PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Uitstel behandeling Benelux-unie- verdrag door Kamer verwacht Staatsbosbeheer legt in Zeeland recreatiegebieden aan BILT Vandaag... MINISTER MARIJNEN VERKLAARDE: REGERING ZAL GEEN BEZWAAR MAKEN MAJOOR LOGISTE MILITAIR GOUVERNEUR VAN ROEANDA DE GAULLE: VERDEDIGING VAN FRANKRIJK MOET FRANS ZIJN 202e jaargang - no. 268 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3540); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel, 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20;. Terneuaen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Scherpe kritiek op België Minister Mari.jnen deed deze belang rijke mededeling na een uiteenzet ting over het landbouwbeleid van de Benelux, waarin hij de ernstige be zorgdheid over het gebrek aan voort gang in de Benelux-landbouw inte gratie onverbloemd verbond aan scherpe kritiek op de houding van België. Deze kritiek was zo duidelijk dat do Belgische ambassadeur in Den Hang, baron Van dor Straten Waillet op het ogenblik dat do aanwezigen do ministeriële rede met. luid applaus begroetten, de handen gebruikte om zijn stoel te verzetten, hetgeen een nogal doorzichtig diplomatiek mid del leek om aan het applaus niet te hoeven deel te nemen. Minister Marijnen gaf in zijn rede te kennen, dat de landbouw in de Bene lux thans andermaal in een isole ment terecht is gekomen, dat door de Nederlandse regering wordt be schouwd als een gevaar voor de eco nomie van de betrokken landen als geheel. Men kan de landbouw niet losmaken uit de economie, zonder deze totale economie te ontwrichten. Men beroept zich met name in Bel gië vaak op het argument, dat het ...is het 50 jaar geleden, dat de H Nederlandse staatsman mr. s H Aeneas baron Mackay, die op- kwam voor het bijzonder on- derwijs en naar wie de eerste coalitie-regering (1898) werd f| 11 genoemd, te Den Haag over- H leed; H M ...is het 100 jaar geleden, dat M H de veelzijdige Vlaamse dichter m H en improvisator dr. Prudens J. M. van Duyse, stadsarchivaris van Gent en pionier van de m Vlaamse beweging, te Gent overleed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nederlands landbouwbeleid door een grote mate van dirigisme zou worden gekenmerkt, aldus minister van Ma- rijnen, die zonder veel omhaal ver klaarde dat dat een geheel onge rechtvaardigd verwijt is. Zorgwekkend Minister Marijnen gaf in het verloop van zijn rede te kennen dat de voort- Belgische ambassadeur applaudisseerde niet (Van. onze Haagse redactie) De Tweede Kamer zal vandaag naar in kringen van Kamerleden te kennen werd gegeven, het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot sluiting van de Economische Unie van de Bene lux tot nader order van de agenda afvoeren. Aanvankelijk was liet de bedoeling dit verdrag, dat nu al een jaar bij de Tweede Kamer aanhangig is, volgende week te behandelen. Deze week deed liet Laudbouwschap echter een dringend beroep op de Tweede Kamer hetzij deze behandeling van het verdrag uit te stellen, hetzij artikel 2 van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag te verwerpen. De meeste fracties in de Tweede Kamer hadden daar wel oren naar, zo blijkt ons. Het uitstel lijkt echter verzekerd, nu de mi nister van landbouw donderdagmiddag tijdens een vergadering van het Comité Benelux in Den Haag heeft verklaard dat de regering tegen uitstel van de goedkeuring geen bezwaar heeft, maar dat zij de beslissing overlaat aan de Kamer, die het wets ontwerp in behandeling heeft. Deze mededeling betekent, dat de regering geen poging meer zal ondernemen om de Kamer af te houden van haar voornemen om het wetsontwerp van de agenda voor volgende week af te voeren. protectionistische politiek van België voor de Nederlandse land bouw, zorgwekkend genoeg is. Con crete resultaten zijn in de richting van harmonisatie nauwelijks bereikt. Achter de beschermende protocollen heeft de produktie in de B.L.E.U. (Belgische Luxemburgse Economi sche Unie) zich uitgebreid en is de afzet van Nederlandse landbouwpro- dukten sterk teruggelopen. Wanneer de Benelux-landen niet op korte temijn zouden slagen in een poging om de impasse te doorbre ken, dan zal de basis blijven ont breken voor een gemeenschappelijk optreden voor een gemeenschappelijk optreden van de Benelux-landen in de E.E.G. De Benelux zal dan niet meer de stimulans op verdere ont wikkeling van de Europese integra tie kunnen uitoefenen die op kritie ke ogenblikken vaak zo beslissend was én dan ontstaat voorts het ge vaar, dat de E.E.G.-Ianden er toe zouden kunnen komen de door de B.L.E.U.-landen in het onderling Be- nelux-verkeer toegepaste methode minimiumprijsregelingen, en mani pulaties aan de grens over te ne- ■men als systeem in hun Euromarkt. Minister Marijnen zei, dat een derge lijke ontwikkeling fataal zou zijn voor de producenten. Hij had ook scherpe kritiek op een recente maat regel in België, waarbij praktisch alle import werd overgedragen aan een staats-ïnkoop orgaan als de O.C. R.A. Doet men dat, dan heeft een maat regel tot vrijmaking van de invoer contingenten in feite geen enkele zin, want komt men clan binnen lands in moeilijkheden te verkeren, dan koopt het staats-inkoop bu- f Zie slot pag. 3 kol. 1 MINISTER DE SCHRIJVER IN DE SENAAT: Afkondiging van uitzonderingstoestand In Itooanda is donderdag do uitzon deringstoestand afgekondigd om be ter liet Iioofd te kunnen bieden aan de moeilijkheden, zo deelde de Belgi sche minister voor Kongo en Roe- anda-Oeroendi, De Schrijver, in de senaat mee. De minister deelde ook mee dat ma joor Logiste tot militair gouverneur van Roeanda is benoemd. Logiste heeft speciale volmachten gekregen, waardoor hij arrestaties en huiszoe kingen kan gelasten, openbare bij eenkomsten verbieden en speciale rechtbanken installeren. De uitwerking van bepaalde, door majoor Logiste genomen maatrege len, heeft zich reeds doen gevoelen, aldus minister De Schrijver. De benoeming van Logiste gesclüed- Uit Drente zijn gisteren 75 jonge lcoeien naar Overfïakkee gezonden. De boeren in liet westen hebben hun collega's in de droogtegebieden win- terverzorging voor liet vee aange boden. De koeien mogen gratis logeren en in april hopen de Drentse boeren hun vee weer gesterkt thuis te zien. Foto: Boer C. Punt uit Sommelsdljk neemt de eerste dieren van het Drents landbouwbestuur in ontvangst. de overeenkomstig bepalingen van een wet uit 1908 betreffende de Bel gische overzeese gebieden. De minister vervolgde met de mede deling dat de toestand in Roeanda, dat sinds het afgelopen weekeinde werd geteisterd door een onderlinge strijd tussen twee negerstammen, thans verbeterd is. Er vinden echter in verscheidene delen van Roeanda nog nu en dan gevechten plaats. Donderdag hebben zich enkele bot singen voorgedaan tussen ordever stoorders en politie. Minister De Schrijver deelde voorts mede zo juist vernomen te hebben dat een gewapende bende, die uit Batoetsi zou hebben be staan, twee dagen geleden de grens tussen Roeanda en het noorden van het aangrenzende koninkrijk Oeroendi heeft overgestoken en op het gebied van Oeroendi een Ba- hoetoe-leider en diens gezin heeft gedood. In Oeroendi is het gedu rende de wanordelijkheden in Roe anda rustig gebleven. HM. de Koningin heeft donderdag op Huis ten Bosch de Europese minis ters van onderwijs die in het Vredes paleis te Den Haag vergaderen, ont vangen. Op deze groepsopname ziet men v.l.n.r. de Belgische secretaris generaal van onderwijs Seeldraayers, de Italiaanse minister van ondenoijs Scaglia, de Britse minister van on derwijs Sir Eccles, I-I.M. de Koningin, de Franse minister BouTloche, minis- ter Cals, de Luxemburgse minister Schaus en de Duitse minister Tibur- tius. Actieve depressie nadert i§ (Van onze weerk. medevv.) M H Ten westen van de lijn Lceu- warden-Rottei'dam-Antwerpen kwam gisteren het grootste m deel van de dag een dichte mist voor. In de afgelopen s nacht breidde deze mist zich p H opnieuw over 'n groot deel van ons land uit. In deze mistge- 'rieden steeg de temperatuur niet hoger dan 4 a 5 graden m H C. In het oostelijk deel van Nederland passeerde in de mid- s dag en avond een regengebied H dat daar vele uren achtereen H neerslag veroorzaakte. Inmid- dels nadert er met grote snel- es heid een actieve oceaandepres- L= H sie, waarvan het centrum van- daag wellicht boven Engeland m zal aankomen. Hierdoor neemt m 11 de zuid-oosten wind in kracht toe en gaat de mist in het ge- s hele land verdwijnen. Het is H nog een vraag of deze depres- sie ten zuiden of ten noorden H van ons land zal passeren. Ge- j§ zien de krachtige noordweste- lijke hoogtestroming is het waarschijnlijk, dat ze boven Eelgië of noord-west Frankrijk terechtkomt, zodat het regen- gebied ons in de loop van de dag kan bereiken. Het is ook waarschijnlijk, dat wij in de f= eerste dagen nog in vrij koude §1 lucht blijven, inet voor midden- H november nog steeds beneden normale temperaturen. p minimi Ruim veertien procent van de stu denten aan Zweedse universiteiten is uit arbeidersgezinnen afkomstig, aldus een rapport van het Zweedse bureau voor de statistiek. IN REDE TOT KADETTEN: „Stelsel van integratie is thans dood" President De Gaulle heeft op 3 no vember in een redevoering tot Franse kadetten gezegd dat Frankrijk zijn eigen atoomstrijdmacht moet bezit ten die in staat is overal ter wereld op te treden. De tekst van de rede voering is donderdag gepubliceerd in het voorlichtingsbulletin van de Franse defensie. De verdediging van Frankrijk moet Frans zijn, aldus De Gaulle. Dit is niet altijd ingezien maar het is nood zakelijk dat het weer zo wordt. Het spreekt vanzelf dat de Franse defen sie, indien nodig, verbonden zal wor den aan dte van andere landen. Dat ligt in de aard der dingen. Diplomatieke waarnemers te Parijs hebben De Gaulles uitlatingen in ver band gebracht met diens bekende af keer van militaire „integratie" en met diens wens dat Frankrijk meer zeggenschap in de NA..V.O- krijgt. Over deze militaire integratie zei De Gaulle tot de kadetten dat na de Tweede Wereldoorlog tot op zekere hoogte integratie in praktijk is ge bracht. In die tijd was het echter nog mogelijk te denken dat de vrije we reld in onmiddellijk gevaar was en „hadden wij onze persoonlijkheid als natie nog niet hervonden". Dit stel sel van integratie is nu dood, aldus De Gaulle. De Gaulle in april naar Engeland President De Gaulle zal van 5 tot 8 april op uitnodiging van koningin Elizabeth een officieel bezoek aan Engeland brengen. Zijn echtgenote zal liem liierbij vergezellen. Dit is donderdag in Parijs en Londen offi cieel meegedeeld. Het vorige officiële bezoek van een Franse president aan Engeland was in 1950 toen president en mevrouw Auriol de gast waren van wijlen koning George VT. In april 1957 ont ving president René Coty koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh in Parijs. De Braziliaan dr. Candau heeft zich bereid verklaard nog tot 1963 op te tre den als directeur-generaal van de we reldgezondheidsorganisatie. Dr. Candau bekleedt deze functie sinds 1953. Zijn huidige ambtstermijn loop in Juli 1960 af. KAMPEERTERREIN KRUININGEN IN 1960 OPEN Aantrekkelijk plan voor afgesloten Pluimpot op Tholen DUIZENDEN BOMEN zulleu de komende wintermaanden weer in de Zeeuwse herverkave- lingsgebieden worden geplant. Staatsbosbeheer dat alleen al in het afgelopen jaar voor een lialf miljoen gulden aan erf- en weg- beplantingen in de Zeeuwse bo- i dein stak, gaat nog ijverig j voort onze provincie, over het i algemeen zo arm aan bomen, met aantrekkelijke groen- en bosstroken te verfraaien. Over een tiental jaren zal er in de gebieden, welke na de ramp van 1953 kaal en doods vanon der liet zoute zeewater te voor schijn kwamen, op tal van plaatsen een bebossing zijn ge groeid, die de streek als woon gebied nog meer aan aantrekke lijkheid zal doen winnen en bo vendien uit het oogpunt van het toerisme in waarde zal doen stijgen. Perspectieven, waarvan men in het naoorlogse Walche ren verschillende goede voor beelden kan zien. Staatsbosbeheer, dat reeds enkele grote projecten in Zeeland onder handen heeft, ontwierp thans ook een interessant plan voor het gebied van de afgesloten Pluimpot bij St. Maartensdijk. In de afgelopen zomer kon men daar dertig hectare droog gevallen grond en overgebleven wa terpartijen van de voormalige vaar geul aankopen. De grond was van particuliere eigenaren en voor de waterpartijen kon overeenstemming- worden verkregen met de gemeenten Sta Maartensdijk en Scherpenissa, Het eiland Tholen, dat tot dusver arm was aan recreatiegebieden, kan hier een zeer mooi plekje natuur schoon krijgen. Trouwens, de Pluimpot is als „badstrand" reeds ontdekt. Niet alleen door de bewoners van het eiland zelf, maar ook door Bra banders en zelfs buitenlanders. Vooral deze zomer waren er in de weekeinden honderden zwemlusti- g ente vinden op het strandje, dat bij de aanleg van de afsluit- dam aan de Oosterschelde is ont staan. Staatsbosbeheer zal het strandje nog zuiveren van basalt steen e.d. en bovendien, wanneer daartoe de benodigde grond in de polder kan worden verkregen, aan het eind van de door de herverka veling te maken weg van het dorp St. Maartensdijk naar „Pluimpot-bad", een .parkeerter- reintje aanleggen. In de afgesloten Pluimpot zal deze winter een begin worden gemaakt met de inplant van een bospartij. Het is namelijk de bedoeling de westelij ke dijk dus aan de zijde van St. Maartensdijk over een lengte van ongeveer een kilometer te bebossen tot ongeveer aan de rand van de ach tergebleven vaargeul. Door dit bos, dat ongeveer zes hectare groot wordt, zal in de lengte een wandel pad worden aangelegd, zodat men over enkele Jaren door een dichte aanplant zal kunnen wandelen. Aan Zie slot pag5 kol. 5 Min.Couve de Murvilie bezoekt Nederland Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Franse minister van buitenlandse zaken op vrijdag 4 en zaterdag 5 december een officieel be zoek aan Nederland brengen. De minister heeft deze uitnodiging met groot plezier aanvaard. Me vrouw Couve de Murvilie zal de mi nister vergezellen. Man in Lima met twee levens g Het eerste leven van de Ja- li panner Shinsoeke Gjnoza te Lima eindigde vier maanden geleden, althans voorzover het de autoriteiten betrof. In die s tijd werd een andere Japanse inwoner van Lima bij een au- to-ongeluk gedood. Het stoffe- p lijk overschot werd geïdentifi- ceerd als dat van Shinsoeke Ginoza en onder die naam be- graven. Ginoza, 63 jaar oud, kwam op de hoogte van de vergissing en ging procederen om te bewij- zen dat hij „wettelijk" nog in het land der levenden woonde. Het bleek evenwel dat hij dood H in een gunstiger positie was, want de politie ontdekte dat hij Peru illegaal was binnengeko- men. En zolang hij „dood" was kon hij niet uit het land gezet worden. j§ Ginoza liet de zaak toen maar EE rusten en begon een nieuw le- M ven als 'n soort Shinsoeke Gi- noza de tweede. Het duurde jij evenwel niet lang, want hij werd onlangs bij een auto-on- geluk gedood, op dezelfde wij- s ze als degene die ten onrechte p onder zijn naam werd begra- ven. Thans zijn er t>p de be- graafplaats van Lima twee grafstenen met dezelfde naam alleen de data van het over- lijden verschillen... lllllllllllllllllllllllIIKIIIIIIIIilllllllllllllllllll VERWACHT. Geldig tot hedenavond MEER WIND Overwegend zwaarbewolkt met aan vankelijk plaatselijk mist. meeste plaatsen droog weer. verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 14 november Zon op 7.56 onder 16.57 Maan. op 16.50 onder 6.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1