PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ministers van LEG. bereikten akkoord over consultatie van zes Talrijke kunstenaars versieren provinciehuis RESULTAAT IS OVERWINNING VAN STANDPUNT DER KLEINERE LANDEN BUS BOTSTE TEGEN TRAILER: NEGEN ARBEIDERS GEDOOD OVERDAG EERZAAM TANDARTS 'S NACHTS BRUUT BENDELEIDER BEMANNING VAN „WESTRIVER" WEIGERT UIT TE VAREN 202e jaargang - no. 277 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Na een dag van grondige discussie De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese Economische Gemeenschap hebben maandag in Straatsburg overeenstemming bereikt over periodieke poiitigke consultatie van de zes. Dit regelmatige politieke overleg, eeïi- maal per drie maanden, is echter niet bedoeld om tot voor alle regeringen bindende afspraken ten aanzien van bepaalde kwes ties te komen. Er zal ook geen politiek secretariaat worden inge richt en het overleg zal ook niets afdoen aan overleg in wijder verband met Navo en Westeuropese Unie. In voorkomende gevallen zullen voorts de commissies van E.E.G. of Euratom of de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. tot deelneming aan het overleg kunnen worden uitgenodigd. De consultatie, die officieel „uitwisseling van standpunten en in lichtingen" wordt genoemd, zal door de ministers, voorafgaand aan vergaderingen van de E.E.G.-ministerraad, kunnen worden gevoerd. Deze overeenstemming Is bereikt na een dag van grondige discussie. Men kan het resultaat zien als een over winning van het standpunt der klei nere landen in de zes, die huiverig stonden tegenover formele coördina tie van de buitenlandse politiek. Minister Luns verklaarde maandag avond, dat hij voldaan was over het bereikte resultaat. Hij zei, dat het overleg, dat hij de vorige week in Londen heeft gevoerd, met het oog op de besprekingen van maandag, zeer nuttig is geweest. Verder is maandag nog gesproken over het werk van de ministers als ministerraad van E.E.G. en Eura tom. Het is de laatste tijd namelijk voorgekomen, dat andere ministers dan die van buitenlandse zaken on derlinge besprekingen voerden, soms buiten medeweten van de ministers van buitenlandse zaken, die toch vol gens het verdrag de eigenlijke raad uitmaken. Deze onderlinge bijeenkomsten van vakministers buiten het ministerie van buitenlandse zaken om acht de raad minder gewenst. Er is nu een procedure in de maak voor een be tere coördinatie. Terloops is maandag ook gespro ken over het plan-Wigny voor nauwere samenwerking en hulp aan onderontwikkelde gebieden. Dit plan moet echter nog grondig Een wens De Nederlandse minister van de fensie heeft na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten enkele be langrijke dingen gezegd. Zij kwamen hierop neer, dat de defensie van Ne derland duurder zal worden en dat de steun van de Verenigde Staten in de toekomst zal verminderen. Neder land en de andere Navolanden zullen meer op eigen benen moeten staan. Tegen dat laatste kan niemand veel bezwaar hebben, want het staan op eigen benen verhoogt niet alleen het zelfrespect, maar het vergroot ook de zeggenschap binnen het bondge nootschap en in het bijzonder de zeggenschap over wat Nederland wèl en niet kan opbrengen voor de gemeenschappelijke verdediging. Niet in alle Amerikaanse kringen bestaat een juist inzicht in dat „opbrengen". Onze minister van defensie keerde namelijk in Neder land terug met de boodschap, dat een zeer hoge Amerikaanse marine-auto riteit hem ernstig had gevraagd om uitbreiding van de Nederlandse ma rine met een tweede vliegkampschip. Deze kleinigheid zou dan toegevoegd moeten worden aan het extra-pro- gram, dat Nederland reeds voor zijn marine uitvoert. Zoals bekend eisten de Navo-ver- plichtingen niet, dat Nederland er een vliegkampschip en twee kruisers op na zou houden. Dat Nederland zich toch deze schepen aanschafte, kwam voort uit de wens om de grootse marine-traditie van Neder land voort te zetten. In zekere zin stond de Navo geheel buiten die Nederlandse activiteit, al vond het marine-commando van de Navo die activiteit bepaald wel aan genaam. En nu komt dan een Amerikaanse admiraal vertellen, dat het nog niet genoeg is en dat er een schepje bovenop moet. Hij logt zijn verklaring af juist op een tijdstip, waarop andere landen om het zacht te zeggen schip peren met hun Navo-verplichtingen en Nederland vrijwel het enige land is, dat die verplichtingen stipt ver vult en dat er bovendien reeds voor de marine een stevige schep boven op heeft gedaan. Daarmee heeft deze Amerikaanse autoriteit toch wel een bijzonder grote politieke blunder begaan. Misschien gebeurde dat onder in vloed van de komende geschenken feestdagen in de decembermaand? Hij heeft hardop gepraat over zijn verlanglijstje. Dat kunnen de kleinen nu wel doen, maar voor een volwassen admiraal zijn de dagen van „Santa Klaus' voorbijl bestudeert worden en tot in de tails worden uitgewerkt. Er zullen voorlopig nog 'wel geen formele beslissingen over worden geno men. Het Nederlandse plan voor uitbrei ding van de tariefverlaging binnen de E.E.G. per 1 juli 1960 tot alle lan den van de G.A.T.T. en voor verla ging van het toekomstige buïtenta- rief zal vandaag, als de ministers hun besprekingen voortzetten, aan de orde komen. Auto reed op groep mensen ineen dode Een jeugdige automobilist, die met hoge snelheid reed is gisteren in de gemeente Berg en Terblijt op een groepje mensen ingereden. Twee mensen werden bij dit ongeluk zwaar gewond en twee minder ernstig. De bestuurder van de auto zou volgens getuigen in de kom van Berg en Terblijt een snelheid van meer dan 100 kilometer gehad hebben. Doordat hij teveel naar rechts aan hield sleurde hij in volle vaart de 28- jarige vrouw Mulders-Mullenders uit Geleen die in Berg en Terblijt op fa miliebezoek was geweest mee, tege lijk met haar tweejarig zoontje dat de wouw op de arm hield. Moeder en kind werden meegesleurd en zijn zeer zwaar gewond. Het kindje is- overleden. Eveneens werden naar het ziekenhuis overgebracht de 22-jarige jongeman Kools uit Berg en Terblijt en diens verloofde mej. Kuypers uit Heugem- Maastricht. De jongeman kon spoe dig het ziekenhuis verlaten, zijn ver loofde moest worden opgenomen. De bestuurder van de auto, de 19- jarige P. J. G. F. uit Maastricht, die een honderd meter voorbij de halte zijn wagen tot stilstand wist te bren gen, is door de rijkspolitie van Berg en Terblijt aangehouden. RAMP IN SULZBACH-ROSENBERG Chauffeur zou te hard hebben gereden Een bus, volgepakt met arbei ders, is maandag vroeg dichtbij Sulzbach-Rosenberg in botsing gekomen met de trailer van een passerende vrachtauto. Negen arbeiders werden gedood en 15 anderen gewond. De chauffeur van de vrachtauto Is door de politie aangehouden nadat in zittenden van de bus hadden gezegd dat hij te snel reed op het tijdstip van het ongeluk. De bus was met 35 arbeiders op weg naar de Neurenbergse radiofabriek en reed de helling van de verkeers weg Sulzbach-Neurenberg af, toen de vrachtauto haar van op zij aanreed. Een zijde van de bus werd oi scheurd en alle negen passagiers die aan die kant zaten werden op slag fedood. Zes andere passagiers wer en zwaar gewond en negen anderen licht. Mist en vorst hadden de verkeersweg glad gemaakt, aldus de politie, waar door de vrachtauto waarschijnlijk slipte. Boer vond munten uit twaalfde eeuw voor Christus Boer Angelo Fontana heeft op zijn akker een amphora gevonden waar in 400 gouden munten zalen, die naar schatting, dateren uit de twaalfde eeuw voor Christus. De politie heeft de waardevolle vondst in beslag genomen, daar oud heidkundige voorwerpen aan de staat toebehoren. Op de rol van een rechtbank in Parijs staat de zaak tegen Pierre Robbes, een man die tijdens de Duitse bezetting van Parijs overdag aan een van de deftige Parijse boulevards zijn praktijk als „society- tandarts" uitgeoefend zou hebben en des nachts opgetreden zou zijn als bende leider. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid bij diefstal. Een en ander ging als volgt in zijn werk: enkele leden van de bende, waarvan Robbes het hoofd zou zijn geweest, lokten rijke slachtoffers naar een luxueuze villa buiten Parijs onder het voorwendsel dat zij daar voordelige zaakjes konden doen. Bij het onderhandelen deden de overige leden van de bende, vermomd als politiemannen, een inval in de villa. Zij „arresteerden" dan hun collega's en lieten de „klanten" gaan, maar niet zonder hun geld in beslag genomen te hebben. De „klanten" deden natuurlijk nooit aangifte bij de politie- De zaak kwam in 1951 aan het licht. De politie heeft acht jaar nodig gehad om de zaak af te ronden. Robbes, die voorlopig op vrije voeten is, oefent nog steeds prak tijk uit. Het procés zou woensdag beginnen. In verband met de ge zondheid van een der beklaagden is het echter voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een delegatie, bestaande uit de heren prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de beschrijvende bouwkunde aan de rijksuniversiteit van Utrecht, M. D. Thijs, secretaris van de Sticusa, en J. W. Bennebroek Gravenhorst, be stuurslid stichting Monumentenzorg Curaqao (V.l.n.r.) heeft maandag ochtend in het paleis Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix, de eerste exempla ren aangeboden van het door prof. Ozinga geschreven en bij de staats drukkerij gedrukte boek „De monu menten van Curagao in Woord en Beeld". De foto geeft een beeld van deze plechtigheid. Mr. Th. Bot beëdigd De koningin heeft gisteren op het paleis Soestdijk mr. Th. H. Bot, staatssecretaris van binnenlandse za ken, belast met de behartiging van het beleid ten aanzien van Nieuw- Guinea, beëedigd. Amy Groskamp ten Have overleden In haar woning in Haarlem is giste ren vroeg overleden de publiciste en romanschrijfster mevrouw Amy Groskamp ten Have. Zij is 71 jaar geworden. Mevrouw Groskamp ten Have verwierf vooral bekendheid door haar publikaties over etikette o.a. met haar boek:. „Hoe hoort het eigenlijk?" Over deze onderwerpen schreef zij geregeld artikelen in ver scheidene dag-, week- en maandbla den. Amy Groskamp ten Have werd in Amsterdam geboren en doorliep de middelbare school voor meisjes. Na 1916 begon zij met haar publikaties. In 1930 hield zij haar eerste radiole zing. De overledene schreef een groot aantal romans, essays, vier novellen, enkele gedichten en meisjesboeken. „SCHIP IS EEN WRAK" Sleper „Gele Zee" toch vertrokken De Nederlandse zeesleper „Gele Zee" (van L. Smit en Co.) is in Halifax aangekomen om het 10.000 ton me tende Engelse vrachtschip „Wcstri- ver" naar Rotterdam te brengen. Maar 21 bemanningsleden weigerden uit te varen. Het geschil is voorge- VERSCHILLENDE kunste naars zijn momenteel bezig met het vervaardigen en aanbren gen van kunstzinnige versierin gen in Zeelands nieuwe provin ciehuis te Middelburg. Drie beeldhouwers hebben hun „stel lingen" betrokken in het nieuwe griffiegebouwPhilip ten Klooster uit Veere, Peter Stuij- venberg uit Schiedam en A. R. Roth uit Middelburg. Voorts heeft mr. J. C. J. van Schagen uit Domburg de opdracht ge kregen om een zinrijke herinne- rings-tekst te ontwerpen voor de marmeren gedenkplaat, die beneden in het trappenhuis wordt aangebracht. Mr. Van Schagen heeft een vijftal teksten, waarin onder meer aan de verwoesting van het gebouw in 1940 en de nieuwbouw op zinrij ke wijze herinnerd wordt, ont worpen. De commissie, die oor deelt over de verschillende in het provinciehuis aan te brengen kunstzaken, zal binnenkort een keuze maken uit één van deze teksten. Ter hoogte van de eerste verdieping in het trappenhuis, waarop een bij zonder fraai torentje gebouwd is, werkt de beeldhouwer Stuijvenberg thans aan de vervaardiging van zes tien wapens van daarvoor uitgeko zen Zeeuwse gemeenten. Vijf wapens zijn reeds gereed gekomen. Zij wor den gehakt in natuursteen en later gekleurd op dezelfde wijze als de schouw in de Statenzaal. In de kamer van de commissaris berg voorts orna mentaal snij werk aanbrengen in de eikenhou ten betimmering. Philip ten Klooster is aan de voorgevel ter hoogte van de ka mer- van de commissaris der ko ningin bezig met het beeldhou wen van het provinciewapen. Ook de Veerse kunstenaar is reeds flink gevorderd. Dc Middelburgse beeldhouwer A. R. Roth werkt aan de verfraaiing van (Zie slot pag. 2 kol. 4) Talrijke kunstenaars zijn thans bezig om het nieuwe Provinciehuis van Zeeland te Middelburg kunstzinnig te versieren. De Middelburgse beeld houwer A. R. Roth is één van hen. Hier werkt hij aan de verfraaiing van een galerij aan. de Sint-Pieter- straatzijde^ &FotoPJi.Qjp legd aan een raad voor de scheep vaart. In oktober heeft, nabij Detroit, zich aan boord van de „Westriver" een ketelexplosie voorgedaan. Via de grote meren en de St.-Lawrence Sea way is het schip naar Halifax ge sleept, waar het voorlopig gerepa reerd is. Het moet naar Rotterdam voor geheel herstel. De 21 stakers hebben gezegd dat de ketels van de „Westriver" gammel zijn, dat het schip een wrak is, to taal ongeschikt om de oceaan mee over te steken, en dat de reddings boten binnen een uur zouden zinken. De kapitein van de „Gele Zee", heeft gezegd dat hij nog nooit eer der zo laat in het seizoen met zulk een groot schip de Noordelijke Atlantische Oceaan bevaren heeft. Maar moeilijkheden voorzag hij niet. Inmiddels is de Gele Zee toch aan de reis begonnen. De 21 sche pelingen zijn gedetineerd. Oud-verzetstrijders boden koningin iuidklok aan Koningin Juliana heeft maandag op het paleis Soestdijk een delegatie van oud-verzetsstrijders uit het oostelijk gedeelte van Noord-Brabant ontvan gen. Do delegatie overhandigde de vorstin een Iuidklok, ter herinnering aan de bevrijding. De deputatie stond onder leiding van de heer E. P. A. M. Janssens, burge meester van Aarle-Rixtel. Prinses Beatrix was ook bij de ontvangst aanwezig. Op 24 september werd eenzelfde Iuidklok aangeboden aan prinses Wil- hslmina op het paleis 't Loo, door een deputatie van veteranen van de 101ste Airborne Division van de Amerikaanse strijdkrachten) en eni ge oud-verzetsstrijders. Geldla tot lertenavtmo PLAATSELIJK MIST Zwakke tot matige wind uit zuidelij ke richtingen met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 25 november Zon op 8.15 onder 1&38 Maan op 1.34 onder I&8.7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1