brinta -tarwe VJJFERDERTIG JAAR GELEDER WERD R.C.R.V. OPGERICHT KRITIEK IR AMERIKA OP GODSDIERSTIGE UITZERDIRGER DIRECTEUR GUUS OSTER: gereserveerde quizmaster Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! DORIS DAY OP DOEK TERUG MET „PROFESSOR CUPIDO" GEEN GEMENGDE COMMISSIE VOOR WADDENZEE NODIG KLAMffi uit de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 NOVEMBER 1959 De Nederlandse Christelijke Radio Vereniging herdenkt haar Sa-jarig bestaan met een reeks van bijzon dere uitzendingen voor radio en televisie. De keus van de week van 1521 november is niet willekeurig. Op 15 november 1924 werd name lijk in Den' Haag de officiële op richtingsvergadering gehouden. Daaraan was echter reeds velerlei activiteit voorafgegaan. In de pionier-periode van de „draadloze omroep" hadden zich uit het knutselwerk van technisch geïnteresseerde amateurs enkele zeer bescheiden „zendstations" ge kristalliseerd. In Den Haag begon ïr. H. H. S. a Steringa Idserda, eigenaar-directeur van de Neder landse Eadio Industrie als eerste in Europa en waarschijnlijk ook vóór Amerika met regelmatige uitzendingen uit zijn laboratorium. Ter bestri jding van de kosten wer den van de luisteraars vrijwillige bijdragen gevraagd. Het Engelse miljoenenblad Daily Mail leverde Idserda het benodigde bedrag voor de uitzending van concerten, die ook in Engeland konden worden opgevangen. Maar ook „particu lieren" konden tegen betaling te recht en in 1921 huurde dan ook het latere N.C.R.V.-betuurslid ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. hervormd predikant te Den Haag, zendtijd voor een wijdingsavond. Andere radiofirma's volgden het voetspoor van Idserda, waaronder de Nederlandse Seintoestellenfa- briek (N.S.F.) te Hilversum, die door grotere kapitaalkracht, zend- capaciteit en outillage de anderen overvleugelde. De N.S.P. hield op 8 juli 1923 haar eerste uitzending en kondigde zich aan als Hilversumse Draadloze Omroep (H.D.O.). De verzorging van het program ma werd gelegd in handen van een kern uit het personeel, spoedig aangevuld met enige Hilversumse radio-amateurs. De N.S.P. verhuurde tegen beta ling ook zendtijd aan verenigingen Wetenschappelijke curiositeiten Met ingang van 1 december zal wekelijks op dinsdagavond een film worden vertoond, behorende tot de serie: „WETENSCHAPPELIJKE CURIOSITEITEN". Deze filmserie werd vervaardigd door de bij de Europese Radio Unie aangesloten landen onder auspiciën van de U.R.I. De bijdragen van de verschillen de landen zijn: 1 Amerika. Met de film „Arti ficial intelligence". Een film over machines met een „kunst matig verstand." 2 Australië. Met de film „The Mallee fowl." Een film over 't leven en de gewoonten van het „Maleo hoen". 3 Denemarken. Met de film „How Locusts fly". Een film over experimenten om de vlucht van sprinkhanen te be studeren. 4 Duitsland. Met de .film „Netz- bau der Kreuzspinne." Een film over een van de meest verbazingwekkende instinct handelingen, die er in de na tuur bestaan: de bouw van het spinneweb. 5 Engeland. Met de film „Cold". Een film waarin geleerden on derzoekingen doen naar het merkwaardig gedrag van stof fen bij honderden graden on der nul. 6 Italië. Met de film „The lan guage of birds." Een film over de onderzoekingen op het ge bied van verschillende vogelge luiden. 7 Nederland. Met dc film „Os Mundi." Een film over magne tisme. S Oostenrijk. Met de film „Die Sprache der Bienen." Een film over verschillende proefnemin gen met bijen. 9 Zweden. Met de film ..Fresh water laboratory." Een film over de levensgewoonten van de vissen in het bergachtige Noorden van Zweden. 30 Zwitserland. Met de film „La découverte de I'oreopithe- que". Een film over de onder zoekingen van dr. Johannes Hürzeler van het Natuurhisto risch museum in Basel betref fende de menselijke afkomst. „Oreopithecus bambola" of de bergaap van Monte Bambo- li). en particulieren en dit leidde er toe, dat aan de evangelist Johan nes de Heer de gelegenheid werd geboden een godsdienstige uitzen ding te verzorgen. Deze vond plaats op 4 april 1924 over het onderwerp „Hoe wij door de draadloze de geestelijke dingen verstaan". Op 21 juni 1924 werd door de he ren mr. A. van der Deure, F.* de Boer, P. K, Dommisse, E. J. de Bruin en W. van Os als voorlopig comité te Utrecht het besluit ge nomen tot oprichting ener vereni ging, waartoe na een jaar al enke le honderden leden waren toege treden. Als eerste vereniging van luiste raars legde de N.C.R.V. aanstonds organisatorische verbanden, o.m. door de oprichting van het vereni gingsorgaan „Christelijk tijd schrift voor Radio", later herdoopt in „Omroepgids". Hierin werden de „Seintijden en aard der uitzendingen van ver schillende radio-telefonie-stations, welke in ons land goed hoorbaar zijn" vermeld. "Van zeer veel belang werd de uit- RADIO- EN T.V.-RUBRIEK zending van radio-kerkdiensten, waarmee op IS oktober 1925 werd begonnen en waarin de N.C.R.V. slechts haar technische diensten aanbood, er van uitgaande, dat de kerkdienstuitzendingen door de Kerken zelf moesten worden gere geld. Op 15 oktober 192S vond de eerste schoolradio-uitzending in Neder land plaats, waarmee de N.C.R.V. pionierswerk verichtte. De eerste studio van de N.C.R.V. was het kerkgebouw van de Evan- gelisch-Luthere Kerk aan de Berg weg te Hilversum. Later verhuisde men naar een villa aan de Heu vellaan en in 1935 naar een villa aan de Schuttersweg. Op het grote terrein daarvan is de moderne studio gebouwd, die in 3940 gereed kwam, doch eerst in 3946 in gebruik is genomen. Het zendtijdenbesluifc van 3.930 had de N.C.R.V. evenals de andere algemene omroepverenigingen een vaste plaats op vaste uitzendda gen gegeven. Met de KJt.O. samen heeft de NNJCC.R.V. de z.g. Huizer-zender geëxploiteerd, die op 22 oktober 1927 in gebruik werd genomen door oud-minister Idenbnrg en dr. J. Th. de Visser. Het ontstaan van deze zender heeft er in niet geringe mate toe bijgedragen dat Nederland tlians beschikt over twee golflengten op de z.g. middengolf. oren, jien en.... sclirijven ELLEN VOGEL vertelt verhaal van Wanda Maya Door een mysterieuze ingrijpen van het lot ontnam de dood haar het ene dier na het andere. Ie dere keer verhuisde zij om het verdriet te vergeten, het lot te ontgaan. Tevergeefs echter. Zij blijft alleen met in zich de zielen der gestorven dieren. Het drama speelt zich af tegen het decor van schamele vertrek ken en torenhoge trappenhuizen in de huurkazernes van do Fran se hoofdstad, tegen de achter grond van de verlorenheid van de enkeling in de miljoenenstad. Niet alleen echter van deze ty pische Parijse sfeer is het stuk doortrokken, het wordt tevens gekenmerkt door een melancholi sche berusting, die het een Sla visch karakter geeft en verklaard kan worden uit de afkomst van de schrijfster. Donderdag draagt do actrice El len Vogel het door H. P. Planten- ga vertaalde verhaal „Jo porte en moi les ames des bêtes mor- tes" („Ik draag in mij de zielen der gestorven dieren") van de Pools-Franse schrijfster VVanda Maya voor. Het verhaal „Ik draag in mij de zielen der gestorven dieren", dat als een monoloog speciaal voor de radio is geschreven en voor de A.V.R.O.-microfoon zijn première beleeft, bevat de herinneringen van een verlaten vrouw, van een moeder, wier kind de enige band met de levende wereld bij de vader is. De relatie van 't kind bestond slechts uit diertjes, die het aan zijn moeder als troost bracht. Eerst een schild pad. daarna een kat en ten slot te twee ratjes. Zij vormden ach tereenvolgens het enige gezel schap, waarmee de vrouw haar bestaan deelde. DE DIEF Donderdag brengt de Vlaamse Televisie de spionnagefilm „De Dier' ,met Ray Milland in de hoofdrol, op het scherm. Dr. Allan Fields is een geleerde, die bekend staat om zijn werken over de kernfysica. Dr. Fields heeft zijn land verraden en heeft er zich, ondanks zijn wroeging, laten toe verleiden belangrijke dokumenten betreffende de lands verdediging op microfilm vast te leggen. Hij moet gehoorzamen aan geheime boodschappen en o.a. gevolg geven aan drie opeenvol gende telefonische oproepen. Dank zij een goed georganiseerd net geraken de dokumenten op bestemming. Op een bepaalde dag wordt deze hele organisatie tengevolge van een auto-ongeval ontdekt. Fields werd tijdig ver wittigd. Hij slaagt er in te ont snappen en verbergt zich in een vunzige wijk van Manhattan, waar iemand hem een definitieve schuilplaats zal aanduiden.... Jolm. E. McMillin, redacteur van het Amerikaanse televisieblad ,ionsor" heeft in een toespraak tijdens een zondagse kerkdienst do protestantse episcopale kerk van Driekoningen te N evv- York bijzonder harde woorden ge richt tot de christelijke organi saties in zijn land, die volgens hem bij het gebruiken van de te levisie schromelijk tekort schie ten. ,Een armoede aan ideeën, versle ten taal, artistieke oneerlijkheid en goedkoopheid, lawaaierigheid en banaliteit" zijn karakteristiek voor het gebruik, dat de kerken van het medium televisie maken, aldus deze spreker. De opkomst van het medium heeft de „intel- De heer Guus Oster is volgens onze schat ting in alle opzichten een goede veertiger. Er is één rol in zijn toneelspelersleven, die hij niet. behoeft te spelen: directeur van de Nederlandse Co- medie. Want dat is hij. ,fNiet binnen zonder kloppen" staat er op zijn kantoordeur, maar wie zou het wa gen bij deze gereser- rveerde persoonlijk heid ooit zonder klop pen binnen te ko men Maar 's avonds be waart Guus Oster geen afstand meer. Dan speelt hij toneel. De vlotte charmeur, de levensfilosoof, de man die geluk. had. de man die ongeluk had. de gegoede, de armlastige. Hij speelt alles. Hij speelt ook de quizmaster. Of de ra- dió-gastheer. De man. die in zijn priveleven er een(naar het schijnt) zeker genoe gen in schept afstand te bewaren, is voor de microfoon een on derhoudende, belang stellende quizmaster, die zich volgaarne bezighoudt met de belangstelling van an deren. Die dan graag wil weten over de kennis en de weten schap van mensen, die hij wellicht nooit meer zien zal. „Dat radiowerk is zo'n fijne afwisseling van mijn directeur schap en mijn toneel spelen", vindt Guus Oster. En daarom speelt hij 's avonds zo bijzonder geïnte resseerd de quizmas ter of de radio-gast heer. Overdag zeggen zijn ogen achter zakelijke brilleglazenmijn tijd is beperkt. Op 'n bepaalde avond heeft hij via Hilversum II alle tijd voor de toe vallige gelukkigen, die met de heer Guus Oster niet als direc teur maar als quiz master mogen ken nismaken. lectuéle doezeligheid en steriliteit op creatief gebied aan het lioht gebracht", aldus McMillin verder „Bijna elk terrein van menselijke interesse, met inbegrip van poli tiek. wetenschap, onderwijs en sport, is beter vertegenwoordigd op de televisie dan de godsdienst. De moderne godsdienst heeft ver geten dat zij dringend behoefte heeft aan dichters en profeten met hun creativiteit. Het lijkt, alsof ze de rug heeft toegekeerd aan degenen, die in staat zouden zijn om haar geloof opnieuw te formuleren, het te verfrissen en het een nieuwe vitaliteit te geven. Wat wij niet hebben, aldus Mc Millin, i£ mannen, die begrippen met helderheid en verbeeldings kracht tot uitdrukkingbrengen. Wij hebben een creatieve verant woordelijkheid ten opzichte van dc televisie, een verantwoordelijk heid om nieuwe en dwingende ma nieren te vinden met als doel de televisie te gebruiken voor de verspreiding van het evangelie van Gods liefde en de broeder schap der mensen". Er is trouwens op het ogenblik veel meer kritiek op de televisie in Amerika. Het is. of het corrup tieschandaal met de quiz een he leboel heeft losgemaakt. Men ziet. eindelijk de fouten, misschien al leen maar omdat voordien de re gering een campagne geopend heeft tegen de manier, waarop op het scherm reclame wordt ge maakt. Hierin zou zodanig wor den overdreven dat „men er mis selijk van wordt". Daarom zijn maatregelen aangekondigd tegen valse en misleidende reclame. Alle programma's zullen voortaan zeer nauwlettend worden gevolgd en waar excessen worden gecon stateerd zal hardhandig worden ingegrepen. Speciaal zal men aan dacht besteden aan programma's in de periode voor Kerstmis, als de cadeautjes-rage veel tijd van de kijkers vraagt. FILMS IN ZEELAND Sophia Loren in rolprent naar stuk van O. 'Neill De onnozele titel „Professor Cupi do" is zeer juist gekozen voor de rolprent, waarin de enigszins uit de populariteit geraakte Doris Day het liedje „Teacher's pet" zingt en zich het hof Iaat maken door één van de beroemdste charmeurs van het witte doek, Clark Gable- Hoe de laat ste in deze film verzeild raakte is een raadsel. Even vreemd lijkt de keus van regisseur Seaton, die Doris Day de rol gaf van een docente in de journalistiek aan een Amerikaanse avondschool. Behalve Doris Day; die hoe kan het ook anders haar rol niet bijs ter overtuigend speelt, ziet men een andere blonde verschijning uit de amusementswereld optreden: Mamie van Doren. Gable stelt een journalist voor met „ouderwetse" ideeën, die tenslotte toch zwicht voor het progressieve optreden van de geleerde docente, hetgeen ongeveer alles is wat zich op het witte doek van Electro (Mid delburg) afspeelt. „Ik was een gangster", Alhambra (Vlissingen) ïs van een heel wat minder goedmoedige structuur dan de hiervoor besproken rolprent. Het is een van die films, die kennelijk de bedoeling hebben misstanden in de MINISTER MARIJNEN: Verdeling mosselgronden probleem voor bewindsman De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft, zo blijkt uit zijn memorie van antwoord aan do Tweede Kamer op vragen naar aanleiding van de begroting, geen be hoefte aan een gemengd Zeeuws- Friese commissie ter behandeling van de problemen van de visserij en de mosselcultuur in de Waddenzee. De minister stelt, dat op verzoek van zijn ambtsvoorganger indertijd in verband met de moeilijkheden van de visserij en de mosselcnltuur in de Waddenzee door het Produktscliap voor Vis en Visprodnktie een com missie werd ingesteld, waarvan de leden door de betreffende sectoren van het bedrijfsleven zijn aangewe zen. Het verslag van de commissie, dat een regeling behelst voor de uitgifte van mosselpercelen in de Waddenzee, werd in de eerste helft van dit jaar door het bestuur van het Produkt- schap goedgekeurd. De conform het advies van eerdergenoemde eommis- DONDERDAG JS> NOVEMBER. HTLVERSUM I. 402 m. 746 kC-S. 7.00 KRO. 10.00 NGRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 NWS. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9 40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRQ: 11-00 V- d- zieleen. 1145 Gewijde muz. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram, 12.25 V. d. boeren. 12,35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Zang en gtlaar. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus. muz. NCRV: 14.00 Promenade ork. en omr. koor. 14.40 Kamerork. en solist. 15.20 Kamermuz. 15.40 Gram. 16.00 Verkennin gen in de Bijbel. 16.20 Zang en plano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17-45 Voordr. 18-00 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang en comm. 18.50 Sociaalperspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radlolcrant. 91.50 Pol. praatje. 20.00 Gram. 20-15 Ge- var. progr. 22.00 Gram- 28.10 Periodieken parade. 22.20 Gram. 22.S0 Nws, 22.40 Zaal- sportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert, 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 293 m. 1007 kC-S- 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—21 00 AVRO. 7.00 Nws. 7.20 Gram. 7.50 VPRO Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9-00 Gym. 910 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding- 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Gram. 11.45 Bejaarden en hun hobbies, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12-33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursber- 14 00 V. d. vrouw. 14.30 Pianorecital- 15-00 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterle, hoorsp. 15.40 Kamermuz. 16.10 Gram. 17.00 V, d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18.30 V. d. jeugd. 18-45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief.' 19,00 V. d. kleuters. 19.05 Govar. progr. 2.000 Nws. 20.05 Residentie ork en solist. (I. d. pauze plm.20,55—21.15 Voordr.). 22,15 Lichte muz. £2,30 Nws en beursber. te New York. 22.40 Journ. 22.53 Sport- act. 23.0,5 Uit de wereld van bet amu sement. praatje. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ- en weeroverz. NCRV: 20.20 De wonderbaarlijke sehoen- lappersvrouw, nomedie. 21.10 Rep. 22.10 Dagsluiting, FRANS BELG. TV-PKOGRAMMA. 17.00—18.00 V. d. jeugd. 19.00 Progr. v. d. ouderen. 20.00 Journ. 20.33 Quiz. 21.35 Film. Daarna Nieuws. VLAAMS BELG. TV-PROGRAMMA. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Nws. 20,00 Docu mentaire. 20.30 Filmrep. 20.40 Sreelfllm. 22.05—23.30 Eurovisie: Intern, concours hippiquo. sie getroffen regeling houdt onder meer in, dat uit het mosselkwekers- fonds gelden worden verstrekt aan de garnalenvissers in dat gebied om hen in de gelegenheid te stellen hun vaartuigen te verbeteren en, indien mogelijk, daarmee te gaan vissen buiten de Wadden. Alvorens het bestuur van het Pro- duktschap de door de commissie ontworpen regeling aannam, is deze in bespreking geweest in de plaatselijke vissersverenigingen, die belangen hebben op de Wad denzee. De regeling is thans in uitvoering, zodat een gemengd Zeeuws-Friese commissie overbo dig moet worden geacht, aldus dc minister. De minister is de vraag gesteld, hoe de standpunten van de Inspectie van de Visserijen en van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten ten aanzien van de mosselkwekers met elkaar te rijmen zijn, waar de in spectie stelt, dat men geen mossel- gronden krijgt, wanneer men geen mosselkweker is, en het produkt- schap stelt, dat men geen mossel- kweker kan worden, als men geen mosselgronden heeft. Verdeling.. De minister kan niet verhelen, dat het gebrek aan mosselgronden en de verdeling daarvan hem voor proble men stelt. Inderdaad is het zo en onder de gegeven omstandigheden is daaraan niet te ontkomen dat het Produktschap voor Vis en Vispro dukten uitsluitend een vergunning afgeeft aan personen, die over mos selgronden beschikken en dat de In spectie vrijgekomen gronden alleen beschikbaar stelt aan vergunning houders. De verplaatsing van een be langrijk deel van de mosselproduktie naar de Wadden, het gebrek aan voldoende percelen en de komende ge volgen van de uitvoering dor Delta werken voor het Zeeuwse produktie- gebied maken onder de huidige om standigheden geen andere oplossing mogelijk, aldus de bewindsman in zijn memorie van antwoord. Uit de memorie van antwoord blijkt voorts, dat dit jaar ongeveer 100 nieuwe percelen in de Waddenzee zijn uitgegeven. Door overbezaaiïng, zee sterren en het vele vuil zijn de resul taten van do percelen minder gun stig dan men aanvankelijk had ver wacht. Voor het toewijzen van mosselperce len zal de Inspecteur der Visserijen in het tweede distriet worden bijge staan door een commissie van ad vies uit het Vissorijschap. Overzicht veerdiensten in 3e voorlichtingsblad In zijn derde voorlichtingsblad geeft het provinciaal bestuur van Zeeland een uitvoerig overzicht over de Pro vinciale Stoombootdiensten. Onder meer wordt ingegaan op de daling van het vervoer op de Westerschel- deveren, waarover wij begin deze maand reeds uitgebreid publiceerden. In het voorlichtingsblad wordt ver klaard, dat deze teruggang van 1955 tot 1957 ruim 5.4 beliep. Te meer opmerkelijk wordt de teruggang ge noemd. orridat met ingang van 1 au gustus 1958 de „Prinses Beatrix" in dienst gesteld is. Daardoor ontstond tevens do mogelijkheid tot verbete ring van de vervoercapacitelt van het veer Kruiningen-Perkpolder. De bei de grote wagenveren waren dus na 1 augustus 1958 in een betere staat dan voorheen. 1-Iet provinciaal bestuur is tot de conclusie gekomen, dat na de invoe ring van de veertarieven voor de Westerschelde per 1 augustus 1958 het verkeer en vervoer verminderd is. In het bijzonder geldt dit voor het uit nationaal oogmerk na de Tweede We reldoorlog door de gratis verbindin gen in de sociale en culturele sector zo sterk bevorderde contact tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en ovorig Ne derland. Aan het slot van het overzicht is een groot aantal vergelijkende cijfers geplaatst van het totaal aantal ver voerde personen en auto's gedurende 1955 tot en met september 1959. Amerikaanse samenleving aan de kaak te stellen, zonder dat de ma kers daar helemaal in geslaagd zijn. Het begin duidt nog wel op de goede bedoelingen van regisseur Roger Cor- man: een beruchte gangster moet verschijnen voor de senaatscommis sie, die een onderzoek instelt naar de misdaad in de Verenigde Staten. Maar dan gaan de gedachten van de misdadiger in kwestie (Steve Co chran) terug naar zijn kinderjaren en een „flash-back" geeft een fel ge tint beeld van Joe Santes carrière m de onderwereld. Sensationele revol vergevechten, achtervolgingen en een vrij dramatische liefdesgeschiedenis ontnemen vervolgens de film veel van zijn hekelende waarde. Er is wel wat erg veel de nadruk gelegd op handtastelijkheden en wapenduels. „Onder kruisvuur" is een western van het gedegen soort, waarin mannen van weinig woorden kor te metten maken met onscrupu leuze lieden, die het voorzien heb ben op geld en goed van achtens waardige burgers. Tot de eerste categorie mensen be hoort Joe Maybe, een heer met een verleden dat niet helemaal vlekkeloos is, maar die zijn leven betert, wan neer hij van de eerzame burgers de gelegenheid krijgt zich als sheriff tegen het gespuis te keren. Audie Murphy beeldt deze betere figuur uit met alle bekende middelen, waarover hij beschikt: een vastberaden uiter lijk en een sportieve houding. De minder bekende actrice Gia Scala speelt de rol van een aardige jonge dame in cowgirl-costuum- Te zien in Luxor (Vlissingen). Avonturenfilm „Maracaïbo" van Cornel Wilde, die niet alleen de regie voert van, maai' bovendien de hoofdrol speelt in zijn eigen avonturenfilm, speelt tegen de exotische achtergrond van Venezo laanse bossen en boortorens. De nachtclubs van Caracas en het meer van Maracaïbo zijn de voornaamste plaatsen van handeling en de han deling berust in de eerste plaats op de stoutmoedigheid van eén man (Wilde) en de liefde van een vrouw (Jean Wallace). Moed en liefde open baren zich op spannende wijze, wan neer een olieveld in brand vliegt en Wilde als een oliebranden-„kenner" de handen uit de mouwen steekt. .Maracaïbo" wordt vertoond in Grand (Goes). DONDKRDAGCYCLUS Anthony Perkins, de jeugdige ac teur, die zich in betrekkelijk kor te tijd via onbeduidende rollen op gewerkt heeft naar hoofdrollen in belangrijke speelfilms, heeft zijn succes bekroond gezien, toen hij fekozen werd als tegenspeler van ophia Loren in „Gij zult niet be geren". De Italiaanse actrice geeft in de filmversie van O'Neill's toneelstuk de figuur van de jonge Anna Cabot een persoonlijkheid, die deze rol tot een van haar oeste maakt. Perkins cre- eerde een aanvaardbare Eben Cabot, de zoon van de oude broer met het karakter van oen nan". Te „Als een verre glimlach", Alhambra (Vlissingen) is de verfilming van Frangoise Sagan's opzienbarende ro man „Un certain sourire", een boek met psychologische klemmen, die Jean Negulesco, de regisseur, niet ge heel heeft kunnen vermijden. Rossa- no Brazzi en Joan Fontaine weten de film niet die sfeer te geven, welke bet boek bevat. „Hittegolf", ELECTItO (Middelburg) bezit als voornaamste kwaliteit, dat het een alledaags onderwerp behan delt, dat uitstekend is uitgewerkt. De ontknoping is echter allerminst alledaags en in do dramatische scè nes, die naar de climax voeren, toont Shirley Booth over t» behoorlijk acteertalent te beschikken. Nagekomen advertenties Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje, SUZANNA (ANNIE). J. Dingemanse. J. J. Dingemanse Wielcmaker en kinderen. Koudekerkc, 17 nov. 1959. Lange Weegje 25. Heden ging na een moedig, doch geduldig gedragen lijden van ons neen, onzo lieve zoon, broeder, zwager en oom, LEENDERT LEVINUS VERMAAT, op do leeftijd van 53 jaar. Uit aller naam, L. L. Vermaat Souburg. 16 nov. 1959. Nwe. Vliss. weg 103. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde broeder en oom, JASPER GABRI15LSE. in dc ouderdom van ruim 90 jaar. Jakob B. Gabriëlse. Pietemella Gabriëlse Andries Gabriëlse. Jakob B. Huibregtse Andries Huibregtse. Westkapelle, 17 november 1959. Noodwoning 450.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12