BOSCH 'f gehele jaar doer KOELKAST IN SIRJANSLAND STAAT EEN NIEUWE HERVORMDE KERK GOESE HERVORMDE JEUGDRAAD OPENDE ZIJN „S0EP-UUS" ZEEUWSE SNELSCHAAK-TITEL VOOR 16-JARIGE VLISSINGER BRANDWEER VROUWENPOLDER KREEG NIEUW MATERIAAL 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR-A NT MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 Subsidievoorstellen aan de Staten Ged. Staten hebben Provinciale Sta ten enkele subsidievoorstellen doen toekomen, die tijden de winterzitting in behandeling komen. Zo wordt voorgesteld om de subsidie voor het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te verhogen van f 2750 tot f 5000. De vereniging, die het bureau in stand houdt, dreigt in financiële moeilijkheden te geraken in verband met de aanstelling van een maatschappelijk werker en een ongunstiger subsidieregeling voor 1960. Ten aanzien van de subsidieaanvragen van „Pro Juventute", de stichting Katholiek Militair Vormingscentrum, de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en „Het Neder landse Trekpaard" wordt voorgesteld afwijzend hierop te beschikken. Voor deze laatste vereniging blijft de sub sidie dus gehandhaafd op f 100. (Advertentie) onmisbaar vöor U en Uw gezin kompressor -&'i' i w y f. S.„ 1 v prijzen vanaf Jt S 3 2i verkrijgbaar bi] de bonafide handel OP HISTORISCHE PLAATS In aanwezigheid van een aantal ge nodigden is zaterdagavond het; „Soep- uus" van de Hervormde Jeugdraad te Goes, ondergebracht in een pand van de gemeente aan de Kleine. Kade, of ficieel geopend. In dit modem inge richte clnbhnïs van de Hervormde jongeren, waarin voortaan de ver schillende „kringen" worden gehou den, zullen de jongens en meisjes een „eigen thuis" vinden. Gezien de inrichting is het woord „thuis" zeer zeker op zijn plaats, want mede dank zij financiële hulp van de kerkvoogdij hebben de Goese hervormde jongeren een prachtig clubhuis gemaakt, met leuke vloer bedekking, gezellige zitjes met rieten stoeltjes, fleurige gordijnen, een aar dig behangetje en frisse tinten verf. Plet geheel is een huiskamer waar dig! Vreugde sprak dan ook de woorden van de voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, ds. J. W. Coenraad, die dit clubhuis een stap op weg noem de naar een nieuw jeugdgebouw. Het „soep-uus" is de soep. het voor gerecht dus- De hoofdschotel volgt in de vorm van een jeugdgebouw, aldus ds. Coenraad. Dank bracht hij aan ailen, die op enigerlei wijze hulp hebben verleend :bij de inrichting van deze „jonge ren woning". Wika D. E. Hiensch, die veel met het Keres speelde simultaan in Leeuwarden In Leeuwarden is zaterdag de simul- taantournee met de Russische groot meester Paul Keres voortgezet. Ke res speelde ditmaal op 31 borden. Hij won 27 partijen, verloor er één en kwam driemaal remise overeen. Zijn percentage was 92. De uitslagen van de twee Nederlan ders die tegelijkertijd een massa voorstelling hielden, waren: Bouw meester 33 part., 27 gew., 1 verl. 5 rem. (89.1 pet).: Withuis 30 part., 26 gew., 2 verl., 2 rem-, (90 pet.). 9 Bij Sauvoy in Noord Oost-Frankrijk is een auto met acht mensen die van een bruiloft treugkeerden. In he IMarne- Rljnkanaal gereden. Zes inzittenden kwa men om het leven. ,kringemverk" te maken heeft, wees erop, dat men hier kan zien, dat de jongeren van vandaag heus wel tot iets in staat zijn en zich met enthou siasme voor een bepaald doel kunnen en willen inzetten. De „opperman" van de ijvcre bouwlieden, de 22-jarige Bram Moelkcr, die met een aantal jon gens en meisjes het gebouw heeft ingericht, richtte dankwoorden tot de kerkvoogdij. Hij zei steeds met veel plezier aan het project tc hebben gewerkt. HUISBAAS. Burgemeester H. K. Michaëlis sprak als „huisbaas" woorden van geluk wens. Als de voortekenen niet be driegen, dan heeft de Hervormde Jeugdraad over één a twee jaar een nieuw jeugdgebouw, zo deelde de heer Michaëlis mede. Namens de ker- keraad voerde ds. Nijsse het woord, die zeide, dat het werk van de jeugd leiders en -leidsters met veel waar dering wordt gadegeslagen door de kerkeraad. Hij bood ter gelegenheid van de opening een bijbel aan. Na mens de medebewoner van het pand, de firma Peterson, sprak een der ver tegenwoordigers enkele vriendelijke woorden. Hij deed zijn woorden ver gezeld gaan van een ets. Tenslotte werd de korte plechtig heid besloten met het aanbieden van een kop soep aan de genodigden. De Hervormde Jeugdraad van Goes heeft zaterdagavond een gezellig clubhuis aan de Kleine Kade in ge bruik genomen. Na afloop werd in het gebouw, dat de naam Soep-uus draagt, soep geserveerd. Ds. J. W. CoenraadAnnie Bastiaanse, wika C. F. BestBram MoelJcer en wika D. E. Hienscli, (van links naar rechts op de foto), lieten zich dit goed sma ken. (Foto P.Z.C.). Modern en geriefelijk interieur trekt de aandacht De laa.tste tastbare herinnering aan de eeuwenoude historie van Sirjans- land is verdwenen. Vorig jaar nog verhief zich boven de huizen in dc kom van het dorp een „bejaard" kerkgebouw, dat al verscheidene hon derden jaren op het wel en wee van deze wat afgelegen Duivclandse ge meenschap had neergekeken. En daar van bovendien in woord en beeld ver haalde. Bij de ontpleistering van de muren kwamen namelijk bij de sloop een aantal interessante wandschilde ringen te voorschijn. Thans heeft dit voor kerk- en kunsthitorici zo be langwekkend object plaats moeten maken voor een sober, modern en ge- NA SPANNENDE STRIJD IN GOES Quakkelaar uit Schore in finale onttroond Een 16-jarige scholier is Zee- lands beste snel-schaker Dat bleek zaterdagmiddag in café De Opril te Goes, toen daar 17 schakers om het kampioen schap snel-schaken van Zeeland streden. Na een opvallend span nende strijd met name in de finale werd deze titel tenslot te veroverd door de VlissingSe OUDE BRANDSPUITEN VERSLETEN Overgenomen van gemeente Tiiburg, die moderniseert Dc dagen dat Vrouwenpolders vrij willige brandweer zich moest behel pen met twee kleine en versleten motorspuitjes, die de bevrijders in 1945 achterlieten en die in tijd van nood achter een geleende vrachtwa gen moesten worden gekoppeld, zijn voorbij. Zaterdagmiddag heeft de ge meente Vrouwenpolder een moderne ncveltankwagen met een inhoud van 2000 liter en een manschappenwagen met een motorspnit van de gemeen te Tilburg overgenomen. Dit gebeur de tijdens een kleine officiële plech tigheid op een stukje terrein aan het einde van de Fort de Haakweg bij café-restaurant Duvekot, waarbij Tilburgs burgemeester inr. F. Becht en zijn ambtgenoot van Vrouwenpol der, de heer A. de Kam, aanwezig waren. Een ongebruikelijke overname noem de Tilburgs burgemeester het tijdens dc officiële overdracht. Het gebeurt niet vaak, dat brandweermateriaal van de ene gemeente overgaat naar een andere, doch in dit geval vond mr. Becht het voor beide gemeenten een plezierige regeling. „Bovendien profiteert Tilburg er nu ook nog een beetje van'', aldus de burgemeester, „want vele Tilburgenaren brengen hun zomervakantie in Vrouwenpol- dér door. waar men met het nieuwe materiaal voortaan beter over dc vei ligheid van inwoners en vakantie gangers kan waken". Helpende hand Burgemeester De Kam toonde zich in zijn toespraak zeer erken telijk voor de helpende hand, zoals hij het noemde die de gemeente Tilburg Vrouwenpolder heeft toegestoken. De laatste twee jaar had men moeilijkheden bij de brandbestrijding door het ge brekkige materiaal waarmee het korps moest werken. Gelukkig be hoort dit nu tot het verleden. De 6 brandweercommandanten A. Hoef kens va n.Vrouwenpolder en A. de Bue van Gapinge en hun mannen be schikken thans over materieel, waar menig korps jaloers op kan zijn. Met de grote neveltankwagen, die slechts vier jaar oud is. kan men ongeveer een half uur met twee stralen spui ten. Bovendien staat er op de wa gen nog een lagedrukspuit gemon teerd, waarmee men twee stralen water kan geven. Hiernaast is er nog een manschap penwagen met hierachter een motor- spuit gekoppeld. Probleem Terecht toonden burgemeester De Kam en Vrouwenpolders brandweer mannen zich verheugd. In zijn dank woord zei de burgemeester zelfs, dat voor Vrouwenpolder een probleem was opgelost- Verder stipte hij aan, dat men besloten had de brandweer van Vrouwenpolder en Gapinge niet te centraliseren, zodat Gapinge zijn eigen korps behoudt. Het overnemen van dit nog moderne materiaal was mogelijk geworden, omdat men in Tilburg overgaat tot standaardisatie en gezien de vestiging van industrieën moest beschikken over nog moderner materiaal, waar mee hele grote branden effectief be streden kunnen worden. In aansluiting op de overdracht, ga ven de Tilburgse brandweermannen een demonstratie met het materiaal. Krijgt het koi-ps Vrouwenpolder de beschikking over de nieuwe neveltank wagen en de Gapingers over de wat oudere mansehappen.- wagen met motorspuit: het korps Gapinge heeft echte brandweer uniformen, terwijl de brandweer mannen uit Vrouwenpolder het met hun B.B.-pakkcn moeten doen. h.b.s.-er Marcel Donze. Deze 16- jarige onttroonde daarmee Quakkelaar uit Scliore De zeventien spelers streden eerst in drie groepen van vier en één groep van vijf spelers. Ongetwijfeld kreeg de jeugdige Donze het onmiddellijk in zijn groep al bijzonder lastig. Ir. J. J. Elzerman uit Zierikzee, snel schaakkampioen van 1957 Pieters uit Goes en de Middelburger Woudstra waren namelijk zijn tegenstanders. De Vlissinger won echter al zijn par tijen en plaatste zich daarmee in de finale. Die finale werd ook bereikt door de Vlissinger Jansen, de Middei- I burger Verspoor en de Schore- naar Quakkelaar. Een finale dus tussen de jeugd (de 16-jarige Donze, en dc 17-jarige Verspoor) en de ouderen (Jansen en Quak kelaar) De finale had een opmerkelijk ener verend verloop. Eerst won Jansen van Quakkelaar door het vallen van de vlag en zegevierde Donze over Verspoor. De 2e ronde was verras send: nu verloren Jansen (van Ver spoor) en Donze (van Quakkelaar). De derde ronde bracht nog geen be slissing, want Donze, die van Jansen won, en Quakkelaar (winst, tegen Verspoor) eindigden gelijk De loting gaf Quakkelaar het voor deel van wit voor de beslissingswed strijd. En het leek er op, dat deze titelnoudor opnieuw kampioen van Zeeland zou worden. Onder de druk van de voorttikkende klok gaf Don ze namelijk een stuk cadeau Quakkelaar trok daarna uit op nog meer niaterïeel-voordeel, maar raak te tenslotte verward in een schitte rende mat-combinatie van de jeug dige Vlissinger I rielelijk splinternieuw bedehuis, dat I dinsdagavond aanstaande om zeven l uur met een speciale dienst in ge bruik zal worden genomen. Het is een schepping in strakke lijnen, waarin kleur en licht de boventoon voeren. Met het gereedkomen van dit nieuwe kerkgebouw op de ring van hot dorp is radicaal een eind gekomen aan de periode van inwoning van de hervorm de gemeente, die op het ogenblik 180 zielen telt. Sinds september van het vorig jaar, toen men van het oude ge bouw afscheid nam, zijn de eredienst van de Sirjanslandse hervormde kerk, de heer L. Klink heeft enkele weken terug ruim zestig convocaties rondge. stuurd aan afgevaardigden van be langstellende college's en autoriteiten, die dinsdag de ingebruikneming zul len bijwonen. Een uitnodiging uiter aard ook om het nieuwe kerkgebouw van binnen en van buiten te bezichti gen. Van ver al trekt het eenvoudig, maar opvallend daktorentje met een zeilschip als windwijzer on middellijk de aandacht. Sinds kort kunnen de bewoners ook weer de tijd aflezen van het torenuurwerk, waarvan de twee wijzerplaten 's avonds verlicht zullen zijn. Het nieuwe kerkgebouw is een ont werp van het architectenbureau Donkelaar en Bodegraven uit Woerden en een geschenk van het Nationaal Rampenfonds, dat zo wel de kosten van de bouw al van de inlichting voor zijn rekening heeft genomen. Teakhouten banken Via een tegelpad betreden de kerk gangers het gebouw in een rondom glazen hall. Een fris geschilderde glazen hall. Een fris geschilderde deur leidt naar het schip van de kerk dat ruim 125 zitplaatsen biedt in tien teakhouten banken. Boven de twee achterstebanken is een kleine gaan derij gebouwd, waar vandaan binnen niet al te lange tijd orgelklanken door de kerk zullen klinken. Het liturgisch centrum, tegenover de ingang, bestaat uit enkele frappante onderdelen. Reeds bij het binnenko men wordt het oog getrokken door een bescheiden, maar bijzonder fraai De vrijwillige brandweer van Vrou wenpolder werd zaterdagmiddag ver rijkt met modern materiaal, dat van de gemeente Tilburg was overgeno men. Voor de overdracht was onder leiding van burgemeester mr. F. Becht een deputatie uit Tilburg naar Vrouwenpolder gekomen. Op de foto: voor de nieuwe aanwinst, een grote neveltankauto, de brandweerkorpsen uit Vrouwenpolder en Gapinge en burgemeester A. de Kam van Vrou wenpolder (links) met naast hem zijn collega uit Tilburg. (Foto P.Z.CJ. De hervormde kerk van Sirjansland heeft de periode van „inwoning" in het verenigingsgebouw achter de rug- Dinsdagavond aanstaande wordt in de kom het dorp een splinter nieuw bedehuis in gebruik genomen, waarvan deze foto een indruk geeft. (Foto P.Z'.C.). Vier miljoen geraamd voor wegverbetering in 1960 Uit de begroting voor 1960 van het provinciaal wegenplan blijkt, dat de bijdrage in de verbeteringskosten voor de Zeeuwse secundaire wegen geraamd is op f 4 miljoen (voor 1959 was f S miljoen geraamd). Om de verdere uitvoering van het secundaire wegenplan voortgang te doen vinden, is het noodzakelijk om zo mogelijk een vaste geldlening van f 2.5 miljoen aan te gaan. De bijdragen in de kosten van verbe tering der tertiaire wegen is ger/iamd op f 1 miljoen. De bijdrage aan het tertiaire wegenfonds is voor 1960 eveneens op f 250.000 geraamd. Het provinciaal aandeel in de op brengst der motorrijtuigenbelasting is voor het provinciaal wegenfonds geraamd op f 2.550.000 en voor het tertiair wegenfonds op f 580.000. Als bijlage is bij de beschrijvings- brieg Voor de provinciale begroting voor 1960 een opgave verstrekt van de onderhands een in voorbereiding zijnde werken tot wegenaanleg en verbetering. glas-ïn-loodraam. Men vindt in dit siervenster het zin nebeeld van do christelijke kerk een vis en een kruis terug. Voor de kansel, waarvan de drie zijden zijn doorkruist met een stemmig houten latwerk, staat rechts een doopvont. Het verhoogde liturgische gedeelte van de kerk bevat verder nog een permanente avondmaalstafel. De oostkant van het bedehuis heeft een uitbouw, waarin een ruime consisto riekamer is ondergebracht. Ook treft men in dit „verlengstuk" nog een vertrek voor de oliestookinrichting van de centrale verwarming. Rond om het nieuwe gebouw zal van ge meentewege een beplanting worden aangebracht. Binnen het lage muur tje, dat de historische grond Van de vroegere begraafplaats afsluit, krijgt een groot gazon reeds een groene tint. De ingang zal worden afgezet met een partij rode rozen. Zoals bekend werden bij de sloop van het oude gebouw enkele waardevolle historische ontdekkingen gedaan. Daardoor is de afbraak enigszins ver traagd en zal de kerk nu ook op een later tijdstip worden geopend, dan aanvankelijk was gepland. Op 28 no vember 1958 heeft de president-kerk voogd, de heer A. van der Maas, met het leggen van de eerste steen de bouwwerkzaamheden ingeluid. Dins dag a.s. zal hij het resultaat voor de hervormde gemeente als een waarde volle geschenk mogen aanvaarden. Subsidie van f 41.000 voor cultureel werk in 1960 Voorstel van Ged. Staten Ged. Staten stellen do Provinciale Staten voor om het cultureehverk in I960 te subsidiëren met. in totaal f 41.000, eenzelfde bedrag als voor 1959 is uitgetrokken. De stichting Zeeland heeft in overleg met de Zeeuwse Culturele Adviesraad een be drug van f 48.000 voorgesteld. Hoewel Gedeputeerde grote waarde ring voor hét standpunt van de Z.C. A.R. om de benodigde bedragen met do nodige voorzichtigheid op te stel len, vinden zij het niet verantwoord om boven het bedrag van 1959 uit te gaan. Zij hopen, dat het ontbrekende bedrag van f 7000 weer zal kunnen worden aangevuld uit de rijksbijdra ge voor het culturele werk. Deze rijksbijdrage mag slechts worden ge bruikt voor subsidiering van de be- roepskunstbeoefening. Wat de onderdelen van het cultureel werk betreft, is voor muziek f 16.000 uitgetrokken, te weten f 5000 voor amateurmuziek, f 1000 voor volks zang en harmonie en fanfai'e en f 9000 voor de beroepsmuziek. Voor toneel en letteren is f 15.300 uitge trokken, te weten f 7000 voor ama teur- en f 8300 voor beroepstoneel. Openluchttoneel, Jeugdtoneel en let teren zijn pro-memorie opgenomen. Voor beeldende kunst is f 2500 ge raamd, voor de Zeeuwse Culturele Dag f 2000, voor spreidingskosten f 1000 en voor bijzondere evenemen. ten f 4200. In de evenejnenten voor dit seizoen is het concert van het Brabants Orkest opgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8