Op een zolder in Pasadena (V.S.) zouden oude meesters zijn ontdekt Verdeelde meningen in r.-k. kring over de rolprent „Zuster Luc" KLANKBORD Vandaag... DR. SCHWEITZER DANKTE VOOR HULP AAN LAMBARENE ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 2 TIEN WERKENWAARONDER VAN TITIAAN EN TINTORETTO Kunstkenners noemen het vreemd dat vondst een jaar geheim bleef Een Amerikaanse zakenman heeft een jaar geleden in het huis van een televisiemonteur in Pasadena tien schilderijen ont dekt die volgens hem afkomstig zijn van bekende Italiaanse meesters uit de zestiende en zeventiende eeuw. Hij beroept zich op professor Amadore Porcella van de pauselijke univer siteit in Rome, die de werken tijdens een verblijf van drie maanden in Amerika identificeerde, en op een beeldhouwer- restaurateur uit Chicago, Alexander Zlatoff-Mirsky, die de stukken schoonmaakte. Zlatoff-Mirsky noemde de schilderijen de grootste ontdekking op kunstgebied van deze eeuw en schat hun waarde op acht tot tien miljoen dollar. Er zijn werken bij van Titiaan en Tintoretto. De Amerikaanse kunstkenners zijn nog karig met liun commen taar. Zij vinden het vreemd dat een ontdekking van deze grootte een jaar lang verborgen is gebleven. De zakenman, Charles di Renzo, zegt, dat hij de ontdekking zo lang geheim heeft gehouden, om dat hij eerst volkomen overtuigd wilde zijn van de authenticiteit van de werken. Ze zijn nu opge slagen in een bank in Pasadena. De schilderstukken zijn het ei gendom van de televisiemonteur Chet Hataburda, zijn Italiaanse vrouw Maria en haar broers Al- phonso en Tony (laatstgenoemde wOont nog in Napels.) De vrouw vertelde, dat zij de schil derijen, die een oud familiebezit zijn, uit haar vaderland meegeno men heeft, toen zij veertien jaar geleden trouwde met Hataburda, die zij had Ieren kennen toen hij als soldaat in Italië was. Zij was absoluut niet op de hoogte van de waarde der werken en borg ze Twee Belgen gedood bij auto-ongeluk Het zogenaamde kruispunt des doods, nabij sluis 11 der Zuid Wil lemsvaart, bij Someren heeft vrij dagmorgen twee doden geëist. Van de richting Venlo kwam een Belgi sche personenauto met vier inzitten den de kanaalbrug opgereden en ver leende op de rijksweg Helmond-Ne- derweert geen voorrang aan een Ne derlandse auto, die met grote snel heid uit de richting Weert kwam aanrijden op de thuisreis naar Am sterdam. De Belgische auto draaide daardoor om zijn as, de Nederlandse auto nam links van de rijksweg een telefoon paal mee en kwam in de tuin van bakker Hilverda tegen een zware boom tot stilstand.- De beide voor- zittenden van de Belgische auto wer den uit de wagen geslingerd. De naast de bestuurder zittende heer M. J. van der Bossche uit Knokke over leed ter plaatse. De bestuurster, mevr. Y. van der der BosscheDe Smet werd overgebracht naar het St. Lambertus-ziekenhuis te Hel mond, waar zij in de middag over leed. Een der beide andere inzitten den werd nog licht gewond. De be stuurder van de Nederlandse auto klaagde alleen over inwendige pij nen. De tweede inzittende bekwam geen letsel. Het Belgische gezelschap had een vergadering voor vreemde lingenverkeer in Duisburg bijge woond en was via Nederland op de terugweg. overal waar zij woonde op in een kast of op zolder. Dat duurde tot dat Di Renzo ze onder ogen kreeg en er zo door getroffen werd, dat hij proffessor Porcella, die toen toevallig in Amerika was, erbij haalde. Di Renzo betaalde het on derzoek en het schoonmaken in ruil voor het recht, dat liij de schilderijen mag verkopen. De lijst Volgens Zlatoff-Mirsky gaat het om de volgende werken: „Er zal licht zijn" van Tintoretto (zestiende eeuw); „Magdalena", het zoge naamde verloren meesterwerk van Michel Angelo de Caravaggio (1565-1609) „Lucrezia" van Ti tiaan (zestiende eeuw); „Madon na met de heiligen" van Raphael- lo Santi (zestiende eeuw); „De aanranding van de Janiro" van Luca Gïrodano (zeventiende eeuw); „Mozes op de berg Sinaï" van Tintoretto; „St. Caecilia" van Bernardon Cavallino (zestiende eeuw); „St.-Hieronymus" van Lo renzo Lotto (vijftiende eeuw); „De Blijde Boodschap" van Arte misia GentiLischi, dochter van Orazio Loni; „Lot met zijn doch ters" van Claude Gele (zeventien de eeuw). Explosie in Japandrie doden, 381 gewonden In een chemische fabriek te Oppama (Japan) hebben zich vrijdag kort na elkaar drie zware explosies voorge daan. waardoor drie personen gedood werden en 381 anderen gewond raak ten. Een oppervlakte van 400 vierkan te meter is door de explosies volko men glad gemaakt. De explosies deden zich voor kort na dat er in de chemische fabriek, waar springstoffen en munitie worden ver vaardigd brandalarm was gemaakt. De meeste arbeiders er werkten er 450 waren uit de fabriek gevlucht en hadden een schuilplaats gezocht in de omliggende heuvels. In een passerende trein werden vele mensen door rondvliegend glas ge wond en 55 leerlingen van een school in de nabijheid kregen eveneens won den door rondvligende brokstukken van de exploderende fabriek. Kilome tersver in de omtrek zijn de explosies gehoord. TOESPRAAK VOOR RADIO Ontmoetingen met koningin Juliana en prinses Wilhelmina In een korte radiotoespraak, gister avond voor de V.P.R.O.-microfoon gehouden, heeft dr. Albert Schweitzer dank gezegd voor de hulp, die Ne derland en die Nederlanders bij het werk in Lainbarene bieden. Dr. Schweitzer zeide, dat do helft van zijn verpleegsters uit Nederland ca uit Zwitserland afkomstig is. Dr. Schweitzer, die een bezoek van drie dagen aan ons land brengt, bad donderdag een langdurig onderhoud met prinses Wilhelmina op het paleis „Hot Loo". Gistermiddag heeft ko ningin Juliana hem bij zijn Rotter- damso gastvrouw bezocht. Gistermorgen was er in Rotterdam ccn bijeenkomst met ongeveer 50 vrienden en medewerkers van dr. Schweitzer, waarin de gast een uit eenzetting gaf van de stand van za ken in Lambarene. Dr. Schweitzer zeide dat de financiën en de huisves ting zorgen blijven baren en dat er ook nog steeds niet voldoende hulp is. Er zijn thans vijf artsen en 15 verpleegsters in Lambarene. De evangelisatiepost daar beschikt thans over 52 gebouwen. Dr. Schweitzer vertelde, dat er ook veel bezoek komt in Lambarene. Dit plaatsje is komen te liggen op een knooppunt van wereldwegen. Aan het einde van de bijeenkomst gaf dr. KERSTMAN. „En hoe heet jij, klei ne meid?" vroeg de kerstman in dat grote Londensc warenhuis. „Prinses Anne", kreeg hij ten antwoord. „Ha ha ha", zei hij, „en ik ben de kerst man". Hij keek echter even goed. Het was de prinses. Ze fluisterde hem ccn kort verlanglijstje in het oor. De kerstman wilde weten of ze goed haar best deed op school. „Gaat wel", zei de prinses. ..Ik krijg ieder weekend vrij". En toen spiong ze van zijn knie af, om met haar gou vernante de wandeling door de speel-, goedafdeling voort te zetten. Zeven mannen werden gedood tijdens een lawine, die dezer dagen het Ita liaanse plaatsje Livigno bij de Zwitserse grens trof. De zeven slachtoffers bevonden zich allen in een houten barak, waarvan de resten op deze foto zichtbaar zijn. Een acht ste man, die zich in de baralc bevond, ontsnapte de dood. Het ziet er naar uit dat de Britten dit Jaar Kerstmis zonder kalkoen zullen moeten vieren. In Engeland heerst vo gelpest, die een grote slachting onder de hoenders heeft aangericht. Er zijn al ruim pa miljoen kippen, kalkoenen en eenden bezweken en in de loop van deze week heeft, men 42 nieuwe haarden deze ziekte ontdekt. Schweitzer voor de microfoon een korte samenvatting van zijn rapport. Hij zeide daarin onder meer, dat er thans ook een aantal Nederlandse verpleeghulpen in Lambarene zijn die er enige tijd zullen blijven. Voorts zeide hij te hopen dat ook in de toe komst nog hulp uit Nederland zal komen. Gebouw voor lepralijders Dr. Schweitzer sprak zijn vreugde uit over de tot stand koming van het nieuwe gebouw voor lepra-lijders, een werk dat tussen 1953 en 1955 tot stand kwam en waardoor thans 200 lepra-lijders kunnen worden ver pleegd. Over de nieuwe schuren die gebouwd werden zei dr. Schweitzer, dat thans voldoende bananen en an dere vruchten kunnen worden opge slagen om in de behoefte van het zie kenhuis te voorzien. Voorts heeft het ziekenhuis een vrachtauto kunnen kopen waarmee het fruit van de ondernemingen ge haald kan worden. Dr. Schweitzer liet uitkomen dat er in de toekomst niet meer zulke grote moeilijkheden zullen komen als er in de afgelopen jaren geweest zijn. In 1958 een spaarrecord Voor de spaarbanken is 1958, blijkens de spaarbankstatistieli van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, in tegenstelling tot 1957, een uitstekend spaarjaar geweest. Het totale spaar- verschil (het verschil tussen stortin gen en terugbetalingen) bedroeg bij na 700 miljoen, wat nog bijna 100 miljoen hoger is dan het vorige na oorlogse rekord 582 miljoen in '55). Het totale saldo tegoed liep, na bij schrijving van de rente, op tot ruim bijna 7% miljard (waarvan voor re kening van de R.P.S. 2142, van de algemene spaarbanken 2197, van de boerenleenbanken 3208, van de bankspaarbanken en aanverwante in stellingen 151 min.). Hierdoor heb ben de spaarbanken de terugslag, die zij in 1957 te verduren kregen, ruim schoots ingehaald. Robert Pesquet wordt in arrest gesteld Een speciaal hof van beroep heeft vrijdag opdracht gegeven tot arres tatie van Robert Pesquet. die betrok ken zou zijn geweest bij de aanslag op senator Mitterand. Pesquet. die lid is geweest van de Na tionale Vergadering was tot nu toe voorlopig op vrije voeten. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij oor logswapens in zijn bezit heeft gehad. Het hof bekrachtigde voorts het be sluit van rechter Braunschweig die belast is met het onderzoek in de zaak—Mitterand, om Abdel Dahuron, die hij Pesquet in dienst is, voorlopig in vrijheid te stellen. Dahuron zou met een machinegeweer op Mitterand geschoten hebben. Belgische militairen hebben met straffe hand moeten ingrijpen om een eind te maken aan de strijd tussen de IVatoetsi en Bahoetoe-stammen in Belgisch Roeanda. Foto boven: mi litairen en vrachtwagens van het Belgische leger tijdens de campagne. Foto onder: een beelil van de strijd tussen de Watoetsi- en Bahoetoe- stammen. Een gewonde wordt naar een eerste hulppost gedragen. Motorrijder gedood bij botsing te Uithoorn Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de Amsteldijk-Zuid in de gemeen te Uithoorn een motor, bestuurd door de 30-jarige ongehuwde heer A. F. Kooij uit Rijnsaterwoude. bij het pas seren van een voor hem rijdende auto in volle vaart tegen een uit tegen overgestelde richting komende vrachtwagen gevlogen. De motorbe stuurder was op slag dood. Zijn 37- jarige gehuwde broer, wonende te Leimuiden. die op de duo zat, werd met ernstige verwondingen opgeno men in het Stads- en Academisch Ziekenhuis tc Leiden. ...is het 100 jaar geleden, dats de mailboot „Indian" bij de= kust van New-Foundland ver-= ging, bij welke ramp 27 men-|| sen om het leven kwamen. n MORGEN... 1 ...viert president Ch. de Gaulle van Frankrijk zijn 69e verjaar- lllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Wereldgebeuren Gevangenen u hij is benoemd tot hoofd van de Algerijnse delegatie die met de Franse regering zou moeten praten, is gedetineerde Mohammed ben Bella ineens weer „in het nieuws" gekomen. Ondanks zijn ontstentenis werd hij vorig jaar als vice-premier zonder portefeuille opgenomen in de toen te Cairo gevormde „vrije Alge rijnse regering" onder leiding van banneling Ferhat Abbas, ex-apothe ker. Hij zat toen nog in de strenge Parijse gevangenis Santé, vanwaar hij in januari j.l. mee-profiterend van De Gaulles amnestie-op-grote-schaal. met enkele Algerijnse medegevan genen werd overgebracht naar een fort met een veel milder regime op het eiland Aix. Die anderen waren in oktober '58 zijn medepassagiers in een vliegtuig dat een Algerijnse dele gatie van Marokko naar Tunis moest brengen. Het toestel werd door Fran se vliegtuigen boven de Middellandse Zee onderschept en vervolgens ge dwongen tot een landing te Algiers. Het moet voor de Franse politie ambtenaren die Ben Bella en de zij nen indertijd arresteerden nu een vreemde gewaarwording zijn te be seffen. dat zij in feite „de ontvangst regelden" van een commissie die la ter door een voorlopige Algerijnse regering in ballingschap zou worden aangewezen tot onderhandelings- comité... en Bella is bijzonder goed op de hoogte met de organisatie van het „bevrijdingsleger". Hij is er zelf „chef" van geweest. Bovendien beperkt zijn kennissenkring zich niet tot de F.L.N., het Algerijnse bevrij dingsfront dat de voorlopige rege ring op poten zette. Ook niet Mes- sali Hadj, chef van de Algerijnse Nationale Beweging (M.N.A.) heeft hij veel te maken gehad. Voordat de F.L-N. en de M.N.A. elk aar te vuur en te zwaard zowel in ;crïje als in Frankrijk bestreden. 3en Bella lid-geweest van de Be weging voor de Democratische Vrij heden en van de Algerijnse Volkspar tij. organisaties die door Messali Hadj werden geleid. Deze Messali Hadj bevindt zich ook in Frankrijk: sedert de amnestie van januari niet meer als balling op Belle lie maai" op betrekkelijk vrije voeten. Hij mag zich bewegen waarheen hij wil, als hij maar niet een poging doet, de grens over te wippen. Gezien de hui dige vijandschap tussen F.L.N. en M.N.A. is het niet waarschijnlijk dat Messali Hadj bereid is. Ben Bella meteen als een afgezant van hém te beschouwen. Hadj staat trouwens zó te popelen om aan de conferentie tafel plaats te nemen, dat hij niet genegen zal zijn om wie dan ook als vertegenwoordiger te benoemen- Een eerste resultaat van de bereid heid der beide bewegingen, met de Franse regering in overleg te treden, zou kunnen zijn dat zij ook met elkaar confereren inplaats van vech ten. STEMMEN UIT DE KERKEN Kritiek op uitbeelding van het kloosterleven Een paar jaar geleden is het boek van Kathryn Hulnie, „Zuster Luc", iu Nederlandse vertaling verschenen. Het heeft- sedertdien heel wat herdrukken beleefd en is bij tienduizendtallen in ons land en bij' onze zuiderburen verkocht. Het is een verhaal vn een Belgisch meisje, een dochter van een arts, die bij nonnen is opgevoed en verpleegster wordt. Als zodanig gaat ze mee met een ziekentrein naar Lourdes. Op de te rugreis met de haar toevertrouwde groep van zieken komt ze ervan onder de indruk dat die getekenden en uitgemergelden door het lijden, op onverklaarbare wijze iets behouden schenen te hebben „van-de gloed, die hen had beschenen toen de brancards naar de door kaarsen verlichte grot aan de voet van de Pyreneeën waren gedragen". Ook speelt er een ongelukkige liefde doorheen. Zo komt zij ertoe zelf kloosterlinge te wor den en in te treden in een van de strenge orden die men hier kent, om daar „een levende regel" te worden. Zeventien jaren lang heeft ze in die kloostergemeenschap geleefd en ge werkt. Langzamerhand komt zij tot het inzicht dat ze meer verpleegster is dan kloosterzuster. De strenge regels van het klooster worden haar te machtig en zo doet zij het verzoek te mogen uittreden en wegens bijzon dere omstandigheden wordt zij ont slagen van de band van haar gelofte. Dit is zo ongeveer de korte inhoud van het boek, dat vlot geschreven is en waarin men, ook als protestant, met volle belangstelling leest. We dóen misschien beter te zeggen: juist als protestant, want voor hem heeft alle kloosterleven iets geheimzinnigs, waarin hij moeilijk kan indringen en waarvan hij steeds het gevoel zal hebben en blijven behouden hoezeer hij hier op grote afstand staat. Men kun in protestantse kring woor den van waardering horen over die mannen en vrouwen, die in staat zijn geweest afscheid te nemen van de kringen waarin zij tot dan toe heb ben verkeerd en van het leven dat zij met hun familie en met anderen heb ben geleefd, om zich op te sluiten achter de muren van een klooster en zich vrijwillig te binden aan de strenge regels die daar gelden en aan het harde leven dat daar geleeffd wordt. Maar naast de opmerking dat men niet begrijpt hoe een mens in staat is zich zo op te sluiten, komt gewoonlijk een andere, dat men ook niet gelooft dat Christus zo iets van een mens vraagt. Het vorige jaar waren we aan de Laacher See, het grootste meer in de Eifel, dat de krater van een oude vulkaan vult. Aan de oever van dat meer, dat niet zover van Andernach aan de Rijn ligt, staat nu al 900 jaar lang een klooster. De oude kerk uit de 11e eeuw is een van de mooiste romaanse bouwwerken die er zijn overgeble ven. Kunsthistorisch alleen reeds is deze kerk een grote beziens waardigheid. Maar wie kan het la ten, wanneer hij daar is, om in deze kerk een mis, liefst een ge zongen mis, mee te maken? Je wordt er stil van wanneer die rij van monniken statig uit de kloos tergang komt en voortschrijdt tot in het koor, waar. zij zwijgend naar haar plaats in net koorge stoelte gaat. En dan te weten dat deze monniken stuk voor stuk kunstenaars zijn! Daar in Maria Laach zit een afdeling van de be kende Benedictijner congregatie van Beuron. De 'schilder Jan Ver kade, een broer van Eduard, oor spronkelijk van doopsgezinde hui ze, die we als zeer levenslustige jongeman nog hebben gekend, is in deze orde getreden. Hij heeft na dien over zijn leven een boek ge schreven: „Van ongebondenheid tot heilige banden", waarin hij schrijft dat juist die strenge gebondenheid aan zijn kunst ten goede is geko men. Wie zou er niet van onder de indruk komen, wanneer hij deze monniken ziet gaan? De gereformeerde hoogleraar Berk houwer is deze zomer in het Benedic tijner klooster: „De Achelse Kluis" geweest en nadien schrijft hij, onder de indruk van dat bezoek over de concentratie op gebed, gezang en le zen van de H.Schrift in deze kloos tergemeenschap, waar men zeven maal per dag naar de kerk gaat, van af 3 uur in de morgen tot 8 uur des (Zie slot pag. 4 kol. 3) V' oor Frankrijks president De Gaulle moet het niet zo plezie rig zijn te vernemen dat juist de gedetineerde Ben Bella tot hoofd van de onderhandelingscommissie is benoemd. Maar in elk geval is er nu een duidelijk antwoord Pinnen op zijn aanbod van 10 november, „dat de lei ders van de opstand, wanneer zij maar willen, zowel in het geheim als in het openbaar zich naar Parijs kun nen begeven". Met de voorwaarde die de „voorlopige Algerijnse regering" stelt, dat er geen staking van het vuren kan zijn zonder dat zelfbe schikkingsrecht wordt gegarandeerd, heeft De Gaulle reeds in zijn rede van 16 september bij voorbaat inge stemd. Waarschijnlijk willen Ferhat Abbas en de zijnen, door deze voor waarde te stellen, er de nadruk op leggen dat onderhandelingen over een wapenstilstand niet kunnen wor den gevoerd zonder dat enige politie ke aspecten erin worden betroxken. He et is zeker van de rebellenrege- ting een handige manoeuvre, juist in deze dagen de toege stoken hand te drukken. Binnenkort zal immers in de algemene vergade ring der Verenigde Naties de Alge rijnse kwestie aan de orde komen. Het ziet er niet naar uit, dat daar de vereiste tweederde meerderheid te behalen is met een tegen het Franse beleid gerichte motie. Frankrijk staat bovendien sterker dan vroeger nu het een invitatie voor overleg in de hand heeft. Maar het zal de Franse regering aan genaam zijn, als alle wild geraas achterwege blijft en de Verenigde Naties zich beperken tot bijvoor beeld de aanvaarding van een motie, waarin met voldoening wordt gecon stateerd dat dank zij De Gaulle's ver klaringen de kans op een vergelijk is gegroeid. Zo'n rustige sfeer in de algemene vergadering kunnen deze Algerijnen de Fransen „aanbieden". Het ziet ei- overigens niet naar uit dat de ge vangene Ben Bella een voor do Fran sen plezierige onderhandelaar zou zijn. Het is zeer de vraag of de Fran sen hem accepteren. Maar het is voor alle betrokke nen te hopen, dat men op het eind van de eventuele wapenstilstands conferentie de naam van de gevange nis waarin hij lange tijd heeft geze ten in een plezierige zin zal kunnen gebruiken: „Santé'!' BEN BELLA to-, kandidaat-onderhandelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3