In Zwedens grote steden zijn atoomvrije schuilkelders gebouwd Genève, traditionele haven voor vreemdelingen, is verbolgen Bijzonder Het Zweden van heden LAAT STRAATVERLICHTING VOOR VERKEER LANGER AAN HEINZ& TOMATO KETCHUP DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 „Als er oorlog komt vindt men ons onder de grond" (Van een onzer redacteuren) Geen doelen bieden, wegduï- ken, spreiden en zorgen dat in alle toegankelijke delen jÊÊÊÊÊmsa van het land Zweedse vuur kracht kan worden ontwik keld, dat is het patroon van de Zweedse defensie. Voor de burgerbevolking zijn omvangrijke evacuatieplan nen voorbereid. Stockholm met zijn bevolking van één miljoen kan in heel korte tijd over een wijd gebied in de provincie Dalarna tegen de Noorse grens worden ver spreid. Bovendien zijn in ver scheidene grote steden enor me atoomvrije schuilkelders gebouwd, waar tienduizenden die de stad niet kunnen ver laten een heenkomen kunnen zoeken. In het kleine stadje Vasteros bezocht ik er een die 9 miljoen kronen heeft gekost. Een goed deel van het geld haalt men er op de duur wel weer uit, doordat men van deze diepe spelonk in het graniet een centrum van ge meenschapsleven heeft ge maakt; elke avond trekt een deel van de bewoners de spe lonk in naar de prachtige avondschool, het amateur theater (voor 150 toeschou wers), de benijdenswaardige schietbanen, naar de rijke turnzaal of naar de grote on dergrondse parkeerplaats. Ook in Stockholm vinden da gelijks duizenden parkeer ruimte in de enorme onder grondse schuilkelders die dag en nacht geopend zijn. Enorme fabriekscomplexen, zoals van AGA in Lindingo, van SAAB In Linköping zijn maar meteen van de aanvang af diep in de bo dem uitgegraven, 't Is niet zo heel veel duurder, men werkt er heel rustig en men kan er nooit worden weggevaagd. Zelfs tegen gas is men er afdoende be schermd. „Met terreur zal men ons niet op de knieën krijgen", zei een ci viele verdedigingsleider, die zei er zeker van te zijn dat een aanval ler de steden nagenoeg leeg zou vinden. Bij elk van de vele uitgangen van elk vossehol waarin de squadrons van de Zweedse luchtmacht zijn weggeborgen staan dag-en-nacht vier straal jagers, compleet met beman ning, getankt en bewapend ge reed om op het eerste alarm- te kunnen starten. Zodra het alarmsignaal gaat, trekt een jeep met startinrichting het vliegtuig naar buiten en bin nen twee minuten hangt het toestel in de lucht. Uit de diepe spelonk wordt dan met een het volgende toestel opge voerd om de lege plaats in te nemen. stemd om hun leven, hetzij hoog In de lucht, hetzij diep onder de grond door te brengen. Is het wonder dat de bezoeker hier mogelijkheden veronderstelt die in de wijde vlakten van Ame rika of de Sowjet-Unie op hun plaats zouden zijn, maar die hier als vrucht van de inspanning van niet meer dan 7,5 miljoen mensen bij eerste overweging ondenkbaar lijken Niet alleen de bevolking gaat onder de grond. Bekend is dat de Zweedse marine al vele jaren geleden begonnen is in de rot sen tientallen schuilbunkers uit te houwen, waarin achter atoomvrije afgrendelingen zelfs haar grote snelle torpedobootja- gei's veilige ligplaats kunnen vinden. Luchtmacht in vosseholen. Op de vliegbasis Tullinge, een zestig kilometer buiten Stock holm, is de hele 18de luchtvloot in een èïorm ondergronds vos sehol weggestopt. Van de lucht uit lijkt het niet meer dan de startbaan van een verlaten uit- wijkbasis. De uitlopers van de betonnen startbaan lopen op ve le plaatsen direct in de rotsen naar binnen. Eindeloze gangen, waarin men zich als in een hoofdstation van een metro zou wanen, verbinden de vele ont snappingswegen en leiden vooits naar de centrale werkplaasen, de vlieger-onderkomens, en al die andere verblijven, die men bij ons over een wijd oppervlak om een basis verspreid vindt. Bij het geringste alarm schuiven de zware deuren die de bunkers afsluiten opzij om twee van de vier er achter altijd startklaar en bemand staande straalvliegtui gen vrij baan te geven. Binnen twee minuten na het alarm staan zij hoog in de lucht onder com mando van de centrale vlieglei- ding, die ergens anders in Zwe den van diep onder de grond uit het vliegbedrijf in het Zweedse luchtruim en. dat boven de Oost zee onder onafgebroken controle heeft. Onder de grond gebouwd, in de diep in het graniet weggezon ken en onkwetsbare SAAB-fa- fabrieken te Linköping, zijn de Zweedse Saab-straaljagers be- Jn uitgestrekte ondergrondse emplacementen heeft de Zweedse luchtmacht dë massa van zijn jetvliegtuigen wegge stopt opdat geen vijand de Zweedse vuurkracht met een verrassende vuistslag knock out Jean slaan. Voor vrijwel alle schepen van de Zweedse marine zijn in de rotsen langs de uitgestrekte Botnische kust ligplaatsen uit gehouwen. Achter zware deu ren vinden daar ook de nieuw ste torpedobootjagers veilige ligplaats om voor een onmid dellijke actie gereed te worden gemaakt. De nieuwe Zweedse marineschepen zijn boven de waterlijn aanzienlijk versterkt. Sprinkler-installaties maken het mogelijk liet schip, wanneer het in een radio-actief gebied is geweest, geheel schoon te spoelen. Stop Uw pijp met Voortrekkers en u rookt een ideale pijp. Want Voortrekkers is een evenwichtige melange van niet minder dan zestien heerlijke tabakssoortengeurig en mild. y: Niemeijer kent de pijproker al'111 jaar lang A. G. M. BOOST A.N.W.B.) Met Sinterklaas steeds meer surprises naar emigranten De zes jaar geleden begonnen actie om emigranten en Nederlanders in* Nieuw-Guinea een pakket te sturen met artikelen, die verband houden met het St. Nicolaasfeest krijgt elk jaar een grotere om vang. Het idee om de band tussen emigran ten en het moederland door mid del van 'n pakketten-actie te ver stevigen is eigenlijk ontsproten aan het brein van de regerings commissaris van de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. De gedachte is uitgewerkt door de heer A. Slootmakers, secretaris van het bedrijfschap banketbak kersbedrijf, die in het St. Nico laasfeest de gebeurtenis ziet wel ke emigranten meer aan Neder land kan doen denken dan op andere tijden van het jaar. Parti culieren kunnen een dei-gelijk St. Nicolaaspakket bestellen en laten sturen naar emigranten. De dit jaar gehouden actie heeft tot gevolg gehad dat er tweeduizend pakketten meer zijn verstuurd dan het vorige jaar. Naar Neder lands Nieuw-Guinea gaan dit jaar 244 stuks (vorig jaar 225). naar Nieuw Zeeland rond 500 (322), naar Australië 1616 (1116), naar Rhodesia 111 (86), naar Zuid-Afrika 492 (394), Indonesië 36 (dit aantal is afgenomen, het vorige jaar werden er 47 heen gezonden), de Verenigde Staten 1620 (1294), de Antillen en Su riname 446 (314), Canada 1777 (1372). verscheidene andere lan den 281 (169) en landen in Eu ropa 108 (voorlopig getal), het vorige jaar 32. Het pakket bevat o a. een boterletter, speculaas, taai-taai, pepernoten, marsepein, enz. Ambonees veroordeeld tot voorwaardelijke straf Do rechtbank te Arnhem heeft giste ren wegens poging tot doodslag de 33-jarige Ambonees F. H. uit Rand wijk veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maan den met een proeftijd van drie jaar. De officier Aan justitie had acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. F. H., bewoner van het Ambonezen kamp in Randwijk, had zijn kamp oudste P. met een slachtmes aange vallen. P. wist de aanval af te weren. Men had H. verteld, dat de kamp oudste een foto, een haarlok en een kledingstuk van zijn vrouw in zijn bezit had en hij was bang, dat deze daarmee zwarte kunst op zijn vrouw zou kunnen uitoefenen. P. had op zijn beurt deze attributen in bezit gekre gen va» een zekere I., die een ver houding met de vrouw van H. zou hebben gehad. Spitsuren zijn derde deel van het jaar duister Intensief spitsverkeer vindt geduren de een derde deel van het jaar bij volstrekte duisternis of in haast nog gevaarlijker schemertijd plaats, al dus constateerde de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. tijdens zijn wel komstwoord tot de derde leergang weg_ en straatverlichting te Utrecht. Terecht is daarom de tijd, waarin liet rijdend verkeer verlichting moet voeren 's morgens met een kwartier verlaat en 's avonds met een kwar tier vervroegd. De heer Boost hoopt, dat eenzelfde, gedragslijn met de straatverlichting zal worden gevolgd. In Amerika en Engeland blijken goede weg- en straatverlichting van gunstige invloed te zijn op de ver keersveiligheid. De wegbeherende in stanties in ons land zijn overtuigd geraakt van de noodzaak van ver lichting van bijzondere wegsituaties zoals kruisingen, verkeerspleinen, af takkingen, op- en afritten, profiels wijzigingen, invalswegen enzovoorts. Jammer genoeg staan financiële OORZAAK HUISVESTING EN SALARISSEN Maatregelen geëist tegen toevloed cosmopolitische maatschappijen Genève, traditionele haven voor vreemdelingen sinds de Franse her vormer Calvijn er zich vestigde, be vindt zich op het ogenblik in een crisis waar de leuze „Genève voor de Genevanen" veelvuldig wordt ge hoord. Sinds jaar en dag gewend aan dui zenden buitenlanders, die op de bu reaus van do Verenigde Naties en 'n honderdtal andere internationale organisaties werken, hebben do in woners, do oorspronkelijke wel te verstaan, liun tegenwoordige verbol genheid geconcentreerd op de huidi ge, toenemende stroom van Ameri kanen. Vele Amerikaanse maatschappijen, met Esso, Dupont. en Chrysler voor aan Iiebbén sinds 't begin van dit jaar vestigingen in Genève, om voordeel te trekken uit de betrekkelijke Iago belastingen dio er gelden, de gemak kelijke verbindingen en de hoge le vensstandaard. De sluimerende gevoelens van ont stemming, traden verleden maand voor het eerst aan de dag. De Unie van patrotische verenigingen liet toen een in scherpe bewoordingen opgesteld communiqué in de Ge- neefse bladen opnemen, die door gaans gematigd van toon zijn. In het communiqé wordt het stadsbestuur aangeraden „strenge maatrege len te nemen, nodig om de toevloed van cosmopolitische maatschappijen die de massieve stroom, van buiten landers veroorzaken, tegen te hou den". De 25.000 burgers werden ervoor ge waarschuwd dat indien het kleine kanton door de buitenlanders wordt overspoeld, het vaarwel kan zeggen aan „de tradities die juist de reden van zijn bestaan waren". De gemeenteraad antwoordde hierop dat dergelijke woorden „juist het te genovergestelde zijn van Geneefsc tradities" en dat de raad verbaasd was door „de vreemdelingenhaat" die in bepaalde kringen schijnt te heersen. De gemeenteraad-wees er tevens op dat de buitenlanders thans 20 pro cent van de bevolking der stad uit maken, tegen 40 procent in 1914. Hoe het ook zij, het Amerikaanse consulaat was genoodzaakt zijn staf te vergroten wegens het toenemende aantal Amerikaanse vestigingen. Er zijn meer dan honderd Amerikaanse firma's, die zich officieel in Genève hebben gevestigd. In de afgelopen tien maanden is de Amerikaanse ko lonie met 1200 tot 4000 aangegroeid. Waarom vestigen de Amerikaan se firma's zich bij voorkeur in Ge nève De meeste firma's beken nen dat een der voornaamste be weegredenen de belastingstruc tuur is, toen zij besloten in verband met de Euromarkt filia len in Europa te openen. Zij hoe ven geen Zwitserse belastingen te betalen voor zaken die buiten Zwitserland zijn gfedreven en de meeste filialen dienen als clearing houses. Een andere overweging is het feit dat Genève niet ver ligt van de Europese hoofdsteden, eon goede luchthaven, telefoon- en te legraafverbindingen heeft, er goc- de scholen en huisvesting zijn. De oorzaak van de toenemende wre vel onder de oorspronkelijke inwo ners der stad moet gezocht worden in de huisvesting en de salarissen. Waarom zijn de Zwitsers niet blij over de vreemdelingenstroom naar hun stad Iemand die reeds lang in Genève woont zei dat de stad lijdt aan schi zofrenie. „Aan de ene kant zijn zij blij dat steeds meer en meer van ons meer en meer geld kunnen uitgeven. Aan moeilijkheden, vaak de uitvoering in de wegr Sinds 1938 geldt de richtlijn, 'dat we gen met meer dan 2400 motorvoer tuigen per dag verlichting moeten hebben. Op het ogenblik is een kwart van de 2000 km rijkswegen verlicht, waarvan de helft slechts met geleide- verlichting. Het eerst voor verlichting in aan merking komen volgens de heer Boost de weg Den Haag-Rotterdam met zijn baamvisselingende Gooi- weg met eveneens,verschillende pro fielswijzigingen en het miserabele deel van rijksweg 4 (Maaldrift-Oegst geest), dat zelfs bij daglicht levens gevaarlijk is. De heer J. B. de Boer, leider van het lïchttechnisch laboratorium te Eind hoven bleek van mening, dat de in druk van het lichtniveau op een weg, de gemiddelde helderheid dus, crite rium voor verlichting moet zijn. De invloed van dit niveau op de visuele prestatie is belangrijk. De afstand, waarop een hindernis op de weg wordt gezien neemt met ongeveer tien procent toeindien het lichtni veau anderhalf maal wordt verhoogd. B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor een bedrag van f 200.000 te verstrekken aan de Stichting Internationale Tuin bouwtentoonstelling 1960, die plannen heeft uitgewerkt om ge durende een tijdvak van ruim vier maanden in de grote zaal van het Ahoy-complex een expositie in te richten ..heelal en aarde" ge naamd. Deze wil de bezoekers het verband tonen tassen de zonne kracht en het leven van bloem en plant, zoals dat door de „Floria- de" in al zijn schakeringen naar voren zal worden gebracht. Aangezien een dergelijke expositie volgens B. en W. een extra stimu lans voor het bezoek aan de „Flo- riade" zal vormen, waarbij in het bijzonder aan de belangstelling van de jeugd valt te denken, zou den B. en W. dit initiatief om de ze moeilijke materie op een be grijpelijke, doch wetenschappelij- verantwoord niveau haar voren te brengen, willen steunen. Deze expositie van de wereld ruimte zal omvatten de afdelin gen verkeer en energie, planeten, planetarium, dampkring, zon. sa tellieten en cosmoscope. Ruim zeventiende deel van de extra kosten is uit particuliere bron verkregen, aldus het college. (Advertentie) de andere kant staat het hun tegen dat zij met ons moeten samenle ven". De Amerikaanse consul-generaal, Henry S. Villard, verklaarde tegen over UPI dat zijn landgenoten hun best doen zich te „integreren" om goede betrekkingen met him Geneef sc standgenoten te onderhouden. En Maurice Anbert, directeur van de Geneefse Kamer van Koophandel, verwierp de kritiek en zei dat de Amerikaanse firma's zeer belangrijk zijn voor de economie van Genève. De fles op tafel en een flinke portie op het bord. Wat een smaakgenot! Opstelwedstrijd voor geëmigreerde vrouwen liet Nederlandse vrouwen comité, het overkoepelend orgaan van vrijwel al le Nederlandse vrouwenverenigingen, liceft een opstelwedstrijd uitgeschre ven waaraan uit ons land geëmi greerde vrouwen kunnen deelnemen door hun in het nieuwe vaderland op gedane ervaringen te beschrijven. Het Nederlandse vrouwen comité hoopt daardoor in staat te worden gesteld de Nederlandse vrouw een beeld te geven van het leven dat de vrouw In de immigratielanden dage lijks ervaart. Een jury zal de inzen dingen, waarvoor in samenwerking met het emigratie-bestuur geldprij zen zijn beschikbaar gesteld, beoor delen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5