In 1925 meende Sint, verzeild te zijn geraakt in Siberië kan ook met kleine beurs grote verrassingen zorgen Sint voor BRYLCREE Miniatuurauto's nu vloeistofkoppeling ook met BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 VERRASSINGEN UIT NEURENBERG Produktie modelbouwdozen in een jaar verdubbeld (Van een correspondent) De Neurenbergse speelgoedindus trie is dit jaar naar voren geko men met verrassingen als nooit tevoren. De keuze is niet alleen uitgebreid maar ook aanzienlijk vergroot, kwalitatief en kwanti tatief. Vooral mechanisch speel goed met alle denkbare raffine- menten zorgt ervoor, dat de we reldnaam van Neurenberg, on danks alle concurrentie van elders, toch bovenaan blijft staan. De kinderen zullen met sinterklaas dingen te zien krijgen, zoals er eerder nog niet waren. Sleeën met radio Voor de eerste maal werd een kleine „Mercedes 200" uitge rust met een vloeistofkoppe ling. Men kan hiermee scha kelen, rijden en remmen als met elke echte auto. Rijdt dit speelgoed tegen een muur, dan draait de motor statio nair door. Hij wacht rustig op de impulsen van de af standsbesturing, die hem weer op het rechte spoor brengen. Een meesterlijke technische prestatie is ook de elektrische tweetonige hoorn in een politiepatrotsjllewagen, die is uitgerust met rood en blauw knipperlicht. De mi niatuurcellen van de accu in deze auto kunnen bijgeladen worden. Sommige speelgoed auto's hebben zelfs een inge bouwde „radio". Een model van een enorme Amerikaan se slee heeft bijvoorbeeld als „radio" een origineel Zwitsers speelwerk dat natuurlijk ook weer elektrisch in beweging wordt gebracht. Schuco brengt een kleine Merce des ZOO S, op afstand bestuurbaar en voor de eerste maal met vloei stofkoppeling (zie inzet). Luxe jacht zelf bouwen Een groot succes beloven de mo delbouwdozen te worden. De pro duktie hiervan is in een jaar ver dubbeld. Bijzonder veel gevraagd zijn de bouwdozen voor luxe jach ten, zweefvliegtuigen, in vele vor men, motorjachten, sleepboten, ijs- brekers en speed-boten. Dit speel goed heeft een enorme vooruit gang doorgemaakt, nu een firma in Fürth een complete, met tran- sistoren uitgeruste radiografische afstandsbesturing in de handel heeft gebracht, zodat de bouwer van zo'n zeilboot of zweefvliegtuig het zelf in de hand heeft, zijn mo del weer veilig bij hem terug te laten komen. Ook deze politie-auto met dubbel- tonige sirene en blauw en rood knipperlicht is op afstand bestuur baar. Onoverzienbaar is het veld me chanisch speelgoed. Tussen de pakketjes zal altijd weer een doos zijn met treinen: elektrisch, met een veerwerk of voor de klein tjes van hout en met een touw tje... De industrie brengt steeds weer nieuwe uitrustingsstukken voor de baan en de emplacemen ten en stations. Het kooitje, waar in een kanarie zingt en van het ene stokje op het andere springt, is een even groot succes gewor den als het aquarium, waarin een kunstvis vrolijk heen en weer zwemt. Kraanauto's zijn natuur getrouw nagebouwd, met een echt schakelbord voor de kraanmachi nist. Echte koekoeksklokken zijn te krijgen in bouwdoosvorm. Koken op stookolie De techniek verovert de kin derkamer: zelfs een bandrecor der begint er een normaal uit rustingsstuk te worden. Keu kenfornuizen en wasmachines werken nu niet alleen meer op elektriciteit maar ook op stookolie. Meisjes kunnen spe lend leren koken en braden, wassen en strijken want al les, wat daarvoor nodig is, kan men in kinderuitvoeringen krij gen. Poppen laten zich buigen in elke gewenste stand. En ze kunnen dansen, springen en lo pen op commando en 6p af stand bediend. Naast poppen- meubels staan er miniatuur naaimachines, even bruikbaar als echte, en poppen, die hoela hoepels om zich heen laten draaien. Op commando Een firma te Zirndorf bij Neu renberg heeft een speelgoed vrachtauto op de markt gebracht, die samen met aanhanger een me ter lang is en een gewicht kan dragen van honderd kilo. Hij hield daarmee rekening met het feit, dat een kind met zijn speelgoed hetzelfde wil kunnen doen als de volwassenen met hun dingen bijvoorbeeld op die vrachtauto gaan zitten en zich erop laten rondrijden. In het tijdperk van de ruimtevaart ontbreken natuurlijk niet de appa raten, die op commando's reage ren. Zij volgen de bevelen van bij voorbeeld een fluitje op, hebben straalaandrijving en gedragen zich als robots. De helft van de Neurenbergse speelgoedproduktie gaat naar het buitenland, waar van 10 naar de Verenigde Sta ten, 10 naar Canada en 20 naar Europese landen. De Japan ners, die menig Duits patent heb ben gekopieerd^ gedragen zich, na scherpe Duitse protesten, thans wat terughoudender. Grote drukte bij de poppendokter (Van een medewerker) De dokter heeft zo omstreeks Sinter klaas handen vol werk. In de opera tiekamer liggen links en rechts wat armen en benen, een hoofd zonder ogen en een losse pruikEn de bel rinkelt voortdurend. Steeds weer dames met nieuwe patiënten. „Be kijkt U dat linkeroog eens even, 't zit vast". De rustige, deskundige handen gaan langs het ooglid, duwen er eens op. „Dat oog is verzakt, zo van buiten af niet bij te komen", zegt dan J. L. G. Spruit, poppen dokter. Zo'n ogenblikje rondneuzen in de „operatiekamer" van een poppendok ter leert je wel, dat het nu ook niet allemaal fonkelnieuw is wat de sint aan cadeaus uit Spanje pleegt mee te brengen. Want het aantal poppen dat met de vreemdste verwondingen naar de „dokter" gaat om te wordèn op- felapt, is enorm. Al beweert de heer pruit dan ook, dat het in vroegere jaren ééns zo druk kon zijn. Dat was in de dagen dat alle poppen nog wer den gemaakt van celluloid en papier— maché. Deze stoffen worden de laatste tijd echter verdrongen door moderner materiaal, buigzaam en daardoor minder breekbaar. „Zo nieuw, in de doos, lijkt het heel wat en het zal wel even duren voordat men tot de ontdekking komt, met deze poppen bedrogen te zijn",' zegt dokter Spruit, die ervan overtuigd is dat er niets gaat boven de traditionele pop van celluloid of papier-maché. Hij heeft 't op moderne poppen hele maal niet begrepen. „Speelgoed moet kinderlijk zijn! Kijk hem daar, be slist een paar generaties oud. Een sprekend gezicht en een afwerking zoals je tegenwoordig nergens meer ziet. Moderne poppen hebben te veel show, hebben rode nagels, zijn kleine mannequins..." Op planken tegen de muur zitten herstelde patiënten, met een nieu we kuif, een gerepareerd piep- apparaat in de buik, of een nauwe lijks zichtbaar lidteken op het voorhoofd. Er mag dan minder werk aan de winkel zijn dan in het grijze verle den, het is toch beslist niet zo dat de bejaarde bisschop de poppendokter Spruit als een van zijn belangrijkste medewerker» heeft laten vallen! De oude bisschop vertelde laatst dat hij zojuist in een tweede-handswinkeltje een oude, maar mooie Keulse pot had gekocht voor negentig centen. In het zelfde winkeltje: twee potjes met dekseltjes, één voor saffraan, één voor nagelen, welke krullerige woorden fraai omlijst ware n door Meissner guirlan- den, samen voor twee kwartjes op de kop getikt voor een liefhebster van dat. aardewerk. Sint be doelde maar: het hoeft niet eens altijd nieuw te zijn, zo'n geschenk. Beecham (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq Mot N.V., Amsterdam Het was hem bij zijn oriënteren de rondgang door de winkels op gevallen, dat verbazend veel din gen één-vijf-en-negentig kosten. Hier zijn er een paar: mooie ge decoreerde pul-met-oor, dus tevens drinkbeker; kapstokje voor in de tent; bloemvaasje voor in een auto, kleine sjaaltjes; plastic hulpjes voor in de keuken; plak boeken; héél grote wasknijpers voor een man met een bureau- met-paperassen; Italiaans asbakje met afbeelding van een oud auto- tje, of yan... een briefje van 500 lira, dag al druk geschaatst. In 1921 vroor het in de nacht van 5 op 6 december al streng. In Siberië In 1925 heeft sinterklaas even ge dacht verdwaald te zijn en per abuis met zijn schimmel en de pieten in Siberië te zijn terecht ge komen, zo koud was het toen. „Zelfs de dappere pieten bleven lang achter menig warme schoor steen hangen en ook de schimmel kon zijn oren niet warm houden." In de nacht vroor het toen hij in De Bilt op de thermometer keek 14, in Sittard 18, in Vlissingen 13 graden. Ook in 1933 was het koud met in Twente en de Achterhoek strenge vorst. „Geef mij maar veel wind en des noods wat regen dan al die kou", verzuchtte de bisschop. Wij hebben na dit vraaggesprek de sint beloofd dat wanneer er toch nog eens een Siberisch koude 5 december met matige tot strenge vorst mocht komen wij die avond allemaal een extra schepje op de kachel zullen gooien en er ook voor zullen zorgen dat er een ther mosfles met warme koffie klaar staat, want daar houdt de sint van. „Weer of geen weer", was de laat ste verzekering die wij kregen, „ik weet hoe ze mij verwachten, daar om kom ik zeker wel." Voor twee-vijf-en-negentig is er ook wel wat te koop. Zoals een notekra- ker, bestaande uit een rond houten bakje met een stokje dat door een gat in de wand het bakje binnen- draait en dan de noot „ramt"; drinkbeker-annex-vaasje, zie hiervóór maar dan groter; Ierse theedoek met een kleurige kalender voor 1960 om de keuken op te vrolijken; Zwitserse zakdoekjes, met van alles erop, b.v. een compleet recept voor risotto!; voor een telefonerende man een auto matisch op de goede plaats open springende telefoon-index; een auto- af yaihakje of, ook hood auto- en mo» De goede Sint liet dit jaar zijn stoomboot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: de BRYLCREEM GIFT SET Voor de prijs van één pot q QK nu de complete set: Ui30 kam en spiegel dus geheel gratis! the perfect hairdressing Vaak was er op 5 en 6 december storm, hagel en sneeuw in ons land Een royale pot van deze beroemde Engelse haarcrème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwaliteit zak- kam plus gratis een handige zakspiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaas-verpakking (óók gratisLos vandaag nog het cadeauprobleemoprde BRYLCREEM GIFT SET is voor ieder de prettigste verrassing! maargeen van de liedjes maakt melding van sneeuw, hagel, strenge vorst en gladde daken waar de sint dikwijls mee te kampen heeft ge had. Schimmel en ijsnagels ,Kom Piet", zei de sint „geef mij mijn dagboeken van 1900 af eens even aan!" Wat wij toen te horen kregen was werkelijk om even te rillen en ons respect (zijn hoge leeftijd in aanmerking genomen) is nog groter geworden voor Sint Nicolaas. Eerlijk, wij hebben nooit geweten dat de sint de laatste 50 jaar op 5 december in ons land zo veel kou en sneeuw heeft moeten trotseren. „In 1903 en 1937 lag er evenals in 1925", zo vertelde de bisschop, „een flinke laag sneeuw zodat de schimmel die nacht twee maal van niéuwe ijsnagels moest wor den voorzien wilde het dier hier en daar niet van het dak glijden." Zeer guur met onweersbuien was het weer op 5 december 1906. Nog erger was het op sintsverjaardag in 1913 toen gure Noordwestenbui en met hagel en natte sneeuw ge trotseerd moesten worden. Dit is de sint up een griepje komen te staan, zodat hij eerst veertien dagen nadien (geheel hersteld) naar Spanje kon tereugkeren. Ook vele burgers werden door deze griep besmet, die nu nog als de Spaanse griep ibekend staat. In 1919, 1922 en 1940 woei er in de nacht van 5 op 6 december boven ons land een zware storm. In De Bilt met windstoten van ruim 100 kilometer per unr. „Bij enkele hoge schoorstenen woei ik bijna van het dak. Gelukkig zijn er nu veel televisiemasten waar ik mij aan kan vasthouden", zo zei de sint. „Onder de schoor steen hoorde ik in vele kamers angstig zingen". Zou de goede sint wel komen nu hij het weer zo le lijk vindt?" Er waren ook verjaardagen, zo deel de sinterklaas mee, die weinig voor het decemberweer in Spanje on derdeden. Dit in 1929, 1931 en 1934 toen de temperaturen boven tien gfaden bleven. Op 5 december 1934 was het in Nederland met 12 S. 14 gra den in geen 128 jaar zo warm ge weest en ik heb die avond en nacht mijn mijter thuis gelaten. ..Maar sint", vroegen wij, „hebt U ook wel eens een echte Hollandse winter meegemaakt?" „Praat mij er niet van want als ik daar nog aan denk schieten mij de koude rillingen nog over de rug ant woordde de sint en zocht naarstig naar zijn aantekeningen van 1921, 1925 en 1933. In die jaren was het rond 5 decem ber winters koud en werd er over- (Van onze weerkundige medewerker) Sint Nicolaas Is weer in ons land. Hij heeft het met zijn reis naar Nederland dit keer getroffen want zelfs boven de vaak onstuimige Golf van Biskaje stond geen storm. Dit vertelde de goede sint ons de zer dagen toen wij even een vraag- gesprebje met hem hadden. Daar in heeft hij ons letterlijk even een boekje open gedaan over 't „weer" dat hij zoal in deze eeuw bij zijn reizen over de daken op 5 decem ber heeft meegemaakt. „Hoort de wind waait door de bomen", luidt een der vele sinterklaasliedjes die er dagelijks weer worden gezongen 'T GAAT OM HET IDEE Veel te koop voor f 1,95 of 2,95 Moet je zuinig-an-doen sinterklaasje, putten uit een kleine spaarpot, dan kun je toch nog wel een hele boel mensen verrassen. Een raad: doe een gedichtje (of een briefje) bij die geschenken. Het gaat niet om de omvang van de cadeau's, maar om, nou, laten we zeggen om het idee, en om het plezier waarmee je iets geeft. torbezitters, fijna stevige werkhand schoenen; bijzonder leuke eierwar- mers van gevlochten strb, in de vorm van een kip en wellicht in vele andere vormen; lekker weelderig poeder voor schuimbad. We zagen nog twee presentjes voor moeders, zussen, tantes, nichten, juffen, oma's: bloem - prikkers in vele vormen (rond, half-rond, rechthoekig) voor ne gentig cent. Voor handigerds: een bakje „bijzondere" naalden, na melijk voor het omboren van lo pers, repareren van zeildoek, leer en andere moeilijk door te komen materiaal, allemaal samen slechts f 0,65. Bijna iedere vrouw houdt ook wel van een zakje met een hele klit watjes, allemaal ver schillende kleuren. Gezien voor f 0,95. Teenagers die met film sterren dwepen zijn vast blij met een nagelgarnituurtje, dat is uit gevoerd als een luchtpostbrief, met een foto van een filmheld" of -heldin erop. Zo is er ook voor de sint, die met vermijding van faillissement omvang rijke families wil ge. en bedenken, wel wat te vinden. Wist U tenslotte, dat er in de meeste emigratie-landen wel drop, maar geen (typisch-Nederlandse) zoute drop te koop is? Met een zakje dd&rvan, ook niet prijzig, zal sint ex- landgenoten in den vreemde de ge- lubstraoen naar de ögen jagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9