Goese gemeenteraad in principe voor Stichting Woningbeheer Spoedig beslissing over oesterproeven Zeeuwse Almanak ABDIJSIROOP BEZWAAR TEGEN STORTEN KANAALGR0ND IN POLDER VAN :mn <3.ijpe DUITSE MARINE-VAARTUIGEN IN VLISSINGSE BUITENHAVEN Agenda 2 PROVINCIALS ZEE U W BE COURANT DONDERDAG 26 NOVEMBER xaod WONINGBOUWVERENIGINGEN ZOEKEN OPLOSSING Garantie verleend voor geldlening van 6.000.000 voor ziekenhuis De gemeenteraad van Goes heeft zich woensdagavond in principe akkoord verklaard met een voorstel tot het in het leven roepen van een Stichting Woningbeheer Goes. De thans bij de Zes Goese woningbouwverenigingen in beheer zijnde woningen zullen echter voorlopig niet worden terug genomen door de gemeente. Do woningbouwcorporaties hebben een half jaar respijt gekregen, in welke periode zij zullen trachten in de geest van het door het Goese college van B. en W. aan de raad gedane voor stel een oplossing te vinden. Wordt in die tijd niets ter tafel gebracht door do Goese woningfederatie en de Nationale Woningraad, dan zal de gemeente Goes doorgaan op de wijze zoals in het principebesluit is vast gelegd. Met deze formulering kon de raad zich akkoord verklaren. B- en W. hebben de gemeenteraad dit voorstel gedaan, omdat de huidige gang van zaken het in beheer ge ven van de gemeentewoningen aan de woningbouwverenigingen onbe vredigend werkte. Zowel de gemeen teraad als de woningbouwcorporaties zijn deze mening toegedaan. De tij dens de behandeling van de begroting 1959 over deze kwestie gestelde vra gen, zijn er mede de aanleiding toe geweest, dat het college thans met een vérstrekkend en ingrijpend voor stel kwam voor wat betreft het be heer van de meer dan 1000 gemeente woningen. Alvorens tot behandeling van het voorstel over te gaan, deelde de raadsvoorzitter, burgemeester H. IC Michaëlis mede, dat dinsdag j.L een bespreking is gehouden met de Goese Woningbouwfedera- tie en de Nationale Woningraad. Teneinde de woningbouwvereni gingen in de gelegenheid te stellen hierin mede van advies te dienen, werd voorgesteld de desbetreffen de woningen pas na een half jaar in beheer van de stichting over te geven. Op deze wijze zouden de federatie en de woningraad gele genheid krijgen zelf het initiatief te nemen en een oplossing te zoe ken. De raadsvoorzitter verklaar de, dat de vertegenwoordigers van belde lichamen nadrukkelijk stel den, dat de huidige toestand niet langer kon voortduren. De raadsleden bleken gisteravond in grote lijnen met een dergelijke gang van zaken akkoord te kunnen gaan. Mr- J. G. van den Burght (a.-r.) en de heer N. E. van Santé (v.v.d.) hadden aanvankelijk wel enige be zwaren tegen het nemen van een besluit, dat de eerste zes maanden nog niet in werking zou treden met aan het einde van die periode de mogelijkheid, dat men later een ge heel nieuw besluit zou moeten ne men. Toen de heer Michaëlis het woord „principebesluit" liet vallen, fAdvertentieI Dc 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) verjagen de gevaarlijke ziektekiemen, zuiveren de luchtwegen en lossen slijm op. lieten zij hun bezwaren varen. De heer J. S. Visscher (p.v.d.a) stelde zich in alle opzichten achter B. en W. Hij zou geen betere oplossing weten dan die welke door het college is voorgesteld. De heer F. P. J. Polderman fc.h die in de woningbouwfederatie zitting heeft, verklaarde nadrukke lijk, dat B. en W. geenszins de be doeling hebben de woningbouwver enigingen ,,de nek om te draaien". De vorm, waarin B. en W. hun voor stel hebben gegoten, achtte hij accep tabel. Streekziekenhuis Het voorstel om aan de Stichting Protestants Christelijk Streekzieken huis te Goes voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in plan-ValckesIot een geldlening van f 6.000.000 te ga randeren, ontlokte nogal wat kritiek van het p.v.d.a-raadslid J. S. Vis scher. In een uitvoerig betoog ging hij in op de voorgeschiedenis, waarbij hij er op wees, dat als er van protestants christelijke zijde wat meer samen werking was geweest, het gebouw tien jaar eerder had kunnen klaar komen. De oorzaak daarvan is, dat zij weigerden met niet-kerkeliiken in zee te gaan,'betoogde dit raadslid. Hij was voorts van mening, dat de ge meente Goes een groot risico op zich neemt door deze garantie te verlenen. Als de exploitatie niet goed verloopt wordt het een brond van voortduren de narigheid, zei hij verder. De heer Visscher wilde evenwel zijn stem niet aan het voorstel onthouden, om dat, naar hij zei, de overweging dat zo spoedig mogelijk een ziekenhuis moet worden gebouwd, voor hem de doorslag gaf. Raadsvoorzitter Michaëlis zeide het raadslid dankbaar to zijn voor dit standpunt. Hij verklaarde nog, dat de andere gemeenten op Noord- en Zuid- Beveland zich op hun beurt aan Goes zullen binden voor wat betreft het garanderen van do miljoenenlening. Ieder krijgt een gelijk aandeel, naar evenredigheid van het zielental der gemeente. Het niet aanvaarden van het voorstel van B. en W. zou bete kenen, dat de ziekenhuisbouw uitge steld zou moeten worden, zei de voor zitter. Met algemene stemmen ver klaarde de raad zieh vervolgens ak koord met het voorstel, zodat thans niets meer de voorgenomen zieken huisbouw in de weg staat. VERBREDING KANAAL TERNEUZEN—GENT Plan in studie voor grondverbetering en landaanwinst De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft tijdens een dinsdag gehouden vergadering de plannen van rijkswaterstaat bespro ken om de 211 ha grote Van Wuijck- huisepolder te bestemmen als stort plaats voor de tijdens de verbreding van het kanaal van Gent naar Ter- neuzen tc verplaatsen grond. De raad besloot om tegen deze plannen ernstig bezwaar te maken, gezien het feit, dat aan de verbreding van dit kanaal reeds 300 ha goede cul tuurgrond moest worden geofferd. De raad heeft in overleg met des kundigen op cultuurtechnisch gebied thans een plan in studie genomen, waardoor de stortgTond kan worden aangewend voor grondverbetering en landwinst. Dit plan zal op korte ter mijn aan rijkswaterstaat worden aangeboden. De raad nam voorts met belangstel ling kennis van de in een bespreking met Staatsbosbeheer gevormde con clusie, inzake de mogelijkheden van bebossing van de verdrogende gron- TOT KINDERKOOR Sedert korte tijd stapt een aantal kinderen te Cadzand iedere woens dagavond naar het verenigingsge bouw, waar zij onder leiding van de heer 'Sonnebelt uit Terneuzen leren zingen. Het initiatief om een kin derkoor op te richten viel bij vele onders In goede aarde, want reeds 25 jongens en meisjes nemen deel aan dc zangoursus, die open staat voor kinderen van 8 tot 15 jaar. VERKOOPMIDDAG De dames van de hervormde-vrou wenvereniging „Helpt Elkander" te BruinLsse hebben zich op een geheel andere vrije-tijdsbesteding toegelegd. Gedurende het afgelopen jaar hebben zij ijverig gebreid of allerlei artike len vervaardigd met de bedoeling om SPIJBELEN II Van het een komt het ander, vandaar dit jSpijebelen II". Een heel ander geval van spijbelen, want die knaap uit IJzendijke leerling van het ly ceum in Oostburg, had er een beste reden voor. Hij had een zogenaamd waarschuwingsrapport mee naar huis gekregen, gekoppeld aan een uitnodi ging voor zijn papa en mama tot het bijwonen van een ouderavond. Het waarschuwingsrapport had hij maar weggegooid. Hij volstond met het overhandigen van de uitnodiging. ..Ze gaan toch niet'', wist hij. Ze gingen wel. „Nou hang ik scheef", moet onze jon geling gedacht hebben en hij hing inderdaad scheef. Papa was bij thuis komst woedend en van plan om zoon lief eens geducht onder handen te nemen. Maar zoonlief was er niet. Nergens te vinden. Zelfs de volgende dag bleef hij weg. Ook van school. Dat was wat je noemt spijbelen. Tenslotte kwam de jeugdige zondaar yan een vllegvek eigener beweging weer opdagen, 15 "'eek per vliegtuig Hij had zich schuil gehouden op zol- naar Turkije gegaan. 1 andaar reist der maar kou en honger dreven hem hij door naar Perzie, waar luj waar- terug in vaders niet zo heel gastvrij schijnlijk een half jaar zal blijven. geopende armen1 Zijn gezin blijft in Oosterland wonen. hetgeen uit hun handen zou komen, tegen het eind van het jaar voor een of ander goed doel te verkopen. Dit gebeurt nu vrijdag aanstaande in het Nederlands hervormd verenigingsge bouw. Dc opbrengst van de verko ping zal worden afgedragen aan de organisatoren van de N.C.R.V.-actie voor een diaconessenhuis in Suri name. INZAMELING In hetzelfde Bruinisse werd een in zameling gehouden voor een ander goed doel. Men bracht er 23 lil. aardappelen hijeen ten bate van j de stichting Kinderzorg. KALKOENEN Een aantal aanlokkelijk vette kal koenen was dc inzet san een prijs- j schieting in hotel „De Vriendschap" te Biervliet, die georganiseerd was door de schuterssociëtcit „De Ge- trouwe Broeders". Het was een schie- ting op de liggende wip, die gewon nen werd door een Belgische gast de heer G. Victor uit Boeklioute. Deze ging met de vetste kalkoen naar huis, nadat hij de hoogvogel had weten te verschalken. De eerste zijvogel viel onder een schot van de heer G. Dhooge, eveneens uit Boekhoute, de tweede zijvogel werd de prooi van de heer P. Doens uit Biervliet. Verder maakten ook do. heren J. de Vilder. IJzendijke, A. Ke gels. Sas van Gent, C. Mussche. IJzendijke. A. Verdegem, Watervliet (België). R. Deveneijns, Watervliet, C. Sturm. IJzendijke en J. Vermast. Philippine aanspraken op een kal koen. De heer C. Sturm uit dit rijtje schoot de meeste kleine vogels. Er waren 70 schutters. den rond de Braakman, met de daar aan verbonden compensatie voor de betrokken pachters, en besloot alle mogelijke medewerking te verlenen. Het door het dagelijks bestuur ge voerde beleid met betrekking tot de tracés voor de nieuwe provinciale wegen GoesHoedekenskerke en rijksweg 58 naar do Zandkreekdam verkreeg de volledige instemming van de raad. De raad sprak zijn voldoening uit over het feit, dat bij de laatste voor stellen voor de weg GoesHoede kenskerke in belangrijke mate was tegemoet gekomen aan de wensen van de georganiseerde landbouw, t Besloten werd om de hulpactie voor de door de droogte getroffen gebieden begin december af te slui ten. In Assen zullen op 3 decem ber officieel 350.000 kg luccrne- meel en 20 ton gedroogde pulp worden overgedragen, terwijl ook voor Overijsel nog enkele partij en zullen worden aangekocht. De raad zal aandringen op stopzet ting van de import van slachtpaar- den, gezien de zeer lage prijzen, die thans voor slachtpaarden kunnen worden gemaakt. Als geschenk voor het nieuwe provinciehuis zal namens de georganiseerde landbouw in Zee land een schilderij worden aangebo den. In dit werk zal het agrarische karakter van de provincie tot uit drukking moeten komen. Aan de voorzitters van dc organisaties zal worden verzocht zitting te nemen in een commissie, die dit geschenk te zijner tijd zal aanbieden. In de vacature ontstaan door het ver trek van de heer S. Baar zal voor benoeming als lid van de raad van Landbouwschap worden voorgedra gen de heer P. Ton te Grijpskerke. De raad besloot als vertegenwoordi gers van de B.O.V.A.L. in de tarie- vencommissie op te nemen de heren G. P. Leendertse te Kamperland en J. Weststrate tc Kloetinge. MINISTER MARIJNEN IN KAMER Haven van Colijnsplaat komt er (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van landbouw, en visserij, mr. Marijnen, heeft woensdag in de Tweede Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1960 o.m. medegedeeld, dat de oesterproeven in het Veerse Gat hebben aangetoond, dat het biologisch mogelijk is de proeven op grote schaal voort te zetten. De aanleg van een proefbassin in het Veerse Gat en het aanbrengen van eeu uitlaatwerk in de afsluitdam zijn echter waterbouwkundige wer ken, waarvan de uitvoerbaarheid en do kosten niet door het departement van landbouw en visserij beoordeeld worden. Uiterlijk eind januari 1960 zal Waterstaat met zijn berekeningen klaar zijn. Spoedig daarna kan een beslissing worden verwacht over het al of niet doorgaan van de proeven. De instelling van een kamer voor de mossel- en oestercultuur achtte de minister niet nodig. Hij deelde verder mee, dat het beraad over het interim-rapport, dat door de in artikel 8 van de Deltawet genoemde commissie is uitgebracht, nog niet ten einde is. De regering en de commissie zijn zich bewust aldus de bewindsman van dc spanningen in de kringen der garnalenvissers en de oester- en mosselkwekers. Daarom wilde hij de commissie niet haas ten bij het zoeken van goede oplossingen en haar voor het uitbrengen van haar eindrapport niet aan een termijn binden. De haven in Colijnsplaat, zo gaf'hij te kennen, komt er. Alles zal In het werk worden gesteld om op tijd klaar te zijn. Installatie Zeeuwse recreatie-commissie Slot van pag. 1) Gewonde bij autobotsing nabij Zaamslag In een dichte mist is dinsdagmor gen op de weg ZaamslagTerneuzen tijd. waarop de „Randstad Holland" I een vrachtauto van het aannemers- Zeeland nodig heeft, deze provincie bedrijf P. uit Kloosterzande tegen een geen recreatiegebied voor het Ruhr- personenauto gebotst, welke °- gebied gowordln moet zijn. 1 „Maar de buitenlandse toerist is veel belangrijker voor Zeeland", betoogde de heer Oskamp. Vraagstukken voldoende dus voor de commissie. De commissaris der koningin wenste de leden dan ook veel succes toe bij hun arbeid. „Ged. Staten zullen de, adviezen zeker niet aan de kapstok han gen", betoogde hij. „Integendeel, wo zitten er nu al op te wachten", aldus jlir. I)e Casembroot, die hoopte, dat de volgende zomer reeds de vruchten van de arbeid der commissie geplukt mogen worden. In hoog tempo De voorzitter van de Zeeuwse reerea- tiecommissie, Gedeputeerde ir. G. P. M. Dikötter, dankte de commissaris voor zijn opwekkende woorden en zegde toe, dat de commissie in „hoog tempo" adviezen zal uitbrengen. „Eigenlijk hebben we een dergelijke commissie al veel te lang gemist", meende ir. Dikötter. Straks zullen de Zeeuwse recreatiegebieden „over stroomd" worden, aldus de voorzit ter, en het is onze taak er voor te zorgen, dat er ruimte te vinden blijft. Voorts sprak de heer Oskamp zijn erkentelijkheid uit voor het instellen van de commissie. Hij verklaarde, dat tijdens een kortgeleden gehouden vergadering van de West Zeeuws- Vlaamse VTV.V.'s ook Nederlandse en Belgische toeristen uitgenodigd wa ren, die de vraag voorgelegd werd, waarom zij deze streek als recreatie gebied verkozen. Het antwoord, dat de V.V.V.-mensen kregen was „Wij zoeken en vinden er rust". stuurd werd door de heer R. uit Ter- neuzen. Dokter Verboom uit Zaam slag verleende eerste hulp en liet de heer R. naar het ziekenhuis in Ter- neuzen overbrengen. De toestand van het slachtoffer was vrij ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen de vrachtau- .to een zijweg insloeg. De personen auto werd in de flank aangereden en zwaar beschadigd. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. Wordt burgemeestershuis van Goes te duur? Raad, in geheime zitting, besloot tot geheimhouding Do raad van Goes heeft gisteren in besloten zitting gesproken over het onlangs aangekochte huis (Joh. A. van der Goeskade 73) voor do bur gemeester. Deze woning werd aan gekocht voor een bedrag van 35.000 terwijl de raad een bedrag van 25.000 voor de verbouwing en de aanleg van centrale verwarming vo teerde. Naar ons ter ore kwam is dit bedrag van 25.000 echter niet voldoende gebleken voor deze restauratie. Het zou in aanzienlijke mate overschre den zijn, zonder dat de raad daartoe machtiging had verstrekt. Er zou hier zelfs een bedrag mee zijn ge moeid, dat de 20.000 te boven gaat. Van de zijde van B. en W. evenwel werd desgevraagd ontkend, dat hier sprake zou zijn van een begro- tingsoversckrijding. Over liet behan delde in de besloten zittnig werden echter geen inlichtingen verstrekt. De raad besloot op grond van artikel 43 der gemeentewet tot geheimhou ding. KUNST „Een man van adel" „Het Middelburgs Dilettauten- Toneel". Middelburg, Schouwburg. IN EEN OVERROMPELEND vlotte voorstelling, met een knap volgehou den tempo en een opmerkelijke rol vastheid, heeft „Het Middelburgs Dilettanten Toneel" gisteravond in de Middelburgse Schouwburg zijn première gegeven van Somerset Maugham's aloude toneelspel „Een man van adel" (The Noble Spaniard). Een toneelstuk, dat in het program ma werd aangekondigd als „een blij spel naar oude trant in drie bedrij ven". Het was een blijspel en uiteraard naar oude trant. Want het gege ven verplaatst de toeschouwer naar een villa in het zomerse Boulogne van 1850, waar een Britse familie voor enkele vakantieweken zijn in trek heeft genomen. In die vakantie periode doen zich in en rond het ge zin van vrederechter Proudfoot tal van amoureus getinte verwikkelin gen voor, waar een martiale Span jaard van adel een groot aandeel in heeft. Maugham schiep hiermee een luchtig spel niet alleen in oude, maar vooral ook in blijde trant en met voor de toeschouwer uit 1959 al de charme van een vooi goed afge sloten periode, waarin het hoofse ge baar en een zwierige levensstijl es sentieel waren. „Het Middelburgs Dilettanten To neel" is er volledig in geslaagd al die zwier en heel die hoofsheid overtui gend over het voetlicht te brengen en dat met een ingetogen lichtvoetig heid en een speels gemak, die in de eerste plaats een compliment bete kenen voor de wijze, waarop de regie is gevoerd. Mevrouw J. van Verre Hangard heeft kans gezien dit blij spel inderdaad „blij" te houden, met nergens, maar dan ook nergens een „uitschieter" naar het kluchtmatige. Deze „Man van adel" kreeg inder daad adeldom mee zo stijlvol als decors en kostuums waren, zo stijl vol waren ook regie-opvatting én spel. Een spel, waarin ontegenzeggelijk excelleerden de heren B. A. van Ver re en J. Adriaans als respectievelijk vrederechter Proudfoot en Don Fer dinand, de Spaanse edelman. Beiden gaven hartverwarmend rake typerin gen te zien, óf tot in elk onderdeel van houding en gebaardc eerste, verrukkelijk menselijk in zijn bur gerlijke geborgenheid, de tweede groots in zijn niets ontziende daden drang. Met daarnaast een wederom zeer geroutineerd spelende mevrouw A. A. ScheltensKoops ais een ge- exalteerde mevrouw Proudfood en 'n charmant koketterende mevrouw G. WarmenhovenStouthamer als het lieftallige weeuwtje. Beiden speelden bewonderenswaardig ontspannen en natuurlijk deze veel souplesse ver gende rollen. Ook in de bijrollen werden gave ty pen te zien gegeven en wel door me vrouw RietkerkSnoep als het ver liefde meiske Lucy (ontwapenend naief en waar nodig schalks) mej. I. Loontjens als een levensechte dienstbode H. Bolier als een smoor verliefde en toch krijgshaftige ka pitein (moeilijke combinatie door J. Minnaar als een levenslustige Franse graaf en last but not least door mej. P. M. de Wilde als de nuchtere, wétende gravin De Moret. Met deze uitgesproken sterke rolbe zetting heeft „Het Middelburgs Dilet tanten Toneel" Maughams stuk een hoogst onderhoudende, uiterst amu sante en over de hele linie volkomen aanvaardbare vertolking weten te geven, die terecht beloond werd met een hartelijk applaus van het talrijke publiek en met bloemen voor de da mes-dilettanten. Heden- en morgen avond zijn er wederom voorstellin gen. v. B. NAAR PERZIë De lieer A. Winkel, die als hoofduit voerder van de Nederlandsche Heide maatschappij geruime tijd in Ooster land heeft gewoond en daar helemaal De Vlissingse marinemannen hebben woensdagmorgen bezoek gekregen van ongeveer 300 Duitse collega's, die deel uitmaken van het Zweite Lan- dungsgeschader" te Wilhelmshaven. Het Duitse folttielje, bestaande uit vier landingsvaartuigen en een ra- kettenvaartuig heeft ligplaats geko zen in de Vlissingse buitenhaven. Korvetten-Kapitein H. Looks en zijn manschappe n zullen weer vertrekken. De tocht naar Vlissingen, die is on dernomen om daar enig materiaal van de Koninklijke Marine over te nemen, is tevens bedoeld als een oefe ning. Maandagavondlaat arriveerden de Duitse schepen in de Zeeuwse wate ren. De vijf schepen, de „Otter", „Krokodil", Eidechse„Salaman- hedenmiddag der" en Viper" konden echter de ha ven niet binnenlopen vanwege de mist. Men ging toen voor anker op de rede van Vlissingen. Vorig jaar heeft Duitsland deze korvetten over- I genomen van de Amerikaanse Mari- ne. Op deze eerste reis naar Neder- 1 land zullen de korvetten ook nog de marine-haven van Den Helder bezoe ken. FOTO P.Z.CI Belangrijke uitbreiding voor openbare ulo. te Goes Zes lokalen en gymnastieklokaal De openbare u.l.o. te Goes zal op korte termijn uitbreiding ondergaan met niet minder dan zes lokalen en een gymnastieklokaal. Tijdens de woensdagavond gehouden gemeente raadsvergadering deelde burgemees ter II. K. Michaëlis mede, dat hier voor een urgentieverklaring is ver leend. Aan de hand van een maquette liet de voorzitter zien, hoe dc school er na de verbouwing zal uitzien. De grond, die beschikbaar is, zal geheel worden benut. In de Van Dusseldorp- school (openbare u.lo.) zijn thans tien leslokalen en twee vaklokalen. Het college van E. en W. zal snel doorwerken, teneinde zo spoedig mo gelijk met voorstellen over deze uit breiding te komen, zo deelde de raadsvoorzitter gisteravond mee. Het aantal leerlingen van de school is momenteel zo groot, dat de belde vaklokalen reeds als leslokaal zijn ingericht. Voorts heeft de u.l.o. een dependance in de katholieke jongens school en is dc personeelskamer als klaslokaal ingericht- De nieuwe uit breiding zal de komende jaren het steeds toenemende leerlingenaantal gemakkelijk kunnen opnemen. Middelburg Electro: The old man and the sea, ID en 21-15 uur, a.l. Schut tershof: Musical comedy „Top Se cret". personeelsver. P.Z.E.M., 20 u. Schouwburg: H.M.D.T., 20 uur. Gou- don Poorte: ledenvergadering A.BV. A., 20 uur. De Vergenoeging: leden vergadering Middelburgse IJsclub. Zaal Van de Berge: inlichtingen om trent emigratie. 19.30—21.30 uur. Vlissingen Alhambra: Mijn beste vij and", 20 uur. aJ. Luxor: Zware Jon gens, lichte meisjes, 20 uur, 18 J. Bri tannia: Chili V.'ang, dansparodte, 20 u. Concertgebouw: filmavond HA L, 20 uur. Goes Giant, 20 uur. Prins van Oranje: Chr. Bestuurdersbond. Huldigings- avond met medewerking van Zeeuws kamerorkest. 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2