Elektricien sliep na drankfuif in sloot WYBERT TIP van BOOTZ BREEDVOERIGE VERDEDIGING VAN ZIERIKZEESE PREDIKANT DRIE NIEUWE ZAKENPANDEN IN GOES GEOPEND Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S POLITIERECHTER MIDDELBURG Na 2 limonadeglazen whisky achter stuur De IMiddelburgse politierechter mr. A. W. Thöne, heeft zich donderdag middag langdurig bezig gehouden met- een zaak wegens rijden onder invloed, waarvoor dc Terneuzense elektricien H. E. C. van den H. zich moest verantwoorden. Verdach te verklaarde, dat hij zich van het eigenlijke gebeurde niets meer wist te herinneren. De feiten logen er ech ter niét om: hij was slapend in een auto aangetroffen, die in de sloot langs de rijksweg SluiskilAxel, was terecht gekomen. Hoewel het raampje openstond hing er een dranklucht in de wagen aldus ver klaarde één der verbalisanten, ter wijl verdachte bovendien ook heel sterk naar alcoliol rook. Bij een bloedproef werd een promi- lage van 2,55 aangetroffen, naar aan leiding waarvan mr. G. J. B. v. d. Dussen de officier ln zijn requisitoir aanstipte, dat hij zelden of nooit zo'n hoog promillage had meege maakt. De moeilijkheden waren voor de nog jeugdige elektricien begonnen, toen hij enkele Spaanse matrozen in een café ontmoette. Gezamenlijk werd wat gedronken, waarna men in de auto van de Terneuzenaar naar het schip in de haven ging. Aan boord moet verdachte twee limonade-glazen half gevuld met whisky hebben gedronken, die hem finaal van de kaart „veeg den." Hij verklaarde tenminste, dat hij zich sindsdien niets meer kan herinneren. De Spaanse ma trozen hadden indertijd verklaard, dat toen besloten was naar Rot terdam te rijden. Overeengekomen werd, dat de elek tricien voor zijn chauffeursdiensten 150 betaald zou worden. Ver is men evenwel niet gekomen. Dc man nen hadden slechts enkele kilome ters afgelegd toen de auto in de sloot belandde. politieonderzoek chte in verschillende ca- Uit het dat verdacl fés acht borrels en 6 flesjes bier had gedronken. Volgens de han delaar was de verhouding echter anders geweest. De officier schet ste B. als een habituele drinker, waarvan het algemeen belang eist, dat deze man niet meer op de weg komt. Hierbij hield hij rekening''met het feit, dat de handelaar al eens eerder had terecht gestaan. De eis luidde 6 weken gevangenisstraf, waarvan 4 voor- en 2 onvoorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar, alsmede 2 jaar ontzegging uit' de rijbevoegdheid, waarvan 1 onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus ondertoezichtstelling van het Zeeuws Bureau voor Alcoholis me. De raadsman van verdachte wees er op, dat B. althans al zijn best doet om van de drank af te komen, waar bij hij steun ondervindt van verschil lende instanties. Naar men hem had verteld waren de resultaten hoopgevend. Mr. Thöne vonniste tot 4 weken ge vangenisstraf, waarvan 2 voorwaar delijk en 2 onvoorwaardelijk met een proeftijd van ae rijbev rijbevoegdhei van l voof^ en 1 delijk met een jaar, ontzegging uit ■id voor 2 jaar, waar jaar, onvoorvvaar- proëftijd van 3 jaar, alsmede onder toezichtstelling van het Z. C. v. A. Vara-leden in Vlissingen zagen Doras en Cor Steijn Dorus (Tom Manders) en „meneer Cor Steijn" hebben vrijdagavond in een eivolle Britannia-zaal de VARA- avond voor Vlissingen tot een écla tant succes gemaakt. Dorus had de sympathie van zijn publiek reeds om een bijzondere reden: hij ls namelijk oud-Vlissinger en woonde in de voor oorlogse jaren in de Palingstraat... Geen wonder dus, dat Manders zijn optreden af en toe een „plaatselijk kleurtje" kon geven! Tom Manders en Cor Steijn werden bijgestaan door de zangeres Sonja Oosterman en de virtuoze mondaccordeonisten, die zich de Hotcha's noemen. Vooraf hield de heer J. Pop van de VARA een propaganda-speech. Na het laat ste successtuk van Dorus (De Bar bier van Sevilla) kon de heer J. C. Net van de Vlissingse afdeling het toneel betreden om de artiesten te bedanken. Hij deed dat met een grote taart. In de loop van de avond werd nog geattendeerd op de Sint-Nico- laas-actie van de VARA, waardoor duizenden kinderen gelukkig worden gemaakt. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Zijpe (N.-H.): H. D. Ho- man te Maasbommel. Aangenomen naar Uitwierda: A. L. Lapre te Groningen. naar Utrecht (vac. A. J. Brinkman) S. Gersen te Huizen (N.-H.). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude: C. van der Weele te Leiden: te Schiedam: J. C. van Ravenswaij te Schevenin- gen. Aangenomen het beroep voor buiten gewone diensten voor de Nederlands sprekende gemeente Manokwari (Nieuw-Guinea) A. D. H. Roscam Abbing te Biggekerke. Meegesleurd De officier achtte het aannemelijk dat verdachte bij het drinken een beetje is meegesleurd door de ma trozen. Hij eiste twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, een onvoorwaardelijke boete van 100 subs. 20 dagen, als mede een onvoorwaardelijke ont zegging uit dc rijbevoegdheid van zés maanden. Het vonnis luidde con form. Ook de handelaar P. J. B. uit Aar denburg stond wegens het rijden on der invloed terecht. Deze verdachte had de aandacht op zich gevestigd toen hij ruzie kreeg met een andere automobilist over een kleinigheidje. Dit gebeurde op 26 mei te Oostburg toen B. juist wilde wegrijden. fAdvert.etif.inj Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Raad Kloetinge legde beslag op grond De raad van Kloetlngc heeft vrij dagavond een zogenaamd vooraf gaand raadsbesluit genomen, waarbij een aantal percelen grond in de Schoolstraat, de Lewestraat en de Buys-Ballotstraat werden aangewe zen voor do aanleg van straten. Dit raadsbesluit gaat vooraf aan het de finitieve, waarbij een boiuvverbod op deze percelen grond zal worden ge legd. Doordat de raad een bijdrage van 1938 verleent zullen in de Molen weg vijf bestaande woningen en een nieuw te bouwen pand op het elektri citeitsnet worden aangesloten. Bij de ingekomen stukken tijdens oeze raadsvergadering was onder meer een schrijven van B. en W. gericht aan de raad, waarin het college me dedeelde, dat van haar kant geen voorstel is te venvachten tot het ge ven van godsdienstonderwijs op de openbare kleuterschool. De heer H. J. Colijn (a.r.) had bij de algemene beschouwingen van dc gemeentebe- t.ng Vol- gcr.s het schrijven hadden B. en W. advies gevraagd van de oud-commis sie van deze school, dat afwijzend geadviseerd had. Voorts was ook het oordeel ingewonnen van verschillen de ouders van de schoolgaande kin deren. per hele fles f 6.15 KANTONGERECHT THOLEN Proces-verbaal werd op vele punten bestreden Breedsprakig heeft de Zierikzeese Sredikant, ds. M. v. d. K. zich vrij- agmiddag voor het kantongerecht te Tholen verdedigd. Hij was daar verschenen in verband met een aan rijding, die zich op 28 augustus de buurt van Sint-Philipsland, op de weg van Steenbergen naar Anna Ja- cobapolder, heeft afgespeeld. Op weg naar Zierikzee reed de pre dikant met zijn auto in een flinke vaart in de richting van het veer, toen het plotseling hij een wegver smalling gebeurde. Op één van de zijwegen stond daar namelijk de automobilist J. A. E. uit St Philipsland te wach ten op een mogelijkheid, om de pro vinciale weg op te draaien. Hij m al twee auto's laten passeren en vond het toen welletjes. Met vol gas wil de hij zijn auto „optrekken", toen hij plotseling de personenwagen van ds. v. d. K. op zich zag afkomen. „Ik had bij het bord „Langzaam rij den" al vaart verminderd en was nog langzamer gaan rijden, toen weer een bord de wegversmalling aankondigde", zo vertelde de predi kant over de gang van zaken. Hi* verklaarde eveneens, dat hij nog hac geprobeerd, in de berm uit te wijken. Maar juist toen hij daar tot stil stand was gekomen, ramde de auto van E- hem. Op verschillende punten bestreed de Zierikzeese predikant vervol gens het proces-verbaal, dat d< wachtmeester van de rijkspolitie J. W. v. D. uit Anna-Jacobapol- der had opgemaakt. Hij had zijn verdediging geheel op schrift ge steld om zo nauwkeurig mogelijk in zijn uitlatingen te zijn. Tal van gegevens bekritiseerde ds. v. d. K. en dingen die wél waren ge beurd, stonden volgens hem niet in het verbaal vermeld. Spraakzaam Uiteindelijk bereikte de spraakzame beklaagde met zijn uitvoerig betoog dat de Officier van Justitie, mr. Ph. M. Schehkenberg van Mierop, begrip kreeg voor de situatie. „Mijn bezwaren zijn echter vervat in deze vraag: Had U niet eerder kun nen stoppen?", zo wilde de Officier weten Hij was ervan overtuigd dat dit zeker mogelijk was geweest. De verdediger van E., mr. Riessen meen de, dat het verschil in betekenis bij deze zaak tussen het woord „nader en „is genaderd" niet geheel tot een oplossing was gebracht. Hevig verontwaardigd keek de predikant daarop de raadsman van E. aan, toen deze beweerde te geloven, dat ds. v. d. K. hard had gereden om de veer boot nog te halen- Ook was mr. Ries sen van mening, dat ds. v. d. K. te veel met het idee had gereden: „Ik heb voorrang". Deze laatste omstandigheid nu acht te mr. Schenkenberg van Mierop in derdaad juist: de Zierikzeese predi kant héd voorrang. En daarom eiste hij tegen E. een boete van f 40. Besturenbonden Schouwen vierden 50 jaar C.N.V. Gouden bondsinsigne voor C. Romeijn In het kader van het gouden jubi leum van het C.N.V. hielden de sa menwerkende Besturenbondenop Schouwen-Duiveland vrijdag een feestavond in de „Graanbeurs" te Zierikzee. De heer W. Versluijs, sprak als voor zitter een woord van welkom, waar na de mandolineclub „Hier is 'k weer" uit Nieuwerkerk al dadelijk een vrolijke stemming in de zaal bracht. Enkele gedichten werden even later voorgedragen door de lieer P. Slebesma uit Andljk. Na de pauze was het woord aan de heer J. van Zoelen, hoofdbestuurder van de N.C. V.GJ3., die sprak over het onderwerp „50 jaar C.N.V.". Hij bracht eerst het gouden jubileum van de vakor ganisatie, dat deze zomer in Utrecht werd gevierd, in herinnering. Terug gaand in de geschiedenis van het G. N.V. schetste spreker de Vele verbe teringen, die mede door deze organi satie zijn bewerkstelligd. In vervolg van zijn betoog besprak de heer Van Zoelen de medezeggen schap van de werknemer in tal van ondernemingen en instellingen. Een beroep deed hij nog op de leden niet alleen contributie te betalen, maar ook mede verantwoordelijkheid te dragen. „Laten we woekeren met do talenten, die God ons heeft geschon ken", aldus het hoofdbestuurslid, die tenslotte vaststelde dat het werk van het C.N.V. in de afgelopen jaren zijn vruchten wel heeft afgeworpen. Na zijn toespraak spelde de heer Van Zoelen het gouden bondsinsigne op de borst van de heer C. Romeijn, die 25 jaar lang lid is geweest van de Chr. Bouwbedrijfsbond. Daarnaast ontving hij nog een tweetal diplo mas. Ds. M, y. d. Klis, de christelijk gereformeerd predikant, sprak een slotwoord.. VAN ONZE ADVERTEERDERS Maison van Westen, Optica-Kampman en „De Vlijt" Voor de zakenlieden in Goes was het gisteren een drukke dag. Niet min der dan drio nieuwe zakenpanden werden geopend. Het betrof Maisou van Westen, dat drio bestaande pan den in de Lange Vorststraat tot dc grond toe heeft afgebroken en een iruui niet gebouw heeft laten bou wen, ,J)o Vlijt", firma Meijering, die een tweede, nieuwe zaak aan de Opril heeft laten zetten en „Optiea"- Knmpman, die in het voormalige P.Z.C-gebouw in de Lange Vorst straat een showroom heeft ingericht. Maison Van Westen heeft in enkele maanden tijd een geheel nieuw pand laten bouwen, dat de vroegere num mers 98, 100 en 102 beslaat. Dit kle dingmagazijn is vrijdagmiddag in aanwezigheid van tientallen belang stellenden officieel geopend. De ver koopruimte in deze zaak is in verge lijking met vroeger verdubbeld. Thans heeft men de beschikking over twee verkoopafdelingen, name lijk beneden en boven. Op de begane grond is een uitgebreide collectie he renkleding en andere mode-artikelen ondergebracht, alsmede sportkleding en op de eerste verdieping treft men de afdeling jongens- en kleuterkle- ding aan. De gevel, die 17 meter lang en Y1/^ meter hoog is, is voorzien van dubbelwandig pofioglas. De etalages beslaan een ruimte van niet minder dan 30 vierkante meter, zodat men rustig naar het geëtaleerde kan kij ken, zonder in de ter plaatse smalle Lange Vorststraat hot verkeer te hinderen. Vele bloemen en gelukwen sen bereikten "dsteren de heren yan Westen, die een fraai winkelpand aan de Lange Vorststraat hebben toe gevoegd. „OPTICA" Een tweede opening in de Lange Vorststraat viel te beleven bij de heer A. L. Kampman, die in het vroegere pand van dc P.Z.C., Lange Vorststraat 63, een showroom heeft ingericht. Foto, fihn, projectie en hoogtezon treft men in een keurcol- lecte aan. In alle opzichten is de showroom geslaagd ingericht. Door deze uitbreiding aan de reeds ge vestigde zaak kan „Optica" zijn cliëntèle thans zowel in optiek als foto-materiaal een nog betere ser vice geven. Bloemen en planten van vrienden en zakenrelaties geven sfeer aan de nieuwe winkel. „DE VLIJT" Tenslotte de derde opening. Gestage groei van het bedrijf heeft de firma Meijering, „De Vlijt" op de hoek Opril-Grote markt-Rijfelstraat doen uitzien naar nieuwe gnogelijkheden om zijn cliënten zijn uitgebreide col lecties op meer overzichtelijke wijze te tonen- Vrijdagmiddag heeft wet houder J. J. van Melle, als „buur man", met een korte speech een ge heel nieuw ingerichte zaak van deze firma aan de Opril van de Grote: Markt officieel geopend. Een grote etalage van zeven meter en nog drie kleine etaleerruimten geven een in druk van de uitgebreide afdeling in woningtextiel. Binnen in de winkel en in het souterrain krijgt de bezoeker een overzicht van hetgeen „De Vlijt" op dit gebied heeft te bieden. Een groot assortiment moderne glas- en overgordijnstoffen, vloerbedekking, tapijten en lopers is tentoongesteld. Van vele zijden mocht „De Vlijt" een bloemenhulde in ontvangst nemen. of 8 dagen hechtenis. De kantonrech ter mr. W. E. van Vloten sloot zich geheel bij deze eis aan en vonniste conform. Tegen ds. v. d. K. werd f 25,of 5 dagen hechtenis geëist wegens niet tijdig stoppen. n,owm" maakte mr. Van Vloten f S dagen hechtenis. „Dure grap" A H.. eigenaar van een loondorsbe- drijf te Tholen was al ettelijke ma len gewaarschuwd door de Arbeids inspectie te Breda voor de onvoldoen de afscherming van zijn dorsmachine. De technisch ambtenaar van deze dienst, L. J. W. uit Breda, kwam dit feit ter zitting nog eens naar voren brengen. De beklaagde had niet veel ver weer. „Het was een dure grap en daarom is het steeds achterwege ge bleven", moest hij bekennen. „Maar mensenlevens zijn ook duur", repli ceerde de officier. Omdat H. al ver schillende keren op de nalatigheid was gewezen, vroeg mr. Schenken berg van Mierop voor 4 verschillende overtredingen tweemaal f 150. subs. 30 dagen h-, vqorts een boete van f 25.of 5 dagen h. en een van f 10.of twee dagen h. Conform de ze eisen vonniste mr. Van Vloten. H. H. U. te Poortvliet had te Sint- Annaland een botsing veroorzaakt met een tractorsproeier, bestuurd door A. H. te Sint-Annaland- Het was ook hier een geval van geen voorrang verlenen. De raadsman van U.. probeerde nog de daad van zijn cliënt te vergoelijken, door te verklaren: „U. is in de war gebracht, doordat H. met zijn tractor praktisch stilstond". Offi cier en kantonrechter achtten de overtreding duidelijk bewezen. Eis en vonnis luidden dan ook f 25.subs. 5 Hardleerse fietser De bejaarde landbouwer J. R. uit Scherpenisse begreep in het geheel niet, dat hij verkeerd had gedaan door met zijn fiets vlak voor een bus langs te rijden. Hoe de officier en de kantonrechter ook probeerden hem te overtuigen dat hij voorrang had moeten verlenen, R. begreep er geen sikkepit van. Mr. van Vloten had voor deze hardleerse fietser een bij zondere straf in petto. De Officier had weliswaar f 60.r— of 12 dagen h. geëist, maar de kantonrechter acht te hier een opvoedkundige straf be ter op zijn plaats. Hij veroordeelde R. tot een boete van f 60.subs. 12 dagen h., waarvan f 30of zes dagen h. voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Daarbij nog de bijzondere bepaling, dat hij zich binnen drie maanden in Tholen moet aanmelden voor het volgen van een verkeercursus. Ee bromfiets waarvan de remmen slecht functioneerden leverde A. v. uit Oud-Vossemeer een boete op van f 10.of 2 dagen h. „Wat veel, zei de beklaagde. „Vind ik ook", ant woordde mr. Van Vloten. Hij deed er f 2-50 af. Do voetrem van de auto van A. J. E. uit Steenbergen werkte ook niet, zoals het hoorde. Dertig gulden of zes dagen h. waren eis en vonnis. Het ontbreken van een buitenspiegel aan zijn bestelwagen kostte C. J. K. uit Tholen f 1.— of 1 dag h. Tien galden of twee dagen h. was de straf voor J- E. uit Sint-AnnaJand, omdat het stoplicht van zijn auto niet deugde. Zijpe-Anna Jacoba: bijna 600.000 passagiers in 1958 Jaarverslag R.T.M. Clt het jaarverslag van de N-V. Rotterdamse Tramwegmij over 19o8 blijkt, dat het afgelopen jaar gun stig is geweest. Het exploitatie- over schot is in vergelijking met 195. ineer dan 31.3% gestegen. Dit is vooral het gevolg van het feit, (lat het mogelijk was de normale exploi- tatieuitgaven ongeveer gelijk te hou den. De belangrijke stijging van dn bijzondere opbrengsten is geheel een gevolg van het in exploitatie komen van meer restauraties, met name die te Anna Jacobapolder. In alle delen van het net waren de resultaten van tram- en autobusdiensten beter: we liswaar viel in de groep Schomven- Duiveland de vergoeding in verband met de omschakeling, groot oO.OOO weg, maar dit werd tot een bedrag van ruim 41.000 gecompenseerd door een beter exploitatieresultaat. De raad van commissarissen stelt aan de aandeelhouders voor om het voordelig saldo van de verlies- en winstrekening groot 14.000 aan te wenden voor de uitkering van een di vidend van 14 per aandeel van 1000 en van 3.50 per onder-aan deel van 250. De jaarlijkse aandeel houdersvergadering wordt gehouden op vrijdag 4 december a.s, te Rotter dam- Voorts wordt er in het jaarverslag op gewezen, dat de openbare ver voersbedrijven steeds meer gaan lij den onder' de enorme ontwikkeling van het particuliere gemotoriseerde vervoermiddel. Speciaal het streek vervoer ondervindt de meeste concur rentie van het individuele vervoer middel. De relzigersvervoer-opbrengsten op het veer Zijpe-Numansdorphaven stegen ten opzichte van 1957 met 6.4 Wat het goederenvervoer be treft werden van Schouwen-Duive land uit 1600 ton bicten per trailer naar de suikerfabriek te Dinteloord vervoerd. In het afgelopen jaar werden 598.694 reizigers via het veer Zijpe-Anna Ja cobapolder vervoerd, ongeveer 7000 meer dan het jaar tevoren, terwijl 215.634 personen- en vrachtauto s werden overgezet, ruim 200 meer dan in 1957. Het aantal personenauto's bedroeg hiervan bijna 160.000. Gevangenisstraf geëist tegen chauffeur uit Oud-Vossemeer De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft vrijdag middag een gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 21-ja- rige chauffeur C. H. wonende te Oud-Vossemeer, omdat hij schuldig zon zijn aan de dood van de 18-jari- ge Duitser G. F. Bücker, gewoond hebbend in Neoss bij Dnsseidorp. De Duitse jongeman reed met een vriend de 17-jarige G. Richter, eveneens uit Neuss, met een Mercedes over de rijksweg 16 tussen Moerdijk en Dordrecht. Omdat hij even iets uit de kofferruimte wilde halen reed hij de wagen op een parkeerstrook. Juist toen hij de kofferruimte had geopend raakte H. met zijn vrachtauto van de weg af. Hij botste in volle vaart te gen de Mercedes op met het gevolg dat de jongen op slag werd gedood. Zijn vriend werd gewond en liep een hersenschudding op. Het ging bij de behandeling van de strafzaak tegen H. om de vraag of hij zo nonchalant gereden had, dat hij op een bepaald ogenblik de macht over zijn stuur had verloren, of dat zijn wagen van de weg was geraakt door het slaan van de voorwielen of dat hij onwel was geworden door het roken van een sigaret van zware shag. Dit laatste voerde verdachte namelijk als zijn verweer aan. Getuigen-deskundigen verklaarden dat het uitgesloten moest worden ge acht, dat de wagen door het slaan van de voorwielen van de weg was afgeraakt. De officier van justitie hechtte geen waarde aan de bewe ring van verdachte, dat hij onwel was geworden, hoewel hij die moge lijkheid toch ook weer niet helemaal wilde uitsluiten. De raadsman mr. M. A. van der Hout uit Rotterdam, zei, dat verdachte niet had kunnen voorzien, dat hij van de zware sigaret onwel zou worden. Hij achtte dit de waarschijnlijke oor zaak van het trieste ongeluk. Hij nam niet aan. dat aan verdachte „grove schuld" ten laste kon worden gelegd. Daarom vroeg hij vrijspraak. Uitspraak vrijdag 4 december. TJIKAMPEK 20 WILLEM BARENOSZ 20 I ALBLASSERDIJK 20 bij Aam OltlMCNKCRK 20 t. ALHENA 20 p. St. Pau HOLEN DRECHT 19 Eait London r LOENERKERK LUTTERKERK ALPHERAT 19 CO l ARKELOIJK 20 to Djakarta. 19 300 <n W. v. Soorabaj.-i r MAASKERK 1 OOTMARSUM 20 BANTAM 29 doc. I NEDERLAND p. 20 Malta E 20 Tripoli, SCHOUTEN 19 v. KaapiUd n. P. EllMboth. stad Rotterdam 19 Vlaaroingen. STATENDAM 20 <r. Cobh n. TELAMON 19 V. Ho Wlllomitad. VAN SPIL9EROEN Dorbao au Ponam JAGERSFONTEIN 19 LEUVEKERK 19 190 m a.o. Kurla Mirrla #11. LINDEKERK 20 t« Basra. MARISCAL LOPEZ 19 200 r Hp. VcrdiM*» oil. naar UTRECHT 19 170 naar Port Sa.d. VIVIPARA p. 19 i danao. WA INCA POE 20 to S WIELORECHT p. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 21