Over een jaar of tien vliegt men in twee uur Amsterdam-New York „Export" Nederlandse kinderen naar Amerika neemt toe BESCHAMEND FALEN VAN DE NEDERLANDSE OPERA STEUNPRIJS VOOR TARWE IN AMERIKA WORDT VERLAAGD NIEUWE ARRESTATIES IN SMOKKELZAAK OP SCHIPHOL DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MET PIJLSNELLE RAKETTOESTELLEN Voor passagiers -•<- géén vensters; T.V.-schermen ÏËflêfe (Van een luehtvaartmedewerker) We leven snel tegenwoordig, maar alles wijst er op dat dit in de toe komst nog sneller zal gaan. Over een jaar of tien bijvoorbeeld reizen we misschien in goed twee uur van Am sterdam naar New York. We zullen dit doen in geheel gesloten pijlsnelle raketvliegtuigen, die alleen in de neus, waar de bestuurders verblijven, een paar kleine vensters hebben. We zullen steil naar boven klimmen, op een hoogte van 20 a 25 kilometer vliegen en aan het einde van de vlucht langs een even steile helling naar beneden duiken. We zullen dan zitten op scharnierende stoelen, die voorover zullen hellen, als het vlieg tuig scherp met de neus naar boven naar de kruishoogte klimt, en ach terover gaan hellen zoals de zitban ken in een tandradbaan, als het vlieg tuig met de neus naar beneden weer bij de begane grond komt. Onder weg, als het vliegtuig met driemaal de geluidssnelheid in horizontale richting voortschiet, zullen de stoelen in de normale stand worden vastge zet. Tenminstezo stellen de inge nieurs van de Convair vliegtuigen- fabriek zich het ultrasonische ver keersvliegtuig voor dat in het jaar 1970 de luchtoceanen zal bevaren. De ramen in de cabine kunnen we best missen, zo redeneren de Convair- mensen, want het scherpe zonlicht zou de ogen van de passagiers maar verblinden. Het vliegtuig kan er al leen maar sterker van worden. Toch wil de Concair-fabriek de reizigers in deze ultrasonische luchtschepen het fraaie uitzicht niet onthouden. Ze zien het echter niet direct, doch met behulp van een klein individueel televisie scherm waarmee ze figuurlijk ge sproken, opzij, over hun schouder en loodrecht naar beneden kunnen kijken. Iedere reiziger in de me talen, geheel gesloten raketromp krijgt op die manier een onbe perkt panoramisch uitzicht voor geschoteld dat hij, als het uitkij ken mocht vervelen, met een druk op de knop ook nog in een gewo ne televisieuitzending kan veran deren! De vliegers die dit wonder vliegtuig gaan besturen, zullen al heel weinig ïe doen hebben. Ze zitten er alleen om toezicht te houden op de gang van zaken: het vliegen, het navige ren, het bedienen van de motoren en allo andere apparatuur, dat alles ge beurt door elektronische apparaten, geheel automatisch. In feite komt er een derde piloot bij. Een robot, dié nooit moe wordt, geen ogenblik zijn oplettendheid verliest en zowel de koers als de werking van de motoren van moment tot moment nauwkeurig gadeslaat. In goed twee uur over de Atlantische Brief van dr. Dibelius in Oost-Berlijn verboden De autoriteiten van Oost-Berlijn heb ben de verspreiding verboden van de brief van bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, over het gezag van het communis tische regime in Oost-Duitsland. Dibelius stelt in die brief dat een christen niet door zijn geweten ver plicht is té gehoorzamen aan do wet ten van een totalitair regime. Het officiële Oostduitse blad „Neues Deutschland" meldt dat een exem plaar van de brief voor onderzoek is toegezonden aan de Oostduitse open bare aanklager. A.F.P. tekent hierbij nog aan, dat bisschop Dibelius na de publicatie van zijn brief heeft verklaard dat hij niet van plan is de Oostduitse pro testanten op te roepen tot „verzet" tegen het gezag van de staat. Het plaatsje Bou Medfa in Algerië is getroffen door een aardbeving. Bon Medfa ligt ongeveer 75 km ten zuidwesten van Algiers. Vijf honderd personen werden dakloos. Foto: een Moslemvrouw komt na de aard schokken met het kind in de armen geklemd uit haar verwoeste krotwo ning. Oceaan! Onze voorvaderen, die maanden nodig hadden deze oceaan per zeilschip over te steken, zouden er raar van opgezien hebben. Wij in tussen, mensen van de tweede helft van de twintigste eeuw, verbazen ons over niets. Er is echter één maar! Deze ultrasonische vliegtuigen die ongetwijfeld erg groot zullen wor den, kosten veel geld. De tegenwoor dige DC-8 is niet bepaald te geef en kost meer dan twintig miljoen gul den: het ultrasonische verkeersvlieg tuig van 1970 is haast niet meer te betalen. Van deze vliegtuigen zijn er misschien niet eens veel nodig. Ze kunnen omdat ze groter zullen zijn dan de huidige straalverkeersvlieg- tulgen cn vele malen per dag op en neer kunnen vliegen, waarschijnlijk wel vijf a zes maal zoveel werk ver zetten. Ook dat maakt de ontwikke ling van zo'n vliegtuig, waar later Het raamloze, raketachtige ultasnelle verkeersvliegtuig dat over een jaar of tien waarschijnlijk werkelijkheid is geworden. De snelheid is meer dan 3000 kilometer per uur. Vlieghoogte, ongeveer 25 kilometer. De passagiers die niet naar buitenkunnen kijken, krijgen allen de beschikking over een individueel televisiescherm waarmee ze de buitenwereld kunnen waarne men. geen grote sei-ies van verkocht kun nen worden een riskante zaak. Geen fabriek, kan zoiets nog financieren. Alleen met regeringssubsidies kun nen dergelijke projecten tot stand komen. Convair hoopt dus maar dat de Amerikaanse staat zal bijsprin gen, zodat het werk aan dit reuzen- vliegtuig, dat veel tijd zal opeisen, eerstdaags een aanvang kan nemen. DIRIGENT NIET VOOR TAAK BEREKENT Uitvoering Carmen plotseling afgelast (Van een onzer redacteuren.) Riet verbazing hebben de operalief hebbers enkele dagen geleden kennis genomen van het plotselinge besluit van het bestuur van de Nederlandse opera om do serie opvoeringen van Bizet's Carmen in de Amsterdamse stadsschouwburg „wegens techni sche problemen" af te gelasten. Hoogst zelden komt het voor dat zo iets gebeurt aan de vooravond van een première. De oorzaak van dit afstel is dat de nog maar enkele maanden aan het gezelschap verhon den muziekdirecteur, Peter Maag, bij wie als het goed is de volledige verantwoordelijkheid behoort te lig gen voor het artistieke beleid, schro melijk tekort geschoten is in zijn taakvervulling. Reeds bij de opvoering van Beetho ven's Fidello het repertoirestuk voor Carmen van de Nederlandse opera werd deze dirigent verwe ten een artistiek onaanvaardbare produktie opgeleverd te hebben. Het scheen zich te wreken dat het opera- bestuur vrij lichtvaardig tot de be- noerping van de heer Maag op deze belangrijke plaats was overgegaan, nadat ei* moeilijkheden waren gere zen met de vorige dirigent Alfred Eichmann, omdat deze zich er tegen verzette dat er aan de verantwoor delijkheid van artistiek leider werd getornd. De heer Peter Maag voormalig dirigent van de (weinig belang rijke) opera in Bonn werd voor zijn benoeming tot muziekdirec teur van de Nederlandse opera te gen de gewoonte in, niet aan een proefdirectie onderworpen, hoewel bekend was dat nog weinig erva ring had. Men had destijds kenne lijk alleen maat tot doel •gehad, muziekdirecteur Eichmann, die reeds lang. in allerlei zaken werd gepasseerd, zo snel mogelijk kwijt te raken. De gevolgen van dit beleid laten zich thans gevoelen in het ongewone be sluit om de opvoeringen van Carmen af te gelasten. Dit falen dwingt tot de vraag of de totale structuur van het met f 2.000.000 overheidsgeld werkende gezelschap van de Neder landse opera niet de feitelijke oor zaak is van de moeilijkheid. De Ne derlandse opera werkt onder maar liefst een vijfhoofdige leiding, t.w. intendant mr. Evert Cornells, de ar tistiek organisatorische directeur Frans Vroons, de directeur voor per soneelszaken, mr. J. den Daas. de muziekdirecteur Peter Maag en de artistiek adviseur tevens secreta ris-generaal van het Holland Festi val P. Diamand. Al deze heren willen uiteraard hun gezag laten gel den, waarin zij bewezen dat daardoor niet zelden beslissingen werden geno men die lijnrecht tegenover elkaar stonden. Van een systematisch beleid kon dus geen sprake zijn omdat het optreden van elk van de topfunctio narissen niet nauwkeurig was be paald. Dezer dagen zal de leiding van de Nederlandse opera volledige opening van zaken geven over de jongste crisis. Met enige spanning ziet men deze opening tegemoet. Interim-dividend Unilever 7 procent De raad van bestuur van Unïle.vcr X.V. heeft besloten over liet boek jaar 1959 op de gewone aandelen een interimdividend van 7 procent uit te keren, dat betaalbaar zal zijn op 17 december a.s. Tegelijkertijd zal Uni lever Limited over 1959 op haar ge wone aandelen een ïnterimdividend van 8 procent uitkeren. Deze dividenden zijn overeenkomstig de bepalingen der tussen de beide maatschappijen bestaande egalisatie overeenkomst gelijk in geldswaarde. Over 1958 heeft N.V. in verband met de uitreiking van bonusaandelen in dat jaar twee interimdividenden uit gekeerd, een herkapitalisatie-divi dend van 6VI procent en een tweede interimdividend van 3 procent, ter wijl Limited twee interimdividenden, tezamen groot 10% procent heeft uitgekeerd, gelijkwaardig aan de in terimdividenden van N V. LANDBOUWPROGRAMMA OPGESTELD Genoeg voorraad voor twee en een half jaar Uit Washington wordt vernomen dat president Eisenhower en de Ameri kaanse minister van landbouw, Ezra Ta ft Benson, overeenstemming heb ben bereikt over een landbouwpro gramma dat is opgesteld met het oog op de groeiende tarwe-overschotteu in de Verenigde Staten. Benson heeft een uit 5 punten be staand programma bekend gemaakt, dat naar hij mededeelde voor een be langrijk deel de basis zal vormen van de landbouwvoorstellen die in januari bij het congres zullen worden inge diend. In een der door Benson genoemde punten wordt aangedrongen op „rea listische prijssteunprogramma's voor houdbare produkten die zijn geba seerd op de marktprijzen in de afge lopen jaren en niet op een verouder de pariteitsformule die berust op om standigheden die een halve eeuw ge leden golden". Deze aanbeveling geldt volgens Ben- son in het bijzonder voor tarwe „wij hebben genoeg tarwe voor 2% jaar, ook al zouden wij in die periode geen enkele bushel produceren. Dit kan zo niet doorgaan". Benson zei ernaar te streven de hui dige steunprijs van dlr 1.77 per bus hel terug te brengen op dir. 140 per bushel. Op het ogenblik wordt 30 pro cent van het Amerikaanse steunpro gramma voor de landbouwinkomens uitgegeven voor tarwe terwijl tarwe I slechts 6 procent bijdraagt in het to tale landbouwinkomen, aldus Benson. De vier andere punten van het pro- I gramma zijn: 1 Uitbreiding van het programma waarbij op basis van vrijwillig heid een depl van de grond niet wordt bestemd voor de produktie van graan gedurende de komende vijf tot tien jaar. 2. Uitbreiding van het onderzoek naar nieuwe markten en nieuwe gebruïksmoeilijkheden voor land- bouwprodukten. 3 Uitbreiding vên het „voedsel voor vrede programma". 4. Uitbreiding van het programma voor ontwikkeling van platte landsgebieden teneinde de boeren in de gebieden met een laag inko mensniveau te helpen bij het be reiken van een hogere levens standaard. N.V. Vrije Televisie zender opgericht Te Amsterdam is op 7 november jl. opgericht op initiatief van de heer RL Lewin te Diemen, de „N.V. Vrije Televisiezender (V.T.Z.). i.o. Deze stelt zich ten doel aldus een com muniqué liet verzorgen van tele visie-uitzendingen op commerciële basis. De uitzendingen zullen plaats vinden vanuit een vliegtuig of heli kopter (telerecordings). Enige personen hebben zich in prin cipe bereid verklaard het beginkapi taal van ƒ600.000 voor charter of koop van een vliegtuig en zendappa ratuur ter beschikking te stellen. Een bedrijf waar reeds films voor televisiereclame vervaardigd worden heeft zijn medewerking toegezegd. Er wordt naar gestreefd in januari 1960 met de eerste uitzendingen te beginnen. Getracht zal worden de ontvangst voor t.v.-bezitters met de in Neder land gebruikelijke antennes mogelijk te maken. Omdat er op grote hoogte (8000 m) gevlogen zal worden zal de reik wijdte van de uitzendingen veel gro ter zijn dan van een T.V.-zender op de begane grond. Kochs doodvonnis door Hof gehandhaafd Het Warschause oppergereehtshof heeft een beroep van de Westduitse oorlogsmisdadiger Erich Koch eens gouwleider van Oost-Pruisen en Noordoost-Polen verworpen en de doodstraf, in maart uitgesproken door een lagere rechtbauk, gehandhaafd. Toen was Koch schuldig bevonden aan de dood van 232.000 Polen, onder wie 160.000 Joden. Oorlogsmisdaden in de Oekraine, welk gebied ook onder Kochs verantwoordelijkheid viel, zijn buiten beschouwing gebleven. Koch kan thans nog clementie verzoe ken aan de Poolse raad van staat, het collectieve presidentiële orgaan. Woensdagochtend zijn de drie slachtoffers van het auto-ongeval bij Deurne ten grave gedragen. Voor de teraardebestelling werd i» de paro chiekerk van St. Jozef een H. Mis gecelebreerd, waarvoor grote belang stelling bestond. Tijdens deze mis werd bijgaande foto gemaakt. Geldboete voor luitenant die pistool trok De 25-jarige tweede luitenant der ma riniers Koninklijke Marine reserve <J. I. E. uit Nijmegen heeft woensdag voor de zeekrijgsraad in Den Haag terechtgestaan omdat hij de waar nemend directeur van de Nijmeegse plantsoenendienst en een boswachter met een scherp geladen parabellum- pistool heeft bedreigd. De directeur van de plantsoenen dienst en de boswachter speurden op de avond van de 29e juni op liet landgoed Heumen bij Nijmegen naar een brandstichter. Daarbij wilden zij tevens wandelaars op de heide waar schuwen voor brandgevaar- De luite nant zat er met zijn verloofde. Toen hij de twee mannen zag naderen spronk hij op, rukte een pistool uit zijn zak en riep: „Sta of ik schiet". De mannen liepen door. „Sta of ik schiet", riep de luitenant nogmaals. De waarnemende directeur riep daar op: „Politie, brandweercontrole". De boswachter trok inmiddels ook zijn pistool. De luitenant legde zijn wa pen neer. Later bleek dat er vijf scherpe patronen in zaten en er één in de kamer zat. Voor de zeekrijgsraad verklaarde de luitenant dat hij de zaak niet had vertrouwd. Hij had daar op de heide al eens eerder last gehad van men sen die zijn verloofde en hem be gluurden. Maar de president van de zeekrijgsraad vond dat de luitenant maar raar en gevaarlijk had gedaan. De fiscaal vorderde tegen E. een ge vangenisstraf A'an twee maanden en f 25 boete voor het ongeoorloofde be zit van het vuurwapen. De zeekrijgsraad veroordeeld dc lui tenant na raadkamer tot een boete van f 300 voor de bedreiging en een van f 25 voor het ongeoorloofde be zit van het vuurwapen- Het pistool werd verbeurdverklaard. DOUANIER OMGEKOCHT Documentenvervalsing bij bevoorrading vliegtuigen In juni van dit jaar is een ernstige smokkolaffaire op Schiphol aan het licht gekomen. De toenmalige direc teur van Aero-gronddienst F. E. werd gearresteerd op grond van het vermoeden van documentenverval sing bij de bevoorrading van vlieg tuigen met sigaretten en andere pro dukten en het omkopen van een amb tenaar in functie, een douanier, die eveneens werd aangehouden. Bij het onderzoek bleek dat het een vrij ingewikkelde zaak was, welke VERGADERING FEDERATIE KINDERBESCHERMING Aantal ongehuwde moeders stijgt Tamelijk veel Nederlandse kinderen worden kort na de geboorte afge staan aan Amerikaanse, gezinnen, omdat niet- name de ongehuwde moe ders hun kinderen vaak het liefst zo ver mogelijk weg willen sturen- Het komt ook veel voor, dut ongehuwde meisjes kort voor de bevalling naar liet buitenland gaan en daar bun kind bij zogenaamde pleeggezinnen achterlaten. Nederlanders, die in Duitsland wonen, laten hun kind ook wel eens door Amerikanen adopteren. Amerikanen hebben namelijk „voor keur" voor Nederlandse baby's, om dat zij menen, nog historische bin ding met Nederland te hebben. Dit deelde mr. M. Ch. de Jong, vice- voorzitter van de nationale federatie voor kinderbescherming, gisteren me de op de algemene vergadering van de Federatie van instellin'gen voor de ongehuwde moeder en haar kind. Hij noemde het uiterst belangrijk, dat ieder die van plan is om mee te werken aan een dergelijk afstand ..over de grenzen", zich goed de ge varen en de onherroepelijkheid daar van realiseert. Het tekenen van een formuliertje geschiedt, volgens hem, vaak onder de indruk van het ogen blik en dit kan heel gemakkelijk lei den tot een oppervlakkige beslissing. Meer nog dan de -„export" kent men in Nederland de „import" van kinde ren en de laatste tijd wel met name uit Griekenland. Deze vorm van adoptie brengt ook allerlei juridische moeilijkheden met zïeh mee, vooral op het gebied van de voogdij. Een kind moet eerst drie jaar bij zijn pleegouders wonen voor het geadop teerd kan worden en in clic tijd houdt het zijn oorspronkelijke nationaliteit, hetgeen 'n verblijfsvergunning nood zakelijk maakt en er bestaat grote kans. dat die geweigerd wordt. Veel kinderen komen, zonder behoor lijk vooronderzoek, clandestien ons land binnen. De heer De Jong vroeg zich af, of het geen aanbeveling ver dient, in Nederland een instantie te belasten met het samenstellen van rapporten over de adspirant-pleeg- ouders voor de Instellingen voor kin derbescherming in het buitenland Hieraan zou men. zijns inziens, de voorwaarde kunnen verbinden, dat een kind alleen maar via die bepaal de instantie, bijvoorbeeld de raad voor kinderbescherming of de F.I.O.M., Nederland binnen mag ko men. Nader internationaal overleg over de adoptïevraagstukken acht de heer De Jong zeer noodzakelijk. In 1960 hou den de Verenigde Naties in Zwitser land weer een seminarium. Mr. De Jong sprak de hoop uit. dat men op deze bijeenkomst zal trachten te ko men tot zekere regelen voor de adop tie, die internationaal moeten worden nageleefd. Het aantal zeer jeugdige ongehuw de moeders stijgt voortdurend, even- l niet geheel kon worden afgerond, j omdat een andere verdachte, een I functionaris van Aero-gronddienst, Van der F. S. voortvluchtig was. Thans heeft de douane-recherche in samenwerking met de dienst lucht vaart van de rijkspolitie Van der F. S. in Amsterdam gearresteerd. Hij heeft in de afgelopen maanden bor stels verkocht voor een liefdadig doel. Hij werd in de hoofdstad gesig naleerd en dinsdagavond slaagde men erin Van der F.S. aan te hou den, toen hij naar een adres toeging om borstels te verkopen. Het verhoor van deze vroegere em ployé van Aero-gronddienst heeft nieuw feitenmateriaal opgeleverd, welke de douane-recherche en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie aanleiding gaven de voormalige on derdirecteur van Aero-gronddienst H. eveneens aan te houden. Beiden wor den voorgeleid voor de officier van justitie in Haarlem. De Aero-gronddienst, aan het hoofd waarvan reeds enige tijd een nieuwe directeur staat, „verzorgt het afhandelen van passagiers en vracht van een aantal luchtvaart maatschappijen, alsmede ook van enkele charterondernemingen. Men voorziet deze toestellen ver der van artikelen voor de vlucht, waarvan sommige accijnsvrij zijn. Met de daarvoor benodigde formu lieren zou destijds geknoeid zijn. Eisenhower brengt bezoek aan Franco President Eisenhower heeft een uit nodiging van generaal Franco, Span- jes staatshoofd, voor een bezoek aan Spanje, aanvaard, zo is woens'dag te als het aantal gedwongen huwelijken i Madrid bekendgemaakt. Eisenhower zal maandagmiddag 21 december uit Parijs in Madrid aankomen en de volgende morgen naar Rabat, de hoofdstad van Marokko, doorreizen. De bekendmaking is afkomstig van de Amerikaanse ambassadeur ïri Ma drid. Lodge. Men verwacht dat Eisen hower een korte bespreking met het Spaanse staatshoofd zal voeren. ADENAUER OOK NAAR SPANJE De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft ook een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan Span je. Aldus is bekendgemaakt in een communiqué, dat woensdag is uitge geven na afloop van een bezoek van de studentenwereld. Het grootste deel van de ongehuwde moeders va rieert nog steeds tussen de 20 en de 24 jaar. in totaal zijn er echter even veel meerder- als minderjarigen. Ongeveer 1.36 proeent van alle ge boorten, rond 2900 per jaar. is on wettig. Terwijl de ongehuwde moe ders vroeger het meest huishoudelij ke beroepen hadden, komen ze nu veel meer uit de administratieve en intellectuele beroepen- Ongeveer 18 procent van de onwettige kinderen wordt in speciale tehuizen voor onge huwde moeders geboren. Deze mededelingen werden gedaan door de heer H. M. L. Sark, secreta ris van de FJ.O.M. twee dagen van de Spaanse minister van buitenlandse zaken. Castiella, aan West-Duits!and.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3