B. en W. Rotterdam bezorgd over economische positie van haven ERNSTIGE BOTSING IN A'DAM EIST TWEE MENSENLEVENS KLANKBORD MINISTER LUNS OVER GELD VOOR GEREPATRIEERDEN ZEEUWSE GYMNASTIEKCLUBS VAAK TE KLEIN BEHUISD WOENSDAG 18 NOVEMBER 2959 PROVINCIAL# iS E Is dW a E GOVRAJnT NOG GEEN INVLOED VAN EUROMARKT Twijfel aan actuele econQmische noodzaak Sloe- en Kreekrakplan 15. en W. van Rotterdam hebben liun zienswijze op de havenpro blemen weergegeven in de gisteren verschenen memorie van antwoord op het centraal rapport van liet afdelingsonderzoek van de begroting. Zij hebben daarin ook aandacht besteed aan het Sloeplan en aan het Kreekrakplan. De havenactiviteit te Rotterdam ondervindt blijkens dit stuk nog geen merkbare invloed van de Euromarkt, tenzij men hier onder ook wil verstaan de verhoogde belangstelling van onder nemingen van buiten de Euromarkt om nieuwe bedrijven te ves tigen of zich met bedrijven in de Euromarkt te liëren. B. en W. geven uiting aan hun bezorgdheid over de economische positie van de Rotterdamse haven. Weliswaar, zeggen zij, neemt het aantal binnenkomende schepen nog steeds toe en weet het goederenver keer zich goed te handhaven, maar in de nabije en verdere toekomst zal naar hun mening rekening moeten worden gehouden met een steeds sterker wordende positie van de met Rotterdam wedijverende zeehavens. Verschillende van deze havens heb ben, in het bijzonder na het bekend worden van het plan Europoort, grootscheepse uitbreidingsplannen ontworpen of zijn met de uitvoering daarvan reeds begonnen. Uiteraard, vervolgen B. en W., be hoeft Rotterdam een gezonde con currentie met andere havens in Ne derland en West-Europa niet te vre zen, maar in bepaalde gevallen, zo als bijvoorbeeld te Antwerpen, wor den deze havenuitbreidingen voor een belangrijk deel door de lands- overheid bekostigd, zodat de daaruit Na aanvaring Aan kapitein-luitenant ter zee promotie geweigerd De centrale raad van beroep te Utrecht behandelde gisteren het appel van de kapitein-luitenant ter zee A. M. N. te Huisduinen (Den Helder) tegen de hem geweigerde promotie tot kapitein-ter-zee. De oorzaak v3n de ze weigering was gelegen in het feit, dat de door heni destijds gecomman deerde onderzeebootjager „Gronin gen" op 29 mei 1957 op de Noordzee een visserskotter overvoer. Mede op grond van de uitspraak van de mari- neraad had de minister van defensie de eerder in het vooruitzicht gestelde promotie van de betrokken comman dant geweigerd. Namens de heer N. trad op mr. W. K. Vermeer uit Amsterdam, die betoogde dat de schuld van de scheepsramp te wijten was aan een ogenblik van ver standsverbijstering van de officier van de wacht, de 2e luitenant-ter-zee L. Deze officier had nagelaten om, zo als de instructies luiden, de comman dant bij nadering van andere schepen te waarschuwen. Het ging, volgens hem, niet aan de commandant voor het incident aansprakelijk te stellen, althans diens promotiekansen af te snijden. Het standpunt van de minister werd verdedigd door de kapitem-luitenant- ter zee F. A. Bouraan, die onder meer betoogde dat de enige volledige ver antwoordelijke persoon voor de gang van zaken aan boord van een schip de commandant is. die derhalve mede verantwoordelijk is voor de gedragin gen van zijn ondergeschikten. Hij meende voorts, dat de capaciteiten van de wachtofficier niet van die aard waren, dat hem zonder meer de wacht kon worden overgedragen. Pleiter concludeerde tot handhaving van het ministeriële standpunt. De centrale raad zal 8 december aanstaande uit spraak doen. De Gauüe zal wellicht Canada bezoeken Do Canadese premier, Diefenbaker, heeft dinsdag in Ottawa aan verslag gevers verteld te verwachten dat president De Gaulle van Frankrijk het volgend jaar Canada zal bezoe ken. De Gaulle kent Canada uit de Twee de Wereldoorlog toen hij naar Otta wa kwam als leider van de vrije Fransen. Volgens een bericht uit Parijs zou De Gaulle Canada na zijn bezoek aan de Verenigde Staten in het voorjaar willen aandoen. voortvloeiende lasten niet op het be heer van de haven drukken. Ook de Belgische Rijnvaartpremies vormen volgens het college een ongezond en kunstmatig element in de onderlinge zeehavenverhoudingen. Doublure in IJmuiderL' Met name ook ten aanzien van de plannen om de havenmond van IJmuiden toegankelijk te maken voor schepen tot 75.000 ton draagvermogen zijn Rotterdams B. en W. niet gei-usL De econo mische noodzaak van een doublu re (van Europoort) is volgens hen nog niet komen vast te staan. Projecten als het Sloeplan en het Kreekrakplan dienen naar hun me ning ook niet te worden gerealiseerd voordat de economische noodzaak, gezien in het kader van de hele Ne derlandse economie, daartoe drijft. Zij betwijfelen of dit voor beide pro jecten thans reeds het geval is. Aan gezien de werken, nodig voor de uit voering van de eerste fase van het Sloeplan, voorzover Rotterdams B. eu W. bekend, niet omvangrijk zijn en voor een deel passen bij het Del taplan, achten zij het waarschijnlijk dat het realiseren van die eerste fase van het Sloeplan eerder verantwoord zal blijken dan wat de eerste fase van het Kreekrakplan aangaat. Kamer stelt behandeling Beneluxverdrag uit (Van onze parlementaire redacteur) Na een voorafgaand geanimeerd de bat heeft de Tweede Kamer dins dagmiddag de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie uitgesteld. Aanleiding daartoe was een brief van de minister-president aan de voorzitter van de Kamer waarin hij meedeelde dat omtrent de landbouw- paragraaf verscheidene adressen van landbouworganisaties waren binnen gekomen en dat de regering het op grond daarvan wenselijk oordeelt om over de bepalingen betreffende de landbouw opnieuw met België en Luxemburg in overleg te treden. Minister Luns deelde mee, dat dit overleg spoedig zal kunnen geschie den zodat het uitstel niet lang be hoeft te duren. De Kamer nam daarna een voorstel van de heer Romme (k.v.p.) aan, dat beoogde het noodzakelijk geachte uitstel te bereiken en dat tevens uit sprak, dat het Benluxverdrag zo spoedig mogelijk nadat de regering de Kamer zal hebben ingelicht over het resultaat van de besprekingen met België en Luxemburg, aan de orde zal worden gesteld. Verzet tegen dit voorstel kwam van socialistische zijde. Daar vreesde men namelijk dat een uitstel in ons land zou kunnen leiden tot een soort gelijk uitstel in de beide andere lan den en daarvan duchtte de Partij van de Arbeid economische gevaren. Het voorstel werd aangenomen met 73 tegen 44 stemmen. 9 Een Griekse regeringswoordvoerder heeft de uitgifte van een Sowjetrussische postzegel waarop de gevangengezette Griekse communistische journalist Ma- nolis Glezos is afgebeeld, een onfatsoen lijke daad genoemd waardoor de betrek kingen tussen beide landen geschaad zouden kunnen worden. Glezon is in juli tot vijf jaar veroordeeld wegens hulpverlening aan communistische spion nen. PERSONENAUTO KWAM UIT FILE Bus zigzagde over weg na frontale botsing Een hevige botsing op de Haar lemmerweg te Amsterdam tus sen een autobus van de Noord- Zuïdliollandse vervoersmaat schappij en een personenauto heeft gistermiddag tegen vijf uur twee mensenlevens gekost. Het waren de bestuurder van de personenauto, de 42-jarige J. ZILVER. Barry Langford, een expert wat zilverwerk betreft, zal in de ge vangenis van Pentonvillc een lezing houden over het verzamelen van zil verwerk^ Langford zegt dat hij zilverwerk ter waarde van ruim honderdduizend gul den meebrengt, om er bij zijn lezing mee te demonstreren. „Gewoonlijk laat ik het zilver van hond tot hand gaan onder mijn gehoor. Ik geloof niet dat ik het bij die gelegenheid zal doen", aldus Langford. Hij zegt dat hij ook al in andere gevangenissen lezingen gegeven heeft over dit on derwerp en dat hem soms vreemde vragen zijn gesteld. Er was er een die me vroeg hoe je thuis in het for nuis zilver kan smelten. Een ander wilde weten of je in het duister goed zilver kan herkennen door het aan te ïaken. Er zijn in «ie gevangenissen ook grappenmakers ,weet U", vertelt Langfoid. Het vervelende maar dikwijls zeer noodzakelijke schoeyipoetsen wordt aanmerkelijk gemakkelijker, indien men gebruik maakt van een nieuwe Zweedse vinding, waarbij vloeibare schoensmeer door middel van een spuitbom over de schoenen gespoten wordt. Even nawrïjven en uio stappers glimmen TJ weer tegemoet: voor dagen! van de Ende uit Amsterdam, en de 54-jarige mevrouw L. P. van Putte-Cep uit Zwanenburg, die bij een bushalte stond te wach ten. Een daar eveneens wach tende heer, de 55-jarige H. Te- rol uit Zandvoort, kreeg een nek wervelfractuur en is in ern stige toestand in het Wilhelmi- nagasthuïs opgenomen. De chauffeur van de uit Haarlem komende autobus kreeg de schrik van zijn leven, toen hij ter hoogte van de Tuinstad-Geuzenveld nabij, de Abr. Kuyperlaan uit de lange file auto's, komende uit de richting Am sterdam, een kleine personenauto zich zag losmaken, die met grote snelheid op hem afreed. Volgens ge tuigen reed de personenauto slinge rend naar het linkerweggedeelte. De buschauffeur kon een botsing onmo gelijk ontgaan. Met een enorme klap botsten bei de wagens frontaal tegen elkaar. De bus schoot eerst naar rechts, kwam tegen een boom en vloog vervolgens naar de linkerkant van dè drie baans weg, waar hij beide wachtenden bij de bushalte tegen de grond slingerde, het wachthuisje verbrijzelde en over het talud van de oude trambaan met de neus in liet water van de Haarlemmertrekvaart dooie. Zo wel de chauffeur als de twee pas sagiers slaagden erin via de nood- deur de bus, die met de achter wielen nog op de oever stond, te verlaten. Van de personenauto bleef niet veel meer over dan en kele wx-akstukken. Het op dit tijdstip altijd zo drukke vei'keer op deze weg moest geruime tijd door de tuinstad-Geuzenveld worden omgeleid. Een kraanwagen van de brandweer heeft later de bus op het droge getrokken. Soebandrio keert zich tegen Peking-Chinezen De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft dinsdag op een persconferentie scherpe kritiek geleverd op de activi teit ten nadele van Indonesië door in gezetenen die afkomstig zijn uit de Chinese Volksrepubliek. Hij verweet hen vooral de prijs van goud en bui tenlandse deviezen, ondanks de ge ringe vraag, te hebben verhoogd, dat kan, zo zei hij nadelige gevolgen voor de Indonesische economie opleveren. ..De Indonesische regering kan de belangen van 88 miljoen Indonesiërs niet opofferen aan het voordeel van een kleine groep mensen". Hij hoop te echter een oplossing te vinden waarbij deze belangen beschermd Wdr den zonder de Chinees-Indonesi sche belangen te schaden. Eerder op de dag had minister Soe bandrio een onderhoud met de Chi nese ambassadeur in Djakarta over de recente Indonesische maatregel waarbij Chinese handelaren wordt verboden op het platteland te wonen. Het Belgische motorschip „Vidi" (766 tondat na een aanvaring met een Duitse kustvaarder in het Kanaal van Gent naar Terneuzen gezonken is, is nu gelicht. Grote bokken na men 't schip in hun takels en brach ten het weer boven de waterspiegel. Moordaanslag mislukte: vrouw klom door het raam Een Belgische ingenieur in Hayes, de 38-jarige René Spirlet, heeft zijn vakbekwaamheid op weinig verhef fende wijze tentoon gespreid. Zijn huwelijk met de 23-jarige Pamela was niet erg gelukkig en hij besloot een eind aan het leven van zijn vrouw te maken. Hij legde een draad van de eetkamer naar het slot van de bui tendeur en zette deze onder stroom. Als z(jn vrouw thuis zou komen en de sleutel in het slot zou steken, zou zij worden geelectrocuteerd.' Mevrouw Spirlet had echter de sleutel vergeten en klom door het raam naar binnen. Ze ontdekte de vreemde draad die, naar de buitendeur leidde en begreep dat haar man het op haar leven had gemunt. De politie van Hayes in Middlesex, waar het echtpaar woon de, arresteerde de Belg. (Vervolg van pag. 1 zaken, in welk verslag de commissie in veertien punten haar wensen had geformuleerd. Op enkele van die pun ten heeft de bewindsman dus con cessies gedaan en wel nadat daarop nog eens nadrukkelijk was aange drongen door mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (wd) en de heren Wierda (pvda), v. d. Wetering (ch), Meulink (ar) en De Graaf (kvp). Uitgangspunt bij de beantwoording van hun vragen, opmerkingen en verlangens was voor minister Luns, dat Nederland niet voor zijn reke ning moet nemen de financiële ge volgen van de daden van de voorma lige Nederlands-Indische regering en haar rechtsopvolgers. Ten aanzien van de pensioenen in Indonesië in Indonesisch courant, die in Indonesië niet worden uitgekeerd, zei de minister, dat het hier privé- personen geldt en dat het dus uitge sloten is, dat het rijk iets doet. Dat zou tot onvoorstelbare consequen ties leiden. Spoorwegambtenaren De regering is niet bereid om de pensioenen te garanderen van de spoorwegambtenaren in Indonesië, dio hun arbeid hebben verricht bij de maatschappijen, die op bevel van de Japanse bezetter als overlieids- spoonvegen zijn gevorderd. De rege ring meent namelijk, dat zij daarme de niet de status van ambtenaar ver worven hebben. Vooral dit punt bleek enkele afgevaardigden zeer zwaar te liggen. Evenmin was minister Luns ertoe te bewegen de salarissen, die de amb tenaren onthouden zijn gedurende de periode die zij in Japanse krijgsge vangenschap hebben doorgebx-acht, de zogenaamde backpay, als schuld te erkennen. Ten aanzien van deze ambtenaren, zo zette hij uiteen, heeft de regering al heel veel gedaan, zo als zorg voor de terugkeer naar Ne derland, voor de huisvesting, voor gelijkwaardige betrekkingen, rehabi litatieuitkeringen, onderwijs, zieken zorg enz. De regering erkent in dit opzicht ook geen morele veipliclitïng. Het ondexscneid in de pensioengroe- pen I (pensionering op 50-jarige leeftijd) en II (pensionering op 55- jarige leeftijd) wilde de bewindsman niet opheffen. Sinds 1950 is er geen bezwaar tegen gemaakt. Daarom be greep hij niet, dat men nu een wijzi ging wenste. Bij de replieken heeft men het do minister niet al te moeilijk gemaakt. Het was duidelijk, dat ook de Kamer ernaar verlangt eén streep onder de ze Indonesische affaire te zetten. Het Wereldgebeuren Botsing Al vorig jaar zeiden sommige po litieke profeten broodeters die hun oordeel op gegevens uit het verleden baseren dat Frank- rijks nieuwe leider generaal Charles de Gaulle en zijn minister „gaullist" Jacques Soustelle wel eens met elk aar in politieke botsing zouden ko men- Soustelle staat al lang bekend als een uiterst „rechtse" politicus, die wat de toekomst van Algerije be treft geen andere oplossing wil er kennen dan „integratie": opneming van dit gebiedsdeel in de bestuurs organisatie van het moederland alsof het een provincie is. Gedurende het jaar dat hij gouverneur-generaal in Algerije was (febr. 1955 tot febru ari 1956) heeft hij inet deze opvat ting de sympathie van de Franse ko lonisten verworven. Van toegeven, in welke zin ook, aan het streven van de rebellen en van gematigde niet- rebellerendc Algerijnse nationalisten heeft hij nooit willen weten. Vorig jaar had men al de indruk, dat De Gaulle aan een veel „gematigder" oplossing voor Algerije dacht. Uit de mededelingen die de generaal in de laatste maanden heeft gedaan blijkt nu duidelijk, dat hij de oplossing in een heel andere richting zoekt dan Soustelle: hij wil de Algerijnen bij volksstemming over hun toekomst laten beslissen binnen vier jaar na sluiting van een wapenstilstand. De Gaulle heeft vorige week zelfs aan de leiders van de opstand aangebo den. dat zij wanneer zij maar willen, zowel in het geheim als in het open baar naar Parijs kunnen komen voor wapenstilstandsbesprekingen. Het is duidelijk, dat deze gaullistische ge baren voor „gaullist" Soustelle alle maal klappen tegen het zere been be tekenden! Bij gelegenheid van het congres dat de „gaullistische" partij, de Unie voor' de Nieuwe Republiek, het afgelopen weekeinde hield, heeft deze „minister bij het bureau van de premier" daarom demonstratief zijn gal gespuid. Wie het congres in Bordeaux in de nacht van zaterdag op zon dag bezocht, kreeg de indruk dat deze partijvergadering in een anti-gaullistische verwarring zou ein digen. Opgezweept door een krante artikel vooraf en een vurige rede van Soustelle was naar het scheen een grote meerderheid bereid om in een motie uitdrukking te geven aan de wens tot integratie van Algerije. De volkenkundige Soustelle bewees dat bij niet alleen oude Midden- en Zuidameiikaanse beschavingen le vendig kan karakteriseren (zoals hij in verscheidene boeken heeft gedaan) maar dat hij ook weet hoe hij ziin landgenoten moet aanpakken. Hij deed tenminste in zijn grote rede net alsof hij De Gaulle, symbool van Franse herwonnen glorie, steunde en voerde de thans zo naarstig nage streefde „grandeur" ten tonele: „Wij staan als één man achter De Gaulle, rondom de grote idee van één Frank rijk van Duinkerken tot Tamanras- sét". Maar op het laatste ogenblik kwam Soustelle kennelijk tot de overtuiging, dat hij niet al te vlot van stapel moest lopen. Toen men op het punt stond, over de moties te beslissen, gooide hij zelf water in de bordeaux door akkoord te gaan met de sug gestie van voorzitter Chaban-Delmas om de bewoordingen van de Algerijn se mol ie in handen te stellen van een commissie waarin behalve het partïj- bestuur de U-N.R.-leden van de mi nisterraad zitting hebben. Premier Michel Debré heeft Soustelle zondag tijdens het beraad in die commissie de pen op de neus gezet. De „rebel" mocht kiezen tussen twee kansen: de post van gedelegeerd minister bij het bureau van de premier verlaten, of instemmen met een nieuwe motie waarin de door De Gaulle uitgestip pelde politiek ten volle werd ge steund. Inplaats van de nadruk te leggen op de door Soustelle „te vuur en te zwaard" verdedigde .pacifica tie", beval deze motie vooral de on derhandelingen over een wapenstil stand aan. Misschien is het van het begin af Soustelle's opzet geweest, om het niet zover te laten komen dat de door zijn opwindende bespe ling van de gevoelens der ultra-con servatieven totstand gekomen motie zou worden aangenomen. Misschien was het zijn bedoeling, zich te be perken tot „machtsvertoon" om zijn positie in het kabinet te verstevigen. Maar het is onwaarschijnlijk dat De Gaulle ondersteboven is van wat Soustelle in Bordeaux overhoop haal de. Zoals sommige afgevaardigden opmerkten: de U.N.R. zou niets zijn wanneer er geen De Gaulle was. Bi j de verkiezingen van vorig jaar be haalde niet een program, maar de heer De Gaulle de overwinning, en de U.N.R die voor „gaullistisch" werd aangezien, bofte daarbij. In de kwestie-Algerije spelen veel machti ger factoren dan Soustelle thans een rol. zoals de nadering van interna tionale conferenties waar De Gaullc niet het „kolonialistische" zwarte schaap wil zijn. De machtigste hin dernis voor Soustelle is de vaste wil van De Gaulle zelf, die zelfs Chur chill. Roosevelt en Stalin aan zijn laars lapte. (Slot van pag. 1) king", verklaart de heer Ossewaar- de, „heb ik toch wel eens de inchuk, dat de Zeeuwse gemeentebesturen meer op de noodzaak van gymnastiek zalen bij hogere instanties kunnen hameren" Zoals gezegd: Yerseke is geen uitzondering. In vele Zeeuwse dorpen doet zich dezelfde relatie lussen gymnastiekvereniging en school voor, wordt de gymnastiek vereniging als even vanzelfspre kend gezien als de school en ver leent het gemeentebestuur sub sidie voor de aanschaf van toe stellen op voorwaarde, dat ook de scholen er gebruik van mogen maken. Natuurlijk zijn er ook Zeeuwse plaatsen waar de zalennood minder het belangrijke werk van de gym nastiekverenigingen belemmert. Op Zuid-Beveland wordt bijvoorbeeld nogal eens jaloers gekeken naar Ka- pelle, dat een voorbeeldige turnzaal heeft, zo voorbeeldig zelfs, dat de Zeeuws-Brabantse turnkring er re gelmatig belangrijke evenementen houdt. Zeeuws utopia In Oostburg mag men zelfs spreken van een overvloed aan ruimte: drie: zalen zijn er daar, één bij het open baar lyceum, één bij het rooms-ka- tholiek lyceum en één bij de openba re lagere en uitgebreide school. Het uitzonderlijke feit doet zich dan ook voor, dat vele avonden zalen leeg staan in Oostburg. Daarmee is deze plaats waar in het begin van dit jaar een reeds bloeiende gymnastiek vereniging werd opgericht een soort utopia in Zeeland Slechts een handvol Zeeuwse plaat sen kregen in de laatste jaren een nieuwe turnzaal: Vlissingen, Bres- kcr.s, Sluiskil, Oud-Vossemeer, Ka- pelle, Hulst, Rilland, Terneuzen, Nieuwerkerk, Middelburg, Goes en Terneuzen. Dat is een opsomming, die gegeven werd door de heer S. J. Klompe uit Goes, waarbij hij echter aantekende: „Misschien heb ik dan wel een plaats met een nieuwe zaal vergeten." Duidelijk is echter, dat de meeste van de 101 Zeeuwse gemeenten het moeten stellen met verouder de eu te weinig zaalruimte Overigens is die zalennood niet de enige rem op de Zeeuwse gymnastiek- sport. Met name op de Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch- Vlaanderen zijn goede leiders spora disch te vinden, Yerseke is op dit punt goed bedeeld, maar vele ande re plaatsen wensen, dat er bijvoor beeld meer belangstelling komt voor de lcïderscursus van het Koninklijk J Nederlands Gymnastiek Verbond. Hier zorgt „Jong Dreischor" voor 'n uitstekend voorbeeld. De bejaarde Haarlemmer, de heer Dreijer, die zich als gepensioneerde ïn Dreischor vestigde, maakte deze gymnastiek vereniging tot één van de beste van Schouwen-Duiveland. Toen de bijna 80-jarige heer Dreijer er wegens zijn hoge leeftijd echter het bijl tje bij neerlegde, ging het bergaf waarts. En pas nu is de teruggang tot stilstand gebracht door de activi teiten van eigen leden, die tot kader zijn gevormd. Meer zaahmimte en meer leiders zijn er dan ook met name op het Zeeuwse platteland nodig om de gymnastiekverenigingen eigenlijk de basissport voor vele andere tak ken van sport tot nog grotere bloei te brengen. JACQUES SOUSTELLE storm in een glas bordeaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5