 100 pet. in gebruik zullen zijn. Kolen en olie heeft Zweden niet zelf. Noorwegen, aan de andere kant van de grens, heeft nog aanzienlijk grotere waterkracht-reser ves, maar het maakt geen haast om die bronnen aan te boren en Zweden er van te laten mee profiteren. „Mis schien dat ze wat meer ge ïnteresseerd zullen worden, als ze daar gaan beseffen dat het ons ernst is onze energie nu maar uit het atoom te gaan halen", zei men ons in Stockholm. Dat het de Zweden ernst is met de toepassing van de krachten in het atoom ziet men hier in het la boratorium van Asea. In de enor me hangar waaromheen het la boratorium is gebouwd, staat op ware grootte een kwart sector van een reactor, die thans op het energie-program van de Atoom Energie Commissie staat. Elders in de hall worden de mechanismen beproefd, die de uranium-brand- stof in de reactorkern moeten plaatsen. Volgens goedgekeurde plannen van de Energie Commissie zal van 1970 af in Zweden ieder jaar een nieuwe atoomcentrale van 200 tot 250 Megawatt' in gebruik worden genomen. De aanloop daarvoor is al genomen. Op dit ogenblik is de eerste reeds in aanbouw om Studsvik, een kleine voorstad van Stockholm te voorzien van 15 Me gawatt elektriciteit en 90 MW warmte voor stadsverwarming met stroom. Dit plan wordt uit gevoerd door A. B. Atomenergi, het staatsbedrijf, dat deze centra le aan de gemeente Stockholm zal verkopen zodra het zijn lessen er uit heeft geput. Het loopt ook in Zweden niet helemaal zonder val len en opstaan. In Vasteras had op dit ogenblik één warmtestation, „Adam al in bedrijf moeten zijn als produkt van de particuliere industrie. De particuliere indus trie heeft echter niet willen wach ten tot de staatsorganen de za ken voor haar hadden uitgedok terd, en zij heeft haar eigen pro ject ontwikkeld. „Het loopt beslist nog niet pre cies zoals wij hadden gehoopt", zei men ons bij Asea. De wer kelijke kosten bleken twee maal zo hoog te gaan worden als aanvankelijk berekend. Dat bracht Asea's tweede project, Eva, waarbij het accent meer op verwarming dan op elektri citeit was gelegd, in verdruk king. Men heeft Adam en Eva nu gecombineerd en deze Adam Jr. „laten we hopen een Abel en geen Kaïn" is nu in uitvoering in een andere buitenwijk van Stockholm. EIGEN URANIUM. Zweden verkeert, in de bevoor rechte positie, dat het zijn eigen uranium heeft. Ertsen van niet al te hoog maar toch zeer bruik baar gehalte worden door AB Atomenenergi gewonnen en ge zuiverd bij het plaatsje Kvarn- torp. Voorlopig nog slechts 10 ton per jaar, maar hoewel plannen voor een fabriek, die 120 ton per jaar zou kunnen verwerken voor lopig in de ijskast zijn gestopt, wordt dat een uitstel, maar stel lig geen afstel genoemd. Het feit dat Zweden zijn eigen uranium verwerkt is van bijzondere bete kenis in het debat over de vraag of het land een eigen atoomwa- pen-produktie ter hand zal nemen. In tegenstelling tot wat in niet over eigen uranium-voorraad be schikkende landen het geval is bij leveringen zoals door Euratom met de V.S. is overeengekomen, kan Zweden het plutonium, dat bij de splitsing van uranium in de energie verwekkende reactoren ontstaat, onder eigen beheer hou den. En daarmee heeft het het materiaal in handen, dat voorlo pig als grondstof voor A-wapens onmisbaar is. Dat is niet alles wat men voor een dergelijke even ambitieuze als politiek ontvlam bare onderneming nodig heeft. In de eerste plaats moet men er de hersens voor hebben, aldus onze gastheer. Maar reeds op dit ogenblik, misschien wel mede als gevolg van de zekere concurrentie tussen het staatsbedrijf en de particulie re Zweedse industrie, maar óók omdat de grote Zweedse bedrijven als Asea, Befors en nog verschei dene andere, hebben onderkend wat er straks aan mogelijkheden op de wereldmarkt liggen voor bedrijven, die zich in een vroeg stadium op de beheersing van de materie hebben geworpen, is er op dit ogenblik reeds een zo brede basis van wetenschappelij ke werkers op kern-energetisch gebied, dat de vraag of Zweden zijn eigen wapens zal gaan ma ken, minder verbluffend is dan zij in eerste aanleg moet lijken. Vakbond voor schepelingen onder goedkope vlag Twee Amerikaanse vakbonden van zeevarenden, de „National Maritime Union" en de „Seafarers internatio nal Union" hebben tezamen één vak bond opgericht die zich speciaal ten doel stelt de arbeidsvoorwaarden voor bemanningsleden van schepen onder goedkope vlag te verbeteren. De „International Maritime Workers Union", die geleid wordt door de bei de voorzitters van de oprichtende vakbonden, denkt een groot deel van de naar schatting 70.000 opvarenden van de 1695 schepen die onder de vlaggen van Panama, ^unduraus, Li beria en Costa Rica varen, tot zich te trekken en als onderhandelings orgaan hun belangen te bepleiten. De landen van de goedkope vlag ei sen van de reders die hun schepen daar laten registreren geen sociale voorzieningen, minimumlonen of an dere regelingen. Als de zeelieden die op deze schepen varen zich organise ren, zo redeneert de nieuwe vakbond moet het mogelijk zijn ook voor hun belangen in actie te komen. Zaak-Meulenbelt komt in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer plaatste donder dagmiddag het rapport van het over leg tussen de vaste commissies uit de "kamer van justitie en van volks gezondheid met enkele ministers over de zaak-Meulenbelt op haar agenda. In de komende week kómen aan de orde de begrotingen van O. K. en W. en van financiën, zodat de zaak- Meulenbelt zeker niet voor 8 decem ber en vermoedelijk nog later be sproken zal kunnen worden. De dam van de hydro-elelctri- sche centrale van Namforsen is een van de vele stuwen, die Zweden van elektriciteit door waterkracht voorziet. Zeventig procent van Zwedens water kracht is nu echter reeds inge schakeld en tegen 1970 zal alle waterkracht, die Zweden met de thans bekende technische middelen kan exploiteren in ge bruik zijn. Van dat jaar af zal Zweden voorlopig één atoom centrale per jaar nodig hebben om in zijn energiebehoefte te voorzien. IJZER VERANDEREN IN GOUD.. Zonder ceremonieel naar de gevangenis Ottorino Bazzoni, de alchemist die met „atoom-energie" werkte, zit nu op een plaats waar „buiten landse spionnen" zijn formule om met zijn kleine synchrotron ijzer in goud te veranderen niet kunnen stelen. Zijn verblijf: een cel in de „Re- gina Coeli" (Koningin des hemels) gevangenis in Rome. De 59-jarige alchemist werd woensdag door de politie zonder veel ceremonieel naar de gevangenis overgebracht nadat deze tot haar verbazing had ontdekt dat minstens drie mensen in zijn „uitvinding" hadden ge loofd en hem een voorschot van 26 miljoen lire (ruim 160.000 gul den) hadden gegeven. De man, die aan Bazzoni het meeste geld gaf, was een professor, wiens naam de politie barmhartig ver zweeg. Bazzoni, die gezocht werd in verband met een reeks andere fraudes en vervalsingen, begon zijn carrière als „uitvinder" twee maanden geleden met het inrich ten van een laboratorium in een kelder, compleet met „synchro tron". Hij werkte onder de naam van Vittorino Rossi, om zichzelf „te gen buitenlandse spionage" te be schermen, zoals hij plechtig tegen over de politie verklaarde. Minstens drie personen, een profes sor, een hoge legerofficier en een juwelier, geloofden hem toen hij beweerde dat hij met zijn „uitvin ding" ijzer in goud kon verande ren door middel van kernfysische processen. „Het is vrij eenvoudig", zo legde hij zijn slachtoffers uit, wijzend op de „synchrotron", een wonderlijk apparaat, bestaande uit een metalen cilinder, talloze dra den en radertjes: knoppen en rode lichtjes, die mysterieus aan en uit gingen tijdens het „neutronenbom bardement". „Ik doe het ijzer hier en door deze hefboom over te halen begint een bombardement van neutronen en alfastralen. De neutron splitst een elektron kunt U me volgen?... en de alfastraal doet een proton Geen wijziging van de dividendbelasting De minister van financiën zegt in zijn memorie van antwoord inzake de be groting van financiën 1960 aan de 7" -eede Kamer dat hij een wijziging de dividendbelasting in die zin, dat het karakter van voorheffing vol ledig tot zijn recht kan komen niét overweegt. Voor verreweg 't belang rijkste deel van de gevallen waarin de dividendbelasting thans eindhef- fing is te weten de dividenden wel ke naar het buitenland afvloeien is immers het karakter van eïndhef- fing in overeenstemming met de thans internationaal gebruikelijke gedragslijn. Weliswaar, zo verklaart de minister, vindt in de internationale verhoudingen talrijke malen gehele of gedeeltelijke teruggaaf van divi dendbelasting op uitgaande dividen den plaats, maar dit geschiedt in de regel slechts indien zulks is voorzien bij een tussen belanghebbende staten gesloten verdrag, waarbij de ver dragspartners zich over ên weer tot het verlenen van die teruggaaf hebben verbonden. STEEDS BETERE KWALITEIT Aanvoer van 169 ton fruit bracht f 127.000 op Op de jaarlijkse Sint-Xïcolaasveïling ran de veilingvereniging K.E.O. te Krabbendijke (de elfde), die donderdagmiddag werd gehouden, ïs weer een flinke hoeveelheid prachtig fruit aangevoerd. De aanvoer bedroeg 10.839 colli, omgerekend in kilo's 169.841 kg fruit. Alles bij elkaar was het een prachtige collectie fruit, waarbij bijzonder mooie en rijk ge kleurde appels en peren te zien waren. Eens te meer blijkt uit de punten waardering, dat de veiling te Krabbendijke steeds beter kwaliteitsfrnit te bieden heeft- Van de in totaal 169 ton aangevoerd fruit was 66.122 kg verpakt fruit in 5346 kratten en 103.719 kg in 5493 kisten op de export en blokveiling. In totaal werd voor ruim f 172 000 omgezet, hetgeen neer komt op een gemiddelde van f 75 per honderd kilogram. Nadat de voorzitter van de veiling vereniging „Krabbendijke en Om streken", de heer W. C. van der Werff een kort begroetingswoord had gesproken tot de talrijke aan wezige handelaren en kopers, voerde de directeur van de veiling, de heer A. Dommisse 't woord. Hij wees er op, dat de aanvoer beduidend minder was dan vorig jaar, toen 241 ton fruit in lange rijen stond uitgestald. Als oorzaken hiervan noemde hij een kleinere oogst, het vroeger rijp zijn van het fruit dan nor maal en de mindere houdbaarheid. Vervolgens ging hij over' tot de prijsuitreiking. Goud en zilver De gouden medaille van het Ce'ntraal Bureau was ditmaal voor het fruit- bedrijf C. P. Vogelaar te Krabbendij- Veel en mooi fruit werd donderdag aangevoerd op de elfde Sint Nicolaas- veiling te Krabbendijke. Tientallen kratten stonden ordelijk opgesteld in de grote veilingloods. ke met 1.401% kg B.A. Lucas I 75-80 met 97 punten. Het maximum te be halen aantal punten bedroeg 100. De twee zilveren medailles van het Cen traal Bureau gingen resp. naar de Cultuuronderneniing „Vredenhof" met 300 kg Cox's O. P. E 70-75, met 97 punten en de heer W. G. van Nieu- wenhuyze te Waarde met 71% kg Winston E 75-80, met 97 punten. De wisselbeker van de gemeente Krabbendijke voor de beste kwaliteit (maximum 50 punten) kwam terecht bij de heer J. P. Kakebeeke te Krab bendijke met 315% kg Légipont E 75-80, met 49 punten. De tweede wis selbeker van de gemeente Krabben dijke, voor de beste prestatie, ging naar de heer M. Dees te Krabbendij ke met 306 kg Golden Delicious E 70-75. Andere prijzen Voorts was zoals te doen gebruike lijk een groot aantal kleinere prijzen beschikbaar gesteld. De prijs van de A.V.M. (sigarendoos) was voor „Wel gelegen" van de heer J. Q. C. Lens hoek te Kloe tinge, met 157% kg Lé- uiteenvallen. Zo krijgen wij een geiger-reactie en daarna..." En daarna waren zijn slachtoffers •overtuigd. De politie had meneer „Rossi" al enige tijd geschaduwd en woens dag werd deze gearresteerd nadat zijn ware identiteit was ontdekt. ,Oké, ik ben Bazzoni en ik moet vier jaar zitten voor fraude in het noorden", zei de „uitvinder" ver ontwaardigd. „Een misdadiger kan ook een wetenschappelijk genie zijn, waar of niet?" De politie was het daarmee eens, maar vond het veiliger hem in Regina Coeli op te sluiten „dan kunnen de buitenland se spionnen uw formule niet ste len, begrijpt U". Hoewel Bazzoni dat niet wilde begrijpen werd hij toch opgesloten. Nederlander in Denemarken vrijgesproken Voor een sraokkelaffaire van verle den jaar werd kapitein H. B. van het Nederlandse motorschip „Audrey", een kustvaarder uit Delfzijl, in Ged- ser door douane-autoriteiten aange houden. Het schip was op weg van Zweden naar Nederland, toen het eni ge dagen geleden op de zuidkust van Lolland strandde. Het schip werd naar Gedser ge sleept, waar aan de kapitein prompt een rekening gepresenteerd werd van 3200 kronen voor onbetaalde in voerrechten, vergezeld van een boete van 3400 kronen. B. verklaarde gisteren voor de rech ter te Nakskov. dat hij niet schuldig was aan het ten laste gelegde, na melijk het verkopen van 16.000 si garetten en zes flessen sterke drank aan twee mensen in Nakskov. Hij gaf toe, dat hij ten tijde van de be weerde smokkel in Nakskov was, maar zei dat het aantal sigaretten en sterke drank aan boord van de „Audrey" te verwaarlozen klein was. B. werd door de twee Denen niet herkend als de man, die de goederen feleverd zou hebben. Deze getuigen leven bij de bewering, dat ze de goederen van een van de vier beman ningsleden hadden gekocht. De kapitein werd vrijgesproken. De „Audrey" zal waarschijnlijk vandaag uit Gedser vertrekken. Nieuwe Amerikalijn Detwiler en Verolme Door de heer L. E. Detwiler te New York en Verolme Verenigde Scheeps werven te Rotterdam is opgericht de Amerikaans-Europese transportmaat schappij „American European Lines" N.V. te 's Gravenhage. Deze heeft ten doel het vervoer van passagiers en vracht ter zee, te land" en in de lucht, exploitatie van schepen enz. Het maatsehappélijk kapitaal be draagt f 5 miljoen, verdeeld in 5000 aandelen van f 1000 waarvan zijn ge plaatst en volgestort 1000 aandelen. De oprichters nemen elk deel voor 500 aandelen. De raad van beheer bestaat uit de heren prof. mr. P. S. Gerbrandy voorzitter, C. Verolme, L. E. Detwiler, W. D. Fugazy, mr. H. R. Hoekstra, C. Muccia, ir. J. J. Sten- ger, mr. J. F. W. Steyn en F. S. Wood. In de statuten is bepaald dat de meerderheid van de leden van de raad van beheer de Nederlandse na- tionaliteit moet bezitten en in Ne derland woonachtig moet zijn. Diner van commissarissen der koningin voor prof. De Quay De commissarissen der koningin in Nederland hebben gisteren in hotel Wittebrug te Scheveningen een diner aangeboden aan hun oud-collega, prof. De Quay, de huidige minister president en diens echtgenote. Aan de maaltijd namen tevens deel minis ter mr. Toxopeus, oud-minister mr. Struijcken, dr. Günther, secretaris generaal en mr. Kan, oud-secretaris- genëraal van binnenlandse zaken. Revalidatiecentrum te Loenen geopend De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klom- pé. heeft donderdag te Loenen op de Veluwe „de Schansenbcrg", het re validatiecentrum voor blinden van alle gezindten, geopend. Dit centrum, het eerste op het vaste land van Europa, waarin voorlopig vijftien mensen een verblijf hebben gekregen, is in het leven geroepen door de stichting „Het Nederlandse blindenwezen" en door de stichting ..Algemene en individuele blindenbe- langen". gipont. De compótescbaal van de A. V.M. ging naar het fruitbedrijf C. P. Vogelaar met 208% kg Jonathan. De medaille van de aan- en verkoop vereniging Wemeldinge kwam in be zit van het fruitbedrijf „De Crabbe" met een partij van 775 kg Golden Delicious. Tenslotte was er nog een aantal prijsjes van ondernemingen, die alle hun weg vonden naar een fruitkweker. Het Rode Kruis had ook een goede dag, want kopers en telers droegen voor deze vereniging ieder één cent per collo af. De vóór de kopers beschikbaar ge stelde prijzen werden als volgt toe gekend voor de grootste hoeveelheid afgeno men fruit fa. M. AUewijn en Zn. te Krabbendijke, 25.499 kg voor het hoogste factuurbedrag fa. L. J. v. Langevelde en Zn., Krabbendijke, 20.231,49 voor de hoogste kg-prijs (over tenminste 5 K-ratten) J. Ver stegen te Goes, 1,31 p. kg, met Doyenne du Cornice. De fa. Van Lïere uit Kapelle had een nieuw ras appels aangevoerd, n.I. 6 kilo James Grieve Li red. Deze ap pels brachten 4,03 per kilo op. De opbrengst was voor het Rode Kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5