PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT MINISTER DE SCHRIJVER VOOR CONFERENTIE NAAR KONGO In Roeanda heerst „schijnbare rust" Amerikaans vliegtuig neergestort: 42 doden Trein greep auto bij Rilland: één dode en twee gewonden AMERIKA IS BEREID MET RUSUND TE CONCURREREN 202e Jaargang - no. 271 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunctrhoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 nov. 1950 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per •mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (msz. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres oureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt SI, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234)Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzcn, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094 SOCIALISTEN GAAN NIET MEE De minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi, de lieer De Schrij ver, zal vrijdag naar Leopoldstad vertrekken, zo is maandag in de Belgische hoofdstad vernomen. De minister zal het overleg bijwonen tussen het bestuur en Kongolese politieke leiders aan de vooravond van de eerste algemene verkiezingen in de Belgi sche kolonie, die begin volgende maand zullen worden gehouden. De minister zal worden vergezeld door enige leden van het parle ment. In ieder geval zullen vertegenwoordigers van de beide re geringspartijen, de katholieken en de liberalen, het overleg in Kongo, dat door sommige politici te Brussel een ronde-tafelcon ferentie is genoemd, bijwonen. Maandag heeft de regering de socialistische oppositie formeel gevraagd deel te nemen aan een delegatie van drie partijen. Eer der was een dergelijke uitnodiging door de socialisten verwor pen. Maandagmiddag heeft het socialistische partijbestuur be sloten om het voorstel van minister De Schrijver te verwerpen. Kamperen De voortreffelijke zomer van 1959 heeft nogal wat voordeel ge bracht aan exploitanten van kampeergelegenheden. Men kwam in nagenoeg heel West-Europa plaats tekort in de „campings"- Ook in Zee land heeft dat geleid tot de vraag of de kampeerterreinen uitgebreid moe ten worden zowel in aantal als in omvang. En reeds is die vraag in en kele streken van Zeeland bevesti gend beantwoord. Er bestaan enkele uitbreidingsplan nen en het ligt ook in de bedoeling over enige tijd bij nieuw aangeplant bos kampeergelegenheid te scheppen- Nu kan men veilig San de exploi tanten het probleem overlaten of deze terreinen in de toe komst even rendabel zullen zijn als de reeds bestaande terreinen dat wa ren in 1959. Maar een ander probleem zal men toch niet geheel aan de exploitanten mogen overlaten en dat is de kwestie waar deze terreinen moeten komen, hoe groot ze mogen worden en in welke verhouding ze mogen staan tot de stad of het dorp, waarbij ze ge projecteerd zijn. Nog deze zomer hebben twee ge meentebesturen in Noord-Ita- lië een camping op hun ge meentegrond moeten sluiten, omdat zij de plaats van hun „camping" ver keerd hadden beoordeeld en de cam ping met het dorp zozeer verstren geld geraakte, dat er van een ge scheiden dorps- en kampleven geen sprake meer was. En deze scheiding moet er toch zijn. Dat had men vrijwel overal elders reeds eerder begrepen. Vandaar de stelregel, dat campings gelegen moe ten zijn in de vrije natuur en op een behoorlijke afstand van stad of dorp. Het moet thans een aantal bewo- woners van onze grootste stad in Zeeland wel verbaden, dat er plannen blijken te bestaan om na bij een van de aardigste lanen.... in die stad gelegenheid te geven tot het scheppen van omvangrijke cam ping- Aan die laan hebben nijvere mensen aantrekkelijke huizen en huisjes la ten bouwen van hun spaarduitjes. Ze deden dat om er tot in lengte van ja ren rustig te kunnen wonen. Wel was er bij die laan in een hoekje, dat geheel achter begroeiing verborgen lag een klein kampeerterrein, maar dat was te klein om overlast te be zorgen. Nu zijn er dan plannen om een nabijliggend stuk grond te ver huren voor een grootse uitbreiding van de kampeergelegenheid. Gaan die plannen door dan zullen zij des zomers het karakter van deze buitenwijk sterk veranderen. Er zal een doorlopende vakantievreugd heersen, die hoe aanlokkelijk op zichzelf niet aan de rust ten goede komt. De kinderen van de „vaste" bewoners zullen met de kinderen van de „trekkers" een vermenging van stads- en kampcultuur beleven, die hen met hun ouders voor allerlei puzzels zal plaatsen. Kortom de bou- zullen diep teleurgesteld zijn. Aange nomen mag ook worden, dat ze hun bouwplannen zeker niet uitgevoerd zouden hebben, wanneer ze hadden geweten, dat ze wellicht een kam peerterrein als uitzicht voor hun woning zouden krijgen. Gehoopt moet wórden, dat' deze ..kamp-plannen" niet doorgaan. Er zijn in Zeeland heel wat be tere plekken te vinden voor kampeer terreinen- Men moet. die niet zoeken op het benauwde grondgebied van een grote stad, maar in de vrije na tuur.... op behoorlijke afstand van elke bebouwde kom. Dat geeft aan de „trekkers" een waarborg voor een prettig kample ven in een sfeer van grote vrijheid cn het biedt tegelijk een waarborg aan de bewoners vau stad en dorp, dat ze niet gehindeed .worden. De socialisten houden vast aan hun eigen voorstel om deze maand nog in België een rondetafelconferentie te beleggen van Belgische parlements leden en vertegenwoordigers van al- e Kongolese partijen. Daarbij zou den de afgevaardigden van het Bel gische parlement een actieve rol kunnen spelen en niet slechts waar nemers moeten zijn. Intussen hebben 25 Kongolese partijen, die te Coquilhatstad in Kongo vergaderd hebben besloten aan de verkiezingen deel te ne men het een gezamenlijke lijst, die de Nationale Partij van de Vooruitgang heet. Woordvoerders op het congres hebben verklaard dat de thans 25 samengesmolten partijen ongeveer 4 tot 5 miljoen kiezers vertegenwoordigen. Neen In een telegram aan minister De Schrijver deed het congres medede ling van het besluit om niet deel te nemen aan het overleg, waarvoor de minister naar Kongo zal reizen. Voor dit besluit werden drie redenen opgegeven: 1. Alle beschikbare tijd moet van nu af worden gebruikt 'voor de ver kiezingscampagne 2. Het congres maakt bezwaren te gen „de neiging van de Belgische re gering om een steriele oppositie te bevredigen" 3. Naar de mening van het congres kunnen alleen gekozen afgevaardig den deelnemen aan zulk een rondeta felconferentie. Patrouilleren Blijkens een maandagmiddag door het ministerie van Kongo en Roean- da-Oeroendi verstrekte mededeling heerste maandagochtend in geheel Roeanda „schijnbare rust" welke toe geschreven wordt aan de aanwezig heid van patrouillerende ordetroepen in vrijwel elk gewest van het land. „De geesten zijn echter nog lang niet bedaard en de spanning duurt voort", aldus de mededeling. Onder de tot nu toe aangehouden mensen bevinden zich een hoofd van de Pygmeeënstam der Batwa, Kare- rink genaamd, en enige hoofden van de stam der Batoetsi. Volgens ge woonlijk welingelichte kringen te Brussel zouden enige Batoetsileiders aan groepen Batwa, vanouds de va zallen en lijfwachten der Batoetsi, opdracht hebben gegeven om de lei ders van de stam der Bahoetoe, die thans in opstand is gekomen tegen de traditionele overheersing der Ba toetsi;, uit te moorden. TIJDENS MIST Wrak in zee gevonden Een DC-7b van de Amerikaanse „National Airlines", is met 42 inzittendèn tijdens mist op een vlucht van Tampa naar New Orleans in de Golf van Mexico neergestort. Men lieeft het wrak, waarvan, de staart nog boven water stak, in 30 meter water ontdekt, liggend op een richel in de zeebodem. De Amerikaanse kustwacht heeft, op grond van mededelingen die ontvan gen zijn van passerende vliegtuigen, meegedeeld dat talrijke lichamen en enkele rubber reddingsboten nabij het wrak drijven. De vrachtauto, die bij Rilland-Bath door de trein uit Bergen op Zoom werd gegrepen, kwam tenslotte op zijn kopmet de wielen naar boven in een sloot langs de spoorbaan te recht. (Foto P.Z.C.). De DC-7b, die van Miami onderweg was naar Los Angeles, moet een half uur voor de tussenlanding te Tam pa, die door de mist op het vliegveld niet mogelijk was geweest, zijn neer gestort. Personeel van een radarpost van de Amerikaanse luchtmacht te Houma (Louisiana) heeft het toestel geobserveerd, en de echo ervan plot seling zien dalen van een hoogte van 2500 meter. Men achtte het niet noodzakelijk alarm te maken, omdat het niet uitgesloten was dat de DC-7b in verband met zijn landing te Tam pa was gaan dalen. De lichamen, die bij het wrak drijven hebben reddingsgordels aan en de De cabine van de vrachtauto, die maandagmiddag op de overweg aan de Derdeweg te Rilland-Batli door een trein uit Bergen op Zoom werd gegrepen, werd finaal van de laad bak afgerukt. Deze foto geeft een beeld van de ravage na het ongeluk. (Foto P.Z.C.). (Voor verslag van dit ongeluk zie elders op deze pagina). Koninklijke Marechaussee in nieuwe uniform Tegelijk met de brigade vau het ko ninklijke paleis Soestdijk en van die van Het Loo bij Apeldoorn zijn de inanscliappen van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee op Scliiphol gisteren in de nieuwe blamv-zwarte uniform .gestoken. Voor de aankomsthal Europa, vlak voor één der op het platform gepar keerde vliegtuigen, stonden de man nen in het khakl-uniform, van wie de dienst om drie uur des middags afliep, in het gelid en naast hen wa ven de manschappen voor de avond dienst, in hun spiksplinternieuwe uni form aangetreden. De nieuwe uitrus ting bestaat uit een zwarte korte jas met hoge blauwe kraag, een nassau-blauwe broek en een en an der wordt gecompleteerd met een blauwe pet met het distinctief van de springende granaat. Op de boven- mouw zijn de rangonderscheidingen aangebracht. Van deze moderne uni form zullen alle manschappen van de marechaussee in de loop van 1960 worden voorzien. vraag rijst waarom de gezagvoerder van het vliegtuig, dat 36 passagiers vervoerde en een bemanning van zes, geen radioboodschap heeft kunnen uitzenden van zijn moeilijkheden. Om half een in de middag had men de laatste radioboodschap ontvangen, waarin niets was dat op moeilijkhe den wees. Rede van minister Herter De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft maandag in een rede voor de Amerikaanse na tionale raad voor de handel met het buitenland te New York gezegd dat Amerika bereid is met Rusland tc concurreren en Kroesjtsjew wil hel pen zoeken naar vreedzame wegen hiertoe. De concurrentie gaat niet tussen twee soorten uniformen maar tegen- stelde maatschappelijke stelsels- „Het gaat erom uit te zoeken of de grote problemen van onze tijd beter in een vrije verscheidenheid van sa menwerkende krachtvr wor den aangepakt dan wel in de enkele monolithische kracht van het com munisme", aldus Herter. Dc minister betoogde dat de werke lijke betekenis van een reeks bespre kingen op hoog niveau ligt in de mo gelijkheid dat daardoor nieuwe we gen tot onderling contact ontstaan. Herter geloofde met Kroesjtsjew in de noodzaak van een gemeenschap pelijke ,.taal" omdat men gemeen- lllllllllllllllllll iiiiiiiiiiniiiiiiniiinimiiiiiii j Deense melk voortaan j in bruine flessen ff De Deense huisvrouwen kri.i- M H gen met ingang van deze week hun melk voortaan afgeleverd in bruine flessen. Een onder- zoek ih Deense zuivellabora- toria wees uit dat de melk H door invloed van het licht in de blanke flessen 79 procent van het vitamine c-gehalte verliest. In de nieuwe lichtgewicht fles- n H sen van bruine tint verliest men slechts 1,3 procent. m llllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM MET SNELHEID VAN 120 KM schappelijke belangen heeft: de wil van vrije mensen en van communis ten om te blijven leven. Maar de con currentiestrijd zal moeilijk zijn en de politieke rijpheid van de Amerikanen op de proef stellen, aldus Herter. Treinverkeer op Zeeuwse lijn enkele uren ontwricht MET EEN SNELHEID van 120 km per uur lieeft de trein van 12.14 uur uit Bergen op Zoom maandagmiddag 0111 vijf voor half één op de door knipperlichten en belsignalen beveiligde overweg aan de Derdeweg te Killand-Bath een met klei geladen vracht auto gegrepen. De gevolgen waren ontstellend: de chauffeur van de vrachtauto, de 29-jarige M. van Driel uit St.-Annaland werd op slag gedood, twee militairen van de luchtmacht, die met de trein reisden, werden gewond en de materiële schade was groot. De cabine van de vrachtauto werd met geweld van de laadbak gerukt en meer dan 500 meter ver door de trein meegesleurd. Het spoorwegverkeer van en naar Zeeland werd door dit trein ongeval ernstig ontwricht. Olievergiftiging in Marokko Meer dan 6000 Marokkanen lijden aan verlamming van de benen na het gebruik van spijsolie, die met smeer olie was vermengd, zo wordt door het Marokkaanse ministerie van volksgezondheid meegedeeld. Sedert 18 september, toen de eerste geval len van vergiftiging werden gemeld, zijn 10.000 mensen ziek geworden. Doden zijn er niet te betreuren. Het nog niet bekend of de verlamming blijvend is of niet. Zevenentwintig kooplieden, die ver dacht worden van de verkoop van de ondeugdelijke spijsolie, zijn aange houden. Zij kunnen ter dood worden veroordeeld wegens het in gevaar brengen vkn de volksgezondheid. Auto door goederentrein gegrepen en meegesleurd Bestuurder van auto werd gedood Op de onoverzichtelijke splitsing van de Archangelkade en Rigadake, dichtbij de Oude Hemweg achter het Houtveem te Amsterdam is gister avond tegen 11 uur een personenau to gegrepen en minstens 50 meter meegesleurd door een lege wagon van een lange goederentrein, die in dit havencomplex door een locomotor werd opgeduwd. Naast de totaal ver nielde auto trof men later de op slag gedode bestuurder aan. Om half een 's nachts slaagden 20 man van poli tie en brandweer, die met vereende krachten omzichtig het wrak open sneden, er in de moeder van de be stuurder, die wonder boven wonder nog in leven was, uit het wrak te be vrijden. Geen overheidsingrijpen bij aardappelprijzen Behoudens zeer uitzonderlijke om standigheden zal niet meer worden ingegrepen in de prijsvorming en de export van consumptieaardappelen. Nu de garantieregeling voor con sumptieaardappelen vervallen is wil minister Marijnen blijkens zijn me morie van antwoord op de landbouw begroting geen overheidsingrijpen op dit punt. De St.-Annalandse chauffeur ver voerde met een vruchtauto vau de fa. Vau Houte uit Waarde klei van de Bathpolders naar de dijkverzwaring bij Bath. Ilij moest daarbij de over weg passeren, betgeen hij dagelijks vele malen deed. „Ik dacht dat de vrachtauto zou stoppen, want hij minderde vaart, toen hij de overweg naderde", verklaarde ons de bestuur der vau de trein, de 51-jarige i. F. uit Roosendaal, ,.De auto bleef echter langzaam doorrijden en de chauffeur sloeg heer Buïjsen uit alle macht had ge remd, verliet hij ijlings de bestuurs- cabine en zocht zijn heil in een ander gedeelte van de eerste wagon. Het heeft hem misschien wel het leven (Zie slot pag. 2 kol. 2 VERWACHT. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJKE MIST Plaatselijk mist met lage middag- tempefaturen, maar elders ook op klaringen en maxima van 6 tot 8 graden. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. ZON EN MAAN 18. november Zon op S.03 onder 16.46 Maan-op-19.22 onder 10.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1