Maandag begint Zuidsingelschool Middelburg in nieuw gebouw C. (=B.) Burger uit de W.P. De Twentsche Adres Bank ZATERDAG 14 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 WETHOUDER BURGER van Kattendïeko woont in de W.P. en heet van voren C. Dei C. is van Cornells en dat moet wel nadrukkelijk worden vermeld, want er zijn in Zeeland enkele mensn, die de neiging heb ben om de wethouder Bram te noemen. Dat is fout natuurlijk, maar te begrijpen, want in een niet onvermaard landbouwblad, dat periodiek in dit gewest ver- scliijnt, staan op gezette tijden schone stukjes afgedrukt, ge schreven door een heer, die zich Bram noemt. En C. is in dit geval gelijk aan B., de B. van Bram. Bram-en-nog-wat: de preciese naam zullen we hier maar niet neerschrijven, want hoewel die stukjes al sinds 1953 verschijnen, zijn er nog altijd vele lezers van dat befaamde landbouwblad, die niet weten, dat B. gelijk is aan C. En er zijn ook kwaje-lezers onder arkfttoie figuren in klemc 2eeuiose gemeenschappen „Die stukjes bin natuurlijk van d'een of andere landbouw- onderwiesder" zeggen die kwaje lezers dan tegen hun vrouwen. Waarop die vrouwen zeggen: „Dan moei-jie die vent es schrieve". Dat doet zo'n man dan, met het gevolg, dat Bram een brief krijgt nadat hij bijvoorbeeld over bietendunnen heeft ge schreven. Een brief met het welgemeende advies „eerst maar-es in de praktijk te gaan dunnen voor er over in een landbouwblad te schrijven." Je kunt wel eens een dagje bij mij komen werken" schrijft zo'n lezer dan grimmig. Dat laatste vindt Bram echt niet nodig, want hij heeft zelf voor zo'n goeie dertig hectaren bieten te zorgenEn met deze mede deling komen we bij die twee an dere letters, die in het begin van dit verhaaltje zijn genoemd: W. P. Voor de agrariërs bevatten de ze twee letters geen geheimen, maar voor de stedelingen dienen zij nader te worden verklaard. Welnu, W. P. betekent: „Wilhel- minapolder". Daarin woont wet houder Burger van Kattendieke en dd&r geeft hij leiding aan een bedrijf, dat tweehonderd en twin tig hectaren bevat. Tweehonderdtwintig hectare dus als „hoofdbaan" plus nog een stuk of wat bijba nen, ziedaar hetgeen een groot deel van het leven vult van C. Burger uit Wilhelminadorp. Vraag-em niet welke functies dat zijn, want ze zijn zo talrijk dat hij er beslist een vergeet. Vraag liever in welke verenigingen van de W. P. hij niet zit: dan is men veel gauwer klaar. Hoe dat zo komt? De heer Burger haalt er de schouders over op: „Je weet hoe dat gaat, het begint er met één en dan komen er meer", zegt hij berustend. Bovendien blijkt het een familiekwaal: de familie Burger kan op dit ogenblik twee president-kerkvoogden leveren plus één kerkvoogd. Onder dio presidenten bevindt zich dan de wethouder van Kattendijke. Wethouder van Kattendijke is op zichzelf al een eretitel. Want men wordt hier niet op politieke gron den, maar uitsluitend om redenen van verdienste uitverkoren. Dat gaat zo tegen de tijd dat de raad gekozen moet worden ver gaderen zowel in Kattendijke als in Wilhelminadorp de inwoners onder leiding van hun „boven meesters". Tijdens die vergaderin gen worden de twee lijsten sa mengesteld en door stemming de Volgorde van de kandidaten be paald. Alléén zij, die recht hebben op een zetel komen in de raad En op zijn beurt kiest de raad de beste uit de leden van Katten dijke en de beste uit die van de W.P. tot wethouder. Geroepen worden tot dit ambt komt dus hier neer op het verlenen van een onderscheiding door de dorps genoten. Wat kan men meer wen sen Wethouder Burger heeft nog meer openbare functies, bij voorbeeld voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim. Tegenwoordig is dat een weinig drukke baan, want de kin dertjes van Kattendieke en de W.P. gaan braaf naar school. Maar vroeger was dat anders als er ergens bij de een of andere landbouwer haastig een partijtje aardappelen klaar moest worden gemaakt, dan zei hij tot zijn zoon: „Kees, bluuf vanmiddag mé tuus, die petaten motte eerst de deur-uut". Kees bleef tuus. Maar papa werd opgevorderd te komen ter zitting van de commissie tot-wering-van-schoolverzuim. Waar voorzitter C. Burger va derlijk-vermanende woorden sprak over de leerplicht. „Ze hoorden het braaf aan" zegt die voorzitter nu, „maar je zag ze denken dat het toch altijd nog goedkoper was dan een knecht..." Tegenwoordig behoeft de commis sie bijna niet meer te vergaderen. Zoveel te meer moet dat bij de verenigingen, waar de wethouder de eerste man is het Groene Kruis, de muziek, de wijkveiple- ging, het Leesgezelschap, de Oranjevereniging, Stichting het Wilhelminahuis, noem ze maar op. Heeft zo'n man nog vrije tijd De buitenstaander is geneigd om „nee" te zeggen, maar dan heeft hij het mis. Want luisterend naar de heer Burger hij is wat je noemt een „gezellige prater" hoorden we hem opeens zeggen „Ilt mag graag zo 's avonds wel .es wat schrijven..." „U bedoeltschrijven voor het landbouwblad en het perso neelsblad van de W.P. „Nee, nee, zo maar voor m'n plezier. Er zijn machtig mooie typen hier en ik mag er graag eens een schetsje over maken. Zo maar voor mezelf hoor, want ik schrijf ze in dialect en ik hou me niet aan de of ficiële spelling van het Zeeuws. Ik heb nu wel 't woordenboek van juffrouw Ghijsen gekocht, een kostelijk werk". Wethouder Burger, voorzitter van x-verenigingen, bedrijfsleider van een stevig boerenbedrijf, houdt nog tijd over om schetsjes te schrijven Hij wuift de verbazing daarover weg met de hand: „Het is heus niet veel zaaks. Zo af en toe draag ik ze wel eens voor voor de een of andere vereniging. Bij voorbeeld voor de ouden van da gen. Die mensen hebben toch al zo weinig. Als je eens een Zeeuws verhaaltje hebt van vijftig jaar- terug, dan genieten ze!" Boer, wethouder, voordrager, schrijver, hoofdingeland, voorzitter van nou ja vul- maar-in, ziedaar C. Burger uit de W. P. Een druk leven? C. Burger blijft er in elk geval gezond bij. „Zijn we klaar?" vraagt hij aan het eind van hét gesprek. „Prach tig! Das mooi op tijd, want ik moet om elf uur in Goes wezen." Over de functies buiten de W. P. hebben we toen echter niets meer durven vragen Zelfs bij een goed vast inkomen is het nog lang niet altijd gemakkelijk om voldoende geld opzij te leggen voor de onverwachte of onverwacht hoge uitgaven- die in ieder huisgezin toch kunnen voorkomen. De Twentsche Bank biedt U de mogelijkheid om door een „Persoonlijke Lening" over contant geld te beschikken op het moment dat U het nodig hebt, in bedragen van f 500,- cot f4.000,-. Daarbij geldt de unieke regeling dat bij over lijden nog niet afgeloste be dragen worden kwij tgescholden. Bij al onze kantoren zal men U gaarne in strikt vertrouwelijke sfeer alle inlichtingen verstrek ken over Persoonlijke Leningen. U kunt ook met onderstaande coupon gratis toezending van de P.L.-folder aanvragen. coupon';5 Aan: DeTwemscheBank.afd.CC Spuistr. 138-150, Amsterdam j Ztndl mij gratis Uw P.L.-foIdir. Naam 160 kantoren in Nederland (Advertentie) verantwoord en veilig verkregen door een Persoonlijke Lening VAN ZEVEN NAAR ELF LOKALEN Commissaris der koningin verrichtte officiële opening MET EEN DRUK op de knop, die de schoolbel enkele malen helder deed klinken, heeft de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr- mr. A. F. C. de Casembroot, vrijdagmiddag het nieuwe en moderne ge bouw van de hervormde school aan de Zuidsingel te Mid delburg officieel in gebruik gesteld. Deze originele opening, zoals de com missaris het in zijn toespraak noemde, vormde het hoogtepunt van een feestelijke bijeenkomst in do hal van het nieuwe schoolgebouw, waar hoofdonderwijzer A. den Boer met zijn leerkrachten en ruim 400 leerlin gen al meer dan een jaar met spanning hebben zitten wachten. Maan dag a.s. zullen zij het gebouw kunnen betrekken. Elf ruime lokalen telt de school, waarvan zeven op de eerste verdie ping. Beneden zijn er vier, gelegen aan beide zijden van een grote hal, die ook als gemeenschapslokaal kan worden gebruikt. Verder is er voor liet onderwijzend personeel een gro te leerkrachtenkamer en beschikt men over een leermiddelenbergplaats. Achter het gebouw is er voor de schooljeugd een grote speelplaats. De commissaris die vergezeld was van zijn echtgenoto sprak in zijn of ficiële openingtoespraak er zijn dankbaarheid over uit, dat hij deze school mocht openen, „want het was hard nodig", zei hij. BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN jcven «en paar Pottertjes in de mond snel verlichting. Duizenden vinden er dagelijks baat bij. Potier'i Linia is i«- liefd bij rokers, zangers en sprekers. Hoe hard dit wel nodig was had de voorzitter van het schoolbestuur, ds. J. van Woerden, tevoren in zijn in leiding aangestipt, toen hij de bouw geschiedenis memoreerde. De vorige school dateerde uit 1882 en telde aanvankelijk drie lokalen. In de loop der jaren werd dit met de groei van het aantal leerlingen uitgebreid tot zeven. Het gebouw be gon echter veel gebreken te verto nen en was bovendien veel te klein- In 1951 telde men rond 200 leerlin gen, welk getal in de laatste jaren toenam tot over de 400. Besloten werd tot nieuwbouw. Een urgentie- verklaring werd afgegeven, maar de bestedingsbeperking leverde voors hands enige vertraging. Leerlingen Toch is het er van gekomen. Het oude gebouw werd afgebroken en hoofdonderwijzer Den Boer zocht met zijn leerlingen elders in de stad een tijdelijk onderkomen op maar liefst vijf verschillende plaatsen. Aan al deze schoolmisère is nu een einde gekomen, waarover ds. Van Woerden zijn vreugde uitsprak. De commissaris der koningin, die hierna het woord voerde eindigde zijn rede met de wens, dat de school bel waarmee hij de officiële ope ning verrichtte in lengte van ja ren mag luiden voor de schooljeugd en het chr. onderwijs in een vrije ge meenschap. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder J. W. Kögeler. De wethouder memoreerde in het kort enkele problemen, die zich tijdens de bouw voordeden. Ver der wees hij erop, dat er een vrij belangrijke achterstand in scholen ïs geweest te Middelburg doch thans ziet het er voor de toe komst wat hoopvoller uit- Ook stipte hij aan, dat deze school voor de gemeente een jaarlijkse last betekent van 35.000 voor rente en aflossing. „Doch wij brengen dit of fer graag, omdat het voor de jeugd is", aldus de wethouder. Vervolgens werd het woord gevoerd door de inspecteur van het lager on derwijs, de heer A. A. Leenhouts, die zich verheugd toonde, dat zijn dis trict is verrijkt met een nieuw school gebouw. Hij deelde mee. dat er in de laatste dertien jaar in zijn dis trict, omvattend Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren en een deel van Zuid- Beveland, van de 150 scholen meer dan 70 zijn gemoderniseerd of nieuw ~ebouwd. Voorts werden gelukwensen overge bracht door ds. W. Dijckmeester als praeses van de Centrale Kerkeraad, de heer R. Batten namens de chr. burgerschool aan de Olmenlaan, de chr. kweekschool en de kerkvoogdij der herv. gemeente Middelburg, mr. A. Evenhuis als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur ehr. onderwijs en het oud-schoolhoofd F. A. Geurt- sen. Namens do ouders der leerlin gen en de oud-leerlingen bood de heer K. Loos het schoolbestuur een piano aan. Benoeming schoolarts Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland (west) Als derde schoolarts bij de schoolart- sendienst Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland (west) werd benoemd me vrouw N. C. Lamaison van den Berg- Pontman, thans als kinderarts ver bonden aan het zeehospitium „Zon neveld" te Oostkapelle. Verder werd het woord gevoerd door architect J. H. van Pagee en het hoofd der school, de heer A. den Boer, die namens het personeel een bandrecorder aanbood. Vrijdagmiddag heeft de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de nieuwe hervormde school aan de Zuidsingel te Middel burg officieel in gébruik gestéld. Namens de ouders der leer lingen en de oud-leerlingen der school kreeg het bestuur ter gelegenheid van dit gebeuren een piano aangeboden. School hoofd A. den Boer moest deze aanwinst even „proberen", ter wijl jhr. mr. De Casembroot en diens echtgenote toekeken. Naast de piano ds. J. van Woerden, voorzitter van het school bestuur. (Foto P.Z.C.) Geconcentreerde polders voldoen uitstekend De polders en waterschappen, die tot grotere eenheden zijn geconcen treerd, beantwoorden in bestuurlijk opzicht aan de daarvoor gestelde doeleinden, zo delen Ged. Staten mede in do bechrijvingsbrief bij de provinciale begroting 1960. Het con tact met de besturen van de nieuwe polders laat niets te wensen. De werkzaamheden voor verdere concentratie zijn voortgezet. De algemene bijdragenwet voor de zeeweringen kwam nog niet tot stand, zo merken Ged. Staten verder op, evenmin als de bijdragenwet, die be doeld is in artikel 5 van de Delta wet. Zij spreken de hoop uit, dat deze wetten spoedig tot stand komen. Voor reeds geconcentreerde polders zijn er moeilijkheden van financiële aard gerezen in verband met de z.g. „aanpassingswerken." Deze moeilijk heden zijn het gevolg van het nog steeds ontbreken van deze beide wetten. Voor dé nu nog te concen treren gebieden is als gevolg van dit ontbreken geen volledig inzicht te verkrijgen in de financiële gevolgen daarvan. Bij herhaling hebben Ged. Staten aangedrongen op bespoediging van de totstandkoming dezer wetten. Scheepsbotsing op de Oosterschelde In het vaarwater Keeten, nabij Sla- venisse, ontstond donderdagavond een aanvaring, waarbij drie vaartui gen betrokken waren. De lege naast elkander gekoppelde tankschepen „Citerno 16" en „Spinella", die leeg van Antwerpen op weg waren naar Pernis, waren ter hoogte van Stavc- nisse gekomen, toen het tegenliggen- de motorschip „Telegraaf 15" in het zicht kwam. Er werden onderling sei nen gewisseld doch bij een gegeven bakboord uitwijksein werd stuurboord uitgeweken. Door het misleidend sein en de uit wijkmanoeuvres volgde een aanva ring. De beide tankschepen voeren met de voorsteven op de bakboord zijde van de Telegraaf 15, ter hoogte van de machinekamer. Door de .schok van de aanvaring viel' een twintigja rige matroos over boord, die zich door het vastgrijpen van een toege stoken staaldraad wist te rédden. Het 315 ton metende motorschip „Te legraaf 15", dat met 150 torn stukgoed op weg was van Rotterdam naar Ant werpen, kreeg bij deze aanvaring ave rij aan de huidbeplating, doch kon de reis vervolgen. Beide tankschepen kregen ernstige schade aan de voor steven. De '„Spinella" kon doorvaren, doch de „Citerno 16" moest terugke ren, daar de voorsteven gebroken was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7