PROVIKCiALE ZEEUWSE COURANT Voor Ned. Nieuw- Guinea bijzondere verdedigingsmaatregelen getroffen Sloeplan trekt ook belangstelling buiten de provincie Zeeland BILT GEEN GEDETAILLEERDE GEGEVENS SCHEPEN IN M0EILJKHEDEN GEBRACHT DOOR ZWARE WEER 202e jaargang - no. 269 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. d. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zieritaee. red. tel. 24». adm. tel. 2094 Minister Visser in memorie van antwoord: Na 1960 stijging defensie-uitgaven Voor de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea zijn in het begin van dit jaar bijzondere maatregelen getroffen, maar de minister van defensie acht het ongewenst, zo Zegt hij in zijn memorie van antwoord over de defensiebegroting, hierover ge detailleerde gegevens te verstrekken. In het algemeen kan wor den gezegd dat deze bijzondere maatregelen ten laste komen van het marinegedeelte van de defensiebegroting. De minister verklaart verder in de nota dat niet zonder meer kon worden beaamd dat de verdediging van Nieuw-Guinea beter en doelmatiger zou worden als daarvoor in Nederland militairen met een bepaalde verbandakte werden geworven. De resultaten van de normale werving zijn overigens zodanig, aldus de minis ter, dat van pogingen tot het werven van extra vrijwilligers weinig kan worden verwacht. Het inschakelen van Papoea's is nog in voorbereiding. Dg minister antwoordt op een andere vraag dat de hoogte van de defen siebegrotingen welke kunnen afwijken van de kasuitgaven in de opvolgende jaren ten opzichte van het nationale inkomen een dalende tendens vertoont. De defensiebegroting 1951 ad 1500 miljoen bedroeg ongeveer 7,9 procent van het toenmalige bruto nationale inkomen tegen factorkosten. Dit percentage daalde voor de begroting f955 tot 5 pro cent, voor 1958 tot 4,9 procent en voor 1960 tot 4,4 procent. Spoedig inlopen NAVO- verplichtingen De minister zegt zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat het begrotingsontwerp voor 1960 relatief een geringere last betekent dan die van voorgaande jaren. Nederland neemt in de rij van de N.A.V.O.- partners met 4.4 procent de elfde plaats in. De minister streeft ernaar de achterstand die ons Jand heeft ten aanzien van de N.A.V.Q.-verplich tingen zo spoedigriïógelijk irl te lo pen. Een stijging van do kosten wordt na 1960 verwacht. De stijging houdt voornamelijk ver band met de hoger wordende aan- sehaffings- en exploitatiekosten van de technisch ingewikkelder wordende oorlogsuitrusting. Aanpassing aan het land met de laagste bijdrage zou in korte tijd leiden tot ineenstorting van wat de laatste jaren ter beveiliging van de vrije wereld is opgebouwd. Ne derland moet naar vermogen zijn N.A.T.O.-verplichtingen blijven na komen, zolang daarmee een zin volle bijdrage wordt geleverd. Eerst als door het falen van de bondgenoten de Nederlandse bij drage haar betekenis zou verliezen, zou uit dien hoofde moeten worden Vrijheid In Amsterdam hebben enige heren een persconferentie gehouden om aan net Nederlandse volk te ver tellen, dat ze een „vrije" radiozender willen vestigen op een bootje voor de Nederlandse kust. Een van de leidende geesten bij dit experiment heeft bovendien het plan .vrije" televisie-uitzendingen te or ganiseren, waarbij hij zijn „zendstof" uit een vliegtuig of een helikopter over Nederland wil uitstralen. Helemaal eens zijn de heren het on der elkaar nog niet en er braken ai conflicten uit. Het is dus heel wel mogelijk, dat de zaak nog als een nachtkaars uit dooft. Maar als deze affaire doorgaat, dan is zij toch niet helemaal zonder bedenking. Het staat uiteraard iedere Nederlan der inderdaad vrij om een oud bootje ergens buiten de territoriale grens op de Noordzee te verankeren en op dat bootje allerlei dingen te doen, die in Nederland niet zo maar mogelijk zijn. Van andere landen is het bekend, dat daar voor de kust schepen hebben ge legen, waar men dag en nacht ster ke drank kon drinken, de roulette kon laten draaien en velerlei andere „feestelijke" dingen doen. waarop in vrijwel alle landen wettelijk toezicht wordt uitgeoefend. Men wilde om in scheepstermen te spreken die wettelijke bepalin gen omzeilen en daarom verkoos men de vrijheid van de internationa le zee. Meestal verdwenen die schepen weer vrij snel, omdat het publiek tegen over deze ondernemingen toch afwij zend stond. Nu liggen radio- cn televisie-uit zendingen zeker niet in het ver derfelijke vlak van de gok- of drankzucht en men behoeft dus niet op morele gronden afwijzend te staan tegenover een radioschip (of een te levisievliegtuig) Desondanks echter is er een heel be denkelijke kant aan die radio- en te levisieplannen. Slaagt namelijk het: plan van de or ganisatoren en komen de vrije (re clame) zenders in de lucht, dan is (Zie slot pag3 kol, 1 overwogen of voortzetting hiervan nog langer zin zou hebben. Deze omstandigheid doet zich op het ogenblik echter niet voor, aldus de minister. De nota inzake de defensiepolitiek welke het kabinet in de jaren 1961 tot 1963 denkt te voeren kan in de eerste helft van 1960 worden ver wacht. In deze nota zal ook het standpunt van de regering worden uiteengezet over de uitvoering van de voorstellen, welke de commissie werkelijke diensttijd dienstplichtigen heeft gedaan. Het rapport van deze commissie zal dan tegelijk met de nota over de defensiepolitiek in de Tweede Kamer in discussie kunnen komen. In zijn memorie van antwoord wijst de minister van defensie op de poli tieke en strategische gevaren van een te eenzijdig steunen op de af schrikwekkende werking van de zware kernwapens. De minister is het niet eens met een vraagsteller uit de Kamer, dat West-Europa een eigen strategisch nucleair wapen be hoort te bezitten. Dc bijdragen van Anjerika en Engeland op dit gebied voldoen aan de N.A.V.O.-doeIstellin- gen. Het Franse voornemen in de Sahara atoomproeven te gaan nemen, is geen onderdeel van het N.A.V.O.- vijfjarenplan van 1958. De Honest-John-raketten, waar voor de eerste lanceerinstallatie onlangs in Nederland is aangeko men, zullen slechts van atoomla dingen worden voorzien, wanneer Nederland toestemming heeft ge geven voor het gebruik van A- wapens door geallieerde comman danten. Mobilisabele Honest-John- afdelingen zullen niet worden ge vormd. Hiervoor opgeleide dienst plichtigen zullen bij herhalings oefeningen worden herschoold voor dienst zij de veldartillerie. De eerste Nederlandse afdeling Nike- raketten (de installaties arriveren binnenkort) moet in 1960 in West- Duitsland worden gestationeerd. In combinatie met jachtvliegtuigen die nen de raketten ter bestrijding van hoogvliegende vliegtuigen. Over de keuze van een nieuw type jager ter vervanging van de huidige toestellen wordt nog overleg gepleegd met Bel gië en West-Duitsland. De huidige sterkte van de Nationale Reserve nieuwe stijl van 3500 man kan niet bevredigend worden ge noemd. Met het oog hierop kent de minister de Nationale Reserve slechts een beperkt nut toe. „Monumentaal" Zierikzee V „Zierikzee, een monumentale stad" is ditmaal het onderwerp van onze veertiendaagse streekreportage, die men vindt op pagina negen. Verder In dit 22 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3)i markante figuren in kleine Zeeuwse gemeenschappen (pag. 11)radio en T.V. (pag. 12)feuilleton, beurs, enz. (pag. 13); letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw" (pag. 19) en de kinderkrant (pag. 21). Onbestendig weekeinde H (Van onze weerkundige ij medewerker) H De stormdepressie die met een p snelheid van bijna 100 km per uur de oceaan was overgesto- ken, arriveerde vrijdagavond -I boven Wales. Ook boven de m Noordzee kwam gisteren vele s uren een zuiderstorm voor, M waarbij het lichtschip Noord- hinder windkracht 10 meldde. In de middag bereikte ons een regenfront, waarna de wind s iets meer naar zuid tot zuid- west draaide. Tijdelijk werd H er iets zachtere lucht van de oceaan aangevoerd, met een temperatuur van 7 tot 9 gra- den Celsius. De genoemde stormdepressie verplaatst zich jg s vertraagd naar Engeland en zal tijdens het weekend het H weer een wisselvallig karakter s H geven, met enkele opklaringen, maar ook verspreide buien. De wind blijft voorlopig krachtig §f tot hard uit zuid tot zuidwest M H waaien. Langs een omweg m wordt er nu koudere lucht uit IJsland via Ierland en Zuid- Engeland naar onze omgeving geblazen, zodat in de loop van zondag de temperatuur weer f§ iets lager zal worden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT Wellicht in de toekomst Sahara-gas naar ons land Dc onlangs In de Sahara gevonden zeer grote hoeveelheid aardgas, welk gas aan de bron een zeer lage prijs heeft en waarvoor thans ook afzet in Westéuropese landen wordt ge zocht, zou in de nabije toekomst een mogelijkheid tot import in Neder land kunnen inhouden. Dit deelt mi nister De Pons mee in zijn memorie van antwoord inzake de vorig jaar aan de Tweede Kamer gezonden tweede gasnota. In het stadhuis te Amsterdam is vrij dag het huwelijk voltrokken, tussen de eerste zangeres van de hoofdstad operette, IAzy Schoeffmann, die iede re avond keizerin Sissy vertolkt en de heer Karl Frey, die op zijn beurt als prins Thurn Taxis op de planken staat. Geflankeerd door leden van de lijfgarde van Frans Joseph verlaat het bruidspaar het stadhuis. De bruid xoas gekleed in het gewaad, dat zij des avonds ook als keizerin draagt. ENGELSE STRAALJAGER NOG NIET GEVONDEN Een ander Pools schip, de Gliwïce (1446 ton), onderweg van Engeland naar Polen, dreigde op Cornwall» rotsige kust te slaan en vroeg sleep boothulp. Ook buiten Europa woedden de ele menten. Hevige stormen en wervel- winderf veroorzaakten overstromin gen en schade in Australië en Japan. De tyfoon Emma teisterde Okinawa en bezorgde de Japanse kustwacht veel last. Een andere zware storm was vrijdagavond onderweg naar de Phillippijnen- In Noordoostelijk Aus tralië werd de vloedwaarschuwings dienst in staat van alarm gebracht. Vele weg- en treinverbindingen zijn daar verbroken. In Zwitserland strandden vier oefenhelikopters bij Martigny in de bergen. De piloten moesten een toevlucht in een schuilhut zoeken voor de verblindende sneeuwstor men. in het Oostenrijkse Karinthië is door zware sneeuwval acuut ge vaar voor lawines ontstaan. Overstromingen in Japan en Australië Verscheidene schepen hebben vrijdag tengevolge van het zware weer op zeer met moeilijkheden te kampen gehad. Een krachtige storm bracht hagel en sneeuw in vele delen van West-Europa en ook op de Middel landse zee en op het Italiaanse vaste land spookte het. In het Kanaal kampte de Griekse vrachtboot Evros (7224 ton) met een gebroken roer nabij Beach Head in de zware storm die haar naar de kust dreef. Ondanks de storm ging het zoeken naar de woensdag veron gelukte Engelse straaljager dooi-, maar alle speuren bleef vergeefs. In de Ierse zee vroeg vrijdagmiddag het Nederlandse m.s. Ador (288 ton) om sleepboothulp toen het zich op vijf mijl uit de Engelse kust nabij Sharp Nose bevond. De Engelse sleepboot Marinia voer ter assistentie uit. De Poolse treiler Sova kreeg op de visserijgronden op 60 mijl ten noord westen van IJmuiden machineschade, waarvoor de sleepboten Titon en Hol land ter assistentie uitvoeren. Ook het hospitaalkerkschip De Hoop bood hulp aan. De Titan zou tenslotte de treiler naar Umuiden proberen te slepen. Premier Kroesjtsjew heeft de burge meester van San Francisco gefeliciteerd met diens herverkiezing. Ik zou, als ik Amerikaan was geweest, op hebben gestemd, aldus de Russische premier, die tijdens zijn reis door de Ver. Staten in San Francisco hartelijk ls ontvangen. GED. STATEN IN BEGROTINGSBRIEF VOOR 1960 China laat Indische krijgsgevangenen vrij Indische en Chinese onderhandelaars zijn vrijdag op een bijeenkomst in Oost-Ladach overeengekomen dat de door de Chinezen krijgsgevangen ge maakte Indische grenswachten za terdagmorgen naar India terugge bracht zullen worden. Kind door auto overreden (Van onze correspondent) Het driejarig zoontje van de land bouwer H. Lomulder te Elp is vrij dagmiddag om vijf uur door een vrachtauto aangereden en gedood. Het jongetje, dat logeerde bij zijn oom, werd aangereden door een auto uit Gasselternijveen, toen hij plotse ling de weg overstak. Met alle kracht moet gestreefd worden naar meer arbeidsplaatsen STUITTEN GED. STATEN voorheen nog op miskenning van de grote mogelijkheden, die in de uitvoering van het Sloeplan zijn gelegen en op opmerkingen, die hun verwachtingen zeker niet konden bemoedigen, thans kunnen zij door waardevolle contacten vaststellen, dat er elders voor het plan belangstelling is ontstaan, terwijl eveneens van verschillende andere zijden van interesse is gebleken. Aldus delen Ged. Staten mee in hun beschrijvingsbrief bij de begroting der provincie voor 1960, waarin zij uitvoerig ingaan op de toekomstmogelijkheden van Zeeland. Zij zijn cr zich daarbij van be wust, dat na de behandeling van de vorige begroting nog geen spectaculaire voortgang is ge maakt met het verwerkelijken van velerlei projecten, die toen in beschouwing kwamen. Voor af was echter bekend, aldus Ge deputeerden, dat daarmee tijd gemoeid zou zijn. Er is daarom allerminst reden het geloof en vertrouwen in de toekomstmo gelijkheden van Zeeland te doen wankelen, al kan de telkens weer opduikende gedachte van temporisatie onrust en zelfs wrevel verwekken, zo stellen zij. Ten aanzien van het Sloeplan wijzen Ged. Staten er op, dat het tempo van acquisitie ondanks de waar devolle relaties en hulp van een ter zake deskundige wordt beïnvloed door het prille stadium, waarin het plan verkeert. Inzicht in deze zin voor realiteit geeft tegelijkertijd een stimulans voor het provinciaal be stuur andere instanties, wier mede werking daarvoor onontbeerlijk is, tot bespoediging van de daadwerke lijke schepping van vestigingsmoge lijkheden te brengen. Geen utopie Ged. Staten keren zich dan ook tegen de gedachte, dat het hier nog slechts over vage, voorshands uto pische plannen zou gaan. Trou wens, 7.0 stellen zij, na een bezoek aan het waterloopkundig laborato rium in de N.O.P. mag worden vastgesteld, dat voortgang wordt gemaakt, terwijl de wens van de Kon. Mij. „De Schelde" tot spoe dige verwezenlijking van haar project niet in twijfel kan worden getrokken. Ten aanzien van liet Kreekrakplan is de studie tezamen met Noord-Bra bant over de waterstaatkundige en andere problemen voortgezet; zij zal eerlang tot het aangeven van een vaster vorm leiden. Omtrent de prio riteit van het Sloeplan, waarover in een vorige vergadering de Staten be vreesd waren, lijkt twijfel niet mo gelijk, menen Ged. Staten. De nationale en internationale bete kenis van de kanaalzone van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waar door tal van gunstige factoren onge twijfeld nieuwe industrieën naast de reeds gevestigde aangetrokken Zie slot pag. 5 kol. 1 llililllllllllllllllfilllllllllllllllllllllW H In de beschrijvingsbrief bij de H provinciale begroting voor 1960 komt tot nitdrukking, j= H dat Ged. Staten: H Optimistisch gestemd zijn M ten aanzien van het Sloe- l§ H plan. n H De tweede boot voor Mis- singen-Breskens in de zo- mer van 1960 in de vaart hopen te brengen. §j Sedert 1958 een afneming van het vervoer over de Westerscheldeveren gecon- M stateerd hebben. M Een vergroting van het aan- tal arbeidsplaatsen noodza- H keiijk achten. Een verhoging van het H woningcontingent zullen be- pleiten. H Op spoed bij de inrichting van de vissershaven te Co ls lijnsplaat zullen aandrm- iiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KORTE PREDIKATIE PSALM 100. JUICH AARDE. Een voetbalstadion zit volgepakt met mensen. De interlandwedstrijd be gint. De bal rolt over het veld. De spelers geven de bal door, de tegen partij neemt de bal over er gaat een gemurmel op van de tribunes ah, daar is de bal weer bij onze jon gens! vooruit hou die bal niet voor jezelf lopen non.' Een schotgoal. Van de tribunes sprin gen de mensen op ze schreeuwen en roepen. Een golvende deinende mensenmassa en GEJUICH! Dat is de aarde en dat is juichen. Zo juicht de xoereld. Hij juicht om de vermetel heid van een voetbalelftal, om de pas ses van een voetbalheld en om het feilloze schot in het doel van de vij and. Tot zulk een juichen, zulk een op springen van vreugde en tot zulk een enthousiasme roept verwondert U niet! de kérk de xoereld op, als de gemeente des Heren de oxide psalm zingt: „Juich aarde, juich alom den Heer". Juich, aarde... Maar (vraagt iemandxcat is er dan te juichen? Wat heeft de kerk te bieden, dat mij evenzeer verheugt als het voetbal festijn Ja, dat is nog niet zo gemakkelijk beantwoord! Sommige christenen lei den meer een leven van „weent aar de", in plaats van „juich aarde!" Maar dat zegt nog niets, want de kerk is niet de plaats van de chris tenen, maar de plaats van God. Wat- is er dan bij God voor reden tot j juichen En dan spreekt de Bijbelse boodschap het antxooord op deze vraag: juich om Christus, die in de voorhoede gestaan heeft van de strijd tegen het kwaad en die geheel alleen door de linie van de vijand is heen gebroken, tot in het doel van de grote machtige tegenstander: de dui vel. Juich om die grote, sterke held: Jezus ChristusHet is iets geweldigs om tot de gemeente te horen, die zulk een boodschap heeft voor de xoereld! Stadskanaal. J. HAPPEE. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige buien- Matige tot krachtige, l3ngs de kust aanvankelijk nog storm achtige wind tussen zuidoost cn zuid west. Iets minder koud. ZON EN MAAN 15 november Zon op 7.58 onder 16.50 Maan op 17.21 onder 7.39 16 november Zon óp S.00 onder 16.49 Maan op 17.56 onder 8.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1