PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OE BILT Macmillan en Adenauer werden het eens over topgesprek en ontwapening Nieuwe haven verandert het „gezicht" van St-Annaland grondig.. KLUIZENAAR IN BRANDKAST BRITS-DUITSE BETREKKINGEN WORDEN THANS GOED GEACHT "V-- V*-. v A 'S f, TWEE CEYL0NESE MINISTERS VERDACHTEN IN MOORDZAAK 202e jaargang - no. 274 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoordred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. J 5 4 HJnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 „For he is a jolly good fellow" De Britse premier Harold Macmillan en de Westduitse bonds kanselier Konrad Adenauer hebben hun driedaagse besprekin gen in Londen en Chequers gisteren afgesloten. Dr. Adenauer hield vlak voor zijn terugkeer naar Bonn in Londen een pers conferentie, waar hij verklaarde dat hij met de Engelse premier een algemene overeenstemming tot stand had gebracht over de politiek voor de topconferentie, waarvoor de details op de wes telijke topconferentie in Parijs zullen worden uitgewerkt, en over de politieke beginselen van de ontwapening. De koude oorlog, het probleem Berlijn gezien in het groter ver band van een regeling voor de Duitse kwestie als geheel en de ontwapening moeten „aan de top" besproken worden. Adenauer heeft van Macmillan ge daan gekregen dat liij zijn plan voor een „uitdunning" van de strijdkrach ten In bepaalde zones van Midden- Europa heeft laten rusten. Verder kreeg hij de toezegging dat Enge land vasthoudt aan de rechten van de westelijke geallieerden in Berlijn. Dr. Adenauer, die overigens niet na mens de overige landen van de Eu- romarkt wilde spreken, heeft Mac millan verzekerd dat hij ervan over tuigd is dat de economische blok vorming niet mag leiden tot diep gaande economische geschillen. Berlijn deel in het geheel van problemen en oplossingen Adenauer las zijn verklaring Dr. voor in een kamer van het Londense Dorchester Hotel, dat hij op weg van Chequers, het buitengoed van de Britse premier naar 't Victoria Sta tion even aandeed voor de perscon ferentie waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Woensdagavond was hij uit Londen naar Chequers f;ereisd, met zijn minister van bui- enlandse zaken Von Breiïtano en de groep adviseurs. Na de lunch keerde hij donderdag terug naar Londen. Na de verklaring werden er veel vragen op dr. Adenauer afgevuurd. De Duitse oostgrens? Een vraag stuk dat moet wachten tot een vre desconferentie, zei Adenauer. Over de Pools-Duilse betrekkingen was niet gesproken. Op de vraag of er sprake kan zijn van een tussentijd- In Rotterdam tien gewonden bij botsing Op het kruispunt Zuiderparkweg Oldegaarde te Rotterdam zijn een busje en een personenauto niet elk aar in botsing gekomen, waardoor tien mensen zijn gewond. Acht van hen werden naar het ziekenhuis over- febracht. n het busje zaten zeven mensen. De 53-jarige voorman J. Struik uit Zwijndrecht kreeg een schedelbasis- fractuur, de 25-jarige voorman A. Huismans, eveneens uit Zwijndrecht een gebroken been. Vier andere in zittenden werden licht gewond. De ze waren afkomstig uit Rotterdam, Dordrecht en Zevenbergen. De be stuurder werd ter plaatse door de G.G.D. behandeld. Twee inzittenden van de personen auto, de 47-jarige uitvoerder J. S. van der Spek uit Rotterdam en diens 24-jarige zoon, een classifi ceerder, liepen een hoofdwond en schouderfracturen op. De derde in zittende van deze auto werd licht gewond. Bij gelegenheid van het tienjarig be staan van de raad van Europa publiceert de voorlichtingsdienst dezer Instelling een uitgave in twaalf talen van het „klein handboek", dat ln kort bestek de ge schiedenis, de structuur, de aotiviteit en de resultaten van het werk van de raad van Europa weergeeft. se oplossing voor het vraagstuk Ber lijn antwoordde de bondskanselier: „Een oplossing van de Berlijnse kwestie moet onderdeel zijn van het gehele complex van problemen en oplossingen". De Bondsrepubliek, zei dr. Adenauer, heeft geen geld voor kernwapens en wil ze trouwens niet hebben. Maar wel wil Duitsland „moderne projec tielen" om zich tegen aanvallen uit de lucht te verdedigen. Na zijn persconferentie vertrok de bondnkanselier naar Bonn. Cir ca 300 mensen waren bij zijn ver trek uit Londen naar het vlieg veld Gatwick aanwezig. Voor de trein wegreed zongen zij: „For he is a jolly good felloow". Stap naar de top Westduitse en Britse woordvoerders zijn ervan overtuigd dat de Brits- Duitse betrekkingen thans goed zijn en dat een nuttige stap voorwaarts is gedaan in de richting van een topconferentie. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen dat Adenauer en Macmillan hebben In gestemd met de suggestie van de Amerikaanse regering om eind april 1960 een conferentie op het hoogste Slan met de Sowjet-leiders te hon en. Er werd te Londen echter met nadruk op gewezen dat de Brits- Duitse besprekingen een uitwisseling van gezichtspunten waren en dat het niet de bedoeling was tot volledige overeenstemming te komen. Van Britse zijde is nog verklaard dat van gedachten is gewisseld over instelling van een gebied in Europa, waarin overeen te komen beperkingen aan de bewapening van Oost en West zouden worden opgelegd. Beide partijen zijn hier bij uitgegaan van het van veer tien mei ji. daterende westerse vredesplan, dat voorziet in de in stelling van een dergelijke zone né. de totstandkoming van een re gering voor geheel Duitsland. Amerikaanse staalarbeiders verwerpen werkgevers- voorstel De Amerikaanse arbeiders in de me taalindustrie die twaalf dagen gele den na een staking van 116 dagen weer aan het werk werden gestuurd, hebben donderdag het nieuwste aan bod van de werkgevers afgewezen. Dat aanbod was ondermeer dertig procent loonsverhoging per uur, ge spreid over een periode van drie jaar. ^VV\A^^AAAAAAAAV^VVSA/VVV\\\VV\A^VVVV\\VVWVVV^A Kluizenaar tegen wil en dank was donderdagnamiddag de kantoor employé J. de Boer, toen de deur van een kleine kluis in het kan toor van een groothandel aan de O. Z.-Voorburgwal te Amsterdam achter hem ln het slot viel: Groot was de ontsteltenis in het kantoor, toen bleek dat op de vraag „wie opent de kluis?" geen antwoord kwam, want niemand der aanwezigen had een sleutel. Politie en brandweer werden gealarmeerd, en brandwachts hakten een vuist groot gat in de betonnen \yand van de kluis. Daardoor werd de aan voer van frisse lucht verzekerd en contact gemaakt met de here miet. Intussen was een in het Gooi wonende bezitter van de sleutel van de kluis telefonisch opgetrommeld en deze reed in razend tempo naar Amsterdam. De politie had aan de grens der gemeente een po litiewagen in gereedheid gehouden om de man snel door de stad te loodsen, doch deze wagen behoefde niet meer in actie te komen. Toen de sleutel in het slot werd gestoken slaakten de kluizenaar en het kantoorpersoneel een zucht van verlichting. Een bloemenkweker in Bochum-Gerthe in West-Duitsland heeft dis eerste in West-Diiitsland de strijd tegen de koude aangebonden door middel van een Oostenrijks apparaat, dat over een oppervlakte van ZOO meter in het vierkant warme lucht over de bedden ■blaast. Als het „kanon" in actie is, draait het doorlopend om zijn as, zodat de warme lucht regelmatig verspreid wordt. *v-- X V*"*TV Apeldoorn zendt gelukwens en f 5000 naar Deventer (Van een correspondent) Donderdagmorgen is uit Apeldoorn een telegram naar Deventer gegaan, waarin deze stad van harte wordt gelukgewenst met het advies van de Commissie Spreiding Hoger Onder wijs en spreiding Technisch Hoger Onderwijs die Deventer hebben aan gewezen als de meest geschikte stad voor een nieuwe universiteit. Ook een chèque van 5000 is door Apeldoorn naar Deventer gezonden als een symbolische donatie voor het Deven ter Universiteitsfonds. Burgemeester A. L. des Tombe deed het voorstel donderdagmorgen in de' gemeente raad, daarbij herinnerend aan het in nige contact dat Apeldoorn en Deven ter steeds hebben gehad over samen werking en taakverdeling. „Nu De venter is aangewezen, mogen wij ons gelukkig prijzen", zei mr. Des Tom be, „want de invloed van een univer sitair centrum zo dichtbij strekt zich ongetwijfeld ook uit over onze stad". O Denemarken zal Albert Schweitzer op diiens 85ste verjaardag de uitrusting ge ven voor een tandheelkundige kliniek in Lambareno. Schweitzer wordt op 14 Januari 85. DE AANSLAG OP PREMIER B AND ARAN AIKE Nauwe betrekkingen met boeddhistische geestelijken Gisteren zijn op Ceylon de voor malige minister van gezondheid mevrouw Wimala Wijewardene en Richard de Zoysa, een broer van de huidige minister van fi nanciën gearresteerd in ver band met de moord op de vroe gere premier Bandaranaike. Deze arrestaties zijn een gevolg van de bekentenis die de van moord verdachte boeddhisti sche monnik Somarama Thero heeft afgelegd. Hij deed dit za terdag tegenover de hoogste po litieautoriteit van Colombo. De A.N.W.B. heeft aan een aantal gemeenten in ons land parkeerschij- ven gezonden voor 't nemen van proe ven op plaatsen waar parkeerbeper- kingen gelden. De schijf 1 in het buitenland reeds geruime tijd in ge bruik kan door de automobilist af gesteld worden op de tijd waarop hij zijn wagen neerzet; wanneer hij het apparaatje dan tegen de zijruit plaatst kan 'n controlerende ambte naar zonder moeite constateren of de bewuste autobezitter te lang gepar keerd staat. Door een bepaalde kleu- renscliikking van de verschillende onderdelen van de schijf is reeds op vrij grote afstand een eventuele een wachtverbod Viermaal groter dan oude haven VERSCHOLEN achter een zware dijk, die tegelijkertijd bescherming biedt tegen de westelijke winden, ligt noord oostelijk van de kom der ge meente St.-Annaland de nieuwe gemeentehaven. Enkele maan den geleden is deze haven aan het natte element toevertrouwd en sedertdien is het dagelijks een komen en gaan van binnen vaartuigen, die handig manoeu vrerend de nu nog nauwe trech ter aan de ingang van de haven in- of uitvaren. De schippers- bevolking van St.-Annaland is bijzonder tevreden met de iiïeu- we haven, die vier maal groter is dan het oude, vertrouwde ha ventje. Sommigen beteuren het dat het pitteroreske van de vroegere haven is verdwenen, maar men heeft alleszins be grip voor de grote verbeterin gen, die de uitvoering van dit project voor het varende deel van de bevolking heeft meege bracht. Over enkele jaren is St- Annaland de enige plaats op het eiland Tholen met een haven voor de vrachtvaart. Scherpenisse en Sint-Maartensdijk hebben hun haven al verloren en de volgende plaats, waar deze veilige ligplaats voor schepen gedoemd is te verdwijnen, is Stavenisse. Men is er overigens bij de aanleg van de nieuwe gemeentehaven van St.-Annaland van uitgegaan, dat in deze plaats de vrachtvaart van het gehele eiland Tholen zal worden ge concentreerd. Schippersbevolking is enthousiast St.-Annaland heeft deze haven niet alleen gekregen, omdat de andere plaatsen op het eiland hun havens verloren. Integendeel! Tijdens de ramp is gebleken, dat de kade, die met vloedplanken moest worden ver sterkt, geen voldoende bescherming bood. De oplossing, die rijkswater staat voor dit probleem had, was ra dicaal, maar afdoende: „Sluit de ou de haven af en laat een nieuwe aan leggen", zo ongeveer moet de formu lering hebben geluid. Het heeft toen nog wel even geduurd, voor de plannen „rond" waren, maar het re sultaat mag thans gezien worden. St.-Annaland is een ruime, goed geoutilleerde haven rijk, die een uit gaaf vergde van ruim f 1.000.000. De 73-jarige D. Theunlsse, die tot voor enkele jaren nog op zijn ei gen vaartuig voer, maar thans rustend-schïpper is, vindt de nieu we haven een hele vooruitgang. „Een prachthaven, een hele ver betering voor onze mensen", zei deze schipper". De schippersvrou wen moeten nu wel een paar hon derd meter verder lopen als ze in kopen in het dorp willen doen, maar dat weegt ruimschoots op tegen alle andere gemakken", be weerde hij. Havenmeester Ary Weijler (58) denkt er precies zo over. „De oude haven was niets. Nauwelijks twee schepen konden tegelijk worden ge laden of gelost. Straks, als de loswal van de nieuwe haven thans voor ruim éénderde gemaakt geheel klaar is, kunnen we zeven vaartui gen van liefst 50 meter lengte op hetzelfde ogenblik van hun vracht ontdoen", sprak hij niet zonder trots. Alles loopt veel soepeler en dat is 'n winstpunt voc standhouding. „Veel drukker dan in de oude haven Is het niet", vertelde ons havenmees- Zie slot pag. 2 kol. 5) Toch heffing strafport In verband met tegenstrijdige be richten omtrent de behandeling van binnenlandse brieven boven 20 tan. 40 gram, welke met een bedrag van 24 cent zijn gefrankeerd, deelt de P-T.T. mede, dat een besluit om bij de uit reiking van dergelijke brieven geen Êort te heffen, niet is genomen, ij frankering met 24 cent worden deze brieven dan ook met het mi nimum strafport van 10 cent belast. De maatregel om portheffing in het bedoelde geval achterwege te laten, werd onlangs wel in overweging ge nomen, doch niet tot uitvoering ge bracht. De brieven moeten gefran keerd zijn met een bedrag van 25 cent. Zese leden van het kabinet eisten gisteren de arrestatie van De Zoysa en dreigden „passende acties" te ondernemen als het niet zou gebeu ren. Een aantal hoge politieautori teiten heeft gisteravond vergaderd over deze eis tot arrestatie. De be slissing werd gistermorgen genomen nadat de vroegere Ceylonese rechter E. F. F. Gratiën in Colombo was aangekomen. Men heeft hem speciaal uit Londen laten overkomen om de Ceylonese regering te adviseren over de wijze waarop het proces tegen de moordenaar(s) zal moeten worden gevoerd. Mevrouw Wijewardene is een 51-ja- rige weduwe en ze wordt „de mooi ste grootmoeder van Ceylon" ge noemd. Al lang was zij een kleurrij ke en controversiële politieke figuur en afgelopen oktober werd zij door Bandaranaike als minister van ge zondheid afgezet. In het begin van dit jaar was zij lid van de socialis tische groep ministers die de ver wijdering uit de regering van een marxistische groep onder leiding van de voormalige minister van landbouw Gunawardene eisten en bewerkstelligden. Mevrouw Wijewardene stamt uit een familie die gestreefd heeft naar her stel van de historische boeddhistische tempel te Kelaniya in haar oude glo rie. Het hoofd van deze tempel is vo rige maand in verband met de moord op Bandaranaike gearresteerd. Dick de Zoysa had financiële belan gen in een scheepvaartmaatschappij waarvan het hoofd van de tempel te Kelaniyi een der oprichters zou zijn. In politieke kringen te Colombo is gezegd, dat door de arrestatie van Dick de Zoysa zijn broer, de minister van financiën, onmogelijk meer in functie kan blijven. Moedermoordenaar ter dood veroordeeld De Franse 56-jarige boer Robert Pons die samen met zijn 26-jarige minnares Tvette Reysset zijn 78-ja- rige moeder levend verbrandde, is donderdag door de rechtbank te Pe- rigueux ter dood veroordeeld. De vrouw kreeg levenslange dwangar beid. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking maar over wegend droog weer. Weinig verande ring in temperatuur en een matige tot krachtige zuidelijke wind. ZON ÉN MAAN 21 november Zon op 8.08 onder 16.42 Maan op 22.11 onder 12.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1