Van en voor de boekenplank Theo Olof tekende en beschreef voor de jeugd muziekwedstrijd Jazz 3 waardevol boek "k voor liefhebbers SPEELSE „UIL MET ZEVEN ZUURTJES" VAN DIET HUBER IN PRISMA-REEKS VERSCHEEN EEN AANTAL GOEDE POCKETS Bekende boeken herdrukt in Kramers pocketreeks En Miep Diekmann gaf schets van „Gewoon een straatje" Sedert de dadaïsten met hun experi menten aanvingen behoeft niemand zich meer ervoor te schamen om zon der academische voorstudie de teken pen te hanteren met het oogmerkde produkten in het openbaar te verto nen en aan de man, de vrouxv of het kind te brengen. De violist Theo Olof heeft zich met het door hemzelf ge- tekende en vertelde verhaal ,fie Mu ziekwedstrijd" voornamelijk tot de kleuters gericht. Hij is er daarbij van uitgegaandat enige onbeholpen heid in illustraties en bezigheid anders dan bij solistisch optreden in de muziek aan de charme van een prentenboek ten goede kan komen. En zo maakt men kennis met diverse instrumenten die wedijveren wie de mooiste muziek lean maken en Ko ning Orgel als jury laten optreden. Koning Orgel komt tot de slotsom dat een enkel instrument nooit zo mooi muziek zal kunnen maken als alle instrumenten tezamen. Een bij lage in de vorm van een scherts- krantje waarin alle gepersonifieerde muziekinstrumenten worden geïnter viewd is kennelijk meer voor de ouderen bestemd. Er zijn betere prentenboeken, maar het feit dat het de bekende musicus Theo Olof was die hier aan het schrijven en tekenen sloeg, maakt de kans groot dat er toch iets „aan de strijkstok blijft hangen". .De muziekwedstrijd" werd uitgege ven door Bert Bakker, Daamen N.V., Den Haag. Katja „Katja en de kleine olifanten" van Truus Sparla jr., een uitgave van de n.v. drukkerij "De Spaarnestad, Haar lem, is bestemd voor kinderen van zeven tot tien jaar. Het is een aardig verhaaltje over een meisje dat van vader, een kunst schilder, met kleine houten olifan tjes mag spelen. Geldgebrek dreigt een eind te maken aan het spel met de olifantjes, dat het kind helemaal in beslag neemt. Vader denkt name lijk, dat de enige oplossing zal zijn, de olifantjes te verkopen. Maar als de nood het hoogst komt, is de red ding nabij... ook voor de olifantjes. Coby Krouwel zorgde voor gezellige plaatjes. Michiel en het melkpaard Bijzonder grappig en onderhou dend is Erica Lilleggs „Michiel en het Melkpaard", uit het Duits ver taald door Beatrix van Voorst en door Reinalda Doorn uitgegeven met de speelse tekeningen van Ul- rik Schramm uit de oorspronke lijke uitgave. Het is wel zeker, dat veel jonge lui met spanning de belevenissen zullen volgen van het melkpaard, dat de kans krijgt toe te geven aan zijn behoefte, het sleurleven voor de melkwagen te verwisselen met het artiestenbestaan in het circus. Het wordt begeleid door het jongetje Michiel. Het paard komt echter al gauw tot de con- Een der illustraties van Jenny Dalenoord uit Miep Diehmanns „Gewoon een straatje". clusie, dat in zijn geval het hoe- renpaardeleven toch verkieslijker is. Tevredener dan vroeger keert het naar de oude stiel terug. Gewoon een straatje Lest bestBij H. P. Leopolds Uit geversmaatschappij n.v. te Den Haag verscheen een niemv jeugdboek van Miep Diekmann, dat evenals haar bekroonde „Boten van Brakkeput" en het latere „Padu is gek" in Cura sao speelt. Niet alleen de kinderen, maar ook ouderen die dit nieuwe werk, „Gewoon een straatje" ter De muziekinstrumenten op weg naar het concours ten pa loze van koning Orgel. Plaat je van Theo Olof uit „De mu ziekwedstrijd". hand nemen, zuilen al spoedig hun Nederlandse „straatje" verlaten en zich (onder leiding van de schrijf ster) verplaatst wanen naar een straatje in liet oude gedeelte van Willemstad. 9e lezers zitten aldra midden in het vakantiegekrakeel van de zich ver velende straatjeugd. Maar bij dat ge ruzie blijft het niet er worden door de jongens en meisjes initiatieven ontwikkeld om volwassenen te hel pen twee verlegen mensen die van elkaar houden, worden door middel van een serenade tot elkaar gebracht en met de beloning die ze daarvoor opeisen, wordt een arme vrouw ver blijd. Miep Diekmann maakt met dit boek duidelijk, dat er eigenlijk geen „gewone straatjes" zijn, om dat in elk straatje wel eens iets ongewoons gebeurt. Bovendien bewijst zij opnieuw, een „buiten gewone" schrijfster van jeugdboe ken te zijn. Jenny Dalenoord zorg de voor illustraties, die de aan trekkelijkheid van dit boeit nog verhogen. Kramers Pockets Reeks is uitgebreid met een serie bekende boeken van bekende auteurs. Het nog altijd aan grijpende verhaal De hut van oom Tom van Harriet Beecher Stowe, be hoort erbij. De roman waarin de on dergang van Rome wordt geschilderd Quo Vadis van Henryk Sienkiewicz en het verhaal over de verwoesting van Jeruzalem Urbi et Orbi van Al- bin de Cigala ontbreken niet. Ook zijn in de serie opgenomen Een vro lijk avontuur van baronnesse E. Orc- zy en De Zwarte boekanier van Ste phen Weader. Alleen op de wereld van Hector Malot heeft de uitgeverij V. A. Gramers in Den Haag zowel als pocket als „gewoon" laten verschij nen. „Filatelie in klein bestek" In de pocket-serie „Zwarte Beertjes" verscheen een voor filatelisten inte ressant werkje. In „Filatelie in klein bestek" geeft Henk Koops een be werking van Lexikon' der Philate- lie". De Duitse deskundige Frank Ar- nau vertelt hierin veel belangwek kends voor de postzegelverzamelaar. Phoenix-reeks De Phoenix-reeks van De Haan (Zeist) gaat verder met de publika- tie van keurig verzorgde pockets: Leonard Cottrell „De bakermat van onze cultuur"; dr. Edith Hamilton „De Romeinse beschaving" en mr. E. Franquinet (P. R. O. Peller) „De sprong in de derde dimensie". Drie voortreffelijk, goed-geïllustreerde boekjes, die pasen bij de reputatie van deze reeks. Schrijfster zorgde zelf voor vlotte illustraties Zal ik U eens vertellen van de hoed van meester Mellen met de rand van vijftien ellen en het rijtje rin kelbellen? Zo begint een van de -versjes van de Friezin Diet Hu ber .in de door Ploegsma, Am sterdam, keurig uitgegeven bun del „De uil met zeven zuurtjes". Diet Huber heeft eerder in de Frie se taal gepubliceerd. Een van de ze uitgaven die bij Laverman in Drachten verschenen, werd eens bekroond. In dit nieuwe boekje Dell Books brengt do goedkope her druk van The Beat Generation and the Angry Young Men ed. Gene Feld- man en Max Gartenberg. Het eerste gedeelto bevat verlialen en beschou wingen van de Amerikanen, de beatniks", waarvan Jack Kerouae mij het best bevalt met een frag ment uit zijn karakteristieke en on stuimige roman On the Road; er is verder onder meer een gedegen en in dringend essay van Norman Mailer, „The White Negro". Het tweede ge deelte brengt werk van de jonge En gelsen, van John Wain, die ik een van do besten acht, do roemruchte Kings ley Amis, John Braine en anderen. Men kan het met liet. protest van de „protest boys" eens zijn of niet, be langrijker dan het argument is liet feit dat sommigen van hen uit hun afweer en afkeer toch werk weten te publiceren van onmiskenbare kwali teit. „Zip" Roosenburg, studente te Leiden werd in de oorlog koerierster, in maart 1944 gearresteerd en ter dood veroordeeld. Ze kwam in het concen tratiekamp Waldheim in zuïd-oosï. Duitsland terecht, dat in mei 1945 door de Russen werd bevrijd. In haar boek The Walls Came Tumbling Down (Great Pan) geeft ze een vrij moedig relaas van deze bevrijding en van de avontuurlijke tocht met haar vriendinnen Nel en Joke en met DOOR JACQUES DEN HAAN vriend Dries naar huis. Dan weèr wel en dan weer niet vriendelijke Russi sche autoriteiten, plunderende Russi sche troepen een Duitsland met ver woeste steden 'en vermelde bruggen en dikwijls vijandige bevolking, de problemen van vervoer, eten en pa pierendat alles moest overwon nen worden door deze vrijwel verhon gerde mensen. Ondanks alle ellen de heeft ze er een opgewekt en dik wijls opwindend boek van gemaakt. Voor liefhebbers van jazz moet Jazz 3 (Four Square Books) onder redactie van Sinclair Traill en Ge- raid Lascelles een waardevol boek zijn. Het bevat een voorwoord van Duke Ellington en een reeks bij dragen van onder anderen Ernest Borneman Humphrey Lyttel- ton. De Franse jazz-kriticus Hug hes Panassie en Tony Standish schrijven over traditionele jazz, Max Harrison en Benny Green over de moderne. Meer dan de helft van dit lijvige boek \yordt ingenomen door de „Jazz Disco- graphy 195S", bij tot maart 1959. die alieen de prijs waard is. Ten overvloede nog een aantal foto's van vooraanstaanden in de wereld van de jazz. Mooi zijn ze niet Sir I-Iarold Spencer Jones, astronoom van de universiteit van Cambridge heeft een leesbaar en klaar boek ge schreven: Life on Other W orlds (Hodder Books). Het is een heldere en niet sensationele uiteenzetting over de voorwaarden voor het be staan van leven in het heelal, over de methoden van onderzoek, over de fieu- zenplaneten, over Venus, Mars, de oorsprong van ons zonnestelsel en de andere zonnestelsels het onze voor bij. Life on Other Worlds is boven dien verlucht met een aantal opmer kelijke en soms bijzonder mooie fo to's. Nuchter en belangwekkend boek. James Bond, Brits geheim agent, de held van de avonturenromans van Ian Flemin beleefd een bijzonder hachelijk avontuur in From Russia, With Love (Great Pan). De Russen maken van zijn moeilijk te tomen voorliefde voor het zwakke en schone geslacht misbruik om hem in een hinderlaag te lokken. Ze willen niet alleen hemzelf, maar ook zijn reputa tie verwoesten. De achtergrond is kleurig Rusland en Turkije en de ont knoping vindt gedeeltelijk in de Oriënt Express en gedeeltelijk in Pa rijs plaats. Enkele tafrelen zijn on vermengd sadisme, het geheel is iets te bovenmenselijk, maar spannend is het zeker. Achtergrond i3 ook belangrijk in de herdruk van Dorothy L. Sayers The Nine Tailors (Four Square Books). Was ik niet zo enthou siast over Five Red Herriug bewijst zij dat ook het rijmen in het 'Nederlands haar „ligt" En even plezierig als haar omgang met de taal is haar hantering van de tekenstift. Zelf heeft zij speelse gedichtjes kwistig en vlot geïllustreerd en de uitgeefster gaf haar de kans, dat in kleuren te doen. Het re sultaat houdt het midden tussen een prentenboek en een onserieu ze dichtbundel, die in de eerste plaats geschikt is voor de klein tjes aan wie nog voorgelezen wordt, maar waarin niet ten on rechte de aantekening staat „alle leeftijden". Ook de oudere bladeraar kan zich met vreugde vermeien in de ver halen over Trijntje Bollcwijntje die achter een gordijntje zat, over de vis Hatsjiehatsjee die zwemt in de ze-e van Pimpompee en van een olifant met een heeeeele lange staart (als de olifant np Zuid- Beveland stond, was z'n staart in Valkenswaard). De hoed'van meester Mellen.. een illustratie uit „De uil met zuurtjes" van Diet Huber. De laatste pagina van .De met zeven zuurtjes" Zestien artikelen van professor Geyl Professor Geyl heeft uit de bijna honderd artikelen, die hij sinds 1953 in „Vrij Nederland" schreef, een zestiental gekozen, die thans door de Wereldbibliotheek zijn gebundeld in de Wereldboog-reeks onder de titel „Franse figuren". Het gaat hier om korte, markante studies, geschreven in Geyls pregnante stijl. „Het zijn causerieën" zegt de auteur, „ik heb er geen speciaal onderzoek voor ge- daan en ik pretendeer niet er de ge schiedwetenschap verder mee te hel pen. Maar ik heb het altijd prettig gevonden om links en rechts buiten mijn eigenlijke studie-onderwerpen te lezen van die lectuur verslag te doen". Menigeen zal met graagte van deze „verslagen" kennis nemen. Jörn Harvo trekt oostwaarts Met „Jörn Havbo trekt oostwaarts", een avonturenroman van de Deense schrijver Börge Mikkelsen, heeft de Zuidhollandse Uitgeversmaatschap pij M. C. Stok te Den Haag een spannende bijdrage geleverd aan de vele zeemansverhalen, die er in dit genre voor de schoolgaande jongens bestaan. Jörn Havbo is langzamer- hand een bekende figuur geworden j in deze serie. Ook nu trekt hij het zeegat maar weer eens uit en leidt j bij de grote vaart een afwisselend j bestaan. Uiteraard spelen niet alle belevenis- j sen zich op zee af. Met zijn vriend, I die hij in de eerste twintig bladzijden heeft teruggevonden, gaat Jörn Havbo ook aan het passagieren. Een i vrijetijdsbesteding, die in dit hoek j zeker niet eentonig genoemd mag j worden. Kortom de aaneenschake- i Üng van avonturen in dit nieuwe pro- dukt van Mikkelsen zal zeker in een behoefte voorzien. waarmee de uitgever de reeks her drukken van de detectiveromans van deze schrijfster opende, The Nine Tailors, dat 22 herdrukken in de gebonden uitgave beleefde, is bepaald veel boeiender. Achter grond is het met zorg en liefde bestudeerde landschap van de moerassen etï dijken van East „Avontuur onder water" boeiend en vol spanning Bij de uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht is in de Prisma-reeks weer een aantal nieuwe pockets versche nen. „Mijn familie en andere bees ten" \an de Engelse acteur Gerald Durrell is een gezellig boek over de wonderlijke belevenissen van de fa milie Durrell gedurende hun vijfja rig verblijf op het Griekse eiland Korfoe. Durrell ontpopt zich als een amusant verteller, speciaal waar het de natuur betreft. Hij voelt zich na melijk bijzonder aangetrokken tot alles wat groeit en bloeit en heeft- al eerder enige boeken over planten en dieren geschreven. Bijzonder boeiend is het boekje „Avontuur onder water" van de pa relduiker Clarence Benham. Benham is een van de mannen, die in de wa teren rond Nieuw-Guinea dagelijks Anglia; een grote rol in deze goed doordachte roman spelen de negen klokken van Fenchurch St. Paul. De blijkbaar moeilijke kunst van het met variaties luiden van deze klokken, het „change-ringing" is misschien wat te uitvoerig be schreven, die kunst vormde toch een belangrijk element in een. van de merkwaardigste avonturen van Lord Peter Simsey. in een duikeispak naar de bodem van de zee zakken, terwijl hun leven afhangt van de, vaak nog twijfel achtige bekwaamheid van hun in heemse bemanning. Door zijn grote ervaring als duiker weet 'Benham tal van bijzonderheden te vertellen over de verschillende vissen en hun gewoonten. Duidelijk komt uit het boek naar voren met welke geva ren de duikers op hun tochten te kampen hebben. In de pocket-reeks zag eveneens „De dertiende gast" van Ellerv Queen het licht. Achter deze schrijversnaam verbergen zich twee neven, die van een gegeven „met een baard" een logeer partij met Kerstmis en nieuwjaar een buitengewoon onderhou dende detective roman hebben ge maakt. „Rijk en geen geld" van E. Phillips Oppenheim is de geestige geschie denis van een jong millionair, die uit eigen wil een jaar lang onder de arbeidersklasse verblijft en daar een voortdurende strijd om het be staan moet voeren. In „Noodlanding in de winternacht" beschreef Lawrence Earl de beleve nissen van één meisje en vijf man nen, die door een sneeuwstorm ge dwongen worden met hun vliegtuig te landen. Het is een boeiend verhaal met een treffende karaktertekening. „Moderne uitvindingen", door Pierre Rousseau, geeft op populaire wijze een inzicht in de vele wetenschappe lijke ontdekkingen van deze eeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11