Mitterand zinspeelt in senaat op een vroegere „affaire-Debré" Regering vraagt S.ER. advies over verkoop van pocketboeken KLANKBORD ZIJN ZAAK TERUGVERWEZEN NAAR SPECIALE C0MI/I1SSIE SCHILDERSPATROONS WILLEN ZWARTE LONEN UITBANNEN ZIEKENFONDSPREMIE VOOR 1960 MOET 4.9 PROCENT ZIJN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mitterand zei dat in 1957 de toenma lige senator Debré bij hem toenmaals minister van justitie was gekomen en gezegd had be grepen te hebben dat zijn (De- bré's) naam genoemd was in ver band met het „Bazoeka-komplot", een aanslag van rechtse Algerijn se Europeanen op generaal Raoul Salan, de toenmalige militaire be velhebber in Algiers, die door de extremisten te liberaal werd ge vonden. Debré vroeg Mitterand het onderzoek niet te overhaas ten, hem tijd te geven om zijn •verdediging voor te bereiden en niet om opheffing van zijn parle mentaire onschendbaarheid te verzoeken. Debré's verzoek werd toen ingewilligd. Debré heeft na Sloop van een kabi netszitting zeer formeel de aantij gingen van de senator ontkend. Mitterand zette voorts in de senaat uiteen dat hij bij zijn eerste aan gifte bij de politie omtrent de op hem gepleegde aanslag de naam van Pesquet niet had genoemd omdat hij werkelijk meende dat deze hem het leven had gered door hem te waarschuwen. Hij wist toen niet, zei. hij, dat Pes quet zelf achter het komplot had gezeten. De rol van Pesquet Mitterand verklaarde van mening te zijn dat het verzoek om opheffing van zijn parlementaire onschend baarheid deloyaal was vanwege de bijzondere omstandigheden. De oud-pfemier Maurice Maunoury, geen vriend van hem. had reeds op 22 oktober aan de chef van de „Süreté Nationale" meegedeeld dat hij enkele Weken tevoren door Pesquet gewaar schuwd was dat zijn leven in ge- Bakkers Slot van pag. 1 niet altijd aan de consument toe!) en het kleinbedrijf komt in het ge drang. Het middelgrote en kleine bakkers bedrijf is op dit ogenblik beslist geen goudmijn meer. Waar nog wel ver diend wordt, dat is in het grootbe drijf. Sommige middelgrote en kleine bak kers hebben dat begrepen, zo bijvoor beeld in Amersfoort, waar een groep bakkers de hoofden bijeenstak en een coöperatieve broodfabriek schiep, waarvan ze het produkt thans aan hun cliënten leveren. Dertien kleine ovens werden gedoofd om een paar grote ovens te laten produceren. Moet de overheid meewerken aan deze „modernisering" van het bakkersbedrijf en daartoe ook een ploegendienst met nachtarbeid in grote broodfabrieken mogelijk ma ken? Of moet de overheid de mid delgrote en kleine bakker, die het toch al niet gemakkelijk hebben, vrij waren van nachtarbeid en hen dus enigermate beschermen? Deze moeilijke vragen laten zich niet met een eenvoudig ja of neen beantwoorden. Misschien laten zij zich het best be antwoorden met eèn wensen dat is de wens, dat de nachtarbeid in bakkerijen voorlopig opgeschort zal worden, totdat het' middelgrote en kleinere bakkersbedrijf de weg heeft gevonden naar de mogelijkheid, die in Amersfoort werd aangegrepen: de weg van de coöperatie ên het stich ten van grotere produktie-eenheden. Tegen die tijd zal het wel duidelijk worden, dat geen enkele overheid de bedrijfsmodernisering kan en mag tegenhouden als die modernisering gaat in de richting van minder, maar grotere bedrijven. EN MAAR MARCHEREN. Een En gelse marinier van 24 jaar heeft de afstand Poole-Londen, 175 km, in 36 uur en 27 minuten.... gemarcheei'd. Twee wachtmeesters van de cavalle- rie hebben de even grote afstand Bir- mingham-Londen in 34 uur en drie kwartier gemarcheerd. Er is dus in Engeland een marcheer- rekord. Waarom hebben de beide wachtmeesters er een wedstrijd van gemaakt, nadat die marinier zijn 175 kilometers afgemarcheerd had - Antwoord van de beide dapperen „Het werd hoog tijd dat die mari niers eens op hun nummer worden gezet". Door een onduidelijkheid in de wet wist men.in Finland niet, o£ de bezit ters van een televisietoestel wel of niet kijkgeld moesten betalen. In deze leemte is nu voorzien. De Finser kijkers weten nu zeker dat het kijken niet gratis is. SENSATIONELE VERDEDIGINGSREDE De Franse senaat heeft gisteren met 162 tegen 117 stemmen ge weigerd zich uit te spreken over het verzoek van het Franse ministerie van justitie, de parlementaire onschendbaarheid van senator Frangois Mitterand op te heffen zodat hij be recht zou kunnen worden wegens „minachting van de rechter lijke macht". De senaat heeft de zaak naar de onlangs ge vormde speciale commissie terugverwezen voor een verder onderzoek. Deze commissie heeft vorige week de opheffing van de onschendbaarheid van Mitterand aanbevolen. De justitie meent dat Mitterrand belangrijke feiten, verband houdend met de op 16 oktober te Parijs op hem gepleegde aanslag, verzwegen heeft. De wijze waarop Mitterand zich verdedigde tegen het verzoek om zijn immuniteit op te heffen zonder aanvaarding daarvan door de senaat kan Mitterand niet vervolgd worden was weinig minder dan sensationeel, doordat liij premier Debré in verband met vroegere gebeur tenissen erbij betrok. vaar was. Dat was dezelfde Pes quet, aldus Mitterand, die nu be weert tezamen met mij de op mij gedane aanslag geënsceneerd te hebben. Van die historie met Bourgès-Maunoury was door de regering tot 3 november toe in het geheel niet gerept. Twaalf dagen lang waren justitie, politie, senaatscommissie ên hijzelf van die aangifte van Bourgès-Mau noury onwetend gelaten ofschoon de overeenkomst tussen de stap- J>en van Pesquet in beide geval- en toch opvallend was. Maar in die tussentijd stelde het parket wel een verzoek tot opheffing van de parlementaire onschendbaar heid van Mitterand op. Zal de politieke meerderheid nu een lid van de minderheid uitleveren en een bende moordenaars een po litieke tegenstander laten aanval len aldus Mitterand. De autori teiten weten waar die moorde naars zich bevinden en iedereen weet ook dat zij beschermd wor den en waarom". De regering be hoefde overigens slechts te wach ten tot volgende maand, als de senaatszitting eindigt en zijn par lementaire onschendbaarheid au tomatisch vervalt. Dinsdagavond speelde de Russische schaak-grootmeester Paul Keres zijn laatste simultaanséance van zijn tournee door Nederland en v:e tegen de middelbare schooljeugd in de Kroon te Amsterdam. Plot seling verscheen Sint-Nicolaas (Lodewijk Prins), die de grootmees- te reen vaatje Hollandse haring aanbood. Even later kon Keres be amen. dat het met de goedheilig man moeilijk schaken is. NA BOETES VAN 5000 Amsterdam weer brandpunt van strijd Amsterdam Is opnieuw het brand punt V3n de strijd om de zwarte lo nen. Maandag hebben schilderspa troons besloten om met ingang van deze week geen zwarte lonen meer uit te betalen aan de schilders. Dat betekent voor vele werknemres dat zij zaterdag veertig tot vijftig gulden minder in hun loonzakje zullen vin den. S.E.R. ADVISEERT: Ontstemming over voorbereiding advies (Van onze Haagse redacteur). De Sociaal-Economische Raad heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd de pre mie voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor I960 vast te stellen op 4.9 procent. Eerder had de zie kenfondsraad geadviseerd de premie op 5 procent te bepalen. Een deel van de S-E.R. is van oordeel, dat met een premie van 4.8 procent kan worden volstaan. De huidige premie bedraagt 4,5 procent. In de commissie van de S.E.R., die onder voorzitterschap van prof mr. N. E. H. van Esveld het advies voor bereidde, is ontstemming geuit over de onbevredigende gang van zaken bij het voorbereiden van een advies over de premiehoogte, omdat men moet af gaan op de cijfers, die worden ver meld in het advies van de ziekenfonds raad. Deze cijfers, met name voorzo ver zij betrekking hebben op de uit gavenposten, stelt de ziekenfondsraad op, uitgaande van beginselen waar omtrent in de kring van de S-E.R. on voldoende inzicht bestaat. Unaniem is de S.E.R. van oordeel, dat wil het adviseren over de premie hoogte zin hebben, de raad tot een meer omvat tende pricipiële studie van het verplichte ziekenfondsverzeke ringswezen dient te komen, met na me wat de economische implicaties betreft. De raad besloot een commis sie in te stellen, die deze studie ter hand zal nemen. De S.E.R. acht het gewenst, dat in overleg wordt getreden met de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid teneinde te bevorderen, dat aan de raad advies wordt gevraagd over de opzet en ontwikkeling van de verplichte ziekenfondsverzekering, waarbij met name aandacht zou moe ten worden geschonken aan de daarbij betrokken economische aspecten. Wat dit laatste betreft wijst de raad er op, dat het bij eerste beschouwing Vier mensen gewond bij aanrijding In het Botlekgebied heeft zich woens dag een aanrijding voorgedaan, waar bij vier mensen zijn gewond. Drie van lien zouden vrij ernstige kwetsuren hebben opgelopen. Zij zijn naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam overgebracht, de vierde is naar het Zuiderziekenliuis vervoerd. met name aanbeveling zou verdienen, wanneer de premie voor een langere tijd, b.v. voor een periode van 5 jaar, zou worden vastgzsteld. De S.E.R. is van mening, dat, uit gaande van de gegevens van de zie kenfondsraad bij een premiepercenta ge van 4.9 voor het jaar 1960 een naar verwachting sluitende exploitatiere kening zou kunnen worden verkregen. De verwachting is, dat de ac-tiecomi- té's een staking zullen proclameren, waarbij de mogelijkheid groot is, dat andere groepen bouwvakkers, waarop de E.V.C. grote invloed heeft de metselaars, de stukadoors, en de transporteurs van bouwmaterialen zich bij de tegenactie zullen aanslui ten. De erkende, vakorganisaties staan loyaal tegenover de maatregel van de patroons. Alle schilderpatroons in Nederland hebben een circulaire ontvangen, waarin de Bond van Nederlandsche Schiiderpatroons, de Nederlandse Ka tholieke Bond van Schilderspatroons St. Lucas en de Nederlandse Bond van Christelijke Schilderspatroons bekend maken, dat de Amsterdamse patroons zich genoodzaakt voelen met ingang van heden terug te keren tot het ba- sisloon van de C A.O, plus de presta tiebeloning aan de hand van een reële toepassing van het tarief. Er wordt op gewezen, dat de loon- controledienst in de hoofdstad tal van processen-verbaal heeft opgemaakt wegens het uitbetalen van zwarte lo nen, waarop veroordelingen zijn ge volgd van f 5000 boete en meer, be nevens de waarschuwing dat bij her haling bevel zal worden gegeven tot sluiting van het bedrijf. De gezamelijke schilderspatroonsor ganisaties doen een beroep op alle collega's geen misbruik te maken van de moeilijkheden in de hoofd stad en de Amsterdamse patroons te steunen door eenzelfde gedrags lijn te volgen. Voormalig Boliviaans minister doodgeschoten Vicente Alvarez Plata, voormalig mi nister van Bolivia en een leider der boeren, is, naar thans wordt gemeld maandag door machinegeweervuur ge dood toen Iiij van een bijeenkomst van boeren naar buis terugkeerde. A/WWuWWVS WWWVW Depressies met zachte lucht (Van onze weerk. medew.) In het noorden van Nederland heeft men gisteren de winter jas moeten aantrekken als ge volg van koude lucht, die al daar met oostenwinden was binnengedrongen via Duitsland. Op een. moment dat de tempe ratuur gistermiddag in Gronin gen nog drie graden bedroeg, werd ïn Zeeland al elf graden en in Zuid-Limburg veertien graden C. gemeten. Tegen de avond werd de koude lucht naar Duitsland teruggedreven. Een nieuwe oceaandepressie komt uit het zuidwesten nader bij en doet vandaag de zuiden wind weer-tot krachtig of hard toenemen. Later op de dag is opnieuw wat regen te ver wachten, maar de temperatuur blijft aan de hoge kant. In ge heel Rusland, Scandinavië en Polen blijft het winterse weer voortduren. VVVWvVVVWvWwVVWNAAA^ IN AFWACHTING VAN OORDEEL HOGE RAAD Volgens ontwerp-vestigingsbesluit voorbehouden aan boekhandelaren De staatssecretaris van economische zaken heel't, mede namens de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aan de commissie ad viezen vestigingsregelingen van de Sociaal-Economische Raad advies op korte termijn gevraagd over het ont werp vestigingsbesluit voor het bock- verkopersbedrijf, waarin de verkoop van pocketboeken uitsluitend blijft voorbehouden aan boekhandelaren. De staatssecretarissen hebben beslo ten de werking van de vestigingsbe- selilkking 1958, die op 29 november van bet vorige jaar voor de duin- van een jaar werd afgekondigd, met een half jaar to verlengen. Zij zal dus uu aflopen op 29 mei 1960. De staatssecretarissen hebben dit be sluit genomen om een uitspraak van de Hoge Raad over deze materie af te wachten. Er is, zoals nïeu weet, namelijk twij fel gerezen over de vraag of de vcs- tigingsbeschikking boekverkopersbe- drijf en het ontwerp-vestigingsbe sluit voor het boekverkopersbedrijf niet in strijd zijn met artikel zeven van de grondwet (dat de vrijheid van drukpers waarborgt) en met artikel tien van het verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. In de juridische litteratuur wordt over deze vraag verschillend gedacht en onlangs heeft zowel het gerechts hof te Den Haag als de economische politierechter te Zutfen. beslist, dat de beschikking ongrondwettig is. Daar deze strijdvraag thans nog sub judice is en het te verwachten is, dat de Hoge Raad nog vóór een even tuele inwerkingtreding van het ves tigingsbesluit ten deze arrest zal wij zen, achten de staatssecretarissen het juist het oordeel van het hoogste rechtscollege af te wachten en zich daaraan te conformeren. De verlen ging van de vestigingsbeschikking biedt daartoe de gelegenheid. Niettemin achten de staatssecretaris sen het gewenst, dat de voorbereiding van een eventueel vestigingsbesluit voortgang vindt. Bestaat er over de wenselijkheid van een vestigingsbesluit weinig verschil van mening, de vraag of de verkoop van zogenaamde poc ketboeken moet worden toege staan aan anderen dan „echte" boekhandelaren, wordt door de staatssecretarissen ontkennend beantwoord in de nota van toe lichting op het ontwerp-vesti- gingsbesluit (dat in zijn geheel wordt opgenomen in het Medede lingenblad Bedrijfsorganisatie no. 45 van 24 november 1959 we kelijkse uitgave van de S.E.R.). Zij achten het verschil tussen „pocketboek" en „gewoon boek" slechts van beperkte nn graduele aard. Aan bepaalde oudernemingen, die zouden willen overgaan tot de ver- kooi» van goedkope boeken en die daarvoor door hun aard of door plaatselijke of regionale omstandig heden jn aanmerking komen, kun nen op grond van artikel 15 der ves tigingswet bedrijven 1954 ontheffin gen worden verleend. Dit artikel biedt de mogelijkheid aan de onthef fingen beperkende voorschriften te verbinden, bijvoorbeeld ten aanzien van het assortiment. De staatssecretarissen verwachten een niet onaanzienlijke stijging van het aantal verkooppunten op grond van de overwegingen, dat i de in het onderhavige vestigings besluit gestelde eisen lager zijn dan die welke tot dusverre in het i cvkenningsreglement van de Ver eniging ter Bevordering der Be langen des Boekhandels waren vervat. Bovendien zullen velen van hen, die tot dusverre op be perkte schaal de boekhandel uit oefenen en geen lid van de „Ver- eeniging" waren, op grond van historische rechten een vergun ning tot uitoefening van het boek verkopersbedrijf kunnen verkrij gen, zonder dat hun vakbekwaam heid behoeft te worden onderzocht. Ook van het gebruiken van de ont heffingsmogelijkheden kan een verruiming van het aantal ver kooppunten worden verwacht. Op grond hiervan hebben de staats secretarissen geen aanleiding kunnen vinden een uitzondering voor pocket- boekeu dio zeer moeilijk zon zijn te formnleren in het ontwerp voor to stellen. Het Wereldgebeuren Reisgezel? Of Harry S. Truman al of niet zal meegaan op de wereldreis, die Amerika's president Dwight Elsenhower in december onderneemt, is moeilijk te voorspellen. Niet, dat het de oud-president zou ontbreken aan voldoende ondernemingslust om deze reis, die zelfs tot in Nieuw-Delhi zal voeren, te aanvaarden. Truman heeft in de loop van zijn 75 levens jaren van alles aangepakt. Hij is flessenwasser in een drogisterij ge weest, inpakker van kranten bij een dagbladbedrijf, tijdschrijver bij een spoorwcgbouwobject, boekhouder van een bank, landbouwer (hij be roemt er zich op, de „rechtstc" voor van Jackson County te hebben ge ploegd), postdirecteur, kapitein in 't leger, handelaar in herenmodeartike len, "arrondissementsrechter, en vice- president onder Roosevelt. Pas 82 dagen was hij vice-president, toen Roosevelt overleed en de volle ver antwoordelijkheid voor de Ameri kaanse inspanningen in de laatste maanden van de Tweede Wereldoor log op hem kwamen te rusten. Onge twijfeld stond hij eerst wat onhan dig tegenover de nieuwe plichten, maar hij kweet zich daarvan zo naai de zin van het Amerikaanse volk en in de verkiezingscampagne wist hij zich bovendien zo sympathiek als 'n „gewone man" aan te bevelen, dat hij in 1948 een vertrouwensvotum kreeg waarmee een nieuwe ambts periode was gemoeid. Zo stortte hij zich van het ene initia tief in het andere en de snelheid waarmee hij wandelingen door New- York maakt bewijst dat het hem aan vitaliteit nog niet ontbreekt. Andere omstandigheden dan de persoonlijke vitaliteit spelen een veel belangrijker rol, nu een woordvoerder van het Witte Huis heeft meegedeeld, dat „president Ei senhower overweegt, oud-president Truman uit te nodigen hem op. zijn reis door elf landen te vergezellen". Truman is immers de ..grijze emi nentie" van de Democratische partij, die volgend jaar met de Republikei nen een spannende stembusstrijd zal aangaan, over de vraag, wie Eisen hower mag opvolgen. Er zijn zekere voordelen verbonden aan langs-de- kant-bli jven-staan. Weliswaar be langstellend maar toch sceptisch zou Truman in december in de States achter kunnen blijven. En hij zou alle vrijheid genieten en kunnen uitbuiten om op ogenblikken die hij daarvoor geschikt achtte, kritipk te oefenen op' de zaken van Eisen howers gang. Hij zou zeker weten, direct noch indirect voor het Repu blikeinse verkiezingskarretje te wor den gespannen. En hij zou kunnen wachten op een eventuele schone kans om te herhalen wat hij de afge lopen jaren steeds heeft beweerd: dat Eisenhower „niet veel van het be stuur maakt". Daartegenover staat, dat Trumans vroegere uitdagingen aan hel adres van Eisenhower veel aan macht hebben ingeboet. Hij heeft ja renlang aan de president gevraagd „eens met nieuwe ideeën te komen voor de beëindiging van de bewape ningswedloop en eens programma's te "lanceren, die te vergelijken zou den zijn met het plan tot hulpverle ning aan mihder-ontwikkelde gebie den, het Marshallplan en de Navo" (die allemaal tot stand kwamen in de tijd, dat Truman zelf nog de scep ter zwaaide in het Witte Huis). Dat was eerst een dankbaar thema voor deze opposant, maar nu zit Eisenhower vol initiatieven; dat bleek wel uit zijn reizen naar Bonn. Londen en Parijs, die werden, ge volgd door de besprekingen met Kroesjtsjew te Camp David., en de plannen voor een topconferentie Oost -West in verband waarmee deze „elf stedentocht" inclusief het westelijke topo verleg in Parijs woidt georgani seerd. Bij toekomstige verkiezingen zal de Democratische partij niet kun nen beweren, dat de regering- Eisenhower in de laatste anderhalf jaar een gebrek aan dadendrang heeft getoond. En een groot deel van Trumans bezwaren tegen meegaan zou kunnen wegvallen door het ar gument, dat deze initiatieven op het internationale strijdperk waarschijn lijk succesvol zullen zijn en dat het dus zin kan hebben om nu van een aanbod tot „inhaken" gebruik te ma ken. Het is bovendien niet aannemelijk, dat Eisenhower zijn uitnodiging aan Truman alleen overweegt om Democratische kriti ei wind uit de zeilen te nemen. Een belangrijk ar gument van Eisenhower zou kunnen zijn, dat hij in de elf tebezoeken hoofdsteden niet verschijnt als „Ame rika's Republikeinse president die al over een jaar aftreedt", maar als de vertegenwoordiger van het gehele Amerikaanse volk. Is Truman zijn tochtgenoot, dan wordt de reis in zekere zin nog belangrijker dan zij toch reeds zou zijn. Voor Truman zou daarbij nog de overweging kun nen gelden, dat de Democraten, in dien zij straks zouden worden ge roepen tot overneming van de rege ring, van alles op de hoogte zijn en dus „beslagen ten ijs" of in dit 'geval „ten dooi" komen. HARRY S. TRUMAN met Ike naar verre landen °„.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13