PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tegemoetkoming in wederinrichtingskosten thans voor meer gerepatrieerden Auto te water: vier broers verdronken In vele Zeeuwse dorpen zijn gymnastiekclubs te klein behuisd.... ADENAUER BESPREEKT IN LONDEN T0PPR0BLEMEN Vand aag. 202e Jaargang - no. 272 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losso nummers 15 ceut. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 nov. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 c*nt per mm. Mintm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres oureau t. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vliasingen Walstr. 58-60, tel. 235S 4 lijnen tb.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adra. tel. 2094 Minister Luns over sluitstuk rehabilitatie-uitkeringen Kosten van grensverlegging na 1 april 1957 circa 14 miljoen (Van onze parlementaire redacteur) Tot 1 januari 1957 heeft de regering aan de rehabilitatie van uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders een bedrag van meer dan 1 miljard gulden ten koste gelegd. Hiervan is ruim 650 miljoen rechtstreeks uit de Nederlandse schatkist uitgekeerd. Na 1 januari 1957 zijn opnieuw ettelijke miljoenen aan deze rehabili tatie besteed en dit alles afgezien van de jaarlijks miljoenen kostende sanering van de Indonesische pensioenen. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns heeft dat dinsdag in de Twee de Kamer meegedeeld. Voorts maakte hij bekend: Na afweging van pro en contra heeft de regering besloten ook hen, die zich tussen 1 januari 1954 en 1 april 1957 in het ko ninkrijk hebben gevestigd, in aanmerking te doen komen voor een tegemoetkoming in de wederinrichtingskosten en deze tege moetkoming dus niet langer te beperken tot degenen, die zich vóór 1 jaunari 1954 in liet koninkrijk vestigden. De desbetreffende afdeling van het ministerie zal zo spoedig mogelijk tot het vaststellen en het uitkeren van de bedragen over gaan. Dat zal echter niet binnen enkele dagen kun nen geschieden. Met deze uitkeringen zijn vele miljoenen gemoeid. De mi nister noemde een bedrag van onge veer veertien miljoen gulden. Deze tegemoetkoming van de re gering moet: gezien worden als het sluitstuk van liet rehabilitatiehoofd- stuk. Hiermee worden de uitkeringen aan de uit Indonesië teruggekeerden afgesloten en voltooid. Van het Japanse smartegeld is nog een bedrag overgebleven. De minis ter zal aan de Kamer een schriftelij ke opgave verstrekken, hoe het ver deeld kan worden onder hen, die hun papieren, nodig om aan te tonen, dat zij ervoor in aanmerking komen, kwijt zijn. Gedacht is aan hen. die in zogenaamde beschermingskampen hebben gezeten. Na nauwkeurige overweging is de regering bereid hen, die op eigen houtje naar Nederland zijn gekomen maar van wie de garantie-commis sie later heeft uitgemaakt, dat zij recht op vrije overtocht hadden, op dezelfde wijze te beliandelen als hen. Twee jongens ingesloten in onderaardse gang Twee jongens van 13 jaar in New castle raakten maandagavond inge sloten, toen een onderaardse gang welke zij uit nieuwsgierigheid be zochten, instortte. Na twee uur koortsachtig graven door brandweer lieden en een reddingsploeg van de tnijnraad, werd een van de jongens, Peter Gordon, gered. Hen vriendje van de twee jongens die in de gang was, Norman Holland, ontsnapte ternauwernood aan inslui ting. Hij was het die alarm sloeg. Later werd ook de tweede jongen ge red, nadat de redders zich een weg hadden moeten banen door een muur van zes meter puin. De jongen zat met zijn schouders klem onder een balk en riep zwak om hulp. De gang bevond zich in een opslagplaats "voor speelgoed, waar twee maanden gele den brand had gewoed. De jongens waren gaan zoeken of nog speelgoed was achtergebleven. Het, echtpaar De. Quay is „over". De minister-president en zijn echtgenote hébhen dinsdag de nieuwe woning aan de Waalsdorperweg 161 te 's-Gravenhage kunnen betrekken Sedert eind juli woonde de familie De Quay in een Haags pension. De minister-president bezig met het uit pakken van zijn boeken. van wie van te voren vaststond, dat zij recht op vrije passage hadden. Dat wil zeggen, dat zij restitutie van de overtochtskosten zullen krijgen op basis van de roepiahkoers, die gold tot uiterlijk één maand na de datum, waarop zij het verzoek tot terugbetaling hebben gedaan. Voor de vergoeding van ernstige materiële oorlogsschade, andere dan huisraadschade, is een bedrag be schikbaar gesteld van 8.5 miljoen gulden, waarvan 2.5 miljoen besteed is door „Pelita" voor tegemoetko ming in gevallen van schrijnend mo netair verlies en in schrijnende ge vallen van dringende behoefte aan enige andere rehabiliterende hulp. De afwikkeling van bepaalde scha degevallen zal wellicht wat gunsti ger kunnen uitvallen verhoging van de maximale uitkering bij een schade van minder dan 10.000 met 250 bijvoorbeeld en tevens zal minister Luns aan de minister van financiën, prof. Zijlstra, de vraag voorleggen, of de tegemoetkomingen belastingvrij gemaakt kunnen wor den. Vele wensen Minister Luns deed deze mededelin gen tijdens het debat, dat in de Tweede Kamer gevoerd is naar aan leiding van het verslag van het mon deling overleg tussen de vaste com missie voor overgangszaken Indone sië en de minister van buitenlandse (Zie slot pag3 kol. 4) Uitstel Nederlandse- Amerikaanse luchtvaartoverleg Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag te Den Haag meegedeeld, dat bij een ouderhoud, dat de Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijon, maandag op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gehad, is gebleken dat de Amerikaanse regering bereid ïs in te stemmen met uitstel van de lucht vaartonderhandelingen. De Nederlandse regering heeft om uitstel verzocht in verband met de ziekte van mr. D. U. Stikker, die als hoofd van de onderhandelingsdelega tie is aangewezen. Vermoedelijk zul len de lucntvaartonderhandelingen nu in de loop van januari beginnen. Het tijdstip moet nog definitief worden vastgesteld, aldus de woordvoerder. OFFICIEEL BEZOEK VAN 3 DAGEN President De Gaulle van Frankrijk heeft aan de koning van Marokko als persoonlijk geschenk ter gelegenheid van de Marokkaanse nationale feest dag (16 november) een viertal stuk ken gemotoriseerd geschut aangebo den. De bijgaande foto werd ge maakt tijdens de overdracht te Rabat door yeneraal De La Cheneviere, commandant van de Franse strijd krachten in Marokko aan prins Moe- lay Hassan, chef-staf van het ko ninklijke Marokkaanse leger. Weinig kijkers langs route naar Downingstreet De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer kwam dinsdag voor een officieel bezoek van drie da gen in de Engelse hoofstad aan. Gis termiddag had hij reeds een onder houd van twee uur met premier Macmillan. Zoals bekend, was Adenauer tot nu toe gekant tegen het opnemen van de kwestie Berlijn op de agenda van een conferentie der regeringsleiders. Thans heeft hij volgens United Press International zijn standpunt in zo verre herzien dat het vraagstuk Ber lijn in het kader van een regeling van de gehele kwestie Duitsland een punt van gesprek kan uitmaken. De besprekingen werden gevoerd in de ambtswoning van de premier, Downingstreet 10. Vanavond vertrek ken Macmillan en Adenauer naar het buitenverblijf van de premier, Chequers. Donderdag keert de bonds kanselier naar Bonn terug. Macmillan ontving Adenauer niet aan de deur van zijn ambtswo ning. Slechts een kleine groep be langstellenden had zich in Dow ningstreet verzameld. Ook langs zijn route door de stad stonden slechts weinig mensen. Behalve de komende topconferentie tussen oost en west waaraan Adenauer niet deelneemt kwamen de betrekkingen tussen Engeland en West-Duitsland en de dreigende han delsoorlog tussen „de Zes" van de E.E.G. en „de Zeven" van de kleine vrijhandelszone ter sprake. De be trekkingen tussen Engeland en de Bondsrepubliek zijn het afgelopen jaar aanzienlijk verkoeld. Churchill ongesteld „Sir Winston Churchill is „onge steld" en niet in staat de bijeenkomst met de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, vanavond bij te wonen", zo werd dinsdagavond te Londen be kendgemaakt. Een woordvoerder zei in Churchills huis dat de 84-jarige staatsman het souper in Downing street 10 niet kon meemaken. Later werd vernomen dat Churchill is bezocht door zijn lijfarts, Lord Moran. Het was een routinebezoek, zei men. Iemand uit de omgeving van de Britse oorlogsleider zei dat ver wacht wordt dat Churchill vandaag in het Lagerhuis aanwezig zal zijn. Tweede minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi Kongoconferentie in Brussel De Belgische regering heeft het 42- jarige r.-k lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers Raymond Scheyven benoemd tot „tweede mi nister voor Kongo en Roeanda-Oe roendi". Zijn functie heet officieel minister zonder portefeuille, belast met de behandeling van economische en fimviciële aangelegenheden van Kongo en Roeanda-Oeroendi- Tijdens het gisteren in de Kamer ge houden debat over R.oeanda-Oeroen- di hebben dc socialisten meegedeeld, tegen de regeringspolitiek te zullen stemmen. De regeringsverklaring die aan de orde was voorziet in de in stelling van twee constitutionele mo narchieën met eigen regeringen en parlementen in die gebieden. Volgens kringen in de omgeving van de Belgische regering zal het Belgisch-Kongolese overleg dat eind november in Kongo zou wor den gehouden, mogelijk worden afgelast. Zou minister De Schrij ver, wiens reis daarheen wel door gaat, inplaats daarvan een uit nodiging aan de Kongolese leiders richten om naar Brussel te ko men voor formele onderhandelin gen. dan zou dc regering gedeel telijk tegemoet komen aan de wensen van socialisten en Korgo- Iczen. Waarnemers in Brussel ne- men aan. dat de gebeurtenissen zich in deze richting zullen ont wikkelen. Gasontploffing te Wierden: vrouw ernstig gewond In een huis aan de Grote Maatsweg te AVierden heeft zich dinsdag een gasontploffing voorgedaan, waardoor het hals zeer zware schade opliep en de bewoonster ernstig werd gewond. Door een openstaande gaskraan was gas uit een fles in de keuken ge stroomd. Toen mevrouw Den Ambt man een gasstel wilde aansteken, deed zich een explosie voor, die met steekvlammen gepaförd ging. De mu ren werden ontzet, ramen, deuren en sponningen versplinterd. Het keuken- meubilair werd grotendeels vernield. Mevrouw Den Ambtman werd ernstig gewond aan hoofd, armen en benen en moest met verbranding in de der de graad in het ziekenhuis te Almelo worden opgenomen. m --.is het 40 jaar geleden, dat de Nederlandse socialistische ...bestaat de Nederlandse mis- sie der Minderbroeders Fran- f= sïscanen in Brazilië 60 jaar. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiii TRAGISCH ONGELUK TE HEEMSTEDE Eén inzittende kon zich redden Dinsdagavond is een auto met vijf inwoners van Katwijk aan Zee, de gebroeders Van Rijn, in de Leidsche- vaart Jgereden. A'ier van de broers zijn verdronken, de vijfde wist zich te redden. De vijf gebroeders waren van Koe gras op weg naar hun woonplaats Katwijk aan Zee en reden langs de Leidschevaart. Bij de Centenbrug te Heemstede is de auto door nog niet opgehelderde oorzaak in het water gereden. Een van de broers wist zich te bevrijden en aan de wal te komen. Hij sloeg onmiddellijk alarm. Algerijnse nationalisten bereid tot overleg Ferhat Abbas, Krim Belkacem en de andere leiders Aan het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront F.L.N. zijn er nu, naar het schijnt, defini tief van overtuigd dat zij in Parijs met De Gaulle over -Algerije zullen moeten onderhandelen, zo verluidt in Tunis uit kringen die nauwe betrek kingen met dev oorlopige Algerijnse regering onderhouden. Het schijnt dat men het er al leen niet over eens is of het de voorkeur verdient thans naar Parijs te gaan of het Algerijn se debat in de assemblee der Ver enigde Naties af te wachten, dat binnen tien dagen begint. Belkacem zou carte blanche gekregen hebben om naar beste weten te handelen. Volgens bepaalde geruchten zouden enkele woordvoerders van het F.L.N. binnen twee dagen in het geheim naar Parijs vertrekken. De broers hadden gewerkt bij het bietenrooien in Noord-Holland. Waarschijnlijk door onbekendheid ter plaatse van de bestuurder is de auto te water geraakt. De politie vermoedt, dat de uitloper van de Manpadsbrug niet door de bestuur der opgemerkt is. Hij zou bij het passeren van deze uitloper, die als een bult in de rijweg ligt, de macht over het stuur hebben verloren. Het was de 22-jarïge Hendrik van Rijn, die erin slaagde de wal te be reiken. Do andere vier konden niet zwemmen. Hoewel zij zich allen uit de wagen wisten te bevrijden, ver dronken zij. De slachtoffers zijn de 29-jarige bestuurder IJsbrand van Rijn, gehmvd, de ongeveer twintig jarige ongehuwde Piet van Rijn en de 15-jarige Bas van Rijn. Het stof felijk overschot van de 36-jarige Dirk van Rijn, gehuwd, is nog niet gevonden. Turnzaal bij school moet vanzelfsprekendheid zijn „HET IS EIGENLIJK ABSURD, dat bij scholenbouw een gymnastiekzaal niet even vanzelfsprekend is als bijvoorbeeld een gewoon ldasselo- kaal"Dat is een verzuchting, die niet. alleen in de Zeeuwse steden, maar vooral In de dorpen van Zee land nog al eens geslaakt wordt door de velen, die de sport' een goed hart toedragen! Inderdaad heeft men vaak reden voor dit verdekte verwijt: na j de oorlog scholen in Zeeland vele en i vele tientallen scholen als paddestoe- j Icn uit de grond en vooral ook na de ramp maar slechts bij wei nig scholen verrees tegelijkertijd een gymnastiekzaal. En die turnzalen zijn voor de sportlessen-op-school, maar ook voor sportleven van de verenigingen in de Zeeuwse dorpen broodnodig'. Eén van de vele sportleider*, die deze mn wil doende argumenten kan staven, is de heer H. A. Ossewaarde. voorzitter van de gymnastiekvereniging „Voor uitgang Zij Ons Streven" in Yerse- ke. „Ieder weldenkend mens zal er van doordrongen zijn", zegt hij, „dat de sport op school niet een verwaar loosd vak mag worden." Maar bo vendien trekt de schooljeugd ook bul ten schooltijd naar de sportvereni gingenYerseke is daarvan een treffend voorbeeld. De lieer Ossewaarde zegt er dit van: „Bij de meeste ouders in Yerseke is bijvoorbeeld de gym nastiekvereniging een even van zelfsprekend begrip als de. school. Die ouders zeggen: het kind mag n» imar de grote school, dan mag het ook naar do gymnastiekvere niging"Geen wonder dan ook dat V.Z.O.S. in Yerseke om en nabij 300 leden telt en in feite als een aanvulling wordt gezien voor de sport op de lagere scholen! alle le- sewaarde. Verbazingwekkend is liet dan ook niet, dat de vereniging in totaal 20 trainingsuren per week no dig heeft om al de- léden te laten turnen. „Helaas moeten, die 20 uur volgemaakt worden in een versleten gymnastieklokaal", verzucht de heer Ossewaarde. In diezelfde zaal moe ten uiteraard ook nog de voetballers, korfballers en volleyballers van Yer seke hun vorm in stand houden Schrale troost Bepaald verbazingwekkend is het dan ook niet, dat de sportleiders in Yer seke zich afvragen waarom er geen gymnastiekzaal gebouwd is bij de twee nieuwe lagere scholen, die on langs in deze plaats zijn verrezen. Het is voor de Yersekenaren een schrale troost, dat een gymnastiek zaal voor Yerseke op de urgentielijst is geplaatst. Overigens is de heer Ossewaarde vol lof over dc medewerking van het gemeentebestuur. „Als wij een duur toestel moeten aanschaffen betaalt de gemeente vaak het belangrijkste deel en geeft op die manier een ruime subsidie", vertelt deze voor zitter. Daar staat echter tegenover, dat de scholen ook gebruik mogeD maken van deze toestellen van V. Z. O. S. „Maar ondanks alle medewei'- In Brabant voorziening elektriciteit gestoord In het ondcrstatïon van dc Provinciale Noordbrab3ntse Electriciteitsmaat- schappij te Breda heeft zich gisteren een kortsluiting voorgedaan, waardoor in de ochtend gedurende enige uren de stroomvoorziening in het rayon Breda, omvattende Breda, Nienw- Glnneken, Zevenbergen, Terheyden en Prinsenbeek was gestaakt. Bij liet overslag van de fasen ont stond een begin van brand en een sterke rookontwikkeling. Omdat men in de onderstation gebruikt maakt van afstandsbediening, werd niemand gewond. Door het uitvallen van de elektrische energie is in een groot aantal bedrij ven in de betrokken gemeenten het produktieproces gestagneerd. De Nederlandse spoorwegen onder vonden van het wegvallen van de stroom wel enige, maar niet veel hin der. Zij maakten namelijk gebruik van een zogenaamd koppelnet en be trokken, toen het voedingspunt Breda was uitgevallen, de elektrische ener gie van de onderstations in Lage Zwa- luwe en Roosendaal. Gaat Truman met Ike mee op elfstedentocht President Eisenhower overweegt ond-presïdent Trnman uit te hodigeu hem op zijn reis door elf landen te vergezellen, aldus heeft een woord voerder van het Witte Hnis te Wash ington meegedeeld. „Alle rangen en standen, vensovertuigingen zijn in onze vere- >-7. - 1 0, nïgfrig rerzamekF'jj weet de hew O*- i £*ie SlQt P&S-* ROl*-ZJ VERWACHT. Geldig tot hedenavond VEEL WIND Veel lMjwolidng met tijdelijk regen. Kracntige tot harde, langs de Wad den tijdelijk harde tot stormachtige oostelijke wind. Later afnemend. Kouder dan gisteren. ZON EN MAAN 19 november Zon op 8.05 onder 16;45 Maan oó20.H ondae

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1