Schipperszoon (dood gewaand) had aanvaring bij Bath overleefd VOOR 20 CENT KRIJGT U BIJ m IÖUTE DE BESTE Zeeuwse Almanak VIJFTIENDE HERDENKING VAN BEVRIJDING IN VLISSINGEN DRIE JUBILARISSEN BIJ S.B.M. Agenda imn 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 CARNAVAL 1960 Het carnavalscomité van Sas van Gent is er al weer vroeg bij om dc ideeën voor het carnaval I960 te be spreken. Het rcsnltaat van de vruchtbare bespreking. zal worden samengevat in een programma, dat in januari huis aan huis zal worden bezorgd. Tegelijk zal men dan een bijdrage vragen ter dekking van de onvermijdelijke onkosten. Hoogtepunt van de feestelijkheden, die vier dagen zullen vullen, is de intocht van een stoomlocomotief, waarop het comité na enige moeite de hand heeft weten te leggen. Prins Carnaval zal de locomotief op ADOPTIE Als goede zonen van een historische havenstad hadden die knapen uit een klas van een Vlissingse school een schip geadopteerd. Dat komt meer voor, zoals ge weet. Scholieren en be manning schrijven elkaar dan over en weer brieven en ook worden er •nel eens cadeautjes uitgewisseld. Dat gebeurde ook in dit „adoptie-ge- val". De scholieren beslóten op een goeie dag om de opvarenden van ..hun" schip een verrassing te bezor gen. Er werden kleine geschenken 'gekocht, verzonden en zo bereikte het verrassings-pakket enige tijd later het schip. De steward deelde de cadeautjes uit. Voor de stuurman werd het inder daad een verrassing. Men had hem namelijk een flesje brillantine toe gedacht en reken maar, dat de kna pen succes gehad hebben met hun schenk. Niet zo zeer bij de stuur- .an. waar-wel bij de overige be- lanningsleden. De stuurman was namelijk kaal.... Wethouder M. de Roo uit Renesse ter aarde besteld Zaterdagmorgen werd op de alge mene begraafplaats te Renesse het stoffelijk overschot van de heer M. de Roo, in leven wethouder van Re nesse, ter aarde besteld. Bij de geopende groeve werd het woord gevoerd door burgemeester mr. -G. F. Lunsingh-Tonckens, die de heer De Roo schetste als iemand, die in de loop der jaren, veel in het belang van de gemeente heeft ge. daan. Wanneer het nodig was, ver vulde wethouder De Roo op uitste kende wijze de taak van waarne mend burgemeester, aldus spreker. Als voorzitter van de Stichting Re nesse herdacht mr. Lunsingh-Tonc kens ook het feit, dat de heer De Roo een der weinige oprichters is geweest van de Stichting. De plaatselijke predikant, ds. F. A. van Liere, las hierna een gedeelte uit de Bijbel, waarna hij het Onze Va der bad. De oudste zoon van de overledene, de heer J. de Roo, dank te voor de gesproken woorden en de betoonde belangstelling. Centrale Middelburg V.V.D. vergaderde in Goes De Centrale Middelburg van de V.V. D. kwam zaterdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes in vergadering bij een onder leiding van ir. M. J. Stoel Feuerstein. Uitvoerig werd van ge dachten gewisseld over de organisatie van de partij en alle delen van Zee land. Besloten werd, dat de Staten- centrales in Zierikzee en in Vlissingen elk één afgevaardigde kunnen aanwij zen voor de landelijke partijraad van dè V.V.D. Mevrouw FranckenVan Ewijk te Goes werd herbenoemd als bestuurslid van de vrouwenorganisa tie der V.V.D. Voorts werd gesproken over de mogelijkheid om in Zeeiand een afd. van de J.O.V.V.D. (jeugdor ganisaties) op te richten. Dit zal nog nader worden onderzocht. KRANSLEGGING BIJ MONUMENT Britse deputatie woonde plechtigheid bij De vijftiende herdenking van de he- bevrijding van Vlissingen, zaterdag avond bij het landingsmonument aan de Marinedam te Vlissingen droeg een bijzonder karakter door de aan wezigheid van een aantal Britse gas ten. De leider van deze deputatie,ge neraal E. Hakewill Smith, hield een korte toespraak en legde een krans namens de 52ste Lowland Division. Namens het vierde lejjercommando, dat de eerste landing bij Vlissingen uitvoerde, werd een krans gelegd door kolonel R. W. P. Dawson- Een derde Engelse gast, mr. Lumsden, legde een krans namens The Kings Own Scottish Borderers. In zijn toespraak, die volgde op een openingswoord van de voorzitter van het herdenkingscomtié, de heer F. van Sabben, en een toespraak door burgemeester mr. B. Kolff, herinner de generaal Hakewill Smith aan de bevrijdingsdagen van 1944. Een groot aantal Schotse militairen liet bij Vlissingen het leven; Walcheren was voor een groot deel verwoest, „maar nu worden we verwelkomd op een herbouwd eiland", aldus de generaal wiens woorden door burgemeester Kolff werden vertaald. Tenslotte her dacht de generaal ook de strijd die door zijn troepen, marine-eenheden en mariniers bij Westkapelle gele verd werd. Burgemeester Kolff merkte op, dat er nog steeds belangstelling bestaat voor de herdenkingssa menkomst. „Eenmaal echter zal die belangstelling er niet meer in voldoende mate zijn", zo ging de burgemeester verder- „Dat is niet erg als de jeugd maar beseft waarom het gaat". Na deze toespraken werden achter eenvolgens de Nederlandse, de Fran- Feestelijk „Tafeitje dek je" Ter gelegenheid van het feit, dat in de maand november de 100.000e maaltijd zal worden H uitgereikt, zal volgende week n vrijdag, 27 november, aan de bejaarden in Goes een feeste- lijk „tafeltje dek je" worden f| uitgereikt. In het ziekenhuis „St.-Joanna" worden de maal- ij tijden gekookt en opgeschept s en daarna rondgebracht door leden van de unie van vrouwe- M lijke vrijwilligers. j| De stichting landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers |j is een zustervereniging van de W.V.S. (Women's Voluntary Service), die in Engeland al gedurende de oorlog begonnen is met „Meals on wheels". De unie heeft dit werk vier jaar geleden overgenomen onder de M naam „Tafeltje dek je". Drie- s maal per week brengen de vrijwilligers een maaltijd tc- fen kostprijs aan bejaarden, n ie niet meer zelf kunnen ko- ken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Alle drie koninklijk onderscheiden „Drie jubilarissen bij één bedrijf is voor een gemeente als Aardenburg wel van zodanige importantie, dat we meenden deze gebeurtenis in do raadzaal te moeten vieren", aldus burgemeester J. M. A. C. van Dongen zaterdagmorgen tijdens de huldiging van drie employé'» der Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldeghem N.V. Die jubilarissen waren de admi nistratief employé W. B. Jansen, die 50 jaar in dienst is bij de S.B.M., de chef werkplaats A. J. Dhont en de garagewachfc M. C. Commelin, die beiden reeds 45 jaar werkzaam zijn bij hetzelfde bedrijf. Hoogtepunt van deze huldiging was de mededeling van de waarnemend burgemeester van Oostburg, wethouder A. J. Mod- de, dat het Hare Majesteit de Konin gin had behaagd aan de heer Jansen de ere-medaille in zilver verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Om de vreugde in do klei ne kring van genodigden volledig te maken, deed burgemeester van Don gen de verheugende mededeling dat bij hetzelfde koninklijk besluit een zilveren en bronzen medaillo was toe gekend aan respectievelijk de heren Dhont en Commeliu. Mr. G. W. Dwars, s.ecretaris van het Departement Zeeland der Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel, vond het een zeldzame ge beurtenis dat drie leden van een be trekkelijk klein bedrijf een dergelijk jubileum vierden. „Bovendien een verheugend teken", aldus spreker, „omdat deze langdurige dienst een bewijs is van wederzijdse trouw". Als een bewijs dat de arbeid hoog gewaardeerd wordt door de maat schappij die hij vertegenwoordigt, overhandigde hij de drie jubilarissen een getuigschrift, een legpenning en een araagmedaille. Wethouder Modde haalde tijdens zijn speechje enkele herinneringen op uit de tijd van de oude tram. De heer J. Mijs, president-comissa- ris van de S.B.M., memoreerde de tal rijke veranderingen, die de jubilaris sen in cle loop van hun diensttijd heb ben meegemaakt. Uiteraard bleef het gezelschap na dit officiële gedeelte nog enigo tijd ge zellig bijeen. se en de Engelse vlag gehesen en speelden de muziekgezelschappen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" de verschillende volksliederen. De erewacht, bestaande uit twee pe lotons van de C.O.A.K. en van de marine, onder bevel van de luitenant ter zee tweede klas jhr. Alting von Geusau, presenteerde het geweer en in de stilte, die alleen verstoord werd door het gieren van de wind, klonk het sein voor het halfstok hijsen van de vlaggen. Een muzikant van „St. Caecillia" blies vervolgens de „Last Post". Het grote aantal aanwezigen nam - hierna één minuut stilte in acht tot het hoornsignaal voor 't weer in top hijsen van de vlaggen klonk. Kranslegging Tenslotte werden de kransen en bloomen gelegd door onder ande ren de Engelse gasten, de commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot- namens de pro vincie, de commandant maritieme middelen, kapitein ter zee J. A. Agelink van Rentergem, namens de marine, burgemeester mr. B. Kolff namens de gemeente en de heer G. N. van GInkel namens do Koninklijke Maatschappij De Schelde. Voorts werden nog kransen en bloe men gelegd namens diverse consula ten, de vereniging van Poolse oudstrijders, de Poolse Volksver eniging, het Rode Kruis, de Vefenir ging E.H.B.O., het Veteranenlegioen Nederland. vrouwenverenigingen, sportverenigingen, buurtverenigingen, jeugdverenigingen, middenstandsor ganisaties en particulieren. Met een defile langs het monument werd de herdenking besloten. De Engelse deputatlo bracht zondag een bezoek aan Westkapelle, a va ar eveneens kransen werden gelegd. Ver der stelde het gezelschap zich op de hoogte van het nerstel van Walcheren en maakte men onder meer een tocht naar de Deltawerken bij Vrouwenpol der. De commissaris van de koningin bood de Britse gasten zondagmiddag- een aperitief te zijnen huize aan, waarna hen in restaurant „Britan nia" tc Vlissingen een diner werd aan geboden. Peulvruchten Centrum Zuid-West Nederland Bedrijfsresultaten thans vrij gunstig In „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom werd een vergadering gehou den voor de leden van de coop. Be werkingsvereniging „Peulvruchten- centrum Zuid-west Nederland" uit Middelburg. Over het afgelopen boekjaar was er een nadelig saldo van bijna f 5000 Het bestuur stelde voor o'm dit over te boeken naar de nieuwe rekening. Niet alle leden waren het hiermee eens, omdat zij liever met een schone lei wilden beginnen. Men stelde voor het tekort te verdelen over de aan deelhouders. Uiteindelijk werd het voorstel van het bestuur met meer derheid van stemmen aangenomen. In de bestuursvergadering worden dc voorzitter de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat en de secretaris, de heer J. H. Blank uit Bergen op Zoom herkozen. In de commissie van toe zicht werd dc heer J. C. Vos herbe noemd. Volgens een uiteenzetting van de di recteur, de heer R. Medering zien do bedrijfseconomische cijfers er thans vrij gunstig uit. in vei-gelij- king met die van het afgelopen jaar. Do totaal aanvoer van peulvruchten en zaden bedroeg in het seizoen I95S1959 bijna 5200 ton, terwijl men 6000 ton had begroot. Eenzelfde kwantum heefft men- voor het lo pende boekjaar geschat. Waterleidingzinker in Zandkreek gerepareerd Zaterdagochtend werd het scheep vaartverkeer door de Zandkreek na bij Katseveer gedurende één uur ge stremd in verband met reparatiewerk zaamheden aan de drinkwaterleiding, die door het anker van een drijvende kraan was' vernield. Een duikeron- derzoek wees uit, dat dc zinker over een lengte van 200 meter verdwenen was. Tijdens de reparatiewerkzaam- ■heden werd het scheepvaartverkeer opgehouden door de R.P. 18. Zeeuwse smeden bespraken nieuwe loonsverhoging Dc voorzitters en secretarissen van de afdelingen der Bond van Construc tiesmeden en Machinebedrijven in Zeeland en West-Brabant vergader den zaterdag in de „Prins van Oran je" tc Goes onder voorzitterschap van de heer A. J. Schieman te Axel. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over dc wijziging van de uurprijzen in verband met toekom stige loonsverhogingen. Collecte Dc te Sint-Annaland gehouden extra collecte ten bate van de Kerkvoogdij heeft 243,15 opgebracht. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „De gele to mahawk", 20.00 uur, 14 Jaar; Electro: „De vrouw die tweemaal leefde", 19.00 en 21.15 uur, 18 Jaar. Vlissingen Alhambra: „De blauwe en gel", 10.00 en 21.00 uur, 18 jaar; Luxor: „Met de dood op dc hielen", 20.00 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „Jerry als baby-sitter", 20.00 uur, a.l. GELUKKIG WEERZIEN IN ROTTERDAM eerste dag aanbieden aan het ge meentebestuur. 's Zondags zal een optocht door de straten trekken, met een extra muziekkorps bestaan de uit de leden van het comité. Verder wordt ook nog het zieken huis bezocht en organiseert men een bal voor ouden van dagen. Het car naval wordt besloten met een vuur werk. GOUDEN BRUILOFT De heer en mevrouw M. 't Gilde in Terneuzen zijn 55 jaar ge trouwd. Met een receptie in zaal Koene in de Noordstraat zullen zij dit heuglijke feit op 16 novem ber vieren. INSCHEPING. Na een herstcllingskuur van drie weken heeft een boerenzwaluw zich zaterdagmorgen in Rotter dam-Zuidingescheept. Aan boord van dc „Seheldelloyd" een schip dat zee koos in de richting van Zuid-Afrika. Dc vogel werd bij deze toch wel wat ongewone inscheping geholpen door twee jongens van" dertien jaar van een school in de Maasstad. Midden oktober werd het beestje in Oost burg met een gekneusde vleugel gevonden. Hij was toen zo uit geput, dat hij telkens uit de boom viel, zodra men hem op een tak had gezet. Het zieke dier werd overgebracht naar Rotterdam, waar een aantal 'jongens officieel voor de dieren bescherming werken in een school lokaal. Een lokaal van hun school is daar langzamerhand een waar „vogel-herstellingsoord" gewor den. De in Zeeuwsch-Vlaanderen gestrande zwaluw zal, nu hij ge nezen is, met do „Scheldelloyd" meevaren naar zuidelijke streken en daar worden losgelaten. Voor een zwaluw een niet alledaagse reisgelegenheid. Maar ja, de vo geltrek is nu eenmaal voorbij In het gemeentehuis van Aardenburg werden zaterdagmorgen drie jubile rende personeelsleden van de Stoom tram Mij. „Breskens-Maldeghem" koninklijk onderscheiden. Op de foto: de directeur van de S.B.M., de heer A. Hortensius, wenst de jubilarissen gélulc. arriveren om de stookolie over te slaan. Het vijf meter brede gat in de „Vianen" zal provisorisch worden ge dicht, waarna, het schip naar Rotter dam zal worden gesleept. Nog geen beslissing over oesterproef Veerse Gat lil de memorie van antwoord op de landbouwbegroting 1960 deelt minister Marijnen aan de Tweede Kamer mede, dat de technische en financiële conse quenties van een oesterprak tijkproef iu het Veerse Gat nog in onderzoek zijn. Het staat nog niet vast of een inlaatwerk in de dam door het Veerse Gat zal worden gemaakt. Spaans schip liep op dam in Terneuzen Zondagmorgen omstreeks zeven uur is het Spaanse s.s. „Castiitfo Allensia" bij het binnenvaren van de zeehaven te Terneuzen op de Oosthavendam ge lopen- De in Terneuzen gestatio neerde Belgische sleepboten „Leon Letzer" en .John P- Best" hebben het schip om 12 uur weer vlot getrokken Het schip, dat zo goed ais geen scha de opliep, zette de reis naar Gent voort. Tijdens de bevrijdingsherdenking te Middelburg trok een groot aantal Walclierse muziekkorpsen, gymna stiekverenigingen en padvindsters door de stad. Een overzicht van deel nemers aan deze optocht op de Markt. Duits zeeschip voer in op Nederlands sleeptankschip „Vianen" Een dol-gelukkige schipper A. L. van Berghem sloot zondag avond rond tien uur thuis in Rotterdam, zijn dood gewaande zoon, die bij hem als matroos op het schip voer, in de armen. Sinds 's morgens elf uur had de 55-jarige scliipper aangenomen, dat zijn 17-jarige zoon Adrie was verdronken tijdens de chaos, die was ontstaan, na een aanvaring van zijn schip, de 822 ton metende „Vianen" met het bijna 7000 brt. metende Duitse zee schip „Düsseldorf". Dit scheepsongeval speelde zich zondagmor gen omstreeks 11 uur af in het Nauw van Batli op de Wester- sclielde. Voor de ogen van de schipper verdween zijn zoon in de golven. Later vele uren na de aanvaring bleek, dat de jon gen ongedeerd was opgepikt door het Duitse schip en monter in Antwerpen aan wal was gestapt. De „Vianen", eigendom van de Ver enigde Tankrederij te Rotterdam, van Antwerpen naar Amsterdam, was geladen met stookolie op weg Aan boord bevonden zich de schipper, zijn zoon en een knecht. Vermoede lijk doordat het Duitse zeeschip „Düs seldorf". dat van zee oo weg was naar Antwerpen, ter hoogte van de Zwarte Boei in het: Nauw van Bath, door de vrij straffe wind te ver is uitgelopen, ontstond een aanvaring met de juist passerende „Vianen". die De 55-jarige schipper en zijn zoon za gen het gevaar op zich afkomen. De schipper trachtte nog de snel varen de reus te ontwijken, maar zijn po gingen mochten niet baten. De 17- jarige Adrie rende naar het achter schip en streek dé sloep. Op het moment, dat de neus van de „Düsseldorf" zich aan bak boordzijde, enkele meters vóór de stuurhut, in het weerloze schip boorde, sprong de jonge matroos in do sloep. De sloep werd door do hevige wind uit de klemmen ge rukt, kapseisde en verdween on der water. Aan de andere zijde van het schip kwam het bootje weer boven. Onmiddellijk snelde de sleepboot te hulp om naar de jongen te zoeken. Toen men de matroos niet vond, werd aange nomen dat hij was verdronken. te stellen van het feit, dat zijn zoon nog in leven was, had men intussen vanuit Rotterdam de politie in Dor drecht gevraagd de auto uit Bath aan te houden. Korte tijd later kreeg de heer Van Berghem toen te horen, dat zijn zoon springlevend was. Men heeft de jongen daarop snel uit Ant werpen afgehaald. De zwaar beschadigde „Vianen" vóór café „Land en Scheldezicht" Bath op de slikken gezet. Uit Vlissin gen arriveerde gisteravond het ber gingsvaartuig „Bruinvisch" van Van der Tak. Twee motortankschepen, de „Veldhuis" en de „Vlissingen" zouden in de loop van de nacht uit Rotterdam Toch gered Pas vele uren later, omstreeks zes uur 's avonds, bleek dat de jongen ongedeerd was. Hij was aan boord genomen van de „Düsseldorf", die na de aanvaring onmiddellijk de reis had vervolgd. Op de wal was men onwetend van de redding, want de kapitein van het schip aan boord was een Belgi sche loods heeft de walautoritei- ten niet op de hoogte gesteld van het feit, dat de drenkeling was opgepikt. Zo kon het gebeuren, dat de schipper vanüit Bath zijn vrouw in Rotterdam opbelde en haar de droeve tijding deed. Omstreeks vijf uur vertrok schipper Van Berghem per auto naar Rotter dam. Ongeveer tezelfder tijd arri veerde zijn zoon met de „Düsseldorf" in Antwerpen. Eerst toen werd de redding wereldkundig en binnen wei nige minuten wist mevrouw Van Berghem in Rotterdam toen, dat haar zoon leefde. Inmiddels was de auto met de schipper Van Berghem Dor drecht genaderd. De schipper was echter zo overstuur, dat men daar de hulp van een politie-auto inriep, die de schipper meenam naar een zieken huis, waar hij een kalmerend middel kreeg toegediend. Teneinde de schip per zo spoedig mogelijk op de hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2