BRYLCREEM DOMBURGSE TURNVERENIGING KRIJGT FINANCIËLE STEUN P.Z.C.-KINDERVOORSTELLINGEN LET OP DE RAAMBILJETTEN BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! MARKTBERICHTEN WALCHEREN VRIJDAu N\j v xuivi&njti 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE (JOU RANT 5 GEMEENTERAAD DOMBURG Rijksgoedkeuring voor bouw scholen ontvangen De gemeenteraad van Domburg heeft donderdagavond besloten dc gymnastiekvereniging „Domburg" de helpende hand toe to steken in de vorm van een bijdrage van f 750. en een verhoging van de jaarlijkse subsidie met ingang van 1960 van i 50.op f 150.Het bestuur van do gymnastiekvereniging had zich met haar moeilijkheden tot de ge meente gewend toen de eigenaar van het zaaltje, waar drie avonden in de week wordt getraind, do huur wilde opzeggenj omdat hij wilde verbou wen. Reeds een jaar geleden was aan de gymnastiekvereniging meegedeeld, dat tot deze verbouwing zou worden overgegaan, zodat er geen plaats meer was voor de Domburgse tur ners en turnsters. De eigenaar was wel genegen de verbouwing nog een jaar uit te stellen maar vroeg hier voor een bedrag van f 3200.De raadsvoorzitter, mr. W. J. E. Crom- melin, was van mening, dat men de gymnastiekvereniging moest steu nen. De eigenaar stelt zijn zaaltje al sinds jaren voor de gymnastiekver eniging beschikbaar tegen een zeer lage huur. Het werk met de zware bruggen, bokken en andere gymna- stiektoestellen heeft het zaaltje ook geen goed gedaan. Verder stipte hij aan, dat de Dom burgse jeugd toch al niet zoveel ont spanning heeft. Vroeger had men nog de „Instuif", doch sinds die ver dwenen is blijft alleen do gymna stiekvereniging over. Wanneer wij deze niet steunen komt de vereniging- in grote moeilijkheden. Raadslid Jac. de Visser Lz. (a.r.) stelde zich, zoals hij verklaarde, voor de volle honderd procent achter het voorstel en ook de raadsleden gingen er zonder veel op- of aanmerkingen mee akkoord. Dorpshuis De raadsvoorzitter voegde hier nog aan toe, dat deze week juist de rijks goedkeuring uit Den Haag was ont vangen voor de bouw van de dub- belschool, zodat binnen niet al te lan ge tijd met de bouw kan worden be gonnen. In de toekomst hoopt men in één van de vrijkomende oude schoolgebouwen een dorpshuis in te richten, waar tevens plaats komt voor de gymnastiekvereniging. Verder gaf de raad zijn fiat aan de aankoop van een tweede grasmaai- machine waarmee, zoals de burge meester het uitdrukte, een lang ge koesterde wens van het hoofd van de plantsoenendienst in vervulling gaat. Bij de ingekomen stukken was een brief van Ged. Staten waarin wordt meegedeeld, dat dit college zijn standpunt ten aanzien van de herin deling gemeenten heeft gewijzigd en thans voorstander is van samenvoe ging van Vrouwenpolder bij Veere. Op voorstel van de burgemeester Pantoffels ✓«cv ROMIKA, in vele maten en moderne kleuren vanaf 6.25. <ÖOV/ERS SCHOENEN Nieuwe herv. kerkbladen voor Ring-Goes Goes wordt opgenomen in „Hervormd Nederland" Met ingang van 1 januari aanstaande zal het kerkblad van de hervormde gemeenten in de ring Goes niet meer verschijnen. Por 1 januari zullen de berichten van Goes gepubliceerd wor den in „Hervormd Nederland". Do andere gemeenten van de ring (uit gezonderd Noord-Bevelaud) zullen hun berichten plaatsen tu een nieuw op te richten kerkblad. Zij zullen samengaan mot do gomoenten van do ring Borssele. Een en ander is ge volg van het feit, dat vele berichten moesten vervallen en er geen ruimte was voor artikelen van algemene uard. Motorfiets reed tegen bespannen wagen op Op de weg tussen Middelburg en Koudekerke is het echtpaar P. uit Biggckerke donderdagavond met de motorfiets tegen een bespannen wa gen opgereden. De vrouw van de heer P. liep een lichte hersenschud ding op, terwijl dc bestuurder van het motorrijwiel zelf hoofdwonden bekwam. Het is niet zeker of de be spannen wagen verlichting voerde, aangezien de lantaarn bij de botsing- werd vernield. De postcommandant van de rijkspolitic lo Koudekerke verzoekt daarom voorbijgangers, die de bespannen wagen op de weg heb ben gezien, zich met hem in verbin ding te stellen (telefoon 01185235). Octrooi werd verleend op aardappelpoederinj ecteur Aan de firma gebrs. De Horder te Serooskerke. die al sinds enige tijd proeven nemen met een geheel nieu we methode voor het behandelen van kuilaardappelen, is één dezer dagen voor Nederland en België octrooi ver leend op de door deze firma ontwik kelde aardappelpoederinjecteur. Met dit apparaat kunnen kuilaard appelen In de kuil met het poeder, die het k'.emen moet tegengaan, be spoten worden. Door de kracht waar mee dit geschiedt wordt de oude lucht weggeperst en komt de verse lucht met het poeder in de kuil. Op deze wijze kunnen ook aardappelen in koelhuizen worden behandeld. werd besloten nadere inlichtingen over deze „veranderde koers" te vra gen. Voorts ging men akkoord met de verkoop van enkele perceeltjes grond aan o.a. de heer Geldof voor verplaatsing van zijn bedrijf. Be sloten werd een rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan te gaan tot een bedrag van f 100.000. Op haar verzoek werd aan mevrouw Somers-Jobse we gens haar gezondheid ontslag ver leend als schoonmaakster van de O.I. school. De heren M. C. Jellema en J. Maas werden herkozen als lid van de commissie tot wering van school verzuim. Bij de rondvraag vroeg het raadslid L. Dourleyn (p.vd.a.) naar de bouw van woningwetwoningen. De heer Crommelin deelde naar aanlei ding hiervan mee, dat er enige ver traging is ontstaan in de bouw. Deze woningen zijn bestemd voor negen gezinnen, die nog in bunkers wonen en die gesloopt moeten worden. De burgemeester zei dat de Polder Wal cheren ervan op de hoogte was ge steld dat de woningen wat later klaar zullen komen. Onderzoek naar oorzaak brand in Kwadendamme Rijksrecherche vond bromfiets met open benzinetank Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid neemt de politie aan, dat de brand in de woning van dc familie V. to Kwadendanmio gesticht is door de thans nog steeds zoek- zijnde 22-jarige zoon. De jongeman is sinds maandagavond spoorloos. De technische recherche van de rijks politie te Den Haag heeft inmiddels een onderzoek ingesteld in de puin hopen van de twee verwoeste wonin gen. Eén van de twee bromfietsen van de familie werd teruggevonden in de huiskamer. De dop van de ben zinetank ontbrak, hetgeen het ver moeden van de politie bevestigde, dat moedwil in het spel was. Chemisch zal worden onderzocht of zich in de resten van de vloer sporen van ben zine bevinden. Ook het feit, dat één van de brom fietsen in de huiskamer is gevonden, wijst op opzet, want normaal stonden dc twee brommers in de keuken. Eén werd daar teruggevonden. Nog steeds zoekt de politie naar de zoon van het gezin V. De gehele om geving is reeds uitgekamd, maar elk spoor van de jongeman ontbreekt tot nu toe. Aan alle politieposten in Ne derland is een verzoek tot opsporing en aanhouding uitgegaan. Vast is komen te staan, dat hij niet in de brand is omgekomen. Roosmarijntje en de Sneeuwkoningin Dit is een beeld uit „Roosmaripilje en de Sneeuiolconin gin". OOK DIT JAAR weer P.Z.C.-kindervoorstellingeu Zoals elk jaar zal ons blad de volgende maand in Vlissingen, Middel burg en Goes een serie kindervoorstellingen organiseren- Wij zijn er in geslaagd ditmaal de medewerking te verwerven van HET NEDERLANDS JEUGDTONEEL, dat onder lei ding staat van Rob Geraerds. Onlangs heeft deze groep enige voortreffelijke voorstellingen in Zeeland gegeven, die een groot succes werden. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij dit gezelschap thans in onze kindervoorstellingen kunnen laten optreden. Vertoond wordt „Roosmarijntje en de Sneeuwkoningin", een wintersprookje naar een oud gegeven in drie bedrijven door Rie Beyer. Deze voorstellingen zijn bestemd voor kinderen van 6-12 jaar. Voor toegangskaarten geldt weer de bekende regeling: in de winkels van Middelburg, Goes en Vlissingen waar het raam- biljet van onze voorstellingen ophangt, wordt voor iedere aan koop tot een bedrag van minstens f 1.een bon verstrekt. Voor TIEN GULDEN aan bonnen kan een plaatsbewijs wor den verkregen. Met de uitreiking van'deze bonnen wordt be gonnen 23 november a.s. Zij eindigt op 5 december. AAN DE OUDERS l De l'.Z.C. tournee 1959 omvat dit jaar niet minder dan 25 voorstellingen, die alle in de kerstvakantie worden gegeven. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat dit aantal een ma ximum is, dat niet kan worden overschre den. In dit verband doen wij een dringend beroep op alle ouders er vooral voor te zorgen, dat hun kinderen slechts EEN MAAL de voorstelling bezoeken. Gaan zij m6er dan één keer, dan betekent dat im mers dat zij dc plaats innemen van een kind, dat nog niet was geweest maar wél recht had op een plaats. In dit verband wijzen wij er verder op, dat begeleiders NIET kunnen worden toegelaten: de plaatsen zijn uitsluitend voor do kinderen. Ook kinderen beneden ZES jaar worden beslist NIET toegelaten. Evenals vorige jaren zal bij de inwisseling van de bonnen voor de toegangskaarten plaats en tijd worden nader bekend ge maakt een dubbeltje per kaart worden gevraagd. Dit dubbeltje komt weer ten bate van een Zeeuws liefdadig doel. „Westkappels Dameskoor" houdt fancy-fair Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan organiseert het Westkappels dameskoor hedenavond (vrijdag) en zaterdagmiddag en -avond een fan cy-fair. Hieraan zijn vele attracties verbonden: De clou wordt gevormd door „Het vrolijke Rad". Ook is er een theeschenkerij. W.J.S. brengt in „Delta" „The Jazz Ambassadors" Na een betrekkelijk lange pauze brengt ilo Walcherse Jazz Society zaterdagavond in het trefpunt aan de Vllssings Boulevard, café-restau rant „Delta", een prominent gezel schap onder de naam „Thrc Jazz Ambassadors". De kern van deze combinatie wordt gevormd door het kwartet Tony Vos met Tony altsax, Henk Vos piano, Dick Bezemer bas en trombone en Jos Ilendrikse drums. De ster van Tony Vos rees aan het vaderlandse jazz-firmament na zijn succes in de bekende radiocompetitie van enkele jaren geleden, waarin hij een eerste prijs (moderne stijl) be haalde. Zonder te verklaren, dat zijn kwartet tot de zeer progressieve combo's behoort er is het laatste jaar al weer zoveel veranderd kan men gerust zeggen, dat Vos een mo dern geluid aan zijn altsax ontlokt. Zijn samenwerking met Dick Beze mer dateert reeds van jaren terug. In 1955 verscheen de eerste lang speelplaat van hen: „Jazz behind the dikes", waarop zij uitkomen met verschillende andere representanten van de Nederlandse moderne jazz. Dick Bezemer maakte onder meer ook deel uit van het vroegere Wessel Ilcken Combo en hij is een van de beste Nederlandse trombonisten. „Delta" is al meer de plaats ge weest, waai- gelukkige combinaties van musici werden gevormd. Bij het kwartet Tony Vos zullen zich zater dagavond verder Jack van Poll bekend van een recent bezoek aan Zeeland en Koos van Beurden voe gen. Van Poll is een veelzijdig teno rist, hoewel van een geheel andere klasse dan Vos. Koos van Beurden (trompet) verdiende zijn sporen als leider van een eigen kwartet en is een geziene gast van de Dordtse Jazz Club, Souburger won medaille op expositie in Utrecht De heer J. Nijssen uit Souburg heeft op de jaarlijkse plulmveetentoonstel- ling „OmitnophOia" te Utrecht de zilveren medaille van de gemeente Utrecht gekregen voor de beste Ha vana. wm-M De goede Sint liet dit Jaar zijn stoom boot even In Engeland stoppen. Daar vond hij dc surprise die van geven en ontvangen een féést maakt: dc BRYLCREEM GIFT SET. Een royale pot van dezo beroemde Engelse haarcrème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwalitcit zakkam plus gratis een handige zak- spiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaas-verpakking (óók gratis!). Los vandaag nog hctcadcau- probleem op: de BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen dc prettigste verrassing Voor de prijs van één pot O 05 nu de complete set: kam en spiegel geheel gratis! the perfect hairdressing Bcecham (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq Mot N.V., Amsterdam AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMI.JNMARKT 19 november. De totale dagomzet op de heden gehouden aardappeltermijnmarkt beliep 102 contracten. Consumptlesector: Eigenheimer novem ber 12.80, Furore maart 18.50, Alpha aprü 18,00, Bintje 35 maart 1910, 19.30, april 19.90, 20.10, 20.00, Record nov. 14.50. Poterrassen: Blntje-e nov. 38.50, 38.20, Blntje-a nov. 36-00, Slrtema-e nov. 44.10, 44.00, 44 'O, 44.80, 45.00, 45.20, 44.70, 44.60. MIDDELBURG Boot van Sint-Nicolaas meert naast Beatrixbrug De boot, waarmee Sint-Nicolaas a.s. zaterdag in Middelburg arriveert, zal niet zoals voorheen tegenover de flat aan de Kouaanse kaai meren, maar aan het gedeelte kaai tussen de Bea trixbrug en de gedenknaald. De tijd van aankomst blijft gehandhaafd op 2 uur 's middags. De route, die de Sint met zijn ge volg zal nemen, is als volgt: Bea trixbrug, Rotterdamse kaai, Dam, Lange Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstraat, Korte Noordstraat, Noordpoortplein, waar halt gehouden wordt bij het Gast huis, Klein Vlaanderen, waar een op onthoud volgt bij het rusthuis, Seis- plein, Seisstraat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt, Na de ontvangst in het stadhuis wordt de volgende route gevolgd: Gravenstraat, Gort straat, Plein 1940, Pottenmarkt, Lan- geviele, waar omgekeerd wordt bij het voormalig militair hospitaal, te rug Langeviele, rond de Markt, Lan ge Noordstraat, Hofplein, Wagenaar straat, Balans, Korte Burg, Groen markt, Nieuwe Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam, waar wordt ge keerd, vervolgens Korte Delft, Lange Delft, Segeersstraat., Loskade, waar de stoet wordt ontbonden. Mevr. Kranenburg sprak op jaarlijkse vrouwendag Woensdagavond hield de groep Mid delburg van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid in het vereni gingsgebouw „De Gouden Poorte" haar jaarlijkse vrouwendag, 4vaar mevr. Kranenburg sprak over de taak van de Westerse wereld ten opzichte van de onderontwikkelde gebieden. Verder vermeldde het pro gramma het optreden van de vrou wengroep Vlissingen met het pro gramma „Wij vrouwen". De bijeenkomst werd geopend door de voorzitster, mevr- Westerhout, die meedeelde, dat het de bedoeling was geweest, dat mr. P. J. Kranenburg op deze avond zou spreken. Deze was echter verhinderd, omdat hij een vergadering van de Tweede Kamer moest bijwonen. In zijn plaats kwam nu zijn echtgenote, die door mevr. Westerhout hartelijk welkom gehe ten werd. In haar inleiding wees mevr. Kranen burg erop, dat het westen de achter gebleven gebieden niet mag vergeten. Deze landen hebben de hulp nodig van het vrije westen, omdat zij het technische vernuft maar ook het geld missen om tot ontwikkeling te ke rnen. In dit verband wees mevr. Kra nenburg op het grote werk dat dooi de Verenigde Naties wordt verricht. Vooral voor het werk van de onder organisaties van de VN., zoals de Unesco, de Unicef enz., is veel geld nodig. „Eigenlijk zou ieder land één procent van het nationale, inkomen voor de achtergebleven gebieden moe ten afstaan", aldus spreekster, „maar de bijdragen zijn veel minder". Ook de vrouwenorganisaties hebben voor deze gebieden iets willen doen. Zo werd op de laatst gehouden vergade ring van de Vrouwen-Internationale te Hamburg besloten gelden in te za melen om vrouwen uit onderontwik kelde gebieden in Europa te laten studeren. In Nederland wordt voor dit doel de opbrengst van de zeep- actie bestemd, waarmee wij onze so- lidariteit met deze landen kunnen to nen, aldus mevr. Kranenburg. Voor het tweede deel van de avond vermeldde het programma het optre den van de Vrouwengroep Vlissingen met „Wij Vrouwen", dat bestond uit toneel, zang en dans. Lezing aquariumvereniging „Barbus Conchonius" In het verenigingsgebouw van de Middelburgse aquariumvereniging „Barbus Conchonius" aan de Rotter damse Kaai sprak woensdagavond de heer J. Vlasblom uit Rotterdam, adviseur voor waterplanten van dier gaarde Blijdorp, over het onderwerp „Waterplanten". Op heldere wijze zette de heer Vlas blom voor de aquariumliefhebbers het omzettingsproces door planten van koolzuur in zuurstof en voe dingsstoffen uiteen. Dit proces ge schiedt onder invloed van licht. Hier bij wees spreker erop, dat het biolo gisch evenwicht in het aquarium ge makkelijk verbroken kan worden door te weinig licht. Vervolgens behandelde de heer Vlas blom verschillende soorten water planten aan de hand van dia's en de meest geschikte bodemgrond voor deze planten in de aquaria. Deze avond werd onder meer bijgewoond door de voorzitter van de zusterver eniging uit Vlissingen, de heer Th. van Zutphen, met enkele bestuurs leden. VLISSINGEN Chr. Besturenbond herdacht 50 jaar C.N.V. Met ruim zevenhonderd bezoekers heeft de Christelijke Besturenbond Vlissingen donderdagavond het 50- jarig bestaan van het Chr. Nationaal Vakverbond gevierd in het Schelde- kwartier. De voorzitter, de heer J. Lodder, heette in zijn openingswoord o.m. vertegenwoordigers van de verschil lende plaatselijke vakorganisaties hartelijk welkom. Daarna was het woord aan de nieu we voorzitter van het C.N.V., de heer C. van Mastrigt, die een feestrede hield over het onderwerp „50 jaar C.N.V.". Spreker wees erop, dat het C.N.V. thans het centrale punt van de gehele christelijke vakbeweging is geworden. Vooral de jongeren drukte de heer Van Mastrigt op het hart de strijd, die de ouderen hebben gevoerd niet te vergeten. Elij wekte vooral de niet-leden op zich te scha ren in de rijen van de vakbeweging, die vooral op het terrein van het so- uitdraagt. ciale leven de christelijke beginselen Na de toespraak werd het verdere gedeelte van de avond verzorgd door Nelly en Dick Rector met een klein- kunstprogramma onder de titel „En nu vandaag... de zorg opzij". Op bij zonder verdienstelijke wijze werd dit ontspanningselement van dc avond gebracht, waarvoor het publiek dan ook zeer gul was met applaus. Een collecte voor het fonds „Draagt Elk anders Lasten" bracht 223,op, terwijl nog werd meegedeeld, dat de jubileum-actie deze zomer in Vlissin gen gehouden, als resultaat een be drag van 1051,heeft gehad. De avond werd besloten met dank gebed door ds. J. Kwast, nadat te voren gezamenlijk het Wihelmus was gezongen. EIERMARKT. Aanvoer 2,100,000 stuks. Handel ln grote eieren redelijk, in henneëieren vlug No tering: eieren van 58—06 g f 14.80 tot 16-25, kiloprijs 2.55 tot 2,46 eieren van 50—57 g 13—14.60. Kiloprijs 2.60 tot 2.55. Prijsnotering Geldcrs-Ovcriisselse ver. van eierhandelaren. Grote eiren 15-25 tot 1G.25, gewicht 62— 68 g.( kleine eieren 14.35 tot 15. gewicht 5661 g, henneëiren 12 tot 14, gewicht 5055 g. VISMIJN VEERE 2835 kg exportgarnalen 1.181.88. 59 kg handelsgarnalen '156. 215 kg bot 46—44. 5 kg tong 3.80—4.75. 26 kg rog 16—31. S8< kg wijting 3349. 16 kg kabeljauw 48—68. 39 kg ongesorteerde vis 46. MARKTBERICHTEN BARNEVELD. 19 nov. Eierviellng S.B.E. Aanvoer 305.780 stuks, handel redelijk. Notering: eieren van 46 tot 05 gr. 12.04 tto 14.29, eieren van 55—60 14.51 tot 15.03, eieren van 60—00 g 15.14 tot 15.91, eendeëleren van 57—71 g 9.22 tot 11.24, alles per 100.stuks. Coop. Veluwse cierveiling Barneveld-Ede. Weekaanvoer circa 1.250.000 stuks, waar- van er thans 642.940 werden geveild. Han del kalm. Notering: eieren van 48—55 g 13.02 tot 14.44, eieren van 55-60 g 14.4G tot 14.76, eieren van 60—63 g 14.89 tot 15.28, eieren van 63—69 g f 15.38 tot 16.63. Kamer wenst meer spijtoptanten toe te laten Spoedig wetsontwerp tot opheffing van huurblokkering (Van onze parlementaire redacteur) De ontevredenheid van de Tweede Kamer over de schriele toelating van spijtoptanten in Nederland heeft zich donderdag in de Tweede Kamer tij dens de behandeling van de begro ting van justitie gekristallisseerd in twee moties. De eerste was van mr. Van Doorn van de K.V.P. Zij nodig de de regering uit om de Kamer of daartoe door de Kamer aan te wijzen leden in de gelegenheid te stellen zich een oordeel te vormen omtrent de aard van de bij liet ministerie van justitie berustende visumaanvra- gen van de spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlanders. De motie van de socialistische afge vaardigde mr. Daams inviteerde de regering het door de minister van justitie genoemde aantal visumaan- vragen waarop gunstig kan worden beslist 2000 in het jaar 1960 aanmerkelijk te verruimen. Over deze moties is nog geen beslis sing gevallen. ,Er wordt dinsdag a.s. over gestemd. Minister mr. Beerman verklaarde zich bereid aan de Kamerleden, die daarvoor worden aangewezen, inza ge te verschaffen van de dossiers van hen, die gevraagd hebben als spijtoptant te worden toegelaten. Wat de huurblokkering aangaat, gaf de minister toe. dat de halfslachtige situatie niet lang meer mag blijven bestaan. Op korte termijn kan het wetsontwerp tot opheffing van de huurblokkering worden verwacht. Het advies van de Raad van State is reeds ontvangen. Over de zaak-Meubel belt zei mr. Beerman, dat het verslag van de vas te commissie van justitie en van volksgezondheid waarschijnlijk aan leiding zal geven tot een debat in de Kamer. Dan zal de regering er alles over zeggen, wat erover te zeggen valt. Nagekomen advertentie A. H. VAN DIJK, arts, Vlissingen. Vrijdagavond en zaterdag geen spreekuur en afwezig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15