PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT ENERGIE BEREIKT VAN 25 MILJARD ELEKTR0NV0LT Explosie in gasfabriek te Leerdam: een dode Installatie Zeeuwse recreatie-commissie BILT NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR KERNFYSISCH ONDERZOEK NIEUWE GRATIFICATIEREGELING VQ0R PERSONEEL VAN P.T.T. EENDAAGSE EXPEDITIE NAAR BRITTENBURG 202e jaargang - no. 279 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 725 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 nov. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuren, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 In Genève belangrijke prestatie geleverd Het grote protonsynchrotron van de C.E.R.N. (Europees Cen trum voor kernfysisch onderzoek) te Genève heeft dinsdagavond een energie bereikt van 25 miljard elektronvolt. Het is daarmee de grootste deeltjesversneller ter wereld. Op de tweede plaats komt het tot dusver grootste apparaat, dat de Sowjet-Unie nabij Moskou heeft gebouwd. Dit apparaat kan 10 miljard elektron- volt halen. Het bevatron van de universiteit te Californië heeft een energiebereik van 6 miljard elektronvolt. Het nieuws over deze prestatie is woensdag in Den Haag ontvangen door dr. J. H. Bannier, directeur van de Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek en een van de twee Nederlandse gedelegeerden bij de C.E.R.N. Dr. Bannier verklaarde, dat hetgeen in Genève is gepresteerd de achting verdient van de gehele wetenschappelijke wereld. Met het bereiken van de energie van 25 miljard elektronvolt de energie die men zich ook tot doel had gesteld openen zich volgens dr. Bannier voor het kernfysisch onderzoek tal van nieuwe mogelijkheden. Met de versnelde deeltjes kunnen atomen beschoten worden en kan een nader inzicht worden verkregen in de structuur van de materie. Misschien slaagt men er ook in, tot nu toe onbekende deeltjes der materie te produceren, aldus dr. Bannier. jard elektronvolt, eerst in het be gin van 1960 hopen te bereiken. Enthousiast Prof. Endt zei, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat het apparaat bruikbaar is voor wetenschappelijk onderzoek. Hij verwacht, dat het fe bruari 1960 zal worden voordat de eerste serieuze experimenten zullen Minister Cals zeer verrast De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, rar. J. M. L. Th. Cals, toonde zich bij het horen van het nieuws uit Genève zeer verrast. Deze prestatie bewijst weer eens, dat samenwerking tussen een aantal klei nere landen kan leiden tot resultaten, die elk van die landen afzonderlijk nooit zou hebben bereikt, zo zei hij. De minister achtte het van groot be lang, dat Nederland een van die klei nere landen is, die in het C.E.R.N. samenwerken. Dit in verband met het feit. dat de resultaten van het werk met het protonsynchrotron di rect ten goede zullen komen aan het wetenschappelijk werk, dat in de lan den van het C.E.R.N., dus ook in Ne derland, wordt verricht. Prof. dr. P. M. Endt, hoogleraar In de experimentele natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, verklaarde zich in een onderhoud met het A.N.P. bijzonder enthou siast over het succes van de C.E. R.N. Volgens hem had men dit resultaat, een energie van 25 mil- BOTERPRIJS GEDAALD Dc voorlopige afrekeningsprijs van roomboter aan de producerende fa brieken is gisteren met 1.20 per kg verlaagd, De detailprijzen zullen als gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een kwart kilogram om laag gaan en 1.42 1.45 bedra- gen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boteroverschotten uit ons land op nam, wil klaarblijkelijk orde op za ken stellen en heeft de import goed deels gestopt. In ons land wil en gaat de handel terug naar de prijs die Denemarken in Engeland maakt, mede om zodoen de de Engelse markt te kunnen berei ken. De eerste -prijswinnaar in de Engelse voetbalpool, de 70-jarige heer Arthur Webb (recht) uit Scarborough, kon in het Grosvenor House te Londen even een cheque van 866.352 ponden innen oftewel 2.8 miljoen gulden. De tweede prijsivinnaarde heer Keen (links) uit Beckenham inde een cheque van 102.511 Engelse ponden, ruim een miljoen gulden. En dan te weten dat de heer Webb slechts 75 cent heeft ingelegd. beginnen. Tot nu toe verkeerden de pogingen nog in een beginstadium. Het experiment is, volgens hem, nut tig voor het wetenschappelijk onder zoek, omdat men nu het gedrag van de meest elementaire deeltjes (de wisselwerking tussen neutronen en protonen) kan nagaan. In de protonsynchrotron worden de deeltjes in versneld tempo voortbe wogen in een cirkel die een straal van 100 m heeft. De protonenbundel loopt rond in een onderaardse tunnel. De deeltjes leggen daarbij een af stand af die enige malen groter is dan de omtrek van de aarde. Door middel van déze proeven hoopt men nieuwe instabiele deeltjes te maken. Prof. Endt verklaarde, dat met geen enkel ander apparaat dan de „deel tjesversneller" een dergelijke hoge energie kan worden bereikt. Naar Europa Prof. dr. H. de Waard, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, verklaarde desgevraagd, dat door de ze prestatie een van de kernpunten van de ontwikkeling op dit weten schappelijke gebied weer naar Euro pa is verlegd. Tekenend voor de voortvarend heid, waarmede in Genève is ge werkt vond prof. De Waard, dat het cyclotron in Brookhaven (V. S.) waarvoor de planning op de zelfde tijd begon als die voor het C.E.R.N.-apparaat, nóg niet klaar is. „Het zal spannend zijn, af te wachten welke experimenten met het apparaat mogelijk zullen zijn. Te verwachten is, dat allerlei fundamentele problemen kunnen worden opgelost, althans waarge nomen", aldus prof. De Waard. EEN DEEL KRIJGT DUBBELE UITKERING Tien procent komt niet in aanmerking (Van onze Haagse redactie) De ministers van binnenlandse zaken en van verkeer en waterstaat hebben woensdagmiddag hun fiat gegeven aan een nieuwe gratificatieregeling voor het weekloonpersoneel van de P.T.T. Volgens deze nieuwe gratifi catieregeling zal het personeel van de P.T.T. in grote massa een gratifi catie ontvangen van een week sa laris. Tien procent van dit weekloonperso neel dat zich door bijzondere activi teit heeft onderscheiden zal een twee- Ruim een miljoen voor „Redt een kind" Gisterochtend overschreed het giro saldo ten name van de actie „Redt een kind", de door de V.P.R.O. geor ganiseerde vluchtelingenactie voor Algerijnse kinderen in Marokko, de miljoen gulden. Tot nu toe gaf het Nederlandse volk ƒ1.019.872,78, waarmee goed 10.000 van hen deze winter kunnen worden voorzien van warme kleding en schoeisel. kri; doners ijgen, tien pro- jrs die zich niet tot een gemiddelde prestatie hebben weten op te werken krijgen de grati ficatie echter niet. Met deze nieuwe regeling zullen ongeveer dertigduizend P.T.T.- weekloners betrokken zijn. In kringen van de ambtenarenbonden beschouwt men deze regeling als een vooruitlopen op een systeem van merit-rating dat naar men vernacht in 1960 voor weekloners in werking zal treden. Speurtocht naar vermist meisje Tweehonderd militairen van de leger plaats Nunspeet en drie klassen van u.l.o.-scholen, die daar met vakantie vertoeven, hebben gisteren gezocht naar een tweejarig meisje dat in de bossen rond Vierhouten vermist was geraakt. Het was het dochtertje van de eigenaar van het vakantiehuis „Saxenheim". Om half zes werd het kindje gevon den bij de „Pasop" ongeveer zeven kilometer van haar ouderlijke wo ning. Ze was verdwaald geraakt in de uitgestrekte bossen. Er was haar geen letsel overkomen. Foto: de grotendeels verwoeste fabriek. Kustvaartuig met man en muis vergaan Het 484 ton metende kustvaartuig „Holmglen" is dinsdagavond aan de oostkust van het Nieuwzeelandse Zuideiland gezonken. Er waren vijf tien bemanningsleden aan boord, van wie nog geen levend is aangetroffen. Tussen drijvende wrakstukken van het schip vond men twee stoffelijke overschotten. Het schip was onder weg van Oamaru naar Wellington. Het schip is enige jaren geleden in Nederland gebouwd op Bodewes' scheepswerf te Martenshoek in op dracht van Mellema's maritiem bu reau te Rotterdam. Het 499 ton metende Nederlandse motorschip „Biak", thuishaven Groningen, dat uit de Zweedse haven Vesteras naar Antwerpen was vertrokken, is nabij Osteriff aan de grond gelopen. De Duitse sleepboot „Danzig" is uitgevaren om, zo nodig, hulp te verlenen. GROTE SCHADE AAN HUIZEN Levering van gas voorlopig gestaakt Een explosie in het meterhuis en zuïverkamer heeft gisteren een be langrijk deel van het Leerdamse gas bedrijf vernield. In de zee van vuur, die direct op de explosie ontstond, kwam de 52-jarige hoofdfitter K. Verdoorn om het leven. Hij Iaat een vrouw en twee kinderen achter. De fitters G. van Aalst en S. van Klei De eendaagse expeditie naar de ter hoogte van Katwijk aan Zee in de Noordzee gelegen fundamenten van het castellum „Brittenburg", on dernomen door vijftien kikvorsmannen van de onder water jagers club te Amsterdam en van bureau Wijsmuller te Umuiden, twee leden van de archeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland en Trimpe Burger van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek te Amersfoort, is woensdagavond in IJmuiden beëindigd. Gedurende twee en een half uur hebben de kikvorsmannen in groepen van drie de zeebodem onder de kust ten noorden van de uitmonding van de Oude Rijn afgezocht in een lijn die in noordwestelijke richting loopt vanaf de Nederlands hervormde kerk op de boulevard bij Kat wijk- Daarbij werd geopereerd vanaf de zeesleepboot „Hector" en twee motorsloepen, die uitgerust waren met draagbare echoloden om de zeebodem af te peilen. Eén groep kikvorsmannen is daarbij op een bult in de zeebodem gestoten, terwijl voorts een ongeveer veertig cen timeter boven de zeebodem uitstekende paal is gevonden. Er zullen in de komende wintermaanden door archeologen en kikvors mannen nieuwe plannen worden uitgewerkt om het onderzoek in de zomermaanden van 1960 systematisch en grootser voort te zetten. Dan zullen met behulp van twee motor- of rubberboten eerst stalen lijnen of netten over de zeebodem worden getrokken. Zodra deze vastlopen zal een van de kikvorsmannen afdalen om een onderzoek in te stellen. Met de netten kunnen eventuele vondsten direct aan boord worden gehaald. In die zomermaanden zal dan zowel ten noorden als ten zuiden van de Rijnmond worden gezocht. DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Kernprobleem reeds punt van discussie: „Afremmen?" De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft woensdag morgen tijdens een bijeenkomst in de vergaderzaal van het P.P. D.-kantoor te Middelburg de provinciale Zeeuwse recreatie commissie geïnstalleerd. In zijn installatierede noemde de com missaris der koningin enkele punten, die volgens het provin ciaal bestuur de instelling van deze commissie noodzakelijk ge maakt hebben. Hij noemde on der andere De hoge vlucht, die het toeris me en de recreatie in het alge meen genomen hebben De „run" op de kampeerterrei nen en De hoog oplopende prijzen voor gronden, die nog niet eens in de plannen voor recreatie-uit breiding opgenomen zijn. „Op dit gebied is er in Zeeland een begin van „windhandel" ont staan", zei jhr. De Casembroot. Opvallend was, dat tijdens de eerste vergadering van Zeelands jongste commissie reeds onmiddellijk het kernprobleem aan de orde kwam Moet de recreatie in Zeeland al of niet afgeremd worden De commis saris der koningin had ten aanzien van deze kwestie in zijn installatie rede opgemerkt, dat bij het bekijken van de recreatie in de ruimste zin des woords de nodige beheersing op gelegd moet worden. Het toerisme moet in goede banen geleid worden en daardoor is het zelfs nodig over te gaan tot „afremming", meende de commissaris. Men moet, ver van het stadsge woel vandaan, rust kunnen vinden in Zeeland en dat is tot heden nog steeds mogelijk geweest, aldus jhr. De Casembroot. „Al wordt het steeds moeilijker", voegde hij er nog aan toe. Openstellen De directeur van de provinciale V.V. V., de heer G. W. Oskamp, wilde liever het woord „afremmen" niet ge bruiken. Hij vond de nadere sugges tie van de commissaris der koningin „in goede banen leiden" veel pret tiger klinken dan „recreatie afrem men". „We moeten onze grenzen steeds openstellen voor de toeristen", betoogde de heer Oskamp. Hij ver klaarde, dat het toerisme een groot stuk welvaart in Zeeland teweegge bracht heeft en dat juist door de dui zenden toeristen in talrijke instellin gen gelden geïnvesteerd zijn om tot bungaiowbouw te komen. Later tijdens de discussies bleek evenwel dat de meningen niet uit eenliepen de commissaris der ko ningin had met „afremmen" niet bedoeld een vermindering van het aantal toeristen, doch veel meer een beheersing ten aanzien van 't uitgeven van terreinen voor zo- merhuisjès-, kampeergelegenheid- en bungaiowbouw. Waarmee de heer Oskamp het eens was. Nog een tweede probleem kwam ter sprake. Het kwam hier op neer Moet de binnenlandse toerist voor rang hebben boven de buitenlandse De neer M. Ruytenschildt, afgevaar digde in de commissie voor het bu reau voor watertoerisme van de AN. WJB. was van mening, dat tegen de (Zie slot pag, 2 kol. 4) kende toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Van hen verkeert eerstgenoemde in onmiddel lijk levensgevaar. De getroffen afdelingen vormen een onmisbare schakel tussen de produk- tie-afdelingen en het distributienet. Uit omliggende gemeenten en ook vanuit Dordrecht zijn deskundigen naar Leerdam gegaan om te beoor delen met welke noodvoorzieningen de gaslevering kan worden hersteld. Tot zolang zijn Culemborg, Vianen, IJsselstein, Schoonrewoerd en Leer dam, die allen op het Leerdamse energiebedrijf waren aangesloten, van gas verstoken. In de omliggende straten zijn niet alleen vele pannen en ruiten vernield, maar werden ook binnenmuren door de luchtdruk weggeblazen en werd grote schade aan net meubilair toe gebracht. Het gemeentepersoneel het betreft hier een gemeentelijk bedrijf was reeds enkele uren na de explosie be zig om de -I lereerste 1 zig om de getroffen gezinnen de al- hulp te bieden. Tal van personeelsleden liepen min der ernstige kwetsuren op. Een van hen verbrandde zijn beide handen, toen hij de zwaargekwetste G. van Aalst zijn brandende rubberlaarzen uittrok. Weer anderen liepen door de aanblik van hun verbrandde collega's een shock op. De schade loopt in de honderd duizenden guldens. Over de oorzaak is nog niets bekend. Wan neer de gaslevering kan worden her vat is eveneens nog een vraag. Vrachtauto reed op autobus9 gewonden Op de Napoleonsweg onder de ge meente Haelen is gisteren een auto bus van do garage „Het Centrum" uit Horst aangereden door een vrachtauto met oplegger die geladen was met negentien ton bakstenen. De bestuurder \-an de vrachtauto die geen voorrang verleende, ramde de bus aan de voorzijde. In de bus zat een dertigtal O.V.S.- ers, jonge mijnwerkers in opleiding, die op weg waren naar hun werk bij de staatsmijnen. Negen van hen wer den met min of meer ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Sommigen hadden een shock opgelopen. Later zijn ook de overige jonge mijnwer kers voor controle naar het zieken huis te Roermond overgebracht. Geen van hen was levensgevaarlijk ge wond. VERWACHT. Geldig tot hedenavond TOENEMENDE WIND Overwegend zwaar bewolkt met la ter, voornamelijk in het westen van het land, plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige wind tusen zuid en zuidoost. Iets hogere middagtem- peraturen. ZON EN MAAN 27 november Zon op 8.18 onder 16.36 Maan op 4.04 onder 15.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1