B. Kuyper: Zeg mij, wat ge eet en ik zal u zeggen, wie gij zijt ONDEROFFICIEREN TEGEN WERVING CONTRACTANTEN EIS IN POCKETBOEKENZAAK ONTSLAG RECHTSVERVOLGING ZATERDAG 21 JNTOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUW SE COU RANT VAN PREHISTORIE TOT VADERLANDSE DIS Levende recepten-encyclopedie met 20.000 trefwoorden „Zeg mij, wat gij eet en ik zal U zeggen, wie gij zijt". Deze variant op een bekend gezegde geldt volgens de recepten-ex pert Bernard J. Kuyper te Amsterdam voor ieder volk: de Provencaal heeft zijn bouillabaisse, de Vlaming zijn water- tooi, de Hongaar zijn goulasch en de Rus zijn borstsj. Ook eten is een cultuur of zo men wil een wetenschap en de heer Kuyper heeft de interationale keuken, alsmede de eet gewoonten der volkeren naar alle richtingen doorvorst. Zijn hobby bracht hem ook tot de gerechten der vervlogen eeu wenja, zelfs tot de prehistorie. In een der kasten van de werkkamer van deze le raar M.O. Nederlands, die les geeft aan verschillende onderwijsinstellingen, liggen naar schatting 20.000 recepten. Hij kent de strelingen voor de Spaanse, Italiaanse, Franse, Duitse, Noorse en wat-al-niet-meer tongen, terwijl hij zich ook verdiepte in de typische Nederlandse streekgerechten, brood- en gebaksoorten. „De inspiratie begint niet bij de pannen, müar achter mijn bureau", aldus de heer Kuyper. vergeefse pogingen om nimmer gehoorde woorden op vrij inge wikkelde buitenlandse recepten, die onze gastheer zo en passant tussen het gesprek door voor ons neergelegd heeft; enigszins thuis te brengen hebben we de ge bruikelijke vraag van „Hoe kwam U ertoe?" enigszins moeten op schorten. Maar eindelijk is het dan zover en hij antwoordt ons: „Als kind van 13 jaar onderging ik een vrij zware operatie en toen mocht ik op school geen gymnastiek meer doen. Ik zocht dus compensatie in lezen, maar toen Karl May mij niet kon bevredigen, werd mijn belangstelling getrokken door het werk van moeder in de keuken, die uitstekend kon ko ken. Ik ging recepten opschrijven en van het één kwam het ander Het hoeft niet te verwonderen, dat de heer Kuyper zeer nauw be vriend was met een zielsverwant, de nog niet zolang geleden gestor ven dichter Werumeus Buning. wiens culinaire knobbel (en vele avonturen met de pollepel) een landelijke bekendheid genoten. Maar de heer Kuyper heeft alles in zich om op waardige wijze zijn opvolger te worden. Zo komt bin nenkort een pocketboekje van hem uit onder de titel „Lucullus op reis". Het tweede werk, dat hij hoopt uit te geven, is een natio naal kookboek onder de titel „Aan de vaderlandse dis", waarin veel aandacht aan tafelgewoonten en streekgerechten geschonken zal worden. En dat staat er tenslotte nog een uniek boek op stapel (iets dergelijks bestaat er nog in geen enkel land) en wel een geschiede nis van de kookkunst. Dit schrijft hij echter niet alleen; persoonlijk zal hij de voorhistorie en de Mid deleeuwen belichten, terwijl zijn Hongaarse vriend Wandi Palscik de latere tijd en het heden voor zijn rekening zal nemen. Inmiddels heeft ook de Neder landse consumptie-artikelen- industrie de heer Kuyper we ten te vinden: zo heeft hij op verzoek de recepten samenge steld voor een lange reeks in geblikte Indonesische gerech ten, die aan de Nederlandse smaalt aangepast dienden te zijn. (Niet slechts nasi, maar b.v. ook sambal met varkens tong.) Voor „De Friese Boe rin" te Hilversum, die het als eerste Nederlandse onderne ming aandurfde, ons volk eens met de typische (ingeblikte) Spaanse en Italiaanse „range" oftewel gerechten te verrassen, ontwierp hij eveneens de beno digde recepten, die overigens het stempel „geheim" dragen. De Indonesische pittige sauce met de zoete nasmaak heeft voor onze gastheer evenmin geheimen als b.v. de „Chile con came", waar in groene, rode en zwarte pepev verwerkt is. („U kunt er een gat mee in de tafel branden.") „Ac/s pa alweer kaas Het is voor mevrouw Kuyper, als mede de vier kinderen (twee dochters en twee zonen) soms maar stellig niet altijd een twijfelachtig genoegen, een keu kenexpert als gezinshoofd te heb ben. Vader Kuyper heeft nl. 150 kaasrecepten uitgedokterd („Kaas maar dan gezien als internationaal begrip, is mijn specialiteit") en deze zijn natuurlijk alle aan de huiselijke smaakpapillen getest, zodat meer dan eens de verzuch- „gewone eten" had haar man ech ter volgens haar weinig interesse hi^ wil „scheppen", d.w.z. dingen doen, waaraan een beetje eer te behalen is. Waarop hijzelf het commentaar gaf: „Ik kan de dagelijkse pot met een gerust hart aan mijn vrouw overlaten, want ze kookt in één woord voortreffelijk." „U heeft zeker een uitgebreide keukenuitrusting?" zo vroegen wij. „Och, dat valt mee. Natuur lijk zijn bepaalde dingen onmis baar, zoads een frituurpan, een pureermachine, een groentemolen, een vleeswolfen je zeven, om niet te vergeten. Graag zou ik een ideaalmixer hebben, dat is mijn hartewens. Maar zo'n ding kost ongeveer 600, Ik ben het niet met de opvat ting van veel koks eens, dat het eten het smakelijkst wordt, wanneer het zoveel mogelijk met de handen bereid wordt. Met een mixer gaat alles veel sneller en beter. Je kunt deeg bereiden met de decgarm en denk eens aan de vruchten sappen. Trouwens, er is zoveel meer, dat anders uren kloppen vraagt Tijdens zijn onlangs gehouden va- kantic, toen de heer Kuyper in Spanje was, is hij natuurlijk ook weer op de „eetspeurtocht" ge weest. Zo zag men hem meerma len in slagerijen, waar hij zich nauwkeurig liet uitleggen, hoe de bekende Spaanse worst „Chori- zos" wordt bereid. „Men kent daar zelfs de sopa de chorizosdus de worstjessoep. Dat is een typisch volksgerecht. De worst wordt overigens bereid uit ossevlees, bloed, meel en veel kruiden, voornamelijk cayenne peper. Door dit gespreksthema beland den we bij de Nederlandse slage rij: „Weet U, hoeveel worstsoor ten er in Nederland geproduceerd worden? Weliedere leerjon gen van een behoorlijke slagerij moet na zijn tweede jaar 40 worstsoor ten kennen, maar na zijn derde jaar dient hij op de hoogte te zijn van het totaal van bijna 200 soorten En zo kwamen we nog hij veel an dere onderwerpen via de Ita liaanse sngo (vleessauce) arri veerden we hij het recept voor minestrone-soep. En bij de Ne derlandse erwtensoep, die gezien zijn peulvruchtenbasis evengoed op de Spaans-Mexicaanse tafel past. Ook de „gehaaste." Ameri kaanse keuken is voor de heer Kuyper een ontsloten gebied, zo als hij er trouwens ook niet zijn Vlees in kleiklomp Graag praat de heer Kuyper over de oeroude eetgewoon ten. Het bereiden van vlees in een kleiklomp, waarbij geen sappen verloren gaan (zoals dit o.a. nog in de Franse keu ken, waar men van encocotte spreekt, nog gebruikelijk is) grijpt terug naar een ver ver leden. ting geslaakt werd: „Ach pahand vo«r omdraait om een dood- tY Pll'nTlQ 1, nl I ii n flea harmir 'lie na,, alweer kaas.. Maar alle leed is geleden, wanneer vader een hors d'oeuvre of een appeltaart maakt. Mevrouw Kuy per zei ons, dat dit werkelijk „sprookjesachtig" was. Voor het gewone Hollandse haring als typisch Pools gereeht op tc die nen. Door alle lekkernijen, die de heer Kuyper ons in gedachten vooi-ge- schoteld heeft en door onze destijds waarschijnlijk reeds spoe dig ontdekt, dat men van rauw gevild vlees doodziek werd. Daar om hingen de vroegere jagers en trekkers hun buit in de vlammen, waarbij het vlees wel eens zo stel ik het me voor tijdens het bivakkeren aan een riviertje in de klei gevallen zal zijn. Toen men het daarna weer in het vuur leg de, werd men gewaar, dat het veel lekkerder van smaak geworden was Onze culinarius heeft verder we vergaten het nog te vertellen ook vele jaren als journalist gewerkt, waarbij hij zich (naar hij zegt) steeds sterk tot de vrou wenrubrieken aangetrokken voel de. Maar allengs wendde hij zich weer geheel het onderwijs toe, omdat het volgens lieb fascine rend is, jonge mensen iets mee te geven. Daar weet zijn jongste zoontje Reginald trouwens van mee, te praten, want hij kan thans reeds met zijn acht jaren gevulde eieren bereiden, zoals een volleerd kok het hem niet zou kunnen ver beteren Vader Kuyper is ervan overtuigd, dat hij zich ook tot een recepten en kookvvonder gaat ontwikkelen. Waarbij één ding bij voorbaat vast staat: aan het „onderwijs" zal het zeker niet liggen Catarine Valente vanavond voor T.V. Een uur lang (van 8.35 tot 9.35 uur) kunnen de T.V.-kijkers vanavond ge meten van de Catarine Valente-show, zoals onze oosterburen het zo vaak met zoveel plezier gedaan hebben, voordat Catarine's filmbazen daar een stokje voorstaken. Catarine is namelijk een peperdure ster en de filmindustrie voelt er niets voor zulk een kostbare dame in de huisbioscoop toe te laten. Maar goed, dit verbod geldt niet in Nederland cn daarom besloot de K.R.O. om met haar ca mera's naar Rotterdam te trekken en haar. amusementsavond te leggen in de geroutineerde handen van deze oud-circusprinses. Zaken zijn zaken en dus werd deze T.V-verrassing zo lang mogelijk geheim gehouden om de kaartverkoop niet in het honderd te doen lopen. Vrijdagochtend arriveerde Caterine Valente met de Italiaanse express in Amsterdam, waar zij enkele voor stellingen zal geven. Twaalf daags verlof voor parate troepen (Van onze Haagse redactie) De onder de wapenen zijnde militai ren van de Koninklijke Landmacht zullen dit jaar een kerst- of nieuw jaarsverlof genieten, dat dubbel zo lang is als vorige jaren. De minister van defensie heeft een verlof toe gestaan van 12 dagen om daarmee een bewijs te geven van zijn grote waardering voor de wijze, waarop in dit jaar de parate troepen met ijver en toewijding hun zware dienst heb ben verricht. Tot nu toe was het de gewoonte, dat de militairen 5 of 6 dagen met verlof gingen. De groep, die kerst verlof krijgt, vertrekt vrijdag 18 de cember na 17 uur voor een verlof van 12 dagen. waarvan men op woensdag 30 december voor 12 uur moet zijn teruggekeerd. De tweede groep vertrekt op 30 december na 17 uur en moet op maandag 11 januari voor 12 uur terug zijn. Voor de militairen in de opleidings eenheden begint het verlof op 24 de cember en eindigt het op 4 januari. Ver. Naties dringen aan op ontwapeningsakkoord De algemene vergadering van dc Ver. Naties heeft er vrijdag met al gemene stemmen op aangedrongen in de kortst mogelijke tijd tot een akkoord te komen over maatregelen, die knnnen leiden tot algehele ontwa pening onder een doeltreffend inter nationaal toezicht. Voorts -werd, overeenkomstig de aan bevelingen van de politieke commis sie, besloten alle aanhangig gemaak te ontwapeningsvoorstellen door te zenden aan de nieuwe ontwapenings commissie van tien landen die in het begin van het komende jaar te Ge- nève haar werk zal beginnen. Onder deze voorstellen bevinden zich het plan van Kroesjtsjew voor een totale ontwapening binnen vier jaar en het voorstel van de Britse minister Lloyd om in drie fasen te ontwapenen. Een team van geleerden van de Co- lumbia-universiteit heeft een onderzees plateau 800 km ten noorden van Siberië in kaart gebracht. Het plateau ligt 270 meter onder de zeespiegel en heeft een oppervlakte van 14.000 vierkante mijl. Er zi.in 10.000 jaar oude fossielen van mos sels en slakken aangetroffen. Kritiek op rapport diensttijdverkorting Aandacht gevraagd voor huisvesting en bezoldiging (Van onze Haagse redactie) Het hoofdbestuur van de Koninklijke Vereniging van Onderofficieren van de koninklijke land- en luchtmacht „Ons Belang" heeft dezer dagen tij dens een audiëntie aan de minister van defensie, zijn standpunt uiteen gezet ten aanzien van enkele facetten van het rapport der commissie wer kelijke diensttijd dienstplichtigen. In deze uiteenzetting, dit- is opgenomen in het orgaan van deze onderofficie renvereniging, acht het hoofdbestuur de werving van beroepsmilitairen het meest urgent om te komen tot diénst- tijdverkorting. Als eventuele noodza kelijke aanvulling zou ook gebruik van nadicnenden kunnen worden ge maakt. Het hoofdbestuur ïs het niet eens niet de commissie, die het zwaartepunt heeft gelegd op het wer ven van contractanten en nadienen den en tegelijkertijd beroepsmilitai ren wil aantrekken. Naar de mening van het hoofdbe stuur zal de werving van beroeps militairen ernstig worden gehandi capt door de voorwaarde, welke de commissie de contractanten, die uit dezelfde leeftijdsgroep komen, als waaruit de beroepsmilitairen worden geworven, wil zien geboden. Als im mers de kans wordt geboden, op aan trekkelijke voorwaarden, contrac- Verzoek tot verlaging drukwerktarieven De Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels heeft een adres gericht aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin onder meer wordt verzocht een ver laging van de drukwerktarieven voor boeken, brochures en tijdschriften in welwillende overweging te nemen. Zij meent dat het van eminent cultureel belang moet worden geacht deze ar tikelen, die ter voorlichting van het publiek dienen, op zo goedkoop mo gelijke wijze te kunnen verspreiden. GERECHTSHOF TE ARNHEM V estigingsbeschikking ongrondwettig geacht In hoger beroep heeft vrijdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht gestaan de kruidenier R. W. K. te Deventer, verdacht van overtreding van de vestigingsbeschikking boek- verkopersbedrijf 1958. In strijd met deze beschikking heeft de verdachte pócket-books in zijn kruideniersbe- drijf verkocht. De politierechter te Zutphen had de kruidenier ontslagen van rechtsvervolging. De procureur- generaal bij het gerechtshof, mr. A. W; Holsteijn, eiste bevestiging van dit vonnis. „We kunnen natuurlijk slechts de Dc Jl'ocurDUr-generaal zcide in zijn feiten reconstrueren. Men heeft r^l^sitoir, dat het in deze zaak gaat 4- om veel meer dan om de verkoop van i pocket-boekjes. De desbetreffende be schikking treft ook wetenschappelij ke instellingen, liefdadigheidsvereni gingen en andere, indien zij eens be drijfsmatig boeken zouden willen ver kopen. De beschikking is een ernsti ge beknotting van de vrijheid, aan iedere staatsburger gegeven, door middel v. d. drukpers zijn gedachten of gevoelens te verspreiden en dus in strijd met artikel 7 van dc Grondwet, aldus de procureur-generaal. Dit arti kel sluit voorts aan bij wat staat om schreven in het Handvest van de Ver enigde Naties, over de rechten van de mens. De procureur-generaal achtte de handhaving van de grondwet een hoger belang dan dc bescherming van de georganiseerde boekhandel. Inzake de verkoop van boeken in kruidenierszaken is er geen aan leiding tot vrees voor een chaos, aldus spreker. Dit soort dingen re gelt zichzelf. Men schaadt echter een openbaar belang, als men de verspreiding van boeken en tijd schriften beperkt. De raadsman van de kruidenier, mr. A. Zeegers, kon zich volkomen ver enigen met de zienswijze van de pro cureur-generaal. Pleiter concludeer de aan de hand van jurisprudentie, dat de beschikking ongrondwettig moet worden genoemd. Vughtenaar omgekomen door gasvergiftiging Vrijdagmiddag is in een woning in de St. Elisabethstraat te Vught ont dekt, dat de daar wonende 89-jarige arbeider A. Weeda door gasvergifti ging om het leven is gekomen. Zijn echtgenote werd in bewusteloze» toe stand gevonden en is in zeer ernsti ge toestand naar het Groot Zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch over gebracht. Mevrouw Weeda was bij een Vughtse familie enkele dagen per week als werkster in dienst en was daar zo wel donderdag als vrijdag niet geko men. Men heeft toen iemand naar haar woning gestuurd. De woning werd gesloten gevonden en bij de ra men nam men gaslucht waar. Daar op heeft de politie de woning ge opend Men vond het echtpaar te bed. Uit het feit, dat men sinds woensdag geen van beiden meer gezien had en de kianten van beide dagen nog in de brievenbus zaten meent men te moe ten opmaken, dat de vergiftiging reeds in de nacht van woensdag op donderdag plaats heeft gehad. Als oorzaak wordt aangenomen, dat de hoofdkraan bij de gasmeter die zich op de slaapkamer bevindt niet goed was afgesloten. tant tc worden op dezelfde leeftijd, waarop men eveneens in aanmerking kan komen voor een opleiding als be roepsmilitair, is dat de dood in de pot voor de ondcrofficiercnschool. Het hoofdbestuur heeft verder met instemming kennis genomen van he'; oordeel van de commissie, dat de hui dige bezoldiging van dc beroeps militair beslist onvoldoende is. De on voldoende bezoldiging is de hoofd zaak van het tekortschieten van de werving en is ook een der voornaam ste oorzaken van het weglopen. Wil de werving succes hebben en wil de neerdrukkende invloed, die deze zaak heeft op de dienstver vulling van het huidige personeel worden weggenomen, dan zal be- halve aan een zo noodzakelijke ver hoging der bezoldiging in even grote mate aandacht moeten wor den besteed aan dit huisvestings- vraagstuk, aldus het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Onderofficieren „Ons Belang". Truman gaat niet met Eisenhower mee President Eisenhower heefy het voor stel van de democratische senator Thomas Dodd, dat oud-president Truman en verscheidene democraten, zoals Acheson en Stevenson, hem op zijn wereldreis vergezellen, van de hand gewezen. Ilij acht het voorstel, gezien het karakter van de reis, niet praktisch. De president is van mening dat liet aantal personen dat hem vergezelt, tot enkele naaste medewerkers en functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken dient te wor den beperkt. Hij acht het echter wel nuttig voor zijn vertrek overleg te plegen met verscheidene leiders van beide par tijen in het congres. Dit had hij al eerder voorgesteld. Zuivelbewerkers wensen 6 procent loonsverhoging Aan het slot van een donderdag te Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond is een resolutie aange- nomen, waarin de leden van deze vakgroep als hun mening uitspreken dat per 1 december de zuivelbewer kers in Nederland een loonsverho ging van zes procent dienen te ont vangen, dat voorts de oud-gedienden van de zuivelindustrie een toeslag op hun pensioenen dienen te krijgen en dat aan de zuivelbewerkers een uit kering ineens wordt verstrekt. De leden van de vakgroep droegen het hoofdbestuur op. op deze basis col lectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten. Indonesië bestelf tien Hercules-vliegtuigen De Indonesische regering heeft bij Lockheed vliegtuigenfabriek in Ge orgia tien Lockheed c-130b Hercules transportvliegtuigen besteld. De or der 1 vet relt een eerste aankoop van vijf toestellen en een optie op nog eens vijf toestellen. De aflevering moet volgend jaar beginnen. De c-130b is een verdere ontwikke ling van de reeds bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik zijnde c-130a Hercules. De nieuwe versie is ook voor de Amerikaanse luchtmacht al in produktie. De c-130b kan een gro tere lading over langere afstand ver voeren dan zijn voorganger, namelijk 199 ton over 3500 kilometer. Dank zij het feit dat hij van kleine, een voudige terreinen gebruik kan ma ken is hij bijzonder geschikt voor het Indonesische eilandenrijk. De Indonesische luchtmacht zal de Hercules gebruiken voor transport- vluchten en tactische operaties, voorts als opsporings- en reddings vliegtuigen en voor transportvluch- ten tussen de verschillende eilanden. Indonesië is de tweede buitenlandse mogendheid die de Hercules bestelt. Australië heeft reeds eerder twaalf c-130a Herculessen gekocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7