Toonzaal in Goes geopend voor de beschuttende werkplaatsen GESLAAGDdank zij RESA- HILVERSUM ROLPRENT OVER OORLOGSWERK VAN KIKVORSMAN CRABB MELISKERKE KRIJGT GOEDE RIOOLWATERZUIVERING GEESTELIJK GESTOORDEN NIET ZONDER MEER IN INRICHTING STEMMEN UIT DE KERKEN VLISSINGSE B.B. ZAL VOLGEND JAAR 700 MAN STERK ZIJN 4 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 OP DE STADHUISZOLDER Gedeputeerde A. Schout„Meer opdrachten misschien het gevolg" Gedeputeerde A. Schout heeft vrijdagmorgen tijdens een in de raadzaal van het Goese stadhuis gehouden vergadering van de Stichting Federatie van Beschuttende Werkplaatsen in Zeeland de nieuwe toonzaal ingericht op de stadhuiszolder offi cieel geopend. In deze aantrekkelijke toonzaal zijn vrijwel alle artikelen bijeengebracht, die in de zeven beschuttende werk plaatsen in Zeeland worden vervaardigd. In zijn openingsspeech betoogde de heer Schout, dat de toonzaal in een behoefte voorziet. „Nu de Zeeuwse beschuttende werkplaatsen langza merhand aan betekenis winnen, is het van belang, dat men alle artikelen bijeen kan zién", zei hij. De toekom stige kopers kunnen thans, zonder een rondgang te moeten maken langs de beschuttende werkplaatsen, zien welke produkten er worden gemaakt. „Ongetwijfeld zal het gevolg van de opening van deze toonzaal zijn, dat meer opdrachten aan de werkplaat sen zullen worden gegeven", zo voor spelde dit lid van Gedeputeerde Sta ten. De heer Schout betoogde voorts, dat ook het provinciaal bestuur verheugd is over dit door de federatie genomen initiatief. Hij wees er de aanwezige bestuurders op, dat het werk in de beschuttende werkplaatsen in brede kring bijzonder op prijs wordt ge steld. Belangrijk achtte hij het feit, dat de minder-valide arbeiders bevre diging' vinden in hun werk. Nu deze toonzaal is geopend, is hét ook van belang, dat de federatie van Beschuttende Werkplaatsen de mogelijkheid onderzoekt om èen gezamenlijk verkoopapparaat op te Chr. wijkverpleging in Souburg-Ritthem 50 jaar Feestelijke viering van het jubileum De vereniging „Christelijke Wijkver pleging" afdeling Oost- en West- SouburgRitthem heeft donderdag avond haar 50-jarig bestaan in het stampvolle „Rehoboth" te Oost- Souburg gevierd. Jn zijn opening richtte de voorzitter, ds. Tj. M. Haitjema, Nederlands her vormd predikant te Souburg, èen bij zonder woord van welkom tot bur gemeester A. H. S. Stemerding van Souburg en de heer A. J. Leenhouts, vertegenwoordiger van het provincia le- en het hoofdbestuur van het Groene Kruis. Ds. Haitjema liet in zijn herdenkingstoespraak de be langrijke gebeurtenissen van de af gelopen vijftig jaar nog eens de re vue passeren. Hij wees met nadruk op dé verdiensten van de oprichtster, mevrouw Plugge-Korteweg, die na éen buiktyfüsepïdemie in Souburg, het initiatief nam tot dc oprichting van da vereniging. Grote verandering aldus ds. Haitjema bracht de Twee de Wereldoorlóg, die er de oorzaak van was. dat dó vereniging opaehe ven werd. Na de oorlog deed dokter Bloos de vereniging weer' opleven. Hij noemde de opheffingsperiode een „onderduiktijd". In 1949 was het werk zo uitgebreid, dat een tweede wijkzuster werd benoemd. Steeds méér werkte „Christelijke Wijkver pleging samen met het Groene Kruis. Jn 1958 verbrak het Groene Kruis deze samenwerking echter, maar in november van hetzelfde jaar vond men een samenwerking-in-nieuwe vorm, wat betreft de regeling van gemeenschappelijke magazijnen, con sultatiebureaus en dergelijke. Hierna zong bet Nederlands her vormd kerkkoor onder leiding van de heer A. Goedegebure enige ge zangen. Na°de pauze hield dr. P. C. Kraan uit Vlissingen een interessant praat je over zijn ervaringen, die hii_ bad opgedaan met emigranten tijdens zijn reis naar Australië en Indonesië met bet efniarantenschip ..Sibajak". Met. fraaie kleurendia's illustreerde bij deze tocht, waarbij hij op onder houdende wijze toelichtingen gaf, Het kerkkoor zong nog enige liederen. De gereformeerde predikant van Sou burg. ds. G. D. L. Bredeveld sloot de avond. Advertentie (Bekende Schriftelijke Cursus) H.B.S. Gymnasium Onderw.akte Middelbare Akten Fr.. D., Eng. en Ned. M.O. rolk-Vcrtaler Hoofde. V.T.H.-diplóma Stemmen van Vlissingse raadsleden „op de band" Het gemeentebestuur van Vlissihgen wil ih de toekomst de discussies in de raadsvergaderingen „óp dc band" zetten. B. en W. stellen daarom aan dc raad -- die vrijdagmiddag a.s. weer bijeenkomst voor een kre- <Hf>t van 1500 gulden te verlenen ■-•-or de aanschaffing van een band- order met drie microfoons, ver- I-'ndingssnooren en vier opnamè- banden. Dank 2ij het gebruik van een bandrecorder zullen do notulen nog aan waarde winnen en is een snellere uitwerking mogelijk, zo stel len B. en W. Met dit voorstel ko men B. en W. tegemoet aan wensen, die destijds in de Vlissingese raad zijn. geuit. zetten. De gedachten gaan daarbij uit naar een bonafide verkoopbu reau. Daardoor zal voorkomen kunnen worden, dat de besehutten- de werkplaatsen tegen elkaar wor den uitgespeeld. Een en ander wordt, namens de federatie door een daartoe speciaal gevormde commissie nader uitgewerkt. Dank aan Goes Voordat de heer Schout zijn ope ningsspeech. hield, werd een kort be groetingswoord gesproken door de voorzitter van de federatie, de heer A. J. Berenpas te Middelburg, die o.a. de vertegenwoordiger van de ge meente Goes, wethouder J. J. van Melle welkom kon heten. Spreker wees erop, dat dank zij de loyale me dewerking van het Goese gemeente- Advertentie J Wiif JAGO SHAWLS bestuur, de toonzaal tegen kostprijs (ƒ.987,—) kon worden ingericht. Dé De directeur van de stichting, de heer J. Pieterse tc Middelburg, wees eveneens op de medewerking en steun, die van het gemeentebestuur van Goes was onder vonden. Nadat de heer Sellout het woord had gevoerd, werd de fraai ingerichte toonzaal be zichtigd. Slap jaar voor ideeënpost Kon, Mij. „De Schelde" De Centrale Commissie Ideeënpost van de Koninklijke Maatschappij „Dc Schelde" te Vlissingen heeft verslag uitgebracht over de periode novem ber 195S tot en met oktober 1959. De commissie komt in dit verslag tot de conclusie, dat deze periode sterke overeenkomst vertoont met het der de jaar van de ideeënpost, 1954-'o5. Het totaal aantal inzendingen be droeg in die periode sléchts 147 en dit jaar 166 tegen een top-inzending van 365 in het eerste jaar. De laatste twee maanden is de toe loop van ideeën echter groter ge worden en de commissie is -van oor deel, dat deze inzinking van tijde lijke aard is. Zij verwacht voor het komende jaar een stijging van de in teresse in het ideeënpostwerk. Van de 166 inzendingen werden er 31 beloond, terwijl 47 aanmoedigings premies werden verstrekt. Er kwa men 59 ideeën niet voor een belo ning in aanmerking en 29 zijn nog in Vtaal werd dit jaar Jubilarissen Kon. Mij. „De Schelde" Vlissingen In december vieren vier medewerkers van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" hun veertigjarig jubileum. Het zijn de heren D. P. F. van Beusi- chem (Iandketelmontage) op 4 de cember, M. de Nooijer (plaatwerke rij) op 6 december, P. Joosse (metse laars) op 11 december en W. Pouwer (timmerfabriek) op 22 december. De heer J, Sinke (timmerfabriek) viert op 27 december zijn 25-jarig jubi leum. FILMS IN ZEELAND Regisseur van „Marcelino" vervaardigde thriller „Commandant Crabb slaat terug", SCHOUWBURG (Middelburg) is de oorlogsfilm, die vervaardigd werd naar het boek „Commander Crabb" en die episodes uitbeeldt uit liet leven van de Engelse kikvorsman, die in 1956 in de haven van Portsmouth onder geheimzinnige omstandigheden het leven liet. Crabb was bij zijn dood een in Engeland beroemd man. Hij lia<l gedurende de oorlog zijn land grote diensten bewezen en daar over handelt deze rolprent. Crabb was in 1941 officier bij de mijnenopruimingsdienst en in die functie werd hij naar Gibraltar ge stuurd oiii de bewaking' van de mari- nebasis te leiden. Italiaanse kikvors mannen de Engelsen hadden er nog geen hadden twee slagsche pen in Gibraltar tot zinken gebracht. Crabb werd met de zware taak be last, dit in het vervolg onmogelijk te maken en de Italianen onder water te bestrijden. De rol van Crabb wordt gespeeld door Laurence Harvey, die deze man nelijke figuur heel aannemelijk uit beeldt, terwijl de vrouwelijke rol in het geromantiseerde verhaal vervuld wordt door Dawn Addams. Do naaste medewerker van Crabb is de matroos eerste klas Knowles (Michael Craig). In de rol van een Spaanse ziet men verder nog de jonge actrice Gianna Maria Canale. Regisseur William Fairchild slaagde er in naar dit (gro tendeels) wave verhaal van Marshall Pugg, dat hij zelf ook bewerkte, een goedé film te maken, waarin een der vele asoöcten van dc Tweede Wereld oorlog "wordt belicht. Jn de thriller „Het gebeurde op klaarlichte dag" snijdt de regisseur Ladislao Vajda, de maker van „Marcelino", een delicaat onder werp aan, namelijk het zedenmis drijf. Het scenario werd geschre ven door de Zwitserse toneelschrij ver Friedrich Dürrenmatt en de gehele geschiedenis speelt zich ook af in Zwitserland. Er zijn enkele moorden geploegd op meisjes van een jaa;* of tien on de po litie, aanvankelijk het spoor bijster, arresteert tenslotte iemand. De ar restant blijft evenwel ontkennen en een verder onderzoek brengt dan dc oplossing. Deze Ontknoping is nogal dramatisch, maar geheel passend in de sfeer van het verhaal, In de hoofd rollen Heinz Rühmann (als een hoofdinspecteur), Michel Simon en Gert Fröbe. Te zien in GRAND (Goes) en ALHAMBRA (Vlissingen). In de western „Dwars door de hel" Vvotdeii door de acteurs die soldaten van de geconfedereerde troepen en Yankee's (noordelijken) voorstellen, dezelfde uniformen, gedragen, die men ook in dé film „Gejaagd dooi.' de wind" heeft kunnen zien. Verder is dit het enige overeenkomtige in beide films, waarvan „Dwars door de hel" berust op een gegeven, dat in enigs zins gewijzigde vorm al vaker voor Westerns werd toegepast. Victor Ma ture voert als een ex-kapitein van liet zuidelijke leger een groep noordelij ken door het gebied van vijandige Indianen. De kapitein waagt herhaal de malen zijn leven voor zijn lotge noten, maar desondanks lijdt dé groep zware verliezen. Het verloop van de spannende tocht, die in de San Fernando vallei werd gefilmd, is te zien in LUXOR (Vlissingen). ELECTRO (Middelburg) vertoont de, reeds uitvoerig besproken, rolprent „De blauwe engel" naar de roman van Heinriclt Mann. Zoals bekend is dit de tweede filmversie van het boek, met May Britt in de hoofdrol. Dat de eerste „Blauwe Engel" zo'n succes werd, was voornamelijk te danken aan het talent van Mariene Dietrich, die van het nachtclubsterre tje Lola een bijzondere persoonlijk heid wist te maken. De Nederlandse bloembollen-expert Joop de Ruyter vertoeft op het ogen blik in de Verenigde Staten, waar hij naar toe gehaald is om, mee te hel pen met het planten van anderhalf miljoen bloembollen. De bóllen, die ook uit ons land afkomstig zijn, zul len een fleurige noot verlenen aan een groot bloemen- en plantenpark, dat in mei van het volgend jaar in Tuxedo (staat Nero York) geopend zal worden. RAAD VERGADERDE Begroting voor 1960 is een „vaag stuk" Mcliskerke krijgt een rioolwaterzui veringsinstallatie. Binnenkort zal de aanbesteding een feit zijn en dan zijn alle beletselen, die de verwezen lijking in de weg hebben gestaan, opgeheven. Vrijdagmiddag heeft de raad deze zaak beklonken door een perceel bouwland van de heer J. Wis se aan te kopen. Juist aan deze grondaankoop waren vele moeilijk heden verbonden geweest. Zo hadden de raadsleden in een vo rige besloten vergadering be sproken, dat met de heer Joh. Dek ker onderhandeld zou worden, om zijn weiland aan te kopen. Deze had evenwel een aanzienlijk hoger be drag gevraagd, dan door de raad was geraamd. Om voor dit verschil een redelijke oplossing te vinden, heeft men inmiddels de heer Wisse bereid gevonden een 2184 m2 groot DR. N. SPEYER SPRAK IN GOES Plaatsing vrije bedrijf nog onvoldoende bekeken „Het is zeer wel mogelijk een zwaar geestelijk gestoorde een menswaar dig bestaan te geven in onze heden daagse maatschappij. Teveel nog worden deze mensen zonder meer ge plaatst in een inrichting. We onder schatten al to vaak de capaciteiten van de geestelijk gehandicapte, met het gevolg, dat hij niet in het ar beidsproces wordt opgenomen, maar naar een inrichting verdwijnt. Dat is een misdaad tegenover de betrokke ne". Aldus sprak vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes, dr. X. Speyer, uit Den Haag, tijdens éen causerie die hij onder de titel „De geestelijk gehandicapte in de samen leving" hield voor een groot aantal genodigden. Op uitnodiging van de stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk en de Provin ciale Federatie Aan Beschuttende Werkplaatsen in Zeeland waren vele tientallen Zeeuwen, de op enigerlei wijze met dit werk te maken hebben, naar Goes gekomen om naar de uit- uiteenzetting van dr. Speyer te luis teren. In een gedegen en goed gefundeerd betoog, wees de leider zijn gehoor er op, dat nog vele problemen le,v en rond de positie van dé geestelijk '•ge handicapte. De kern van zijn cause rie kwam erop neer, dat men in gro te lijnen nog onvoldoende op de hoog te is van de mogelijkheden, die er voor. deze* categorie mensen zijn. De geestelijk gestoorde verwekt in het milieu thuis vaak storingen. Bij zo'n gezin is dan de neiging en dik wijls wordt daar gevolg aan gegeven Advertentie I hJiwu*)) (Slot van pag. 3) avonds. Hij schrijft dan dat liet goed is er eens over na te denken. „Dat is in ieder geval nuttiger dan alleen maar dit alles „raar" en „vreemd" te vinden en op grond van deze inten sieve concentratie toch maar blij te zijn dat men protestant en geen rooms-katholiek is". Voor protestan ten zal zulk een klooster, ook al kent men dan gemeenschappen als van Taizé, toch iets behouden waar rrten innerlijk-vreemd tegenover staat. Vragen Maar, wc moeten naar zuster Luc terugkeren. Wanneer een boek in slaat, kan men er tegenwoordig zeker van zijn dat het wordt verfilmd. Dat is ook met Zuster Luc gebeürd én niemand minder dan Audry Hepburn vervult hier de hoofdrol. Die film draait nu oök in ons land. Naar aan leiding daarvan is de vraag weer op gekomen in rooms-katholieke kring, zoals dat een paar jaar geleden bij de verschijning van het boek ook hat geval was, of het goed is dit te gaan lezen of zien. Ookvele andersden kenden zullen deze filpi gaan zién. Zullen zij, die meer dan rooms-katho- li eken waarschijnlijk, komen met de ÖieuWsgievige begeerte om iets te zien van hetgeen er binnen de kloos termuren gebeurt, door dit boek en door deze film een juiste indruk krij gen van het kloosterleven? Is dit nu „hét katholiek vrouwelijk kloosterwezen"? Wordt hier niet tè veel nadruk gelegd op 't „ontmense lijken" van de kloosterlingen? Hoe is het mogelijk „al deze nederigheid te beoefenen"? Zal deze film „het mis verstand en liet wantrouwen ten aan zien van 't vrouwelijk kloosterleven duchtig versterken of bevestigen"? „Is de voorstelling van dit leven ecu leugen?" Wanneer deze vragen in r.-k, kring worden gesteld, blijkt hieruit reeds dat de meningen ver deeld zijn. Kritiek In „De Bazuin" van 17 oktober Von den we een beschouwing hierover. „Ons aller Audry, gépavoiseerd als Zuster Luc" en in het nummer van 14. november komt men nog eens weer op deze film terug. Het boek is geen stuk auto-biografie. „De Ba zuin" schrijft: „Voorzover wij kun nen beoordelen bevatten boek en film vele authentieke elementen, al dient men er bij te zeggeij dat de opeen hoping van al die elementen tot één ongenuanceerd geheel, niet authen tiek is". En dan wordt verklaard hoe dit kloosterleven ontstaan is „onder invloed van die pessimistische, reac tionaire vroomheid, welke zich van uit Frankrijk over Europa en daar buiten heeft verbreid en die vooral haar heil zocht in. het zich blinde lings overgeven aan een verzameling van zeer gedetailleerde kloosterregels en het ononderbroken ingaan tegen alle normale gevoelens en vanzelf sprekendheden. Het is de zienswijze, die een mens beschouwt als een vat dat uitgehold moet worden, opdat God hem met zijn geest en leven kan vullen". „Men mag er niets meer in overhouden wat van zichzelf is, zelfs geen herinnering van vroeger." „Dat dit soort pessimistische en reactio naire klóostervroomheid een debacle wordt, is voor de nadenkende chris ten, die met de schrift en échte tra ditie vertrouwd is. zonder meer dui delijk." Dit is „een doorlopende ego centrische spiritualiteit". „Het is doorlopend: zelf-vorloochening, zelf beheersing, zelf-analyse, zelfcontrole, zelf-heiliging." „Als Zuster Luc ten- slótte deze kloosterpoort achter zich sluit, zal iedereen, die haar leven heeft gevolgd, blij verzuchten: groot gelijk!" We, lezen in „De Bazuin" hoe er ook in r.-k, kring ernstige kritiek is op dit soort vroomheid. Deze film wordt in de slótsom een gevaarlijke film genoei.Td, „maar het is haar schuld niet. De werkelijkheid op de achter grond is gevaarlijk." „Het enige wat men wensen kan is: dat deze film door velen zal worden gezien die bij machte zijn het kloosterleven te zui veren Aan de ónchristelijke en valse mystiek die er nog al te vaak opgeld doet en die nu helaas talloze Neder landers in en buiten de kerk het idee zal geven dat zij wezenlijk is aan het kloosterleven zonder meer." Wanneer protestanten deze film gaan zien, zal het goed zijn wanneer zij ook van dit rooms-katholieke oordeel -weten. II. om de „patiënt" uit het gezin te verwijderen en naar een inrichting te sturen. Hier wordt een grove fout gemaakt, aldus spreker. In vele ge vallen kan door deskundige hulp en voorlichting veel voor een dergelijke man of vrouw worden gedaan. Dr. Speyer belichtte met namen de groep van de zwakzinnigen en, de geestelijk, gestoorden in engere zin. Ontwikkeling Na een kórt© historische schets, ging liij dieper in op de ontwikke ling van het maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicap ten na wereldoorlog II. Als de „pijlers", waarvan men uit moet gaan, zag dr. Speyer de huisves ting, het werk en de vrije tijds besteding. Zij moeten in een pret tige omgeving kunnen neven en wonen, zo betoogde hij. Hij was van mening, dat een psychiatri sche inriohting er slechts is om de patiënt beter te maken. „Als hij niet genezen kan Worden, moet men hem laten gaan, stelde hij nadrukkelijk. Werk noemde hij zeer belangrijk. „We moeten niet bang zijn hen met de arbeid te confronteren. Als hij niet werkt, gaat zijn geestelijke toe stand achteruit". Dr. Speyer ver klaarde voorts, dat men moet trach ten de man in hot vrije bedrijf te wei'k te stellen. Velen vinden daar plaatsing met een kostengarantie van de gemeente. Anderen worden te werk gesteld i?i de beschuttende werkplaatsen. Naast de lichamelijk gehandicapten kan ongeveer 10 15 procent geestelijk gehandicapten worden opgenomen. Wat de debielen betreft merkte spreker op, dat bij een goede nazorg liefst 95% van hen in het vrije bedrijf te werk kan wor den gesteld. Van belang achtte hij het, dat de werkplaatsen het „impro- duktieve gedoe" overboord zetten en meer produktief werk gaan leve ren. Afstemmen op het toeleverings bedrijf noemde hij een stap in de goede richting. Nadat de inleider nog verschillende facetten van zijn arbeid onder gees telijk gestoorden had belicht en hij had verklaard, dat het vrije bedrijf te allen tijde het hoofddoel moet zijn, volgde een interessante gedachten- wisseling, waarbij nog diverse medi sche en technische aspecten ter spra ke kwamen. De vergadering werd geleid door het lid van Gedeputeerde Staten, de lieer A. Schout. perceel bouwland aan de gemeente te verkopen. Dat kon dan geruild wor den tegen het weiland, dat eigenlijk als bouwgrond voor de installatie was bestemd. De desbetreffende voorstellen van B. en W. kregen tij dens de vergadering de volledige in stemming van de raadsleden. In het bijzonder de heer W. de Buck (a.r.) toonde zich enthousiast over deze gang van zaken en prees het college om zijn „goed koopmanschap". Ter vergadering kon de heer J. Koe ne (c.h.) nog meedelen, dat ook de polder Walcheren zijn goedkeuring aan het plan had gehecht. Waarbij nog als voorwaarden waren gesteld, dat een tweede duiker onder de Ra- penburgweg zal moeten worden aan gelegd en een sloot over een lengte van 260 meter 1 meter zal dienen te worden verbreed. Ook voor deze aan gelegenheden zal een oplossing wor den gezocht. Het gehele project zal op ongeveer 80.000 komen te staan. Te grote vrijheid van beheer In de raadsvergadering van april .1959 was besloten een wijziging in de gemeenschappelijke rege ling schoolartsendienst, voorge steld door de commissie van be heer, te verwerpen. De bezwaren tegen de voorgestelde wijziging kwamen in he tkort hierop neer, dat dc commissie van beheer een te, grote vrijheid zou worden ver leend in het bepalen van het aan tal schoolartsen. Meliskerke was indertijd van mening dat de gemeenteraden op dit punt dienen te worden geraadpleegd. Ook vrijdag handhaafde de raad zijn be denkingen tegen de redactie van het betreffende artikel. Omdat evenwel was gebleken, dat Meliskerke de eni ge van 33 gemeenten is geweest, die bezwaren heeft geopperd, kwam thans een voorstel ter tafel, louter uit utiliteitsoverwegingen de wijzi ging vast te stellen. Men deed dit echter in de verwachting, dat binnen kort een voorstel naar voren zal wor den gebracht tot een geheel nieuwe gemeenschappelijke regeling. Nadat nog een wijziging in de legesverorde ning was vastgesteld, beraadden de heren zich over een voorstel tot ver betering van het kooklokaal in de school voor gereformeerd onderwijs. Een becijfering had uitgewezen, dat voor een beter geoutilleerde inrich ting 7198 ten koste zou moeten worden gelegd. Voor dit bedrag zul len drie aanrechten en zes gootsteen- bakken kunnen worden geplaatst. Ook zal men nagaan welk materiaal van de Z.L.M. voor liet geven van liuishoudonderwijs zich nog in bruik bare staat bevindt. Een en ander zal de gemeente dan van de Z.L.M. over nemen, waarna de inventaris met nieuw materiaal wordt aangevuld. Het laatste uur van de raadsverga dering was gereserveerd voor de be handeling van de gemeentebegroting voor 1960. „Het bijzonder vage stuk, waarmee wo eigenlijk een beetje in de mist varen", zoals burgemeester G. A. A. Adelaar de begroting beti telde ging hoofdstuk voor hoofdstuk vrijwel zonder enige opmerking on der de hamer door. Er werd evenwel de hoop uitgesproken, dat de wet op dc nieuwe financiële verhoudingen „licht zal brengen" voor ingrijpende begrotingswi j zigingen Nieuwe kapitaalswerken komen niet op de bögrotiftg voor. De eindcijfers luiden als volgt: Gewone dienst in komsten 171.792.62 en uitgaven f 181.409.08 met een nadelig slot van 9.616.46. Kapitaaldienst inko men 428.986.66 en uitgaven 563.552.12 met een nadelig slot van 134.565.46. Bij de behandeling van de begroting werd het bedrag per leerling voor hel bijzonder gewoon lager onderwijs in de gemeerite nog vastgesteld op 40. OVER 2 JAAR GEHEEL BEZET Dank zij inlijving van in totaal 5S9 buitengewoon dienstplichtigen DE STERKTE van de Vlissingse Bescherming Bevolking zal in de loop van 1960 gebracht worden op rond 700 noodwachtsters en noodwachters- Daar de noodzakelijke sterkte van do Walchcrso A-gemeente 980 BB'ers moet zijn, betekent dit dus, dat er totaal nog ongeveer 280 leden nodig zijn. In dc loop van de volgende maanden zullen 559 buitengewoon nood wachtplichtigen (BD'ers) bij de Vlissingse BB ingelijfd worden, waarmee de sterkte op 900 man gebracht zou kunnen worden. Zou kunnen worden, omdat er reke ning mee moet worden gehouden, dat van de 559 BD'ers een aantal wol in gedeeld, maar wegens bijzondere om standigheden (leeftijdsgrens, studie, werkzaamheden buiten de stad) niet ingelijfd kan worden, en dat boven dien een sanering van de „papieren noodwachters" zal moeten worden toegepast. Vandaar de sterkte Van 700? Er zijn nog al wat „papieren noodwachters" in Vlissingen, mannen, die zich wel hebben op gegeven voor dó B.B., maar nim mer een cursusavond hebben ge volgd. Wanneer de plaatsen van deze mensen zijn aangevuld met noodwachtplichtigen, komt de sa nering op volle gang: de „papie ren noodwachters" worden dan afgevoerd. Na déze sanering zal óngeveèr 80 van de verschillende diensten aan wezig zijn. De benodigde sterkte is thans: voor de commandopost 74 man. voor de verbindingswagens 66, uitkijkposten 16, brandweer 159, mo biele geneeskundige teams 225, red dingsploegen 252, dienst sociale ver zorging 138, de ABC-dienst 25 en de I. en B. 32. In de loop van dit. jaar nog en in de eerste maanden van I960 wor den de nieuwe noodwachtplichti gen geënquêteerd. Daarna komen ze kennis maken met bet Vlis singse commando, dat bij de in deling voor zover mogelijk reke ning zal honden met hun wensen. Vooral de verbindingsdienst is bij zonder in trek. De eerste 130 noodwachtplichtigen de gewone of GD'ers zijn thans in twee lichtingen ingedeeld, in fe bruari en in oktober. Van de eerste lichting is thans al een deel afgeoe- fend, namelijk voor de ABC-dienst, die thans geheel bezet is, terwijl ook 12 portofonisten geoefend BB'er zijn. Het werken met deze GD'ers is het Vlissiugs commando bijzonder mee gevallen. In het begin waren er wel eens moeilijkheden, maar later beslo ten de mannen toch alten hun mede werking te verlenen. Daar dc inlijving van noodwacht plichtigen doorgaat, is het commando er van overtuigd, dat over twee jaar de overheidsdiensten van de Vlissing se BB volledig bezet zullen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4