Tweede Kamer keurde begroting van economische zaken goed KLANKBORV Tentoonstelling „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen" geopend PROF. DE QUAY: REGERING VOLGT EEN VASTE LIJN DONDERDAG 12 NOVEMBER. 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Accent verlegd Slot van pag. 1) provinciaal bestuur van mening is, gezien het tot dusver verrichte werk door dr. Den Hollander, dat er een redelijke kans bestaat om met een of meer serieuze gegadigden voor het Sloeplan naar de regering te gaan. Indien deze vraag bevestigend kan worden beantwoord, dan betekent dit dat het Sloeplan „goed ligt". Moet op deze vraag evenwel een ontken nend antwoord volgen, dan is het duidelijk, dat bij het huidige rege ringsstandpunt het Sloeplan nooit van de grond zal komen, behalve dan een incidentele vestiging van de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde". Het is te hopen, dat bij de komende Statenzïtting deze vraag in discus sie zal komen, Nog één opmerking over het Sloe plan, een herhaling, want dit punt is al eens eerder in ons blad ter sprake gebracht. Deze kwestie namelijk: wordt het 20 langzamer hand geen tijd voor het provinciaal bestuur voor het creëren van een in stelling, die zich uitsluitend met dit project kan bezighouden Een instel ling, die het beheer van dit zeehaven gebied op zich neemt, die de gronden in eigendom of erfpacht kan verwer ven en die de acquisitie verricht dan wel terzijde staat. Ook dit Üjkt ons een vraag voor het hoogste bestuurscollege van ons ge west: de Staten van Zeeland. ANDERE ASPIRATIES. Toen de 12- jarige Peter Parker in de rivier de Severn aan het vissen was, haalde hij in plaats van een ris een gouden horloge op. Peter vond dat een ab normale vangst en stapte naar de politie. Op haar beurt riste de politie een buit van meer dan 30.000 gulden op, afkomstig van een verleden week gepleegde diefstal. Peter heeft zijn plan machinist te worden, nu laten varen. Hij houdt het thans op detec tive. WAT ZE ZEGGEN. De Spaanse schrijver Ricardo Sanchez: „Het vreemdelingenverkeer berust op de overtuiging, dat men elders gelukki ger is dan daar waar men is". De Franse schrijver van reisverhalen Albert Eparvier: „Toeristen zijn de enige waar, die zijn transport zelf betaald". De Britse geleerde Ber- trnnd Russell: „Ook wanneer alle deskundigen het eens zijn, kunnen zij dwalen". Het Wereldgebeuren NOG GEEN BESLISSING OVER DE MIJN BEATRIX en een wettelijke oplossing van de bestuursvraagstukken van grote be volkingsagglomeraties, die tot ver schillende gemeenten behoren. Ten aanzien van annexaties én grenswij zigingen maanden verschillende af gevaardigden tot grote voorzichtig heid aan. Een aantal sprekers was begaan met de financiële positie, waarin verscheidene gemeenten verkeren. De heer Franssen (p.v d.a.) merk te op, dat de gemeentelijke in vesteringen door de regering wor den getoetst. Als men dat nodig acht, dan moet dat geschieden, zo waarschuwde hij, op grond van een wet, waarover de Staten- Generaal zich kunnen uitspreken. De heer Maenen (k.v.p.) wenste, dat nu eindelijk eens met de uit keringen aan de gemeenten schoon schip gemaakt wordt. Overigens beklemtoonde de heer Rit meester (v.v.d.) de noodzakelijkheid van een goed bezette, en goed func- Als Jeanne Groot-Brittanniës premier Harold Macmillan verzucht in deze da gen misschien net als zijn grote medelid van de conservatieve partij sir Winston Churchill in de jaren van Wereldoorlog II: „Van alle krui sen die het lot mij sedert 1940 te dragen heeft gegeven, is het Kruis van Lotharingen het zwaarste ge weest". Het Kruis van Lotharingen was het embleem van de vrije Fran sen, die werden geleid door Charles André Marie de Gaulle.. En dat kruis is nog steeds een embleem waarmee De Gaulle wordt bedoeld, die bij j voortduring beantwoordt aan de ty- j pering die Roosevelt indertijd van hem gaf: „De ene dag is hij Jeanne I d'Arc, de volgende dag verbeeldt hij j zich Clemengeau te zijn". In de hui dige fase van het wereldgebeuren I is zijn rol vooral te vergelijken met die van de vijftiende-eeuwse nationa- le heldin, die aan het hoofd van een legermacht in de Honderdjarige Oor- I log de Engelsen de stuipen op het lijf joeg. Nu is Macmillan er de man niet naar om zich spoedig in paniek te laten brengen. Maar zoals vele geal lieerde staatslieden vóór hem, vindt hij toch dat De Gaulle rnaar een las tig heerschap is. Dat merkt hij nu weer bij zijn haastige streven om naar de top te rijden, waarbij De Gaulle vertragend met een spaak in de weer is, zonder die echter werke lijk „in het. wiel te steken". Tijdens de Lagerhuiszitting van woensdag heeft de Labouroppo- sitie De' Gaulle laten „opdraven" om Macmillan over de hekel te halen. Zij herinnerde de premier aan zijn belofte in de verkiezingscampagne, dat de datum van de topconferentie „binnen enige dagen" bekend zou worden gemaakt. Met een spotlach vroeg oppositieleider Hugh Gaitskell hem, „of die dagen al waren geteld". Hij zinspeelde ciaarmee op de mede deling die de Franse president die zelfde dag op een persconferentie deed: dat de westelijke topconferen tie die op 39 december is gesteld, toejuichenswaard is, maar dat een tweede topoverleg van de westelijke mogendheden in het komende voor jaar wenselijk moet worden geacht. De Gaulle had bovendien laten we ten, dat het bezoek van de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew aan Parijs nader is vastgesteld op de tweede helft van maart. Uit deze mededelingen van De Gaulle viel de gevolgtrekking te maken, dat de grote topconferentie Oost-West. die op Kroesjtsjews uitje naar Parijs en op het tweede westelijke tète a tète zou moeten wachten, niet eerder dan eind april haar beslag kan krijgen. Hij was het waarschijnlijk ook niet eens met de opvatting van Mac millan, dat de ontspanning in de we reld door middel van verscheidene topconferenties geleidelijk tot steeds weelderiger bloei van constructieve samenwerking moeten worden ge bracht. Volgens De Gaulle moet een topconferentie vele problemen tege lijk oplossen, 2oals de ontwapening, de ellende in de achtergebleven ge bieden, Duitsland en de gevaren in Azië en Afrika. Aan voorwaarden liet hij het niet ontbreken: voor de topconferentie moet de internationale spanning verminderen, zodat de staatslieden niet bijeenkomen in cri sisstemming en tevoren moeten de westelijke leiders het eens worden... Bij het nastreven van die eenstem migheid is van De Gaulle niet de grootste soepelheid te verwach ten. Evenals Jeanne d'Arc munt hij eer uit in stoerheid dan in gratie. Het welslagen van zijn met wilskracht- op-het-eigengereide-af en vinding rijkheid gepaard gaande streven om Frankrijk een beslissende rol te doen spelen in de wereldpolitiek staat in tussen als een tricolore boven water. Dat feit kan door geen concurreren de Union Jack worden weggewap- perd. Macmillan troost zich mis schien met de gedachte, dat Jeanne d'Arc de Engelsen weliswaar schrik aanjoeg, maar toch tenslotte in En gelse gevangenschap belandde 0111 van de verdere nare gevolgen maar niet te spreken. Objectieve waarne mers moeten dan echter vaststellen, dat De Gaulle niet in de fase van Jeanne d'Arcs bestaan behoeft te tre den omdat hij ook nog een Clemen geau is. Clemenceau werd nog op 76-jarige leeftijd „vader van de over winning" (in Wereldoorlog I); geen buitenlandse macht kon aan zijn ac tiviteit een einde maken. Voorlopig zal Macmillan erin moeten berusten, dat de oppositie door De Gaulle in staat wordt gesteld, grap jes ten koste van hem te maken. En dat De Gaulle ondanks alle bezwaren en voor hem nadelige omstandighe den zijn best zal doen, om met de Franse haan op een voetstuk te klimmen, even hoog als dat van John Buil. CHARLES DE GAULLE ►..van Jeanne tot Georges-* Pleidooi tot verbetering salaris burgemeesters kleine gemeentên (Van onze parlementaire redacteur) De begroting van economische zaken is gisteren door de Tweede Kanier zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij tegen was. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer ook de begroting van de staatsmijnen in Limburg voor 1960 aan. Vooraf had minister Do Pons meegedeeld dat hij zijn standpunt over de afbouw van de mijn „Beatrix" nog niet had bepaald. Hij wachtte het advies van de mijnraad af. Aanstaando zaterdag heeft hij een onderhoud met de mijnindustrieraad. Hij hoopto dat ook in deze bespreking de kwestie van de „Beatrix" aan de -orde zal komen. Da positie van de Nederlandse mij nen noemde hij gezond. Dé kosten steken gunstig af bij die in andere landen. Hij zag geen reden voor pes simisme over eventuele massaontsla gen bij de mijnen. Wel zullen de con tracten met de Italiaanse mijnwer kers niet worden verlengd- Do burgemeesters in kleine gemeen ten, bijvoorbeeld van 4000 tot 5000 In woners, zijn er slecht aan toe. Zij moeten rondkomen van een gering salaris en daarbij een zekere staat ophouden. De regering zal moeten op passen, dat zich voor het burge meestersambt niet uitsluitend perso nen aanmelden, die een eigen ver mogen bezitten of die de capacitei ten eigenlijk niet voor de functie heb- Dlt was de bittere klacht, die nir. Gcertsema van de V.V.D. woensdag in de Tweede Kamer uitte bij de be handeling van de begroting van bin nenlandse zaken voor 1960. De li berale afgevaardigde drong er bij minister Toxopens op aan, dat hij hier wat aan zal doen. De heer Kodde (s.g.p.) merkte op, dat de zelfstandigheid der ge meenten steeds meer wordt on dermijnd. Tegen toezicht op be stuurlijk niveau Iieeft hij geen bezwaar, maar wel heeft hij er bezwaar tegen als dit overgaat op ambtelijke instanties- Beter dan samenvoeging van ge meenten acht de heer Kodde samen werking. De minister overwege de mogelijkheden om die samenwerking uit te breiden, ook tot andere licha men. zoals waterschappen. Samen voeging en opheffing van gemeen ten aanvaardt spreker slechts als uiterste remedie. Als er richtlijnen komen voor de bur gemeesters in geval van een vijan delijke bezetting, zullen die zodanig moeten zijn. dat er ruimte blijft voor handelen voor de betrokken autoriteiten. De heer Kodde vroeg de minister voorstellen te doen tot wijziging van de zondagswet, opdat de gemeente besturen de bevoegdheid krijgen, die zij nodig hebben om de zondagsrust te bevorderen. Naar sprekers oordeel moeten zowel grote als kleine ge meenten beschikken over eigen poli tie. De heer Maenen van de K.V.P. be pleitte een territoriale decentralisa tie, herziening van de gemeentewet Mammoet De heer Schipper (a.r.), die had gewezen op de onrust onder de voorstanders van christelijk onder wijs over het ontwerp-Mammoet- wet van minister Cals, kreeg te horen, dat de minister-president deze kwestie met zijn ambtgenoot van onderwijs en eventueel met het gehele Kabinet zal bespreken. tïonerende, een goed bewerktuigde en een goed geleide B.B. Hij hoopte, dat de minister deze gehele zaak nog eens goed zou bekijken. Algemeen hoopto de Kamer, dat er voor de salarisposïtie van de ambte naren iets goeds uit het georgani seerd overleg te voorschijn zal ko men. Enkele sprekers achtten de sa lariëring te laag. Er zijn verder nog veel losse opmerkingen gemaakt. De heer Franssen (p.v.d.a.) sprak van een verdrietige gang van zaken met de overheidshulp aan de kerkenbouw. De heer Blom (p.v.d.a.), voorzitter van de algemene bond van ambte naren, vestigde er de aandacht op, dat de ambtenaren bij de salarisver hoging niet achteraan zouden komen en dat werk gemaakt zou worden van de reorganisatie van het ge organiseerd overleg. Dit waren de beloften van de minister. De kritiek van de heer Blom culmineerde in het zakelijk constateren, dat spoedig een beslissing over de ambtenarensala rissen zou worden genomen, maar dat nog niets is gebeurd en dat de reorganisatie van het georganiseerd overleg spoedig tot stand zou ko men en dat ook op dit gebied nog niets is geschied. Bovendien voelde de socialistische af gevaardigde het als een bezwaar dat het zich laat aanzien, dat ten aan zien van de komende verhoging van de salarissen van de lagere ambtenaren de richtlijnen betref fende de gedifferentieerde loonvor ming en de nadere verduidelijking daarvan zullen worden toegepast en dat de regering zich voor de vast stelling van salarissen der hogere ambtenaren zal richten naar verge lijkbare fracties in het particuliere bedrijfsleven en in de vrije beroepen. (Slot van pag. 1) het noorden van het land als pro bleemgebied beschouwt. Van de 44 aangewezen kernen is de helft in het noorden gevestigd. Wat de Louwers- zee betreft, waarvoor Friesland zo veel belangstelling heeft, zei de mi nister-president, dat zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat verwacht hierover nadere mededelingen te kra nen doen bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Dan zal'ook het Tapport van de raad van waterstaat in zijn bezit zijn. De plaats waar. het nieuwe lioogovcnbe- drijf zal worden gevestigd, kan eerst worden bepaald als het plan op tafel ligt. Indien nodig, zal liet op Rozen burg worden gevestigd, aldus prof. De Quay. Krotopruiming, door de heer Krop man sterk aanbevolen, benadeelt, zo betoogde de premier, de normale wo ningbouw. Ten aanzien van het pacht- en prijsbeleid in de landbouw, wil de regering eerst een interim rapport van de desbetreffende com missie afwachten. De premier zegde de heer Van Kiel toe, diens suggestie om gezien do zaak-MeuIenbelt een orgaan in 't leven te roepen ter beoordeling van de persoonlijke gevolgen van medi sche beslissingen op grond van de krankzinnigenwet, met zijn ambtge noot van justitie te zullen bespreken. Nog steeds liggen de wrakstukken van de vorige weelc plaatsgevon den botsing tussen een trein en een dragline langs de spoorbaan bij Berghem. De landbouwer J. van Deutekom, op wiens terrein een deel van de wrakstukken terecht zijn gekomen, eist nil., van de Nederlandse Spoorwegen een flinke schadevergoeding. Zolang hij geen toezegging tot vergoeding heeft teil hij echter de opruimings- ploegen van de Spoorwegen geen toestemming geven zijn terrein te betreden. De Spoorwegen van hun kant vinden de eis veel te hoog gesteld en willen hier over onderhandelen. Zolang er evenwel geen overeenstemming bereikt is, kan de opruimingsdienst geen werk op het terrein van de landbouwer jVerrichten Produktiviteitscentrum visbedrijf geïnstalleerd De minister van landbouw eu visse rij, nir. V. G. M. Marijnen hoeft woénsdag in het gebouw van dc So ciaal-economische Raad in Den Haag het produktiviteitscentrum voor het visbedrijf geïnstalleerd. In een rede die de minister ter gelegenheid van deze installatie hield, zeide hij dat Nederland een grotere export van visserïjprodukten heeft dan elk der partners in de Eoromarkt. Neder land, zo zeide de heer Marijnen, is liet enige land in de Europese ge meenschap met een stevige export positie. De visserij en de handel in vis kent ook andere problemen, zo merkte de minister voorts op. Hij zeide dat: het „wel wat druk wordt", op.de Noord zee. Er dreigen gevaren, namelijk die van het instellen van visserijzo nes. Tegen de instelling hiervan zal Nederland zich tot het uiterste blij ven verzetten- De visserij heeft een plaats en zij heeft betekenis. Spreker wees er verder op dat het produktiviteitscentrum zal gaan wer ken op een duidelijk afgebakend ter rein. De aanvoersector zal de con- Hoofdprijs in toto 25.000 gulden Zoals gemeld zal spoedig bij de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet worden ingediend. Met uitzondering van een prijslimïet van 25.000 gulden is nau welijks iets veranderd aan bet voor ontwerp van wet, dat de Ioterijcoio- missie-Wïarda destijds aan de rege ring voorstelde. Aan de loto-vvet zal een wetsontwerp voor een loterijbe lasting zijn gekoppeld van twintig percent op geldprijzen uit alle soor ten loterijen (ook de Staatsloterij). Dit voorstel zou het definitief uit schakelen betekenen van de dreigen de heffing van ïnkomstenbelasiing op gewonnen geldprijzen. structie van netten, en van opspo ringsapparaten moeten gaan beproe ven, groothandel en verwerkingssec tor dienen arbeidsmethoden te gaan bestuderen en transportproblemen op te lossen en de detailhandel dient de aandacht speciaal te richten op bet assortiment, de verkooptechniek c-n de bedrijfskosten. Als deze zaken stevig worden aangepakt, komt er wat uit. GOEDE SAMENWERKING TUSSEN OOST EN WEST Staatssecretaris econ. zaken zegde steun bij aizetproblemen toe De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft woensdagmiddag in het „Casino" te Breskens de tentoonstelling „Dit maakt Zeemvsch-Vlaanderen" officieel geopend. Hierbij waren onder meer tegenwoordig de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de leden van Gedeputeerde Staten ir. G. P. M. Dikötter en M. '1. vati Poelje, autoriteiten van het ministerie van economische za ken, Zeeuwse Tweede Kamer- en Statenleden, de colleges van B. en W- van Zeeuws-Vlaamse gemeenten, vertegenwoordigers van bedrijven en industrie en de tentoonstellings-standhouders. Staatssefcreiaris dr- Veldkamp, zei in zijn openingswoord, dat ook hier de problemen zich, evenals in andere de len van het land, concentreren om het kernprobleem: de noodzaak van vergroting der werkgelegenheid. „Er zijn twee wegen", aldus de staatssecretaris, „om deze vraag- stultken op te lossen: het middel van de industrialisatie en een aanvullende mogelijkheid niet name in deze streek door een intensivering van de voorhanden zijnde toeristische mogelijkhe den". „Door een tekort aan re creatiemogelijkheden", zo vervolg de dr. Veldkamp, „is het zaak dat streken van het land, die in staat zijn om aan do toeristische ver langens van de bevolking tege moet te komen, tot de verwezen lijking daarvan, ook in zo groot mogelijke mate zuilen bijdragen". Zijns inziens geldt dit ook voor Zeeuwsck-Vlaandercn. een streek waarin men al spoedig wordt ge grepen door de vele aspecten die dit land attractief maken voor re- creatiodoeleinden. Deze inspanningen noemde hij ech ter onvoldoende. In de eerste plaats zullen, om de welvaart en de werk gelegenheid in deze streek op tc voe ren, de bestaande industrieën zo krachtig mogelijk gemaakt dienen te worden. Hij noemde het daarom een goede gedachte om de aandacht op deze streek te vestigen door de tentoonstelling. „De zeer gevarieerde reeks van klei ne bedrijven heeft nu de gelegenheid zich te doen kennen en zich daarmee ruimere afzetmogelijkheden te schep pen. Dit voortbouwen op het bestaan de is wellicht wat minder spectacu lair dan de vestiging -van nieuwe be drijven". aldus dr. Veldkamp, „maar het biedt zekere waarborgen voor een reële uitbouw van Zeemvsch- Vlaanderen". De staatssecretaris noemde de grote verdienste van deze gebeurtenis, de mate en sfeer van sa menwerking- Dr. Veldkamp zegde steun toe bij het probleem van de afzetmogelijkheden, waarbij hij noemde de Dienst voor de Economi sche Voorlichting en die voor Export bevordering. „Alleen al voor die woorden en uw gedachtengang over de be staande bedrijven, is uw komst goud waard", zo zei jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, „Wij zullen daar zo nodig gebruik van ma ken". Ook de commissaris was vol lof over de mate van samen werking tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. die aan de ze tentoonstelling is voorafge gaan. „Ik herinner me nog goed de tijd dat er in de buurt van Philippine een soort van ijzeren gordijn hing, dat oost en west scheidde, maar ik ben blij dat dat ding nu doorgeroest blijkt te zijn en naar de sloper gebracht". Tevoren had de voovzitter van het tentoonstelllngscomité, de heer J. M. A. C- van Dongen, een uitvoerig overzicht gegeven van de Zeemvs- Vlaamse problemen, die uiteindelijk tot de zo gewenste samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven heb ben geleid. Zich tot de staatssecre taris wendend, zei de heer Van Don gen: „Op korte termijn kunt U een uitvoerig rapport tegemoet zien be treffende de mogelijkheden, d:e in deze streek liggen". Namens alle standhouders bood de lieer K. Maas uit Breskens de staats secretaris een tweetal boekwerken aan. „Ik uil ér echter eerlijk aan toevoegen excellentie", aldus de heer Maas, „dat daarmee een spierinkje uitgegooid wordt, om een (grote) kabeljauw te vangen". Het muziekgezelschap „Voor het Volk Door het Volk" uit Breskens, bracht de staatssecretaris een sere nade, waarna het Zeeuws-Vlaams volkslied werd gespeeld. Vervolgens brachten de talrijke genodigden een bezoek aan de tentoonstelling. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft woensdag de tentoonstelling „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen", die in Breskens wordt gehouden, officieel geopend. In gezelschap van onder anderen dè commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, be zichtigde dr. Veldkamp (midden) daarna de expositie van Zfiêuws- Vlaamse produkten. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17