dohyfral PAS Mr. F. de Graaffmet huidige regels voor lonen kan worden gewerkt AMSTLEVEN levensver. DE BESTE REEP ■a.gM.lr.1 WEER STREEKDERBY TUSSEN MIDDELBURG EN VLISSINGEN ,DE BUURT" VOL KRITIEK OP MAN VAN „MAGERE JOSJE" gen" »compleet« J0 DE R00 DOET IN GENT SCHAT AAN ERVARING OP voor verkoudheid I TWEEDE KAMER BESLOOT TOT HOGERE KINDERBIJSLAG 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 REDE VOOR RADIO EN VOOR WERKGEVERSVERBOND Waarschuwing voor overbesteding door stijging van arbeidskosten Mc. F. II. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal sociaal werkgevers verbond, gelooft dat thans met de combinatie van algemene aanwijzing der regering voor hantering der gedragsregels voor de gewijzigde loon politiek, de nadere verduidelijking der regering en de brief daarover van de Stichting van de Arbeid, een geheel van gedragsregels is ver kregen, waarmede althans voorlopig" lean worden gewerkt. De heer De Graaff deelde dit mede in een causerie die hij gisteren in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" voor de radio heeft gehouden. De voorzitter van liet C.S.W.V. zei het teleurstellend te hebben gevon den dat de regering in de afgelopen zomer niet gevolgd heeft het op dit punt unanieme advies van de Sociaal Economische Raad. Raad van april waarin in beginsel een al gemene huurverhoging met vijfen twintig procent per 1 april 1960 werd geadviseerd. Globaal geschat kan worden gesteld dat na de twintig procent huurverhoging voor vooroor logse goede arbeiderswoningen nog tenminste veertig procent verhoging van de thans per 1 april verhoogde huren nodig zal zijn om te komen tot wat thans vóór deze woningen als een toekomstig evenwichtshuurniveau kan worden berekend. De voorzitter van het C.S.W.V. wees er op dat de nieuwe huurbïj- slag die op 1 april volgens de plannen van de regering zal gaan gelden belangrijk hoger zal uit vallen dan de vorige. De mini mum-bijslagen zijn n.l. 0,90, 1.15 en 1,40 hoger. Ook al dient dit gedeeltelijk ter compen satie van de verhoging met twee cent van de melkprijs en om min der verschil te maken tussen de gemeenteklassen, hiervan is toch het gevolg dat iedere werknemer op weekloon hierdoor nog een kleine reële verbetering in zijn loon zal ontvangen. De heer De Graaff vroeg zich niet zonder bezorgdheid af of de ontwikkeling in 19(50, nu tal van loonvoorstellen die aan het college van rijksbemiddelaars worden voor gelegd de combinatie Inhouden van enige loonsverhoging en een begin Aan werktijdverkorting, niet zal gaan leiden tot opnieuw een overbesteding in de consumptiesfeer. Bovendien zou door een te sterke stijgingvan de arbeidskosten de exportpositie van Nederland en daarmede de werkgele genheid gevaar lopen. Het laat zich aanzien, zo zeide de heer De Graaff verder o,m., dat voor het vraagstuk van de loongrenzen in de sociale verzekering een oplos sing is gevonden die voor het gehele bedrijfsleven aanvaardbaar is en die wellicht ook door de regering kan worden overgenomen. Moeilijker slaat het er nog voor met het zie kenfondsprobleem en de herziening van de invaliditeitsverzekering. De oplossing voor het eerste zal naar de mening van de heer De Graaf ge vonden moeten worden in een tussen vorm tussen een volstrekte verplichte en een gehele vrijwillige verzekering. De totstandkoming van een moderne invaliditeitsverzekering wordt nog door enige'- moeilijkheden vertraagd die samenhangen met de gecompli ceerdheid van deze materie. In zijn gisteren voor de in het Kur- Afwisselend droog- en stoom- strijken zonder wachten met de Staat koopt twaalf Fokkervliegtuigen (Van onze parlementaire redacteur) De regering zal twaalf Fokkervlieg tuigen (negen Troopships en drie Friendships) met bijbehorende radio- en navigatieultrustmg, vliegtuigon derdelen en gronduitrusting aanko pen ter vervanging van de Dakota's, die thans in gebruik zijn bij de Ko ninklijke Luchtmacht. De totale kos ten daarvan zijn geraamd op 37.110.000. De Tweede Kamer vo teerde daarvoor in haar dondei'dag gehouden vergadering zonder' beraad slaging en zonder hoofdelijke stem ming op de begroting van 1959 een bedrag van 16.563.000. De rest van de aankoopsom wordt gebracht ten laste van begrotingen van latere dienstjaren. Voorts verenigde de Tweede Kamer zich met een wetsontwerp, dat tot strekking heeft het vervallen te voor komen van de rechtspersoonlijkheid van stichtingen, die vóór 1 januari 1957 zijn opgericht, waarvan de stichtingsakte ontbreekt én waar voor niet binnen drie jaar een nota riële akte is verleden, die dit manco opheft., 9 In de eerste negen maanden van 1959 zijn in Frankrijk bij verkeersongelukken op de weg G124 mensen om het leven gekomen en meer dan 131.000 gewond, dat ia 300 doden meei' en ruim 1500 ge wonden minder dan in de overeenkomsti ge periode van het voorgaande jaar. Het aantal ongelukken ie ruim 2000 minder geworden. haus te Scheveningen aan de gang zijnde openbare algemene ledenver gadering van het centraal sociaal werkgevers-verbond uitgesproken jaarrede heeft de voorzitter, nog nadere aandacht besteed aan hetgeen hij even tevoren in de rubriek „Uit liét bedrijfsleven" voor de radio reeds had medegedeeld over actuele sociale politiek. Hij legde er de nadruk op dat de tot standkoming van een publiekrechte lijk orgaan op basis van vrijwillig heid moet geschieden en constateerde dat er sinds 1949 op het gebied der menselijke betrekkingen in de onder neming in Nederland veel is ge beurd en veel is bereikt. Verder stelde de heer De: Graaff vast dat het hoogtepunt van een uniform collectivisme, „dat wij heb ben beleefd en waartegen ik mij een aantal jaren geleden heb gekeerd" voorbij is. De heer De Graaff stelde voorts de medezeggenschap in het licht, her innerde er aan dat hij van het pro testantse denkbeeld hierover reeds eerder heeft gezegd dat het onwerk baar is en merkte op dat hij de so cialistische conceptie hierover ook on uitvoerbaar acht en bovendien ont daan van een deugdelijk fundament. Het centraal sociaal werkgevers verbond acht medezeggenschap in de zin van medeweten en medespreken een eis van de hedendaagse tijd. Bij het bespreken van verscheide ne van de genoemde punten ves tigde de heer De Graaff er bij het behandelen van de huurcom- pensatie-maatregelen nog de aan dacht op dat het verbond geen voorstander is van het werwerken van de nieuwe huurbijslag in dc lonen. Vervolgens heeft de heer Roger do StaercRe, afgevaardigd beheerder van het Verbond der Belgische Nij verheid in een rede enkele beschou wingen gegeven over de ontwikke ling van de Europese Economische Gemeenschap. Koeperman - Van Dijk voor remise: 4-4 Strijdlustige Nederlander speelde fel op de winst - Wereldkampioen Koeperman en zijn uitdager, onze Landgenoot ir. Van Dijk, houden gelijke tred in hun tweekamp met de wereldtitel als in zet. Ook de vierde partij, die even als voorgaande drie In Kiev werd ge speeld, eindigde in remise ditmaal bij de 59e zet zodat de stand thans Is 4-4. Van de eerste zet af ontwikkelde zich een felle strijd, waarin beiden scherp op winst speelden. De Neder lander nam het initiatief tot een ge compliceerd, maar ook gewaagd spel letje. Uit zijn moedige rooftochten op beide vleugels bleek overduidelijk dat Van Dijk er ditmaal alles op zou zetten om tot de overwinning te ko men. Tegenover de van strijdlust bla kende Nederlander maakte de Rus, die een afwachtende houding aan nam, een zeer kalme indruk. Koeper man beperkte zich tot het verster ken van zijn verdediging. In vrijwel gelijke positie kwamen beiden uit de openingsstelling en het was moeilijk te definiëren, wie er het gunstigst voor stond. Vertrouwende op zijn intuïtie bleef Van Dijk in de aanval en bouwde zijn stellingen ver der uit, waarbij hij zijn tegenstan der tot afruil van een aantal stukken dwong. De spanning nam hierna iets af en toen de partij in rustig water kwam, zat er wederom niet meer in dan een remise. In een vredelievende stemming, die veel verschilde van de agressieve houding, die Van Dijk voordien had aangenomen, besloten de heren tot een puntenverdeling. ZEEUWS-BRABANTS AMATEURVOETBAL Goes verdient betere plaats Na een onderbreking van enkele ja ren beleeft Zeeland eindelijk weer één van zijn belangrijkste streekder- by's voor de competitie: Middelburg Vlissingen. Ongetwijfeld zullen de toeschouwers zondagmiddag in dich te drommen rond de lijnen staan als deze twee rivalen in de Zeeuwse hoofdstad tegen elkaar aantreden... Een prognose voor deze wedstrijd is altijd al een moeilijke zaak geweest, maar in deze competitie Is het hele maal een hachelijke onderneming. Middelburg mag zich immers tot de sterksten rekenen, terwijl altijd nog niet duidelijk is, wat men nu precies aan Vlissingen heeft. Een gelijk spel lijkt hier dan ook de prognose bij uitstek... Een voorspelling is bovendien moei lijker omdat nog niet bekend is in welke opstelling de ploegen in het veld zullen komen. Beide teams kam pen namelijk met blessures. Bij Mid delburg zal half speler Lindenberg, die zondag geblesseerd raakte, waar schijnlijk niet binnen de lijnen ko men. Zeker is echter, dat aanvaller Wim Groenewege de Middelburgse voorhoede weer zal versterken... De grootste vraag bij Vlissingen is of Piet Baart thans nog in de ongevallenwet zondag het doel zal verdedigen... Ook is het mee spelen van Jan de Nooijer en Doek Verhulst nog lang niet ze ker. Zo men ziet: vraagtekens ge noeg. Duidelijk is echter, dat het hier om een strijd gaat tussen twee teams met sterke verdedi gingen, maar zwakke aanvalslï- nies- Veel doelpunten zullen er wellicht niet vallen. Ondertussen heeft Hulst zich dus op- PROGRAMMA Eerste klas C BrabantiaTop (3).; HéérSC Em ma (2); De SpechtenAlliance (1); HoensbroekMOC '17 (1); Roer mondSC Irene (2); BoxtelWil- helmina '08 (3).; Tweede klas B TSCRAC (1): DOSKO—Hulst (2). Terneuzen—-BSC (1): Middelburg Vlissingen (3); GoesRoosendaal (3) Rood Wit WInternos (2). Derde klas D RCSSteenbergen (2); Zierikzee Axel (1); HontenisseRKFC (1); HalsterenCorn Boys (2); Odio Meto (3). Vierde klas G NoordhoekOude Molen (2); Hans- weertse BoysCluzona 1De Schutters—Nieuw Borgvüet (3); Kaaise Boys-SC Gastel (1); NSV Grenswachters (3). Vierde klas H Ria W's Heer Arendskerke (3), BreskensLuctor (1); ClingeLc- wedorpse Boys (2); SteenYerscke (3); BiervlietOostburg (1). Reserve le klas PSV IIITaxandria II; Vlissingen II Middelburg H; Helmondia III Noad III; Willem Iï IIIBrabantia II; BW HI—NAC III. Reserve 2e klas B Zeeland Sport IIGoes II; Alliance IIHulst II; Vlissingen IIIHonte nisse H; Goes IIIRoosendaal II i Middelburg HIDosko II. nieuw als de belangrijkste Zeeuwse troef in de tweede klas B aange diend en dat zal zondag tegen DOS KO ook wel zo blijven. Het staat vrijwel .als een paal boven water, dat Terneuzen zondag op eigen veld gaat winnen: tegenstander is name lijk hekkesluiter BSC. Goes kvijgt het uitstekende Roosen daal op bezoek, dat onder meer reeds van Middelburg en Vlissingen won. Ogenschijnlijk ziet het er dus ook voor Goes somber uit... De Bevelan ders hebben echter een betere ploeg "1st doet J tenminste een gelijk spel. Van het verdere programma is Zie rikzeeAxel veruit de belangrijkste wedstrijd voor Zeeland. De thuisclub lijkt ons ln deze strijd voor de derde klas D favoriet. In de 4e klas G ver dient Hansweertse Boys meer dan de slechtste plaats, en daarom moet ze ker van Cluzona gewonnen worden. Dr. Schweitzer bezocht prinses Wilhelmina Op het ogenblik vertoeft in ons land de 85-jarige dr. Albert Schweitzer. Hij bezoekt een aantal vrienden en kennissen en reist zodoende van de een naar de ander. Zaterdagmorgen zal hij in Rotterdam zijn. Voor zover bekend zal hij die dag ons land weer verlaten. Ih de afgelopen dagen was hij jn Brussel en daarvoor in Parijs. Woensdag heeft dr. Schweitzer in de Belgische hoofdstad een prijs van een miljoen Franse francs in ontvangst genomen van de Joseph Lemaire Stichting. Deze werd hem toegewe zen voor de 45 jaar, die hij in Lam- barene heeft doorgebracht en voor het werk dat hij daar ten behoeve van de zieken heeft verricht. Donderdagmiddag heeft H.K.H. Prin ses Wilhelmina prof. dr. Albert Schweitzer op paleis Het Loo ontvan gen. Zij heeft van drie tot vier uur een onderhoud met hem gehad. Door opheffing van de huurcontrole is het huurpeü in Finland het laatste Jaar met elf procent gestegen. AMSTERDAMSE RECHTBANK Kroongetuige Ze kreeg meteen lip op stuk Bij de voortgezette behandeling van de moord op „magere Josje" zijn gisteren tal van bekende figuren uit de Amsterdamse „zware penoze" als getuigen gehoord. Kroongetuige was Arthur M. P. van 't Riet, een 28-ja- rige bakker-kelner uit Hilversum, die deze affaire daterend van zondag 11 augustus 1957, begin van dit jaar op nieuw aan het rollen bracht nadat 't onderzoek aanvankelijk was dood gelopen, en op grond van wiens me dedelingen Josje" s echtgenoot, Joop S., de verdachte in deze zaak, toen werd gearresteerd- Arthur van R. heeft in het vooron derzoek gezegd, op 11 augustus 1957 gezien te hebben hoe Joop zijn vrouw het keldertje aan de Oude Zijds Ach terburgwal insleurde, iets waarover Joop zelf nooit met een woord gerept heeft. Van R. vertelde gisterenaan de rechtbank in de bewuste nacht op stap te zijn geweest. „Ik heb ge probeerd in de wagen van mijn broer te gaan slapen, maar de auto was afgesloten, vandaar dat ik op een paaltje ben gaan zitten aan de overkant van de gracht. Ik was moe, want ik was al vanaf vrijdag aan de zwier. Ik zag dat ze (Josje) de deur open deed en van Joop onmiddellijk lip op stuk kreeg, zal ik maar zeg- Niet anoniem Op de vraag van de president wat het laatste was dat hij gezien heeft antwoordde getuige; „Dat hij de po litie haalde. Toen ben ik naar Hilver sum gegaan. Alleen met mijn moe der heb ik erover gesproken"- President: „Eerst vijftien maart 1958 hebt U een brief gestuurd aande procureur-generaal. In tegenstelling met wat hierover is gepubliceerd: dit is geen anonieme brief geweest". Op de vraag van de raadsman, mr. Keu- ne, aan deze getuige, waarom die zijn brief schreef, antwoordt de presi dent: „Dat hebt U al gehoord, mijn heer Keune. „Dat was voor zijn eigen zaak". Doodsbang Uit de verdere getuigenverklarin gen bleek, dat de verdachte aller minst de sympathie van. „dé buurt had. De meesten a'ehtten het heel aannemelijk dat Joop .S., de moord had gepleegd. Magere Josje was volgens hen „doods bang" voor haar echtgenoot, die haar al vaker naar de,keel was gevlogen- „Haring-Arie" een 36-jarigo haring- koopman zei: „Hij was in staat hei melijk het mes in je rug te steken". Deze getuige voegde eraan toe: „Wij van de wallen zijn er niet op nit om S. de pot in te helpen, maar als hij het gedaan heeft, moet hij zijn ge rechte straf hebben". De behandeling van deze zaak wordt vandaag voortgezet met het horen van nog méér buurtbewoners. (Advertentie) to vitaminen 12 mineralen. De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 PHILIPS-DUPHAR I N.V. EERSTE GROTE ZESDAAGSE Samen met Belg Palmans thans op de zesde plaats De Gentse wielerbaan, beter bekend onder do naam „het kuipje" was don derdagavond geheel gevuld met vrie- lersnpporters, die kwamen kijken hoe luin favorieten het er op de vier de avond van de zesdaagse zonden afbrengen in do spectaculaire strijd achter de dernies. Onder die duizen den supporters bevond zich ook een aantal Zeeuwen, die speciaal naar Gent waren gekomen om de jonge Jo dc Roo uit Schore aan to moedi gen. Zoals bekend rijdt deze Zeeuwse ren ner zijn eerste grote zesdaagse tus sen prominenten als Schulte, Van Steenbergen, Darrigade, Van Looy en nog een 20-tal andere renners van naam. De Roo, die een koppel vormt met de jonge Belg Jan Palmans slaat tussen die groten helemaal geen gek figuur. Na een normaal begin kreeg hij de tweede avond door onvoldoen de getraindheid met een inzinking te kampen. Na de Antwerpse zesdaagse voor jongeren, nu zes weken geleden, had hij namelijk alleen een uurwed strijd in Brussel gereden en ■gewon nen, maar daarna was hij niet meer op de piste geweest. De inzinking was oorzaak, dat hij woensdagmor gen tegen een achterstand van 11 ronden op de leiders aankeek. Maar toen begonnen zijn benen weer soe peler te draaien. Woensdagmiddag stond hij nog op 8 ronden, woensdag avond op 5 en donderdagavond was die achterstand zelfs teruggebracht tot twee ronden. Op dat moment be zette hij met zijn maat de eervolle zesde plaats. „Ik moet echter nog veel leren" zo bekende hij eerlijk. „Als je volop in de jachten zit en je niaakt een kleine fout bij het aflos sen, of je let even niet goed op dan lig je gelijk een halve ronde achter. En ga die maar eens inhalen tegen doorgewinterde zesdaagse-ren- ners". Hun soigneur, Stan Lauwers, va der van de onlangs verongelukte renner Willy Lauwers was best over zijn pupillen tevreden. „Voor de ere-prijzen komen ze hier nog niet in aanmerking", zo zei hij, „maar ze doen een schat van er varing op". Hij vond het wel twee verschillende naturen. „Waar de een (De Roo) te kalm is, h'eeft de ander (Palmans) teveel zenuwen", zo oordeelde hij. „Maar allebei eten ze dat de stukken eraf vliegen". Beide jonge coureurs zagen tegen de derny-koers van don derdagavond op als tegen een berg. Jo de Roo hield zich echter uitste kend en eindigde in zijn 20 km-serie op de derde plaats met slechts 'één ronde achterstand op winnaar Sor- geloos. Palmans, die nog nooit ach ter een demy had gereden, moest toestaan dat seriewinnaar De Kaboo- ter hem negen maal voorbijstoof. Maar hij was beslist niet de enige want ook andere en meer bekende renners werden op vele ronden ge fietst. „Good old" Gerrit Schulte was bijzonder goed op dreef. In de pun- tenserie klopte hij de beide Belgische Rikken (Van Steenbergen en Van Looy) alsof het met zijn 44 jaar dc gewoonste zaak van de wereld was. Inmiddels blijkt wel dat Jo dc Roo op de goede weg is. Ook do exploi tanten van wielerbanen beginnen op hem te letten. Voorlopig is hij gecon tracteerd voor een 3-uurs koppel wedstrijd met Palmans in Kopenha gen en voor een tweetal baanwed- strijden in het Antwerpse sportpa leis. Heem tijdig- KEELTABLETTEN doosje met 60 tabletten In verband met stijging melkprijs (Van onze parlementaire redacteur) Van 1 oktober 1959 af, dus met te rugwerkende kracht, zal de kinder bijslag ingevolge de kinderbijslag wet bedragen 60 cent per kind per dag voor het eerste bind; 67 cent per dag per kind voor het tweede en der de kind; 93 cent per kind per dag voor het vierde en vijfde kind en 104 cent per dag voor het zesde en elk volgende kind. Op het ogenblik zijn deze bedragen respectievelijk 58 cent 65 cent, 91 cent en 102 cent. Deze verhoging zal liet rijk voor het vier de kwartaal van 1959 ongeveer 3.3 miljoen gulden kosten. De kinderbijslag voor rentetrekkers wordt met ingang van dezelfde da tum voor: eerste kinderen 15.80 per maand; voor tweede en derde kinde ren 17.65 per maand; voor vierde en vijfde kinderen 24.50 per maand en voor zesde en volgende kinderen 27.40 per maand. Thans zijn deze bedragen onderscheidenlijk 15.30, 17.15, 24 en 26.90. Voor het vierde kwartaal van 1959 komt hier voor ten laste van het rijk een be drag van 80.000. De kinderbijslag ingevolgd de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandi gen wordt met ingang van 1 oktober .1959 voor het derde kind de nood wet kinderbijslag kleine zelfstandi gen geeft aanspraak op kinderbijslag te rekenen van het derde kind verhoogd van 36 cent per dag tot 38 cent per dag en voor het vierde en elk volgend Kind van 53 cent tot 55 cent per dag. Deze verhoging kost het rijk over het laatste kwartaal van 1959 40.000. Aangezien er tussen de kinderbijslag voor de rentetrekkers en de kinder toelage voor de gepensioneerden een nauwe binding bestaat, zal aan hen, die kindertoelage ontvangen ingevol ge de kinderbijslagwet voor gepen sioneerden eenzelfde verhoging wor den toegekend als aan de rentetrek kers, eveneens met ingang van 1 ok tober 1959. Dc kosten hiervan bedra gen voor het rijk over het derde kwartaal van 1959 35.000, De Tweede Kamer besloot don derdag tot deze verhogingen door de aanneming van een wetsont werp, waarin zij zijn vastgelegd. De verhogingen worden nodig ge oordeeld met het oog op de af schaffing van het consumenten- subsidie op d§ melk, die op 1 januari a.s. tot een eerste verho ging van de melkprijs leidt van twee cent per liter. De uitkering van de kinderbijslag geschiedt in het algemeen na afloop van elk kwartaal. Vandaar dat de rege ring de verhoging van deze bij slag reeds op l oktober 1959 laat ingaan. Plan-Roeanda Oeroendi in Belgische Kamer aanvaard Met 111 tegen 70 stemmen bij 1 ont houding heeft de Belgische Kamer van Afgevaardigden donderdag het door minister Do Schrijver ingedien de „emancipatieplan voor Roeanda Oeroendi" aanvaard. De socialistische afgevaardigden stemden tegen, ech ter meer om een technische kwestie: de leden van de Kamer van Afge vaardigden hadden namelijk hun exemplaar van het plan pas ontvan gen nadat minister De Schrijver het al in het huis had bekendgemaakt en toegelicht. Het plan voor Roeanda Oeroendi voorziet in het vervangen van de stamhoofdschappen door gemeen schappen en gemeenten, die in de eerste helft van 1960 gemeenteraads verkiezingen houden en in de tweede helft van dat jaar de meerderheid der leden van een „Nationale Raad" kiezen. Deze „Nationale Raad" wordt de kern waaruit het parlement van Roeanda Oeroendi moet groeien. fe De padvinderij in Finland heeft cle adviesraad voor het onderwijs verzocht het roken onder de schooljeugd te be perken. Zij heeft vastgesteld, dat er onder twaalf- en dertienjarigen al ge woonterokers voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 20