Geruchtmakende affaire voor Amsterdamse rechtbank ITT WYBERT IDEOLOGIE Anonieme brief bracht nieuw licht ONDERZEEDIENST MARINE IN 1961 NAAR DEN HELDER VETERAAN UIT AMERIKAANSE BURGEROORLOG WERD 117 ZONDER PAPIEREN IN NIEMANDSLAND j| Een korporaal keerde DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE C OURANT 7 HEEFT J. S. ZIJN VROUW VERMOORD? (Van een speciale verslaggever). Nog maar enkele dagen na de my sterieuze dood van blonde Dolly in Den Haag, zal de Amsterdamse rechtbank zich van woensdag af vijf zittingsdagen bezighouden met de moordzaak „Magere Josje" Zesenveertig getuigen 34 opge roepen door het openbaar ministerie, 12 door de verdediging moeten er deze vijf dagen worden gehoord. Een ongekend aantal bij de Neder landse rechtspleging. Maar daarom misschien een aanwijzing dat het 'n bijzonder moeilijke affaire is, om een steekhoudend bewijs te constru eren tegen de verdachte J. S., de echtgenoot van liet slachtoffer. Zelf heeft J. S. op zondagochtend elf augustus 1957 aangifte, gedaan an de dood van zijn vrouw. In het souterrain van een oud grach tenhuis had hij haar gevonden. Haar hals vertoonde duidelijk sporen van wurging. J. S. had die ochtend vroeg de hond uitgelaten, zo heeft hij verteld. Het dier was bil zijn terugkomst tegen de gewoonte in aan de deur van het souterrain gaan krabben. Omdat ik dat vreemd vond heb ik de deur geopend". Ontsteld was hij vervolgens naar boven ge lopen naar „tante Miep", de 64-ja- rige eigenares van het huis. Ze zei niets gemerkt te hebben van enige worsteling in het souterrain, de ka mer die precies beneden haar slaap vertrek gelegen is. Hoe naarstig de recherche maanden achtereen ook speurde naar de mogelijke dader van de moord kreeg zij geen hou vast. J. S. blijft bij zijn verklaring dat hij volkomen onschuldig is. En tante Miep heeft pas iets gemerkt, toen J. S. haar gealarmeerd had. De „buurt" blijft de besloten elan van altijd, die haar eigen recht laat gelden ondanks het feit, dat dit de tweede moord in nauwelijks drie maanden tijd was. Chinese Annie werd onder dezelfde mysterieuze om standigheden vermoord. Meer dan 'n jaar later, toen J. S. een straf uit zat van acht maanden voor een tas jesdiefstal uit een hotelletje op de Groenburgwal, ontving de recherche een anonieme brief. De onbekende vertelde daarin de bewuste zondag morgen, terwijl hij in zijn auto na bij het perceel Oude Zijds Voorburg wal 83 zijn roes lag uit te slapen na een wilde nacht, opgeschrikt te zijn door het lawaai. Een man, die Koeien genoten van teveel gerstemeel Het was met recht een „lost weekend" voor zestien dronken koeien in Morpeth. Northumber land die waggelend en hikkend 't weekeind doorbrachten. Soms vielen ze en wanneer ze door boeren weer op de been ge bracht waren, zwaaiden ze met een gelukzalige uitdrukking naar de voertrog. De oorzaak van hun dronken schap werd onthuld door mevrouw Anne Potts, echtgenote van de eigenaar van een grote boerderij. „Ze hebben per ongeluk buiten gewoon veel gerstemeel gekre gen in plaats van hun normale rantsoen aldus mevr. Potts. „Dit is in hun maag gaan gisten en maakte ze dronken." Gisteren stonden de koeien geen melkkoeien maar vetwei ders op water- en grasdieet. Stichting hulpfonds droogteschade landbouw Het bestuur van het landbouwschap zal morgen in zijn te houden verga dering een voorstel behandelen tot het geven van een eigen beheer aan het; onlangs ingesteld hulpfonds doogteschade. Het dagelijks bestuur wil dit bewerkstelligen door een af zonderlijke stichting.in het leven te roepen. Deze zou de naam „Stich ting hulpfonds droogteschade 1959" moeten krijgen. Verder stelt het dagelijks bestuur van het landbouwschap voor, voor de stichting een bestuur van acht men sen te benoemen, bestaande uit de voorzitters van de drie centrale land bouworganisaties en de drie land arbeidersbonden, alsmede de voorzit ter en de secretaris van het land bouwschap. Auto reed te Vlodrop in op kerkgangers Zondagmorgen is in Vlodrop de 22- j jarig.' L. B. met een auto, die het I eigendom was van zijn vader, op een groep kerkgangers ingereden. B., die niet in het bezit was van een rijbewijs, reed de wagen onder toe zicht van zijn broer, die wel een rij bewijs bezat. De twee broers had den de kerkdienst bezocht en bi j het naar huis gaan had I„ B. zijn broer gevraagd om ook eens te mogen rij den. Toen hij het stuur had overgenomen, reed hij door een foute manoeuvre op de kerkgangers in. waardoor vijf mensen kwamen te vallen. Eén daai- van, de 17-jarige H. Janssen uit Vlodrop, werd zodanig gewond, dat hij naar een ziekenhuis te Roermond moest worden overgebracht. Dc 36- jarlge F. Moors werd eveneens ge wond. maar overbrenging naar een ziekenhuis was voor hem niet no dig. Vijf fietsen van kerkgangers werden min of meer ernstig bescha digd. hij' zou hebben herkend als J. S. had hij zien vechten met de voor het souterrain staande Magere Josje. Joop had haar naar binnen gesleurd, de deur met een harde smak dicht geslagen en vervolgens het gordijn van net kelderraampje gesloten. De moord op de Finse Henny een vrij duidelijk geval waarbij een Noorse zeeman de dader bleek te zijn had hem er aarzelend toe gebracht de politie zo laat nog in te lichten over zijn belevenissen van die zon dagmorgen. Een oproep in de krant heeft de identiteit van deze anonie me briefschrijver onthuld. Zijn ge tuigenis heeft er toe geleid dat J. S. op net moment dat hij weer in vrij heid zou komen, opnieuw werd ge arresteerd. Zwaar werd hij aan de tand gevoeld, maar nors ontkende hij de juistheid van de feiten. „Josjè was zijn enige alles, dat ga je toch niet verdoen", is het argument waarmee hij voortdurend zijn schuld bleef volhouden. Niet alleen op de getuigenis deze onbekende heeft de politie J. S. in verzekerde bewaring gehouden en tenslotte de tenlastelegging gecon strueerd ter zake van moord, subsi diair doodslag, meer subsidiair zwa re mishandeling met de dood tot ge volg, en tenslotte subsidiair eenvou dige mishandeling met dodelijk ge volg. Uit talloze kleine en ogenschijn lijk misschien onbetekende aan wijzingen en verklaringen van niet minder dan 34 getuigen, meent de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker het wettig en overtuigend bewijs te kunnen construeren dat J. S. de dader moet zijn. Als getuige-deskundi- gen zijn zelfs twee hoogleraren opgeroepen, die autoriteit op het gebied van bloedonderzoek zijn. MINISTER VAN OORLOG: Moeilijkheden bij bouw A-duikboten (Van onze Haagse redactie) De ondérzeedienst van de Koninklij ke Marine wordt definitief per 1 ja nuari 1961 van de Waalhaven in Rotterdam overgeplaatst naar Den Helder. Pogingen om de onderzee- dienst, die in ieder geval uit do Waal haven moet verdwijnen, nog elders in het Rotterdamse havengebied staatssecretaris Moorman dacht in dertijd aan het Europoortgebied een nieuwe standplaats te geven zijn mislukt. Minister Visser deelt in zijn memorie van antwoord mee, dat in vesteringen die voor een nieuwe sta tionering in het Rotterdamse gebied nodig waren, onaanvaardbaar hoog zouden zijn geworden. Uit het antwoord van de minister aan de Tweede Kamer blijkt, dat hij vasthoudt aan de gedachte, dat de vloot van de marine sterk moet wor- gespreid, en dat ook hij op het standpunt blijft staan, dat de aan vankelijke plannen voor de marine haven van Den Helder, zo zullen moeten worden gewijzigd dat zij zich aan die noodzaak tot verspreiding van de vloot aanpassen. Daardoor kunnen de totale kosten voor de af bouw van de Helderse marinehaven ook nog niet worden genoemd. In het kader van deze plannen zal nu een voorziening moeten worden op genomen voor de vestiging van de onderzeedienst en voor de huisves ting van de bemanningen van de on derzeeboten aan de wal, gegeven het feit dat bij deze boten de accommo datie aan boord zeer beperkt is. In zijn memorie van antwoord beves tigde minister Visser thans wat wij reeds enkele weken geleden bericht ten, namelijk dat de toepassing van kernenergie voor de aandrijving van nieuwe onderzeeboten vertraging in de bouw van deze onderzeeboten kan veroorzaken omdat de gegevens niet tijdig genoeg te verkrijgen zijn en als gevolg van de thans bekende finan ciële consequenties. Indien deze vertraging onaanvaard baar groot dreigt te worden, zal tot verwerving van twee moderne con ventionele boten worden overgegaan, aldus verklaart de minister. Wij her inneren er in dit verband aan, dat wij onlangs hebben bericht te hebben vernomen, dat daartoe in feite al is besloten. De minister bevestigt dit laatste in zijn memorie nog niet, maar hij ontkent het evenmin. Zijn antwoord gaat om deze kwestie zorg vuldig heen. Wel geeft hij te kennen dat er behalve moeilijkheden van fi nanciële aard nog een aanzienlijke f Advertentie J Bij guur weer t kunt U verkoudheid voorkomen met ruilverkaveling op komst Minister Marijnen hoopt op korte termijn een uitspraak van de rege ring over het meerjarenplan voor de ruilverkaveling te bevorderen. Hij deelt dit mee in zijn memorie van antwoord op de landbouwbegroting. Vooruitlopende daarop zullen geen nieuwe verplichtingen, die op deze beslissing zonden vooruitlopen, wor den aangegaan. Afhandeling van nieuwe plannen wordt opgeschort. De minister acht zoveel mogelijk overleg over de urgentie van plan nen met het bedrijfsleven gewenst. Nu nog geen werken op grond van de ruilverkavelingswet 1954 gereed- zijn vindt de minister herziening de zer wet niet gewenst, mede gezien de zogenaamde „verscherpte toet sing", die zowel in de Pachtwet als in de Wet Vervreemding Landbouw gronden is neergelegd. Een afdeling grond aan pachtzaken zal bij de directie algemene zaken van de directie van de landbouw wor den gevormd. Monshausen zou Duits meisje hebben vermoord Hans Georg Flecken, die onlangs in Italië werd gearresteerd op beschul diging een 16-jarig Westduits meisje te hebben vermoord, heeft tegenover de Italiaanse politie verklaard, dat de moord door Heinz Monshausen is gepleegd. Monshausen schoot zich een kogel door het hoofd toen hij enige weken geleden door douanebeambten werd herkend in de trein die hem van Ne derland naar Duitsland moest bren- belemmering ligt in de Amerikaanse wetgeving ten aanzien van atoomge heimen. Want bevestigend dat de Amerikaan se minister van defensie in januari heeft verklaard, dat de Verenigde .Staten in principe bereid zou zijn atoomreactoren voor a-onderzeebo ten aan Nederland té leveren, voegt minister Visser daaraan toe, dat dit naar zijn oordeel nog niet meer dan een persoonlijke mening van de Amerikaanse minister was. „Het leveren van een dergelijke voortstuwings-inrichting en zelfs het verstrekken van informatie op dit gebied behoeft de toestem ming van het congres", zo zegt hij in zijn memorie van antwoord. Hoewel de minister van oordeel is. dat op de duur de bouw van on derzeeboten met kernvoortstu wing voor overwegend Nederland se rekening mogelijk is. voegt hij daaraan onmiddellijk toe dat in verband met de financieel econo mische en organisatorische aspec ten daarvan het hem niet moge lijk is daarvoor een definitieve tijd te noemen. Advertentie Walter G. Williams, veteraan uit de Ameri kaanse burgeroorlog, vierde zondag, een dag telaat, zijn 117de ver jaardag. Een orkest speelde voor zijn huis „Dixie" en „Old sol- diers never die". Williams was zo zwak dat hij het bed niet kon verlaten om de ve le familieleden en vrienden die gekomen waren, te begroeten. Zijn dochter, mrs. Wil lie Mae Bowlers, die hem verzorgt, zei dat hij opgewonden was door de feestelijkheid. Hij droeg een rood fla nellen hemd en knab belde aan een kluif. Op zijn 116e verjaar dag had Williams aan Ira Cox, de manager van een orkest dat hem een serenade kwam brengen gezegd: „Kom volgend jaar te rug. Ik zal er zijn." Dit jaar zei hij dit niet aan Cox die er zondag weer was. Wil liams kan nauwelijks meer praten en is na- fanoeg doof en blind, inds juli had hij drie keer longontsteking gehad. Nog geen drie weken geleden dacht men dat hij zou ster ven maar de dokter zei dat hij geheel was hersteld van een long ontsteking. Hij kreeg van presi dent en mevrouw Ei senhower afzonderlijke telegrammen. Mamie telegrafeerde: „Beste wensen op onze ge meenschappelijke ver jaardag". Zij is even eens zaterdaj geweest. jarig In het iiiemandsland tussen Oost- én West-Duif stand, bij de grens post Helmstedt/Mariënborn verblijvendrie Joegoslaven, die geen papieren meer hebben. De mannen zijn uit Oost-Duitsland naar West-Duitsland gekomendoch werden zonder papieren niet toegela ten. In Oost-Duitsland werden zij echter ook niet meer toegela ten, zodat zij gedwongen zijn in het niemandsland te blijven, totdat over hun uiteindelijk lot zal zijn beslist.... Een klein vuurtje moet hen helpen de kilte van de novemberdagen te verdrijven. ërv Minister over garantieprijs en verantwoordelijkheid Het beginsel van een minder strenge binding tussen de hoogte van het garantieniveau en dc hoogte van de gemiddelde kostprijzen per produkt, acht de minister van landbouw en visserij zeer wel verenigbaar met de doelstelling, dat het garantiebeleid gericht zal zijn op het bevorderen van een redelijk bestaan in de land bouw, aldus de bewindsman in de memorie van antwoord op de land bouwbegroting. De minister handhaaft zijn stelling dat de kostprijzen niet zonder meer „vertaald" kunnen worden in garan tieprijzen- Een minder sterke koppe ling van garantieprijzen en kostprij zen wordt noodzakelijk geacht ter handhaving van de eigen verant woordelijkheid van de agrarische on dernemer. Landbouwer beroofd 2 door drie Enschedeërs Op de Strootsweg te Enschede is iu de nacht van vrijdag op zaterdag de 54-jarige landbouwer II. J.. S. uit Becken beroofd van 160. enkele Canadese dollars en een cheque van 2750. S. vertoefde vrijdagavond in een café te Hengelo waar bij kennis maakte niet drie Enschedeërs. Deze laatsten boden aan, hein met hun be stelauto naar huis te brengen. Toen de wagen op de Strootsweg was, stopte de auto, de lichten werden ge doofd en dc landbomver werd uit de auto gewerkt. Men sloeg hem tegen de grond waar na men zich meester maakte van rijn bezittingen. De flets mocht hij |lillll!llllllllllllllll!lllllllll!!llllllllM terug M Een Italiaanse korporaal, die f§ naar werd aangenomen 19 jaar geleden in Abessinië was ge- sneuveld, is zaterdag bij zijn i§ a§ vrouw en drie zoons terugge- keerd. H Onorio Rasera vertrok in 1936 p met het leger naar Abessinië. In 1940 werd hij opgegeven als H „vermist, vermoedelijk gesneu- p H veld". Hij was echter niet ge- p sneuveld, maar verloor door p een bomontploffing het geheu- H gen. Hij bleef in Oost-Afrika, na als krijgsgevangene in p Egypte en Kenia tc hebben vertoefd. Onlangs kreeg hij zijn geheugen terug en zater- p dag kwam hij thuis. Zijn jong- p s ste zoon van 23 had hij nog nooit gezien. lïiïllllllillllMIIIIIIIIIKlIllllilllllllllllinillllHIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIilIHHIlI houden maar de overvallers trokken het ventiel uit de band. Toen de auto was weggereden begaf S. zich naar een nabijgelegen boerderij en waar schuwde daar de politie.'Men heeft zaterdagmorgen de drie Ensche deërs kunnen opsporen. Het waren de 40-jarige chauffeur W. K., de 25- jarige F. N. r~ l de koopman J. J. Te Tura. in de Indische staat Assam, naby de grens met Oost-Pakistan, ls het 3.35 meter lange geraamte van een reus gevonden. De vingers van het ge raamte waren even lang als de arm vaa «en «vrrro»;» man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3