Moord op „magere Josje" volgde op ruzie met haar echtgenoot jpBf Mr. Beerman moest zich verweren tegen verwijt van mr. Kranenburg HERV. SYNODE VOOR VERDER GESPREK MET GEREF. KERKEN fijn FAAM fantastisch DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 PBOVINOIALE ZEEUWSE COURANT 7 „KAMERVERHUURSTER" TOT AMSTERDAMSE RECHTBANK Bij aangifte sprak verdachte van „een vrouw", niet van „zijn vrouw" (Van een speciale verslaggever) De Amsterdamse rechtbank onder presidium van nir, J.Coninck Liefs ting is woensdagmorgen de behandeling begonnen van de moord op „magere Josje", de 33-jarige vrouw van lichte zeden S., geboren O, uit Amster dams beruchte buurt- Op 11 augustus 1957, een zondagochtend, wérd ze in alle vroegte gewurgd gevonden in het souterrain van het huis aan de Ou de Zijds Voorburgwal 83, het kamertje waar ze haar kwalijke bedrijf uit oefende. Verdacht van deze moord stond nu voor de president de 30-jarige Joop S., de echtgenoot van het slachtoffer. Meer dan een jaar na de moord werd hij gearresteerd. Het gebeurde toen hij uit de Arnhemse gevangenis ont slagen werd, waar hij een straf van acht maanden voor een ordinaire tas- sendiefstal had opgeknapt. Een late, anonieme brief, had in Joops onvrij willige „rusttijd" nieuw licht in de zaak „magere Josje" gebracht. Een la te feestganger, die in zijn auto een roes lag uit te slapen, had de bewuste zondagmorgen in augustus 1957, gezien hoe Joop S. Josje tijdens een he vige ruzie het souterrain ingesleurd had... Een ongekend aantal getuigen 46 is in deze geruchtmakende zaak opgeroepen. Velen zijn bekende figu ren uit het „rosse leven" van de hoofdstad. Zes dagen zal de behandeling van deze zaak duren Deze eerste zittingsdag werden on dermeer de politie-getuigen en de getuigen-deskur.digen gehoord, on der wie dr. J. Zeldenrust en de pro fessoren dr. A. B. F. A. Pondman en dr. J. J. van Loghemm. Besliste ontkenning „Joop' - S., volgens de burgerlijke stand .G- A. J. S. is, een middelmatig grote figuur met een strakke schei ding in het gladde zwarte achter overgekamde haar. Het verhoor van verdachte leverde al onmiddellijk de besliste ontkenning op aan de schuld van zijn vróuw. President: „U weet dat er bijzonder veel aanwijzingen tegen U zijn"? Verdachte: „Ik weet dat er maar heel weinig aanwijzingen zijn". President: „Hebt U het vooronder zoek dan wel goed gevolgd?" Verdachte: „Zeker edelachtbare". President: „Direct al bij uw aangif te was uw optreden verdacht. ,.U sprak over „een vrouw", niet over „mijn vrouw". Verdachte: „Waarschijnlijk door de spanning van het ogenblik". Aangezien verdachte bleef ontken nen. was cr geen aanleiding voor de president om het verhoor van ver dachte voort te zetten. Veel tijd gaf de rechtbank in de middagzitting aan het verhoor van de kamerverhuurster „tante Miep", de 63-jarige mevrouw M. J. R.. die na het gebeurde van 11 augustus 1957 haar huizen aan de 'Oude Zijds Voor burgwal 81 en S3 verkocht voor 45.000 gulden elk en die thans terug getrokken leeft in het landelijke Giethoorn. Verdachte, die al elf keer werd veroordeeld voor allerhande de licten, werd door haar getekend als een allesbehalve plezierige man, die haar eens een fles melk naar het hoofd had geslingerd en een andere keer haar strijkplank en keukentafel vreemde capriolen liet maken toen hij ruzie met haar zocht. Wel had hij (zo bleek uit haar antwoorden op vragen van verdachte) allerlei hand- langersdiensten voor haar verricht. Voor de rechtbank te Amsterdam is woensdagochtend de behandeling be gonnen van de moordzaak „magere Josje". Een aantal Amsterdammers had er een tijdje wachten voor over om een plaatsje te krijgen op de pu blieke tribune. Zij vertelde, haar kamertjes aan de meisjes te hebben verhuurd voor zo'n f 25.per weck plus veertig procent in de omzet. Volgens tante Miep die een kamer had. schuin boven die van het slachtoffer zocht Joop S. vaak ru zie met Josje- „De donderdag voor de moord is ze bij me gekomen. Ze durfde niet naar beneden, naar het kel dertje, en heeft die avond dan ook niet „gezeten". Vol haat richt te zij af en toe haar felle priem- oogjes op de verdachte, die haar blik brutaal en met een vals glim lachje om de mond weevstond. „Vrijdag leek bet weer koek en ei, maar zaterdagochtendwas er weer ruzie. Om ongeveer vijf uur zondagmorgen, toen een andere kamerhuurster haar bedrijf geëindigd had, had tante Miep magere Josje nog een kop thee gebracht. Tegen half zeven was zij naar bed gegaan en vrijwel onmid dellijk in slaap gevallen. Tegen ach ten was ze gewekt door Joop S. President: „Toen hebt U onbehoorlijk hard gescholden"- Getuige „Inderdaad, Edelachtbare. Iedereen had toch een sleutel van het huis. Het was dus niet nodig om Henny ('n andere inwonende vrouw) en mij wakker te maken. Gedrieën zijn we naar beneden gegaan, nadat Joop gezegd bad dat er wat met Josje aan de hand was. Zenuwachtig was hij niét, alleen aarzelend". „Een bekende" „Tot drie maal toe, aldus deze ge tuige" heeft Henny hem moeten aan zetten om naar de politie te gaan. Pas toen ze kwaad werd, ging hij. Het leek wel of hij niet durfde- Misschien een kwartiertje later kwam hij met twee agenten terug, die Henny en mij wegstuurden. Mijn opvatting is dat niet een klant, maar, een bekende Josje heeft vermoord, iemand die wist dat een beker met geld die open en bloot in Josjes tasje op een stoel stond, voor mij was". Mede aan de hand van in de recht zaak vertoonde lichtbeelden vertel den de betrokken agenten, dat ver dachte eerst alleen de meisjesnaam had genoemd hij zei zelfs de voor namen niet precies te weten. Daarna had hij pas meegedeeld dat het zijn eigen vrouw was. Op de vraag van raadsman mr. H. G. Th. Keune of hij aan het gedrag van verdachte iets vreemds heeft gezien, antwoordt een der agenten: „Alleen dat hij over „een vróüw" in plaats van „zijn vrouw" sprak; hij maakte overigens een normale indruk". De verdachte deelde tijdens het ge tuigenverhoor nog mee, dat volgens hem drie ringen, een massage-appa raat, een horloge niet klemband en 'foto's na de moord waren verdwenen. „Er zijn ringen in de lommerd ge vonden en het horloge kort na mijn terugkeer uit de gevangenis op 6 april 1958". Bij het verhoor van de getuigen-des- kundigen bracht dr. J- Zeldenrust naar voren, dat de wurging moge lijk zo weinig gerucht had veroor zaakt dat het zeer wel denkbaar was dat de slapende vrouwen boven niets hadden gemerkt. Prof. "Van Loghem en prof. Pondman hadden de bloedspatjes op de blouse van het slachtoffer onderzocht. Het groep A, maar dat bewijst niets om dat 41 procent van de Nederlandse beyolking dit kenmerk draagt. Het slachtoffer van de moord behoorde tot bloedgroep O. Tot degenen die vandaag voor het hekje komen behoort de kroongetuige in deze zaak, A. van Riet, die met een „late tip" bij de politie is geko- riien.Hij heeft meegedeeld te hebben gezien dat Joop Josje het keldertje in sleurde op de ochtend van de moord. Caro van Eyck krijgt Bouwmeester-ring De actrice Caro van Eyck is door mej. G. Alingh Brngmans en de heer Cor van der Lugt Melsert aangewe zen als nieuwe draagster van de Theo Mann-Bouwmeester ring. Wijlen me vrouw Else Mauhs, de laatste draag ster, had In haar testament mej. Alingh Brugmans en de heer Van der Lugt Melsert aangewezen om te be slissen aan wie de ring zou worden toegekend- „Ik ben er ontzettend blij mee", zei ons mevr- Caro van Eyck, toen wij haar gisteren even te spreken kre gen, en naar haar mening vroegen over de toekenning van de Else Mauhs' Bouwmeesterring. „Ik ben er ook wel wat opgewonden door". De actrice was zelf nog wel wat beduusd zo ineens tot „eerste actrice van het land" te worden uit geroepen. „Dat predikaat verdien ik lieus niet en wijs ik ook beslist van de hand. Natuurlijk ben ik er trots op, heel trots zelfs, maar het had net zo goed iemand anders te beurt kun nen vallen. Per slot is het een keuze en daarbij spelen verschillende motie ven een 'rol. Wellicht zal eens mijn persoonlijke voorkeur ook de door slag geven als ik de ring op mijn beurt weer doorgeef aan iemand wiens spel mij ligt, iemand met een warm talent". Zoals bekend werd de beroemde ring, waarover de laatste tijd zoveel te doen is geweest, indertijd in 1911 aan mevrouw Theo Mann Bouw meester geschonken bij haar veertig jarig toneeljubileum door een huldi gingscomité uit de Amsterdamse bur gerij, dat hiermee de beste Neder landse actrice wilde eren. Voorwaar de hierbij was dat de houdster de ring zou doorgeven aan een daartoe waardig opvolgster. Dit deed me vrouw Theo Mann-Bouwmeester in 1934 door de ring aan Else Mauhs te geven, De moeilijkheden van de laatste tijd ontstonden, doordat Else Mauhs bij haar leven niemand als haar opvolg ster aanwees. Russische scheikundigen hebben vol gens Tass aangetoond dat gassen, die als bijprodukt bij olieboringen vrijkomen, bij temperaturen onder nul en onder hoge druk, waardevolle produkten zoals bu taangas. helium en propaangas opleve ren- De/.e nieuwe methode zou de kapitaal kosten en het krachtverbruik van de install-atise. die deze produkten maken halveren. IIISBL /.h die goeie ouwe BLANKENHEYM (met dc baard) beeft de sleutel van de gezelligheid om van die goeie JONGE (7.60)met te spreken GEESTELIJKE GEMEENSCHAP Ook contacten op plaatselijk vlak De generale synode rler Nederlands Hervormde Kerk heeft gisteren ge sproken over het gesprek met de Ge reformeerde Kerken. Aanleiding hier toe was de brief, die de liervormde- gereformeerde gesprekscommissie aan de generale synodes van beide kerken heeft gericht. In deze brief schreef de commissie, f Advertentie j die lekkere drop heet KLAROP BEGROTING JUSTITIE IN TWEEDE KAMER Regeringsbeleid ten opzichte van spijtoptanten te schriel geacht (Van onze parlementaire redacteur) De oud-staatssecretaris van oorlog, de socialistische mr. F. J. Kranenburg, die in het voorjaar van 1958 als gevolg van de beruchte helmenaffaire uit de regering moest treden, heeft woensdag in de Tweede Kamer de minis ter van justitie, de christelijk-historische mr, Beerman, verweten dat die blijkens een bericht uit het advocatenblad van 15 oktober nog steeds als advocaat te Botterdam zou staan ingeschreven. In scherpe termen vroeg hij, of de regering de ambten van advocaat en van minister niet onverenig baar acht. Na de rede van mr. Kranenburg vroeg de minister met onder breking van de rij van ingeschreven sprekers het woord om in een kort betoog met veel nadruk mee te delen dat „de onjuiste mededeling in het advocatenblad zal worden gerectificeerd". Acteur Frits Bouwmeester te Laren overleden (Van onze Haagse redactie) Frits Bouwmeester, een van de vele begaafde telgen uit het geslacht van toneelspelers, is dinsdagmorgen om half vijf in een sanatorium te Laren waar hij reeds lang werd verpleegd, overleden. Frits Bouwmeester werd 74 jaar. Na een lange succesvolle carrière trok lüj zich in 1955 in verband met zijn gezondheid terug uit uit de hoor spelkern van de Nederlandse Radio Unie, waaraan hij de laatste jaren van zijn actief kunstenaarsleven had gewijd. Frits Bouwmeester, zoon van de on vergetelijke Frits Bouwmeester sr., broër van de niet minder beroemde Louis en echtgenoot van de actrice Dogi Rugani volgde zijn vader naar het toneel toen hij op 21-jarige leef tijd toetrad tot de Nederlandse To neel Vereniging. Hoogtepunten in zijn carrière werden gevormd door zijn rollen in „Op hoop vi en „Allerzielen". Bij zijn benoeming tot minister had lii.| zicli onmiddellijk laten schrap pen als procureur. Daarna heeft hij enige tijcl geaarzeld, of hij zich ook als advocaat zou laten afvoeren. Vol gens door hem ingewonnen deskun dige adviezen was dat niet nodig. Desondanks heeft hij ertoe besloten. Van de griffier van de orde van Ad vocaten had hij inmiddels de bevesti ging ontvangen dat zijn naam van het tableau was verwijderd. Zijn aarzeling verklaarde de mi nister uit zijn overtuiging, dat een politicus „èen weg terug moet hebben" opdat men er later geen moeite mee heeft, hem onder te brengen. Mr. Beerman bestempel de de houding van mr. Kranen burg als oncollegiaal. Van de ge legenheid, hem door de voorzitter geboden om „nog een woordje te zeggen", maakte de heer Kra nenburg geen gebruik; naar later bleek wilde hij niet onmiddellijk zijn filippica intrekken omdat hij eerst wil nagaan wanneer de mi nister van het tableau is afge voerd. Toen de Kamer later op de middag kort pauzeerde begaf mr. Kranenburg zich naar de be windsman om een praatje met hem te maken- Huiseigenaren Mr. Kranenburg maakte in zijn re de ook overwegend bezwaar tegen het feit, dat de huiseigenaren die uiet hebben voldaan aan hun aanmel dingsplicht, voortvloeiende uit de huurblokkering, niet zullen worden vervolgd. De andere sprekers; die hetzelfde on derwerp aanroerden bij de be handeling van de begroting van ju stitie voerden het woord jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen (c.h.) en de heren Van Doorn (k.v.p.), Baeten (k. v.p.), Kranenburg (p.v.da.), Berk houwer (v.v.d.), v. d. Veen (v.v.d.), Daams (p.v.da.). Bakker (c.p.n.). Meulink (a.r.). Van Dis (s.g.p.) en Lankhorst (p.s.p.) 'waren er vlug ger moe klaar. De heer Meulink bij voorbeeld was niet in het minst on der de indruk door het verwijt van mr. Kranenburg van rechtsverza- king door de regering. Er is toch ook nagenoeg niet opgetreden tegen de zwarte lonen, zo zei bij en in het. ge heel niet tegen overtredingen van de oude zondagswet Wel betreurde hij het. dat de wet tot intrekking van de wet grootboek woningverbetering zo lang uitblijft. Hij stond daarin niet alleen. Mr. Berkhouwer betoogde tegenover mr. Kranenburg, dat het juist is. dat op grond van liet algemeen be lang niet wordt vervolgd. Voorts wees hij erop, dat de aanmeldings plicht reeds op .1 oktober ,1957 had moeten zijn vervuld en dat men nu niet aan minister Beerman mag ver wijten, wat minister Samkalden heeft verzuimd. Spijtoptanten Unaniem nas de Kamer vau oordeel, dat de regering, die in 1959 2000 spijtoptanten voormalige Neder landers, die de Indonesische nationa liteit gekozen hebben en dat thans betreuren in liet land heeft gela ten en in I960 opnieuw 2000 zulke mensen wil ontvangen, zich te schriel gedraagt. Mr. van Doorn gewaagde van de koele nuchterheid van de re gering, die scherp afsteekt bij het leed, dat door velen in Indonesië wordt geleden en mr. Berkhouwer merkte ironisch op: „Als twaalf dren kelingen in het water liggen dan zegt men ook niet: We redden er tien en we komen morgen wel terug voor de overige twee..." De Kamer rekende op een snellér tempo en op een afdoening op groter schaal Voetbaltoto Over de erkenning van de voetbal toto en de toelaatbare hoogte van de hoofdprijs werd uiteraard zeer verschillend geoordeeld. Aan socia listische zijde betreurde men, dat het Kabinet nog steeds niet met een ont werp tot wijziging van de loterijwet is gekomen. De heer Kranenburg wilde meer weten over geruchten over een hoofdprijs van f 25.000. Enige protestants-clu'istelijke leden waren tegen de pool en tegen loterij en in het algemeen. De heer Meulink noemde het bedenkelijk dat vereni gingen, die zeggen het algemeen wel zijn te dienen, staan te dringen om een deel van de buit mee te krijgen. Hij toonde zich ermee ingenomen dat de Ned. Herv, Kerk zich tegen de pool heeft uitgesproken. dat in 1957 en 1958 vijf bijeenkom sten zijn gehouden, waarin gespro ken werd over de dogmatische uit spraak van Assen 1926 en de her vormde leer aangaande de Heilige Schrift 1953. Ook is een conferen tie met dertig niet-theologen gehou den. Duidelijk werd, dat vooral over de aard en het functioneren van de belijdenis in de kerk verschillend ge dacht wordt, aldus de blief. De com missie stelde voor, haar van haar opdracht te ontheffen. Prof. di*. H. Berkhof heeft ter ver gadering dit stuk toegelicht. Sinds 1948 is de commissie bezig, zo zei hij. Het thema was: wat staat hereni ging tussen beide kerken in de weg? In 1952 en 1956 werden rapporten ingediend. Steeds bleek, dat er ver schil was bij de vraag naar de gren zen der kerk. In 1956 vroeg het rap port wederzijdse afvaardiging naar beider synodes. Dit is door de gere formeerde synode van Leeuwarden afgewezen. De hervormde synode schreef daarna een brief aan de ge reformeerde synode. Het probleem van het Schriftgezag werd dieper bestudeerd. Maar hoe verrijkend, tocli bleven de besprekingen te the oretisch. Dat wij niet verder kon den komen ligt daaraan, dat beide kerken sterk in beweging zijn, aldus spreker. Persoonlijk vond prof. Berkhof, dat de twee kerken nu maar sa men moeten doorleven. Er is wel degelijk geestelijke gemeenschap. Daarom stelde de commissie ge regelde besprekingen der mode- ramina der beide kerken voor. Ook besprekingen op plaatselijk vlak zouden gewenst zijn. Spre ker stelde voor beide susrgesties over te nemen. De conclusie van de gedachten wisse ling was, dat de synode de wens uit spreekt, dat het gesprek met het oog op de hereniging dient voort te gaan. De vorm, waarin zij zich dit voorstelt, zal binnenkort, door een brief van het moderanien kenbaar gemaakt worden. Andere structuur voor jeugd werk In de gisteren gehouden zitting van de generale synode der Ned. Herv. Kerk kwam liet plan ter sprake dat ingediend is door de raad voor het jeugdwerk. In dit plan zal de structuur van het jeugdwerk worden gewijzigd. Ds. N. O. Steenbeek en dr. H. Schmhardt, secretarissen van de jeugdraad, lichtten het plan toe. In beginsel werd het plan aanvaard, over de technische uitwerking zal het breedmoderamen beslissen. Stichting hulpfonds droogteschade landbouw Het bestuur van het landbouwschap heeft gisteren besloten tot oprichting van de „Stichting hulpfonds droogte- schade landbouw 1959", waarmee aan het onlangs ingestelde hulpfonds droogteschade een eigen beheer is verschaft. Volgens de ontwerp-statu- ten zouden alle bestuursleden van de nieuwe stichting door het bestuur van het landbouwschap moeten worden benoemd. Op voorstel van ir. KnoLtnerus. voor zitter van het KJX.L.C.. werd deze bepaling gewijzigd in dien zin. dat slechts twee bestuursleden door het landbouwschap worden aangewezen, de andere zes door de zes grote boe ren -en landarbeidersbonden. Het is de bedoeling dat de door het land bouwschap aangewezen bestuursleden zullen zijn de heren H. D. Louwes, voorzitter, en ir. G. P. F. Royackers, secretaris van dit schap, en dat de organisaties hun voorzitters als be stuursleden der stichting aanwi jzen. Prins Bernhard en prinses Irene in Wenen Pi ins Bernhard is woensdag verge zeld van prinses Irene, in Wenen aan gekomen. Hij werd begroet door de Nederlandse ambassadeur aldaar, mr. H. F. Eschauzier, en de chef-pro tocol van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken, dr. Lennkh. De prins zal het congres van de „Eu ropese stichting voor cultuur" leiden, dat van 19 tot 22 november in het Hofburgpaleia zal worden gehouden»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3