In 1960 zal de nieuwe weg Goes- Zandkreekdam worden aangelegd D Zeeuwse Almanak DICHTE MIST STAGNEERDE DE VEERDIENSTEN IN ZEELAND BLOEDDONORS IN VLISSINGEN KREGEN ONDERSCHEIDINGEN SALAMANDER POCKETS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURAN'l' VKUDAG 13 IN"O v c/iviBuiR ibod „HEARING" TE GOES Over weg Goes-Hoedekenskerke nog geen beslissing De nieuwe weg van Goes naar de Zandkreek, die in het kader van het Deltaplan aangelegd zal worden, komt in 1960 tot uit voering. Tijdens een „hearing", die donderdagmiddag in het stadhuis te Goes door het provinciaal bestuur gehouden werd met de betrokken instanties, kreeg het ontworpen tracé van deze bijna geheel nieuwe weg de volledige instemming. Deze weg zal beginnen bij de rijksweg te Goes (bij „De Hoop"). Tijdens deze bespreking kwam ook de nieuw aan te leggen weg Goes-Hoedekenskerke aan de orde. Namens Ged. Staten hoorde de heer C. Philipse de bezwaren aan. Deze bezwaren en wensen werden ten aanzien van de weg- naar Hoede- kenskerke te berde gebracht door de gemeentebesturen van Goes. 's-Gra- venpoldcr, Hoedekenskerke en Kloe- tinge, het Landbouwschap, - het be stuur van De Brede Watering van Zuid-Beveland, de Kamers van Koop handel en de Herverkavelingscom missie. Voor de weg naar de Zand- kreekdam werden gehoord de Brede Watering van Zuid-Beveland, de ge meentebesturen van Goes, Katten- dijke en Wolphaartsdijk, het Land bouwschap, de Kamer van Koophan del en Rijkswaterstaat. Vertegen woordigd waren de Provinciale Wa terstaat en de P.P.D. voor Zeeland. Twee tracés Ten. aanzien van de weg naar Hoe dekenskerke wees Gedeputeerde Phi lipse erop, dat er aanvankelijk twee tracés waren ontworpen, het z.g. oos telijke en het westelijke tracé, waar bij het westelijk tracé nog enige va rianten heeft. Tegen, het van de Albertinahoeve af, oostelijk van 's-Gravenpolder gepro jecteerde tracé waren door het Land bouwschap en ook door particulieren bezwaren ingebracht, omdat bij dit plan aanzienlijke schadesnijdingen b.v. in de Koornpolder) aangebracht zullen worden. Verkeerstechnisch biedt dit project evenweL verschil lende voordelen. Het tweede bij de Albertinahoeve aanvangende tracé volgt voor een be langrijk deel de ten westen van 's-Gravenpolder gelegen baan van de locale spoorweg. Dit plan stuitte bij (Advertentie) De kleine kunst maar... 'mot 'n grote K. De kunst van smakelijk koken wordt veel eenvoudiger als U Maizena Duryea gebruikt - het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. „de landbouw" op minder bezwaren dan het eerstgenoemde ontwerp. Overwogen is tenslotte van do ten zuiden van Goes gelegen Grote Polderwaterleiding af, aan beide kanten van de weg vrijliggcndc rij wielpaden aan te leggen tot do hofstede Blaoniskïnderen. Verder zal hierbij de Schuitweg worden gevolgd. Derde plan Dit, z.g. „derde plan" kon de instem ming verwerven van liet grootste deel van de aanwezigen. Voor de te verwijderen bomen zal Staatsbosbe heer een beplantingsplan moeten op stellen. Bepleit werd ook nog het ver keer door liet dorp 's-Gravenpolder te leiden. Het ten zuiden van Goes gelegen weggedeelte zal voorlopig worden gehandhaafd met het oog op de" geprojecteerde rijksweg. Deze weg zal op de weg Goes-'s-Gravenpol- der kunnen worden aangesloten, l)e bochtafsnijding bij de 'Albertina hoeve zal, zo werd verltlaard. voor rang moeten hebben omdat deze dringend nodig moet worden geacht. Ged. Staten zullen nu een beslissing moeten nemen. Als de Zandkreekdam gelegd zal zijn zal de nieuwe weg naar die dam gereed moeten zijn. Met het oog op de in de toekomst te verwachten sterke toeneming van het verkeer do tienduizenden auto's, welke thans jaarlijks van het veer te Kortgene gebruikmaken zullen dan de weg over de Zandkreekdam moetenne men is de bestaande weg in ver band met de veiligheid onhoudbaar. Dc afvoer en de aanvoer van de pro- dukten van de eigenaren langs deze weg zal via aan te leggen parallel wegen moeten geschieden. De be staande Oostweg zal geheel in de nieuwe weg worden opgenomen. ZICHT SOMS SLECHTS 40 METER... Westerschelde-scheepvaart tot 's avonds normaal Zeeland was donderdag in een dichte mist gehuld. Tegen het middaguur was het zicht het slechtst. Op som mige punten niet meer dan veertig tot vijftig meter, volgens de KXAC- wegeninformatiodienst. Het verkeer ondervond hiervan uiteraard grote hinder. Overigens was de situatie bij zonder wisselvallig en traden naast plaatselijke verslechteringen ook ver beteringen op. De veerdienst Vlissin- SenBreskcns en de bootverbinding ruiningenPerkpolder werden gc- ~*~gneerd evenals de dienst Zierikzee. tatseveer. De diensten Hoedekens kerkeTerneuzen en Kortgene— Wolfaartsdijk voeren zonder enige vertraging. De „Prins Beatrix" bleef 's morgens aan de aanleginrichting te VJissingen gemeerd. In plaats van deze veerboot voer om tien over half zeven de „Pring Hendrik" naar Breskcns. Ook de dienst' van tien voor half negen werd door deze veerboot voor alleen voetgangers en wielrijders uitge- VAN :mn TOT Wijfie STEURKRAB De conservator van het natnur-histo- risch museumin Leiden heeft Ba rend Zwerfmans verzocht het machi- nekamerpersoneel van de P-ZJD.M.- centrale in Vlissingen zijn dank over tc brengen. Dit voor het opzenden van de steurkrab, die zij aantroffen in het uit het kanaal door Walche ren binnengepompte koelwater. Ba rend Zwerfmans kan over deze ltrab vertellen, dat het een exemplaar was van de soort Palaemon serratus, die in ons land verre van algemeen is. Nog meer biologisch nieuws. De heer J. A. de Haas in Vlissingen signa leerde zes pestvogels. Een berichtje, dat door Barend Zwerfmans zeer op prijs werd gesteld. SPEELTUIN-ACTIE Onder het bekende motto „De jeugd van de straat" heeft de afdeling Drelschor van het Verbond voor Vei lig Verkeer een actie op touw gezet voor de aanleg en inrichting van een speeltuin. Een bedrag van 351,60 werd bijeengebracht en zodra het terrein beschikbaar is, zullen twintig vrijwilligers beginnen met de eerste werkzaamheden, de drainage van de BOEK In de slaapkamer, die de vierjarige Aaldrik in dat Zierikzeese gezin sa men met zijn broertje was toegewe zen, stond ook een boekenkast. Met boeken. Dat kon niet anders, elders was voor die boeken geen plaats meer. Tiet kroost vond het prachtig. Tel kenmale moest mama ontdekkendat, een groot deel van de boeken uit de kast verwijderd was. De prachtban den zwierven dan nonchalant over de vloer. Pedagogisch ingrijpen was geboden. Herhaalde toespraken en vermanin- ncn hadden echter weinig uitwerking. 'De aantrekkingskracht van de boe kenkast was ie groot. ..Hier moot getuchtigd worden peinsde mama, toen ze op een goeie morgen weer nijver aan het boeken verzamelen was. Aaldrik was in de buurt én, spontaan, deelde mama een tik uit op de broek van Aaldrik, met. een boek dat ze toevallig in de hand had, Aaldrik protesteerde. Nóg een tik vólgde, waarbij het boek echter aan de hand van mama ontglipte. Het viel open op de grond. Op het titelblad las ze: ,Jk wil geen beul zijn". Aaldrik is er bést van a jgekomen..— tuin en het uitgraven van de zand bak. Er komen In de tuin behalve de zandbak nog vier wippen, vijf duikel- rekken, een grote familieschommel en een kinderdraaimolen. Met Pasen hoopt men de poorten voor de jeugd te kunnen openen. GRONDWERK...... In Sint-Annaland heeft de nieuwe westelijke toegangsweg tot de nieuwe haven de oude slaperdijk, liet zogenaamde „Domineesdijk je", overbodig gemaakt. In ver band hiermede is het dijkje in de Suzannapoldcr afgegraven. Do nieuwe weg is aanmerkelijk hoger dan het oude dijkje. In Bruinisse werd ook grond ver werkt. De oprit, die verbinding vormt tussen rijksweg 18 en de „Deltadam" is bijna gereed. De zandzuiger is ver trokken en de afwerking geschiedt met behulp van enkele draglines. VERLICHT OF VERGULD..... Do Zaamslagse torenklok zal wor den verlicht of verguld. Dat heeft de burgemeester van Zaamslag medegedeeld in de jongste raads vergadering. De plannen zullen in de volgende vergadering opnieuw ter sprake worden gebracht. BRANDSTOF VOOR JEEP.... Enige tijd geleden bracht de bevol king van Vogelwaarde geld bijeen voor een jeep, die men missiebis schop monseigneur F. Janssen tij dens diens verlof in Vogelwaarde ca deau deed. Inmiddels is de bisschop weer naar zijn missiegebied in Ethi opië vertrokken. In Vogelwaarde zat men echter niet stil en een benzine actie heeft het mogelijk gemaakt om de bisschop jaarlijks voor 450. van benzine te voorzien. voerd. De „Prinses Beatrix" maakte de eerste reis om tien voor half twaalf naar Breskens en terug. Daarna maakte de dikker wordende mist op de Westerschelde de vaart weer onmogelijk tot het 's middags opnieuw wat opklaarde. Van tien voor half twee werd op dit traject normaal gevaren tot tien voor tien 's avonds. De „Prin ses Beatrix" verliet op dat tijdstip Breskens, maar bleef na aan komst in Vlissingen liggen, zodat de reis van tien voor half elf uit viel. Bij een eventuele opklaring zou men nog uitvaren. De veerboot, die de dienst onderhoudt tussen Kruiningen en Perkpolder is eerst -na tien voor half drie 's mid dags gaan varen. Men heeft daar toen weinig hinder meer gehad van de mist. Dc verbinding Zierikzee Katseveer was tot "half één 's mid dags verbroken. Na de eerste reis van half één uit Zierikzee werd nog een reis gemaakt om drie uur. Om half zes bleef de veerboot echter aan de steiger bij De Val om vervolgens om acht uur de dienst te hervatten. Op het traject ZijpeAnna Jacoba vielen alleen de twee diensten tussen zeven en acht uur 's avonds uit. De scheepvaart op de Westerschelde was de hele dag tot half negen 's avonds normaal, daarna was er vrijwel geen beweging meer. Het treinverkeer ondervond vrijwel geen vertraging. Afsluitdijk Dijkwater op Duiveland gereed Met het in cultuur brengen van het Dijkwater in Duiveland door de dienst herverkaveling is men zover gevor derd, dat het gedeelte van de nieuwe afsluitdijk tot de voormalige haven „Het Nieuwe Veer", gereed is geko men. Thans is een aanvang gemaakt met de uitvoering van het laatste gedeel te, namelijk het dempen van de voor malige haven „Beldert" met de spui- boezem en de afgraving van de dij ken daar. In verband met deze werk zaamheden is de verbinding via Zuid- dijk Beldert, Zuiddijkweg, voor het verkeer afgesloten. Auto reed op tractor tussen Zierikzee en Renesse Donderdagmorgen omstreeks 8 uur is, tengevolge van de gladde weg tussen Zierikzee en Renesse. me vrouw C. W.-de W. uit Renesse met haar auto tegen een langs de weg geparkeerde tractor met aanhang wagen gereden. De modder van de bieten had de weg glad gemaakt, waardoor mevrouw W.-de W. slipte toen zij wat wilde afremmen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de auto werd aan de voor zijde vrij zwaar beschadigd. i Voor Zeeuws nieuws zie y ook dp pagina's 5, 7 cn 10. Geschenk Zeeuwse landbouw voor nieuw provinciehuis H De gewestelijke raad van liet Landbouwschap in Zeeland heeft het initiatief genomen M om bij de opening van het nieuwe Provinciehuis een ge il schenk aan te bieden namens de gehele Zeeuwse landbouw, p Hiertoe is een verzoek voor een financiële bijdrage ge- daan aan de landbouworgani- H saties, de landarbeidersbon- den, de landbouwcoöperaties en H de veilingen. Er zal nog na il der overleg worden gepleegd over de aard van het geschenk. Loswal te Souburg drie maanden buiten gebruik Wegens het uitvoeren van werkzaam heden aan de openbare rijksloswal aan het Kanaal door Walcheren te Souburg, zal deze loswal gedurende de periode van 16 november a.s. tot en met 16 februari van het volgende iaar niet beschikbaar aijn voor het lossen en beladen van schepen. „RUIME BRON" IN SCHELDEKWARTIER Zes Landsteiner-plaqueltes en eenenzestig-penningen Bijkans alle „bronnen", waar de "Vlis- singse bloedtransfusiedienst uit put, waren gisteravond in het „Sclielde- kwartier" te Vlissingen te vinden Dat had zijn reden wel, want in dat „Seheldckwartier" lagen welgeteld 71 onderscheidingen te wachten op even veel bloeddonors, merendeels afkom stig uit Vlissingen, maar ook uit de omliggende dorpen. Zes bijzondere onderscheidingen waren daarbij: de Landsteinerplaquette, waarvoor de gever tenminste 15 keer bloed ge schonken moet hebben. Bovendien waren er Landsteinerpenningen voor 65 donors, die tenminste vijf keer een half litertje hebben afgestaan. Ogenschijnlijk vormen die vele tien tallen donors in Vlissingen wel zo'n ruime bron, dat de bloedtransfusie dienst niet gauw zal haperen. Dokter AdvertentieJ Max Dtndermonde is een auteur, die bet altijd weer anders9 zal doenzonder daarbij de nadruk te leggen op het begrip „expe riment". In de serie Salamander-pockets verscheen van zijn hand p.m.! De Weglopers. Ja, op de inhoud van de pockets komt het aan Geniet vaa pocketboekea geschreven door auteurs, die wat te zeggen heb ben. In de reeks Salamander-pockets wordt uitsluitend werk van vooraan- siaande schrijvers opgenomen. Werk dat altijd intrigeert - ook ai kent U auteur of titel eens niet. Zo juist ver schenen 11 nieuwe boekjes (er zijn er nu totaal ca. 60) o.a.Mensen 2onder geld; De vergeten medeminnaar; Het proces; Zwart Afrika. Iedere boek winkel heeft ze. Kleurrijke omslagen maken de Salaman der-pockets tot een feestelijk geschenk. Want een mooi boek van een goede auteur waardeert iedereen. 1.75 (geïllustreerd) 2.50 Wlodesh OW VAM Al eder(ai\e{se pro TCU VOOR HUISVROUWEN IN MIDDELBURG EN VLISSINGEN 1 Van onze redactrice) „Kent en waardeert wat Nederland se arbeid presteert" is het motto van een serie voorliclitingsmodeshows waarmee „Emka" uit Den Haag ook dit seizoen door Nederland reist. Gis teren was de Emkashow oj» Walche ren en ook nu weer lag het accent op het chapiter „voorlichting". De bedoeling van de Einka-show is na melijk het motto zegt liet reeds de huisvrouw in kennis to brengen met bekende Nederlandse merkpro- dukten, hun eigenschappen en de wijze waarop deze produkten behan deld moeten worden teneinde een zo lang mogelijke levensduur te krijgen. In de sociëteit „De-Vergenoeging" te Middelburg was deze show gister middag te zien onder auspiciën van de plaatselijke commissie van de stichting „Commissie huishoudelijke en gezinsvoorlichting". En omdat zelfs de meest modieuze kleding in het niet zinkt zonder een goede „foundation" als basis, werd de show zoals gewoonlijk geopend met een overzicht van wat de Nederlandse in dustrie momenteel aan goede foun- dationprodukten en modern onder goed te bieden heeft. Bij het moderne ondergoed trokken de „culottes" (mo derne pantalonnetjes met een kant ruche die onder een nauwsluitende rok de onderjurk kunnen vervangen) bijzondere aandacht, evenals de ..breeches" die bedoeld zijn om op koude winterdagen de vaak wel wat summiere moderne onderkledij aan te vullen. Bij de petticoats waren de mogelijkheden te zien die men bij deze onderrokjes met „vlieseline" kan bereiken; ook schuimrubber bleek een goed verstevigingsmateriaal te zijn voor dit soort dessous. De mode bemoeit zich tegenwoor dig ook met werkkleding en het resultaat kan heel flatteus zijn: la boratorium jassen van nylon (naar ontwerp van een bekend Neder lands mode-ontwerper) in wit en pasteltinten, en iasschorten van kleurechte bedrukte stoffen vorm den tijdens deze show het bewijs dat de werkende vrouw, zowel in beroep als in huishouding, er te genwoordig zo verzorgd uit kun zien, als zij maar wil. De breisters onder de toeschouwsters keken met bijzondere belangstelling naar de jumpers en vesten, vervaar digd uit Nederlandse breiwol, en naar een modieus gebreid mantel pakje in marineblauwe wol; voor de moeders van opgroeiende zoons en dochters was uiteraard de sportkle- ding voor de jeugd (er waren onder meer fleurige, aan twee zijden draag bare sportjacks) interessant. Ook aan liandwei-kschoenen, wollen en ka toenen stoffen alle van Neder landse bodem werd de nodige aan dacht besteed tijdens deze voorlich tingsshow, die gisteravond in het Strandhotel in Vlissingen nogmaals werd gebracht, ditmaal voor de leden van de afdeling Vlissingen van dc Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. H. P. Veening, internist te Vlissingen, die de onderscheidingen uitreikte, wees er echter op, dat er wel degelijk iets spaak kan lopen als onvoorzien plotseling een grote hoeveelheid bloed nodig is. Hij drong er daarom sterk op aan de donor-gedachte zo ver mogelijk uit te dragen. „Als U voor nieuwe donors zorgt", zo zei hij, „zal ik de bloedgroep wel bepalen". Dr. J. Spuijman, die in zijn functie van voorzitter van de afdeling Vlis singen iedereen een welkom toeriep, was met name erkentelijk voor de aanwezigheid van burgemeester mr. B. Kolff. Hij wees erop, dat het gro te aantal donors in Vlissingen eigen lijk meer van deze avonden pér jaar rechtvaardigt- Hij wenste dit temeer, omdat de vele donors hun voortreffe lijke daad altijd in alle stilte stellen. „Bloedtransfusie is geen bijzonder heid meer", zei dokter Veening, die erop wees, dat de bloedtransfusie thans zo perfect georganiseerd is, dat men bijkans nooit zit te psrin- gen om een bepaalde bloedgroep. Bij uitzondering komt het nog wel, eens voor, dat men een oproep via de pers moet doen, maar dat geldt dan een bijzondere bloedsoort. „De bloed transfusiedienst heeft dus aan uit zonderlijkheid verloren, maar -zo stelde spreker aan belangrijkheid gewonnen". Dokter Veening ver wachtte,. dat er met name op Wal cheren in de toekomst meer bloed nodig zal zijn als enkele plannen ge realiseerd zijn: het nieuwe Sint- Joseph-ziekenhuis in Vlissingen en de volledige uitgroei van het revalidatie centrum in Kouclekerke (Der Boede)- Tenslotte wees hij er nog op, dat in de toekomst de Landsteinerplaquette pas na 20 bloeddonaties veroverd kan worden... „De groep, die nu nog de plaquette voor 15 keer krijgt, is een overgangsgroep en stamt uit de. be gintijd van de bloedtransfusiedienst", aldus spreker. Daarna reikte hij de plaquette uit aan mevrouw R. M. van Dierendonck-Zecgers en de heren J. L. Abels, C. Bennis, J. D. van Bie- men, A. M. Hessing en W. de Voogd. Uit handen van dokter Veening ont vingen ook do donors, die vijfmaal (of reeds meer) bloed hebbim gcgcr ven, de Landsteinerpenning- Dokter J. Stumphius, die deze avond zelf ook de Landsteinerpenuing ont ving, verzorgde na de pauze deskun dig het commentaar bij de dia's over de Rode-Kruisboottocht 1950. Woningbedrijf in Goes op stapel Juiste beheersvorm nog niet gevonden Naar wij vernemen is het ge meentebestuur van Goes voor nemens een (gemeentelijk) wo ningbedrijf in liet leven te roe pen, dat alle na de oorlog ge bouwde gemeentewoningen in totaal circa 1200 in beheer zal nemen. De juiste beheers vorm hiervoor is nog niet ge vonden, maar verwacht mag worden, dat op korte termijn een beslissing zal worden geno men. Tot voor ruim een jaar werden de voor rekening van de gemeente ge bouwde woningen in beheer gege ven aan een van de zes woningbouw verenigingen in Goes. Deze situatie bevredigde het gemeentebestuur ech ter niet, zodat vorig jaar werd be sloten, dat alle nieuwe woningen rechtstreeks in beheer zouden komen bij de gemeente. Dit eist evenwel een bepaalde vorm van bewind voe ring, hetgeen voor het college van B. en W. aanleiding is geweest naar een modus hiervoor te zoeken. Een van de eerste stappen zal zijn de 1000 bij de woningbouwverenigin gen in beheer gegeven woningen te rug te nemen. In een van de eerst volgende raadsvergaderingen zal een desbetreffend voorstel aan de raads leden worden voorgelegd. In welke vorm het nieuwe beheerslichaam zal worden gegoten, zal dan nader wor den bekeken. Advertentie victory;™™ eek lichte sigaar j voor £»ct. VANDAAG. Middelburg Electro: „De vrouw cUe tweemaal leefde", 19.00 en 21.13 uur, 18 jaar; Concert- en Gehoorzaal: Uit voering Kon. zangverentglr „Tot Oefening en Uitspanning" „Hohe Mes- se", 19.30 uur; Gouden Poorte: verga dering Houtbcwerkcrsbond, 20.00 uur. Vlissingen Alhambra: „De blauwe en gel", 19.00 en 21.00 uur. 13 Jaar. Luxor: „Met de dood op do hielen", 20.00 uur, 14 Jaar; Britannila: Uitvoering N v,v.. 20.00 uur. Goes Grand: „Jerry als baby-sltter". 19.00 en 21.00 uur, a.l- Prins van Oran je: H.Z.T. „Ensemble", voor Z.V.U. met „Zingend in de wildernis", 20.00 uur: Opril: Vergadering christelijke beambtenbond, 20.00 uur; Oosterkerk: Feestavond Geref. jongellngsvoreni- glng, 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2