Begrotingstekort van gemeente Goes bedraagt 110.000,- Ka Vee Wee 36 aTL SANERINGSPLAN VOOR DE VLISSINGSE BINNENSTAD FELLE BRAND LEGT SCHUUR IN KERKWERVE IN DE AS lm\m Almanak s AWE MA nv KOLENDAMP OP ZIERIKZEESE SCHOOL30 KINDEREN ONWEL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 VOOR HET DIENSTJAAR 1960 Advertentie Weinig ruimte voor uitvoering van noodzakelijke kapitaalsul erken De dinsdag verschenen begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Goes voor liet dienstjaar 1960 laat, in tegen stelling tot vorig jaar, een ongunstig beeld zien. Het begrotings tekort bedraagt 110.000,dat als extra bijdrage uit het gemeentefonds is geraamd. De post onvoorzien is gesteld op 39.163,13, maar dat bedrag is fictief, omdat aan 23.000 reeds een bestemming is toegedacht. Beschikbaar voor de post onvoorzien blijft dus ruim 16.000. De moeilijke financiële posi tie van de gemeente heeft tot gevolg, dat in 1960 weer beknib beld moet worden op de kapitaalswerken. Aan het eind van deze week zal de toelichting van B. en W. op deze begroting verschij nen. der bestrating- is dus in het afgelo pen jaar met 3 gestegen. De kos ten van onderhoud kunnen relatief Jager worden gehouden, in verband met de steeds verder doorgevoerde mechanisatie. Voor het onderhoud is een bedrag geraamd van 90.000 (v. j. 90.000). Het onderhoud van wan delplaatsen, plantsoenen en andere beplantingen zal in 1960 54.500 vergen (v. j. 50.320). De gewone dienst geeft aan inkom sten en uitgaven een totaalcijfer te zien van 8.585.545,12. Noodzakelij kerwijs moesten diverse posten ho ger worden geraamd. Het onderwijs slaat ieder jaar weer de grootste bres in de financiën. De inkomsten belopen bijna 7 ton. terwijl de uit gaven zijn gesteld op ruim 1,3 mil joen gulden. Het nadelig slot ligt en kele tienduizenden guldens hoger dan in 1959. Zo vergt het kleuteronder wijs in Goes in 1960 rond 10.000. meer en het vakonderwijs is zelfs 67.000 hoger geraamd dan in 1959, welk bedrag voor rekening van de gemeente komt. Dit is het gevolg van de bouw van de nieuwe Vak school voor Meisjes en de bijna vol tooide Ambachtsschool. Ook het Burgerlijk Armbestuur heeft een groot nadelig saldo, name lijk 170.000. maar dat is 32.000 minder dan het geraamde tekort in 1959. Eveneens is verminderd het te kort van het Gasthuis. Voor het ko mende jaar is hiervoor een bedrag aan gemeentelijke subsdie geraamd van 15.594,38 (v.j. 26.530). Vol gens de begroting van die inlichting is dit het te verwachten exploitatie tekort. De situatie bij het openbaar slachthuis is wat de subsidiëring betreft heel wat gunstiger. Voor 3960 wordt geen nadelig saldo verwacht, dat eventueel voor re kening van de gemeente zou ko men. Als bijdrage voor de stich ting „Medisch Centrum" is een bedrag uitgetrokken van 7135 (v.j. 4220), het geraamde ex ploitatietekort. Het grondbedrijf begroot een nadelig saldo van 7.862,35 (v.j. 8.005,78) en de stichting „Sportbelangen" 20.690 (v.j. 20.292). Evenals vorig jaar wordt onder dit punt vermeld, dat met de stichting „Sportbelangen" besprekingen worden gevoerd over de beheersvorm van de ter reinen. Algemene uitkering Een gunstige factor in deze sobere begroting is, dat de algemene uitke ring uit het gemeentefonds ruim 56.000 hoger is dan vorig jaar. Zij is voor 1960 geraamd op 1.313.640, naar een basisbedrag van 55,80 per inwoner, dat voor I960 verhoogd kan worden tot .158 De belastinguitke ring uit het gemeentefonds is voor het komende dienstjaar gesteld op 435.970, (v.j. 416.669) naar een basisbedrag van 19,77, dat tot 148 verhoogd kan worden. fAdvertentie een lichte sigaar voor De kapitaaldienst van de gemeente Goes voor 1960 geeft aan inkomsten een bedrag van 22.771.034,32 en aan uitgaven 22.990.414.89, aldus een nadelig slot van 219.380,57. Ka pitaalswerken zijn er voor 1960 slechts weinige. Voor sanering van Goes-Noord is voor uitvoering van de eerste fase een bedrag geraamd van 100.000. Eenzelfde bedrag is begroot voor riolering-vernieuwing van de Korte Vorststraat, Papegaai- straat, Kreukelmarkt, Keizersdijk, Groene Weidje, Schoolstraat, Stal- straat, Wijngaardstraat vanaf St. Adriaansstraat tot de Vlasmarkt, Rijfelstraat, Beestenmarkt, Magdale- nastraat, Ossenhoofdslraat, 's-Heer Hendrikskinderenstraat, Westsingel van de Middelburgsestraat tot de 'sHeer Hendrikskinderendijk en Zon nebloemstraat. In de memorie van toelichting staan enkele interessante cijfers over Goes. Er blijkt o.m. uit. dat de gemeente een totale oppervlakte aan straten en pleinen heeft te onderhouden van 318.650 vierkante meter (v, j. 298.150 vierkante meter). De oppervlakte Beplantingen De uitgevoerde beplantingen In 19581959 hebben in zeer sterke mate te lijden geliad van de lang durige droogte. Vele bomen en heesters zijn daarvan liet slacht offer geworden, mét name in Yalekeslot. In het voorjaar van 3959 werd 30.000 vierkante meter nieuw plantsoen aangelegd. De totale oppervlakte is nu IZ\'2 ha, hetgeen alles bij elkaar de omvang beeft van een niet onaanzienlijk bos. Het aantal bomen is ver meerderd met 1-10 stuks. Een- be langrijk verlies is echter, dat een groot gedeelte van de omringende beplanting bij de boerderij van Van Noort ten offer viel aau uit breiding van de sportvelden. De bomen aan de Oude Singel en de Oosthavendijk zullen voor een be langrijk gedeelte moeten verdwij nen in verband met werkzaamhe den voor liet nieuwe havencom plex. De kosten van gemeentereiniging zijn gestegen tot 140.807, tegen 13S.106 op de begroting voor 1959. Onder meer is 5000 uitgetrokken voor de aankoop van 600 vuilnisem mers. De kosten van onderhoud van de al gemene begraafplaats worden ge schat op 17.875 (v.j. 17.715). De subsidie van de Evenementencom missie is evenals vorig jaar geraamd op 2500.In 1960 zullen weer di verse evenementen worden georgani seerd, waarvoor de uitgetrokken sub sidie nodig is. Ons depot te Goes, West- havendijk 4, fel. 2523, zal U desgewenst gaarne het adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. OVER ENKELE MAANDEN GEREED? Middenstand moet nog afwachten De gemeente Vlissïngen heeft reeds verscheidene jaren een saneringsplan voor de oude binnenstad in voorbe reiding. In verband met die sanering is op verzoek van het gemeentebe stuur geruime tijd geleden een mid- denstaudscommissie ingesteld, die als „saneringscommissie" met het gemeentebestuur zou samenwerken. De commissie is na een lange rustperiode dezer dagen bijeenge weest onder leiding van wethouder M. A. van Popering. De middenstandsvereniging Gemeen schappelijk Belang werd vertegen woordigd door de heren H. G- Daal huizen en P. Ventevogel, de Chr. middenstandsvereniging door de he- MEER DAN EEN TON SCHADE Varkens en 22 runderen uit de vlammen gered Een felle uitslaande brand, heeft in de nacht van maandag op dinsdag te Kerkwerve de schuur van de hofstede „Nieuw Leven", bewoond door mevrouw E. den Boer-Boot, geheel in de as gelegd. Vierentwintig bees ten, t.w. 22 stuks rundvee en twee varkens konden door het persoonlijk ingrijpen van bur gemeester S. Francke van Kerk werve uit de als een fakkel brandende schuur worden ge red. De volledige landbouw-ïn- ventaris en de opbrengst van de oogst van dit jaar gingen ge heel verloren. De totale schade wordt geschat op ruim een ton. De familie Den Boer was niet verzekerd. Omstreeks middernacht ontdekte burgemeester Francke, die van een vergadering uit Zierikzee op weg was naar huis, de brand. De schuur brandde toen reeds als een fakkel. In- middels had ook mevrouw Den Boer- Boot onraad bespeurd. Dankzij de hulp van de lieer Francke slaagde zij erin de op stal staande beesten naar buiten te brengen. De heer Francke ijlde vervolgens naar Kerkwerve, waar hij de brand weer waarschuwde. Na de brandweer van Kerkwerve verscheen ook de brandweer uit Zierikzee spoedig op de onheilsplaats. Aan behoud van de schuur viel toen echter niet meer te denken. Het rustige weer maakte het de brandweerlieden gemakkelijk de be lendende percelen, waaronder het woonhuis, te behouden. De oogstopbrengst omvatte een 3.00 hl ongedorste erwten, 16.000 kg weiland-hooi en 10.000 kg lucerne hooi, alsmede 30.000 kg voederbieten. Voorts was er nog een flinke partij tarwestro in de schuur aanwezig. De inventaris omvatte zo ongeveer alle machinerieën, die gewoonlijk op een boerderij worden aangetroffen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duis ter. De brandweer van Kerkwer ve heeft zich nog een groot ge deelte van de dag beziggehouden met het nablussen. VAN :mn TOT JUBILEUMJAAR.... I Dit jaar is voor het fruitteeltbedrijf j „De Koornpokler" in 's-Gravenpol- der een bijzonder jaar, want maar liefst vier medewerkers traden vijf- entwintïg jaar geleden in dienst van dit bedrijf en zijn dus zilveren jubi larissen- De viering van deze jubilea is een beetje in liét nauw gekomen door de drukte van de fruitoogst. Maar wat in het vat zit verzuurt niet. ook niet bij „De Koornpokler". Op 3 december zal er een feestelijke bijeenkomst zijn in het verenigings gebouw „Ons Dorpsleven" in 's-Gra- venpolder. De directeur van de com manditaire vennootschap, de heer A. Nijsse, de voorman, de heer G. van Oosten en de medewerkers, de. he ren J. Allemekinders en A. Drie sprong zullen dan de. huldiging van bestuur en personeel in ontvangst mogen nemen. SINTERKLAAS liet. ventje uit Oostburg bezocht met zijnouders de imposante St. BuaJ van Gent. een kerk, rijk aan monu menten. Zo passeerde het gezin een uit steen gehouwen bisschopeen ge denkteken opgericht op de laatste rustplaats van deze reeds lang gele den overleden geestelijke leidsman. Het joggie keek er eerbiedig naar. He kan mijn schoen nog niet zetten, •nam", verklaarde hij een beetje be droefd, „Sinterklaas ligt daar nog te slapen...." DE SLOPERSHAMER... In Bruinisse wordt de slopersha mer gezwaaid boven een oude landbouwschuur, die het lot van een aantal voorgangers zal moe ten ondergaan, omdat schuren in de dorpskom uit de tijd zijn. Vooral na de herverkaveling is men er toe overgegaan de land bouwbedrijven buiten de dorpen te vestigen- In Bruinisse zijn er al verscheidene,' over het algemeen zeer oude, schuren opgeruimd. ZELDZAAM?.... Wanneer men het in Anna Jacoba- polder over Marinus heeft, dan kan het zowel over de postbode als de melkboer als do Krantenbezorger gaan, want alle drie hebben zij de zelfde voornaam. Dat geeft nog al eens moeilijkheden, want evenmin als in andere Zeeuwse dorpen zijn achternamen er niet zo erg in zwang. Men heeft er overigens wel aan ge woon kunnen raken, want de be staande situatie doet zich nu al een jaar of negen voor. De melk werd in de loop van die negen jaar wel eens door een ander bezorgd, maar ook deze bezorger heette Marinus. f Advertentie,) Centrale verwarming Nedeniraal 19 Middelburg - Tel. Ó1180-2962 Een felle brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag te Kerk werve de schuur van de hofstede ,(Nieuw Leven" in de as gelegd. Vier entwintig stuks vee konden uit de vuurzee worden gered. Brandweerlie den zijn hier bezig met het nablussen van de rokende resten. (Foto P.Z.C.). ENKELEN VERLOREN BEWUSTZIJN Alle kinderen thans buiten levensgevaar Een dertigtal leerlingen" van de christelijke nationale school te Zie rikzee is dinsdagmiddag onwel ge worden, toen zich in twee lokalen kolendamp had ontwikkeld. Een groot deel van deze leerlingen moest overgeven; enkele raakten bewuste loos. Door een misverstand werden vijf kinderen die niet tot do erg ste gevallen konden worden gere kend met een onderwijzer, de heer Van Dongen, naar het Zweedse Roo- do Kruis ziekenhuis overgebracht. Het zestal werd evenwel ter obser vatie opgenomen. Evenals de andere kinderen, die met auto's naar huis werden gebracht, zijn zij thans weer in vrij goede conditie. De kolendampvergiftiging deed zich voor in het lokaal van de 5e klas, waar dertig kinderen, onbe wust van het gevaar, dat hen be dreigde, tot aan het speelkwartier zaten te werken. Toen zij in het speelkwartier in de frisse buiten lucht kwamen moesten zij overge ven, enkelen raakten bewusteloos. Enkele meisjes van de 3e klas, die naast het lokaal van 5a is gesitueerd, kampten met dezelfde verschijnselen. De jongens uit deze klas hadden, maar enkele ogenblikken in de ver giftigde lucht vertoefd. Bij de terugkeer in de klasselokalen de verschijnselen deden zich dus in hoofdzaak onder de leerlingen van de 5a-klas voor zakten verschil lende jongens en meisjes in de ban ken in elkaar. Het toegeschoten on derwijzend personeel droeg deze kin deren naar de bestuurskamer, waar zij weer enigszins op verhaal konden komen. Het misverstand rond de vijf naar het ziekenhuis overgebrachte kinde ren kon aldus de lezing van het schoolbestuur ontstaan, omdat onder de ijlings door het schoolbe stuur gerekruteerde auto's ook een wagen van het Roode Kruis zieken huis was. De chauffeur meende, dat do kinderen naar het ziekenhius moesten worden overgebracht. (Advertentie) De rijkspolitie stelde zich onmiddel lijk van de toestand op de hoogte, waarbij uiteraard de twee grote ko- In kachels, die in de lokalen van 5a en 3a staan opgesteld, aan een nauw keurig onderzoek werden onderwor pen. Men kon echter nog geen ver klaring voor het ontstaan van de ko lendamp geven. Ook de veiligheids dienst zal een onderzoek instellen. (Advertentie) ...maak een blikje vis open! Duisternis rond auto met schemerlampen in Oostburg De rijkspolitie in Oostburg heeft sinds dinsdagmorgen een merkwaardig voorwerp op de lijst van gevonden zaken staan, merkwaardig althans in dien zin, dat het om te vinden een beetje buitenissig is.-.. Het gaat namelijk om een goed in tact zijnde, vrij nieuwe auto, waarin zich voor een waarde van rond duizend gulden aan schemerlampen en lampekap- pen bevindt.... Alle schemerlampen ten spijt: er is dinsdag nog maar weinig licht in deze merkwaardige zaak gekomen.... De eigenaar van het land deed aangifte. Want de auto werd op een per ceeltje bouwland aangetroffen, een keurig perceeltje langs de weg Oostburg-Waterlandkerk- je. De wagen moet daar, zoals de politie dat in rapporten ver meld, „op het perceel tot stil stand zijn gekomen". Daar, waar voor de bestuurder de weg ophield. Men heeft name lijk kunnen nagaan, dat de be stuurder een bocht over het hoofd heeft gezien en zo, na het rammen van twee paaltjes het doorzoeven van een heg en het stukrijden van een afraste ringdraad op het perceeltje is beland- Gisteravond laat had de bestuurder zich nog niet aan gediend om het „voorwerp" te komen afhalen. Intussen was gebleken, dat de auto aan een firma uit Voorthuizen behoort, die er twee van zijn vertegen woordigers mee op zakenreis naar Zeeland zond. De auto werd aan de voorzijde licht be schadigd. VWWWWVWWWVWW? Geslaagd De heer J. Risseeuw uit Zaamslag slaagde dezer dagen te Goes voor 't kr uiaeniersdiploma ren J. P. Ventevogel on J. A. Her stek en de r.-k. middenstandsvereni ging door de heren W. de Nijs en F. Plouvier. Van de dienst gemeentewerken wa ren aanwezig de heren J. Moll en ir- K. C. Box, terwijl de heer J. v. d. Sande als secretaris optrad. Bij de aanvang van de vergadering merkte do heer van Popering op, dat er tot nog toe door de Vlissingse midden stand weinig interesse is getoond voor de sanering van de oude binnen stad voor wat betreft bouwplannen, vestiging enz., wel hebben enkele be drijven van buiten de stad reeds in teresse getoond. Uit de commissie werd hiertegen opgemerkt, dat men moeilijk in teresse kan hebben, wanneer men niet precies weet, waarvoor men interesse heeft. Eerst wanneer cr een saneringsvoorstel gereed is, kan men nagaan wat dit voorstel mogelijk voor de middenstand in houdt. ACHTERUITGANG De commissie uitte overigens ernsti ge bezwaren tegen de huidige ver paupering van de oude binnenstad en zij wees er op. dat verscheidene middenstandsbedrijven reeds de in vloed van de verpaupering gevoelen. Opgemerkt werd, dat het leegstaan van winkelpanden aan de St. Ja- cobsstraat, de Walstraat enz- toch wel gezien moet worden als een te ken aan de wand. ENKELE MAANDEN. De heren van Popering, Moll en Eox deden daarna mededelingen over de voorbereiding van het saneringsplan en de geleidelijke voortgang van dat werk. Zij konden het definitieve saneringsvoorstel niet overleggen, want dat voorstel moet nog ver schillende instanties passeren alvo rens het in openbare behandeling kan komen. Van gemeentezijde hoopt men, dat dit laatste over enkele maanden het geval zal zijn. De commissie besprak ook nog en kele bijzondere punten, die bij een eventuele sanering aan de orde die nen te komen o.a. het verkeerspro bleem in de Walstraat. (Waarschijnlijk zal over enkele maanden een vergadering belegd worden, waarin het voorstel tot sa nering van de oude binnenstad aan de vertegenwoordigers van de mid denstand kan worden voorgelegd. Min. Toxopeus haar Goes en Kloetinge Gesprek over samenvoeging met gemeentebesturen De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, brengt aanstaande dinsdag 24 november een bezoek aan Goes en Kloetinge. In beide ge meenten zal hij besprekingen voeren met de gemeentebestu ren over do samenvoeging van Goes en Kloetinge. Het gemeentebestuur van Goes heeft voor deze bijeenkomst, die om 15.15 uur aanvangt, ook de raadsleden uit genodigd. Het is een openbare verga dering. Na de besprekingen in Goes, vertrekt de minister naar Kloetinge. Het col lege van B. en W.- van deze gemeen te zal vanmorgen beslissen of evenals in Goes een openbare raadsvergadering wordt belegd. Opening brandweer kazerne te Yerseke De nieuwe brandweerkazerne, annex bergplaats gemeentewerken, te Yer seke zal een dezer dagen gereed ko men. Het gebouw, waarin ook de BB. en de EH.B.O. worden onderge bracht, zal maandag 30 november a.s. officieel in gebruik worden geno men. Om half acht 's avonds wordt daartoe in het gemeentehuis een bij eenkomst belegd. Advertentie Welterusten. Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen neem dan Togal. Togal verdrijft - snel en afdoende de pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de ge hele nacht. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotli. en drog. 0,95, 2,40 en 8,88. VANDAAG. Middelburg Electro: „Professor Cupl= do", 1!) en 21.15 uur, aX; Schouw burg: „De herberg van het zesde geluk (C.F.A.), 20 uur, a.l.; Gouden Poorle: Bijeenkomst vrouwenbnod P. v.d.A., 20 uur; Verenigingsgebouw: Aquariuhver. „Barbus Conchonlus", Rotterdamse Kaal l. Lezing over wa terplanten, 20 uur: Schuttershof: Ju- bUeumfeestavond Chr. Besturenbond, 19.45 uur. Vlissïngen Luxor: „Onder kruisvuur", 20 uur, 14 jaar; Alhambra: „Ik was een gangster", 20 uur, 10 jaar. Goes Grand: „Maracalbo", 20 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Ledenver gadering middenstandsver. „Handels belangen", 20 uur; Landbouw: Ver gadering afd. Goes Kon. Ned. Mb- voor Landbouw en Plantkunde, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2