Veertigjarig bestaan Raad van Arbeid feestelijk herdacht Zeeuws Almanak Iwin WATERSTAND IN WESTHOEK SCHOUWEN DAALDE STERK VRAGEN ROND PROVINCIAAL BELEID IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE. ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 de regenjas met de herkenbare snit VERKRIJGBAAR IN DE BETERE HERENMODEZAKEN VIERING IN EIGEN KRING Jaarlijkse bijdrage is meer dan 33,5 miljoen De Raad van Arbeid te Middelburg heeft woensdag op interne wijze het 40-jarig bestaan gevierd, 's Middags werd in het kantoor aan de Span jaardstraat een bijzondere vergadering van de leden en de plaatsvervan gende leden gehouden, vervolgens was er in de Concert- en Gehoorzaal een maaltijd voor de raadsleden en het voltallig personeel, alsmede hun dames, waarna de herdenkingsdag besloten werd met een feestavond, die opge luisterd werd door het cabaretgezelschap van YVim de Graaf. De bijzondere vergadering vormde één van de weinige samenkomsten, waarop de raad voltallig met plaats vervangers aanwezig was. Het ge zelschap luisterde 's middags naar een herdenkingsrede, die de voorzit ter van de Raad van Arbeid, mr. J. Kolkman uitsprak. Hij wees er op, dat de oorspronkelijke idee van het creëren van Raden van Arbeid is uit gegaan van de grondlegger van de sociale wetgeving, ds. A. S, Talma.. De onbekendheid met de nieuwe regelingen, de natuurlijke reser ve, die bij het publiek bestond, maakten dat aanvankelijk de ra den meer beschouwd werden als politionele instanties dan organen, die in de vaak bedroevende om standigheden. waarin de arbei dende bevolking indien zij niet meer tot werken in staat was kwam te verkeren, verbetering trachtte te brengen. Allengs kreeg de raad echter meer vertrouwen. EEN WET. Mr. Kolkman merkte vervolgens op, dat de sociale wetgeving zich vooral de laatste jaren heeft uitgestrekt tot de gehele bevolking. Deze ontwikke ling zal volgens de voorziter nog dui delijker zijn, wanneer hopenlijk binnen niet al te lange tijd de al gemene kinderbijslagwet tot stand komt. Voorts stipte hij aan, dat het in de bedoeling ligt om de regelingen voor de invaliditeit, ongevallen en ziekte uiteindelijk in één wet samen te vatten, voorlopig genoemd de Ar beidsongeschiktheidswet, die dan te zamen met de Werkloosheidswet uit sluitend voor het in loondienst ar beidende deel der bevolking zal gel den. Hierna ging mr. Kolkman nog nader in op em - ging - nkele markante punten uit de historie van de Middelburgse raad. Hij verklaarde hierbij onder meer, dat de eerste vergadering op 3 no vember 1919 gehouden werd. In dat jaar waren er 26 ambtenaren -aan- Eevuld met 9 krachten in losse dienst, l 1928 werd het minimum bereikt van 24, tijdens en enkele jaren na de bezetting overschreed men de 100, terwijl er thans 77 ambtenaren in dienst zijn. Tot slot van zijn rede schetste mr. Kolkman de betekenis van de Raad voor Zeeland, hetgeen hij deed met het noemen van een aantal cijfers. De jaarlijkse bij drage in de noden van de rond 280.000 zielen tellende Zeeuwse bevolking, zo betoogde mr. Kolk man, is meer dan f 33,5 miljoen, VAN TOT GIDSENGROEP 10 JAAR De Biervlletse Gabriëlgroep van het Katholiek Meisjes Gilde bestaat tien jaar en dit jubileum wordt deze week gevierd. Zaterdag zullen de gid sen het tweede lustrum herdenken tijdens een feestelijke bijeenkomst, waarvoor de leidsters, de dames M. Lippens en C'. Sinack het program ma vaststelden. Zoals bij de gidsen de gewoonte is zullen de meisjes de feestavond zelf vullen met toneelspel, zang en spel en behalve de ouders van de gidsen, zijn ook de oud-gid sen uitgenodigd. De districts-aalmoe- zenier, rector Verdunnen, zal even eens van de partij zijn. 's Morgens wordt in de parochiekerk een Heilige Mis opgedragen. RE ÜZE -It AMEN A S Een van de bewoners van de Kade te Sluis heeft zich toegelegd op 't kweken van rammenas. En met succes, want dezer dagen „rooide" HEER Het knaapje op de Zeeuws-V laamse school zat bij de verkeersles zwaar te blokken. Het is dan ook geen klei nigheid om die hele zaak te ontwar ren: voorrang sivegen, voorrangs kruisingen, snel verkeer, langzaam verkeer, bordje zus en bordje zo.... Nou Piet,, zeg jij het. maar: wie heeft daar voorrangt" De onderwij zer wees op een afbeeldingwaarop een gecompliceerde situatie zichtbaar Piet zuchtte hoorbaar. Maar plotse ling riep hij opgewekt: Die me- vrouw!" Het was fout. En dus vroeg meneer .Pi gaf. waaróm Piet die mevrouw voorrang Het antwoord kwam onmiddellijk: „Omdat het een dame is, meneer!" Over één ding kunnen we het eens zijn: Piet is 'een heer in het ver keer.... hij een knol van 1800 gram met een lengte van een halve meter. KLEINE ALK De heer W. ten Klooster heeft bij Veere al enkele malen een Kleino Alk gesignaleerd. De vogel houdt zich reeds sinds 11 november in deze voor hem zuidelijke omgeving op, nogal vroeg voor zo'n „doorgewin terde" sinjeur onder de vogels. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST Hoewel het niet de gewoonte is om in deze rubriek ook zilveren huwelijksfeesten te vermelden ma ken we een uitzondering voor de 25-jarige bruiloft van de heer en mevrouw J. J. de MeijTheune te Ritthem. De heer De Meij is namelijk lid van de muziekver eniging ONDA en de leden van deze vereniging lieten het feest niet in stilte voorbijgaan. Zij brachten hun medelid en echtge note een daverende serenade. De schoolkinderen kregen bij deze gelegenheid van de familie Dc Meij een traktatie. JARIGE Dé heer A. Baas, het oudste lid van de bridgeclub te Sluis, is 85 jaar ge worden. Op zijn verjaardag was er een bijeenkomst van de bridgeclub en de penningmeesteresse, mevrouw W. Luteyn, bood daarin de jarige een doos sigaren aan namens de vereniging. Zij richtte bij de overhan diging van het geschenk vriendelijke woorden tot de heer Baas en zei on der meer te hopen, dat de 85-jarige bridger, die zelden verstek laat gaan, nog vele kaartavonden zal meetna-, ken. KONINGSSCHIETING De handboogsoclëteit „De Bata vieren" in Kloetinge schoot tij dens de koningssehieting op de liggende wip dit jaar op de klep. Het was een spannende wedstrijd, die door de heer J. van Sabben gewonnen werd. De heer Van Sabben onttroonde daarmee de koning van het vorig seizoen, de heer J. van den Berge. Ter gelegenheid van liet 1/0-jarig be staan van de Raad van Arbeid te Middelburg, welk jubileum gisteren intern gevierd is, werd een bijzonde re vergadering van de Raad gehou den, Deze vergadering vormde één van de weinige bijeenkomsten waar op alle leden en plaatsvervangende leden van de Raad aanwezig waren. In deze bijzondere vergadering sprak de voorzitter, mr. J. Kolkman, een herdenkingsrede uit. (Foto P.Z.C.) waarbij nog f 2 miljoen komt aan renten en uitkeringen door de ver zekeringsbank. „Met nog enkele andere uitkeringen blijkt wel duidelijk welke belangrij ke financiële consequenties het be staan van onze sociale verzekerings wetten met zich brengt en van hoe grote waarde deze uitkeringen zijn voor het bevolkingsdeel, dat bij ont breken van deze wetten aangewezen zou zijn op liefdadigheid", aldus be sloot mr. Kolkman. Hierna voerde de heer J. G- v. d. Meijden namens bestuur en directie van de Sociale Verzekeringsbank liet woord. Hij bracht gelukwensen over en roemde de goede samenwerking tussen de Middelburgse Raad van Arbeid en het bankbestuur. Verder wees hij op de voortreffelijke presta ties, die de raad reeds bereikt heeft, kort geleden ook bij de invoering van de A.W.W. De heer A. Remijn sprak namens het bestuur van de vereniging van Raden van Arbeid. Hij waardeer de het goede samenspel der raden in de vereniging en de Middel burgse bijdrage daarin. De leden van de raad, de heren H. Groe- nouwe, Jac. Allewijn en J. den Hollander uitten hun waardering voor de goede samenwerking tus sen publiek en raad, de perso- neelsverhouding en de uitsteken de voorlichting door het vakkun dig personeel- In de foyer van de Concertzaal was er vervolgens een gezamenlijke maal tijd, die gevolgd werd door een ge zellige avond, waarop de cabarettis- ten van Wim de Graaf de aanwezi- Advertentie) Minister Toxopeus ook in Zeeuwsch-Vlaanderen De minister van binnenlandse'zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal behalve aau Goes en Kloetinge dinsdag ook een bezoek brengen aan gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister zal 's morgens van tien voor half tien tot kwart voor tien besprekin gen voeren met het gemeentebestuur van Hulst, daarna van vijf over tien tot vijf over half elf met dat van St.- Jansteen, van vijf over half twaalf tot vijf over twaalf met het bestuur van Groede en van kwart over twaalf tot tien over half een met het gemeente bestuur van Breskens. Van kwart over drie tot vier uur is de minister in Goes en van kwart over vier tot vijf uur zal hij van ge dachten wisselen met het gemeente bestuur van Kloetinge. Zeeuwse Politiebond vergaderde in Goes In „de Prins van Oranje" te Goes werd woensdag een contactvergade- ring voor de provincie Zeeland, uit gaande van de Nederlandse Politie Bond, gehouden. De bondsvoorzitter, de heer A. Mud sprak tijdens deze goed bezochte bijeenkomst over de huidige loonpolitiek- Medegedeeld werd, dat de werkclassificatie politie personeel. in vergevorderd stadium is. Voorts werden talrijke vragen ge steld en beantwoord. Middelburgs Kamerkoor in „Koorzang onder de loep" In het N.C.R-V.-programma „Koor zang onder de loep" komt vanavond, donderdag, om 18.30 uur het „Mid delburgs Kamerkoor" in de ether. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Inbraak op schepen in de Zandkreek Dezer dagen werd ontdekt dat onbevoegden zich toegang heb ben verschaft tot de in do Zandkreek opgelegde Franse zeeschepen „Capitaine G. La- koley" en „Rabelais". Verschil lende deursloten waren ver nield en deuren opengebroken. Bij onderzoek bleek dat enige duizenden sigaretten, een hoe veelheid gedistilleerd en enige nautische instrumenten waren ontvreemd. Van de daders ont breekt elk spoor. VERSLAG WATERLEIDINGBEDRIJF Verontrusting over lage grondwaterstand In zijn verslag over het derde kwar taal van 1959 spreekt de directeur van de N.V. Waterleidingbedrijf Schouwen-Duiveland, ir. J. L. van Sloten, zijn verontrusting uit over de daling van de grondwaterstanden in de Westhoek. Voor de aanvang van het pompen in dit kwartaal bedroe gen de gemiddelde grondwaterstan den 0.83 m. -f- N.A.P. tegen 0.96 m. -f- N.A.P. over hetzelfde tijdvak in 1958. De standen na circa twee uur pompen bedroegen respectievelijk 1.81 m. en 1.66 N.A.P., dus vijf tien centimeter lager. De heer Van Sloten schrijft voorts, hoe in juni van dit jaar het besluit viel, om verschillende nieuwe bron nen aan te boren, maar dat nog geen vergunning werd verkregen tot het onttrekken van water aan de grond. Verder releveert de directeur, dat (Advertentie) Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtabletten Minister Marijnen spreekt voor Z.L.M. Algemene vergadering 21 december te Goes De Zeeuwse Landbouwmaatsehappij zal op 21 december a.s. haar algeme ne vergadering houden te Goes. De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, heeft zich bereid ver klaard des middags het woord te voe ren. Daarvoor zal de algemeen voor zitter, ir. M. A. Geuze, zijn openings rede uitupreken. In de morgenvergadering zal het huishoudelijk gedeelte worden afge handeld, waarna de heer H. J. Mun- tinga, lid van het dagelijks bestuur van liet K.N.L.C. en voorzitter van de Groninger Mij. van Landbouw, in een rede het 75-jarig bestaan van het Kon. Ned. Landbouw Cómité zal her denken. Burgemeesters van Sint-gemeenten naar Leiden voor intocht Sint-Nicolaas Sinds burgemeester W. Baas van Sint-Laurens voor enige jaren het initiatief uam om met alle burgemeesters van officiële Sint-gemeen ten in Nederland een bezoek te brengen aan het Belgische Sint-Ni- klaas, is ons land een college rijker, een wat vreemd, maar desniet temin bestaand college van elf burgemeesters, die allen de scepter zwaaien in een gemeen te, waarvan de naam met „Sint" begint. Het college, waarvan vijf Zeeuwse burge meesters deel uitma ken, heeft een bijzon dere uitnodiging gekre gen een invitatie om de intocht van de Sint in de sleutelstad Leiden bij te wonen... Er is zelfs een officiële ontvangst ten stadhui- ze aan verbonden en het ziet er nahr uit, dat radio en televisie de Nederlandse luisteraars en kijkers zullen laten delen in de aanblik van de verzamelde Sint- burgemeesters. Het stu denten-dispuut „Ae- néas" hééft de kans ook niet voorbij laten gaan het college van elf dat deze dag ook de dames meeneemt - is gedurende langere tijd de gast van de stu denten. Zo trekken dus de bur gemeesters W. Baas van Sint-Laurens, L. J. de Jonge van Sint- Philipsland, J. v. d. Bos van Sint-Annaland, D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk en mr. J. I. M. Reuser van Sint- Jansteen met hun da mes naar Leiden om daar hun collega's van Sint-Geertruid, Sint- Maarten. Sint-Michel- gestel, St.-Odiliënberg, St.-Oedenrode »en St.- Pancras te ontmoeten. En niet te vergeten St.- Nicolaas, die door bur- femeester Baas van int-Laurens wordt be schouwd als een figuur, die zijn invloed op het stuk van het behoud van'de zelfstandigheid der gemeenten zeker voor hem zal willen la ten gelden. Wat dat betreft staat de schoen van Sint-Laurens' bur gemeester al klaar Plet „Sint-elftal" heeft ook de Belgische colle ga van Sint-Niklaas niet vergeten, weshalve ook deze bij de intocht van Sint-Nicolaas in Leiden aanwezig zal zijn. (Vervolg van pag. 1 Dit gesprek was reeds door de ambtsvoorganger van de huidige mi nister bij de invoering van de tarie ven in uitzicht gesteld. Plet college van Ged. Staten deelt thans mede, dat bij dit gesprek als het standpunt van de provin cie. naar voren is gebracht, dat dient te worden teruggekeerd tot de vroegere situatie. De vraag is nu van belang: wat heeft de mi nister daarop gezegd? Ged. Staten onthullen de ministe riële mening niet. Vermoedelijk kunnen zij dat niet, omdat het overleg tussen minister en colle ge door de eerstgenoemde als ver trouwelijk wordt beschouwd. Ten minste, dat was in het verleden zo en in dit opzicht zal er wel niet veel. veranderd zijn. Vandaar, dat Gedeputeerden volstaan met de mededeling, dat nu maar moet worden afgewacht, wat er in de Staten-Generaal over deze zaak zal worden gezegd. In feite komt dat dus hiér op neer: dc minister wil de tarieven niet verlagen, laat staan vrijstelling geven, Gedeputeerden hebben nu hun hoop alleen nog gevestigd op de Tweede Kamer, die destijds twee moties aanvaardde waarin de vrij dom voor voetgangers en fietsers noodzakelijk werd geacht. Terecht wijzen Ged. Staten er nu op, dat het bij deze zaak vooral gaat om de vraag in hoeverre er in Den Haag de bereidheid bestaat Zeeuwsch- Vlaanderen een geïntegreerd deel tc doen zijn van het vaderland. Het is nu inderdaad belangwekkend af te wachten wat" de Tweede Kamer hu zal doen. Noordelijk veer Gedeputeerden gaan in hun brief ook in op de noodzakelijke verbeteringen ten aanzien van het noordelijke veer. En zij gebruiken daarbij een opmer kelijke zin: „de verbetering van dit veer zal in financieel opzicht het uiterste vergen van de provincie, doch het college acht dit van zoda nig belang dat desnoods andere be moeiingen der provincie van minder belang maar moeten wachten". Men zal dus in de toekomst nog menig belangrijk beraad over deze kwestie in de Staten mogen verwachten: de bijdrage van liét rijk aan deze zaak, de tarieven op dit veer, de vraag wat moet wachten enz., het is alles bij een een gecompliceerd vraagstuk, dat voor Zeeland evenwel van het hoogste belang is. Zo blijkt uit dit alles opnieuw welk een belangrijke plaats de Staten van Zeeland in dit gewest innemen. Er Is wel geen provinciaal bestuur in Ne derland, dat zijn beleid van vandaag zo omvattend bepaald ziet door de grote veranderingen, die morgen worden verwacht. Het is een eervolle verantwoordelijke taak geroepen te zijn in dit college raee te beslissen! Poolwinnaar in Sluis Een bestuurslid van de voet balvereniging „Sluus" deelt tweemaal mee in de tweede prijs van de voetbalpool. Twee door hem ingevulde kolommen op zijn poolformulier vermeld den dertien juiste prognoses. Al is het maar een deel van de tweede prijs, het is toch nog altijd een bedrag van rond f 2.500, dat de gelukkige toe. komt. *W*VWWvWWV Schemerlampenrit Oostburg vertegen woordiger is zoek Er is enig licht gekomen in dc zaak van het- met schemerlampen en lam- pekappen gevulde vervoermiddel, dat dinsdagmorgen onbeheerd op een per. ceeltje bouwland bij Oostburg werd aangetroffen en derhalve als „gevon den voorwerp" bij de rijkspolitie werd aangegeven. Zoals gemeld, zond een Voorthuizense firma hiermee twee vertegenwoordigers naar Zee land. Deze namen maandagavond hun intrek in een hotel in Terneuzen. Eén hunner, de 33-jarige G. uit Voorthuizen, die niet in het bezit van 'n rijbewijs is moet 's avonds omstreeks twaalf uur het contact sleuteltje van de auto aan zijn sla- Sende collega hebben „onttrokken" 'e verboden rit moet omstreeks één uur op het Oostburgse perceeltje een einde hebben gevonden. De vertegen woordiger G„ die dus ten nadele van de eigen firma heeft joy-gereden, was woensdagavond laat nog steeds spoorloos. werd begonnën met het boren van een circa honderd meter diepe waar- nemingsput, op het pompstations- terrein té Haamstede. Het doel van deze nieuwe put zal zijn, controle op de waterstanden en de watervoor raad uit te oefenen. Elders in het duingebied zullen nog tien waterstandsbuizen wor den geplaatst. Voorts maakt dit verslag gewag van de leidingen, die in het kader van het zoge naamde boerderijplan werden ge legd. In totaal werden er 112 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht, waarvan 23 tijdelijke aansluitingen en 11 weide-aan sluitingen. Honderdvijf nieuwe watermeters konden worden geplaatst en 72 wor den verwisseld. De droogte van de afgelopen zomer heeft het tempo -r- ten gevolge van de zeer hard gewor den grond aanzienlijk gedrukt. Het waterverbruik is over dit derde kwartaal minder geweest dan vorig jaar nl. 250.493 m3 tegen 255.495 m3 in 1958. Hoe droog het deze zomer is geweest illustreren de volgende cijfers: in Haamstede bedroeg de gemeten re genval over het derde kwartaal 79'/2 nun. Dat is 120.6 mm. minder dan vorig jaar, toen namelijk 200.1 mm. neerslag viel. Drie Middelburgse knapen ontvreemdden f1200,- De gemeentepolitie te Middelburg heeft drie knapen van 15 en 16 jaar aangehouden, die gedurende de afge lopen dagen in een winkel aan do Rotterdamse kaai te Middelburg een totaal bedrag van 1200 hebben ont vreemd. De jongens, allen scholier en woon achtig in de Zeeuwse hoofdstad, maakten van het geld onder meer uitstapjes naar Vlissingen en Rotter dam, waar zij het er in cafetaria's goed van namen. Daar er 's avonds noch in de winkel, noch in de kamer daarboven iemand aanwezig was, was het voor lien ge makkelijk om via een muur en een raam in het pand te komen. Tot vijf maal toe slaagden zij er alleen of ge zamenlijk in om in te breken, waar na zij uit de kassa en de brandkast het geld stalen. Op één avond namen zij zelfs 600 weg. Bij hun aanhou ding was het geld zo goed als op; er was nog ongeveer 100 over. De knapen zijn ingesloten in het bu reau van politie. Zij zullen vandaag (donderdag) voorgeleid worden- voor de officier van justitie. A*WWVVWVWW*WWW* Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 8. Abortus bang-bestrijding in Zeeland geregeld (Van onze Haagse redactie) Het Landbouwschap heeft in zijn woensdag gehouden vergadering een verordening vastgesteld inzake do be strijding van dë abortus bang onder het rundvee in de provincie Zeeland. In deze verordening worden op de zelfde wijze als reeds voor enkele andere provincies is geschied, rege len gesteld ter activering en intensi vering van de abortus bang-bestrij ding. Verboden wordt het toevoegen of inscharen van runderen, die niet zijn voorzien van een „verklaring" onderscheidenlijk van 'n inscharings- bewijs met stempels. Het is de be doeling dat de verordening circa 1 februari 1960 in werking zal treden. Reeds eerder golden middels een ver ordening van liet Landbouwschap in de provincie Zeeland bepaalde rege len. Deze, in feite nog slechts voor Tholen, Walcheren en Schomveu- Duivcland geldende bepalingen, ver vallen tegelijkertijd met de inwer kingtreding van do nieuwe verorde ning. (Advertentie) Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U KToosterbalsom (Akker-- Balsem) in huls hebt behoeft U zo niet te vrezen. Wrijf bij spierpijn of reuma tiek met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslach ten zeggen: „Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bij snij- en brandwon den: zuiverend en ontsmettend. VANDAAG. Middelburg Electro: „Hittegolf", 19 en 21.15 uur, 13 jaar. Ned. Koffiehuis: vergadering V.V.V. uur. Vlissingen Alhambra: „Als een verre glimlach", 20 uur, 18 Jaar; Luxor: „Onder kruisvuur", 2C uur, 14 Jaar: Britannia: Filmavond G. Bührmans papiergroothandel, 20 uur. Schelde- kwartier: Jubileumavond C.N.V., 20 uur. Goes Grand: „Gij zult niet begeren", 20 uur» U Jaar»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2