PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Congres van voorstanders „integratie" steunt Algerije-poiitiek De Gaulle Bevrijders vierden 3e lustrum van Walcherens bevrijding mee WESTDUITSE SOCIALISTEN BRAKEN MET MARXISME SINT DEED EEN GLORIEUZE INTOCHT IN AMSTERDAM Motie met algemene stemmen aanvaard Debré en Frey braken met moeite verzet van ontevreden Soustelle De 1500 afgevaardigden die het congres van de „Unie voor de Nieuwe Republiek" te Bordeaux bijwoonden hebben zondag met algemene stemmen een motie aanvaard, waarin het optreden van generaal De Gaulle, „staatshoofd en leider van de natie" de vastbesloten steun van de U.N.R. wordt toegezegd en de eis wordt vastgelegd dat Algerije „nauw met Frankrijk in een unie verbonden" moet blijven. Algerije was het hoofdthema van liet congres geweest, en de Gaullisten hadden aanvankelijk integra tie van Algerije bij Frankrijk willen eisen. Premier Debré heeft deze uitspraak voorkomen. Het merendeel van de afgevaardigden was kennelijk naar het palais Beu- nauge in Bordeaux gekomen met de bedoeling integratie Aan Algerije als een Franse provincie te eisen. Tijdens het congres verklaarde ex- minister Jacques Soustelle dat hij negentien jaar en vijf maanden een onwankelbaar aanhanger van De Gaulle was geweest. Hij betoogde dat de U.N.R. nu echter alles moest doen wat in haar macht ligt om er voor te zorgen dat Algerije Frans blijft. Hij en zijn aanhangers wensten dat dit uitdrukkelijk in een resolutie tot uiting zou komen. Zondag zag cic situatie voor De Gaulle er kritiek uit. Michel De bré nam toen op zich om in de commissie, welke de slotresolutie opstelde, het verzet van zijn col lega Soustelle te breken. Toen de ze tenslotte tegen de dageraad meedeelde dat hij akkoord ging als in de resolutie gesproken werd van een „nauwe unie", was het pleit beslist. De 1500 congresgan gers gaven de slotresolutie allen hun stem en de situatie was ge red. Het heeft Frey en Debré veel moeite gekost, en politieke waarnemers ge loven dat De Gaulles ministers hem nooit trouwer terzijde hebben gestaan dan in de branding van het U.N.R.- congres te Bordeaux. Verscheurd Andere Gaullistische leiders, onder wie de Franse minister van voorlich ting, Roger Frey, de minister van justitie, Edmond Michelet, en de voorzitter van de nationale verga dering, Jacques Chaban-Delmas, stonden aan de kant van de premier. Zij verklaarden: als de Gaullistische partij op dit tijdstip zich uitspreekt voor een bepaalde politieke oplossing, dan zal dit schadelijk zijn en zal het lijken alsof de toekomstige keuze van de Algerijnen niet werkelijk vrij zal zijn. De dood op de weg Zaterdagmiddag werd op het kruispunt Eltzeulaan.Jan Smits laan te Eindhoven de 59-jarige brom fietser A. Nouwens uit Waalre aan gereden door een autobus. De brom- fieter zou geen voorrang verleend hebben. In de loop van de avond is hij aan zijn verwondingen overleden. Zaterdagmiddag is onder de ge meente St. Oedem-ode in Nijnsel de 48-jarige heer C. van Oosterhout uit Tilburg om het leven gekomen toen zijn auto op een gegeven ogenblik begon te slingeren en met volle snel heid tegen een boom botste. De be stuurder was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd, hij had geen kinderen. Toen de 73-jarige M. Koops za terdagavond op de Korenmarkt te Ti el plotseling de rijweg overstak werd hij door een voorbij komende scooter gegrepen. De bestuurder F. H. van K. uit Waddenoyen probeer de de oudere man nog te ontwijken, hetgeen niet gelukte. In de loop van de avond is de heer Koops overleden. •Het driejarig zoontje van de land bouwer H. Lomulder te EIp is vrij dagmiddag door een auto aangereden en gedood. Het jongetje logeerde bij zijn oom, de heer J. Lomulder. Hij werd aangereden toen hij plotseling van een droge sloot uit de weg over stak. De 3000 afgevaardigden waren zicht baar verscheurd tussen hun Gaullis tisch hart en hun politieke gedach- tengang over de Algerijnse kwestie. Bij iedere zinspeling van Soustelle op een Frans Algerije applaudisseerden zij hartstochtelijk. Hij werd krachtig gesteund toen hij afwijzend sprak over wat hij de defaitistische politi ci en pers thuis noemde die er op aandringen dat de Franse regering met de leiders van de opstandelingen- strijders over de politieke toekomst van Algerije gaat onderhandelen. Verdwenen Westduitse vliegtuigen ontploft De twee Duitse straaljagers die se dert 22 oktober worden vermist, zijn in de lucht boven Tsjecho-Slowakije op 25 kilometer van de grens ont ploft. De piloten zijn gered, zo heeft het Tsjeehoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken zaterdag in Praag bekendgemaakt. In het communiqué wordt krachtig geprotesteerd tegen de schending van het Tsjeehoslowaakse luchtruim. Beide piloten hebben verklaard, dat zij „op oefenvlucht onder moeilijke omstandigheden" waren. Tsjecho- Slowakije behoudt zich het recht voor om vergoeding te eisen voor de schade die door de verongelukte toe stellen is aangericht. Er is brand veroorzaakt, die aanzienlijke mate riële schade met zich mee bracht, aldus de officiële bekendmaking. „VAN KLASSE. NAAR VOLKSPARTIJ" „Geleide economie voor zover noodzakelijk" e Westduitse socialisten hebben zondag op hun buitengewone partij congres in Bad Godesberg met bijna algemene stemmen het nieuwe par tijprogram goedgekeurd. Slechts 16 van de 340 stemgerechtigde afge vaardigden konden niet akkoord gaan met de nieuwe beginselen, die op veel punten een breuk betekenen met het oude marxisme, onder meer door do meer positieve houding tc- "enover do vrijere economie, de ker en en de nationale defensie. Iet nieuwe partijprogramma is op gesteld in het kader van het streven om de Westduitse socialistische par tij van een „klasse"-partij om te zetten in een „volks"-partij. uitgesproken voor een economi sche politiek, gebaseerd op het beginsel „vrije concurrentie voor zover mogelijk geleide econo mie voor zover noodzakelijk". In tegenstelling tot het in 1925 aanvaarde partijprogramma, dat wilde dat de grond en de produk- tiemiddelen het eigendom van de staat zouden zijn, wordt in het thans aanvaarde programma ge zegd, dat toezicht op de beleggin gen en op de belangen, die de eco nomie beheersen, de voornaamste middelen zijn oni misbruik van economische macht tegen te gaan. Hieraan wordt toegevoegd „Staatseigendom is een wettige vorm van toezicht door het volk" Er werden verscheidene voorstellen gedaan tot nationalisatie van grote industriële bedrijven die echter alle werden verworpen. Het programma der Westduitse so cialisten spreekt zich voor het eerst in zijn geschiedenis uit voor de in standhouding van een weermacht. Over dienstplicht wordt echter niet gerept. Overleg met regering over ziekenfondscontracten Tussen de ziekenfondsorganisaties en de organisaties van medewerkers is onlangs overeenstemming bereikt over nieuwe contracten. De minister van sociale zaken en volksgezond heid heeft thans aanleiding gevonden met de besturen der medewerkersor ganisaties overleg te openen over de wijze, waarop deze nieuwe contrac ten kunnen worden aangepast bij het algemene prijsbeleid der rege ring. De besturen hebben zich bereid verklaard de tijdens dit overleg van regeringswege gedane suggesties, nader te overwegen. Callas en Meneghini besluiten tot scheiding De operazangeres Maria Callas en haar echtgenoot Meneghini hebben zaterdag besloten tot scheiding met wederzijds goedvinden, aldus Is van justitiële zijde te Brescia medege deeld. Maria Callas en Giovanni Battista kwamen tot hun besluit nadat een rechter te Brescia vijf uur lang ge poogd had een verzoening tot stand te brengen. Voorts is vernomen, dat beide partijen ingestemd hebben met een boedelscheiding. De overeenkomst moet nog bekrach tigd worden door de openbare aan klager van de provincie Brescia, maar dit is naar van bevoegde zijde is verklaard, slechts een formaliteit. Zoeken naar vermiste straaljager gestaakt Het zoeken naar de verleden week vermiste Hunter straaljager is zon dag gestaakt aldus een zegsman van het hoofdkwartier van de R.A.F. te Miinchcn Gladbacli. Schepen en vlieg tuigen van vier landen hadden sinds woensdag gezocht naar de vermiste vlicjer cn eventuele overblijfselen van~de straaljager. Er zijn nog geen aanwijzingen van wat er met het vliegtuig gebeurd is. De vlieger wordt als vermist be schouwd. Engelse, Nederlandse Westduitse en Deense vliegtuigen en schepen hebben san het zoeken deelgenomen. Men heeft de scheepvaart verzocht naar eventuele overblijfselen uit te blijven zien- Motorfiets met filmer maakte wild geraas (Vatfèén speciale verslaggever) Amsterdam heeft Sinterklaas zater dag ëen waarlijk glorieuze ont vangst bereid. Naar schatting waren er enige honderdduizenden mensen op de been, een groter aantal dan zelfs bij koninklijke bezoeken, maar ook groter vol gens deskundigen, dan bij voor gaande ontvangsten van de goed heilig man. Incidentloos is de jo yeuze entree verlopen. Fotografen MR. DE WIDT „WIJ VERGETEN LOW LANDERS NOOIT" Generaal Hakewill Smith„Ik mocht Engelands beste soldaten commanderen" Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Walcheren xverd zaterdagavond in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis een deputatie ontvangen van de Engelse officieren die in lOkh de leiding had den van de landingsoperatie. Op de foto van links naar rechts: vice-ad- miraal b.d. C. W. Slot, destijds mi litair commissaris van Zeeland, me vrouw De Casembroot-van der Feltz, de commissaris der koningin, me vrouw Hakewill Smith, major-gene ral E. Hakewill Smith, mevrouw De Widt en burgemeester De Widt. Foto P.Z.C.). WALCHEREN HEEFT zaterdag en zondag zijn dankbaarheid getoond jegens zijn bevrijders, van wie enkele Engelse oud-offi cieren en -manschappen naar Middelburg en Vlissingen geko men waren om de herdenking van het derde lustrum der bevrij ding, die beide steden gezamenlijk voorbereid hadden, mee te maken. Ouder lien was major-general E. Hakewill Smith, die tijdens de grauwe oktober- en novemberdagen van 1944 de opdracht kreeg de Duitsers van Walcheren te verdrijven. De dappere comman do's van zijn 52e Lowland Division voerden die opdracht uit: vanaf de stranden van Westkapelle en Vlissingen, en via de Sioedam bestormden zij het sterke bastion. Na dagen bittere strijd en ten koste van vele doden slaagden de Lowlanders er in liet door water, bommen en granaten schijnbaar voorgoed ver nietigde eiland te bevrijden. vice-admiraal b.d. C. W. Slot, destijds militair commissaris van Zeeland. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg dankte namens alle aanwezigen de oud-officieren en daarbij tevens hun vroegere manschappen voor al hetgeen zij in 1944 verricht hebben. Maar bo venal, verzekerde de burgemeester gaan onze gedachten uit naar die soldaten, die het hoogste goed ga ven voor onze bevrijding. Vervolgens herinnerde mr. De Widt aan de enorme taak, die de Lowlan- döi's werd opgelegd:^aanvankelijk ge traind voor gevechten in bergen, sneeuw, ijs en als luchtlandingstroe- {>en, moesten zij een geïnundeerd ei- and aanvallen. Toch was die trai ning niet tevergeefs geweest, aldus de Burgemeester, want dank zij hun teamgeest, hun voortreffelijk moreel, een groot aanpassingsvermogen en (Zie tlot pas5 kol. 1) Walcheren kwam de slag te hoven! De Schotse oud-generaal, die al eerder het eiland bezocht, heeft het dit weekeinde weer kunnen zien. Het stemde tot grote dank baarheid. „Want hoe meer Walche ren groeit en bloeit, des te geluk kiger ben ik", verzekerde hij tij dens de zaterdagavond gehouden ontvangst in de Burgerzaal van Middelburgs stadhuis tot de Wal- cherse gemeentebesturen, talrijke autoriteiten en leden van de ver zetsbeweging in de oorlogsdagen. Ook de andere Engelse officieren heb ben Walcherens opbouw, waarvoor zij eens met hun mannen vochten, kun nen aanschouwen: brigadier J. D. Russel, die zijn 157e Inf.-Brigade over de Sioedam stuwde, brigadier W. H. Crosland, die met zijn 9e Ar my Group Royal Artillery steun ver leende bi) alle acties, colonel F. A. H. Baern, oud-chef van de medische dienst van de Lowland Division, en colonel Dawson, de man, die Vlissin- gen. bevrijdde.. Tevens was aanwezig Een beeld van de intocht van Sint- I Nicolaas zaterdagmiddag in Amsterdam: de Goedheilig man rijdt j met zijn schimmel de Dam op. Op de achtergrond het Nationaal Monu ment. -schoenen behoefde de Sint dit keer op zijn rit door de stad niet van het asfalt te rapen. Film- en cameralieden hadden precies aan gegeven gekregen waar ze moch ten gaan en staan en niemand dacht er over na de incidenten van het vorig jaar daarvan af te wijken. De enige filmman die het de Sint een beetje lastig heeft gemaakt was een Polygoon-reporter in een politie-motorzijspan. „De motor zwermde voortdurend om me heen", vertelde de goedheilig man ons later, „en het maakte mijn vurige schimmel Bianca steeds on rustiger. Enige malen heb ik po- litieman en cineast toegeroepen: „Makkers staakt uw wild geraas". I maar ze hoorden het kennelijk niet"- Had Sint verwacht dat zijn paard nog wel eens driftig zou worden, het is tenslotte allemaal erg mee gevallen. Zelfs een in de Utrecht se straat op zijn hoofd gesmeten volle serpentinerol bracht de schimmel nauwelijks uit zijn evenwicht. Om de bij het bestijgen slaande schimmel Bianca niet al te veel te ergeren tilde men Sint aan de Prins Hendrikkade vrij rap op de hoge rug van het paard. „Het scheelde een haartje of het stond aan de andere kant op mijn mij ter" verklaarde ons de goedhei lig man aan het einde van de rit. Gasten uit Bari Bijzonder veel werk was er wees- gemaakt van de wagens met sprookjesvoorstellingen, die in de bijna drie kilometer lange stoet meereden. De gasten uit het Italiaanse stad je Bari die jaar op jaar met een processie op plechtige wijze her denken hoe hun voorvaderen het gebeente van Sint-Nicolaas op de Saracenen veroverden in Myra. waren bijzonder onder de indruk van het Amsterdamse intoeht- feest. Ze zouden de Sint een zil veren eerbewijs in de vorm van liet schip Caravella hebben wil len aanbieden, maar het geschenk was bij hun vertrek uit Bari nog niet gereed. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WIND TUSSEN ZUID EN OOST. Opklaringen, maar ook hier en daar bewolking en wat regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde middagtempera tu ren als gisteren. ZON EN M.YAN november Zon op 8.02 onder 16.48 Maan-op 28.36" onder 9,34 Directie F. van de Velde en F. B den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Dagblad, uitgave van de firma B I HO BA Kg BH HL» SB Hh| nBH UU «BRv HH R E i 1 1 1 Q II f»l ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per yUSlH llWI.iUI h Ir Sr n WW n r B-BBBBKJflllHH »->• p- <- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent per regel met een minimum "pTZR"lt T) ui WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J c°n[ per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2353 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1