Razendsnelle brand verwoestte twee huizen in Kwadendamme Trein greep auto bij Rilland \mn Zeeuwse Almanak ZEELAND DIENT AGRARISCHE PROVINCIE TE BLIJVEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 POLITIE ZOEKT VOORTVLUCHTIGE JONGEMAN Brandstichting niet uitgesloten Even na zeven uur loeiden maandagavond over Kwaden damme en 's Gravenpolder de brandweer-sirenes. In het Lan- géweegje nabij het station van Kwadendamme was in de wo ning van de landarbeider P. Vermeulen een brand ontstaan, die zo fel om zich heen greep, JHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllH Sluiskilse bruid deed rij-examen op trouwdag Tussen de kerkelijke inzege- ning van haar huwelijk met de heer Th. Heidens en het daarop volgend bezoek aan de foto- graaf voor de bruidsfoto heeft de 24-jarige mevrouw M. A. Heldens-Aarscn uit Sluiskil maandag moeten bewijzen, dat ze zelf ook het stuur van de bruidsauto wel had kunnen overnemen! Op de toch al zo f| „zenuwslopende" trouwdag had het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbe- l§ ff wijzen te Den Haag haar na- melijk opgeroepen voor een theoretisch herexamen. Alles was aanvankelijk nog gepro- beerd om de datum van 't exa- men te verzetten, maar tever- m geefs. Men hield in Den Haag voet bij stuk. En toen wilde ook mej. Aarsen zich niet la- ten kennen. Heel kordaat be- sloot zij de examinator op haar trouwdag, tussen de bedrijven door, op zijn vragen te beant- =e 'f§ woorden. En zo gebeurde het H ook... Over de uitslag van hét 'exa- j= H men kon „niets met zekerheid m worden gezégd". Maar de plechtigheden, die er aan voor- n H af gingen lieten aan duidelijk- heid niets te wensen over. §f llllllllllllllllllllllllllllllinilllillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillllllll dat binnen korte tijd het gehele woonhuis en de naastgelegen woning van de familie H. Ver zeeuw in lichter laaie stonden. Beide woningen brandden tot de grond toe af, waarbij van de inboedel van de familie Ver meulen niets meer kon worden gered. Hoewel het politieonderzoek nog in volle gang is, heeft men de indruk dat 't niet onmogelijk is, dat de brand gesticht werd door de 22-jari- ge zoon van de eerstgenoemde fami lie V,, welke zoon minder toere keningsvatbaar zou zijn. Nadat hij zijn ouders onder bedreiging uit de woning zou hebben verdreven, êon hij brand hebben gesticht. Het ging allemaal ontzettend snel in zijn werk, zo vertelde een van de mannen die in de aangrenzende aaidappelloods van de commissionair W. de Koster aan het werk waren. Toen zij op het hulpgeroep naar bui ten kwamen, sloegen de vlammen reeds door het dak van de woning van de familie Vermeulen. De naast- wonende familie Verzeeuw een 'Boven Kwadendamme was gister' avond tot ver in de omtrek een lieile gloed te zien,... Twee woningen ston den in dit Bevelandse dorp namelijk in lichter laaie en brandden praktisch geheel uit. De brandweer was uren lang bezig om de hoog oplaaiende vlammen te doven en uitbreiding van de brand te voorkomen. (Foto P.Z.C.). gezin van acht personen -was juist aan het verhuizen, zodat reeds veel inboedel naar de woning was over gebracht. Met vereende krachten ge lukte het om nog het overige meubi lair in veiligheid te brengen. Uit de woning van de familie Vermeulen kon echter niets meer gered worden. Gelukkig was de wind van de aard» appelloods af, zodat deze kapitale schuur met ruim 450 ton aardappe len en een partij uien in de cellen be houden kon blijven. Van de twee woonhuizen bleef niets meer dan een rokende puinhoop over. Omstreeks half tien rukte de brand weer van 's Gravenpolder in, waarop de brandweer van Kwadendamme achterbleef voor de nablussing. De politie was gisteravond laat nog aan het zoeken naar de verdwenen jongeman. (Vervolg van pag. 1) gered, want hij kwam nu met de schrik vrij.- Chaos Met een daverende klap boorde het treinstel zich in de vrachtauto die zich gedeeltelijk op do rails bevond. De cabine werd finaal van de laadbak gerukt en honder den meters meegesleurd en bleef tenslotte als een klomp verwron gen staal vóór de tot stilstand ge komen trein liggen. Tussen de wrakstukken werd het stoffelijk VAN TOT HULP VOOR KOEWACHT. Met militaire vrachtwagens is in Koewacht 160 ton veevoeder aange voerd. De lading van de auto's was bestemd voor de boeren, die tenge volge van de droogte der afgelopen zomermaanden te kampen hebben met een ernstig tekort aan voer voor hun vee. De hulp van Koewacht is een onderdeel van de actie „Hulp aan de getroffen boeren." MEERSTOEL VERNIELD Bij het meren van het Belgische sleepschip „Golgotha 3" in de haven BOODSCHAP... „Als U nou. toch over Oostburg rijdt, kunt U voor mij mooi even een bood schap afgeven", sprak die bejaarde dame in Zuidzande tot een bevriende relatie, die terug moest naar Bres- kens. Dc man verklaarde zich onmiddellijk bereid tot het verlenen van deze kleine vriendendienst. En wal of de boodschap was? .JUven aangaan bij het kantoor van het waterschap Het Vrije van Sluis", vertelde mevrouw. „Want, zo ver volgde ze"— „ik heb een briefje ge kregen met het verzoek om te beta len. Maar nou ik wat ouder word, heb ik besloten om alle lidmaatschap pen op te zeggen". Je boodschap ging niet door. Ze had namelijk een aanslagbiljet gekregen voor dijk- en polderlasten en daar kun ie echt niet voor bedanken— van Hansweert ging het niet hele maal van een leien dakje. Het schip kwam in aanvaring met een meer- stoel, die werd scheefgeduwd. Nadat de schipper voor een borgstelling had gezorgd, kon hij de reis met zijn schip voortzetten. VOOR EEN BETERE KOE.... „Voor een betere koe, naar IJ- zendijkc toe" is het motto van de veemarkt, die op vijf december in IJzendijke wordt gehouden. Deze negende najaarsveemarkt voor fokvee, handelsvce, vctvcc. paarden, varkens en schapen moet iets bijzonders worden en als ieder jaar zijn er weer be kers, medailles en lauwertakken voor de eigenaars van de prijs winnende dieren. Om dc kosten enigszins te dekken zal men een loterij organiseren met als hoofd prijzeneen kalf en een big. VREEMDE VOGELS De leden van ..Vogelvreugd" te Hulst zijn al enige tijd in de weer voor hun tentoonstelling', die op 21 en 22 no vember in Hulst wordt gehouden. Een aantal bloemen- en plantenhan- delaren heeft zijn medewerking toe gezegd cn zal voor de passende en tourage zorgen. Het grote nieuws is echter, dat er waarschijnlijk een inzending van de diergaarde Blljdorp in Rotterdam te zien zal zijn, zodat ook dc vreemde vogels hun verte genwoordiging op de expositie zullen hebben. Het wordt iets groots, want het is het tweede lustrum en de gemeente heeft een garantie ver strekt van 300, hetgeen een bewijs van vertrouwen geacht mag worden. overschot gevonden van de chauf feur, die op slag moet zijn ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. De trein liet na de aanrijding een spoor van vernieling achter zich. De van de cabine losgeslagen laadbak sloeg een diep gat in de rechterkant van het voorste rijtuig. Enkele mi litairen van dc luchtbasis Leeuwar den, op weg naar de le COAK te Middelburg, werden gewónd. De ser geant-majoor S. A. Stuut liep een' beenbreuk op en de sergeant eerste klas H. Koopman, werd eveneens aan zijn benen gewond. Nadat dokter J. A. Kamps uit Rilland Bath eerste hulp had verleend, werden zij naar Een diep gat in de rechterkant van het voorste rijtuig, rondom met slilc besmeurd, was onder meer de schade, die aan de trein werd toegebracht. (Foto P.Z.C.). Advertentie j de regenjas met de herkenbare snit J VERKRIJGBAAR B BETERE HERENMODEZAKEN Twee schepen voeren bij Stavenisse omhoog Maandagmorgen zijn bij laag' water de beide motorschepen „Luctor" en „Twente-Eems" in het betonde ge deelte van de Witte Tonnen Vlije ter hoogte van Stavenisse aan de grond gevaren. Na twee uur konden de schepen op eigen kracht vlot ko men en hun reis vervolgen. Goese begroting 1959 goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente Goes bericht, dat de gemeentebegroting van in komsten en uitgaven voor het dienst jaar 1959, de begroting van baten en lasten en kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het grondbedrijf voor het jaar 1959 cn de begroting van het openbaar slachthuis voor 1959, is goedgekeurd- Watrozen in „geleende" auto naar Vlissingen Twee matrozen van de Ko ninklijke Marine uit Vlissingen hebben in het holst van de nacht aan joy-riding gedaan.... Overigens was het niet alleen een plezierritje, het was naar hun mening ook min of meer „gedwongen". Zij za ten namelijk zonder geld, toen zij zondagavond met de boot uit Terneuzen in Hoedekens- kerke "arriveerden- Niettemin moesten zij hun reis voortzet ten naar Vlissingen, omdat hun schip maandagochtend reeds zou vertrekken. Eigen lijk niet wetend wat te doen liepen zij Hoedekenskerke bin nen. Toen zij daar de auto van de heer A. van der Linden zagen staan, kregen zij een weinig gelukkige inval. Zij besloten de wagen te „lenen" en naar Vlissingen te rijden. Inderdaad waren zij nu op tijd in deze havenplaats, maar hun gedrag wekte zoveel argwaan van een politle-agent, dat hij een onderzoek instelde. Ten slotte kwam na inschake ling van de Koninklijke Mare chaussee de aap uit de mouw. Aanvankelijk werd het tweetal in verzekerde bewaring gesteld, maar tenslotte kon het duo toch nog op tijd het zeegat uitvaren. Uiteraard zullen zij de gevolgen van hun „lening" nog ondervinden.... het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De laadbak ontwrichtte voorts de seinpaal van de overweg en kwam vervolgens in de naast de spoorbaan gelegen sloot terecht. De klei uit de bak besmeurde over een grote leng te de rechterzijde van de rijtuigen. De bestuurscabine van de trein werd ernstig ontzet. Enkele ruitjes sneu velden en de koplampen werden ver nield. Ook de koppeling onder de be stuurdersplaats werd geheel ontzet. Geschrokken passagiers Toen de trein tot stilstand was geko men werden de pórtieren geopend en sprongen tientallen hevig geschrok ken passagiers naar buiten. Enkelen hadden een buil of een schram opge lopen, maar behalve de beide lucht machtmilitairen, werd niemand ern stig gewond. „Het viel nogal mee met de schok. Althans achter in de trein", zo vertelde ons een passagier. De restauraticbediende J. C. Toor- nent (31) te Amsterdam voelde, toen de trein krachtig begon te remmen, dat er iets mis ging. „Ik zette rne schrap, maar door do schok kreeg ik toch een flinke stoot te verwerken", verklaarde de Amsterdammer. De ongeveer 80 passagiers werden om streeks half twee met twee bussen naai' Kruiningen vervoerd, waar zij met de volgende trein uit Bergen op Zoom naar de plaats van bestem ming reisden. Het treinverkeer van en naar Zee land werd tussen half één en half drie ernstig ontwricht. Gelukkig was één baanvak vrij gebleven, zodat de treinen daar langzaam konden pas seren. Tocli kwam, vooral in de rich ting Zeeland, nog vertraging voor van een half uur tot drie kwartier. Omstreeks half drie is des beschadig de trein op eigen kracht naar Ber gen op Zoom teruggereden. Korte tijd later kon het treinverkeer nor maal voortgang vinden. BESTURENDAG ZEEUWSE C.B.T.B. IN GOES Landbouw en industrie geen vijanden Voor de jaarlijkse besturendag van de Zeeuwse O.B.T.B., die zaterdag in „de Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, bestond grote belangstel ling. Vele leden van gewestelijke en plaatselijke afdelingsbesturen gaven acte do présence. De eiding van de vergadering berustte bij de heer C. de Putter, die er in zijn openings woord op wees, dat het noodzakelijk is, dat leden van de diverse besturen met elkaar van gedachten wisselen over de maatschappelijke en organi satorische vraagstukken van deze tijd. De heer G. J. de Jager uit Anna Ja- cobapolder belichtte enkele Zeeuwse landbouwaangelegenheden, waarbij hij nader inging op de hulpactie voor de getroffen gebieden. Tot nu toe is 250.000 bijeengebracht, ruim 1.700 ton bietenkoppen met blad werden vervoerd naar de verdroogde gebie den en op Zeeuwse bedrijven is plaats ingeruimd voor circa 200 stuks vee. Uitvoerig ging de heer Dc Jager in op de bestemming van landbouw gronden voor niet-agarische doelein den. Hij zag hiervan de noodzaak zeer zeker in. Het is volgens spreker evenwel noodzakelijk, dat de land bouw bij alle uitbreidingsplannen zo vroeg mogelijk wordt gekend. Nog steeds wordt te weinig met de belan gen van de landbouw rekening ge houden, zo betoogde hij. De gemeenten zullen eerst naar min derwaardige gronden moeten uitzien, voor dat zij het oog laten vallen op de goede landbouwgronden. Een be langrijk hulpmiddel in dezen is de toepassing van bodemkarterlng. Vervolgens wees spreker op het be lang van het bewoonbaar blijven van het platteland. „Er zijn in onze be drijven minder mensen nodig dan voorheen. Toch moeten we ons plat teland gezond houden en zorgen voor een minimale bevolking", zei hij. De heer De Jager wees voorts op de belangrijke taak van de Provinciale Planologische Dienst. Op provinciaal niveau behoort tot een van haar ta ken in eerste instantie streekplannen op te maken. Bijzonder belangrijk is het aanwijzen van bebouwingsobjec ten. De georganiseerde landbouw dient in de gelegenheid te zijn bij de voorbereiding van de plannen de stem van de landbouw te doen horen. Het is van groot belang dat er een goede verstandhiuding heerst tussen de verschillende overheidsdiensten en de georganiseerde landbouw, be toogde spreker. Dat bij een „hear ing" de landbouw gehoord wordt^ is noodzakelijk en de resultaten blijven dan ook niet uit. I ndustrialisatie De lieer De Jager besprak het standpunt, dat de landbouw dient in te nemen bij een verdere indus trialisatie in Zeeland. Daarbij stelde spreker op de voorgrond dat in deze provincie gerekend moet worden op een verdere voortgang va nliet Industrialisa tieproces. Do landbouw mag niet gezien worden als de grote vijand van de industrie. Daartegenover staat dat Zeeland geen tweede randstad Holland mag worden. Zeeland is een overwegend agra rische provincie en dit zal zo moe ten blijven! Daarom zal liet in be slag nemen van landbouwgronden tot het minimum beperkt moeten blijven. Het economisch gebruik van onze cultuurgrond zal zo wei nig mogelijk hinder mogen onder vinden van de uitbreiding van het wegennet, waardoor juist in de praktijk enorme snijschade op treedt, besloot hij zijn rede. De secretaris, mr. S. Sïjbrandij ging nader in op enkele interne aangele- genheden. Hij deelde mede, dat in I960 de Zeeuwse editie van „Ons Platteland" zal worden uitgebreid. Aandacht vroeg hij voor de organi satie van de ontwikkelingscursussen van de Zeeuwne C.(J.) B.T.B. en de technische cursussen van do Coördi natie Commissie Agrarisch Onder wijs. Spreker was van oordeel, dat de. christelijke organisaties er voor moeten waken, dat het kader op peil blijft. Hij noemde dit een levensbe lang voor deze organisaties. Op bei de referaten volgde een uitvoerige discussie, waarbij nog verschillende aspecten van de zaak naar voren kwamen. Wrak van „Vidi" bij Sas van Gent gelicht Maandag was de doorvaart door de derde kanaalarm in het kanaal van Gent naar Terneuzen te Sas van Gent enige tijd gestremd, omdat men begon met het lichten van het on langs gezonken binnenschip „Vidi". Enkele dagen na het gebeurde was de fa. Hydro Constructor uit Gent begonnen met lossen der kolen. Een duiker haalde een zestal stroppen onder het schip door. Toch gaf Rijks waterstaat aan Hydro Constructor nog geen toestemming om het wrak te lichten. Zij achtte de twee aanwe zige bokken niet voldoende. Een der de drijvende bok van de fa. W. A. van dér Tak arriveerde in de loop van zondag te Sas van Gent, zodat men maandagmorgen met het lich ten kon beginnen. Na enkele uren dreef het wrak reeds boven. Een porapboot van de fa. Herrebosch uit Antwerpen begon het wrak leeg te pompen. Al spoedig had men het achterschip drijvende, zodat de bok van Van der Tak uitgeschakeld kon worden. Inmiddels was men begon nen met. do kolen uit het schip te los sen. Aan stuurboord-zijde vertoont de „Vidi" een groot gat. Ook aan bakboord bevonden zich scheuren. Maar het schip was niet doormidden gebroken, zoals men eerst vermoed de. Met zeilen dekte men de gaten af, zodat het schip na enkele noodre- paraties drijvende kon blijven om naar de werf te Gent of Antwerpen gesleept te worden. Mevrouw De Casembroot kocht eerste kinderzegels In. het postkantoor te Middelburg- heeft, evenals vorige jaren, weer het bekende stalletje een plaatsje gekre gen, waarin de dames van verschil lende vrouwenverenigingen de vol gende weken kinderpostzegels zullen verkopen. Zoals elk jaar was het mé- vrouw S. C. de Casembrootbaro nesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der koningin, die maandagmorgen vroeg de eerste ze gels koelik, Schade aan tankboot „Vianen" is vrij groot Drijvende bok op weg naar Nauw van Bath De schade aan de 822 ton metende, met stookolie geladen tankboot „Via nen" van de Verenigde Tankrederij te Antwerpen, die zoals gemeld zondagmorgen in het Nauw van Bath op de Westerschelde in aanvaring kwam'met het bijna 7000 brt. meten de Duitse zeeschip „Düsseldorf", is vrij aanzienlijk. Het schip, dat te Bath op de slikken is gezet, heeft een gat van vijf me-r ter breed in de scheepshuid. Dit kan niet gedicht worden omdat er een stuk Ijzer van ruim een meter uit steekt. De enige mogelijkheid om dit uitstekend gedeelte te verwijderen is het stuk afbranden. Maar dit durft men wegens de grote hoeveelheid ontvlambare stookolie niet aan. In de loop van maandag is ruim 150 ton stookolie uit de „Vianen" over gepompt in het motortankschip „Veldhuis". De bergingsvaartuigen „Bruinvisch" van Van der Tak en „Schelde" van Müller hebben zoveel water uit de „Vianen" gepompt, dat het schip drijvende is gebleven. Maandagavond evenwel was de posi tie van de „Vianen" vrij hachelijk. Er bestond gevaar, dat het schip doormidden zou breken. Vanuit Terneuzen is de drijvende „Arend" van Van der Tak naar hot vaartuig onderweg. Men zal trachten door stroppen onder het achterschip aan te brengen de „Vianen" uit zijn benarde positie te lichten en vervol gens naar Hansweert te slepen. Nieuwe havenverordening voor gemeente Goes Het. college van B. en W. van Goes heeft do raadsleden een voorstel doén toekomen, waarin gevraagd wordt een nieuwe verordening op het aanleggen en bevaren van het Sas en de Haven van Goes vast te stel len. Het college lieeft de raad daar bij een concept-ontwero voorgelegd. De oude verordening dateert op een kleine wijziging na van 191». De verordening is volgens B. en W. stei-k verouderd en dat doet zich blij kens mededelingen van de binnenha- venmeester ook in de praktijk voe len. In verband hiermede en met het oog op de toenemende scheepvaart In de haven van Goes, heeft het col lege thans een concept-ontwerp op gesteld. Over de tekst van de veror dening is een bespreking gehouden met de burgemeester van Kattendij- lce en de directeur van de Koninklij ke Maatschap „De Wilhelminapol- der". Voor Zeeuws nieuws zie ook X de pagina's 4 en 5. i VANDAAG. Middelburg Electro: „Professor Cupi do", 19 en 21.15 uur, a.l. Hotel De Burg: Bazaar afd. Walcheren Tessel- schade, 11 tot 17 uur. Gouden Poorto: Plaatselijke raad Zeeland, 14.30 uur. Schuttershof: Feestavond Gemeente ambtenaren, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „ik was een gangster", 20 uur, 18 jaar. Luxor- „On der kruisvuur", 20 uur, 14 jaar. Bri tannia: Lezing Z.V.U. In samenwer king met Ned. Reisver. Scheldekwar- teir: Toneelavond Ouden van Dagen. Goes Grand: „Maracaibo", 20 uur, 14 jaar. Zalen Krijger! Protó?(vergade ring Zeeuwse bakker^ 1? uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2