Hervormde jeugd van Yerseke kreeg een gloednieuwe school geef mij maar Wenneker SINT-ANNALAND KREEG VIER MAAL GROTERE HAVEN Zeeuwse Almanak Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE CÖU RA N T VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 ANNEKE* HUI MIIIUIL i» Advertentiej 'n betrouwbaar zwitsers Bk anker horloge OUDE SCHOOL TE KLEIN GEWORDEN Gereformeerd lager onderwijs, de heer H. J. Zuijdweg. sloot zich met zijn gelukwens bij deze woorden aan. Heildronk Voordat het hoofd van de hervormde school, de heer P. A. Verdonk, de nieuwe behuizing voor zijn personeel en leerlingen tenslotte met een van dankbaarheid getuigende toespraak aanvaardde, werd nog door verschil lende sprekers het woord gevoerd. Zo was de heer C. Gebraad namens het bestuur van de school van de Ge reformeerde Gemeente aanwezig om de felicitatie over te brengen, de heer E. Poelman namens de christe lijke kleuterschool, verder de oud- hoofden van de hervormde school, de heren D. Meeuwse en J. v. d. Vegt, aannemer J. v. d. Linde uit Kloetin- ge en de heer P. de Koeyer als oud bestuurslid. Nadat alle aanwezigen nog een heil dronk op een goede toekomst voor de hervormde school hadden uitge bracht, was er gelegenheid voor be zichtiging van het gebouw. Ds. Reyenga bedankte tenslotte alle sprekers voor de goede wensen. Middelburg ontving van A.N.W.B. parkeerschijven Met 22 andere grote gemeenten De A.N.W.B. heeft aan de verkeers- autorïteiten van 23 grote steden, waaronder ook Middelburg een aan tal parkeerschijven gestuurd. Deze parkeerschijven zijn, wat formaat en model betreft, identiek aan de Parij- se parkeerschijf, die daar sinds twee jaar wordt toegepast- De A.N.W.B. heeft echter in ae uitvoering een ver betering aangebracht, waardoor het mogelijk is de schijf reeds van een afstand van circa acht meter te con troleren. Het vakje, waarin de te par keren tijd staat aangegeven is in kleur uitgevoerd. Hierdoor valt de auto die langer dan de toegestane tijd geparkeerd staat onmiddellijk opi de schijf vertoont dan een an dere kleur dan de overige. De A.N.W.B., die op 8 januari van dit jaar de toenmalige minister van verkeer en waterstaat verzocht, via een wetswijziging, een proefneming met de parkeerschijf ook in ons land mogelijk te maken, welk verzoek in- Advertentie) (Slot van pag. 1) ter Weijler. „Dat komt ten dele, om dat aardappelen en vele bieten niet meer per scliip, maar per auto wor den vervoerd'. En lüj vervolgde: „Als je veel schepen in de haven wilt zien, dan moet je rond de kerst komen. Vrijwel alle schippers met hun ge zinnen, die hun domicilie in St.-An- naland hebben, komen dan naar de thuishaven, om in de oude, vertrouw de omgeving, ver van het drukke scheepvaartverkeer, deze feestdagen door te brengen". Op zulke dagen kan het gebeuren, dat meer dan vijf tig vaartuigen voor de haveningang komen. Welnu, de nieuwe gemeente- haven van St.-Annaland heeft voor alle een plaatsje. Oude haven verdwijnt De thans 77-jarige oud-schipper A. Theunisse een verre neef van de reeds eerder genoemde Theunisse verheelt zich niet, dat de nieuwe ha ven een grote verbetering is. maar hij vindt het toch jammer, dat de oude haven moet verdwijnen, omdat het zo pittoresk temidden van de la ge huisjes ligt. Een stevige dam houdt het water thans verre van de ondiepe haven kom. Geheel gereed Is de afsluitdijk niet. Nog zwenken hier draglines on geduldig met hun ijzer-geribte armen en rijden vrachtauto's met zand af en aan. Pas in december zal de afsluit dijk stormvloed-waterkerend zijn, zodat nog heel wat werk verzet moet worden- Men is inmiddels ook begonnen de havenkom te dempen. Welke bestem ming de opgevulde havenkom met tertijd zal krijgen, moet nog worden uitgemaakt. Het is evenwel niet on mogelijk, dat hier over enkele jaren woningen zullen worden gebouwd. Aan de driehonderd meter lange en In een niet meer so heel verre toe komst zal dit de enige vrachthaven van het eiland Tholen zijnHet is de nieuwe haven van Sint-Anna- land, die vier maal zo groot is als het oude haventje in de dorpskom dat nu tot verdwijnen gedoemd is. De „entourage" van deze nieuwe ha ven is nog lang niet compleet, maar er zal steeds meer bedrijvigheid rond deze aanlegplaats komen. (Foto P.Z.C. honderdveertig meter brede nieuwe haven zal de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging „Eiland Tholen" G.A. haar bedrijfsgebouwen neer zetten. Op het thans nog vlakke ha venplateau verrijst dan een vele me tershoge graansilo, die het haven beeld van St.-Annaland zal beheer sen. Verder komen hier de kantoor gebouwen van de vereniging. In een korte spanne tijds is het „ge zicht" van St.-Annaland grondig ver anderd. Natuurlijk, de monumentale her vormde kerk vormt nog altijd het centrum van het dorp, waarop de nauwe kronkelende straatjes van het dorp „uitmonden", maar de eigenlijke levensader is toch de nieuwe, bedrij vige gemeentehaven. De inwoners van St.-Annaland zijn zich dat. wél bewust!" Vrije Evangelische Gemeente in Bath krijgt nieuw orgel Begin 1960 zal in het kerkje van de Vrije Evangelische Gemeente te Bath een nieuw mechanisch orgel worden geplaatst. Donderdagmiddag heeft de hervormde orgelcommissie, be staande uit de heren W. Hiilsmann, organist van de Sint Joriskerk te Amersfoort, Lambert Eine, organist van de Nicolaikerk te Groningen en Cor Edsker, eveneens organist té Groningen, samen met enige verte genwoordigers van een Duitse orgel - fabriek een bezoek gebracht aan het kerkje te Bath, Het nieuwe orgel is een gift van het Rampenfonds en zal gebouwd worden door de Duitse fa briek. Het orgel, dat f 11.500.kost zal zover mogelijk in de fabriek worden gebouwd, zodat de plaatsing in het kerkje slechts enige dagen in beslag zal nemen. Reeds eerder had de Vrije Evangelische Gemeente na besprekingen van ds. R. Timmerman, vroeger predikant te Yerseke en con sulent van de Vrije Evangelische Ge meente te Bath, thans predikant, te Rotterdam, met de heer Van Berkel van het Rampenfonds een bandrecor der en een nieuwe centrale verwar ming ontvangen. middels is ingewilligd in die zin, dat de parkeerschijf doch ook de par- keermeter een wettelijke basis krij gen zal, bood in juni jj. de gemeen telijke autoriteiten van 23 grote ste den aan, een proef met de parkeer schijf te verzorgen, zodra de wet dit mogelijk maakt. De parkeer schijf, zoals de bond nu heeft laten vervaardigen, is van het model, waarmee de bond zijn grote, voor de gemeenten kosteloze, proef wil ne men. De thans verstrekte proefexem plaren, kunnen de gemeenten ten dienste zijn bij de bestudering van het te kiezen systeem van parkeer- controle. De A.N.W.B. verzocht hen reeds eerder niet over te gaan tot het in gebruik nemen van parkeer- meters. voordat een proef met de parkeerschijven genomen is. De bond heeft eveneens een tiental exemplaren van zijn parkeerschijf aan de minister van verkeer en wa terstaat gezonden. AA^\\\VwVWAVVV\\\VVV>A Voor Zeeuws nieuws zie ook de i pagina's 4, 5 en 8. YAN TEKENWEDSTRIJD Drie leerlingen van twee Zeeuwse middelbare scholen dingen mee naar de hoofdprijzen in de tekenwedstrijd, die de levensverzekeringsmaatschap- Kij Nillmij ter gelegenheid van haar onderdjarig bestaan heeft uitge schreven. Het zijn Suzanna Verplan- ke uit Groede en Cornells de Zwart uit Zuidzande, die het Koningin Wil- helminalyceum in Oostburg bezoe ken en Olga Geers uit Middelburg, een leerlinge van de rijles h.b.s. in Middelburg. De eindwedstrijd wordt op 23 december gehouden in het Dal ton Lyceum in Dén Haag. De hoofdprijzen bestaan uit drie stu diebeurzen. KWAKT EEUW FANFARE...- De „jongens van Sint Frans", zo als de leden van de Sluiskilse fan fare door hun dorpsgenoten wor den genoemd, hebben met hun dames het 25-jarig jubileum van hun vereniging gevierd. In hotel „De Kroon" stond de tafel ge dekt en deed men zich tegoed aan een uitstekende feestmaaltijd. OVERTREDING liet is een moeilijke tijd! In menig gezin met kleine kinderen weet men er van mee te praten. Hoe makkelijk zegt men niet: „Dat geef ik je voor je Sinterklaas", terwijl de sin gelet op de jongsten onder ons moet luiden: „Dat krijg-je (mis schien) van Sinterklaas". Er worden dus in deze dagen vele Sinterklaas-overtredingen gemaakt. Zo ook in dat Goese gezin, waar een negenjarige dochter aan tafel uit riep: ,£>an gaan we lekker Sinter klaas-inkopen doen, hè mam f" Waarop haar zeven-jarig (Sinter klaas-gelovig) zusje snibbig uitriep: „Moet-je je er weer mee bemoeien? Laat dat maar aan Sinterklaas zelf over...." Het bestuur eerde tijdens deze bij eenkomst enkele leden, die bijzon der verdienstelijk zijn geweest voor de vereniging en bood hen geschen ken aan. De geestelijk adviseur, pa ter Theodules en de overste van het capucijnenklooster, pater Ireneus, waren eveneens aanwezig om het be stuur te feliciteren. Even werd een domper op de feestvreugde* gezet, toen bekendgemaakt werd, dat de voorzitter deze avond voor de laat ste maal zijn functie uitoefende. De secretaris, de heer K. Tendijclt sprak namens de ganse vereniging zijn te leurstelling uit over het vertrek van de voorzitter, die in verband met 'n nieuwe werkkring, naar Temeuzen verhuist. Op een der in januari te geven bonte avonden zal de heer Hallegraef officieel afscheid nemen. BEGIN VAN BRAND Voorbijgangers zagen plotseling rook opstijgen uit de woning van de heer C. S. aan de Voorstraat te Groede. Zij waarschuwden ge schrokken de ambtenaren van de gemeentesecretarie, die de brand weer alarmeerden. Deze was zo snel ter plaatse, dat met een blus- apparaat het vuur kon worden bedwongen. Het bleek, dat een ka pokmatras op de zolder in brand was geraakt. De oorzaak was on bekend. SERENADE VOOR JARIGE.... De voorzitter van de muziekvereni ging „Concordia" in Krabbendijke, de neer M. L. Markusse, is zestig jaar geworden. Zijn muzikanten brachten hem een serenade, waarbij oOk de jeugdige leden van de drum band hun beste beentje voorzetten. RAKETBOMMEN GEVONDEN... Op het bouwland van de heer H. I. Gijsouw in Cadzand werden tijdens werkzaamheden twee rabetbonimen te voorschijn gebracht. De mijnop- ruimingsdieust werd gewaarschuwd om deze projectielen uit de laatste oorlog onschadelijk te maken. van de drie andere lagere scholen in Yerseke hadden de heer J. Jonk heer hoofd van de School met de Bijbel afgevaardigd, die met een kort woord de collegiale gelukwensen overbracht. Ook de besturen van de andere schoolverenigingen waren bij deze opening aanwezig, ,,'t Is een pracht van een school", was de kwalificatie, die de heer J. de Blaay hij sprak namens het bestuur van de u.l.o.- school en de zondagsschool aan het nieuwe gebouw gaf. De afge vaardigde van de Vereniging voor De kolendampvergiftiging te Zierikzee Slecht functionerende kachel was oorzaak De Arbeidsinspectie te Breda, afde ling Veiligheidswet, heeft een onder zoek laten instellen naar de kolen- dampvei'giftiging, die zich dinsdag in de Christelijke Nationale School in Zierikzee heeft voorgedaan. Men is tot de ontdekking gekomen, dat een schuif van één der kachels niet goed functioneerde. Hoewel de kachels niet behoefden te worden verwijderd, heeft het schoolbestuur besloten deze te laten vervangen door gaskachels, die ook reeds in de andere lokalen worden gebruikt. Vermoedelijk zul len de onderwijzer en de kinderen, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, zaterdag naar huis kunnen terugke ren. Beslag op „Nicky" opgeheven Het beslag op het Liberiaanse vracht schip Nicky", dat voor reapratie in Vlissingen ligt, is opgeheven. Het schip werd op verzoek van de eige naar van de kustvaarder „Schippers- gracht" vorige week in beslag geno men, daar het bij de storm van 27 oktober van zijn trossen lossloeg en de kustvaarder beschadigde. Auto reed na aanrijding te Yerseke door Woensdagmorgen werd op de Molen- dijkseweg te Yerseke de aldaar lo pende kantonnier H. uit Kapelle aangereden door een te veel rechts rijdende personenwagen, die hierna is doorgereden. De heer H. kwam er met enkele lichte verwondingen en kleerscheuren af. De politie heeft de zaak in onderzoek. VANDAAG. Middelburg Electro: „De blauwe en gel". .19, 21.15 uur, 18 jaar. De Een dracht: vergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 20 u. Schuttershof: uitvoering turnvereni ging „Wilhelmlna", 20 uur. Chr. Landbouwschool Noordbolwerk 35: leerUrachtendag chr. landbouwhuis- houdscholen, S.30 uur. Vlissingen Luxor: „Dwars door de hel", 20 uur, 11 jaar. Alhambra: „Het gebeurde op klaarlichte dag", 19 en 21 uur, 18 jaar. Britannia: Ontspan ningsavond V.A.R.A., 20 uur. Britan nia: Film middag Z.V.IL, 14 uur. Goes Grand: „Het gebeurde op klaar lichte dag", 20 uur, 13 jaar. Land bouw: feestavond Sint Antonius, 20 uur: Prins van Oranje: feestavond Togo, 20 uur; Stadhuis opening toon zaal Zeeuwse Beschuttende Werk plaatsen, 10.30 uur; Prins van Oranje: Bijeenkomst Fed. Beschuttende Werk plaatsen In Zeeland, 14 uur. Open bare Leeszaal Vlasmarkt-WJjngaard- straat: ledenverg. vereniging openbare lees?, en bibliotheek, 20 uur; aula chr. lyceum: jaarverg. vereniging voor C.M.V.H.O., 18.16 uur. Inspecteur van het lager onderwijs hees vlag voor de ingang in top Vol belangstelling was de jeugd van Yerseke donderdagmiddag in de Mo lenlaan present, toen daar het glóed- nieuvje gebouw van de Hervormde schoolvereniging in gebruik werd ge nomen. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) POPELEND VAN ONGEDULD stond donderdagmiddag een handjevol kinderen in dc Molenlaan te Yerseke te Wachten op het grote moment: het hijsen van de driekleur voor de nieuwe hervormde school. Zij wilden bet ogenblik van de officiële opening van het splinternieuwe gebouw, dat zij vandaag zullen „innemen", niet missen. En na 'n tijdje werd hun wach ten beloond, toen de inspecteur van het lager onderwijs, mr. L. G. Wolf uit Goes de vlag in top hees. Een openingsdaad, die met een hartelijk applaus van de talrijke genodigden werd beloond. Zo hebben de 165 leerlingen van de heer P. A. Verdonk het hoofd van de school en zijn staf van personeel een licht en modern onderkomen gekre gen, waarover de lof op deze middag in alle toonaarden werd bezongen. Vele uurtjes zullen de jongens en meisjes in de vijf leslokalen en de ruimte voor handenarbeid nog door brengen. „En dat zal zeker met ple zier gebeuren", zo werd door ver schillende sprekers op deze feestmid dag nadrukkelijk verzekerd- Het gebouw aan het Kerkplein in Yerseke was te klein geworden. Dat bewees de houten barak, waarin een klas leerlingen was ondergebracht, zonder omhaal. En dat alles: de mi sère met de ruimte, het woekeren met de lokaliteiten en alle andere problemen daaraan verbonden, is nu afgelopen. Daarom waren vele vertegenwoor digers en genodigden naar het oes ter- en mosseldorp getogen om in de vreugde van liet bestuur van de her vormde schoolvereniging te delen. vaardigden, die later in de vorm van een lange rij sprekers liun g lukvvensen kwamen aanbieden. Moderne scholen Na de symbolische opening voor de ingang was het de heer A. Schout, die als deputaat van het provinciaal bestuur het spit van de feesttoespra- ken afbeet. Hij herinnerde aan de eerste besprekingen, die over de nieuwbouw zijn gevoerd en verklaar de met voldoening, dat het Yerseke was gelukt enkele zeer moderne schoolgebouwen neer te zetten, zijn felicitatie betrok het lid van G. S. ook het gemeentebestuur. De heer Schout haalde in het vervolg van zijn toespraak een woensdag in de P.Z.C. gepubliceerd artikel aan, waarin het probleem van het ontbreken van gymnastieklokalen in verschillende Zeeuwse gemeenten werd aangesne den. „Met instemming heb ik dit ar tikel gelezen", aldus de heer Schout, die aan deze opmerking de hoop ver bond, dat Yerseke binnen niet al te lange tijd ook over een behoorlijke outillage voor de lichamelijke opvoe ding mag beschikken. Daarentegen verklaarde hij toch verheugd te zijn, dat de scholenbouw tot nog toe Yerseke heeft geprevaleerd. „Ik hoop dat de materiële aanwinst, van het nieuwo schoolgebouw ook een geestelijke vooruitgang tot stand mag brengen", aldus de inspecteur van het lager onderwijs, mr. L. G. Wolf. Deze spreker ging nog wat die per in op het grote belang van sfeer en omgeving voor een goede voi van onderwijs. Hij sprak de hoop uit dat het onderwijzend personeel^ een juiste overeenstemming mag vinden 'tussen de nieuwe inrichting van de school en het onderricht. Tenslotte prees de heer Wolf de „bijzonder ge slaagde creatie van architect ir. P- J. 't Hooft", zoals hij de aanwinst van de hervormde schoolvereniging noemde. „Pracht van een school De volgende felicitatie was van het gemeentebestuur. Wethouder D. van Boven was van dit college de tolk. De heer W. Vogel, die namens de kerkeraad van de Hervormde Kerk sprak, overhandigde bij zijn geluk wens aan de voorzitter van het schoolbestuur een bijbel. De hoofden Advertentie Met het in top hijsen van de drie kleur heeft de inspecteur van het la ger onderwijs, mr. L. G. Wolf, don derdagmiddag de nieuwe hervormde school van Yerseke geopend. (Foto P.Z.C.). neem bij pijn het zekere voor het onzekere:' AKKERTJES flitsen de pijn weg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2