Verdrag Kleine Vrijhandelszone werd in Stockholm geparafeerd NU DIPLOMATIEK OVERLEG OM BRUG TE BOUWEN NAAR „DEZES" CHAUFFEUR - EERST VERDACHT - GETUIGDE IN MOORDZAAK-J0SJE SPORT EN WEDSTRIJDEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 SPLIJTING EUROPA VOORKOMEN" Onder het felle licht van televisieschijnwerpers hebben ministers van En geland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland en Por tugal vrijdagmiddag in de salon van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken te Stockholm het verdrag voor do Kleine Vrijhandelszone geparafeerd, waarmee deze Vrijhandelszone een feit is geworden. Het nieuwe handelsgebied omvat circa 90 miljoen mensen. Op de conferentie van ministers werd voorts een resolutie aangenomen, waarin de ministers zeggen vastbesloten te zijn al liet mogelijke te doen om een splijting van Europa te voorkómen. „Wij beschouwen de Kleine Vrijhandelszone als een stap naar een over eenkomst tussen alle leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De regeringen van de zeven landen staan klaar om onder handelingen te beginnen met de Zes van de Europese Economische Ge meenschap". „Intussen moet men langs diploma- tieken weg of via andere kanalen tot een meningsuitwisseling komen, op basis waarvan met vrucht onderhan delingen kunnen worden begonnen", aldus de resolutie. Finland heeft de ministers laten we ten, dat het de middelen wil bespre ken die kunnen leiden tot deelne ming aan de regelingen van de Klei ne Vrijhandelszone. In het door de ministers uitgege ten communiqué wordt gezegd, dat het verdrag de instelling van een vrije markt beoogt tussen de leden van dé Kleine Vrijhandels- zoné. Dit zal bereikt worden door af schaffing van de tarieven en op heffing van andere handelsbe lemmeringen in de industriële sec tor. Hiervoor is een maximumter mijn van tien jaar vastgesteld. Elk lid van de zone kan zelf zijn buitentarieven vaststellen. De Kleine Vrijhandelszone is ge licht op economische expansie, werk voor iedereen, het rationele gebruik van hulpbronnen, finan ciële stabiliteit en een hogere le vensstandaard- Viermaster „Passat" wordt museum De gemeenteraad van Lübeck heeft besloten voor 315.000 mark de vier- mastbark „Passat" van de Westduit- se marine over te nemen, en liet schip in te richten als scheepvaart museum. De „Passat" is een zusterschip van de „Pamir", een opleidingsschip dat twee jaar geleden met 80 opvarenden in een Atlantische storm is vergaan. Er waren sléchts -vier overlevenden. Na dé ramp met de „Pamir" heeft een. marineraad bepaald dat de „Pas- i sat", die gebruik werd voor liet op leiden van zeekadetten, geen zeerei zen meer mocht maken. Vanaf die tijd ligt de viermaster in de haven van Lübeck. Indonesische tabak in Bremen verkocht Indonesische tabak in een hoeveel heid van 5110 balen is donderdag bij onderhandse bieding op de tabaks- markt in Bremen verkocht. Het be treft hier 4000 balen Javatabak en 1110 balen Sumatratabak. Alles ging vlot van de hand en voor goedé prijzen. Onder de Sumatratabak bevonden zich 491 balen die de Nederlandse maatschappij Senembah vorige week vrijdag in de pers haar eigendom noemde. Ondanks de waarschuwin gen van de 'Senembah om de tabak van haar thans genaaste Sumatraan- se plantages niet te kópen, sloot de markt zonder incident. Er waren geen Nederlandse of Deense gega digden voor de tabak. Voor de leden van de Nederlandse Bartenders club is in Krasnapolski te Amsterdam de negende nationale cocktail-competitie gehouden. Een der keurmeesters, de heer F. Roupp van der Voort, liet. ook een der man nequins, die tussen de bedrijven door in een modeshow had geschit terd, even aan een cocktail nippen. Voor de handel in landbouwproduk- ten zijn speciale bepalingen in het verdrag opgenomen. In de resolutie wordt aangedrongen op gemeenschappelijke actie van Vrijhandelszone en E.E.G., vooral op het terrein van de hulp aan minder ontwikkelde landen. Voldoening in Engeland „Reuter" meldt uit Londen dat men in Britse officiële kringen zeer vol daan is over de totstandkoming van de Kleine Vrijhandelszone. Men ver klaarde in deze kringen dat de vol gende stap moet bestaan uit diploma tieke besprekingen, om na te gaan of er een brug tussen „de Zes" (van de E.E.G.) en „de Zeven" (der Kleine Vrijhandelszone) kan worden ge bouwd en ter vermijding van het ge baar van een handelsoorlog. Dit punt is eerst met de Belgische minister van buitenlandse zaken Pierre Wigny, later met de West- duitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer en vrijdag met de Neder landse minister van buitenlandse za ken mr. J. Luns, die thans Engeland bezoekt, besproken. Men verwacht dat het ook ter sprake zal komen wanneer de Italiaanse pre mier Segni en zijn minister van bui tenlandse zaken Pella begin decem ber a.s. een officieel bezoek aan En geland brengen. Bedrijven „disc jockeys" in Amerika zwendel? Een onderzoekingscommissie uit het congres van de Verenigde Staten zal berichten nagaan die zeggen dat „disc jockeys" zwendel bedrijven met liet opstellen van „top hits"-lijsten van grammofoonplaten. De commis sie heeft in het bijzonder liet oog laten vallen op de TV-ster Dick Clark, het idool van de teenagers. Er wordt nagegaan of hij voor het opstellen van die lijsten niet wordt betaald, opdat de maatschappijen hun platen hoger op de ranglijst zou den krijgen. De „American Broadcasting System" waarvoor Clark werkt, heeft echter een verklaring uitgegeven, dat een onderzoek van de A.B.C. zelf heeft uitgewezen dat Dick Clark niet schuldig is aan het aannemen van steekpenningen. A.B.C. heeft wel meegedeeld dat Clark er, in over eenstemming met het beleid van A. B.C., in heeft toegestemd zich los te maken van de muziekuitgeverijen en de grammofoonplatenmaatschappijen waaraan hij was verbonden om een botsing van belangen te vermijden. AMSTERDAMSE RECHTBANK Portefeuille leverde problemen op Op de derde dag van het proces over de dood van „Magere Josje", de 33- jarige vrouw, die op 11 augustus 1957 in het perceel Oiide Zijds Voor burgwal 83 gewurgd werd, is giste ren de 58-jarige taxi-chauffeur A. P. Z., gehoord, die op de bewuste dag één van de vrouwelijke bewoners van het pond omstreeks half acht thuis bracht. De chauffeur had een man in witte (nacht -kleding voor een opengeschoven raam gezien. De gor dijntjes van 't keldertje waren dicht. Verdachte beweert dat hij tegen 8 uur zijn hond uitliet en terugkomend in het keldertje zijn vrouw dood aan trof. Gisterochtend zei de verdachte, dat hij het is geweest, die voor liet open raam op de eerste verdieping stond. Hoofdinspecteur P. van Dijk noem de het gisterochtend opvallend, dat de verdachte het taxinummer (38) had genoteerd en dit later aan de politie heeft opgegeven. Hij had het op een sigaretten doosje genoteerd. Maar verdachte deed dit om de Surinaamse echt genoot van de vrouw uit de taxi in te lichten, zo zegt hij. „Het blijft vreemd" meende de pre sident. Ook een 32-jarige chauffeur, die als getuige werd gehoord bleek een vriend van Jos te zijn geweest gedu rende de laatste zes maanden van haar leven. Een groene portefeuille, die hij van Jos gekregen had, werd hem na haar dood bijna noodlottig. Hij werd gearresteerd en de politio liet de toen nog op vrije voeten zijnde Joop komen. Men liet hem een kamer binnen, waar de chauf feur zat, bood hem een stoel aan naast de arrestant met de woor den: „Joop, hier is de moordenaar van je vrouw. Ga maar eens zit ten". Volgens de agenten had Joop niet de verwachte heftige reactie getoond. Wel was de chauffeur m huilen uit gebarsten en had zijn onschuld be tuigd. Enkele uren later was Joop wel opgewonden op het bureau te- runggekomen, tegen de rechercheurs roepende „Jullie zijn helemaal fout, die man is onschuldig. Je moet hem loslaten. Jos was die portefeuille al maanden kwijt en niet pas een dag) zoals jullie denken". Begin 1958 hoorde een andere getui ge, een 22-jarige vrouw in een café Joop S. in een dronken bui blufferig brallen „Ik heb Jossie vermoord,- wat kan het mij schelen. Ze mogen het gerust weten". Het kon zijn, aldus getuige, dat het „dronkemanstaal" was. Toen de Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" de haven van Lissa bon was binnengevaren, werden de bemanningsleden als helden inge haald. De zeesleper had namelijk het Portugese schip „Monte Brasil", dat ter hoogte van het eiland Madeira op de Atlantische Oceaan in brand, was geraakt, behouden de haven binnen gebracht. Belangrijke oudheidkundige vondst in de Sahara Een Franse expeditie heeft diep in de Sahara sporen gevonden van een beschaving, die naar de mening van oudheidkundigen 600.000 jaar oud is. De expeditie, die uit 45 man bestaat, is thans te Afellahlali, een grote oase in bet hart van de woestijn, een 2000 km ten z.o. van Algiers. Men heeft putten gevonden, die erop wijzen dat er eens een rivier zo groot als de Rijn door de Sahara heeft gestroomd. Ook heeft men stukken ruwbewerkt gesteente aangetroffen die vermoedelijk als wapen «zijn ge bruikt- De expeditie staat onder leiding van de Franse onderzoeker Henri Lhote, 't wetenschappelijk onderzoek wordt geleid door de oudheidkundige dr. Mauny. Men beschikt over 24 voer tuigen, een licht vliegtuig en een helikopter. Samenwerking tussen twee bankierskantoren De firma Landry en Till deelt mede, dat zij besloten heeft tot een nauwe samenwerking met het bankierskan toor M. de Jong en Zoon in Den Haag over te gaan. Met ingang van 1 januari 1960 zul len de heren dr. Jos Janssens en drs. H. C. dé Lint als vennoot tot de fir ma toetreden en zullen de zaken van het bankierskantoor M. de Jong door Landry en Van Till worden voortge zet. R.-k. sportvereniging „Walcheren" 25 jaar Op 4 december a.s. zal het precies 3o jaar geleden zijn, dat een groepje van 20 jongens in Vlissingen uit de sportvereniging „Marathon" trad en besloot een eigen sportvereniging op te richten. Deze nieuwe vereniging werd R.K.V.A.V-, de r.-k. Vlissingse Atletiekvereniging. In de loop van de jaren is deze naam enige keren gewijzigd en thans is de vereniging bekend als de r.-k. sportvereniging „Walcheren". Van de 20 jongens, die „Walcheren" destijds hebben gesticht zijn er thans nog drie lid van de vereniging, namelijk Piet Bergs, Ko en Jo Aers- sens. Deze drie „veteranen" hebben nog steeds een werkzaam aandeel. Piet Bergs als trainer en Jo Aers- sens als penningmeester. Ook de voorzitter van tegenwoordig is nog steeds dezelfde als 25 jaar geleden, namelijk de heer Van Hijfte- Na de oprichting in 1934 startte „Walcheren" in 1935 als lid van de K.NA..U. en de eerste jaren mogen zeer zeker succesvol worden ge noemd. In 1936 kwam de vereniging ook in de Zeeuwse Voetbalbond uit en in de volgende jaren behaalden de voetballers tal van kampioenschap pen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog brak voor de vereniging een moeilij ke tijd aan. Het eigen veld met ac commodatie, dat van Eiland Boys was overgenomen, werd door de be zetter vernield, en verschillende leden moesten onderduiken. Deze tijd, die voor de afdeling voetbal bijna de nekslag betekende, was tevens een bloeiperiode voor het handbal. Na de bevrijding kwam er echter weer een beetje de klad in en pas in 1948 kon „Walcheren" weer normaal gaan draaien. Ze is thans uitgegroeid tot „Tennis"instructief Opnieuw is een herdruk verschenen van het instructieve boekje „Lawn tennis" van ir. M. E. van Wall. Deze uitgave van Leopold, Den Haag, is geheel opnieuw bewerkt en aangepast aan de nieuwe eisen, zelfs de titel van het boekje, dat nu kortweg „Tennis" heet. Vooral voor de beginnende ten nissers en voor de toeschouwers is dit een leerzaam werkje. Zo wordt eerst het een en ander over de geschiedenis van deze spoi't verteld, vervolgens geeft de schrijver een verklaring van de vreemdtalige tennis-terminologie, daar na verstrekt hij praktische aan wijzingen voor het beoefenen van de ze sport en tenslotte vertelt bij veel over de tactiek en de techniek van het spel. „Vier dode visjes" Er zijn heel wat aanwijzingen aan te voeren tegen verscheidene figu ren in Martin Mons' detective „Vier dode visjes", die zodoende als dader van de moord op een directeur van een groot concern zouden kunnen worden aangemerkt. Maar het mo tief voor de electrocutie de doods oorzaak, zoals al spoedig blijkt kan hoofdinspecteur Perquin pas na vele wederwaai-digheden vinden. En Martin Mons, die zijn lezers tot op de laatste bladzijden hiernaar laat zieken, weet do 'spanning in het speurderswerk van zijn verbluffend intelligent getekende politiedeskundi ge telkens tot een soort „tussencli- max" op te voeren. Herhaaldelijk springen er tegen een bepaalde ver dachte talrijke punten van overeen stemming met de omstandigheden, Waaronder de moord is gepleegd, naar voren. De intrige lijkt af en toe een steeds groeiende ballon, die ech ter op het kritieke moment niet van de grónd kan los komen, omdat hij uiteenspringt. Het zou alleen maar afbreuk doen aan het fascinerende karakter van het boek door op deze plaats te ver tellen wie uiteindelijk voor het ple gen van de moord verantwoordelijk wordt gesteld. De auteur, die zeker het gehalte van Agatha Christie en Dorothy Sayers met dit werk heeft bereikt, gaf zijn j bock uit, bij A. W Sijthoff te Lelden. De moordenaar komt te laat Een oude waarzegster, rijk geworden j door verraderspraktijken in de oor log, noemt zich eigenaresse van ver schillende kermisattracties, die in Spanje een noodlijdend bestaan lij den. Haat en verbittering leiden ten slotte tot moord op deze chanteuse. Ziedaar het simpele gegeven van een politieroman van de Franse auteur Chabannes, die in-een vertaling van P H. du Bois bij Nijgh en Van 'Ditmar te Den Haag is uitgekomen onder de titel „De moordenaar komt te laat". En in deze titel lisrt de draad van het verhaal opgesloten, dat zich in feite afspeelt rond een weke politie-inspec- teur. Op zoek naar een vrij rondlopen de oorlogsmisdadiger, Manolin ge naamd, komt hij terecht in de wereld van woonwagens en kermisintriges. Wordt, do moord bekend, dan staat voor hem de aanwezigheid van zijn speurders-object vaat, mede omdat hij weet dat het slachtoffer vroeger ln nauw contact met Manolin is geweest. Dat de schuldige tenslotte toch een ander blijkt te zijn Is nog het enige wat aan dit in een fel gele omslag gevatte hoek nog een beetje spanning geeft. Overigens is de stijl van deze politieroman, die toch in '57 bekroond is met de Grand Prix du Roman d' Aventures te koud en te zakelijk om het verhaal in een rule uit te lezen. Verzorging van vaste planten in onze tuin Onder de titel „Het gebruik en de verzorging van vaste planten in onze tuin" Is bij de N.V. Uitgeversmij. „Kosmos" (A'dam-Antwerpen) een totale omwerking verschenen van het boek: „Borders, hoe men ze maakt en onderhoudt". Dit, omdat de be kende tuin- en landschaparcliitecte Mien Ruys, die zich hiermee belastte, meende, dat aanpassing aan de huir dige opvattingen en ook aan eigen in zicht, rigoureuze wijzigingen nood zakelijk maakten. Het boek omvat nu ook de toepassing van rotsplan- ten in de bloemgroepen; alleen de echte alpenplanten werden terzijde gelaten. Men heeft hier dus een mo derne handleiding in klein bestek, waarin alle problemen, de vaste plan ten betreffende, gedegen onder de loep worden genomen. Men verrijkt hier beslist zijn kennis mee en daar na zijn genot aan het eigen tuintje. Verzuild boekje Uitgeverij Heijnis, Zaandijk, heeft een aardig idee gehad: de uitgave van een „verzuild" boekje over de „verzuiling"! De antithese ligt in dit werkje tussen de ernst en de luim, de ernst van professor Kruyt en de luim van een aantal figuren als Remco Campert, Jan Derks, Jac. van de Ster enz. En om die antithe se heel duidelijk te maken is het boekje „verzuild" in elkaar gezet: wie na de professor de leuke jongens wil lezen, moet het boekje omdraai- een sterke vereniging met ruim 300 leden, die een groot aantal elftallen vormen in de voetbal- en handbal competitie. Een van de mooiste ca deaus voor de jubilerende vereni ging is wel het feit, dat ze thans de beschikking heeft gekregen over een eigen club-kleedlokaal aan de Bas- kenburgseweg- Zeeuwse successen tijdens judokampioenschappen Tijdens de Zuidnederlandse judokam pioenschappen heeft de Goese jeugd- judoka Hans Harthoorn bij de blau we banders beslag weten te leggen op de 2e plaats. Bij de senioren ein digde W. Mieras uit Axel op de 3e plaats bij de bruine banden, terwijl P. Dingemanse uit Vlissingen het zelfde presteerde bij de blauwe ban den. Nice verloor wedstrijd voor Europa-beker Donderdagmiddag is in het Mithat- pasa Stadion te Istanbul de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbal beker tussen Fenerbahce en Nice ge speeld. De Turken wonnen de ont moeting met 21. De ruststand was 11. De tweede wedstrijd voor de tweede ronde tussen Nice en Fener bahce wordt donderdag 3 december te Nice gespeeld. Volleybal Volieybalprogramma afd. Walcheren Ie klas: M. de Ruyter IMatador II (3); 2e klas: M. de Ruyter II—H.T.S. I (1). Hoofdklas Zuid Dames: E.V.V.C.R. H.B.S. (3); Heren E.V.V.C.—Lyceum (1). Overgangsklas Zuid A: M.V.C.A. M.V.J. (2); Marathon—A.M.V.J. (1): TerholeOlympia (3); AstraBlauw Wit (2). Afd. Zuid-Beveland 23 t/m 28 novem ber: Dames TerholeV.V. (3); He ren: Terhole IIO.K.K. (3); Bazo I K.V.C. I (1); Bazo II—K.V.C. I (2); E.G.V.C.—Bazo I (3). Koeperman behaalde eerste overwinning De Russische wereldkampioen Koe perman heeft in de tweekamp met onze landgenoot, ir. G. van Dijk, waarvan de Wereldtitel de inzet vormt, een voorsprong van twee pun ten genomen door de vijfde in Kiev gespeelde partij te winnen. Bij de 54e zet was hét pleit beslecht. De stand is thans 6-4 in het voordeel van Koeperman. De beschouwing van professor Kruyt is gedegen en voorzien van allerlei cijfers, de bijdragen van de vlotte fi guren zijn over het algemeen niet erg geslaagd, met uitzondering dan van de cartoons. Het boekje kreeg een plastic bandje. Leerhuizen als „taveernes van het apostolaat" In de diesrede, die vrijdagmorgen te Driebergen werd gehouden ter ge legenheid van de veertiende verjaar dag der academie „Kerk en wereld" heeft mr. A. W. Kist gepleit voor meer ontmoetingsplaatsen tussen niet-christen en christenen. Mr. Kist nam op deze dag afscheid ais direc teur van „Kerk en wereld", omdat zijn leidende functie in „Oud-Poel geest" hem combinatie van beide, functies niet langer toestaat. Hij noemde deze ontmoetingsplaatsen „leerhuizen" of om een wat gezelli ger woord te gebruiken „taveernes van het apostolaat". In die taveernes zal de onvermijdelijk geworden socio-politieke en collectief- mentale wijsheidsscholing van hoog en laag, in het bijzonder van de huisvrouwen, die ons volk opvoeden, moeten beginnen, aldus mr. Kist Door deze taveernes zal naar het oordeel van mr. Kist de evangelisa tie in deze UNO- en Loenik-dagen een nieuwe gestalte krijgen, althans een nieuwe dimensie vertonen, die het hele leven van de mensen om vat. In de nieuwe vormgevingen van een in ter-cont mentale samenleving en niet minder in de aanstaande ruimte vaart, die om een antwoord van de kerk roepen, zag mr. Kist de tekenen van een voor de deur staande refor matie, breder nog dan die in '1517 op de ontdekking van nieuwe conti nenten volgde. Mr. Kist had goede hoop, dat deze reformatie in een we reld in verwachting zich ditmaal bin nen de kerk zou afspelen. Op deze dies stelde zich de nieuwe directeur van „Kerk en wereld" voor, namelijk dr. A. Th. van Leeuwen, aangesteld als secretaris van de raad voor de arbeid tot verbreiding van het evangelie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6