TerSenka shirts IO»° dagen s TEKKO TAKS en de Atoomnmntoffels Congres P.v.cLA. aanvaardde nieuw beginselprogram NIEUWS UIT DE KERKEN dit de ETHER Waar zijn onze schepen? MAISON VAN WESTEN LIKDOORNS MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 AANPASSING AAN VERANDERDE OMSTANDIGHEDEN „Ruimte verkregen voor een vrijere verantwoordelijkheid" (Van onze parlementaire redacteur) Het congres van do P.v.d.A. te Amsterdam heeft zaterdag het concept beginselprogram ter vervanging van het program van 1947 met overwel digende meerderheid aanvaard. Slechts zes afgevaardigden stemden te gen. Voor het echter zover was, waren er urenlange discussies geweest naar aanleiding van een reeks amendementen, die waren ingediend en waarvan vele de strekking hadden de kern van het vroegere, orthodoxe socialisme in het nieuwe beginselprogram te behouden, dat volgens hen verloren dreigt te gaan- Want de ontwerpers van het nieuwe program wil den daarin, zoals prof. Banning zaterdagmiddag betoogde, ruimte schep pen voor vrijere verantwoordelijkheid van degenen, die bij de leiding van de ondernemingen betrokken zijn. Het program moet aan de veranderde omstandigheden worden aangepast. Bij de beschrijving van wat de par tij onder democratisch socialisme verstaat, leest men daar nu onder meer„Een samenleving, doordron gen van eerbiediging van de mede mens, waarin de vrijheid gebonden is aan gerechtigheid en maatschap pelijke ordening dienstbaar is aan het welzijn van enkeling en ge meenschap" en „een sociaal econo mische orde zonder klassentegen stellingen, waarin de gemeenschap verantwoordelijk is voor planmatige leiding der produktie, de eigendom en de beschikkingsmacht der pro- duktiemiddelen ondergeschikt is aan het welzijn der gemeenschap, per soonlijke initiatieven bevorderd, ge lijke kansen op ontplooiing bestaan voor een ieder, aan sociaal zwakken bijstand is verzekerd, een rechtsorde van de arbeid de positie der werken den in bedrijf en maatschappij waar borgt, een rechtvaardige verdeling der welvaart". Met een rede van mr. J, A. W. Bur ger werd het congres besloten. „Ik heb er prijs op gesteld", zo verklaarde mr. Burger, „nadrukkelijk vast te leggen dat het huidig kabinet, dat het ene echec na het andere lijdt, geen onvermijdelijke noodzakelijkheid was, maar het resultaat van confes sionele machtswil. Hij betoogde, dat de Partij van de Arbeid de oppositie niet heeft gezocht en verklaarde ver der dat het kabinet- De Quay de za ken uit de hand laat lopen niet alleen op het stuk van het sociaal econo misch beleid maar evenzeer op het Halve winst voor Swift in Leiden Na uitstekende wedstrijd 7-7 gelijk met Fluks IN EEN VAN zijn beste tot nu toe gespeelde wedstrijden heeft de Mid delburgse korfbal-tweedeklasser Swift zaterdag een 77 gelijk spel weten te bewerkstelligen in de uit wedstrijd tegen het Leidse Fluks. Het was een spannende en sportieve wedstrijd, waarin van beide zijden technisch uitstekend en bovendien bijzonder snel korfbal te zien gege ven werd. Fluks zette de Swift-defensie reeds onmiddellijk onder zware druk en dit resulteerde in een 10 voor sprong voor de Leidenaren. Swift speelde in het begin nog wat loom (waaraan de verre reis niet vreemd was), maar toch slaagde Mop de Voogd er in op handige wijze gelijk te maken. Na de vakwisseling na men Jan Mondeel en de zijnen de aanval over en nadat dit kwartet even naar juiste combinaties ge zocht had, kregen de hoofdstedelin gen een licht overwicht. Toch kwam een treffer aan de andere zijde (2 1), waarop Ger Schoon evenwel een spoedig antwoord gereed had (22). De derde aanval met Suus Dhont, Ria Boon, Jan Maljers en Bert de Vries draaide als vanouds en met twee klasse-doelpunten bezorgde De Vries zijn ploeg een 42 voorsprong. De Fluks-defensie werd in die pe riode geheel overspeeld. Na de thee zetten de Leidenaren een hoog tempo in. Zij verkleinden dan ook de achterstand tot 43, maar Wim Brevet liet zijn ploeg weer uitlopen tot 53. Fluks verhoogde het tempo en met enkele gelukkige schoten kwam het gelijk en nam zelfs kort daarop de leiding. Met een prachtig ver schot stelde Brt de Vries de partijen echter weer in evenwicht. Fluks vond het nog niet genoeg en nam weer de leiding (7 6). Dat kon aanvoerder Piet Eiff evenwel niet verkroppen en met een prachtig doelpunt zorgde hij, dat zijn ploeg toch nog met de ver diende halve winst naar Zeeland terugkeerde. Scheidsrechter Beijer, die zwak leidde, keurde twee Swift- doelpunten af. punt van publieke moraal en buiten lands beleid. Deltaplan Ten bewijze van zijn stelling wees mr. Burger onder andere op de vrijere loonpolitiek. Bij het aanvaar den van de Deltawet heeft het Ne derlandse volk honderden miljoenen aan lasten op zich genomen terwille van de veiligheid van de bewoners der bedreigde streken. Onder die Del tawet valt ook, zo zei mr. Burger, hoe vreemd het misschien in de oren zal klinken de Lauwerszee en de daaraan grenzende gebieden. Een en ander maal heeft minister Algera de afsluiting van de Lauwerszee namens de regering toegezegd als was de da tum van uitvoering nog niet bepaald in verband met ongunstige financiële Thans zij omstandigheden. i zijn echter deze omstandigheden verrassend ge wijzigd. Toch wordt de veiligheid van de Nederlandse bevolking alle toezeg gingen ten spijt opgeofferd aan de Het Lauwerszee beleid, dat uiteraard zijn weerslag heeft in Zeeland en el ders, bewijst hoe smal de baiss is, waarop dit kabinet zich hardnekkig progressief wil noemen. Zij baseert dat op hier en daar een sociale maat regel, maar zodra gaat het niet om het breder beleid van Nederlands toekomst op andere terreinen, aldus- mr. Burger, of het is neen wat de klok slaat. Samengaan Mr. Burger noemde prof. Romme de eerst verantwoordelijke voor do si tuatie. In het aanbod aan de Anti- Revolutionairen en de Christelijk-His- torischen om samen te gaan, zag mr. Burger een nieuwe poging van prof. Romme om zijn macht te vergroten. Het is uit oogpunt van gave demo cratie gewenst, aldus mr. Burger, dat de kiezer weet en begrijpt wat hij doet. Hij dient te begrijpen, dat er in Nederland maar één politieke macht zelfstandig naast de K.V.P. staat en dat is de Partij van de Arbeid. Mr. Burger betoogde verder, dat van de naamloze vennootschappen in Ne. derland, slecht vier procent een aan delenkapitaal hebben van een mil joen gulden of meer. Die vier procent nu beschikken over vier-vijfde van het totale vermogen van alle naam loze vennootschappen. Die weinigen zijn het, die Nederland economisch regeren en ongecontroleerd het wel en i van miljoenen in handen hebben. In het kabinet vaardigen zij vier van vroegere secretarissen af, want zelf hebben ze geen behoefte aan een mi nistersfunctie, wel wetende, dat onder de huidige omstandigheden de werke lijke macht niet door een minister, maar door de economische machten achter de minister wordt uitgeoefend. RADIOEN T.V.-RUBRIEK oren, jien en.... sefvrijven Belgische competitie De uitslagen van de zondag voor de eredivisie van de Belgische competi tie gespeelde wedstrijden lulden BeerschotStandard Luik 32; Union St. GillisF. C. Brugge 32; AnderlechtO. C. Charleroi 62; Lierse S. K.C. S. Verviers 40; F. C. LuikDaring C. B. 12; Wa terschei ThorBerchem Sport 11; La GantoiseSt. Truiden 01; Be ringen F. C.Antwerp F. C. 13; Lierse S. K. en Union St. Gillis heb ben samen de leiding met elk 16 pun ten. Beerschot volgt op de 3e plaats met 14 punten en Anderlecht op de 4e plaats met 13 punten. F. C. Brug- fe fungeert met 4 punten als hek esluiter. Generaal Cortlandt van Schuyler, de Amerikaanse Navo-s taf chef, die deze maand aftreedt, is tot plaatsvervangend gouverneur van de staat New Yorlc be noemd. Gouverneur is de republikeinse miljonair Nelson Rockefeller. Intrede van ds. J. D. de Vries te Aardenburg Ds. J. D. de Vries heeft zondag zijn intrede gedaan als predikant van de Gereformeerde Kerk van Aarden burg. In de morgendienst werd hij bevestigd door prof. dr. J. H. Ba- vinck, die sprak naar aanleiding van Psalm 84. De gemeente zong de nieuwe predikant psalm 121 vers 4 toe. Onder grote belangstelling hield ds. De Vries in de avonddienst zijn in- trede-predikatie over 1 Cor. 4 vers 1. Verschillende sprekers richtten zich na afloop daarvan met enkele woor den tot de nieuwe predikant. Zo sprak ouderling J. Maas namens de kerkelijke gemeente, ds. J. B. van Mechelen deed het uit naam van de classis Axel en prof. Bavinck voegde daaraan ook zijn gelukwens toe. De heer De Jong sprak voor de geror formeerde werkgroep liturgie en burgemeester J. M. A. C. van Don gen deed dit tenslotte nog uit naam van de burgerlijke gemeente. Bevestiging en intrede kandidaat P. Wapenaar te Grijpskerke Grijpskerke heeft sinds zondag weer een nieuwe hervormde predikant. Kandidaat P. L. J. Wapenaar uit Utrecht heeft daar zijn intrede ge daan. Ds. W. H- Hemmes uit Schiedam be vestigde de nieuwe predikant met een predikatie naar aanleiding van Handel. 20 v. 28 's morgens over de herderlijke taak van een predikant. Aan de handoplegging werd even eens deelgenomen door de consulent ds. E. R. O. Richard van Oostkapelle Met een predikatie over de roeping van voorganger en gemeente naar aanleiding van 1 Thessaloniceuzen 5 vers 24 deed ds. Wagenaar 's middags zijn intrede. Na afloop van de dienst volgden enke le toespraken o-m. van wethouder P. Ton die namens de burgerlijke ge meente een woord van welkom sprak. De gereformeerde kerk was vertegen woordigd in de persoon van ds. J. Vlaardingerbroek die eveneens het woord voerde. Ds. Richard sprak voor de ring en ds. L. H. W- Theumssen uit Aagtekerke deed dit voor de clas sis Middelburg. Tenslotte was nog het woord aan ouderling J. A. Boogaard, die als tolk voor de gemeente optrad. Afscheid ds. P. Zwier Ds. P. Zwier heeft Zondagmiddag af scheid genomen van de Christelijk Gereformeerde Kerk van Zaamslag. Hij hield zijn af scheidspredikatie naar aanleiding van Psalm 45 vers 46 Na afloop hiervan richtte de scheidende predikant zich tot gemeente, kerke- raad en catechisanten. Verder tot het college van B. en W., en de afgevaar digden van de hervormde en gerefor meerde kerk. De heer C. Durink sprak hierna een kort woord van afscheid in zijn kwaliteit van voorzitter van de kerkeraad en verzocht de gemeente te zingen Psalm 121 vers 4- Namens de classis sprak nog de heer Geuze uit Middelburg. Bevestiging en intrede ds. J. C. Nennie te Ritthem In de Nederlands hervormde kerk te Ritthem werd zondagmorgen de nieuwe predikant, ds. J. C. Nennie bevestigd door ds. F. J. Broeyer, emeritus-predikant van de gemeente 's-Gravennage, thans wonende te Nijverdal. De bevestiger koos tot tekst Ezochiël 3 vers 17: „Mensenlcind, U heb ik tot wachter over het huis Israëls aan- festeld. Wanneer gij een Woord uit lijn mond hoort, zult gij het uit Mijn Naam waarschuwen". Spreker wees er op dat Ezechlël in een wenteling der tijden leefde, zoals ook wij thans beleven. Het is voor een jonge man niet gemakkelijk om predikant te zijn, daar zo heel veel vragen op hem afkomen. Maar er is Eén die nelpt. Het komt er dan ook op aan, dat wij het alleen van God verwachten. Na de bevestiging met handopleg ging zong de gemeente de nieuwe predikant toe gezang 263 vers 1. 's Middags deed ds. Nennie zijn in trede met een predikatie over 2 Cor. 1 vers 24: „Wij zijn medewerkers aan uw blijdschap". Spreker wees er op, dat God voortgaat met Zijn ge meente te vergaderen tot de dienst des Woords en de bediening der Sa cramenten. Het is Gods wil, dat de mens blij is en deze blijdschap is alleen te vinden bij Jezus Christus. Het is echter zo, dat ons telkens weer, die blijdschap geschonken moet worden uit het Woord en de Sacra menten. De gemeente zong de nieu we predikant vervolgens toe gezang 269 vers 6. In meer besloten kring in de consis. torie werd ds. Nennie toegesproken door ds. Tj. M. Haitjema namens de kerkeraad en de gemeente. Ds. J. A. Van Duyne sprak namens de ring en de classis. Verder werd het woora gevoerd door ds. J. Kwast en een studievriend van ds. Nennie namens de medestudenten. Burgemeester P. Daniëlse voerde het woord namens de burgerlijke overheid. Tikkemeyer kreeg volle pond in quiz De Beethovenkenner H. TikJiemeijer heeft zaterdagavond Theo Eerdmans en zijn televisiekijkers een paar angstige ogenblikken bezorgd door net te doen, alsof hij het antwoord op de belissende vragen niet wist. Hij speelde het meesterlijk en be reikte zijn tweeledig doel: iedereen, weet nu, dat hij bestaat en hij kreeg duizend gulden toe. 'Verdiend. Overi gens zit Eerdmans op het ogenblik goed in de kandidaten. Hij heeft er wel eens minder gehad. „Je neemt er wat van mee" kan nog altijd wel een poosje mee als zater dagavond-amusement. Vooral als er zo'n heerlijk dwaas dansje in zit als dat van Jack Bow, bijzonder komisch gedanst door het meteoor-kwartet. Er zat meer geest in dan in het vol gende programma „Publieke tribu ne", dat ook deze keer niet van de grond kwam. Het optreden van Sem Nijveen en Bennie Behr was alleszins de moeite waard, Carla zorgde ook voor goed amusement, maar alle vak manschap van de drie Lutzen is niet bij machte om de bloedarmoede van do tekstschrijvers te verdoezelen. Het was allemaal even zouteloos. En de K.R.O. die ploegde voort, zo zou men het zondagavondprogramma kunnen noemen, dat ons gisteravond werd voorgezet. Een Jan Biaaserpro- duktie in de serie „Zo zijn ze", te kende deze keer een groepje reizi gers naar Italië. Leek er aanvanke lijk enige vaart in te zitten, allengs werd het vervelend. Gelukkig dat het kunstmaandorkest later op de avond een heel wat beter muzikaal programma presenteerde. Tenslotte nog een enkel woord over de Sinterklaas-reportage: waarom maar zo kort. We hadden best iets meer van dit gezellige Amsterdamse festijn willen zien. mwm DINSDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 748 kc/s. 7.0t>—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voorde Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram- 8 50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10 00 Voor de kleuters. ïo.ló Licht baken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvoor uit, leznig. 123.00 Middagklok nood klok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en KORATIT p. 14 Sabana n. AlPHERAT 14 V 13 P. et Spain. O (KRL) 14 Mombajj, v. Tanger n. Janeiro n. Montevideo. STRAAT MALAKKA 13 B WAIKELO 13 v, Mogadlx l 14 Southampton. WOENSDRECHT HOOG EN LAAG WATER 17 november Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 2.54 2.10 3.24 2.24 4.06 2.38 4.24 1.52 4.44 1.79 nap uur meter 1503 2.15 15.31 2.29 16.13 2.41 16.30 1.51 16.52 1.77 nap uur meter 9.15' 1.87 9.45 2.02 10.20 2.17 9.54 1.53 10.12 1.76 uur meter 21.32 1.94 22.01 2.09 22.37 2.24 22.11 1.50 22.25 1.75 tulnbouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tenndeuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor d<- platte landsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Zang en piano 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen overzee. Gesproken brief uit de Antil len, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Elektronica in onze moderne samenle ving door ir Th. P. Tromp. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum- 19-30 Het stenen hart, hoorsp. 2155 Omr ork. en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje. 22.50 Filmmuz. 23.10 Gram. 2355 —24.00 Nieuws. HILVERSUM 11.298 m 1007 kc/c. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram 750 VPRO: Dagopening 8 00 AVRO: Nws. 8.15 Gram- 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding 9.53 Een boek voor het geestelijk leven, lezing. 10.00 Gram. 1050 Voor de kleuters 11.00 R.V.U.: Italiaanse kunst, lezing door mevr. dr. H. E. s'Jacob. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regerings uitz.: Landb-rubr.: De boer van Nooit- gedacht. 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.33 Licht emuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram- 13.20 Metropole ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 ómr. Kamerork. en sol 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianoduo. 16 00 Gesprek. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.20 De dierenwereld en wij. lezing 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorzang. 19.45 Joum. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nws. 20 05 Gevar. progr. 2250 Mu zikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Muzikale lezing (verv.) 23.00 Voordr. 23.20 Gram. 23 55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht, NCRV: 20.20 Film. 20.35 Documentaire film. 21.00 Film. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Luchtvaartkron. 19.30 Breedtegraad nul. 20.00 T.V.-spel. 22.05 Rep Daarna: Nieuws. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 De liberale gedachte en actie. 19.30 Nws. 20.00 T.V.-feuill. 20.25 Rep. 20.50 Film. 21.35 Documentaire. 23.05 Litt. progr. 22.35 Nws. en Journaal. Dankbetuiging EINDE MODE-PAVILJOEN-NIEUWS Hartelijk dank aan onze geachte cliëntèle voor uw medewerking tijdens het 4 maanden lange verblijf in ons Mode-Paviljoen, Voorstad 20. Wegens verhuizing naar onze nieuwe zaak in de Lange Vorststraat wordt ons Mode-Paviljoen donderdag 19 november a.s. definitief gesloten. Bijzonderheden over de opening van onze nieuwe zaak volgen per advertentie. GOES verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pUn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. Jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje. NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. PER BOOT, BUS OF TREIN, LAAT DE P.Z.C. UW 1EISGENOOT ZIJN ^0 dop/ SLECHTS Terlenka, fn de juiste verhouding met prachtige katoen geweven (65°/0 Terlenka 35% katoen - rode olifant kwaliteit!) No- Iron, sneldrogend, onkreukbaar! Mèt Truon boord - de boord uit één stuk; die dus minder slijt en langer keurig blijft. Ook met extra lange mouwen, maten 14-17% (36-45). Alléén in wit, normaal 15.90, slechts twee dagen (pssstl nu vast wegleggen voor Sinterklaas!) uw Modehuis ROTTERDAM KORTE HOOGSTRAAT 30 52. Nu konden die twee Franse schilders sluipen wat zij wilden, er kwam een moment, waarop zij zonder dekking enkele me ters moesten afleggen om de trans te bereiken, waar bovenop vriend Fox zich zo kostelijk amuseerde. Net toen zij voldoende moed verzameld hadden en naar voren wilden stormen kreeg Terry plotseling de beide zwart gemutste Fransen in het oog Snel maakte hij nog een vaag groetend ge baar en draaide zich om, om in de ruimte te sprin gen. Net te laat echter, want de kleinste van de beide Fransen dook op hetzelfde ogenblik naar voren en trok vriend Fox bij de riem van zijn parachute van de trans op de grond. De grote Fransman schoot te hulp en hoe hij ook worstelde, de arme Terry had niet veel kans meer om los te komen. „Kan je hem al leen houden, Emile?" riep de kleinste van de twee goede Vaderlanders. „Dan bel ik de Su- rété even op!" „ga va!" antwoordde de dikke en hield Terry als in een bankschroef om klemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9