Felle kritiek op Gedeputeerde Staten 12 LIGA voor verkoudheid VOORLOPIG BESTUUR ZEEUWSE SPORTRAAD BENOEMD l PRINSES BEATRIX IN V.S., EEN KLEURRIJKE REPORTAGE BODE-CONCIËRGE KUIJPER 50 JAAR BIJ „BREDE WATERING" Ka Vee Wee 22* PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 MOTIE RAAD OOSTKAPELLE Wijziging advies samenvoeging betreurd In de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad van Oostkapelle werd felle kritiek geleverd op liet besluit van Gedeputeerde Staten 0111 de minister van binnenlandse za ken te adviseren Vrouwenpol der met Veerc samen te voegen en niet met Oostkapelle en Domburg, zoals aanvankelijk was voorgesteld. De kritiek werd samengevat in een door de heer A. Don (pvda) inge diende motie, welke door de raad met algemene stemmen werd aangenomen. In deze motie spreekt de raad zijn teleurstelling: uit over de beslissing van Ged. Staten. Het bevreemd de raad ten zeerste dat het beginsel dat a,an de herindeling ten grondslag lag en door G.S. werd toegelicht op 20 januari 1959, nu blijkbaar van geen waarde meer schijnt te zijn. Volgens deze toelichting was toen voor Veere geen reële mogelijkheid voor samen voeging aanwezig, terwijl deze mo gelijkheid nu als een vanzelfspre kendheid wordt aanvaard. In de mo tie wordt verder verklaard dat een eventueel nieuw ontwerp van wet met opneming van de laatstelijk door Ged. Staten voorgestelde wijziging, het waarachtig belang van do be trokken gemeenten en dus het ge hele noordwestelijk gedeelte van W alcheren ten zeerst© benadeelt. De raad spreekt daarom de hoop uit, dat de minister zich ernstig zal beraden en de voorgestelde wijziging niet in het wetsontwerp zal opnemen. NIET ENTHOUSIAST Bij de bespreking van deze kwestie legde burgemeester F. G. Sprenger er nogmaals de nadruk op, nooit en thousiast te zijn geweest voor welke vorm van samenvoeging dan ook. Hij uitte echter zijn grote teleurstelling en bevreemding over de koerswijzi ging van Gedeputeerde Staten. De heer A. Don, die het woord voer de namens de P.v.d.A.-fractie, ver baasde zich over de beslissing van Gedeputeerde Staten. Hij betreurde het dat dit college „zijn gebrek aan visie op de toekomst, alsmede een te kort aan durf op een zo duidelijke wijze demonstreerde". De heer A. Coppoolse (a.r.) onder streepte nogmaals zijn standpunt, namelijk tegen elke vorm van sa menvoeging'te zijn. „Ik heb mij alieen kunnen vereni gen met de voorgestelde samen voeging van Domburg, Oostkapel le en Vrouwenpolder op grond van de motivering van Gedeputeerde Staten zelf. Deze motivering van Gedeputeerde Staten blijkt nu een slag in de lucht te zijn geweest. Dit raadslid voelde zich door de houding van Gedeputeerde Staten zeer gegriefd. „Er wordt nu blijk baar over ons, maar zonder ons beslist". Samenvoeging van Oost kapelle en Domburg acht ik om dezelfde dringende redenen onaan vaardbaar, als de redenen die goï- Ijj) GASFORNUIZEN Kp reeds vanaf f 284.- keuken mei 'n JUNKER RUH Fins schip verspeelde op Westerschelde zijn anker Drie bergingsvaartuigen (twee van de firma Van der Tak en één van het bedrijf Van den Akker) hebben dinsdag naarstig de Vlissingse rede afgezocht naar een anker, dat ver speeld werd door het Finse schip „Helios". Dit vrachtschip was door enkele Belgische sleepboten van Ant- werpen naar Vlissingen gesleept, waar het overgenomen werd door de ..Thames", een sleepboot van L. Smit en Co. Bij deze manoeuvre op de Vlissingse rede verspeelde het Finse schip, dat in Rotterdam voor herstel van schroefschade in dok gaat. zijn anker. Tot nu toe had de visserij geen resultaat. Oesterverzending uit Zeeland In oktober zijn vanuit Zeeland 3.857.303 stuks oesters verzonden, waarvan naar België 2.402.212 stuks. Engeland 235.950 stuks, Duitsland 249 811 stuks. Frankrijk 618.770 stuks. Zwitserland 93.350 stuks en diverse landen 49.820 stuks. In Ne derland bleven 207.390 stuks. Advertentie den voor de samenvoeging van Ar- nemuiden en Nieuw- en Sint Joos- land." De kritiek van dit raadslid richtte zich niet tegen de gemeenteraad van Vrouwenpolder, maar wel tegen Ge deputeerde Staten. Wethouder W. van Nieuwenhuijzen (g.b.) wees er op, dat de minister een minimum aantal inwoners per gemeente voor staat van minstens vierduizend. Oostkapelle en Domburg hebben te zamen amper drieduizend inwoners. „Dan liever helemaal geen samen voeging", aldus de wethouder. De heer Don diende daarop de motie in. die met algemene stemmen werd aangenomen en ter kennis zal voor den gebracht van de minister en van Gedeputeerde Staten. De overige agendapunten werden vlot afgewerkt. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. bij de begrotings zitting met een plan voor verbou wing van het verenigingsgebouw ter tafel zullen komen. De rekening courant-overeenkomst met de Bank van Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van f 60.000,werd verlengd. Op een verzoek van de stichting ver pleeg- en lusthuizen „Midden Zee land" om ontheffing straatbelasting 1959 werd afwijzend beschikt. Voor de aanschaf van een projector voor de openbare lagere school werd een bedrag van f 500 toegestaan. Dc zagende pijnen Vogelexpositie in Vleeshal trok rond 9000 bezoekers Middelburgse vogelvrienden boekten zestien nieuwe leden De Middelburgse vogelvrienden zijn tevreden over de grote vogel- en bloemententoonstelling, die zij gedu rende een week in het Middelburgse stadhuis hadden georganiseerd cn die 9000 bezoekers trok. De tentoonstelling was het eerste grote „optreden" naar buiten van de vereniging, die pas sinds kort be staat en nog een gering aantal le den heeft. Het doel van deze expositie was om meer bekendheid te geven aan hun liefhebberij en tevens om leden te winnen. In beide is men geslaagd. In een week tijds trokken 9000 bezoe kers vol bewondering langs de tien tallen volières en kooien met rond 1000 in- en uitheemse vogels in de grote Vleeshal en langs de bloemen tentoonstelling in de hal van het stadhuis. Het record aantal bezoekers trok men op de eerste zaterdag, waarop de tentoonstelling was geopend- Niet minder dan 2300 bezoekers passeer den toen de kassa. Verschillende scholen, ouden van dagen cn militai ren profiteerden van de reductie, die voor hen van kracht was. Bovendien gaven zestien bezoekers zich op als lid van de vogelvrienden. Zaterdagavond j.l. sloot de expositie en de zondagavond daarop waren al le vogels al op weg naar hun eige naars. Hierna volgde nog het vrij omvangrijke werk van het afbreken van de volières, het terugbrengen van de 15 ton geleende bazaltblok- ken en andei-e materialen. Achter de ze werkzaamheden werd zo'n vaart gezet, dat dinsdag de Vleeshal al he lemaal leeg kwam. Nieuwe weg Goes naar Zandkreekdam Hearing van Ged. Staten Het College van Gedeputeerde Staten zal donderdag 12 november a.s., om 4 uur, in de raadzaal, te Goes, ook 'n hearing met belanghebbenden wor den gehouden over de in het kader van het Deltaplan aan te leggen weg van Goes (rijksweg) naar de in aan leg zijnde Zandkreekdam. Voor deze weg zal, goeddeels, een geheel nieu we weg worden aangelegd. Tot deze hearing zijn door Gedepu teerde Staten uitgenodigd de betrok ken gemeentebesturen, - het water schap De brede watering van Zuid- Beveland, de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap de Kamer van Koophandel en de Rijkswaterstaat. Boerenleenbank „Goes" in de maand oktober Gedurende de maand oktober werd bij de spaarbank van de Coöp: Boe renleenbank „Goes", gevestigd te 's Heer Arendskerke door de spaar ders gestort f 422.443,66. Van de spaarrekeningen werd opgenomen f 406.584.74, zodat het spaarover schot deze maand f 15.858,92 be draagt. Het totaal van de ingelegde gelden beloopt thans f 10.548.037,92. Dit jaar konden reeds 235 nieuwe spaarders worden ingeschreven. (Advertentie) doosje met 60 tabletten keeltabletten WERKPROGRAMMA BESPROKEN Aandacht voor o.a, kader en jeugdvorming van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snol en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maa&. Bij j namens de Zeeuwse Korfbal- apóth. cn drog. 0,95. 2,40 en bond; L. Socting, Zeeuws-Brabantse 8,88. I Turnkring cn A. G. A. Verdonk als Dezer dagen is de voorbereidings commissie oprichting Zeeuwse Sport raad onder voorzitterschap van Ge deputeerde M. J. van Poelje te Goes in vergadering bijeen geweest. Op deze bijeenkomst werd een voorlopig dagelijks bestuur benoemd, dat aan de in oprichting zijnde Zeeuwse Sportraad een werkprogramma ter goedkeuring zal voorleggen. Hierin zal o.a. aandacht worden besteed aan problemen rond inventarisatie, ac commodatie en kader- en jeugdvor ming. Bovendien zal dit dagelijks bestuur het vraagstuk van dc financiering van de Sportraad bestuderen. In deze voorbereidingscommissie, die in de „Prins van Oranje" vergaderde, hebben in principe alle Zeeuwse sportbonden zitting. Hiernaast wa ren nog de heren Bremekamp van de Nederlandse Sportfederatie, drs. K. F. Broekens van de Provinciale Planologische Dienst en de heer S. J. Klompe, rijksconsulent voor de li chamelijke opvoeding, aanwezig. Ten aanzien van de samenstelling van de Zeeuwse Sportraad werd be sloten, dat iedere sportorganisatie, die werkzaam is op provinciaal, re gionaal nivean en welke meer dan 25 aangesloten leden telt, in de Sport raad een vertegenwoordiger kan aan wijzen. Deze vertegenwoordiger moet echter in Zeeland woonachtig zijn. Hierbij zal geen onderscheid worden gemaakt tussen denk- en an dere takken van sport. Teneinde een duidelijk inzicht te ver krijgen in de vele aspecten der jeugdvorming zal aan dc overkoepe lende sportbonden op levensbeschou welijke grondslag gevraagd worden één vertegenwoordiger in de Zeeuwse Sportraad aan te. wijzen. Advies Voorts zullen enkele instanties wor den uitgenodigd telkens een advise rend lid aan te wijzen, n.l. het Provinciaal bestuur, de Provinciale Planologische Dienst, de afd. Zee land van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, de Provinciale Jeugdraad, de Provinciale Gezond heidsraad, de Nederlandse Sportfede ratie en de Dienst aanvullende Civiel technische werken. Tevens zal de in Zeeland woonachtige rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding als adviseur optreden. Het voorlopig dagelijks bestuur werd als volgt samengesteld: voorzitter M. J. van Poelje, de heren I. W. Bak ker namens de afd. Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond; ir. J. Geerling, kring Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Zwembond; D. A. Huysse, commissie van bijstand zuid-Nederland van dc Koninklijke Nederlandse Hockey- bond; F. A. Kolijn, gewest Zeeland van de Koninklijke Nederlandse SchaatsenrijdersbondJ. Pj J. Rui- vertegenwoordiger van het district Zeeland van de Koninklijke Neder landse Athletiek Unie. Bij deze keuze werd voorgesteld, dat de grote sportbonden met meer dan duizend leden op vier plaatsen en de kleinere bonden met minder dan dui zend leden op drie plaatsen in het voorlopig bestuur aanspraak konden maken. Taak Tevens heeft dit voorlopig dagelijks bestuur tot taak gekregen nu tot paritaire samenstelling besloten werd een oplossing te vinden voor liet probleem, dat bij eventuele stemming gen kan rijzen. Door deze paritaire samenstelling vormen de bonden met een gering aantal aangesloten leden immers de meerderheid ia dc verga dering. Het secretariaat berust bij de directeur der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Advertentie Voor baby, kleuter en schoolgaand kind: de veelzijdige voeding! Waarborg yoor gezondheid, groei- en weerstandskracht FILMS IN ZEELAND Thriller van Hitchcock en politiefilm van Allégret Drie bioscopen vertonen deze week het boeiende en kleurrijke verslag van prinses Beatrix' triomfantelijke intocht in New York en haar verdere bezoek aan de Verenigde Staten in 1958, dat do over het algemeen als nuchter bekend staande Amerikanen tot oen bijna ongelofelijk enthousi asme bracht. Deze film, die een staaltje is van knap reportagewerk, geeft niet al leen een indruk van Amerika zoals de prinses dat zag, maar tevens van de spontane reacties der bevolking. Vooral de aankomst in New York was een gebeurtenis die een uitbun dige vrolijkheid teweegbracht op Broadway en Fifth Avenue, waar men anders alleen in de vele theaters even de tijd schijnt te hebben om te lachen. De verschijning van prinses Beatrix bracht in Manhattan zelfs meer men sen op de been dan de jaarlijkse op tocht, waarin beroemde filmsterren zich laten bewonderen. En de confet ti was niet van de lucht. Van dit al les geeft deze reportagefilm een dui delijk beeld in heldere en warme kleuren. Evenals de rolprent, die werd vervaardigd bij het bezoek, dat de kroonprinses eerder aan Surina me en de Nederlandse Antillen bracht, is dit een interessant docu ment, dat later historische waarde zal bezitten. „Het bezoek van prinses Beatrix aan de V.S." is te volgen in Alhambra (Vlissingen), Electro (Middelburg) en Grand (Goes). Er worden verder deze week twee thrillers vertoond. „Donker Pa rijs" van de meester-regisseur Mare Allegret, die te zien is in Electro (Middelburg) en echter niet alleen een spannende politie film, maar bovendien een rol prent, waarin originele humor liet gerecht nog smakelijker maakt. Mylène Demongeot en Henri Vidal zijn beiden bekend uit een lange se rie uitstekende thillers en ook in de ze rolprent over het nachtelijk Pa rijs en zijn karakteristieke types doen zij prima werk. De vrolijke noot is afkomstig van Darry Cowl, een komiek, die als politie-inspecteur OP 1 DECEMBER AANSTAANDE Goesenaar volgende maand drieënzeventig jaar Hoog en droog op de eerste verdieping van het „polderhuis", het pand aan de Grote Markt in Goes, waarin het waterschap „De brede wa tering van Zuid-Beveland" is gevestigd, zetelt concierge J. J. M. Kuijper. Bijna 50 jaar op 1 december a.s. wordt deze mijl paal bereikt is de heer Kuij per bode-conciere van het wa terschap en nog altijd weet hij van geen ophouden. Ondanks zijn 72 jaren verricht hij zijn dagtaak met het enthousiasme van een jonge kerel. Met het klimmen der jaren is het werk zelfs toegenomen, maar wat hindert dat, als je je fit en vi taal voelt „Als ik niet wordt „afgeschreven" verdwijn ik voorlopig nog niet", vertelde ons de bejaarde Kuijper, die men zijn leeftijd 17 decem ber a.s. 73 jaar niet aanziet. p 1 december 1909 is bode-con- niet helemaal overtuigend is, zelfs niet als een politieman in Parijs, waar immers alles mag? Dat geeft evenwel niets, want Cowl is Cowl, 'n clown waarom men alleen maar har telijk lachen moet. Hitchcock Veel serieuzer is (uiteraard) het werk van de Engelse regisseur Al fred Hitchcock, wiens recente film „De vrouw die tweemaal leefde" een zeer gunstige kritiek heeft gekregen. De schrijvers van het verhaal, de Fransen Pierre Boileau en Thomas Narcejac waren bovendien zo tevre den over hetgeen Hitchcock van hun boek gemaakt had, dat zij hem een geestdriftige brief schreven. Kim Novak speelt (zeer talentvol) 'n dubbelrol. De speurdersrol wordt uitermate boei end vervuld door James Stewart. Het aantrekkelijke van Hitchocck's films is vooral de geheimzinnige sfeer, die hij weet op te roepen en waarin hij ook in „Vertigo", zoals de Engelse titel van de film luidt, we derom perfect geslaagd is. Geen jazz Te zien in Electro (Middelburg). Grand (Goes) vertoont een film die in de wereld van de grammofoonpla tenindustrie speelt. Een nieuw gege ven, dat werd uitgewerkt door Will Cowan, een minder bekend regisseur. Onaardig is de film niet, helaas heeft men in de titel de term Jazz mis bruikt, zoals wel eens vaker gebeurd. Met jazz heeft „De grote jazz-cock- tail" hoegenaamd niets te maken, wel met lichte muziek en dan het allerlichtste genre. Een film voor de jeugd en voor die jeugdigen, die met genoegen The diamonds, Fats Domi no en Freddy horen. George Shearing, Charlie Barnett en The Cal Tjader Quintet zijn in dit gezelschap een beetje verdwaald. „De vampier en het blonde meis je", Luxor (Vlissingen) met Francis Lederer als de griezelige vampier en Norma Eberhardt ais zijn slachtoffer is gedegen kost voor de bioscoopbezoeker, die van lugubere situaties houdt. De eer ste scènes spelen op een kerkhof, juist voor zonsondergang, en dc begraafplaats Is gelegen in een droefgeestig berggebied. Dit nog maar het begin, want het is verder griezelen tot de laatste meter celluloid. In Alhambra (Vlissingen) tenslotte wordt in een Amerikaanse film een sociaal probleem aangesneden, na melijk dat van de drankbestrijding. „Help mij door de nacht" is een vrij realistisch werlc van Harry Keiler met Richard Egan als een drank zuchtige en Julie London als zijn moedige vrouw. Het gegeven is met Amerikaans gevoel voor sensatie nogal gedramatiseerd, waardoor veel dat tot de kern van de zaak be hoort, verloren gaat en het doel. dat de maker voor ogen moet hebben gestaan, voorbijgestreefd werd. O cierge Kuijper in dienst getre den van het vroegere water schap „De Breede Watering bewes ten Yerseke", na de concentratie van 1 januari 1959 opgenomen in hst waterschap „De brede watering van mams Zuid-Beveland". In het begin liep het nogal los met zijn werk. „Tot 1946 heb ik eigenlijk nooit een volle dagtaak gehad hoewel het soms aar dig druk kon zijn". Als nevenfunctie heeft hij 't ambacht van kleermaker uitgoefend. In 1946 na de oorlogs jaren werd het werk van de bode- concierge aanzienlijk uitgebreid, het geen voor de heer Kuijper reden was naald en draad voorgoed neer te leg gen. „Ut deed het toch al niet meer Zeeuws-Vlaams toerisme onderwerp van gesprek met staatssecretaris Tijdens het werkbezoek, dat de staatssecretaris van economische za ken, dr. G. M. J. Veldkamp, vandaag aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen brengt, zal hij in Breskens in bijzijn van de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C- de Casembroot en leden van Gedeputeerde Staten met een aantal vertegenwoordigers van gemeentebesturen en toeristische or ganisaties van gedachten wisselen over de ontwikkeling van het toe risme in Zeeuwsch-Vlaandcren. Dit gesprek zal voorafgaan aan de ope ning van de tentoonstelling „Dit maakt Zeeuwsch-Vlaanderen". Zeeuwse judoka's in de finale kampioenschappen Bij de een dezer dagen te Tilburg gehouden judo-wedstrijden voor de kyu graad kampioenschappen van Zuid Nederland, afdeling West, heb ben de Zeeuwse judoka's zich bijzon der goed geweerd. Voor de finales van het district Zuid Nederland, die zondag 15 november in Breda worden gehouden, plaatsten zich de volgende Zeeuwse judoka's: Bruine band, W Mieras te Axel; Blauwe band, P. Dingemanse, Vlis singen; Blauwe band jeugd: H. Hart- hoorn uit Goes. Het Vlissingse team bestaande uit de judoka's H. Kerkhove, P. Dinge manse, C. Pouwelse, W. Kosten en M. Monteny, bereikte de finale niet. Na een overwinning op Den Bosch werd het door Goirle in de demi finale uitgeschakeld. (Advertentie) 36 et.' een lichte sigaar J yoor D' met zoveel enthousiasme", vertrouw de -hij ons toe. Na de concentratie van water schappen werd er wederom een schepje op gedaan, maar dat deerde de inmiddels 72 geworden concierge niet. Hij gaat zelfs zo op in zijn werk, dat hij voorlopig zijn functie niet zal neerleggen, tenzi# dringende redenen hem daartoe dwingen. Driemaal drie e heer Kuijper, die de moeilijke oorlogsjaren 1914-1918 (Bel gen in het gebouw van de bre de watering) en 1940-1944 (Duitsers in het gebouw) meemaakte, heeft ve le heren gediend. Ik dien nu mijn derde dijkgraaf, derde ontvanger griffier en derde waterbouwkundig ambtenaar...., verklaarde hij lachend. Hoeveel gezworenen, hoofdingelan den en leden van het kantoorperso neel hij in de loop van vijftig jaar heeft zien komen en gaan, weet hij niet meer. Het is teveel om bij te houden De lieer Kuijper, die op 22 juli j.l. zijn gouden huwelijksfeest vierde, is hij zijn 70e verjaardag onderschei den met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Door zijn vele Jaren trouwe dienst bij de Brede Watering heeft hij die onderscheiding dubbel en dwars verdiend! Vlissingen gaf 24 mille voor kerkbouwactie Tot nu toe is in Vlissingen voor de kerkbouwactie van de Nederlands hervormde kerk in totaal 24.465,81 bijeengebracht. Kerkbouwactie Middelburg al f29.000; 't Zand f 4000 De inzameling voor de landelijke kerkbouwactie van de Ned. Herv. Kerk heeft in Middelburg thans een bedrag van 29.000 bereikt. De kerkelijke gemeente van 't Zand, die niet tot die van Middelburg be hoort, zamelde reeds een bedrag van 4000 in. De eindresultaten zijn nog niet bekend. Vrouwenpolder neemt nieuw brandweermateriaal over De gemeente Vrouwenpolder zal za terdag 14 november des middags om kwart over twee op 't terrein „Bree- zand" het brandweermateriaal over nemen, dat van do gemeente Tilburg is aangekocht. Het gemeentebestuur van Tilburg zal om 12 uur door het gemeentebe stuur van Vrouwenpolder worden ontvangen, waarna 'n gemeenschap pelijke maaltijd volgt. Na de over dracht zal de brandweer van Vrou wenpolder een demonstratie met het nieuwe materiaal geven. Om drie uur volgt een demonstratie in Ga- pinge. waarna om kwart voor vier nog een samenkomst op het gemeen tehuis van Vrouwenpolder wordt ge houden. Ere-medaille in zilver uitgereikt in Sint-Jansteen De burgemeester van St. Jansteen, mr. J. I. M. Reuser heeft zondag een ere-medaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranjc-Nassau, uitgereikt aan J. F. Merkaert te St. Jansteen. Deze uitreiking had plaats ten huize van de fa. P. en L. de Kerf, waar de heer Mcrckaert 40 jaar als bierbrouwersknecht in dienst is. Uitslagen reserve 3e klas C Longa III-Willem II IV 1-2; B.S.C. 1T-R.A.C. II 2-2; Vlissingen IV-Sar- to II 1-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8