BILT STUGING VAN UITGAVEN BIJ ONVERMINDERDE WEERKRACHT Z.L.M.- landbouwhuishoudschool in Axel officieel geopend NOG GEEN ZEKERHEID OVER OMVANG VAN KELNER STEEKT MAN MET SCHOENMAKERSMES DOOD AMERIKAANSE DEFENSIEHULP DE GAULLE DOET WEER BEROEP OP ALGERIJNSE REBELLEN VERWACHT. mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HBS Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent per regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: O. A. de Koïc. van 1 1.—. ..Brieven of adres abomnementsprijs 66 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN öureau v d bIad.. a cem meer w LL T P' 1 P' 1 Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg, per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 Oostburg. O. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zleriloee. red tel. 2425. adra. tel. 2094 Minister Visser bij terugker uit Amerika Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK MIST Droog: weer en weinig bewolking. Aanvankelij'k echter op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, die hier en daar lang kan blijven hangen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 24 november Zon op 8.13 onder 16.39 Maan op 0.24 onder 13.50 BLOEMEN, ZANGHULDE, TOESPRAKEN Bijzondere onderscheiding voor Albert van Dalsum Met een zeer bijzondere onderschei ding: de gouden medaille voor kun sten en wetenschappen, verbonden aan de huisorde van Oranje, heeft de koningin Albert van Dalsum geëerd bij zijn vijftigjarig toneeljubileum. Zaterdagavond heeft de commissaris in do provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de kunstenaar na afloop van de jubileum-galavoorstelling in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag dit eerbewijs omgehangen. Een Nederlands stuk was voor deze voorstelling gekozen: „Sauls' dood", waarin Abel J. Herzberg de tragi sche geschiedenis verhaalt van Saul, koning van Israël, die, geen meester over zichzelf, niet in staat is mees ter te zijn over zijn rijk en in zijn ondergang zijn land en volk en zijn eigen zonen meesleept. Met de ko ningin zagen vele vooraanstaande Nederlanders, onder wie de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, vele prominenten uit de toneelwereld en een groot Haags publiek de bijzon dere première van de Haagse Come- die, die voor Van Dalsum de afslui ting betekende van een roemrijke halve eeuw, maar, als de deze avond geuite wens in vervulling gaat, nog lang niet de afsluiting van zijn to neelcarrière. Nadat Van Dalsum uit handen van de commissaris de gouden medaille had ontvangen, sprak de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Y. Scholten. Hij droeg een in opdracht van zijn ambtsvoorganger door Kees Verwey geschilderd portret van Van Dalsum over aan burgemeester Kolfschoten van Den Haag, met de bedoeling dat deze het in de schouwburg zal doen plaatsen. De commissaris der koniging in de provincie Zuid-Bolland, mr. J. Klaa sesz heeft, na de jubiïeumvoorsteTling in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage, de kunstenaar het eerbewijs omgehangen. Staak enthousiasme Een caféhouder en zijn vriend M M uit Mechelen hebben zich za- H terdag zozeer met hart en ziel ingezet voor de staking die de Belgische automobilisten had- den uitgeroepen uit protest te- m p gen de aangekondigde verho- ging van de belasting op ben- zine, dat zij er hun vrijheid bij p verloren. Toen zij door de stra- p p ten trokken om van alle auto's p p die zij zagen de banden te la- p ten leeglopen, greep het en- thousiasme hen zo aan, dat ze p niet eens merkten, dat ze ook p p een politiewagen onder handen p namen. De politie merkte het p weL IllllllllllllilllllllilllUllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Amerikaanse deskundigen voor de hulp aan het buitenland en afgevaardig den van elf Arabische en Afrikaanse landen zijn In Tunis bijeen om admi nistratieve en technische problemen en de hulp op onderwijsgebied aan de min der ontwikkelde landen te bespreken. DRAMA IN DEN HAAG In de nacht van zaterdag op zondag is In Den Haag de 28-Jarige los werk man H. deVries neergestoken. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. Zondag heeft de politie de dader, de 51-jarige kelner en broodbezorger J. C. de V. gearresteerd. De man heeft bekend dat hij de moord heeft gepleegd met een schoenmakersmes. Bijzonder tragisch is wel, dat de kelner de verkeerde heeft vermoord. Hij had het gemunt op de vriend van zijn gewezen echtgenote. In wilde woede verkeerde gestoken Deze vrouw, de 46-jarige E. R., woont in het pension aan de Jacob van der Doesstraat. De kelner, die zenuwziek is, had het mes vrijdag gekocht. Hij heeft nog niet bekena dat hij het scherpe wa pen speciaal heeft gekocht om daar mede de vriend van zijn vroegere vróuw te steken. Zaterdagavond ging de vrouw met haar vriend naar Rot terdam. Omstreeks een uur kwamen zij terug bij het pension. Zij zag haar vroegere man staan. Deze dook weg achter enige auto's. De vrouw, die bang voor haar ex-echtgenoot was, omdat hij haar vroeger veel had mishandeld, rende in paniek weg. De vriend liep ook weg. De kelner heeft daarop met een loper de deur van het pension geopend en is naar boven naar de kamer van de vrouw gegaan, maar deze bleek op slot te zijn. Hij is de trap weer afgelopen en heeft zich achter de buitendeur verborgen. Toen deze deur geopend werd stak hij in wilde woede toe. Hij stak echter de verkeerde man in het hart. Toen hij de man zag weglo- wachten dat De Gaulle zijn voorge nomen bezoek aan Canada zal afzeg gen, omdat Canada stemde voor de resolutie waarin Frankrijk wordt verzocht af te zien van proeven met kernwapens in de Sahara. De Gaulle brengt Komend voorjaar een bezoek aan de Verenigde Staten en zou evenals de meeste van zijn voorgan gers eveneens een kort bezoek aan Canada brengen om de nadruk te leg gen op de speciale banden tussen bei de landen. pen, ging hij zelf. na de deur van net pension te hebben dichtge trokken een andere kant op. Het mes wierp hij in een gracht. De nieuwe vriend van de vrouw heeft de dodelijk gestoken man zien weg lopen. Hij daclft dat het haar vroege re echtgenoot was, die zich niet goed voelde. De vrouw is in haar angst voor haar gewezen man, naar een kennis gelopen en heeft daar de nacht doorgebracht. Zij kwam giste ren om negen uur thuis in het pen sion en is direct gaan slapen. Eerst in de middag hoorde zij van het dra ma. Daarop heeft zij de politie inge licht. De kelner wist gisteravond toen hij gearresteerd werd, nog niet dat hij de verkeerde man dodelijk had ge stoken. Eerst toen de politie hem daarover ondervroeg zei hij ,Als ik nu maar de goede heb geraakt Het huwelijk van de kelner was slecht. In Darmstadt (Duitsland), waar hij in de jaren 1954 tot 1956 woonde heeft hij eens gevangenis straf gekregen omdat hij zijn vrouw met een bijl op het hoofd had gesla gen. In juli 1958 moest het echtpaar op last van de politie Duitsland ver laten. Prix de la Critique voor prof. Jan Wiegers De Nederlandse sectie van de Asso ciation Internationale Critiques d' Art heeft besloten voor 1959 de Prix de la Critique toe te kennen aan prof. Jan Wiegers, „vanwege diens verdienste als schilder, tekenaar en graficus, en als blijk van waardering voor de belangrijke bijdrage die zijn oeuvre betekent voor de Nederlandse beeldende kunst van deze eeuw". en de specifieke eigen opleiding, die nodig is om die taken te kunnen uit voeren. Toch worden naar haar mening te veel waardevolle krachten op het platteland ongebruikt gelaten. Zij vroeg zich af hoe de maatschappij er zou hebben uitgezien als die krachten zich beter hadden kun nen ontwikkelen. Ook mej. Smit maakte een vergelijking tussen de huisvesting van vroeger toen het wel traditie leek om het iand- bouwhuishoudonderwijs onder te brengen in afgekeurde gebouwen en de tegenwoordige moderne scholen. Zij besloot met de hoop uit te spreken, dat dit onderwijs middels verdere voortgezette oplei ding op nog hoger niveau kan worden gebracht. Wensen vervuld Gedeputeerde A. Schout, sprekend namens het provinciaal bestuur en namens de commissaris der konin gin, herinnerde aan een gesprek dat bij eens had gevoerd met ir. Geuze. „De wensen die de Z.L.M. toen naar voren bracht, waren haast onmoge lijk te verwezenlijken", aldus de ge deputeerde, „maar toch zijn ze nu (Zie slot pag. 2 kol. 2) (Van een onzer verslaggevers) Bij zijn terugkeer van een reeks besprekingen in de Verenigde Staten en Canada heeft de minister van defensie, ir. S. H. Vis ser, gisteren op Schiphol verklaard, dat het „voor de toekomst nog niet steeds vanzelfsprekend kan worden geacht, dat (voor defensie-financiering) altijd stenn nit de Verenigde Staten zal komen. „Wij zullen in de toekomst meer op eigen benen moeten staan". Minister Visser voegde daar aan toe, dat het met het oog daarop dringend gewenst zal zijn dat de Europese N.A.V.O.-landen meer gemeenschappelijk gaan doen. Op de vraag of hij na zijn Amerikaanse reis een duidelijker beeld had van de financiële aspecten van het Nederlandse defensiebeleid en of Nederland zelf in de jaren 1961-1963 meer zou moeten uitgeven, antwoord de ir. Visser: „Als men op het standpunt staat, dat onze weer kracht niet moet worden verminderd, dan zullen de uitgaven wel moeten stijgen". hebbers worden gerekend, uit de mededelingen van minister Visser bleek, dat deze nu uit de race zijn. Het gaat op het ogenblik alleen nog tussen de Amerikaanse Lockheed F 104 G Starfighter en de Franse Das- ault Mirage III. De vraag of de Amerikaanse rege ring bereid is in de financiering deel te nemen, en zo ja in welke mate, zal beslissend zijn voor de keuze, aldus verklaarde de minis ter. Betalen Dat Nederland deze vliegtuigen al leen zou kunnen betalen zei hij uitge sloten te achten. Over het „hoeveel" heeft ir. Visser klaarblijkelijk nog een antwoord uit Washington mee .unnen terugbrengen. Wel zei hij dat N.A.V.O. wenst tweede Ned. vliegkampschip Ir. Visser verklaarde echter dat zijn Amerikaanse reis hem nog niet uit het financieringsvraagstuk voor het nieuwe jarenplan 1961-'63 had gehol pen, omdat wij hier weken met een plan voor een aantal jaren, terwijl de Verenigde Staten niet anders kunnen werken dan met eenjarige begro tingsplannen. De Amerikaanse rege ring kan zich op langere termijn niet binden. De geruchten dat Amerika met het oog op zijn huidige moeilijk heden niets meer zou willen doen, zijn hem beslist onjuist gebleken. Mi nister Herter heeft hem verklaard, dat de V.S. getrouwelijk hun NAVO- verplichtingen zullen naleven, en dat zij niet zullen verslappen. „Integen deel", zo voedde hij daaraan toe. Ge vraagd wat hij met „integendeel" be doelde, zei ir. Visser, dat de Verenig de Staten besloten zijn aan hun eigen inspanning vast te houden. Een belangrijk deel van zijn verblijf in de Verenigde Staten en Canada heeft minister Visser gebruikt voor besprekingen over aanschaffing van een nieuw vliegtuig voor de konink lijke landmacht als, opvolger voor de Hunter luchtverdedigersjagers en voor de Thunderstreak tactische ja gers. Mochten tot voor kort de Re public Thunderbird en de Northrop Freedom Fighter nog tot de kans- Terwijl wij ons voorbereiden op het feest van Sint Nicolaas gaan de ge dachten in het buitenland reeds uit naar het komende kerstfeest. In Londen zijn al vele straatversie ringen aangebracht, die straks het winkelen tot een waar feest moeten maken. Een opname van de verlich ting in Oxford Street, welke gemaakt werd tijdens het proefdraaien van de illuminatie. Washington „in beginsel bereid is tot deelneming in de kosten". De minister deed vervolgens de ver rassende mededeling dat het hoofd kwartier van de Atlantische opperbe velhebber van de N.A.V.O. er sterk op heeft aangedrongen, dat Neder land een tweede vliegkampschip aan zijn vloot toevoegt ter versterking van de Noordatlantische zeiestrijd krachten. Zonder dat hem ernaar gevraagd werd, verklaarde de minister dat deze aandrang op hem was uitge oefend van hoogste zijde in het At lantisch maritiem hoofdkwartier in Norfolk. Nader gevraagd naar de betekenis van deze aandrang van de zijde van admiraal Wright, zei minister Visser: „Ik geloof niet dat er veel kans op verwezenlijking van deze wensen is". Parlementariërs Op vrijwel hetzelfde ogenblik als waarop de DC 7C van de K.L.M. uit Montreal, waarmee minister Visser uit Canada aankwam op het plat form van Schiphol tot stilstand kwam, stopte daarachter een toestel van hetzelfde type, waarmee de Tweede-Kamerleden J. J. Fens en E. A. Vermeer ui Washington terug keerden. Beiden hadden daar deelge nomen aan de vergadering van par- lemensleden uit de N.A.V.O.-landen, waarin o.m. de Amerikaanse minis ter Herter belangrijke verklaringen heeft afgelegd over de toekomstige Amerikaanse politiek. Op dezelfde stoel waarop even tevoren lr. Visser zijn uiteenzetting over zijn Ameri kaanse reis had gegeven, verklaarde de heer Fens: „Ik heb uit de verkla ring van Herter de indruk gekregen, dat de vele reizen van Europese be windslieden naar de Verenigde Sta ten om hulp te vragen voor nu dit en dan weer dat, wel tot het verleden zullen gaan behoren". VOOR HET KIEZEN VAN DE WEG NAAR DE VREDE over het voorstel der „voorlopige Al gerijnse regering" om de vijf in Franse handen zijnde politieke leiders der opstandelingen als de gevolg- machtigden dér rebelleleiders te be schouwen voor het voeren van bespre- Franse premier niet naar Canada President De Gaulle heeft in een toe spraak in Selestat, in de Elzas, waar hij thans een naar de plaatse lijke kranten melden „triomfale reis" maakt opnieuw een beroep op de Al gerijnse opstandelingen gedaan om de weg te kiezen, „die naar vrede en ontspanning en uiteindelijk naar ver zoening" leidt. De president legde er opnieuw de na druk op dat Frankrijk zijn aanbod tot een staken van het vuren in goed vertrouwen doet doch hij sprak niet kingen met de Franse regering: In een later door De Gaulle te Straatsburg gehouden toespraak liet de president zich met voldoening uit over de vriendschap tussen Frankrijk en West-Duit3land. Premier Debré ontbood zaterdag de Amerikaanse ambassadeur, Amory Houghton, om de proteste ren tegen het verstrekken van visa aan leiders van de Algerijnse op standelingen. Francis, Boumendjel en Mehri in het bezit van Tu nesische paspoorten ontvingen Amerikaanse inreisvisa om de zit tingen van de Verenigde Naties te kunnen bijwonen. Diplomatieke kringen in Parijs ver- „Het Molenkwartier" fraaie aanwinst voor het onderwijs Op originele wijze heeft mej. G. G. Smit, inspectrice bij het Nijverheids onderwijs, zaterdagmorgen de nieuwe landbouwhuishoudschool „Het Molenkwarticr" te Axel, officieel geopend. Tussen twee rijen leerlingen die met draagborden aangaven in welke vakken onderwijs wordt gegeven en de daarbij behorende kleding en materialen droegen schreed de directrice naar de ingang van het gebouw, waarzij met een spons de letters „gesloten wegens verbouwing" op een schoolbord uitveegde. Op dat moment werd de deur van het gebouw van binnen uit geopend door de 15-jarige Rie Hamelink, die in Axelse klederdracht mej. Smit bloemen aanbood. Bij het betreden der school werd de talrijke genodigden door de meisjesleerlingen een zanghulde gebracht vanaf de bovenverdieping van het gebouw. Tevoren had de voorzitter der com missie voor het landbouwhuishoud- onderwijs, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, de talrijke gasten ontvan- fen in het restaurant „Zomerlust". preker gaf een overzicht van de ge schiedenis der voorlichting op lanö- bouwhuishoudgebied, vanaf de vroe gere ontwikkelingscursussen tot aan het huidige schoolonderwijs. De nieu we school noemde hij een juweel on der haar soortgenoten. Mej. Smit voerde het woord namens de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Zij richtte woor den van lof aan het adres van de Z.L.M. die als één der eersten het landbouwhuishoudonderwijs ter hand heeft genomen. „Deze organisatie heeft zich daarbij veel opofferingen, moeite en kosten moeten getroosten", aldus spreekster. Uitvoering ging zij in op de- vele en omvangrijke taken van de huisvrouw op het platteland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1