PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Memorandum van landen der BILT Europese kleine vrijhandelszone Oude smidsen ook in Zeeland steeds zeldzamer BLOKKEN MOET WORDEN VOORKOMEN Vand aag. LANCERING VAN RAKET PIONIER 5" IS MISLUKT KONINGIN BRACHT BEZOEK AAN HARDERWIJK EN ERMEL0 TWEE DODEN DOOR BOTSING NABIJ AMSTERDAM 202e jaargang - no. 280 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; It. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2OT4 Aangeboden aan raad van ministers Namens de zeven landen, die zijn aangesloten bij de kortgeleden tot stand gekomen kleine vrijhandelszone, heeft Zweden een memorandum aangeboden aan de raad van ministers van de Europese Gemeenschappelijk Markt. De tekst van dit memo- randnm is niet bekendgemaakt, maar een diplomatieke bron in Straatsburg verklaarde, dat de zeven landen uitdrukking heb ben gegeven aan hun vaste besluit om ten koste van alles te vermijden, dat Europa zal worden verdeeld in twee concurreren de economische blokken. In het memorandum wordt voorts aangedrongen op spoedige onderhande lingen tussen de twee groepen. De diplomatieke zegsman deelde hierbij mede dat de E.E.G.-landen momenteel werken aan e.en antwoord dat zal leiden tot het openen van gesprekken over een vrije handel in geheel Europa. aan ontwikkelingsgebieden in Eu ropa en in andere werelddelen. 4. Om deze redenen geven de zeven regeringen van de nieuwe associa tie uitdrukking aan hun vastbe radenheid om alles te doen wat in hun vermogen ligt om een nieuwe splitsing in Europa te vermijden. „Zeven" bereid tot onderhandelen De tekst van het memorandum zou volgens de zegsman onderstaande punten bevatten 1. Het bestaan van twee groepen, ge ïnspireerd op verschillende doch niet onverzoenlijke beginselen, brengt het risico met zich mee dat een verdere vooruitgang op de weg naar een vrijere handel zou kunnen worden belemmerd. 2. Dit gevaar zou kunnen worden ver meden door een overeenkomst die door alle Europese landen zou kun nen worden onderschreven. 3. Door een dergelijke overeenkomst zouden niet slechts de handelsver- schillen van de twee groepen uit de weg kunnen worden geruimd, doch tevens zou deze een steun betekenen bij de Europese inspan ning tot het verlenen van hulp Het kwade gerucht De voor de oorlog bekende her vormde predikant ds. De Groot, schrijver van enkele boeken met pastorale herinneringen, vertelt in een van zijn geschriften over een catechisant,die de diepere zin van een bekende versregel niet begreep en daardoor voor een variant zorgde van deze regel, namelijk aldus: „Waar kan men beter toeven dan in een herenhuis?" Waarop de dominee hem vroeg: „Gun jij mij de pastorie niet?" Aan dit verhaal moesten wij denken bij het lezen van een bericht in ons blad van gisteren over de burge meesterswoning van Goes. De raad is daar in besloten vergadering bij een geweest en voor zover door de gesloten deuren heen geluiden naar buiten zijn gekomen mag men ondanks een officiële ontkenning! concluderen, dat er harde noten zijn gekraakt over de overschrijding van de begroting voor de verbouwing van dat huis met een bedrag van om en bij f 28.000. Gunt de raad de burge meester zijn huis niet Wij geloven, dat de catechisant van ds. De Groot zijn pastor wel degelijk een herenhuis gunde en de raad van Goes zijn-voorzitter wel degelijk e.en riante woning. Dat is dan ook niet het punt. Waar het hjer om gaat is, dat zonder voorkennis van de ge meenteraad voor een bepaald doel een hoger bedrag in dit geval zelfs aanzienlijk hoger! r- werd aange wend dan was toegestaan. Het is begrijpelijk, dat de raad hier over een en ander had te zeggen. Dat is evenwel achter gesloten deuren gebeurd, terwijl bovendien geheim houding is opgelegd. De vraag is nu: komt deze aangelegenheid ook nog in een openbare vergadering? Het is aan de raad van Goes deze vraag te beantwoorden, maar wij geloven dat die er verstandig aan zou doen een bevestigend antwoord te geven. In de eerste plaats gaat het hier om overheidsgelden, die nu eenmaal pu bliek verantwoord dienen te worden, maar bovendien is hier een vertrou wenskwestie in het geding. Zonder overdrijving mag worden gesteld, dat een zaak als de onderhavige bij een besloten behandeling een aangelegen heid van gerucht wordt. En een ge rucht is zelden goedDat is hier al gebleken! Wij geloven, dat het een zaak van goed bestuur zal zijn wanneer de raad van Goes alsnog besluit deze aangelegenheid in het openbaar aan de orde te stellen om onverbloemd en duidelijk te zeggen, wat hier is ge beurd. Want het is fnuikend voor het gezag van een gemeentebestuur wan neer over een zaak als deze, vreemde verhalen de ronde doen. En het dreigt ernstig deze richting uit te gaan. Ook in Vlissingen kent men de laatste maanden een zaak van veel gerucht. Daarbij gaat het om de financiële deelneming van de gemeente in een hotelmaatschappij. (Zie slot pag3 kol1 5. Zij beschouwen hun associatie als een stap in de richting van een overeenkomst tussen alle achttien landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.). 6. Om dit te hereiken zijn de zeven regeringen bereid om onderhande lingen met de E.E.G. te beginnen zodra deze daartoe bereid is. In middels zou via diplomatieke ka nalen of op enigerlei andere wijze van gedachten kunnen worden ge wisseld over de basis waarop der gelijke onderhandelingen met vrucht kunnen worden s ...is het 60 jaar geleden, dat H de beroemde Vlaamse lyrische y priester-dichter Guido Gezelle te Brugge overleed. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TWEEDE TRAP ONTBRANDDE NIET Ruimtevaartuig in Atlantische Oceaan Een donderdag door de Verenigde Staten ondernomen poging om, met behulp van een drietraps „Atlas- Able"-raket een schepradvormig ruimtevaartuig mot een gewicht van 168,74 kilogram een afstand van 360.000 kilometer in het heelal te doen afleggen en uiteindelijk in een baan om de maan te brengen, is mislukt, doordat de tweede trap van de raket niet is ontbrand. Aangeno men wordt dat de raket en het ruim tevaartuig dat de naam „Pionier V" had gekregen, in de Atlantische Oce aan zijn gestort. De lanceringspoging werd door Ame rikaanse geleerden als de moeilijkste proefneming beschreven, die ooit door de Verenigde Staten of de Sowjet-Unie ondernomen is. De voornaamste doelen 'van het lan ceren van de „Pionier V" waren het nemen van foto's van het maanop pervlak, het onderzoeken van de ruimte tussen de aarde en de omge ving van de maan, het meten van straling, het eventueel verkrijgen van enige aanwijzing over het be staan van een magnetisch veld van de maan, het instellen van een onder zoek naar gasachtïge „plasmawol ken", die door het heelal drijven, het gedrag van meteorieten en de uit werking der zonnevlammen. De officiële mededeling over de lancering was in voorzichtige be woordingen gesteld. Er werd niet in gezegd dat het de bedoeling was dat de „Pionier V" een baan om de maan ging beschrijven. „De lancering had ten doel een onderzoek in te stellen naar het gedeelte van het heelal tussen de aarde en de maan". Het was een belangrijke gebeurtenis voor de infanterieschool te Harder wijk, toen koningin Juliana gisteren kwam kennnis nemen van de oplei- dingsmetkoden. In de instructiezaal gaf kolonel W. D. H. Eekhout uitdrukking aan de dankbaarheid van de school voor het bezoek van Hare Majesteit en haar belangstelling voor taak en werkwij ze van deze school. Hij gaf diverse bijzonderheden over de inrichting en werkwijze van deze eigen leger- school, die een centrum is voor alle soorten opleidingen. Na haar bezoek aan de infanterie school te Harderwijk bezocht de koningin voor de eerste maal de grote moderne legerplaats Erme- De koningin begaf zich na een uit eenzetting naar het middenterrein waar geexcerceerd werd onder com- Een van de sterkste eenheden van de Franse vloot, het vliegkampschip „Clemenceau"is uit de marinehaven van Brest vertrokken voor zijn eerste proefvaart. Het schip, dat een lengte heeft van 257 meter en 30.000 ton meetkrijgt een bemanning van 2500 officieren en manschappen en biedt ruimte aan zestig vliegtuigen en heli kopters. De foto toont de „Clemen ceau" bij het vertrek uit Brest. Tweede slachtoffer bij explosie in Leerdam Het tweede slachtoffer van de explo sie die woensdag plaatsgehad in de gasfabriek van Leerdam, is donder dag overleden aan zijn brandwonden. Het is de 42-jarige G. van Aalst. Hij laat vrouw en kind achter. De toestand van twee andere gewon den is zorgwekkend. Opruimingsploegen uit Culemborg, Gorkum en Vianen hebben met be hulp van een kraanwagen en vijf snijbranders de ravage in het meet- huis en de zuiverkamer van het Leerdamse energiebedrijf zover opge ruimd, dat begonnen kon worden met de aanleg van een provisorische verbinding tussen de produktie-afde- ling en het distributienet. Men slaag de er in de schade aan de produk- tieafdelingen op korte termijn te herstellen, zodat men gisteren de gas- fabricage kon hervatten. mando van sergeant-majoor instruc teur A. Bok, en naar een camouflage- groep. Een van de aardige momenten vormde de les van majoor F. de Boer, die de koningin bijwoonde. De koningin bracht ook een bezoek aan de soldatenkantine waar enkele honderden jonge militairen aanwezig waren. Stram stonden zij in de hou ding, toen de koningin met haar ge volg de kantine betrad. Ongedwon gen begaf de vorstin zich onder hen, van wie zij er een paar aansprak. Uitvoerig liet de koningin zich ver der voorlichten over de mogelijkhe den voor ontspanning en veipozing. Voorts maakte de koningin een rond rit per auto over het oefenterrein, waar zij de brandweer in actie zag, een helikopter een gewonde zag ver voeren en demonstraties met vlam menwerpers en andere militaire uit rusting bijwoonde. Armeense tapijtwevers hebben een reusachtig tapijt van 164 vierkante meter vervaardigd voor het gebouw van de Armeense academie van wetenschappen, zo meldt Troed> het orgaan van de Sow- jeb-Russdsche vakbeweging. Het ont werp -was afkomstig van de Armeniër Kesjlsjlan, die motieven uit de volks kunst gebruikte. Foto: op het kazemeterrein van de school voor reserve-officieren der in fanterie te Ermelo heeft H.M. de koningin een camouflageles bijge woond. Schilder blijft ontkennen y In 1956 heeft de Italiaanse H schilder Giorgio de Chïrico tij- deus een bezoek aan een Mi- laans museum verontwaardigd =j pp uitgeroepen dat een aan hem y toegedacht schilderij helemaal H niet van hem was. Hij had het H pp nooit geschilderd zei hij. y De stad Milaan, die het doek pp pp voor een riante som gelds had aangeschaft, nam de justitie ip? in de arm. Na een langdurig pp onderzoek zijn twee deskundi- y gen, Giovanni Caradente en y Gaetano Recupero, tot de con- y clusie gekomen dat het doek pp y wél van de Chirico is. y Het moet gemaakt zijn tussen 1925 en 1927. Grafologen, die y de signatuur op het schilderij pp y vergeleken hebben met het ff y handschrift van De Chirico, y kwamen eveneens tot de con- p| clusie dat het schilderij van y hem was. Alleen de schilder zelf bleef ontkennen, y Donderdag heeft een recht- y y bank te Milaan uitspraak ge- y pp daanhet schilderij is een y authentieke De Chirico. f§ y De schilder blijft ontkennen... y iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiil BIJ UITWIJKEN VOOR WIELRIJDER Personenauto frontaal tegen vrachtwagen Bij een frontale botsing tnssen een grote personenwagen uit Amsterdam en een met houtmot geladen zware vrachtauto uit Wormerveer zijn gis terochtend de 65-jarige aannemer in de betonbouw J. Visser uit Amster dam en zijn 40-jarïge' zoon J. Vis ser om het leven gekomen. Een derde inzittende van de personenauto, de 26-jarige Gererd Schulker werd ern stig gewond naar met Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen liep geen letsel op. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Hemweg bij Amsterdam. In de per sonenwagen waren vader en zoon Landbouw blijft belangrijkste werkbron ZEELAND TELT MOMENTEEL ruim tweehonderd smidsbedrijven er zijn er 250 in het gebied van de B. S.C.M.-afdeling Zeeland en West- Noord-Brabant maar geen enkele ziet er meer uit als een smidse van voor de oorlog. Vroeger was de smid fabrikant van alles: hij maakte en re pareerde zelf ploegen, eggen, bijlen, hakmessen, spaden enz., zijn smids vuur brandde de gehele dag en zijn zware voorhamer sloeg met een mo notoon gedreun uur na uur op het aambeeld. Thans dreigt echter het ge vaar, dat hij door de mechanisering in de landbouw een groot deel van die werkzaamheden in andere handen ziet overgaan. Maar toch zal het land- bouwwerk het belangrijkste deel van de werkzaamheden moeten blijven uitmaken, wil de Zeeuwse plattelands- smid zich van een behoorlijk bestaan kunnen blijven verzekeren. Een van de grootste moeilijkheden hierbij is hoe de overgang tot stand te brengen. Daarbij moet er rekening mee wor den gehouden, dat er globaal gezien nog wel een generatie mee gemoeid zal zijn eer de persoonlijke capacitei ten van de smid aan de nieuwe tech nische omstandigheden zijn aange past. De heer S. Hillebrand uit St.-Laurens voorzitter van afdeling Middelburg van de B.S.C.M. en sinds kort nu oud-hoofdbestuurslid van deze smedenorganisatie, heeft ons het een en ander verteld over de zich wijzi gende situatie in de smidsbedrijven. „De na-oorlogse periode en de februa- ri-ramp van 1953, die in Zeeland (en wat het eerste betreft natuurlijk ook in andere delen van Nederland, voor al het noorden) de stoot hebben gege ven tot de mechanisatie! hebben te- - vens voor de Zeeuwse smeden per spectieven geopend en moeilijkheden opgeleverd", verklaarde de heer Hil lebrand. Schouwen beleefde na de februari- ramp in de smidsbranche een hausse; de smeden konden zelfs bij de werkzaamheden aan boerderijen werk uitbesteden. Smederijen in Nieuwerkerk en Kerkwerve bij voorbeeld tijdens de ramp ver woest kwamen gereorganiseerd en gemoderniseerd weer tevoor schijn. Maar het probleem is: De smid heeft een goede werkplaats, maar hoe maakt hij die produktief Die smeden in Kerkwerve en Nieuwerkerk en in vele andere gemeenten hebben geen 12 maanden emplooi. Er moeten dus andere bronnen van inkomsten ge zocht worden. Gecombineerd En daarbij komt men dus tot gecom bineerde bedrijven. „De plattelands- antfdflbedcijvan kunnen alleen maar bestaan als ze gecombineerde bedrij ven hebben", betoogde de heer Hille brand. In vele gevallen is de smid dan ook loodgieter, terwijl hij voorts han del drijft vooral in haarden en ka chels en huishoudelijke artikelen en ijzerwaren. Het burgersmidsbedrijf zal met name door de hoge lonen steeds teruglopen, terwijl het constructie- en machinereparatiebedrijf zal moeten toenemen; de landbouw- smid (paarden en sectie tractoren) en het mechanisatie-bedrïjf, dat regionaal moet zijn. De smid moet dan immers ook koopman zijn, hij moet de boeren opzoeken. Ver schillende Zeenwse smeden hebben zich dank zij de cursussen van de stichting vakopleiding SMECOMA reeds op deze manier omgevormd. Maar er zijn ook smeden, die door al le mogelijke oorzaken niet in staat waren of zijn die opleiding te volgen (Zie slot pag. 2 kol. 6) Visser met de heer Schulker op weg naar Wormerveer, waar zij werk zaam waren bij flatbouw. Bij de elek trische centrale, ter hoogte van het koelwaterkanaal, stak een oudere man met een fiets aan de hand de weg over. Hij zag uit de richting Amsterdam de personenauto naderen en aarzelde even. De heer Visser remde krachtig. Zijn wagen begon te slippen en botste met grote snelheid op de linkerzijde van de weg stuurloos tegen de uit de tegenovergestelde richting, dus van de pont af komende vrachtauto. Vader en zoon Visser werden uit hun wagen geslingerd. Men vond het lijk van een van hen onder de vrachtauto, die zo zwaar is, dat hij alleen bij de bumper en de neus enige beschadiging vertoonde, terwijl de personenwagen op diverse plaatsen als een harmonika geknakt was en slechts met behulp van rollertjes onder de achterwielen en opgehangen aan de neus kon worden weggesleept. Volgens ooggetuigen had de veron gelukte auto een snelheid van 80 a 90 km. Op dit deel van de Hemweg bestaat geen maximum snelheid. De wielrijder bereikte ongedeerd de over zijde van de weg. VERWACHT... Geldig tot hedenavond ZACHTER. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zachter, vooral in de ochtend. Zwakke tot ma tige wind tassen zuidoost en zuid west. ZON EN MAAN 28 november Zon op 8.20 onder 16.35 Maan op 5.23 onder; 15.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1