Akkrums poliopatiënt schrijft elektronisch UITSLAG NESCAFÉ- „Koffie van Nescafé is altijd een heerlijke stimulans!" MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN INDUSTRIALISATIEBELEID OP TIEN GEMEENTEN RICHTEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Wij delen hierbij dc deelnemers(sters) aan de Nescafé-KLM prijsvraag mede dat de jury, bestaande uit dc HH. P. M. Maas Geesteranus (Reclame afd. KLM), Jan Mastenbroek (verslaggever dagblad Trouw) en D. de Vilder (televisie-compèrc) als prijswinnaar hebben aangewezen: de Heer J. H. M. van der Marck te Arnhem. De overige 2.000 prijswinnaars van een Nescafé-kan met lichtje alsmede de l/l 10.000 prijswinnaars van een KLM-insigne hebben inmiddels hun prijs KLM ontvangen. Namen en adressen van dc prijswinnaars liggen ter inzage bij Nescafé, nni gown a a f\ Haarlemmerweg 317-321, Amsterdam. lil SKi/iTÜ All namens dc KLM danken wij allen hartelijk voor hun deelname aan I lil JU 1 llttHU dc Nescafé-KLM prijsvraag. SCHRIJFMACHINE MET BREIN Contact met buitenwereld door uniek apparaat Ruim anderhalf jaar geleden werd de kerngezonde fouragehandelaar C. B. van Woerden te Akkrum ziek. Een griepje, dacht hij, maar... een dag later lag hij in het poliocentrum van het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen. Hij had kinderverlamming en wel in een zo ernstige mate, dat hij waarschijnlijk zijn leven lang gehandicapt zal blijven: zijn armen en benen zij totaal verlamd- Toch kan hij schrijven, dank zij een vinding van professor dr. ir. H. Mol, hoogleraar in de fonetica aan de Rijksuni versiteit te Leiden. De vinding werd vervolmaakt door een hoofdingenieur van het P.T.T.-laboratorium te Leidschendam: de elektronische schrijfma chine. De heer Van Woerden, 33 jaar en vader van drie kinderen, be waart op deze manier het contact met de buitenwereld. De werking van het apparaat is vrij eenvoudig. De heer Van Woerden „stuurt" met zijn hoofd een lichtje door een letterkastje, tot dit op de door hem gewenste letter blijft staan drukt met zijn kin op een handeltje en de letter wordt door een telex apparaat afgedrukt. Het aftasten van het letterkastje gaat als volgt: als de heer Van Woerden zijn hoofd naar links beweegt, beweegt er in het kastje een lichtje, dat vliegens vlug (veertien letters per seconde) van rechts naar links over het alfa- het en de leestekens en cijfers gaat. Stopt de heer Van Woerden zijn hoofd, dan blijft het lichtje staan. Moet het vervolgens weer naar rechts verplaatst worden, dan beweegt de man aan het toestel zijn hoofd weer naar rechts. Een elektronisch brein, dat aan het telexapparaat is aange bracht, zorgt er voor, dat de juiste letter wordt afgedrukt, als tenminste de heer Van Woerden met zijn kin het handeltje indrukt. In januari van dit jaar, toen de heer Van Woerden nog in het Academisch Ziekenhuis te Groningen lag sinds half augustus wordt hij thuis ver pleegd kreeg hij de machine. Na wat vooroefening kon hij er al aar dig vlot mee over weg, maar de oefening vroeg nog heel wat inspan ning, voor hij de vereiste routine verwierf, die het hem nu mogelijk maakt een aantal van 45 tot 50 aan slagen per minuut te maken. Een mogelijkheid voor de patiënt om een administratieve werkkring of iets dergelijks met behulp van dit in strument op te bouwen, bestaat er niet. omdat het eenvoudigweg niet mogelijk is, produktief werk te le veren. Daarvoor duurt het te lang, voor een brief af is. Bovendien zou het veel te vermoeiend zijn, het ap paraat de hele dag te gebruiken. Het is alleen geschikt om de patiënt meer vrijheid van handelen te geven: an ders zou hij zijn aangewezen op het dicteren van brieven. Het apparaat is uniek in de wereld. In Amerika zijn er al eens proeven gedaan om een dergelijke schrijfma chine te construeren ten behoeve van hen, wier armen en benen zijn verlamd, maar deze proeven resul teerden niet in een in de praktijk bruikbaar apparaat. In Nederland zocht het prinses Beatrix Poliofonds naar een praktische oplossing en de ze wei'd tenslotte gevonden door de mensen van de P.T.T., die de uitvin ding van professor Mol in praktijk brachten. Het behoeft geen betoog, dat een apparatuur, waar de technici meer dan 1500 uur aan werkten, enorm kostbaar is. Er is dan ook geen sprake van, dat er aan een regelmatige produktie van deze ma chines begonnen, of zelfs maar ge dacht kan worden. Alleen voor zeer zwaar door de polio getroffen pa- Zo gaat het: drie rubberen napjes tegen de kin van de schrijver Jinks en rechts vóór liet zoeken van de letters en in het midden om de gevonden letter in te drukken. (Advertentie) DR. KLAASSEN IN INAUGURELE REDE „Teveel toegegeven aan lokale belangetjes" In zijn rede over de regionale wel vaartsverschillen en regionale poli tiek waarmee hij het ambt van bui tengewoon hoogleraar in het regio naal en sociaal-economisch onderzoe kingswerk aan de Nederlandse Eco nomisch Hoogescliool aanvaardde, heeft dr. L. H. Klaassen gisteren be toogd, dat het industrialisatiebeleid met een geconcentreerde aanwending van middelen moet worden gericht op ten hoogste tien gemeenten van ons gehele land, teneinde in een zo snel mogelijk tempo het beoogde effect te bereiken. Tevoren had hij betoogd, dat in de klassieke theorie de werking van de primaire vestigingsfactor ar beidsloon op de vraag naar arbeid in beginsel wel juist werd aange geven maar dat over het hoofd werd gezien dat de agglomeraties als gebieden met hoge arbeidslo nen dusdanige voordelen van an dere aard aan de ondernemer bie den, dat hij sterk de neiging heeft, ondanks het hogere arbeidsloon al daar, toch tot vestiging in de ag glomeratie over te gaan Agglomeratie 200.000 mensen Inhakend op de Zesde Industrialisa tienota en de memorie van toelich ting op de begroting van economische zaken voor I960 kan volgens dr. Klaassen toch zeker gesteld worden dat een agglomeratie een stad is van minstens 300.000 inwoners. Bij het regionale industrialisatiebeleid moet men de werking van deze secundaire arbeidsvoorwaarden betrekken. Via de zuigkracht ,die de wordende aggbwnecetle# swo*eJ de kleiner» steden en grotere dorpen zullen uit oefenen, zal ook het platteland indi rect in de nieuw geschapen werkgele genheid delen en de sanering van de agrarisch gebieden worden bevorderd. In deze richting, aldus dr. Klaassen, vormt de politiek van economische zaken een te aarzelende stap. Teveel is toegegeven aan de lokale belang- gen en belangentjes ten koste van het doel dat men wenst te bereiken. Leeuwarden kan nog lang niet als een agglomeratie worden beschouwd. En het zal heel lang duren eer al de ge noemde kernen de omvang van Leeuwarden zullen heben en dan is er dus nóg steeds geen aggloniere- rende werking. Men late zich dus niet verleiden door een vroeg succes van de aanwijzing van kernen. Belangrijker dan dit is wellicht de neiging bij verschillende grotere fabrieken in het noorden om tot verplaatsing van hun bedrijf naar het westen "over te gaan. Deze ten dens dient te worden gekeerd eu zoals het zich thans laat aanzien kan daar toe, volgens hem, slechts één effectief middel worden aangewend: de vor ming van grotere agglomeraties. Het afwijken van een daarop gerichte po litiek ten behoeve van vermeende lo kale belangen komt noch liet lands belang noch het werkelijk lokale be lang ten goede, zo besloot dr. Klaas sen. De carrosseriebouwers can Gliia heb ben op de J/lste autosalon in Turijn een droomwagen getoond. De wagen, die „Selene" gedoopt werd, moest het zonder motor doen. Een geschikte krachtbron was nog niet gevonden. De fotocombinatie geeft een beeld van het sterk gestroomlijnde uiterlijk en het echt knusse interieur; de ach terbanken staan naar elkaar toe en voor dorstige kelen is een bar aan wezig, zegt mevrouw E. J.J. Visser-Bongers le Amsterdam c /£-l/i' De heer G. B. van Woerden te Ak krum zwaar gehandicapt tenge volge van polio schrijft elektro nisch met de enige machine van dit soort ter wereld.'Boven zijn hoofd zit een kastje, waarin hij de door hem gewenste letter zoekt. tiënten zoals in het geval van de heer Van Woerden kan het wor den toegepast- De heer Van Woerden en met hem vele van zijn lotgenoten Is enorm dankbaar voor het werk van het prinses Beatrix Poliofonds, dat steun verstrekt aan de polio- en re validatiecentra en aan de poliopa tiënten individueel. Echtpaar mag kind houden als het Zuid-Afrika verlaat Een Zuidafrikaans echtpaar, dat twee jaar geleden zich over een ver waarloosde baby ontfermde, maar later te horen kreeg dat de adoptie onwettig was omdat liet- een kind van gemengd bloed was, heeft thans aanzegging ontvangen, dat het kind mag worden behonden indien men Zuid-Afrika verlaat. Het echtpaar,- de heer en mevrouw Beecher uit Kaapstad, zullen vrijdag naar Engeland emigreren. Overschot van tien miljoen bij Britse commerciële t.v. Volgens het woensdag te Londen ge publiceerde jaarrapport van de Brit se onafhankelijke televisie-organisa tie, die de zenders voor de commer ciële televisie-uitzendingen bezit, had deze instelling vorig jaar een over schot van tien miljoen gulden. Op 30 juli van dit jaar loste zij liaar laatste schuld af. Volgens het rap port hebben in maart van dit jaar 's avonds gemiddeld tien miljoen mensen de programma's van de com merciële televisie gezien tegen zeven eneenhalf miljoen in maart van vo rig jaar. Er gebeurt héél wat in haar huis aan de Amstel. Haar man schrijft er romans (Ab Visser, laatste boek: De Valstrik); Zij fotografeert er - haar portretten van schrijvers zijn welbekend. Enzij is er druk in de weer met haar huishouding. Echt een huis waar véél kopjes koffie gedronken -worden. Welke koffie? Nescafé! „Staat meteen op tafel als je er trek in hebt", zegt mevrouw Visser, „en wat meer is: wat een fijne, volle en aromatische smaak! Die heeft alléén Nescafé. Een heerlijke stimulans. En een echte beloning voor hard werken." Nescafé - zó hoort koffie te zijn! Ab het k°ff,C' voor «en 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9