PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Algerijnen wijzen vijf gevangenen aan voor het overleg met Frankrijk SNELTREINEN rijden van en tot GOES BILT FRANSEN ACHTEN VOORSTEL IN DEZE VORM ONAANVAARDBAAR V.N. VERZOEKEN FRANKRIJK AF TE ZIEN VAN KERNPROEF VAWAAG JACHT OP REUS VAR RIEUWE KURSTMAAR 202e jaargang - no. 275 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1 l.—„Brieven of adreB bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Teraeuzen. Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094 Akkoord gewenst over toepassing zelfbeschikkingsrecht De voorlopige Algerijnse regering heeft vrijdag vijf opstandelin genleiders, die zich in Franse gevangenschap bevinden, aange wezen om onderhandelingen met de Franse regering te openen over „de voorwaarden en garantie betreffende de toepassing van het recht van zelfbeschikking". In een te Tunis uitgegeven communiqué werd gezegd, dat er geen staking van het vuren kan zijn zonder akkoord over een „gezonde toepassing" van het zelfbeschikkingsrecht. Dè vijf leiders zijn Ben Bella, die bij de vorming van de voorlopi ge Algerijnse regering tot vice-premier werd benoemd en de vier ministers van staat Mohammed Khider, Ait Ahmed Hocine en Mohammed Boediaf en Bitat Rabah. De Algerijnse nationale beweging M.N.A. heeft blijkens een in Algiers uitgegeven communiqué haar leider Messali Hadj ge machtigd met de Franse regering te onderhandelen. De M.N.A. is een rivaal van de F.L.N. President De Gaulle heeft intussen via een woordvoerder laten weten, dat hij niet op de jongste ontwikke ling zal reageren, voordat hij van zijn rondreis door Oost-Frankrijk zal zijn teruggekeerd. Functionaris sen in zijn directe omgeving waren van mening, dat het Algerijnse voor stel in zijn huidige vorm waarschijn lijk niet aanvaardbaar zal worden geacht. Te Parijs verklaarden func tionarissen van het bureau van pre mier Debré dat de Algerijnse voor stellen onaanvaardbaar zijn voor de Franse regering. Aanbod was gericht tot de strijdenden Volgens genoemde functionaris sen was het aanbod van De Gaulle voor onderhandelingen over een bestand gericht tot de strijdenden en hen die de strijdenden van bui- Hoger onderwijs Met nagenoeg alle grote proble men, die in Nederland spelen heeft Zeeland altijd wel iets te maken. Maar er is één actueel vraagstuk, waarmee het toch erg weinig in contact komt en dat is het vraagstuk van de hoger-onderwijs- spreiding. Enkele dagen geleden ga ven de pas verschenen rapporten over de spreiding van het hoger on- derwijs en van net hoger technisch onderwijs aanleiding tot levendige discussies in de Nederlandse pers. Er was aan die rapporten overigens al heel wat propaganda-rumoer voor afgegaan, want diverse steden en streken hadden al bij voorbaat de nieuwe „universitaire" steunpunten voor zich opgeëist. Het rumoer van die propaganda drong slechts beperkt tot Zeeland door en aan de persdiscussies werd voorzover ons bekend niet deel genomen door bepleiters van Zeeuw se belangen. Die belangen waren dan ook slecht zichtbaar. Waarom zou men in Zeeland luide juichen als er in het verre Deventer een universiteit gesticht zal worden? En men kijkt elkaar toch niet extra-verheugd aan als de derde technische hogeschool ergens in het verre noorden bij de mond van het Noordzeekanaal zal verrijzen De droefenis, dat de stad Leeuwar den gepasseerd werd, kan in Zeeland niet groot zijn. En als Zwolle en Maastricht en Twente niet aan bod kwamen, dan is dat jammer voor zulke steden en streken, maar ze zul len er wel overheen komen En ver moedelijk zou er geen enkele stu- s dent uit Zeeland naar die plaatsen trekken. Toch heeft die strijd om hoger onderwijs al stond Zeeland daar slechts als verre toeschou wer bijwel iets te zeggen tot de bewoners van onze provincie. Al die gemeenten en streken van Nederland hebben zich niet in de strijd gewor pen voor louter wetenschappelijke of geestelijke waarden. Zij waren hoofd zakelijk uit op stoffelijk voordeel zo als vergroting van de welvaart en vermeerdering van aanzien. Voorts wilden ze aan jonge mensen uit de directe omgeving een goedko pe gelegenheid bieden tot universi taire studie- Vooral dat laatste is van grote be tekenis. Men kan dat in Zeeland zo goed begrijpen, omdat elke gelegen heid tot „goedkope" universitaire studie hier ontbreekt. Ouders in Zeeland zijn altijd genoopt hun kin deren naar de randstad te zenden en ze moeten daarvoor optimale lasten dragen. De ouders echter in die randstad en straks in de nieuwe hogeronderwijs- centra kunnen met heel wat .min der financiële offers volstaan. Ook de vader met de smalle beurs kan daar uit eigen middelen aan hoger onder wijs voor zijn kind toekomen Voor Zeeland echter moet dat al tijd met studiebeurzen gevon den worden en daarom heeft Zeeland in feite veel meer studie beurzen nodig dan de gebieden, waar de universiteiten per fiets of tram bereikbaar zijn. Er is al een Zeeuws initiatief om het aantal studiebeurzen wat uit te brei den, maar bijzonder snel gaat die uitbreiding niet. Zou het nu zo won derlijk zijn, wanneer men van het on- derwijs-departement, dat uiteindelijk leiding geeft bij de verdeling van de meeste studiebeurzen, bijzondere aandacht verlangde voor Zeeland Wij menen van niet. Die bijzondere aandacht dient dan niet alleen uit te gaan naar Zeeland maar naar alle gebieden, waar men van universitair onderwijs geheel verstoken blijft, als straks de nieuwe en kostbare univer sitaire plannen uitgevoerd zijn. Op die wijze zou Zeeland toch nog belang hebben bij de uitbreiding van het aantal hogescholen in Nederland! In het Hofburgpaleis te Wenen heeft Z.K.H. prins Bernhard vrijdag de openingsrede uitgesproken op het congres van de Europese stichting voor cultuur. H.K.H. prinses Irene woont eveneens dit congres bij. Fo to links: Z.K.H. de prins aan het woord. Foto rechts. H.K.H. prinses Irenezittend naast de Oostenrijkse president Adolf Schaerff tijdens de rede van haar vader. ten af zeggen te leiden. Moham med ben Bella en de zijnen zou den, als gevangenen van Frank rijk, tot geen van de twee cate gorieën behoren. Voorts werd er aan herinnerd dat de Franse re gering steeds geweigerd heeft met de opstandelingenleiders over politieke aangelegenheden te spreken. Zij zou dit slechts wil len doen met „de daartoe bevoeg de autoriteiten". In kringen van de vertegenwoordi gers van Algerije in de Franse Na tionale Vergadering werd de reactie uit Tunis een „negatief antwoord aan De Gaulle" genoemd. Volgens hen zou De Gaulle niet kunnen on derhandelen met „gewone misdadi gers". De advocaat van Ben Bella, Hasjemi Sjerif, die ook rechtskundig adviseur van koning Mohammed van Marok ko is, noemde het voorstel van de opstandelingen echter positief. De lijst van afgevaardigden van de op standelingen was zijn inziens niet „definitief of onveranderbaar". „Provocatie" Het feit dat de voorlopige Algerijnse regering vijf opstandelingenleiders die in Franse gevangenschap zitten, als haar vertegenwoordigers heeft aangewezen, wordt in Parijse politie ke kringen meer als een provocatie dan als een verzoenend gebaar ge zien, ook al wordt bijvoorbeeld Ben Bella als een gematigde figuur in de F.L.N. beschouwd. Ben Bella, Mohammed Khider, Ait Ahmed Hocine en Mohammed Boe diaf werden op 22 oktober 1956 door de Fransen aangehouden, nadat het vliegtuig waarmee zij van Rabat op weg waren naar Tunis gedwongen was op het vliegveld van Algiers te landen Bitat Rabah was in januari 1955 gearresteerd. Ben Bella, Khider en Ait Ahmed worden op het eiland Aix vastgehouden. De twee anderen bevinden zich in het hospitaal van de gevangenis te Fresnes bij Parijs. ONDANKS VLAMMEND PLEIDOOI VAN MOCH Stemming had een onverwachte uitslag De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag Frankrijk verzocht niet zijn plannen om in de Sahara een atoombom tot ontploffing te brengen, uit te voeren. Met 51 tegen 16 stemmen bij 15 ont houdingen steunde zij de aanbeve ling van de politieke commissie hier over. Zij uitte voorts „ernstige bezorgdheid over het voornemen van de Franse regering". Tevoren had de Franse afgevaardig de Jules Moch, in een hartstochtelijk pleidooi tot verwerping van de reso lutie, gewaarschuwd dat de regering niet haar voornemen zou opgeven om „in de komende paar maanden" de kernproef te houden. De beslissende uitslag kwam voor de meeste waarnemers als een ver rassing. Bij de behandeling in de politieke commissie was de reso lutie namelijk niet aanvaard met een tweederde meerderheid maar met een enkelvoudige van 46 tegen 26 stemmen bij 10 onthoudingen. Engeland en de Ver. Staten stemden in de assemblee evenals in de politie ke commissie tegen de resolutie. „Geert zondebok" Jules Moch zei dat de resolutie alléén tegen Frankrijk gericht is; zij is „on gewenst en discriminerend". De reso lutie is wetenschapelijk onjuist en op zettelijk beledigend. Het is onjuist te zeggen dat de proeven gevaarlijk zijn. „Frankrijk wil geen klandestien mo nopolie. geen slinkse discriminatie. AL; er kernwapens zullen blijven, al is het ook slechts tijdelijk, dan heeft Frankrijk hetzelfde recht om ze te hebben als anderen. Dit is geen kwes tie die besproken kan worden in de Ver. Naties maar alleen onder Fran sen. Ik laat mijn land niet behandelen als zondebok. Laten we niet beweren dat ons besluit invloed zal hebben op be slissingen in Genève. Frankrijk hoopt dat er overeenstemming zal worden bereikt over een verbod van kern proeven maar als er geen overeen- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllilllllllllllllllllljl Zacht herfstweer ff (Van onze weerkundige ff medewerker) De koude lucht, die in het be- gin van de week tot boven H noord-Nederland doordrong, is inmiddels weer tot over de f§ Russische grens teruggedre- n ven. De laatste paar dagen kenmerken zich door zeer f§ H zacht herfstweer, waarbij de H temperatuur gisteren in onze omgeving tot ruim dertien gra- p ff den Celsius, in Brabant tot vijftien en in zuid-Limburg tot zestien graden steeg. Ook ge- n p durende het weekend mogen wij zacht weer verwachten, m want de zuid-oostelijke stro- H ming, veroorzaakt door depres- sies, die naar Ierland trekken, f§ houdt stand. H Tijdelijk kan er wat bewolking overdrijven, maar regen van ff H betekenis verwachten wij niet, p zodat de vooruitzichten voor november gunstig blijven, met p ff middagtemperaturen die on- p geveer vier a vijf graden bo- ven normaal liggen. p ilinillllilllinilllllll!llllll!lllll[lllll!!!illllllllllll!lll!llllllll!!llll!!ll!l!!llii[ stemming komt, zal de Franse proef daarvan zeker niet de oorzaak zijn". Moch zei dat het belang van de Ver. Naties vereist, dat het debat zou worden gesloten zonder stemmen. Wat voor voordeel biedt het de or ganisatie in een moeilijk parket te plaatsen. Waarom zal men een reso lutie aanvaarden die niet bindend is in het internationaal recht? (Resoluties van de algemene verga dering zijn slechts aanbevelingen en binden geen enkel lid). ACHTSTE VAN „ONTDEKKER"-REEKS „Vliegende verhuiswagens" staan op Hawaii klaar De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag een nieuwe aard- satelliet de achtste van de „ontdekker"-reeks gelan ceerd van de basis Vandenberg in Califomië. De ongeveer 25 meter lange Dlsco- verer-8 draagt een neuskegel van 135 kilo, bédoeld om vandaag te worden afgestoten. Deze neuskegelbus bevat wetenschappelijke instrumenten die de luchtmacht met speciaal ontwor pen apparaten aan vliegtuigen in de lucht hoopt op te vangen. Een woordvoerder zei dat het terugvin den van de neuskegel een kritiek punt in het programma is, ook bij Rusland. „Voordat we deze techniek onder de knie hebben zullen we nooit een mens de ruimte in kunnen stu ren". De kegel moet bij de zeventiende reis om de polen vanmiddag worden af gestoten. Op Hawaii staan „vliegen de verhuiswagens" gereed met sleep- toestelien in trapeziumvorm. MET INGANG VAN EIND MEI I960 De nieuwe dienstregeling DE NEDERLANDSE SPOOR- WEGEN zullen zoals gemeld met ingang van de zomer dienst 1960 op de Zeeuwse lijn een nieuwe dienstregeling invoeren, die nogal wat veran deringen zal brengen. Deze nieuwe dienstregeling brengt met zich mee, dat de sneltreinen pas beginnen te rij den vanaf Goes. In deze plaats namelijk wordt de uit Vlissin- gen komende trein gesplitst in een snel- en een stoptrein, ter wijl in omgekeerde volgorde een soortgelijk verschijnsel is te zien: de sneltrein uit Rotterdam haalt in Goes de stoptrein in, waarna zij samen verder gaan. Tot dnsver waren de sneltrei nen, zoals men weet „extra", doordat ze buiten het starre schema vertrokken. Dit sys teem vervalt dus. Vertrek In de nieuwe dienstregeling wordt er van uitgegaan, dat alle treinen uit Vlissingen om en bij het hele uur vertrekken. Voor de sneltreinen is de volgende dienstregeling opgemaakt: Op alle werkdagen, dus maan dag tot en met zaterdag, vertrek Vlissingen 7 uur, 8 uur en 9 uur; daarenboven van maandag tot en met vrijdag, vertrek Vlissingen 15 uur, 16 uur, 17 uur en 21 uur; voorts op zaterdagen, boven de hierboven genoemde op de werk dagen, vertrek Vlissingen 12 nur en 13 uur; op zondagen vertrek Vlissingen 21 nur en 23.30 uur. De tussenliggende treinen op de werkdagen zijn dus stoptreinen, ter wijl alle sneltreinen richting Roosen daal vanaf Goes worden gevolgd door een stoptrein. Op dagen dat er géén sneltreinen rijden, is er derhalve uit sluitend een stoptrein. De aankomst van de treinen uit de lichting Roosendaal in VUssingen is ongeveer tien minnten over het halve uur. Dat houdt in, dat voor de snel treinen de volgende aankomst-tijden gelden. Op alle werkdagen, dus maandag tot en met zaterdag, aankomst Vlissingen 9.40 uur, 10.40 uur en 11.40 uur; daarenboven van maandag tot en met vrijdag, aankomst Vlissingen 18.40 nur, 19.40 uur en 23.40 uur; voorts op zaterdag, boven de hierboven genoemde op de werk dagen, aankomst Vlissingen 13.40 uur, 14.40 uur en 15.40 uur. op zondagen komt slechts één sneltrein aan, namelijk om 23.40 uur. Ook hier geldt: de 1 tussenliggende treinen zijn stoptreinen, terwijl de sneltreinen uit de richting Roosen daal tot Goes voorafgegaan worden door een stoptrein. Deze rijdt ook op de dagen, waarop er geen sneltrein is. Bovenstaande vertrek- en aankomst tijden zijn hier globaal genomen: in de definitieve dienstregeling zullen enkele verschillen optreden variërend van yijf tot tien minuten. Inhalen in Goes De sneltrein uit de richting Roo sendaal, haalt dus de eerder vertrok ken stoptrein in Goes in, waarna bei de treinstellen gecombineerd verder gaan naar Vlissingen. Als sneltrein fungeren zij derhalve slechts tot Goes, evenals in omgekeerde richting vanaf Goes. Dit blijkt onder meer uit de stoptijden in Arnemuiden: eni ge van deze treinen stoppen namelijk ook in Arnemuiden. De aankomst- en vertrektijden, b.v. in Goes en Middelburg, kan men ge makkelijk uit bovenstaande gegevens afleiden, wanneer men weet dat de afstand Vlissingen-Middelburg ca 6 minuten rijden is en Vlissingen Goes ca. 20 minuten. De treinen uit beide richtingen passeren elkaar in Goes, waar de vertrektijd zowel in de rich ting Roosendaal als in de richting Vlissingen ongeveer kwart over het hele uur zal zijn. Uiteraard brengt deze ingrijpende wijziging vérgaande consequenties met zich mee ten aanzien van bus- en bootdiensten. De provinciale boot diensten zullen zich geheel aan deze nieuwe regeling aanpassen. Okinawa is getroffen door de orkaan ,J2mma", die met windsnelheden van 180kmlu over het eiland raasde en alles stuk sloeg wat niet spijkervast zat. Deze foto werd gemaakt in het winkelcentrum van Naha, waar ern stige schade werd aangericht door de storm en de daardoor opgezweepte water- en moddermassa's. Mr. Bot staatssecretaris binnenlandse zaken Bij K. B. van 18 november is met ingang van 23 november benoemd tot staatssecretaris van binnenland se zaken mr. Th. H. Bot. KORTE PREDIKATIE ,J3n ik zag de dodende groten en de kleinen, staande voor de troon, en er werden boeken geo pend. En nog een ander boek werd geopend, het boek des le vens". Openb. 2012 De komende zondag is de laatste dag van het kerkelijk jaar. Van ouds de zondag waarop de prediking onze aandacht bepaalt bij de „laaste din gen". Daarover gaat hei ook in de tekst boven deze overdenking. De apostel Johannes heeft het hier over het laatste oordeel. Hij beschrijft ons wat hij in een visioen hierover heeft aanschouicd. „Ik zag de doden, de groten en de kleinen, staande voor den troon". Wie dat zijn? Adam en Eva, Kaïn en Abel, acheb en Salomo, Luther en Karei dé Vijfde, ...U en ik, wij allen niemand uitgezonderd, zullen eens voor God staan, of we nu in Hem hebben geloofd of niet. Naar dat gewéldige moment zijn wij allen op weg! Dat is toch wél iets om even bij stil te staan. We kunnen op deze wereld leven, alsof ons niets kan ge beuren, alsof er niemand is, die eens rekening en verantwoording zal vra gen, maar als we zo leven, dan is dat een grote misrekening! Want over alles wat we hier in dit leven doen, zal eens, voor de troon van God, rekenschap worden gevraagd. De tekst zegt het: „en er werden boeken geopend". En de doden wer den geoordeeld op grond van hetgeen in de boeken geschreven stond, naar hun werken. Ja, dat is een van de dingen, die de Bijbel ons in aTle toonaarden voor zingt: God houdt onze rekening bij! Al de daden, alles, wat wij doen en wa,t wij laten, zijn Hem bekend en schrijft Hij in de boeken, hetzij goed hetzij kwaad. En eenmaal gaan die boeken open! Dan zullen we voor de troon van God staan, met de precieze rekening van ons leven. Niet alleen, zoals het géleefd is, voor deze we reld, maar vooral zoals het geleefd is, voor Hèm! „Wie zal dan, Heer, voor V bestaan Wie Niemand... als er ook niet nog een ander boek was n.l. het boek des levens", dat handelt over Jezus Chris tus, die als het lam van God zich onschuldig ter dood liet veroordelen, opdat wij in het gezicht Gods vrij gesproken zouden worden. Wie dat zijn, die „wij" f Dat zijn degenen, die Hem toebého- rbi, die van zichzélf en eigen werken leerden afzien, en zich aan Hem heb ben toevertrouwd. Behoort U daar ook toe? Gaf U zich reeds aan Hem over? Hoogst be langrijke vraag! Want hier hangt het vanaf of uw naam in het „boek des levens" staat. Geen oordeel treft wie U behoort: die heeft de vrijspraak van uw woord". Oudelande W. L. Heymans VERWACHT.. Geldig tot hedenavond ZACHT Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vrijdag en een meest matige wind tussen zuid en zuidoost. ZON EN MAAN 22 november Zon op 8.10 onder 16.41 Maan op 23.16 onder 12.56 23 november Zon op 8.12 onder 16.40 Maan op onder 13.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1