zêlandïca 1.000.000.000, jeeb/e*s ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER Ne [- wm Ijoodwill T.V.-MONTEUR IN HOLLYWOOD RIJK AAN OUDE MEESTERS F. VAN REM00RTE UIT HULST ELEKTRISCH LASSER IN YOUNG ZATERDAG 21 NOVEMBER 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ederland heeft altijd de naam gehad een land te zijn waar verdraagzaamheid heerste. Hiervan zijn voorbeelden te over. Toch was er een groep der bevolking onder de Republiek die hiervan nog wél een derde deel uitmaakte, zonder volledige godsdienstvrijheid en zonder enig deel aan de regering. Deze groep, de rooms- katholieken, gaf juist door hun aantal wél eens reden tot ongerustheid onder de leden der Her vormde Kerk. In de grote serie van de Rijks Geschiedkundige Publicatiën ver scheen dezer dagen als 103e deel: „De Romeinse bescheiden voor de geschiedenis der Rooms-Katholieke Kerk in Nederland", 17271754, door Mag. dr. P. Polman O.F.M. Hierin komt een brief voor van 17 juli 1734 van de pastoor te Goes, Joan van de Velde, aan de Brusselse nuntius, waarin hij verhaalt hoe hij de kerken, ten gevolge van de juni-paniek gesloten, heropend heeft gekregen. Wat was de aanleiding tot deze paniekstemming overal in den lande? Omstreeks 1730 was in ons land onrust ontstaan ten gevolge van vervolgingen van protestanten in andere landen. Een onrust die in juni 1734 tot paniek uitgroeide omdat volgens een voorspelling op de dag dat St. Jansdag en Sacramentsdag samenvielen, en dat was 24 juni 1734, een algehele opstand der rooms-katholieken zou uit breken. Men dacht aan niet minder dan een nieuwe Bartholomeus- nacht. Sinninghe heeft de gebeurtenissen rond deze dag beschre ven. Op de 21e juni ontstond te Goes het gerucht dat Brabantse en Vlaamse benden voor de poorten lagen- Men riep de schutters in het geweer. Die nacht bleef bovengenoemde pastoor onder bewa king in het huis van de burgemeester. De boeren die dinsdags naar de markt kwamen vonden de poorten gesloten. Men had de witte huiven van hun wagens nota bene voor de tenten van een vijandelijk leger aangezien. De wapens van de roomse burgers werden opgeëist. Al deze maatregelen maakten zo'n indruk dat op het gehele eiland gewapende boerenwachten werden gevormd. Toen de 24e voorbijging zonder dat er maar iets gebeurde, voltrok zich te Goes een snelle omkeer. De protestantse schutters verlangden al spoedig, dat hun roomse collega's de wa pens zouden terugkrijgen. Anders zouden zij alleen het werk moe ten doen. Het bleef nog enige tijd onrustig. Toen dë raad echter een nabij gelegen garnizoen had opgeroepen, keerde de rust spoedig terug. In de uitgegeven bescheiden komen ook de uittreksels voor van de rapporten van de bisschoppen van Gent en Brugge over de positie van de rooms-katholieken in Zeeuwsch-Vlaanderen- De Hullu heeft beschreven hoe te Sluis en IJzendijke rooms-katholieke parochies zijn ontstaan. Te Sluis waren onder het garnizoen nog al wat roomsen. Zij hadden toestemming over de gren3 hun gods dienstplichten te gaan vervullen. Toen Lodewijk XIV de omgeving van de grens door troepen had laten bezetten, probeerden de Fran sen de soldaten die over de grens ter kerk gingen tot desertie aan te sporen. Om dit te voorkomen richtte de gouverneur van Sluis op het kasteel een plaats in waar men kerk kon houden (1701). Het aantal soldaten was echter niet groot genoeg om het bedrag bijeen te brengen nodig voor het onderhoud van de geestelijke. Enige officieren wendden zich toen tot rooms-katholieke burgers voor een bijdrage met het voorstel dat deze dan de diensten moch ten bijwonen. Dit laatste was eigenlijk verboden. Hoewel zich nog verschillende moeilijkheden en zelfs relletjes voordeden, was het einde van het lied dat de burgers de godsdienstoefeningen moch ten bijwonen (1703). Vergaderde men eerst in een schuur, later kocht men een „voornaam huis" dat tot kerk werd ingericht. Door dezelfde omstandigheden zagen ook de geloofsgenoten in Uzendijke evenals die te Sas van Gent volgens het rapport van de bisschop van Gent, hun wensen vervuld. Wat opvalt is, dat het hoogste ge zag een breder standpunt innam, dan de plaatselijke autoriteiten en kerkeraden, die him stemmen nog al eens verhieven. Senaatscommissie handhaaft mening over Mitterand Do commissie van de Franse senaat, die zich bezig houdt met de zaak- Mitterand, heeft donderdag met 16 tegen acht stemmen, bij vijf onthou dingen, haar mening gehandhaafd, dat de onschendbaarheid van Mitte rand opgeheven moet worden, opdat hij terecht kan staan wegens „min achting voor de rechterlijke macht". Zoals gemeld had de senaat woens dag geweigerd het advies van de commissie op te volgen. De kwestie werd toen naar de commissie terug verwezen. Woensdag zal de senaat over opheffing van Mitterands on schendbaarheid stemmen. (Advertentie) wW -V';: j 1 PRISMA het goede anker-horloge j j y'i llal op hel rodo^Tdriehoekje) <$t. '3 j Advertentie BINNENVER1NGBED SCHUIMRUBBERBEO Een bedrag dat spreekt van een groot vertrouwen... Een bedrag dat getuigt van toewijding en soliditeit.. Een bedrag dat vooruitstrevendheid en vakmanschap weerspiegelt... Een gulden ogenblik in het leven van een levensverzekering-maatschappij: het door de HAV-Bank verzekerde kapitaal overschreed een dezer dagen de ÉÉN MILJARD GULDEN! N.V. IEVENSVERZEKERING-MAAT5CHAPPIJ HAV BANK HOOFDKANTOOR TE SCHIEDAM TEU 69301 Nederland erkent het individueel klachtrecht (Van onze parlementaire redacteur). Nederland Is voornemens het „indi vidueel klachtrecht" te erkennen. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming een daartoe strekkend wetsontwerp aangenomen. Een in 1950 in Rome gesloten ver drag geeft aan de deelnemende sta ten, waaronder Nederland, het recht om klachten in te dienen tegen an dere deelnemende staten wegens el ke vermeende niet-nakoming van de rechten van de mens en van de fun damentele vrijheden, die in het ver drag zijn vastgelegd. Bovendien maakt het verdrag_ het mogelijk, dat ook iedere natuurlijke persoon, iede- (andere dan regerings-) organi satie of iedere groep van particulie ren, die beweert het slachtoffer te zijn van de schending door een: der deelnemende staten van de in het verdrag vermelde rechten, tegen die staat een klacht indient. In beide gevallen worden de klachten behandeld door de Eu ropese commissie voor de rechten van de mens. In het geval van 't individuele klachtrecht kan de commissie zo'n klacht echter al leen in behandeling nemen, wan neer de staat verklaard heeft, dat zij de bevoegdheid van de commissie om zulke verzoek schriften te ontvangen, erkent. Dat laatste heeft nu de Tweede Kamer door de aanneming van een desbetreffend wetsontwerp gedaan. In do eenvoudige wo ning van een televisie reparateur in Pasadena (Hollywood) zijn 10 oude meestérs ontdekt, waarvan de waarde op 8 a 10 miljoen dollar wordt geschat. Volgens kunstkenners Is deze vondst de belangrijkste op kunstgebied in deze eeuw. Deskundigen uit Italië en de Verenigde Staten hebben de doe ken authentiek bevon den. De schilderijen zijn 14 jaar geleden naar de Verenigde Sta ten gebracht door Ma ria Hataburda, zuster van tv-reparateur Al fonso Folio. In Napels waren do doeken al verscheidene generaties in hun familie geweest. De man die de oude meesters onder de aan dacht der deskundigen heeft gebracht ls een zakenman, Charles di Renzo. Renzo is zelf geen kunstkenner, maar had zich „ge schokt" gevoeld door de schoonheid der schil derijen en had onmid dellijk deskundigen op de hoogte gesteld. Charles di Renzo en zijn broer Jay treden thans op als zaakwaar nemers van Folio. Zij zullen met de schilde rijen op tournee gaan en ze daarna voor Fol io verkopen. De schil derijen bevinden zich momenteel in een bank kluis. Ze zijn niét ver zekerd, omdat zulk een verzekering een te kostbare geschiedenis zou worden. Folio en zijn zuster hebben de schilderijen geërfd van hun groot moeder, die ze had ge- erfd van een oom, kar dinaal Eenna-Tonio, ctie in 1887 gestorven is. De kardinaal had de doe ken van een neef die secretaris was geweest van Ferdinando, koning van Napels. De doeken zijn van Tintoretto, Michelangelo di Cara- vaggio, Titiaan, Rapha- ello Santi, Luca Giro- dano, Tintoretto, Ber nardo Cavallino, Loren zo Lotto, Artemisia Gentilischi, dochter van Orazio Loni en dc Fransman Claude Gele. ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Balanstijd in Australië zat hem wat tegen (Van onze correspondent in Australië L. 't Hart) Midden in de balanstijd van 1948 kwam de familie- F. van Remoorte in Australië aan. En daarom is het be gin van de emigrantengeschiederiis van deze uit Hulst (Wagenmaker- straat) afkomstige Zeeuwen een beet je lastig geweest. Op 1 juli gaat in Australië het nieuwe belastingjaar in en dus Is iedereen de maand daar voor druk bezig met de belastingpa pieren. Dat betekent, dat de bedrijven spaar- zamelijk orders aannemen, en nieuw personeel in deze periode moeilijk aan de slag kan komen. „Maar toen die tijd voorbij was, kon ik drie banen te gelijk krijgen", laat de heer Remoorte er dan lachend op volgen. Toen had hij het ook voor het kiezen, waar het ging om een woonplaats. En het is Young geworden, waar de „spoeling" voor emigranten niet dun is Want dat is een euvel, waar mee véle nieuwe immigranten te ma ken krijgen. Gewoonlijk blijven zij rond de grote stad hangen en dat ver dunt daar de spoeling ingrijpend. „We hielden niet van het grote stadsleven", voegt de heer Re moorte er nog aan toe. Hij heeft dan ook allerminst spijt van zijn vertrek naar het achterland, het wat afgelegen Young in de staat Nieuw Zuid-Wales. Want kleine Elaatsen zoals deze leveren met de uisvesting heel wat minder moei lijkheden op dan bijvoorbeeld Syd ney of Melbourne. Wat: natuurlijk ook weer niet betekent, dat men er met huizen staat te wachten. UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriabclhoeit an opkomend® varkoud heid vlug «en paar Pottertjes In de mond. Dit voorkomt veel narigheid! Geven een frist* adem na een sigaret of «en borreltje. I.V. M I L Y I a Het echtpaar Van Remoorte was in ieder geval al blij met het „hutje" zoals men de eerste behuizing in het nieuwe vaderland noemde. Een huis vesting, die inmiddels als is verwis seld voor een behoorlijke woning. Als elektrisch lasser had de heer Van Remoorte niet veel moeite om werk te krijgen. Na die „balanstijd" ten minste. M ogelijkheden „Er zitten hier zeker mogelijkheden in dit land en we hebben er beslist geen spijt van, het erop te hebben gewaagd. Tot nu toe heeft Australië ons gegeven, wat we ervan hadden verwacht", luidt beider verklaring. Natuurlijk moesten er eerst nogal was papieren van de vakbond aanwezig zijn en in orde gemaakt worden. Zon der deze documenten begint men in Australië namelijk'niet veel. Hoe hij tot het emigreren kwam? Van 1945 tot 1948 had de heer Van Remoorte in Indonesië bij de Kon. Marine gediend. Terug in Nederland kon hij niet meer wennen. „Ik heb namelijk een rusteloze natuur" is zijn simpele verklaring. Dit dreef hem tenslotte naar Australië, waar hij meer toekomst zag. En heeft gekre gen ook België wil „landbouw" tegelijk harmoniseren en liberaliseren De Belgische minister van landbouw, De Vleeschauwer, heeft dezer da- gén in de commissie van bui tenlandse zqken van het Belgi sche parlement een uiteenzetting gegeven over de teksten van het ver drag van de economische Benelux- Dnïe en het overgangsakkoord, spe ciaal met betrekking tot landbouw vraagstukken. Hij sprak als zijn me ning uit, dat beide documenten moe ten worden bekrachtigd en loyaal moeten worden toegepast. De minister verklaarde voorts dat men van Belgische zijde de land bouwpolitiek van Nederland en Bel gië zou willen harmoniseren en daar na het ruilverkeer zou willen vrijma ken, terwijl men van Nederlandse zijde eerst het ruilverkeer wil vrij maken en daarna wil harmoniseren. De harmonisering en de vrijmaking zouden volgens de ministers gelijk tijdig dienen te geschieden. De bijeenkomst van de Kamercom missie werd onder meer bijgewoond door de minister van buitenlandse zaken, Pierre Wigny. Dit is de achtersteven van de nieuwe Britse treiler Universal Star", die als bijzonderheid heeft, dat de netten niet meer langszij worden gehaald, doch via de achterzijde. Bovendien kan het schip op zeer korte termijn worden omgebouwd tot sleepboot. VERDEELD Do Britse bladen zijn verdeeld in hun beoordeling of de besprekingen tus sen premier Macmïllan en bondskan selier Adenauer de betrekkingen tus sen Engeland en West-Duitsland heb ben verbeterd. Volgens de „Daily Telegraph" (conservatief), is het ge ruststellend dat de persoonlijke be trekkingen tussen de beide staatslie den soepeler zijn geworden, maar het zou fout zijn te concluderen dat de besprekingen tot een hechte Brits- Duitse solidariteit zuilen leiden. ,;De algemene indruk is dat er niet veel tot stand is gebracht wat het we zen der kwesties zelf aangaat", aldus het blad. De „Daily Mail" gelooft, dat de Brits-Duitse betrekkingen waar schijnlijk een ietsje beter zijn en een ander rechts blad, „de Daily Express" schreef dat de betrekkingen thans „duidelijk aangenamer" zijn. De „Guardian" (liberaal) was van oor deel. dat door de bezoeken van mi nister Lloyd aan Parijs en Adenauer aan Londen het Kanaal een iets klei nere kloof was dan tevoren leek. Volgens de liberale „News Chroni cle" en het labourblad „Daily He rald" heeft Adenauer de bespreking beheerst. Het socialistische blad schreef dat het bezoek van het Britse standpunt uit bezien een mislukking is. Enge land heeft ingestemd met Adenauers opvatting dat de ontwapeningskwes tie als eerste punt op de agenda van een topconferentie moet staan, in plaats van het Berlijnse vraagstuk, aldus het blad. De meeste kranten wezen op het har telijke afscheid op Victoria Station waar een menigte „for he's a jolly f;ood fellow" zong, maar de diploma- ieke correspondent van de „Daily Telegraph" zei dat't station vol was van afgevaardigden naar een confe rentie voor Morele Herbewapening en dat het twijfelachtig is of het zin gen Adenauer gold. OPGELOST De Westdnltse bladen zijn het er al gemeen over eens, dat de menings verschillen tussen Engeland en West- Duitsland grotendeels zijn opgelost door het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Londen. „Voor zover thans kan worden vast gesteld, is een van de ongelukkigste hoofdstukken in de Europese ge schiedenis van na de oorlog geëin digd. Met voldoening wordt verno men, dat West-Duitsland van plan is een handolsoorlog in Europa on mogelijk te maken. Wij moeten als middelaars optreden tussen de vrij handelszone en de gemeenschappe lijke markt", schreef „Die Welt". Het blad vervolgt: „Adenauers wan trouwen over Maemillans standpunt tegenover het plan-Rapacki is blijk baar weggenomen- Maar uit Londen wordt vernomen dat de Brittten vast houden aan het denkbeeld van spe ciale gecontroleerde zones. Daarin kan een bron van nieuwe geschillen liggen". DEFENSIE De „New York Times" schreef, dat. de bijdrage van vele westelijke landen aau de gezamenlijke defensie veel groter zou kuuuen zijn. Zij bren gen niet hetzelfde offer als de Vere nigde Staten, ook ai houdt men reke ning met de middelen van Amerika. Gelukkig, aldus het blad, is er een goed begin gemaakt. De welvarend ste van onze bondgenoten beginnen hun handelsbelemmeringen jegens ons af te schaffen en hun aandeel in de hulp aan 't buitenland te vergro ten, maar er blijft nog veel te doen in het belang van de solidariteit van de vrije wereld. Het blad zag niet in, waarom Amerika en Engeland het middel punt van de verdedigingmoeten blijven. Het meent, dat de 180 miljoen Westeuropéanen best zelf de dertig divisies kunnen opbren gen die als noodzakelijk worden beschouwd. ONTBINDING 't Gematigd rechtse Franse blad „Le Figaro" schreef dat de rede, die De Gaulle onlangs voor een militaire school heeft gehouden, in strijd is met de gedachte van militaire inter gratie aangezien hij het noodzakelijk vond, dat Frankrijk een eigen kern wapen heeft. Bij deze gedachtengang schijnt de ontbinding van de NAVO onvermijdelijk, aldus het blad. Le Figaro betwijfelde of een derge lijke politiek wel past in een tijd perk van supersonische vliegtuigen en kernbommen en ook, of Frankrijk wel diplomatiek voordeel zou kunnen halen üit het bezit van een eigen klein atoomwapen. KNIEVAL De Gaulle heeft wel nauwelijks kun nen verwachten dat de knieval van de Franse communistische partij een van de eerste resultaten zou zijn van zijn politiek van grote mogendheid, zo schreef, de „Times". Het blad kwam tot deze conclusie na een ana lyse van de houding van deze partij- De Franse communisten, aldus de „Times" hebben eerste de voorstel len van De Gaulle voor Algerije be spot maar de rede van Kroesjtsjew waarin de Russische premier begrip toonde voor het Franse standpunt, heeft de Franse communisten ge dwongen hun houding grondig te wijzigen. Kroesjtsjew heeft ken nelijk de Franse regering niet willen beledigen met zijn reis naar Parijs in het vooruitzicht. En hij heeft natuurlijk ook willen voor komen dat de Franse communisti sche partij iets doet wat de indruk zou kunnen bederven die hij wil ma ken, aldus het blad. De „Scotsman" meent dat een top conferentie met de Russen zoals ae Gaulle die opvat geen kans op suc ces biedt. Er zit wel een grond van waarheid in de bewering van de Fransen, dat de handhaving van de status quo in Berlijn maar het beste voor het wes ten is en dat de kwestie-Berlijn daar om nauwelijks als enig punt op de agenda voor de topconferentie kan staan, aldus de „Scotsman". Maar dit laatste geldt ook voor de hereniging van Duitsland, waarbij De Gaulle even weinig belang heeft als Kroesjtsjew. En wat de ontwape ning aangaat: voorlopig blijft het stopzetten van de kernproeven onder toezicht het kardinale vraagstuk. Zelfs als het tot een akkoord op dit Eunt mocht komen, zal Frankrijk ier buiten blijven. Ook de ontwape ning kan dus nauwelijks een onder werp voor discussie op de topconfe= rentie zijn, aldns het blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 19