Zeeuwse burgemeesters in Leiden ER ZIJN 115.000 WERKENDE NEDERLANDERS OUDER DAN 65 DEVENTER OVER 29 JAAR STAD VAN 259.999 MENSEN IN LONDEN WERD VOOR EEN GAUGUIN 1.3 MlUOEN BETAALD OP ALLE NIVEAUS STEEDS MEER VOORTGEZET ONDERWIJS DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mr. Joolen loco-directeur- generaal volkshuisvesting Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot plaatsvervangend directeur-generaal van de volkshuisvesting en de bouw nijverheid mr. A. tV. Joolen, thans gemeentesecretaris van Dordrecht. Mr. Joolen is in 1908 geboren te Utrecht, waar hij na het doorlopen van de gemeentelijke h.b.s. in 1926 in dienst trad bij de gemeentesecretarie. In 1939 kwam hij in dienst van de gemeente Rotterdam, waar hij ter gemeentesecretarie achtereenvolgens de functie bekleedde van sous-chef van de afdeling financiën en bedrij ven, hoofd van de afdeling bedrijven en hoofd van de afdeling algemene zaken, tevens loco-gemeentesecretaris van Dordrecht. Mr. Jooleri legde het doctoraalexamen rechten af in 1947 aan.de rijks-universiteit te Utrecht. Zowel te Rotterdam als te Dordrecht vervulde en vervult de heer Joolen verscheidene functies, ook buiten zijn ambtelijke werkkring, op hervormd kerkelijk en algemeen maatschappe lijk terrein. MR. DR. A. A. VAN RHIJN Pleidooi voor omscholing op middelbare leeftijd Volgens de laatste gegevens werken in Nederland 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelfstandigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, werken hoofdzakelijk in de huishou delijke beroepen, de landbouw en de Horecaf-bedrijven. Dit werd dinsdagmiddag meegedeeld door mr. dr. A. A. van Rhijn, op een kadervergaderïng van de Algemene Bond van Ouden van Dagen in Utrecht, waar hij sprak over het on derwerp „Arbeid voor bejaarden". Mr. Van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt men verwacht, dat in 1980 anderhalf miljoen Nederlanders (10,4 procent van het totaal) ouder dan 65 jaar VOLGENS UITBREIDINGSPLAN: Nieuwe wijk met flats van acht verdiepingen Woensdag is het plan orn van de oude Hanzestad Deventer een grote stad te maken, aan de openbaarheid prijs gegeven. In een persconferentie neb ben burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein, prof. dr. L. H. Klassen en de stedebouwkundige D. Zuiderhoek voorlichting gegeven over het gigan tische plan, dat beoogt in een tijdperk van 20 jaar de bevolking van de stad op te voeren van 55.000 op 250.000 zielen en voor deze kwart miljoen mensen woon-, werk- en recreatiege legenheid te 'scheppen. Een opgave waarmede ruwweg twee en een half miljard gulden is gemoeid en die me de daardoor niet enkel een plaatse- Advertentie i lïjke aangelegenheid is. Het gemeentebestuur van Deventer is, naar de burgemeester mededeelde, uitgegaan van de gedachte, dat de overbevolking van het westen sprei ding van de bevolking op grote schaal noodzakelijk maakt. „W ederhelft" Wordt het plan werkelijkheid, dan wordt de binnenstad, in zijn geheel een historisch monument, werkelijk het hart van de stad, dat gecomple teerd wordt met een wederhelft aan de overkant van dezelfde omvang, doch in parkaanleg, met slechts en kele, voor het stedelijk leven belang rijke gebouwen. Op de linkeroever blijft dan een wijd uitzicht op het historische IJsselfront mogelijk, ter wijl vanaf de IJsselboulevard een mooi gezicht zal worden verkregen op de reusachtige bebouwing aan de overzijde. Want om de linker hart- helft verrijzen de woonwijken in acht hoge flatbebouwing, later weer over gaand in laagbouw en eensgezinswo ningen, waardoor aanpassing aan de omgeving wordt verkregen en bij voorbeeld het dorp Twello zonder stoornis in de stad kan worden opge nomen. Zes hoge flattorens marke ren het hoge-bouwmassief en dienen als oriëntatiepunten. Scholen, kerken, tuinen en speelter reinen zijn tussen de geprojecteerde buurten geplaatst. In het hart van het wooncentrum is een voor ons land ongebruikelijke campus voor kerken bouw van de verschillende richtingen gedacht. Drie bruggen Voor de verbindingen tussen de beide helften is een drietal bruggen ontwor pen. De bestaande blijft gehandhaafd, één komt er waar nu de spoorbrug ligt en een in de verlengde van de reeds aanwezige Ceintuurbaan. De opritten van deze bruggen aan de lin kerzijde zijn dicht omgeven door be bouwing. Over de totale opritlengte zijn drie terrasvormige verspringende pleinen gedacht, waarvan het niveau verschil niet alleen door de hellende weg is verbonden, maar waartus sen bovendien fraaie trappen zijn ge legd. De spoorlijn naar het westen zal geleid worden via een brug die een tweetal kilometers benoorden de huidige ligt, De nieuwe stad zal plaats bieden aan 140.000 inwoners. Het gedeelte van Deventer dat nu op de linker-IJssel- oever ligt zal eventueel moeten ver dwijnen. Direct benoorden het cen trum js het terrein gereserveerd voor een eventuele universiteit. Mocht het rijk voorkeur blijven geven aan de oostelijke oever, dan is het Wecheler- veld aan de oostelijke buitenkant van de stad beschikbaar. zullen zijn. Voor 1960 schat men het percentage op 8,4, in 1850 was het slechts 4,3. Met betrekking tot het medisch aspect van zijn onderwerp merkte hij op, dat het gevaar bestaat, dat men ondanks lichamelijke en geeste lijke verminderingen wil blijven doorwerken. Dit gebeurt volgens hem met name in de landbouwsector. Hij verklaarde dat de ervaring heeft ge leerd, dat mensen die te lang in dienstbetrekking blijven, later, als zij uiteindelijk toch met pensioen ;aan, vaak niet meer de geestelijke :racht hebben om zich nog om te schakelen. Tegen speciale werkplaatsen Mr. Van Rhijn juicht het toe, dat in steeds meer bedrijven medische diensten worden ingesteld, die kunnen aangeven welke functie het best past bij de lichamelijke en geestelijke conditie van de werk nemer. Hij meent voorts, dat de arbeidsbureaus speciale afdelingen voor oude arbeiders zullen moeten creëren. Men zal daar door middel van taakanalyses een lijst kunnen opstellen van werkzaamheden, die voor ouderen het meest geschikt zijn. Uit onderzoekingen is name lijk gebleken, dat bij ouderen vaak veel regelmatiger en methodischer werk en meer voorzichtigheid en geduld voorkomen dan bij jonge ren. Het grootste economische voordeel van het doorwerken van ouderen, kan naar de mening van mr. Van Rhijn bereikt worden, wanneer men pro beert arbeiders op middelbare leef tijd reeds een functie te geven, waar in zij waarschijnlijk het langst kun nen blijven doorgaan. Zo zou men bijvoorbeeld mensen in beroepen die veel lichaamskracht vereisen, tijdig moeten herscholen voor arbeid die zij langer kunnen volhouden. Vol gens hem wordt in Nederland aan deze zaak echter nog veel te weinig aandacht besteed. Mr. Van Rhijn betoonde zich een te genstander van speciale werkplaat sen voor ouden van dagen, aangezien deze, zoals hij zei, veelal een verza melplaats worden van oude lieden. Beter is het aan grote ondernemin gen een afdeling te verbinden waar in ouderen geschikte arbeid kunnen verrichten. De kwestie van de arbeidstijden voor de verschillende leeftijdsgroepen is, naar zijn oordeel, in Nederland eveneens nog niet genoeg bestudeerd. Hij pleitte voor een afvloeiings systeem (halve dagen werken, lange re vakanties), dat de zogenaamde „pensioenschok" verzacht, doordat het de overgang van arbeid naar niets doen geleidelijk maakt. Mr. Van Rhijn verklaarde tenslotte, dat de toepassing van de sociale ver zekeringswetgeving voor werkende Nederlanders van 65 jaar en ouder nog een chaotisch geheel vormt. Hij acht het dan ook noodzakelijk, dat deze materie nader wordt bestudeerd. DODELIJK ONGELUK MET WAPEN Twee weken gevangenis voor luitenant De krijgsraad te velde zuid voor de landmacht heeft woensdag de tweede luitenant H. van het garderegiment Grenadiers veroordeeld tot twee we ken onvoorwaardelijke hechtenis. Hem was ten laste geiegd, dat het aan zijn grove onvoorzichtigheid te wijten zou zijn geweest, dat bij een ongeluk met het werpen van een handgranaat op 23 april van dit jaar de soldaat Emmerik cm het leven is gekomen en soldaat Werkman een shock opliep, waarvan hij nog niet genezen is. De luitenant was op die dag met een groep soldaten bezig een der lunet ten te Vught te doorwaden en heeft toen een handgranaat geworpen. Bij de ontploffing daarvan werden twee soldaten getroffen. Aanvankelijk leek het alsof zij weinig mankeerden, doch de luitenant heeft hen terstond naar een militaire arts gezonden. De volgende dag is soldaat Emmerik overleden. Onderzeeër 0-27 naar de sloper De 1195-tons onderzeeër 0-27 is voorlopig van de operationele sterkte afgevoerd, zo heeft een woordvoer der van de Koninklijke Marine ver klaard. Het ligt in de bedoeling de boot, die kan bogen op een eerbiedwaardige staat van dienst, in de naaste toe komst te verkopen. De onderzeeër is de derde, welke de Koninklijke Ma rine voor de sloop zal aanbieden. De 0-21 en de 0-24 zijn reeds eerder als schroot verkocht. Belastingnota op komst In zijn memorie van antwoord op de begroting 1960 meldt de minister van financiën, dat hij het niet nodig acht de in december 1958 door zijn voor ganger ingediende belastïngontwer- pen in te trekken. De minister en de staatssecretaris zullen de overwegingen hiertoe in een nota aan de Tweede Kamer neer leggen en daarbij een nota van wijzi ging op de ingediende ontwerpen voegen. Met betrekking tot andere belastin gen, zoals op inkomen en winst, hoopt de minister ongeveer tegelij kertijd met deze nota's in het voor jaar 1960 voorstellen te doen. Ter begroeting van Sint-Nicolaas Burgemeester W. Baas van Sint- Laurens is gistermiddag met groot ceremonieel lid geworden van het illustere studentendispuut Aeneas van de rijksuniversiteit te Leiden. Dat is niet de eerste maal in de familie Baas, want juist 281 jaar geleden op dezelfde novemberdag schreef een verre voorouder, de heer Pieter Kemp, zich in als lid van het dispuut. In 1678 ging dat om de weten schappelijke studie door onderlin ge gesprekken te verdiepen, maar burgemeester Baas werd erelid voor zijn grote verdienste in het belang van de Sint-Nicolaasvie- ring. Gistermorgen arriveerden burgemeester en mevrouw Baas bij De Lakenhal, waar zij door Leidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, eens ambtenaar op de griffie in Middelburg, wer den ontvangen. Even later arri veerde burgemeester D. C. Bou- wense van Sint-Maartensdijk. Nog later kwam Sint-Nicolaas in de Sleutelstad, waar hij met dui zenden kinderen ook wei d begroet door een groot aantal burgemees ters van de Sint-gèmeenten. Niet dat zij er allemaal waren, want die van Sint-Annaland en Sint- Philipsland lieten verstek gaan. Burgemeester Baas kreeg van de sint de verzekering dat hij bij de minister van binnenlandse zaken een verzoek zal indienen, het voornaamste punt van het ver langlijstje van Sint-Laurens ter sprake te brengen, namelijk ge spaard te blijven voor annexatie. De schepen van Sint-Niklaas uit België kreeg de verzekering van sinterklaas dat hij bij koning Bou- dewijn er op zal aandringen ten spoedigste maatregelen te treffen tot opheffing van het zeer nijpen de werkloosheidsvraagstuk van zijn gemeente. Nadat Sint-Nicolaas zijn intocht in Leiden had voltooid met een bezoek aan enkele kindertehuizen, ontving het gemeentebestuur de Sint-magistraten. Later op de middag was men de gast van het studentenkorps van de S.S.R., speciaal van het Aeneas-dispuut. De dag werd besloten met een di ner in het wereldberoemde Pan- nekoekenhuisje. Op de foto burgemeester W. Baas van Sint-Laurens (vierde van links), naast hem burgemeester Werner van Sint-Oedenrode en (tweede van rechts) burgemees ter D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk met hun dames en in gezelschap van leden van het dispuut Aeneas (met hoge hoed). Een Amerikaanse kunst handel heeft woensdag tijdens een veiling bij Sotheby in Londen een schilderij van Gauguin uit de Tahitiaanse oe- riöde aangekocht. Het beeldt de schilder uit terwijl hij wacht op een brief van zijn vrouw. De prijs was 130.000 pond sterling, dat is ruim 1.3 miljoen gul den. Deze prijs is de hoogste die ooit voor een Gauguin betaald is. Dezelfde makelaar kocht voor 145.000 pond sterling (ruim 1.5 mil joen gulden) een Ce zanne, „boer in blauw jak". Beide schilderijen waren Amerikaans be zit. De veiling werd bijge woond door een groot aantal kunsthandelaren makelaars en museum directeuren. In de zaal moeten enorme kapita len gereedgehouden zijn. De spanning was voelbaar. Het schilderij „Te tiai nave i te rata" van Gauguin ging weg voor zeker 20 procent meer dan de deskundigen van Sotheby hadden ge schat. Het geldt als een van de beste doe ken uit de tweede pe riode van Gauguins verblijf op Tahiti, na zijn mislukte poging om in Frankrijk een rentree te maken. Gau guin is, toen hij de tweede keer naar Tahi ti was vertrokken, niet meer naar Frankrijk teruggekeerd. Nederlandse kustvaarder in Gedser aan de ketting De Deense douane heeft te Gedser een Nederlandse kustvaarder, de „Audrey" uit Groningen, aan de ket ting gelegd en de kapitein- eigenaar, H. B. gearresteerd, in verband met een uit 1958 daterende smokkelzaak. Vrijdag was de „Audrey" voor het Deense eiland Lolland aan de grond gelopen, doordat een kustlicht ver keerd beoordeeld werd. Een sleepboot trok de „Audrey" los en bracht het schip naar Gedser, voor een onder zoek door duikers. In Gedser kwam de douane met een aanklacht wegens smokkel van 16-000 sigareten en een hoevelheid sterke drank. De kapitein werd gearresteerd en op gesloten in het politiebureau van Nakskov, terwijl het schip aan de ketting werd gelegd. Het schip zal fias worden vrijgegeven als een boe- e, van ongeveer 8000 kronen, is be taald. Gezin uit Roermond spoorloos verdwenen (Van onze correspondent). Reeds enige tijd is de familie R. uit Roermond, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen spoorloos verdwe nen. Na eén Opel Kapitan hij een autoverhuurinrichting tc hebben ge huurd voor één dag is het gezin met meer teruggekeerd. Zij hebben hun woning geme en verhuurd. Een uitgebreid onderzoek door de politie is ingesteid, waarbij ook In terpol is ingeschakeld. Dit heeft tot dusverre nog geen enkel resultaat op geleverd. Ook bekende familieadres sen in Duitsland zijn in dit onderzoek betrokken. Doch noch de verdwenen familie noch de huurwagen werd tot dusverre gevonden. Het hoofd van 't gezin is geen onbekende van de po litie. Enige tijd geleden werd hij er van verdacht zich te hebben uitge- feven voor officier van justitie van e rechtbank te Roermond. „VERDER" NA ULO EN V.H.M.O. Ook l.t.s. tegenwoordig geen eindonderwijs Het aantal leerlingen dat na het ver laten van u.l.o. of v.h.m.o. direct be schikbaar komt Voor een functie in het arbeidsproces is vrij gering. Steeds meer leerlingen volgen liet u.l. o. of het v.h.m.o. bij wijze van „voor opleiding" voor ander, meestal be roepsonderwijs. Aldus wordt gezegd in een onderwijs-publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld: „Toelating en vertrek bij het voortgezet onderwijs 1955/'57, waarin de situatie voor en na de oorlog wordt vergeleken. De deelneming aan voortgezet onder wijs nam de laatste 20 jaar aanzien lijk toe, namelijk van 65 tot 93 pet bij de jongens en van 46 tot 84 pet bij de meisjes. Zowel bij jongens als bij meisjes steeg de toeloop tot het la ger beroepsonderwijs en het v.h.m.o. iets meer dan die tot het u.l.o. Van de genen die het u.l.o.-diploma behaal den steeg het aantal dat verder on derwijs ging volgen bij de jongens van 42 tot 71 pet, bij de meisjes van 40 tot 51 pet. Het v.h.m.o. bezat ook in de dertiger jaren slechts in beperk te mate 't karakter van eindonderwijs zodat de stijging daar geringer wa3, namelijk van 62 tot 81 pet bij de jon gens, van 55 tot 60 pet bij de meisjes. De mate waarin men na het behalen van het einddiploma verder onderwijs gaat volgen is voor de onderscheiden onderwijstypen niet gelijk: de gedi plomeerden van u.l.o., h.b.s.-b en gym nasium a en b volgen vrijwel allen Q Twintig Afrikanen ul't Afrikaanse ge bieden van de Franse gemeenschap zul len hot volgend jaar opgenomen worden in de staf van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, zo heeft minister Couve de Murville In de nationale ver gadering meegedeeld. verder onderwijs, die van u.l.o.-a, h.b. s.-a en m.m.s. voor 40 a 50 pet (1956). Ook het lager technisch onderwijs is geen eindonderwijs meer: na het verkrijgen van het eindgetuig- schrift volgt 70 procent thans ver der dagonderwijs, merendeel bij de leerlingstelsels, de overigen alleen avondonderwijs. Het v.g.l.o., dat voor de meisjes overwegend een voltooien van de leerplicht bete kent, blijkt voor bijna de helft der mannelijke leerlingen slechts een doorgangshuis naar de lagere technische school te zijn: verwacht mag echter worden, dat deze si tuatie snel zal veranderen als ge< volg van de verdere instelling van algemeen eerste leerjaren aan de l.t.s.-sen. De jaarlijkse veemarkt te Temeuzen was woensdag drukker bezocht dan gewoonlijk en ook de aanvoer was groter dan voorafgaande iaren. Bur gemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, die de markt opende, kon bovendien namens de deskundigen verklaren, dat ook de kwaliteit uitstekend was. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5