Z WITS ALETTE N ZESTIG-JARIG JUBILEUM VAN V.T.V. MET VERRASSINGEN SINT-NICOLAAS DEED ZIJN INTOCHT IN VLISSINGEN KWALITEIT SERVICE LAGE PRIJS ENTHOUSIASTE ONTVANGST VAN SINT IN MIDDELBURG MAAiSIDAG 23 NOVEMBER 1959 PROVINCIALEI ZR EUWBE COURANT 5 (Advertentie) Slnt Nicolaas is zaterdagmiddag op enthousiaste wijze in Middelburg in gehaald. Vriendelijk wuifde de goede 'bisschop naar de tientallen kinderen, die zijn open landauer omstuwden. En dé Zwarte Pielen hadden het druk met pepernoten strooien. (Foto P.Z.C SIGNA AL AF DELING IN HET NIEUW Vive-voorzitter Kole werd koninklijk onderscheiden HOEWEL SINTERKLAAS, dio za terdagmiddag bij de Vlissingse Koop manshaven weer voet op Nederland se grond zette, zich 's avonds niet liet zien bij de jubileum-uitvoering van de Vlissingse Turnvereniging, is het toch een avond met veel surpri ses geworden Voor de grootste verrassing in het Concertgebouw zorgde burgemeester mr. B. Kolff, toen hij de waarnemend voorzitter van V.T.V.. de lieer A. C. Kole, de zilveren ere-medailie verbonden aan do orde van Oranje Nassau op de revers speldde! Later oj» de avond zorgde de heer F. Salomé, leider van do drumband van V.T.V.. voor een weinig minder opzienbarende verras sing: hij presenteerde de signaalafde ling in een splinternieuwe Uitrusting. Bovendien was deze uitvoering tor gelegenheid van het 60-jarig jubi leum zelf op vele punten verrassend. Zo Was er weer een onmiskenbare kwaliteitsverbetering te constateren in het turnen van de dnmes en de heren. Overigens moest do heer A. C. Kole zijn openingswoord met een teleur stelling beginnen: hij deelde mee, dat de voorzitter, de heer A. Knol, nog altijd ziek is en dus niet aanwezig kon zijn. Een speciaal welkom kon do heer Kole richten tot de beschermheer van V.T.V., burgemeester, Kolff, tot de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heren A. Schout en M. J. van Poelje en tot wethouder M. A. van Popering met hun dames. Met genoegen verwelkomede hij ook de bejaarde heer Dommisse, mede oprichter van V.T.V. Op het toneel reikte hij vervolgens het speldje van verdienste van de vereniging uit aan de 65-jarige A. Osté, die al 45 jaar lang lid is van de vereniging. Mevrouw Osté kreeg bloemen. Onderscheidingen waren er ook voor de heren D. Roelse en L. Blind, beiden 25 jaar licl van de ver eniging, die de K.N.G.V.-spekl van dc heer Kole ontvingen. Aan het eind van zijn. toespraak zorgde de heer Kole nog weer voor een verrassinkje door te vertellen, dat leden, adspi- ranten en junioren een bedrag van 184,75 bijeengebracht hebben als bijdrage in de aanschaf van nieuwe toestellen. Burgemeester Kolff schilderde daar na in waarderende bewoordigen de waarde van een vereniging als V.T.V. voor Vlissingen. Hij wees er op, dait de V.T.V .-bestuurders altijd al dè grote waarde van de sport hébben ingezien en hij dankte de bestuurders voor hun heilzame werk. In het bij zonder wendde hij zich vervolgens tot de héér Kole, die zo wist de heer Kolff al ruim 45 jaar lid is, die 30 jaar penningmeester was, vaak bovendien voorzitter of waarnemend voorzitter en die ook als jury-lid zijn talenten hèeft getoond. „In deze, vereniging, maar ook door uw werk als ondercomman dant van de brandweer", zo zei de heer Kolff, „hebt U steeds getoond een groot gevoel te hebben voor het algemeen belang". Onder een ovationeel applaus speldde hij vervolgens dp versierselen bijho rende bij deze koninklijke onder scheiding op de borst van de lieer Kole. In zijn dankwoord kon de heer Kole aan de burgemeester, die daarnaar gevraagd had, onder meer vertellen, dat de stedenwedstrijd met Breda, Bergen op Zoom, en Goes waar-, scliijnlijk 9 april a.s. wordt gehouden. Nog voor de pauze kwam er een spreker voor het voetlicht: de heer Salomé, die gewag maakte van het initiatief om de signaalafdeling in het nieuw te steken. Met name de heren L. Provoost en F. Schot heb ben zich hiervoor beijverd. Dankzij de medewerking van het gehele be- drijfs- en middenstandsleven in Vlis singen konden nieuwe trommels, kla roenen, en wat dies meer zij aange schaft worden. Ook het turnprogramma begon met een verrassing: een 7-tal „besnorde" heren bracht onder leiding van een leider-met-knevel een stokoefening onder het motto „zo was het vroe ger". Het was een bijna op militaire leest geschoeide, maar ongetwijfeld grappige oefening, die in karikatuur liet zien hoe het 50 jaar geleden bij een uitvoering toeging Het was eigenlijk jammer dat er In dit jubi leumprogramma niet meer van deze „agendapunten" voorkwamen. Uit de vele oefeningen, die daarna de revue passeerden, bleek duidelijk dat V.T.V. zowel bij de dames als bij de heren over een steeds sterkere kern beschikt. Weliswaar leden vele oefeningen vooral bij de dames duidelijk onder nervositeit, maar toch kwam onder meer aan de brug onge- lijk en aan de Ki^en naar voren, Ned. Chr. Vrouwenbond bond te Domburg kwam in maande lijkse vergadering bijeen onder lei ding van mevr. J. Jellema-v. Dijk. Als spreekster trad op mevr. J. de Jong-Bikker uit Middelburg met als onderwerp Arbeidsvreugde en de maatschappij. De kerstvergadering zal gehouden worden op 23 december in „Rehoboth". Natuurlijk was Nel Fritz, die haar rlngen-nummer met een spectaculai re en vlekkeloze salto besloot, ook nu weer de uitblinkster. Bij de heren had de 52-jarige Wim Florusse bij voorbaat al de sympatic van het publiek, en vooral aan rin gen en brug bewees hij, dat hij die waardering meer dan wie oolc ver dient. De beste all-round-furner was ongetwijfeld Rinus de Nooijer, die zo er punten toegekend waren ongetwijfeld liet hoogst was geëin digd. Jolihny Reijns, Adrie Levering en Gerrie Weijermans toonden zïcli ook nu weer talentvolle jongerèn. Het programma werd aangenaam af- dat turnsters als JulfaTMen' Toonder, gewisseld door oefeningen met knot- Yvonne Schout. Willv Mariis en Dor- sen. hallen, hoenel en nalen. Tot slot Yvonne Schout, Willy Marijs en Cor- i-y Hubregtse aan f gewonnen hebben. sen, ballen, hoepel en nalen. Tot slot ïy Hubregtse aan souplesse en kracht was er een zoals altijd bijzon der geanimeerd bal na. STRALEND WEER, ZONNIGE GEZICHTEN Gemeentebestuur kreeg een koffer voor de geheime stukken Toegejuicht door duizenden Vlissingertje» heeft Sint Nicolaas zaterdag middag in de Schcldestad voet aan wal gezet. De stralen van een vrolijk najaarszonnetjo weerkaatsten tegen het „goud" van zijn staf en lustig speelden de muziekgezelschappen „St. Caccilla" en „Ons Genoegen" de versjes, die bij dit gebeuren horen. De schimmel op de kade trappelde ner veus en lünnikte ongeduldig, toen Sint Nicolaas dc loodsboot, waarmee hij arriveerde, in do Koopmanshaven VCTllCt. Langzaam, zoals dat bij zijn waardigheid past en door do bemanning een handje geholpen besteeg de hoogbejaarde bisschop do loodrechte, ijzeren ladder. Het water stond Vrij laag en het was daardoor een hclo klim. Maar toen zijn rode mijter boven dè kademuur verscheen barstte het lawaai pas goed los. Opgetogen zongen de kinderen de legendarische figuur, waar zij zoveel van verwach ten eu waar ze tegelijk toch een beetje bang van zijn, toe. Varta Service- Station te GOES Blanckstraat 13 tel. 0 1100—2828. Behalve door de jeugd werd Sint-Ni- colaas ook welkom geheten door een comité uit de middenstand. De heren van dit comité hadden al eens onge rust op hun horloges gekeken, want de aankomst werd een beetje later dan- men had verwacht, intussen groeide het aantal kinderen langs de "kademuren, en daarmee de spahning. Vaders, die al ettelijke minuten vóór half drie het aangekondigde tijd stip van de aankomst hun kroost op de schouders hadden genomen, be gonnen om vijf over half drie al Zachtjes te zuchten. Lang zou hun leed echter niet duren, want even later ging het als een lopend vuurtje rond: „Daar ie-ie!" Er ontstond enige deinig in de rijen langs (le waterkant en de manschappen yan de Vlissingse politie verdubbelden hun waak zaamheid. Het was zo ver! Do bei de muziekkorpsen bij de landings plaats zetten het misschien wel be kendste sinterklaaslied in: „Zie ginds komt de stoomboot". Sint-Nicolaas had op de Westerschel- IIet was Sint Nicolaas niet onbekend gebleven, dat ile Vlissingse gemeente raad bepaalde zaken geheimpleegt 'af te doen. Wel, hij hèeft er rekening mee gehouden I Burgemeester mr. B. Kolff (r.) kreeg een pracht van een koffer voor de geheime stukken". Wethouder M. 'A. van Popering (1.) toas met het geschenk kennelijk bij zonder ingenomen de de stoomboot verwisseld voor een goed gepavoiseerde loodsboot en naast de schipper, op de brug van dit feestelijk versierde vaartuig, voer de hoge gast de Koopmanshaven binnen.: Een vrij vlotte ontscheping volgde en geëscorteerd door zijn zwarte Pieten en voorafgegaan door de muziek en- het comité maakte Sint-Nicolaas zijn glorieuze entree. Ontvangst Allereerst begaf de stoet, waarin de jeugd joelend meehoste, zich naar het gemeentehuis, waar burgemèester mr. B. Kolff en zijn wethouders St- Nicolaas opwachtten. Ook bij het gemeentehuis had zich een groot aantal vaders en moeders met kinderen opgesteld om de Sint to bewonderen en de ontvangst mèè te maken. De burgemeester begroet-' te zijn gast met vriendelijke woor den, maar tevens met een telèurstel- lende mededeling: „Verleden jaar sprak U de hoop uit bij uw volgend bezoek een nieuw gemeentehuis te zullen zien. Het spijt me, we hebben er hard ons best voor gedaan, maar het is niet gelukt". Sinterklaas vond dat vanzelfsprekend erg jammer. „Ik hoop, dat het gemeentebestuur er nu niet het hoofd bij neef zal leggen", zei hij en daarna kwam hij met zijn wens voor het komende jaar voor de dag. Geheimen Eerst bood hij echter het gemeente bestuur nog een cadeau aan, een gro te koffer met het opschrift „geheim", komen, dat er in de Vlissingse ge meenteraad nogal eens geheimen aan de orde komen. Een koffer voor de geheime stukken zou daaróm wel te pas komen, had hij gemeefid... Vóór iémand als Sint-Nicolaas zijn er echter geen geheimen en daar om was 't ook niet verwonderlijk, dat hij in het bezit was van een stuk, dat dit jaar door de gemeen teraad als zeer vertrouwelijk was behandeld. Het stuk was evenwel zo groot, dat het niet in de koffer ging en daarom overhandigde Sint- Nicolaas de tekening.van Hotel Britannia" maar apart aan de bur gemeester. Nog één wens had de hoge gast: „Ik hoop, dat de sanering van de binnen stad nu eens flink zal worden aan gepakt. Ook over deze plannen is men nogal geheimzinnig geweest". Na deze wenken had Sint-Nicolaas blijk baar geen gelegenheid meer om ook nog iets tegen de jeugd te zeggen, want hij besteeg een beetje stram zijn schimmel en met één hand om te wuiven en één hand voor zichzelf stuurde hij zijn paard achter de mu ziekkorpsen' aan. De rit door de stad werd eveneens een succes en een ken nelijk vermoeide Sint-Nicolaas stap te tegen het eind van de middag van zijn schimmel om in hotel „Noord- zeeboulevard" een verdiende verver sing te gebruiken. 's Avonds bracht hij nog een bezoek aan de kinderzalen van de zieken huizen Bethesda en St,-Jozef, waar een aantal zieke kinderen met schenken werd verrast. Het uitde van deze cadeaus was Sint mogelijk gemaakt door de g singse middenstand. Foto P.Z-C.) want 't was St.-Nicolaas ter ore Officiële publikaties VLISSINGEN. HINDERWET. VERZOEK VERGUNNINGEN. E. en W. van Vlissingen brengen openbare ikennis, dat ter gemeente secretarie, 2e afdeling, de vólgende ver zoeken met bijlagen ter inzage liggen: van de firma Broerman», N.Z. Haven 66 —68 tö Bergen op Zoom om vergunning to)t het oprichten, in werking brengen in werking houden van een op slagplaats van butaan en propaan in fles sen op het perceel Roerplein nos. 448— 449; OP „ZOMERSE" ZATERDAG Hij is er weer, de sint. Zaterdag is hij zijn tocht door Zeeland begonnen en in zijn reisschema had hij een twee uur durend bezoek aan Middelburg gepland. Tot grote vreugde van duizenden Middelburgse kinderen én hun vaders en moeders. Van begin tot eind van zijn waarlijk triomfantelijke intocht in de Zeeuwse hoofdstad hebben zij hem toegezongen, toegejuicht en verdrongen zij zich enthousiast rond de open landauer, waarin do goede bisschop, vriendelijk wuivend, gezeten was. Hij had het fraaiste weer uit zijn verre vaderland meegebracht en als we niet zeker wisten, dat het spoedig 5 december is dan zou het Sint Nicolaasfeest zaterdag een zomers feest geweest kunnen zijn. „Juliana" en de muzikanten van ONDA, die met hun rode capes het reeds zonnige decorum nog 'n extra tintje gaven, trok de sint eerst naar het Gasthuis, waar hij de kinderen, die daar verpleegd worden, met versnaperingen ver raste, en hierop naar het bejaar denrusthuis aan de Herengracht, waar hij voor dezelfde goede ga ven zorgde. Te snelle brommers Op liet stadhuisbordes werd de goede bisschop hartelijk welkom geheten door burgemeester mr. Joh. dé ".Vidt. Over de kinderen was mr. De Widt wel tevreden, zo vertelde hij sinter klaas, maar niet over de mannen en jongens, die de straten op hun veel te snelle brommers onveilig maken. „Het regent klachten bij de politie", aldus de burgemeester. De burgemeester sprak vervolgens zijn volle tevredenheid uit over het geschenk, dat de sint vorig jaar had meegebracht de brandweerauto's. „Maar we zouden nog graag een lad derwagen hebben", voegde mr De Widt er aan toe. Nadat de duizenden op de Markt verzamelde kinderen op verzoek van de burgemeester de sint een Burgemeester„Brommers rijden veel te hard" Zo waren er dus vele jonge en oudere Middelburgers op uitgeti'okken om de siflt te verwelkomen. Het is een goe de gedachte van het Sint Nicolaas- comité geweest om de aanlegplaats van de boot anders voor hét flat gebouw aan de Rouaanse kaai naast de Beatrixbrug vast te stellen. Op de bruggen en kaaien rond deze aankomstplaats konden de Middel burgers de ontvangst nu uitstekend volgen. Bovendien had de hoofdstedelijke ge meentepolitie met behulp van afzet- heltken volgend paar komt er nog eens 60 meter bij de afzetting bij do aankomstplaats en later op de Markt keurig geregeld. Er ging een gejuich op. toeil, Sint. Nicolaas' boot op de hoek bij de Punt verscheen. Het was de sterke SHV-zeesleper „Frederik Hendrik", waarmee de bisschop en zijn gévolg (niet minder dan zeven Zwarte Pie ten en een aantal herauten) het laat ste deel van zijn tocht van Vlissingen naar Middelburg gemaakt had. Na dat de loopplank was uitgelegd, werd de sint verwelkomd door de leden van het Sint Nicolaascomité. Vervolgens begon de triomftocht door de stad voorafgegaan door het tamboers- en pijperskorps gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor machinale houtbewerking waarin 14 elektromotoren met een geza menlijk vermogen van 39 pk gebezigd zullen worden op het perceel gelegen aan de Cruquiusstraat. Gedurende tien' dagen, te rekenen van 26 november 1959 ai', bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunniiigén in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 8 december a.s.. des voormiddags resp. te 10.00 en 10.30 uur. ten gemeentehuize, een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilli ging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeen te kennis nemen van de ter zake Ingeko men schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerech tigd zijn de aanvragers van de vergun ningen en degene, die in persoon of bU gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerech tigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen dë ge stelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangren zende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Vlissingen, 20 november 1959. VLISSINGEN. RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op vrijdag 27 november 1939, des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 20 november 1953. machtig driewerf „Hoera" hadden toegeschald. dankte de goedheilig man voor ae ontvangst en verze kerde, dat hij waar mogelijk - een steentje zal bijdragen bij de realisering van de belangrijke plannen, die Middelburg thans op stapel heeft staan. Met vreugde had de sint de vele nieuwe wonin gen en de nieuwe Zuidsingelschool ontdekt, maar met schrik had hij gezien dat het Spijker (Smijte- geld) bruggetje, waarover hij zo vele malen met zijn schimmel ge reden was, verdwenen was. Verder complimenteerde Sint Nico laas de Middelburgse politie, die zijn intocht zo voortreffelijk had georga niseerd. En voordat hij zich in het stadhuis enkele ogenblikken met do genodigden onderhield, overhandigde hij mevrouw De Widt een mand met Spaanse vijgen. In de tussentijd weerden ONÜA's muzikanten zich evenals bij de aan komstplaats dapper met het spelen van toepasselijke liedjes. Voordat de sint, na een route door de stad to hebben gemaakt, weer verder reisde, kreeg hij in hotel ,,'t Kaedthuys" de orewijn aangeboden. Jaarmarkt vastgesteld op 10 december De veejaarmarkt die altijd in de maand december te Axel wordt ge houden, is dit jaar vastgesteld op donderdag 10 december. Bevredigende besprekingen van mr. Luns te Londen Mr. Luns verklaarde zaterdagavond voor zijn vertrek uit Londen dat het resultaat van zijn besprekingen met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd „zeer bevredigend" was. ..Er bestaat overeenstemming tussen de regeringen van het verenigd ko ninkrijk en Nederland over het vraagstuk van de economische sa menwerking tussen „Dc zes" en „De zeven" aldus minister Luns. Mv. Luns,"die zondag naar Straats burg vertrok voor de bijeenkomst al daar van de raad van de E.E.G., ver klaarde voorts: „Mijn besprekingen met de heer Selwyn Lloyd zullen voor mij van zeer grote waarde zijn op de komende oneenkomst van E.E.G.-ministers. waar zal worden gesproken over de economische sa menwerking tussen „De zes'' en „De zeven". Hierbij zal ook van gedach ten worden gewisseld over enige vorm van politieke samenwerking tussen de twee groeperingen", aldus minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7