Nieuwe herv. kerk 't Zand wordt gebouwd met steun „Grote" actie Zeeuwse Almanak met Krnschen Salts. COMBINATIEMOGELIJKHEID VOOR KLEINE BOUWBEDRIJVEN VAN :mn TOT Heerlijk dekens [ÏTÏ1 II 44.50 32.50 42.50 43.50 56.- 54.! 26.75 OVERLEG MET G.S. OVER DE VEERTARIEVEN IS GAANDE OLMA c0mpress0r horloges Oesterteelt Ka Vee Wee Agenda PROVINCIAL ±1 ZE b U W H hi V OU KA N'l' VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 ALS ENIGE KERK IN ZEELAND Gemeenteleden brachten in één jaar respectabel bedrag van f 15.500 bijeen DE ENIGE KERK, die in Zeeland met financiële steun van de kerkbouwactie van de Ned. Herv. Kerk (die beoogt 16 miljoen bijeen te brengen voor de bouw van 160 nieuwe berken in Neder land) zal verrijzen, komt te staan op 't Zand (gemeente Middel burg). De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk van 't Zand (kerkelijk bij Koudekerke behorend) hoopt, dat deze nieuwe kerk, waarbij tevens een verenigingsgebouw wordt opgetrok ken, over twee jaar gereed zal zijn. De hervormde gemeenteleden van 't Zandt hebben Aan het begin af enthousiast en daadwerkelijk meegeholpen aan de bouw van hun kerk. In één jaar tijd brach ten zij tot nu toe reeds een be drag van 15.500 bijeen Hét is dan ook begrijpelijk, dat de kerkvoogdij onder voorzitterschap van de heer L. Evcraars zo spoedig mogelijk de nieuwbouw wil realise ren. Want door de enorme groei van de betreffende wijk is een nieuwe kerk dringend noodzakelijk. Sinds 1954 zijn er 400 nieuwe woningen ge bouwd en op grond van uitbreidings plannen mag men daarbij nog op een aantal van rond 1200 rekenen. Dat betekent, dat dit stadsdeel 'tZand plus de Stromenwijk in de toe komst tussen de 6000 7000 inwo ners zal tellen. Het aantal hervormde gezinnen zal zich dus aanzienlijk uit breiden. De kerkvoogdij, die reeds in 1954 een nieuwbouwplan heeft laten opmaken, maar dit door te krappe financiën niet kon realiseren, verzocht de ge meente voor het nieuwe plan een aan vaardbare plaats aan te wijzen voor de nieuwe kerk. Centrumplaats Die is verkregen aan het begin van do Oosterscheldestraat bij de brug in het verlengde van de Do- rus Rijkersstraat. Deze plaats is bijzonder centraal gelegen als kerkelijk centrum een kerk dus Advertentie) Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van tlw rhenmatiek. Door oea bloedzuiverend!) kuur Kruschen's aansporende werking op uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pijnver- wekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten en zo ver dwijnt de oorzaak van die slopende pijn. XJ moet niet wachten - U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo uw rheumatische pijnen uitbannen - radicaal en het verenigingsgebouw, waar in de verschillende kerkelijke ac- t.hiteiten en vergaderingen ge houden kunnen worden. De kerkelijke middelen warén even wel te gering om de ontwikkeling te kunnen opvangen. Om de. zaak te kunnen financieren eerst moest 1800 vierkante meter grond gekocht worden werd een commissie grondverwerving opgericht onder de energieke leiding van de heer W. Don, die ervoor zorgde, dat 300 ge meenteleden 500 vierkante meter grond kochten en aldus 8000 in de kerkbouwkas brachten. In verband met de landelijke kerkbouwactie zet te men deze verkoop stop om de „grote" actie te steunen. En hier lie ten de gemeenteleden van 't Zand zich eveneens van hun beste zijde zien, want de kerkvoogdij mag re kenen op ongeveer 7500. Nu de optietemijn. is afgelopen, heeft de kerkvoogdij besloten om de grond te kopen, waarvoor dus de gemeenteraad een besluit moet nemen. De commissie grondver werving werd opgeheven, evenals het reeds eerder ingestelde bouw fonds, terwijl thans de werkzaam heden. wórden voortgezet door de nieuwe commissie kerkbouwfonds. De eerste fase voor de kerkbouw is dus afgelopen. De kerkvoogdij heeft kortgeleden de architect Ir. P. J. 't Hooft te Goes opdracht gegeven tot liet ontwerpen van een schets voor het kerkelijk centrum. De kerk voogdij heeft zich een kerk voorge steld met een capaciteit van rond 600 a 700 zitplaatsen, maar dit kan natuurlijk veranderen. Dien hoopt echter, dat het plan omstreeks ja nuari van het volgend jaar gereed is, zodat dan ook de kostprijs bekend is. Het plan van 1954, waarbij men ver- diepingsbouw wilde toepassen, is vol ledig losgelaten. Na overleg met de adviescommissie kerkbouw kwam vast te staan, dat de bouw van kerk en gemeentezaal naast elkaar niets duurder zou zijn. Bovendien kleefden aan etagebouw technische en andere bezwaren. Wanneer de nieuwe kerk gereed is, zal de oude kerk voor de hervormde gemeente van 't Zand geen dienst meer hoeven te doen. Het orgel uit deze kerk zal echter niet overge- braoht kunnen worden. De kerkvoog dij heeft momenteel nog geen beslis sing genomen over het soort orgel, dat in de nieuwe kerk zal worden geplaatst. AANNEMERSMIDDAG IN GOES Verhelderend gesprek over kwestie „eigen beheer" Op een bijeenkomst, die belegd was door de afdelingsbesturen van de aannemers- en patroonsbonden op Noord- en Zuid-Beveland in samen werking met het Initiatief Comité „De Bevelanden" in „De Korenbeurs" te Goes, heeft donderdag-middag dr. A. Hendriks, directeur van het Eco nomisch Instituut voor do Bouwnij verheid een uiteenzetting gegeven over „De ontwikkeling van het bou wen en de gevolgen hiervan voor do bedrijven". Een der voornaamste pun ten welke ter sprake kwamen was 't vormen van een combinatie in ver band niet de revolutionaire ontwik keling van de bouw in de laatste jaren. Dr. Hendriks beschreef lióc de bouw methoden in de loop der geschiedenis veranderden. Specialisatie maakte het voor de aannemer niet eenvou dig het gehele terrein te overzien. Deze specialisatie houdt gevaren in voor het kleinbedrijf. Dr. Hendriks GERINGDE SPREEUW De op 1 september van dit jaar in Haamstede gevonden spreeuw, zo meldt Barend Zwerfmans, werd op 9 januari 1955 in Renesse geringd. Daar de vogel als „volgroeid" werd gemerkt (Leiden K 30397) moet de spreeuw dus minstens vijf jaar oud zijn geweest. Het dier, dat niet ver van zijn geboorteplek dood werd ge vonden, toonde zich bijzonder „plaatsvast", aldus Barend Zwerf mans. „FLANDRIA".... De West Zeeuws-Vlaamse/accordeon- club „Flandria" gaat zondag a.s. naar het tweedaagse internationale VERPLICHTINGEN... Nog een goeie week en liet is zo ver. Dan ie het weer de grote dag van de kleine geschenken, die zoals ge weet de vriendschap onderhouden. De dag van de stropdassen, banket letters en marsepeinen varkens; de pepernoten, suikeren harten en de flesjes reukwater. De dag van sint, die nu weliswaar al weer geruime lijd in ons midden is, maar die zijn activiteiten toch eerst, op de vijfde december ten volle ontplooit. Goed, hij heeft triomfale intochten gehou den, bejubeld door opgetogen kinder scharen; hij heeft zo hier en daar al eens een schoen gevuld. Piet mis schien zelfs al wel eens met de gard laten zwaaien, maar het grote werk moet toch nog komen. En intussen ons hart maar kloppen van verwach ting. En alles verslinden wat wij o ver de sint in de kranten mogen lezen: Al zijn activiteiten op de voet volgen. Waarbij wij en vandaar dit stuk- ic tot onze grote vreugde verno men hebben, dat ook dAt jaar de sint- burgemeesters, onder aanvoering van de eerste burger van Sint-Laurens, weer actief zijn geweest. Een hele geruststelling. Tenslotte verkeren wij hier in Zeeland met al die Sint-gemeenten (Maartensdijk, Annaland, Jansteen) in een bevoor rechte positie. Maar dat schept ook verplichtingen. Een bescheiden woord van hulde voor de burgemeesters, die dat inzien leek ons hier beslist op zijn plaats. Vanwar accordeonconcours in Brugge- De dirigent, de heer Anthonisse, heeft het aangedurfd om voor de ere-afde- ling in te schrijven. De accordeonis ten uit IJzendijke zullen twee ver plichte nummers moeten spelen, na melijk „Orpheus in de onderwereld" van Jacq. Offenbach en „In het rijk van de,Indra", eveneens een ouver ture, van Paul Lincke. GASWASSERIJ Na de ingebruikname van do nieu we zwavelzuurfabriek te Sas Aan Gent had men A'ooral in de di recte omgeving A'an do fabriek nogal eens last van gassen, die bij de produktie ATijkwamen en soms Avanneer de fabriek op volle toeren draaide, zelfs van een „zwavel zuurregen". Om hier een eind aan te maken heeft men een gas-wns- ïnstallatie aangebracht, die olie hinderlijke gassen en zuren op vangt en ze bovendien Aveer pro- duktief maakt. JUBILEUM Pastoor G. de Graatnv te IJzendijke viert zondag zijn twaalf-en-een-half- jarig jubileum. In de plechtige H. Mis van half negen zal oud-lrapelaan J. van de Veeken een feestpredikatie houden, Avaarna om drie uur 's mid dags een huldigingsbijeenkomst wordt belegd in liet. jeugdgebouw. WARM Onder dc westelijke zijbeuk van. de hervormde kerk te Sint-Annaland is zondags een sonoor gedreun te horen. Dat geluid is afkomstig van do ka chel, die in de kelder staat en auto matisch in- en uitschakelt, al naar gelang de thermometer aangeeft. Maar de kerkgangers nemen dit ge luid voor lief. Want het betekent, dat de verwarming thans weer uitste kend functioneert. Trouwens aan de temperatuur is ook wel verschil te merken, in vergelijking met enige tijd geleden. gaf de aannemers het advies om hun opvolgers zoveel mogelijk te laten opsteken van de speciale technieken en methoden, die in andere bedrij ven worden toegepast en die men in eigen bedrijf niet kent, zodat men een grotere verscheidenheid van op drachten zal kunnen aanvaarden. Dit is van belang, gezien de bijzondere objecten, die men tegenwoordig kent en waarvan ook Zeeland, dank zij de Deltawerken, zijn deel krijgt en nog zal krijgen. Dit zou een stap nader zijn tot de oplossing van het probleem, Avaar- A'oor de aannemers op Zuid- en Noord-BeA'eland zich zien gesteld, namelijk een A'er mindering van orders en daardoor een stijgend gevaar van Avegtrekkende arbeids krachten. Ook de combinatievorming wérd doqr dr. Hendriks belicht. Deze behoeft niet noodzakelijkerwijs 'n continue rend karakter te hebben maar zou ook A'an tijdelijke aard kunnen zijn. Het is een mogelijkheid om te con curreren met grote landelijke combi naties. Dr. Hendriks verklaarde gaar ne adviezen ,të zullen verstrekken, wanneer daarom van de zijde der aannemers wordt verzocht. Öij was echter van mening, dat gezonde fir ma's zelf de wëg naar een combi natie (indien gewenst) wel zouden \dnden. Tijdens de discussie ging men op dit onderwerp nader in. De voorzitter van het Initiatief Comité „De Beve landen", mr- H. M. Stieger, gaf later een kleine toelichting, waarin hij onder meer mededeelde, dat er min der klachten van de aannemers wa ren gekomen over het gebrek aan orders ten gevolge van het uitblijven van goedkeuringsbesluiten door de overheid. Het Initiatief Comité nam enige tijd geleden naar aanleiding (Advertentie) Het wordt weer tijd voor een extra deken. Komt U nu eens kijken naar onze nieuwe collectie prachtige dekens in de nieuwste kleuren o.a. parel grijs, linde, camel, cognac en aqua. De complete 1960 collectie VAN WIJK DEKENS Heerlijk warme deken# van 100% zuiyer wol 100% Zuiver wollen dekens van de bekende „Hatema" fa brieken, zowel in eifen als In fraaie streepdesslns; groot kleu ren assortiment 1 persoons 2 persoons De originele ZAALBERG DEKENS „Goud-speciaal" 1 persoons 2 persoons 1 pers. 210x150 2 pers. 220x180 50 Extra zware wollen dekens met zachte dons-finish, In de allerntouwste dessins. 1 persoons 2 persoons 34.s BEI.LAMYPARK VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN van dergelijke klachten contact op met het provinciaal bestuur. Dit con tact heeft klaarblijkelijk gunstig re sultaat gehad, zo concludeerde mr. Stieger. Mr. Stieger deelde na afloop van de vergadering, die een besloten ka rakter droeg, tevens mede, dat men frank en vrij had gediscussieerd over de bezwaren, die de aannemers heb ben tegen gemeentebesturen, die wer ken in eigen beheer uitvoeren. De vergadering werd namelijk bijge woond door een vrij groot aantal bur gemeesters en gemeente-opzichters. Dr. Hendriks illustreerde zijn cause rie op deze aannemersrmddag met eon aantal dia's. Bovendien gaf hij enkele interessante cijfers, Avaaruit onder meer bleek, dat er op Noord en Zuid-Beveland 22 kleine aanne mersbedrijven zijn op iedere 10.000 imvoiiers. Dit getal is A-oor het hele land 19, voor Schouwen-Duiveland en Tholen ruim 40, voor Walcheren 20, voor West Zeemvsch-Vlaandercu ruim 48 en voor Oost Zceuwsch- Vlaanderen 30- Spreker kwam tot de conclusie, dat er voor de kleine be drijven A'oldoende bestaansmogelijk heid is, mits men zich instelt op een verandering van de produktietech- nick. MINISTER KORTHALS Nog geen standpunt bepaald over afgeven veer-legitimaties voor Zeeuwen In zijn memorie van antAVOord op do begroting van Avaterstaat deelt mi nister Korthals mede, dat bij nadere raming de bijdrage aan de provincie Zeeland op do exploitatie der A-eren OA'er de Westersclielde 1960 verhoogd zal moeten AA'orden van drie tot drie en een half miljoen gulden. Nader overleg met Gedeputeerden van Zeeland OAer de A'certaricA'cn is gaande. De opbrengst was in het jaar na de tariefsverhoging van augustus 1958 1,4 miljoen gulden hoger, dan bij handhaving van het oude tarief het geval zou. zijn geweest. Een teruggang in het personenver voer begon in 1956, waartegenover een sedert 1957 langzamer toename van het vervoer van motorrijtuigen staat. Na invoering der nieuwe tarieven is het aantal Nederlandse auto's met prijzen vanaf «35.- 100'/. WATERDICHT 100-/.CONDENSVRIJ 0,9 procent afgenomen, het totaal dei- auto's met 0,3 procent. Over het af geven- van veer-legitimaties voor Zeeuwen heeft de minister nog geen standpunt bepaald. Brug over Haringvliet in 1968 open voor verkeer Tijdelijke Heffing van tol Het ligt vooralsnog in de bedoeling, de bouw van de kostbare brug over hot Haringvliet, Avaarvoor met een bomvtijd van een viertal jaren reke ning zal moeten worden gehouden, op een zodanig tijdstip ter hand te nemen, dat deze vrijwel gelijktijdig met 't tot stand komen van do weg- aansluïting A'ia do Volkerakdam aan de Noordbrabantse oever gereed zal zijn. Ervan uitgaande, dat na het voltooi en van de dam (volgens de huidige plannen omstreeks 1967) nog met een tijdmarge moet worden gere kend voor afwerking van de op de tot stand gebrachte vaste oeverver binding aan te leggen wegen, zal de brug over liet Haringvliet volgens deze plannen omstreeks 1968 voor het verkeer kunnen worden openge- In zijn memorie vaii ontwoorci op de begroting voor 1960 zegt de minis ter A'an verkeer en waterstaat dat het vinden van een economisch aan vaardbare oplossing voor liet kweken van oesters in min of meer afgeslo ten bassins voor een groot deel af hankelijk is van de vraag, of het mo gelijk is oesterlarven en oosters te kweken in stroomkanalen met een geringe stroomsnelheid. Dö proeven in het laboratorium te Wemeldlnge hebben aangetoond, dat op laborato riumschaal het kweken van oesters bij geringe Avatersnelheid inderdaad mogelijk is. Het ontwerp van do inrichting van een oesterproefbekken achter de dam in het Veersc Gat is zover gevorderd, dat reeds gebleken is dat de nodige werken investeringen zullen vragen in de ordo van grootte van 8 miljoen gulden, waarboven nog de lopende exploitatiekosten gedurende 4 jaar op tenminste 3 miljoen gulden mogen worden geschat. De eventuele aanleg van het bekken zal eerst kunnen ge schieden na voltooiing van de afsluit- dam in liet Veerso Gat, zodat het treffen van eventuele maatregelen niet urgent is. De minister is er zich van bewust, dat oud-minister Manshoit toegezegd heeft in het Veerse Gat prooven te nemen in een proefbokken, zulks in de veronderstelling dat kweekmetho- des kunnen worden gevonden, die kunnen worden toegepast op één of meer paatsen buiten de Oostcrsch el- de en dat de investeringen in rede lijke verhouding zouden staan tot de betekenis van de oestercultuur, zoals die op het ogenblik bij Yersclte wordt uitgeoefend. De ingevolge bedoelde toezegging on dernomen studie is nog niet beëin digd, doch het blijkt wel reeds, dat aan de watertoevoer en -afvoer moei lijkheden van ongunstige aard ver bonden zijn. Kerkeraadsverkiezing Tn de Geref. Kerk te St. Laurens is tot ouderling gekozen de heer C. Ton en tot diaken de heer Jac. Dingeman- se. Verkiezing In de Nederlands hervormde kerk te GrljpSkerke zijn de herenJoh. Louws en Joh. Boogaard tot diake nen gekozen. De heer G. Blankers werd gekozen tot ouderling. stold, terwijl clan tevens zal kunnen worden beschikt over de nodige ver bindingen met de onderscheiden we gennetten in de Hoeksche Waard, op Flakkee en in Noord-Brabant. Dit deelt do minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van ant woord over de bei. mede. Er Is ambtelijk ovei sgrotlng voor 1960 elijk over met belanghebbenden trleg g aande op Goeree- Overflakkce en Schouwen-Duiveland om do brug met particulier geld eer der te bouwen en dan tijdelijk tol te heffen. KUNST Cilli Wang Viissingen, „Britannia" j Nutsvoorstelling. WANNEER ER VAN IEMAND ge zegd kan worden, dat hij (of zij) de eeuwige jeugd heeft, dan is dat on getwijfeld van Cllli Wang, de vrouw, die zich dansparodiste noemt en die dat dan ook al sinds jaar en dag is. En hoe Cilli Wang heeft een eigen stijl, jawel. Dat hebben we in deze kolommen al eens meer geconsta teerd. Cilli Wang heeft zich een ge- heel eigen, van kostelijke humor doortrokken repertoire opgebouwd, jawel. Ook dat hebben we (in deze kolommen) al eens eerder geconsta- teerd. Cilli Wang is een ras-artieste, die gans alleen in staat ls om een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal gedurende een gehele avond te boeien met haar parodistische dansnummers. Ge wist het. En voor het geval ge het nog niet wist; ook gisteravond in „Britannia" te Viissingen heeft Cilli Wang een tot in de uiterste hoeken gevulde zaal doen genieten Van haar repertoire, in dit geval ten beste gegeven ter gelegenheid van een jubileumayond van de 175-jarige Maatschappij tot Nut van het Algemeen in liet al gemeen en A'an die voor het de partement Viissingen in het bijzon der. Op voortreffelijke Wijze gese condeerd door haar vleugel-adjudant Wim de Vries bracht zij ook nu weer haar toeschouwers tot spontane, langdurie ovaties met een optreden, dat naast vele „klassiek" geworden nummers enkele nieuwe vondsten omvatte, zoals „His Masters Voice" en „De kleine man". Maar het pleit voor het talent van Cilli Wang, dat men ook haar A'roegere succesnum mers (Landler, De schilder in zijn atelier, Zazilie en Danspaar om er enkele te noemen) weer met in tens genoegen zag opvoeren. Haar optreden blijft fris en wordt telkens opnieuw gebracht met een overgave, die men wel moet toeschrijven aan een „eeuwige jeugd". Uit deze summiere bemerkingen mo ge genoegzaam blijken, dat ,,'t Nut" een goede greep had gedaan met de keuze van Cilli Wang voor het ver zorgen van zijn jubileumavond. Rest. ons nog te melden, dat departements voorzitter L. de Kloe tevoren een wel komstwoord had gesproken en dat de heer A. A. Schuit uit Kortgene als hoofdbestuurslid een rede uit sprak, waarin hij in het kort de ac tiviteiten van het jubilerende „Nut" memoreerde. In liet laatste nummer voor de pauze onderstreepten Cilli Wang en Wim de Vries die activitei ten bovendien nog eens op een at tractieve, visuele manier. Zo werd het een over de gehele linie geslaagde jubileumviering, die dank zij het op treden van Cilli Wang bijzonder ge noeglijk en hoogst onderhoudend werd. V. E. Oude smidsen ook in Zeeland steeds zeldzamer (Slot van pag. 1) of de dure machines aan te schaffen. Bovendien komt vooral ten aanzien A'an de oudere smeden de vraag naar voren, of zij opgevolgd kun nen Avorden. Nu is in Zeeland niet bepaald to juichen over de liefheb berij bij do jongeren. Het gevolg is, dat gedurende dc laatste jaren talrijke smidsbe drijfjes verdwenen zijn hetgeen overigens ook met andere midden- standsbedrijvou het geval is. Hoefsmeden Dc mechanisatie in dc landbouw be dreigt ook de hoefsmederij. Vrijwel alleen op Walcheren zijn nu nog hoefsmeden te vinden, in elk dorp één of twee. Behalve dan weer in Veere, zo vertel de de heer Hillcbrand. Daar is de hoefsmederij afgedankt, zodat Vee re nu bediend Avordt vanuit Sint-Lau rens. Maar verder zorgen de Wal- cherse paarden er nog wel voor, dat er A'oldoende Averk is. Echter niet op Schouwen-Duiveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen, en ten dele ook niet in de Bevelanden, hoe wel in het oostelijk doel van Zuid-Be veland nog enkele hoefsmederijen te. vinden zijn. Met het verdwijnen van de hoefsmid en de speciale werkzaamheden, die de smid vroeger uitvoerde, is ook het smidsvuur grotendeels verdwenen, „De basis van 't vak", noemde de heer Hillebrand het gebruik van het vuur werk,, Daardoor gaat thans de hand vaardigheid verloren, voegde hij er nog aan toe. Bepaald slecht staat het er met de Zeeuwse smederijen niet voor, maai er moet toch rekening mee worden gehouden, dat er in do komende tijd nog verschillende zullen verdwijnen, vooral die geleid worden door oudere smeden. VICTORYJ^ftft een lichte sigaar] voor'mLrnmCt. Middelburg Electro: Die.Beine von Dolores, ID en 21.15 uur, a.l. Schut tershof: Musical-Comedy „Top Se cret,", P.z.B.M.-gezelschap, 20 mu'.. Schouwburg: H.M.D.T., 20 uur. Gou den Poorte: bijeenkomst plattelands vrouwen. 20 uur. Viissingen Alhambra: Met muziek meer mans, 19 en 21 uur, a.l. Luxor: Van het westelijk front geen nieuws, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: De blauwe engel, 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: vergade ring „In Dienst der Kerk", 20 uur. Prins van Oranje: vergadering AtR.- ktesverenlglng, 20 uur. Bejaardeneo- ciëtelt Keizersstraat: honderdduizend ste maaltijd „Tafeltje dek-,16", dóór U.V.V„ 10,30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2