f Verklaring centrale verbonden over Europese samenwerking ITALIANO Bergbeklimsters doen relaas van avonturen in Himalaya AMERIKA WIL RAKET MET KERNENERGIE BOUWEN KOU 0 GEVAT de lekkere LANDBOUWSCHAP ONTEVREDEN OVER MELKPRIJSGARANTIE 00K ECHTGENOOT VAN B.B. MAG NIET SIMULEREN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 AAN MINISTER EN TWEEDE KAMER Positie van Nederland afhankelijk van internationale handelsverkeer De centrale verbonden van werkgevers en van werknemers in Nederland hebben een verklaring over een Europese Economische Associatie aan de minister van economische zaken ter hand gesteld en deze verklaring ter informatie aan de leden van de Tweede Kamer toegezonden. De verklaring, welke door de besturen van de zeven verbonden van werkgevers en van werknemers is onderschreven, n.l. van het verbond van Nederlandse werkgevers, het Nederlands Verbond van Vakverenigin gen, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, de Katholieke Arbeiders Beweging, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers in Nederland, is verzonden door de commissie inter nationale vraagstukken van deze verbonden. In deze commissie is sinds de oprichting uitvoerig aandacht besteed aan het vraagstuk van de samen werking tussen de zes en de zeven. Gezien de actualiteit van dit vraag stuk in verband met de op han den zijnde instelling van een kleine vrijhandelszone en het verschijnen van het tweede memorandum van de Europese commissie -■heeft de com missie gemeend een gemeenschappe lijk stellingnemen aan de regering kenbaar te moeten maken. De tekst van de verklaring luidt: 1. De positie van Nederland is sterk afhankelijk van het internationale handelsverkeer. De ontwikkeling, welke zich binnen het kader van de Organisatie Euro pese Economische Samenwerking se dert 1948 heeft voltrokken en die ertoe heeft geleid, dat de meeste Westeuropese landen hun invoer voor meer dan 90 van kwantitatieve restricties hebben bevrijd, is een van de krachtige impulsen geweest om de intra-Westeuropese goederenruil te bevorderen. Pogingen om binnen de O.E.E.S. soortgelijke resultaten te bereiken met betrekking tot het vraagstuk van de invoerrechten zijn echter nimmer geslaagd. 2. De centrale verbonden beschouwen de totstandkoming van het E.E.G- verdrag als een belangrijke mijlpaal op de weg naar de economische een wording van West-Europa, doch kun nen deze niet als einddoel zien. Het streven dient er bij voortduring op gericht te zijn een bijdrage te le veren tot de ontwikkeling van het handelsverkeer met derde landen en in het bijzonder om binnen het ge hele O.E.E.S.-gebied de belemmerin gen in het handelsverkeer zoveel mo- gelijk op te heffen^ De verbonden betreuren het, dat de besprekingen in de commissie- Maudling er niet toe hebben geleid, dat een nauwere economische samen werking tussen de E.E.G. en de an dere O.E-E.S.-landen kon worden tot stand gebracht. 4. Ondanks de verschillen in inzicht omtrent de wijze, waarop een Euro pese economische associatie dient te worden verwezenlijkt, zijn de cen trale verbonden van werkgevers en werknemers van mening, dat naast de versterking van de E.E.G. het streven ook dient te blijven gericht op verbreding van de economische in tegratie. Zonder de gedachte van een multilaterale associatie dan ook prijs te geven is het evenwel van belang op te merken, dat de onderhandelin gen over een definitieve oplossing van dit vraagstuk alleen zin hebben, indien redelijke mogelijkheden aan wezig zijn ter overbrugging van prin cipiële verschillen met betrekking tot de uitgangspunten. Door samen te zoeken naar prakti sche oplossingen voor concrete pro blemen bevordert men de Europese samenwerkingsgedachte, terwijl door een pragmatische aanpak en als ge volg van ervaringen en resultaten van de economische integratie de thans nog verschillende standpunten naar elkaar toe kunnen groeien. De centrale verbonden van werkgevers en werknemers zijn van mening, dat de gedachten, neergelegd in 't tweede memorandum van de Europese com missie van 22 september 1959 daarbij een bruikbaar uitgangspunt bieden. De instelling van een Europese con tactcommissie, zoals in het bovenge noemde memorandum voorgesteld, zal ertoe leiden, dat over genoemde roblemen, het gesprek tussen de I.E.G. en de niet-aangesloten Euro- De centrale verbonden van werk gevers en werknemers dringen er op aan, ten aanzien van elk verzoek tot aansluiting bij de Europese ge meenschappen een ruim standpunt in te nemen. Met name zouden zij een zelfdè houding willen bepleiten ten aanzien van die associatieverzoeken, die kunnen worden gezien als een overgangsfase tot een volwaardig lidmaatschap. 6. De centrale verbonden van werk gevers en werknemers achten het van essentieel belang in bovenstaande geest positief mede te werken bij het zoeken naar oplossingen voor con crete vraagstukken, welke zich zowel in de E.E.G. als in haar betrekkingen naar buiten voordoen. Het bestaande nauwe contact hierover met de Ne derlandse regering wordt ten zeerste op prijs gesteld. Belg legde archief over gevallenen aan Een inwoner van Eeeloo bij Gent, Georges Spittael, heeft in twintig jaar tijds een uniek historisch ar chief aangelegd, dat bestaat uit do cumenten en foto's betreffende de graven van militairen van alle lan den die bij de Tweede Wereldoorlog en conflicten daarna betrokken wa ren. Volgens Spittael betreft zijn ar chief ongeveer negentig procent van alle in die oorlog gevallenen. Het archief telt vijf afdelingen, de eerste daarvan slaat op de tussen 1939 en 1942 gevallenen, de tweede op de woestijnoorlog en de oorlogen in het Midden- en Verre-Oosten, de derde op de veldslagen van 1943 in Griekenland, Kreta en Italië, alsmede graven van geallieerde vliegers in Spanje en Zwitserland, de bevrij- dingsstrijd in West-Europa en gra ven in Engeland, Ierland, de Verenig de Staten en Canada. De vierde af deling bevat documentatie over in-< richting van kerkhoven en dergelij ke en de vijfde afdeling omvat foto's, handtekeningen en orders van een vijftigtal militaire bevelhebbers. Spittael heeft ook een vierhonderdtal Russische documenten verzameld. Van Britse zijde ontving hij o.a. do- cumentatie-materiaal over de slag bij Arnhem. Het archief is reeds op enkele plaatsen tentoongesteld ge weest. Advertentie Hoe gebruikt men HEINZ& TOMATO KETCHUP? De fles op tafel en een flinke portie op het bord wat een smaakgenot Benoemingen Generale Synode Ned. Herv. Kerk De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft ds. J. Jorissen te Oudshoorn beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, voor de arbeid ten behoeve van de Nederlands hervormde meisjes- en jongelingenverenigingen op gerefor meerde grondslag. Ds. C. M. ten Kate uit Sèvres (Frank rijk) is beroepen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden in ver band met zijn benoeming tot geeste lijk verzorger in de arbeiderskam pen. Ds. A. D. H. Roscam Abbing (Biggekerke) is beroepen tot predi kant voor buitengewone diensten voor de Nederlands sprekende ge meente te Manokwari (Nieuw-Gui- nea). De synode heeft benoemd V. C. van der Horst, arts, tot secretaris van de raad voor de zending. Tot leden van deze raad zijn benoemd dr. I. N. Th. Diepenhorst te Epe en dr. W. J. Maan te Oegstgeest. Tot vast docent aan het theologisch seminarium benoemde de synode prof. dr. L. de Klerk, Utrecht. De synode heeft benoemd tot curator van de stichting Kerk en Wereld mr. L. A. Baron van Ittersum te Drie bergen en tot lid van de generale commissie voor bezwaren en geschil len de heer H. van Dijk te Haarlem. Deze wissel-automaat welke te zien was op een tentoonstelling in New-York maakt dollarbiljetten „klein", zonder dat U meer behoeft te doen dan een muntbïljetje in het daartoe bestemde vakje te stoppen en een knop in te drukken. Vals of ander ongeldig geld wordt resoluut geweigerd. 'M OPDRACHT AAN VLIEGTUIGFABRIEK Contract omvat fundamenteel onderzoek De Amerikaanse Nationale Organi satie voor Lacht- en Ruimtevaart (NASA) heeft aan de afdeling voor kernenergie van de Lockheed vlieg- tüigenfabriek opdracht gegeven om na te gaan of het uitvoerbaar is om een raket te bouwen, die wordt aan gedreven door kernenergie. Een dergelijke raket zal een veel grotere nuttige lading kunnen mee nemen en tevens een belangrijk gro tere afstand kunnen afleggen dan met de thans gebruikte chemische brandstoffen mogelijk is. Lockheed was een van de zeven Amerikaanse maatschappijen, die zich voor dit onderzoek had opge geven. Het contract met de NASA heeft een waarde van ruim een mil joen dollar en de uitvoering van de opdracht zal meer dan drie jaar in beslag nemen. Men wil onder meer nagaan hoe de materialen, waaruit een raket is vervaardigd, zich houden wanneer zij bij lage temperaturen aan de straling van een kernreactor zijn blootgesteld. Het contract omvat uitsluitend fun damenteel onderzoek. Een zegsman van, de NASA verklaarde: „Wij wil len-alleen weten of de bouw van 'n dergelijke raket praktisch uitvoer baar is. Op het ogenblik weten wij dat nog niet," (Advertentie) 19 cent per rol. EEN PRODUCT VAN KING. EN RANGFABR1EKEN TONNEMA N.Y. SNEEK BRIEF NAAR MINISTER MARUNEN Ook landbouwcomité maakt bezwaren (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn woensdag gehouden ver gadering besloten een brief te schrij ven aan de minister van landbouw en voedselvoorziening, waarin wordt ge zegd, dat het garantiebeleid voor de melk het Landbouwschap niet bevre digt. De garantieprijs voor dit pro- dukt is zonder nadere argumentatie belangrijk beneden de gemiddelde kostprijs vastgesteld. Zoals bekend heeft de minister de garantieprijs voor de melk voor 1959/ 1960 onveranderd bepaald op 28,80 per 100 kg, terwijl het Landbouw schap een garantieprijs van 29,65 Geref. Kerk in Emmer-Compascuum: Vaderlandse liederen niet in gezangenbundel Liederen, die als vaderlandse liederen moeten worden gekenmerkt, behoren niet in ;le gezangenbundel voor de eredienst thuis, zo is het gevoelen van de kerkeraad van de gerefor meerde kerk van Emmer-Compas cuum. Daarom heeft de kerkeraad aan de generale synode verzocht om een achttal van-deze gezangen niet in de bundel op te nemen. Opname in de bundel zou naar de mening van de kerkeraad voedsel geven aan een on juiste binding van de kerk aan de natie waarbij het gevaar dreigt van religieus nationalisme. AFGEVAARDIGDE STELDE VRAGEN had gevraagd. De beslissing ten aan zien van de garantieprijzen voor de akkerbouwprodukten acht het Land bouwschap in het algemeen niet on gunstig. Naast de bezwaren tegen de metho diek der berekening, heeft het Land bouwschap bezwaar tegen de con clusie van de minister, dat de uit komst der berekening duidelijk wijst op een zekere spiraalwerking tussen garantieprijs en kostprijs. Er is na melijk geen enkele aanwijzing, dat de geconstateerde kostprijsstijging te wijten is aan het gevoerde garan tiebeleid. Het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité heeft gisteren een teler gram gezonden aan de fractievoor zitters van de Tweede Kamer. Het maakt daarin bezwaar tegen de ook zijns inziens te lage garantieprijs voor melk. Brigitte Bardot kan in Frankrijk een potje breken, maar van haar echtgenoot is men niet bereid alles te nemen in elk geval niet si muleren in het leger. Daar wordt Jacques Charrier namelijk van beschuldigd. Charrier, die 23 is, ging, sedert hij twee weken gele den onder de wapenen werd geroepen, het hos pitaal in en uit met 'n „zenuwklacht". Parijse kranten be weerden dat er iemand achter de schermen werkte om de echtge noot van B.B. uit de uniform te halen. En, terwijl zijn hoofd omliep van de legerbe- groting, gekoppeld aan. atoombommen, super sonische vliegtuigen en projectielen voor de lange afstand, moest leger-minister Pierre Guillaumat naar de zaak-Charrier luiste ren. Dat was in de Assem blee. Deputé Roland Boudet, behorend tot de normaliter rege ringsgezinde U.N.R., wilde weten of alle re- cruten „dezelfde plich ten hebben wanneer zij onder dienst komen, zelfs als zij uit de ar men van een filmster komen". Er klonk applaus. De leger-minister zweeg. Maar hij zal dat niet blijven doen, werd door militaire bronnen be loofd. Boudet heeft trouwens duidelijk ge maakt dat het ant woord van zijn stem zal afhangen. Inmiddels werd gemeld dat het met Charrier „beter" gaat. Hij krijgt medicijnen die rustig maken. FALEN GEVOLG VAN ONGUNSTIG WEER Twee vrouwen verloren het leven De leidster van de groep bergbe klimsters, welke vorige maand een i,nislukte poging heeft gedaan de op vijf na hoogste berg ter wereld te beklimmen, heeft hier aan de vooravond van haar ver trek naar huis verklaard dat zij geen reden ziet waarom die berg niet door vrouwen bedwongen zal worden. Dorothea Gravina, de in Engeland geboren vrouw van een Italiaanse graaf, zeide dat ze hoopt naar de 26.895 voet hoge Cho Oyu terug te keren, als voldoende geld be schikbaar is en als andere vrou wen bereid zijn de uitdaging van de Cho Oyu aan te nemen. De uit 12 leden bestaande groep bergbeklimsters verloor haar leid ster, de Frangaise Claude Kogan, en de Belgische Claudine van dei- Straten op 1 oktober, toen dit tweetal een poging deed de top te bereiken. Twee Sherpa's die de volgende dag probeerden hen te bereiken, werden door lawines van de berg geveegd en gedood. Gravin Gravina, die leidster werd na de dood van madame Kogan, zeide te hopen dat de vrouwen der wereld de uitdaging van het Himalaya-gebegrte zullen accepte ren en eens hun superioriteit wat betveft het klimmen op grote hoogte zullen bewijzen. Zij vertelde dat na de terugkeer vanaf de Cho Oyu, een bezoek is gebracht aan de gezinnen van de verongelukte Sherpa's. In over eenstemming met de voorschrif ten ontving iedere weduwe 3.000 rupees schadevergoeding en bo vendien werden geschenken gege ven. Het bergbeklimmen in Nepal is duur en de gravin merkte op dat het moeilijk zal zijn een sponsor voor een nieuwe expeditie van vrouwen te vinden. De gravin zeide dat de beklim ming van een piek in het Himala- ya-gebergte, een grote of een klei ne. afhangt van de genade der na tuur. Nog nooit heeft iemand een piek in dit gebregte beklommen tegen de wens van de natuur in. Het falen van onze expeditie was niet het gevolg van gebrek aan techniek of kracht, maar van on gunstig weer. Wc hebben ons aan de natuur en niet aan de berg overgegeven. Dezelfde berg zal eens in goed weer door vrouwen beklommen worden", aldus de gra vin. Zij vertelde dat na het onge luk een besluit moest worden ge nomen of de beklimming zou wor den voortgezet. Wij hadden onze leidster en onze op een na beste klimster verlo ren". We voelden ons niet versla gen, maar gezien het feit dat we niet goed waren uitgerust met materiaal voor klimmen op grote hoogte en daar ook twee ervaren Sherpa's waren omgekomen, be sloten we terug te keren om nieu we ongelukken te vermijden". Kerk in Rijk moet wijken voor startbaan De Nederlands Hervormde Gemeente te Rijk in de Haarlemmermeer heeft van de directie van de N.V. Luchtha ven Schiphol aanzegging gekregen dat het dorpskerkje dinsdag 24 no vember a.s. geheel moet zijn ont ruimd. Dit 300 zitplaatsen tellende kerkgebouw wordt gesloopt omdat het tezamen met een aantal huizen van dit dorpje plaats moet maken voor de 3300 meter lange start- en landingsbaan van de luchthaven, die wordt aangelegd ten behoeve van de groto straalverkeersvliegtuigen. De hervormde gemeente, wier nood kerk nog niet geheel voltooid is, kon geen langer uitstel worden verleend omdat de slopers het gebouw reeds dicht zijn genaderd. Zondag 22 no vember zal in dit gebouw de laatste godsdienstoefening worden gehouden. Het is een bijzondere dienst, waarin de plaatselijke predikant, ds. H. P. Swets, zal voorgaan. Vermiste jongelui uit Roosendaal in Tunis Voor het eerst sinds drie weken is een teken van leven vernomen van de twee Roosendaalse jongemannen, J. Giersch en R. van Broekhoven, die op 28 oktober uit hun woonplaats verdwenen met een gehuurde auto zonder een spoor na te laten. Zij blijken thans in Tunis te zijn. Van daaruit althans stuurden zij een telegram met de noodkreet: „Stuur ons geld" aan een caféhouder te Ul- venhout bij Breda, waar de jongelui vaak plachten te komen. De caféhou der lichtte de ongeruste ouders in, die op hun beurt de politie van het telegram in kennis stelden. Een oudere broer van J. H. is giste ren naar Tunis vertrokken om zijn broer en diens vriend tot terugkeer naar huis te bewegen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3