Bunschoten presenteerde nieuwe burgemeester „de helmstok" Gratis 8 leuke kinderbeekjes: De avonturen van Prélientje',' door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. De heer W. H. van der Heide werd hartelijk welkom bereid TERNEUZENAAR „VERHUURDE" APPARATEN VOOR DRIE JAAR BOZE HOTELHOUDER NAM RECHT IN EIGEN HAND CAFÉHOUDER IN NISSE DEED NIETS OM VUUR TE BLUSSEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 St.Maas komt.. De kolendampvergiftiging in Zierikzeese school De vijf leerlingen en de onderwijzer van de chr. nationale school te Zie- rikzee, die dinsdag in verband met een in het schoolgebouw opgetreden kolendampvergiftiging, naar het Ro de Kruisziekenhuis zijn overgebracht gaan thans goed vooruit. Niettemin werd het wenselijk geacht, hen nog deze week voor observatie in het zie kenhuis te houden- Van de zijde van het ziekenhuis werd ons medegedeeld, dat verschillende kinderen er vrij ernstig aan toe zijn geweest. Een van de meisjes moest zelfs gedurende geruime tijd zuur stof worden toegediend. De directrice van het ziekenhuis vpr- ldaarde ons voorts, dat het vervoer van bedoelde patiënten naar het zie kenhuis niet op een misverstand heeft berust, zoals van de zijde van het schoolbestuur werd medege deeld doch geschied is in op dracht van een medicus. VEEL GEMEEN MET ARNEMUIDEN" (Van een speciale verslaggever) De bevolking van de gemeente Bun schoten heeft woensdagmiddag de nieuwe burgemeester, de heer \V. H. van der Heijde, tot voor kort eerste burger van Arnemuiden, een harte lijk welkom bereid. Honderden schoolkinderen omstuwden de eerste burger en burgeres op hun tocht naar het gemeentehuis. Daar, temid den van plaatselijke en provinciale autoriteiten, werd de heer Van der Heijde officieel als burgemeester van Bunschoten geïnstalleerd. Uit de toespraken van loco-burge meester B. Hartog, en wethouder P. Kok bleek wel, dat de nieuwe bur gemeester al direct krijgt te maken met een aantal problemen, die op een oplossing wachten. Burgemeester Van der Heijde aanvaardde, zoals hij zei, zijn nieuwe functie met veel ver trouwen. Hij merkte op, dat Bun schoten zoveel gemeen had met zijn oude gemeente, Arnemuiden. Hij sprak de hoop' uit, dat hij en de le den van zijn gezin zouden worden opgenomen in de Bunschoten gemeen schap en dat de samenwerking met de raad uitstekend zou zijn. Hij be loofde tenslotte zich geheel en al in Le zetten, om de belangen van de ge- Verhoging subsidie voor werkplaatsen tot f 7500 Voorstel Gedeputeerde Staten Ged. Staten van Zeeland stellen Pro vinciale Staten voor de stichting fe deratie van beschuttende werkplaat sen in Zeeland met ingang van 1 ja nuari .1960 een subsidie te verlenen van f 7500De tot en met 1959 verleende bijdrage was f 6000. groot, zodat het stichtingsbestuur 'n vefhoging van f 1500.verzoekt. Ged. Staten mevken op, dat de stich ting naar hun mening in de afgelo pen periode haar bestaansrecht ten volle bewezen heeft. De uitgaven zijn evenwel gestegen jen wel door het jaarlijks stijgende salaris van de di recteur die stijging wordt voor 65 opgevangen door rijkssubsidie door de inrichting en huur van een centrale toonkamer in het stad huis te Goes, waarvoor in 1959 voor het eerst een uitgaafpostop de be groting is gebracht en door de post vergaderkosten, die in 1959 eveneens voor het eerst op de begroting is ge plaatst. Het begrotingstekort over 1959 is geraamd op f 7705.voor 1959 en op f 8000.voor 1960 Onder meer re kening houdend met het feit, dat de werkplaatsen de bereidheid tonen het werk van de stichting naar vermogen te steunen, komt het Gedeputeerden, redelijk voor een subsidie van f 7500 te verlenen in het tekort na aftrek van het rijkssubsidie, de bijdragen van de werkplaatsen met inachtne ming van een minimum van f 3000. en de eventuele bijdragen van ande ren. meente zo gen. ;oed mogelijk te beharti- HECHTE BAND Eén van Bunschotens wethouders de heer P. Kok, was getuige ge weest van het afscheid van burge meester Van der Heijde in Arne muiden. Hij had daar geconsta teerd, dat de band tussen de be- volkiug vau Arnemuiden en de burgemeester zeer hecht was. Hij hoopt, dat dit ook in Bunschoten het geval zou zijn. Oud-burgemeester B. van de Berg zei tot de heer Van der Heijde: „U bent mijn opvolger als roerganger op dit voor U onbekende schip, waarop ik 21 jaar de helmstok hanteerde. Ik kan U zeggen, dat het een goed schip is, maar dat het wat loefgierig is". De oud-burgemeester wenste zijn Onmiddellijk na zijn installatie als burgemeester van Bunschoten werd de heer W. H. van der Heide tot voor kort burgemeester van Arne muiden „omringd" door vrouwen in de Bunschoter klederdracht, die haar nieuwe burgemeester kwamen feliciteren. opvolger tenslotte behouden vaart. De heer J. Siereveld, wethouder van Arnemuiden, verklaarde, dat hij de verre reis van Zeeland naar Bun schoten cr graag voor over had om do heer Van der Heijde toe te spre ken. De wethouder bedankte nog maals de oud-voorzitter van de Arne- muidse raad, voor het vele wat hij voor de gemeente had gedaan. Hij wenste de bevolking van Bunschoten toe, nog lang van de talenten van burgemeester Van der Heijde te mo gen profiteren, 's Avonds vond een begroetingsreceptie plaats, waarvan vele inwoners van Bunschoten, Spa kenburg en Eemnes gebruik maak ten om kennis te maken met de bur gemeester. ECONOMISCHE POLITIERECHTER Mr. P. van Empel: „Lijkt verdacht veel op huurkoop" Dinsdagochtend verscheen voor de economische politierechter to Middel burg de Terneuzense winkelier T. V-, die ontduiking van de bepalingen op de afbetalingswet was ten laste ge legd. Bij deze winkelier kon men vrij dure huishoudelijke apparaten, zoals wasmachines, centrifuge's, stofzui gers en andere artikelen voor drie jaar in huur krijgen. Een ambte naar van de economische controle dienst, die als getuige werd gehoord verklaarde, dat de artikelen daarna stilzwijgend in eigendom over zouden gaan. 'huurkoop dus. Op deze wijze wordt de bij dc wet vereiste eerste aanbetaling van 15 van de waarde omzeild. Bovendien is de huurprijs van de ap paraten zo gesteld, dat in de „huur- periode" van drie jaar veel meer be taald wordt dan de eigenlijke waarde. Verdachte bestreed echter de me ning, dat dit huurkoop zou zijn Vol gens hem was het in wezen iets ge heel anders. Dc apparaten gaan niet in eigendom over. Het blijft slechts bij huren. Alleen heeft de huurder er tegen de wekelijkse vergoeding ge durende drie jaar dc beschikking over. Bovendien verleende hij een service, die bij huurkoop niet gege ven wordt. Mr. Van Empel stelde hier echter tegenover, dat vele mensen, die het contract niet goed nalezen, veronderstellen, dat het apparaat na drie jaar in eigendom over gaat. Het gebruiksartikel is dan ook dubbel cn dwars betaald, het geen hij aan de hand van en kele cijfers nog eens extra aan toonde. Een stofzuiger brengt in drie jaar tijds aan huur f 210 op, terwijl de eigenlijke waarde 145 is. Bij een ander gebruiksartikel was het ver schil nog groter. Aan huur kwam het apparaat op 429, terwijl de contante prijs slechts 280 bedraagt. „En dan nog geen eigendom?", vroeg de politierechter zich verwon derd af. Volgens hem leek het ver dacht veel op huurkoop- De heer G. Onderwater, controleur van de economische controledienst, die als getuige werd geboord, voeg de er nog aan toe, dat het meren deel der huurders in de veronderstel ling verkeerde dat bet apparaat na. drie jaar in eigendom overgaat. Hier in werden zij gesterkt, omdat alleen nieuwe apparaten werden afgeleverd wat bij verhuur ongebruikelijk is. Bovendien bleek bij een controle, dat verschillende huurders in het bezit waren van garantiebewijzen, wat ook al 'erg vreemd is. Overtuigd Verder waren de huurders zo over tuigd, dat het apparaat in eigendom zou overgaan, dat verschillende arti kelen werden weggegeven, zoals een huisvrouw, die haar pas getrouwde zoo» verraste met een stofzuiger en later nog met een wasmachine... Voorts stipte de controleur nog aan, dat er in Zeeland steeds meer van deze wijze van verhuur wordt ge bruik gemaakt, waarbij het apparaat later in eigendom overgaat. Besloten werd deze zaak voor onbe paalde tijd aan tc houden om nog enkele getuigen op te roepen. Zeeuw Van Dijke tweede in Wanroy Om het nationaal kampioenschap ploegen (Van een speciale verslaggever) In do verlaten uitgestrektheid van de Brabantse Peel hebben woensdag middag te Wanroy negentien zorg vuldig geselecteerde ploegers uitge maakt, wie van hen in Nederland het beste de kunst van ploegen verstaat. Na een urenlange, zenuwslopende strijd, wees de jury tenslotte op nieuw de oud-wereldkampioen Wim de Lint uit Zevenbergschenhoek als nationaal ploegkampioen aan. De Zeeuw Bram van Dijke uit Wol- phaartsdijk hield de Zeeuwse kleuren weer hoog, door als tweede te eindi gen. Dit tweetal zal volgend jaar in Italië mogen deelnemen aan de wed strijden om het wereldkampioen schap. Van de overige deelnemende Zeeu wen werd M. Quaak uit IJzendijke vierde, C. de Jager uit Wolphaarts- dijk negende, J. Cappon uit Zuid- zande elfde, A. Sturtewagen uit Axel twaalfde, A. Geelhoed uit Kruiningen dertiende, W. Mesu uit Arnemuiden veertiende en M. Wisse uit Katten- dijke achttiende. De landskampioen van vorig jaar, C. van Maanen uit Randwijk, werd thans derde. Er werd gewerkt op een terrein van 10 ha zandgrond. KANTONRECHTER MIDDELBURG Bezorger was <al eens met tuinspuit bedreigd Voor de waarnemend kantonrechter te Middelburg, mr. A. J. van der Weel, stond woensdagochtend de Domburgse hotelhouder N. D. te recht wegens het uitlokken van on aangenaamheden met de 27-jarige agent-bezorger N. van R. uit Vlis- singen, die éénmaal per week met zijn motorcarrier voorbij het Dom burgse hotelbedrijf kwam om een eindje verder boodschappen af te le veren. Omdat zijn gasten hiervan hinder ondervonden had de hotelhou- houder gevraagd of Van R. met zijn carrier voortaan wilde omrijden, een verzoek waar deze niet op inging. Toen nam D. andere maatregelen. Zo werd cle agent-bezorger een keer be dreigd met een tuinspuit. Door snel weg te springen, wist deze een nat pak te ontlopen. De maat was voor hem echter vol toen de hotelhouder met zijn auto en kisten de weg blok keerde, zodat Van R. niet kon passe ren. Voor de kantonrechter verklaar de de hotelhouder, dat hij toen juist KANTONRECHTER MIDDELBURG Heg was hem allang een doorn in 't oog Een heg, die de afscheiding vormde tussen een lapje grond vau de café houder J. J. uit Nisse en dat van zijn buurman, had de caféhouder al heel wat ergernis gegeven. Hij wilde deze afscheiding maar zo vlug mo gelijk weghebben, iets waarmee zijn buurman, op wiens terrein deze groene afscheiding groeide en bloei de, het helemaal niet eens was. De politie mengde zich in deze zaak toen de caféhouder de heg in brand zou hebben gestoken, waarvoor deze zich woensdagochtend voor de waarne mend kantonrechter te Middelburg, mr. A. J. van der Weel, moest ver antwoorden. Op de zitting ontkende hij evenwel de heg te hebben aangestoken. Wel had hij het struikgewas zien bran den. Enige moeite om het vuur te do ven had hij evenwel niet gedaan. Een der omwonenden had tegen de politie verklaard, dat hij niet gezien had wie de heg aanstak. Wel had hij opgemerkt, .dat de caféhouder het vuur verzorgd had door er wat tak jes op te gooien. Gezien de moeilijkheden, die de ca féhouder in het verleden reeds had gegeven, eiste de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, een boete van f 100.subs. 20 dagen, waarvan f 50.onvoorwaardelijk en f 50. voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede toewijzing van de civiele vordering van f 10.Al leen de geldboete veranderde mr. Van der Weel in zijn vonnis, die hij wijzigde in f 75subs. 15 dagen, waarvan f 40voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De caféhou der verklaarde hierop, dat hij hoger op zal gaan. Uitrit De technisch-ambtenaar M. K. uit Souburg had op 16 juni in de Ka naalstraat in zijn woonplaats brok ken gemaakt toen hij met zijn auto een uitrit wilde Inrijden. Hierbij let te hij niet voldoende op het achter opkomende verkeer, zodat een motor rijder gedwongen was hard te rem men, waarbij deze kwam te vallen. De eis van f 40.verminderde de kantonrechter tot f 35.subs. 7 da gen. Bij het inhalen van een vrachtauto op de rijksweg te Kruiningen had de- werktuigkundige J. D- Pw. uit Henge lo niet goed uitgekeken, zodat hij de tegenligger te laat opmerkte. Door heel hard af te remmen werd echter erger voorkomen. De eis hiervoor luidde f 50.De kantonrechter deed er in zijn vonnis nog een tien tje af en maakte cr f 40.subs. 8 dagen van. De koeltechnicus A. van de W. en zijn baas J. H. uit Bergen op Zoom stonden beiden na elkaar terecht. De baas, omdat hij de koeltechnicus in een bestelauto had laten rijden, waarvan de ban den volkomen versleten waren. De eis van f 60.verlaagde mr. Van der Weel tot f 50— subs. 10 dagen. De verbeurdverklaring van de banden, zoals de officier had geëist, hield hij aan. De koeltechnicus moest zich verant woorden, omdat hij met de bestelwa gen te hard had gereden en bij het passeren van een andere auto te Kruiningen tegen een lichtmast was gereden en tevens een haag en en kele verkeersborden vernieldo. De eis van f 75.verlaagde de kanton rechter in dit geval tot f 60.subs. 12 dagen. Hout L. P. uit Hansweert had rond zijn huis een hele opslagplaats van hou ten kasten, stoelen en ander houtaf val wat niet bepaald de omgeving verfraaide- Conform werd hij ver oordeeld tot f 20.subs. 4 dagen. De Texelse schipper P. C. V., die van jofigsaf aan over de zeven zeeën heeft gezwalkt, had zonder dat hij in het bezit was van het vereiste di ploma en zonder een gunstige ge neeskundige verklaring zijn scheepje buitengaats gebracht. De cis van twee boetes van f 25.reduceerde de kantonrechter tot een boete van f 10.en één van f 15.respectie velijk subsidair 2 en 3 dagen. Waar gaan wc heen, me vrouw? Naar het station, maar eerst even langs het postkantoor, om geld van mijn spaarbankboekje te halen. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK 1*^=^1 ...U tmet efi tizi. &e*. naar Oostkapelle wilde en bezig was zijn auto in te laden. De officier van justitie, mr. J. L. An dreae, zag hierin gezien het voor gaande, een poging om de agent-be zorger dwars te zitten. Hij eiste f 15.wat de kantonrechter in zijn vonnis verminderde tot f 12.50 subs. 2 dagen. De pompbediende P. B. uit Vce- nendaal was ten laste gelegd, dat hij met zijn motorfiets op 24 juli op de rijksweg te Nieuw- en Sint- ■Joosland zonder verkeersnoodzaak tegen een voor hem rijdende mo tor was gereden, die voorgesor teerd had om af te slaan. B. die met een 'hoge snelheid reed, kwam te vallen en liep een zware her senschudding op. Na het ongeluk lag hij nog achttien dagen buiten bewustzijn in het ziekenhuis. Van het ongeluk kon hij zich niets meer herinneren. De eis der aanrijding luidde f 75. subs. 15 dagen, alsmede een voor waardelijke ontzegging uit de rijbe voegdheid voor de tijd van zes maan den met een proeftijd van twee jaar. Pleidooi Punt voor punt behandelde de raads man van verdachte, mr- J. F. C. v. Deinse, het hele ongeluk en alles wat ermee samenhing. Hierbij bestreed hij, dat de eerste motorrijder had voorgesorteerd. Volgens hem moet deze plotseling zijn overgestoken op het ogenblik, dat de pompbediende wilde passeren. Besloten werd deze zaak aan te hou den tot 20 januari om nog enkele ge tuigen op te roepen, In de zaak tegen de Vlissinger W. T. de Q., die iemand achterop zijn bromfiets op de zogenaamde ama- zonezit had laten meerijden, merkte de officier op, dat hij maar niet kon begrijpen, dat dit nog steeds voorkomt. „Dit moet nu toch wel bekend zijn", zei hij. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot f5.subs. 1 dag. Verlichting De ambtenaar H. P. S. uit Middel burg had op de Nieuwe Vlissingse- weg met verblindende verlichting ge reden, wat hem conform de eis kwam te staan op f 15.subs. 3 dagen. De Koudekerkse verpleegster J. W. had op 12 oktober te Vlissingen de moei te niet genomen om volgens de re gels rond een verkeersplein te rij den. Eis en uitspraak f 5. De Middelburger P. B. stond terecht, omdat hij zonder voor- en achter licht had gefietst. De eis van twee maal f5.verminderde de kanton rechter tot twee boetes van f 4 Voor het te hard rijden met een bromfiets werd de Middelburger B. G. B. conform beboet met f 20. subs. 4 dagen. Mevrouw M. A.-L. uit Veere was ver- ballseerd, omdat zij in een auto reed, waarvan het linkerkoplicht defect was. De eis van f 15.hield de kan tonrechter in zijn vonnis aan. Zowel de officier als de kantonrech ter lazen de landbouwer F. de K. uit 's Heer Arendskerke, die op 26 ok tober met een niet verlichte land- bouwwagen met, hierachter een ploeg op de rijksweg had gereden, flink de les. Do overtreding werd conform dc eis beboet met twee boetes van f 15 subs. 3 dagen. Do landbouwer F. J. C. te Sint Laurens moest zich ver antwoorden, omdat hij in Zoutelande geen voorrang had verleend aan een auto. Conform werd hij veroordeeld tot f 80. Zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs was de nog jeugdige Goese teerder M. van H. achter het stuur van een bestelauto gekropen! De eis van f 25.verhoogde de kan tonrechter tot f 30subs. 6 dagen. De landbouwer A. J. de J. uit Lewe- dorp stond terecht, omdat hij op de Vlasmarkt te Goes op 28 juli met zijn auto een kleine aanrijding had veroorzaakt. De eis van f 15.hield mr. Van der Weel in zijn vonnis aan. Meer provinciale subsidie voor vormingsinstituten Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om de sub sidies voor de vormingsinstituten (het nationaal centrum vorming be- drijfsieugd en de nationale stichting vóór Mater Amabilisscholcn) voor de leerplichtvrije jeugd in Zeeland van f 10.— te verhogen tot f 14. per jaar per leerling. In Zeeland zijn vormingsinstituten gevestigd in Goes, Middelburg van het natio naal centrum en Goes, Hulst, Ter- neuzen en andere plaatsen in de Ka naalzone en Vlissingen Mater Amabilisscholen. Ged. Staten merken op, dat, indien de provincie de nadelige exploitatie- saldi van de instituten geheel zou willen dekken, het subsidie verhoogd zou moeten worden van f 10.tot f 17.—. Gezien de beperkte middelen der provincie voor 1960 achten zij dit met mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4