ZELANDICA Gillette TEKKO TAKS en de Atoompantoffels w HOEST UW KIND...? mn-uin TANTE COR" VERTELT AL 25 JAAR HOE LAAT HET IS Rocket DR. VAN KLEFFENS WORDT DINSDAG 65 JAAR VRUDAG 13 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUW8B COURANT 13 ie weten eigenlijk niet wat de grootste rol 'in de geschiedenis van Zeeland heelt ge speeld: het water of het land. Nemen we bijv. de Westerschelde. Tot op de dag van van daag speelt deze riviermond ook internationaal een rol van betekenis. Voor ons heeft deze stroom een vrij negatief karakter, want het vormt een barrière tussen overig Nederland en Zeeuwsch- Vlaanderen en zij kan voor de oeverlanden een groot gevaar opleveren. Een en ander kunnen we lezen ln het juist verschenen werk: „Inleiding tot het waterstaatsrecht", door mr. dr. J. P. Winse- mius. Het slot van dit werk bevat een korte, maar helder gestelde, verhandeling over Het Internationaal Waterstaatsrecht, door mr. G. Hubée. Behalve een paragraaf over de Westerschelde, treffen we ook opmerkingen aan over de „tussenwaterfunctie" van de Oosterschelde. Zij wordt ook vrij algemeen tot de Tussenwateren gerekend. Van het kanaal GentTemeuzen wordt gezegd, dat het voornamelijk een Belgisch belang dient, n.L dat van de haven van Gent, hetgeen in de betreffende de verbetering van dit kanaal gesloten overeenkomst duidelijk tot uitdrukking komt. „Het kanaal is een van de zeer weinige internationale wateren ten aanzien waarvan een bepaling betreffende de kwaliteit bestaat, al is die dan van zeer bescheiden aard: Nederland is bevoegd de sluizen te Sas van Gent te sluiten, indien dit nodig is om verontreiniging van het water in het Nederlandse kanaalgedeelte te voorkomen". Dat het in eerste instantie als afwateringskanaal is gegraven achten wij maar gedeeltelijk' juist. Het streven van Gent naar de zee is al van zeer oude datum. Hierover heeft Nowé een uitstekende verhandeling geschreven. De eerste uitweg, in de 13e eeuw, vormde de Lieve, een gegraven kanaaltje dat uitmondde in het Zwin bij Damme. De natuurlijke uitweg langs de Schelde werd belemmerd door de aan slibbingen en bochten tussen Gent en Antwerpen. Het maakte het verkeer op deze rivier moeilijk en langdurig. De Lieve betekende niet veel meer in de 16e eeuw. Dan spannen de Gentenaars zich voor de tweede maal in een verbinding naar de zee te graven: de Sasse vaart. Deze vaart, aldus Nowé, is de vader van het huidige kanaal van Temeuzen: richting en geraamte werden door de Sasse vaart aan het huidige zeekanaal geschonken. De Lieve werd door het vei'zanden van het Zwin hoe langer hoe meer uitgescha keld en de Westerschelde had de functie van het Zwin als slagader van West-Europa overgenomen. Gent, hoewel in verval, was met zijn 50.000 inwoners toch nog zo'n belangrijke handelsplaats, dat het in 1547 het kanaal naar het noorden ging graven, naar de Braakman. Het maakte hier voor gebruik van aaneengesloten vaartjes. In 1549 gereed, kon men varen tot de Landdijk (Braakmandijk). De zeeschepen kwamen aan de andere kant van de dijk, met andere woorden: de goederen moes ten over de dijk gedragen worden. In hetzelfde jaar kregen de actieve Gentenaars toestemming de dijk te doorgraven en zeesluizen te maken. Het duurde tot 1563 eer de sluizen klaar waren en men begon met pech. In 1564 stortte de zeesluis in, maar deze kon in 1567 „ingehuldigd" worden. Bij deze sluizen vormde zich de neder zetting Sas sluis) van Gent. Spoedig echter maakte de scheuring tussen Noord en Zuid een einde aan de droom van de Gentenaars. Hoewel men nog via het kanaal van Brugge een uitweg naar zee gezocht heeft, kon de droom eerst verwezenlijkt worden door het graven van het kanaal van Temeuzen in 1825. Voor het gedeelte tot Sas van Gent benutte men de Sasse vaart, die verdiept en ver breed werd. In 1827 werd het kanaal geopend en twee jaar later werd te Gent het dok gebouwd. Toen kwam de scheiding met België en kon het kanaal slechts zijn functie als afwateringskanaal ver vullen. Dit was een Nederlands belang. Het duurde wel een halve eeuw voor men van een bloeiende zeevaart kon spreken. Van belang was de aanleg van de spoorweg naar Temeuzen. Wanneer men de trotse havenwerken te Gent bekijkt, bemerkt men hoe deze stad haar streven naar zee .bekroond ziet. DE RAAMVENTILATOR trpc INOOIATOR opklapbaar r aillflhaidswaa lucht., meer energie/Vono, Vmo ü»r olektro-lnatallateur 59.90 am bljtonderhedon. PublilcGlim "ITHO-SCHIEDAM" EVEN NADENKEN Horizontaal: 1. eetbare paddestoel; 3. bokkesprong; 5. bekwaam; 7. stof om hout tegen bederf te vrijwaren; 9. ceel; 11. vocht uit te spijsbrij; 13. bergpas; 15. inhoudsmaat; 17. 3e let ter v.h. alfabet. Verticaal: 16. de lezer heil; 14. lynx; 12. spie; 10. uitheemse bloem; 8 bep. boom; 6 bep. les op school; 4. sier- erwt; 2. dood. mat. Olifant doodde in Caserta cïrcusknecht In do olifantenstal van het circus „Paliniri-Benneweis", dat op het ogenblik in de Italiaanse stad Ca serta staat, heeft men woensdagoch tend het ontzielde lichaam van een 37-jarige Duitse circusknecht aan getroffen. Volgens enkele artsen, die het li chaam heben onderzocht ls de circus knecht om het leven gekomen door slagen op hoofd en lichaam, kenne lijk door een der acht olifanten in de stal met zijn slurf gegeven. Vermoe delijk, zo redeneert men, is de man in de olifantenstal gaan slapen en is een van de olifanten onmogelijk na te gaan welke kwaad gewor den. De politie heeft opdracht gege ven tot het verlichten van een lijk schouwing, om de doodsoorzaak de finitief vast te stellen. Lacour komt vandaag op vrije voeten Dr. Marice Lacour, de arts die op be schuldiging van poging tot moord in de zaak-Lncaze acht maanden geleden in hechtenis werd genomen, zal van daag voorlopig in vrijheid worden gesteld, zo is in justitiële kringen te Parijs vernomen. Dr. Lacour zou de voormalige verzets man Rayon geld hebben gegeven om Jean-Pierre Guillaume, de aangeno men zoon van de schatrijke mevrouw Walter, uit de weg te ruimen. Lacour is bevriend met mevrouw Walter. Het komplot zou ten doel hebben ge had, te voorkomen dat Guillaume een grote erfenis zou krijgen. Rayon zou indertijd hebben gedaan alsof hij de opdracht aannam, maar Guillaume van het komplot in kennis hebben ge steld. Talm niet langer, grijp dadelijk inBestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ Pearsontroepen sturen naar Europa heeft geen zin De Canadese liberale leider Lester Pearson, een vroegere minister van buitenlandse zaken en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft in een televisie-programma verklaard te betwijfelen of het handhaven van de Canadese troepen in Europa on der de huidige omstandigheden zin heeft. Het bestaan van interplanetaire ra ketten maakt een algehele herziening van het Canadese defensiebeleid no dig, zo meende hij. Pearson meende voorts, dat Canada geen kernladingen voor raketten dient aan te schaffen. In september door brand 38 boerderijen vernield In de maand september 1958 zijn 38 boerderijbranden voorgekomen, waar bij de boerderij vernield of zwaar be schadigd werd. Drie van deze bran den kwamen voor in Groningen, 4 in Friesland, vijf in Drente, zes in Over- ijsel, vijf in Gelderland, een in Utrecht, drie in Zuid-Holland, een in Zeeland, zes In Noord-Brabant en vier in Lim burg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op 1.850.015. Twee van deze branden werden ver oorzaakt door hooibroei, een door 'n butagasstel. Twee door vonk bij star ten van tractor, een door vonken uit schoorsteen, twee door brandstich ting, een door wegspringen van kop van lucifer in hooi, een door overver hitting van pan met vet, een door glazen dakpan, werkend als brand glas, een door afbranden van verf, elf door spelen met vuur, terwijl in vijftien gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen 6 runderen en 66 varkens om. 9 De Scandinavische luchtvaartmaat schappij heeft twee „Convair Coronado" straalvliegtuigen aangeschaft, die ge bruikt zuilen worden op de lijnen naar Zuid-Amerika, Afrika en het Verre Oos ten. Hun snelheid is ruim duizend km per uur. 99 Vijf miljoen telefoontjes per maand Deze week was het 25 jaar geleden dat bij de toen gemeentelijke te lefoondienst in Den Haag het eerste tijd meldingsapparaat bij de oudere P.T.T-ers beter bekend als „Tan te Cor" officieel in gebruik werd genomen. Dit apparaat, een cy linder met geluid strookjes die foto-elek- trisch wordt afgetast, is een vinding van de toen 28-jarige techni cus F. H. Leeuwrik thans wonende in Zaandam, waarvoor in kringen van de tele foondienst terstond grote belangstelling bestond. Tot dat moment name lijk hadden de dames van de sector „inlich tingen" druk werk met het geven van de juiste tijd aan abonne's, die daarvoor een bepaald nummer draaiden. Cir ca 1200 maal per dag noemden de dames in Den Haag de juiste tijd. „Tante Cor" vervult sedert 1934 in Den Haag en later ook Rot terdam, Amsterdam en andere plaatsen deze taak op vele filmban den vastgelegde stem. „Tante Cor" is mej. Cor Hoógendam. wier stem nog altijd weer klinkt voor.de Neder landers die graag bij de (juiste) tijd willen blijven. Want de heer Leeuwrik, die de tal rijke in gebruik zijnde apparaten voor de P. T.T heeft vervaardigd heeft constant gebruik gemaakt van deze stem van zijn schoon zuster. Op het ogenblik bellen ger maand gemiddeld miljoen Nederlanders Tante Cor op, horen dan het tijdsein en be hoeven niet eens „dank U wel" te zeggen. De opbrengst daarvan voor de PTT bedraagt thans circa 2.5 miljoen gulden per jaar. De heer Leeuwrik Is nog steeds trots op zijn vinding, waaruit een „miljoenenzaak" is g groeid. Dezer dagen nam de uitvinder zijn eerste schets nog eens ter hand, toen hem een offerte werd gevraagd voor levering van deze apparaten voor de Unie van Zuid-Afrika. Advertentie Verras uw man met een 50 Een geschenk, waar hij jarenlang plezier van heeft. Met de Rocketeen precisie-apparaat, scheert hij zich perfekt en voelt hij zich de gehele dag fris en schoon. EERVOLLE DIPLOMATIEKE CARRIÈRE Van neutraliteit tot een internationale samenwerking (Van onze parlementaire redacteur) Op dinsdag 17 november a.s. wordt de politicus, die gedurende een aan tal jaren zijn stempel heeft gedrukt op het Nederlandse buitenlandse be leid, mr. Eelco Nicolaas van Klef- fens, 65 jaar. De laatste tijd hoort men weinig meer van hem. Nadat hij In 1950 om 'gezondheidsredenen de drukke post van Nederlands ambassadeur in Washington had neergelegd om de rustiger functie van ambassadeur in Portugal te aanvaarden, heeft hij dit hoge ambt in Lissabon alweer vaarwel gezegd om hoofd te worden van de gecombineerde Nederlandse permanente vertegenwoordiging bij de N.A.V.O. en de O.E.E.S. in Parijs. Doch ook deze plaats heeft hij al weer verlaten. Op 1 mei 1958 werd hij benoemd tot hoofdvertegenwoor diger van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Londen als opvolger van Op het ogenblik treedt deze diplo maat met zijn tengere, men mag wel zeggen schrale gestalte en de opval lend scherpe gelaatstrekken niet meer op de voorgrond, doch toen hij op 10 augustus 1939 minister van buitenlandse zaken werd in het twee de kabinet-De Geer, streefde hij doel bewust de handhaving van de Ne derlandse neutraliteit na, geheel in overeenstemming met de traditie, die het kleine Nederland altijd gehand haafd had. Een ingrijpende verandering in zijn denkwijze demonstreerde zich in zijn ijveren in zijn Londense tijd ge durende do Tweede Wereldoorlog was hij minister van buitenlandse zaken in de kabinetten-Gerbrandy voor een nieuwe, actieve'buitenlandse politiek, zich kenmerkend door de gedachte, dat in de tegenwoordige wereld vol spanningen en diepe te genstellingen tussen het westen en oosten een strikt neutrale houding voor een staat niet meer mogelijk is. Mr. Van Kleffens zocht en vond aan sluiting bij de mogendheden, waar mee Nederland gedurende de oor logsjaren zo nauw verbonden was geweest en die ook voor de toekomst gelijkgerichte belangen hadden Ook heeft mr. Van Kleffens bekend- 50. Een tijd lang volgden onze atoompantoffelhelden het zilveren spoor der ri vieren. Dan echter veran derde professor Starreveld plotseling van koers en suisden zij verder door een volslagen duisternis. „Want!" zo zei de geleerde, „we moeten ons ook zonder waarneembare herkennings punten leren oriënteren!" Welnu, dat was natuurlijk zo en niet zodra priemden de eerste zonnestralen door de kim óf met behulp van kaart en kompas rekende Starreveld de belde vrien den voor dat zij niet ver meer van de Franse hoofdstad verwijderd waren. „Heerlijk!" juichte Terry kort hierop. „Ik zie de Sacré Coeur cn het Place Pigalle al!" „En ik de Place de l'étoile en de Eifeltoren!" antwoordde Tckko. „Ja!" gilde Terry enthou siast met uitgestrekte wijsvinger „Daar ben ik nog nooit bovenop geweest. Dat ga ik met een even doen!" Alle voorzichtigheid uit het oog verliezend draaide vriend Fox aan de knop op zijn borst en stoof weg- Direct daar op draaide hij de knop terug en landde als een balletdanseres op de bovenste trans van de Eifeltoren zonder last te hebber van hoog tevrees. Dr. Van Kleffens: 65 jaar. heid gekregen, doordat hij een fer vent voorstander was van de annexa tie van Duits grondgebied als ver goeding van de schade, die Duitsland Nederland gedurende de Tweede We reldoorlog heeft toegebracht. Onom wonden sprak hij zich voor annexa tie uit ln een opzienbarend artikel, dat in juli 1944 in het tijdschrift „Foreign Affairs" verscheen. De bijna 65-jarige nog altijd aan het internationale politieke leven deelne mende mr. Van Kleffens, heeft een rijke diplomatieke staat van dienst achter de rug. Hij werd op 17 novem ber 1894 in Heerenveen geboren, doorliep het gymnasium eerst in Groningen en daarna in Den Haag en studeerde aan de rijksuniversiteit in Leiden rechtswetenschappen. In 1918 deed hij zijn doctoraal examen rechtswetenschappen. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat van 1921 tot 1922 was hij Werkzaam bij het secretariaat van de directie van de Koninklijke Shellgroep in Londen en in laatstgenoemd jaar werd hij aangesteld bij het denarte- ment van buitenlandse zaken als sous-chef van de afdeling juridische zaken. In 1927 volgde zijn benoeming tot sous-chef van de afdeling diplo matieke zaken en in 1929 tot admi nistratief chef van deze afdeling. Een voorlopige bekroning vond deze carrière in de benoeming van mr. Van Kleffens tot gezant in Bern in 1939. Hij is dat echter slechts kort geweest, want reeds op 10 augustus van datzelfde jaar riep men hem tot het hoge ambt van minister van bui tenlandse zaken. Na van 1946 tot 1947 minister zonder portefeuille en Nederlands vertegenwoordiger in do Veiligheidsraad en in de Economi sche en Sociale Raad van de Ver enigde Naties geweest te zijn in juli 1947 was het zijn taak cm bij de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad naar aanleiding van de eerste politionele actie het Nederlandse standpunt te verdedigen werd mr. Van Klef fens in 1947 ambassadenr in Was hington. De jubilaris, die ln 1950 de titel van minister van Staat kreeg, heeft zich voorts verdiensten verworven als lid van het curatorium van de Aca demie voor Internationaal Recht in Den Haag en als griffier-scheidsrech ter voor de interpretatie van het Douwes- en het Youngplan, waarbij na de Eerste Wereldoorlog de beta ling van de Duitse oorlogsschulden werd geregeld. Hij is doctor honoris causa van verschillende universitei ten en presideerde in 1954-1955 de negende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17