Minister De Pous belooft nota over Weid in probleemgebieden KERES schaakte subliem tegen Zeeuwse tegenstanders KLANKBORD VOLDOENDE BELANGSTELLING BEDRIJFSLEVEN MOET VASTSTAAN VOOR BEGIN MET SLOEFLAN ADVIES TOT OPRICHTING VAN UNIVERSITEIT EN HOGESCHOOL WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Economische zaken in Tweede Kamer Nederlands meisje gekozen tot „Miss Wereld" (Van onze parlementaire redacteur) De heer Assmanu (k.v.p.) heeft gisteravond een door hem In de Tweede Kamer ingediende motie betreffende het beleid voor de probleemgebieden ingetrokken, nadat minister De Pous had beloofd, dat te gelegener tijd een nota over de doorwerking van dit beleid aan de Kamer zal worden voorgelegd. De minister was het met de heer Assraann eens, dat het grote belang van het industrialisatiebeleid een nadere gedachtenwisseling tussen de regering en de Kamer wenselijk maakt. Bij zijn beantwoording van de op- en aanmerkingen over het industria lisatiebeleid gaf drs. De Pous toe, dat het van groot belang zou zijn als langs het Sloe enige grote vestigingen tot stand zouden komen. Verwezen lijking van het Sloeplan achtte hij echter een zeer kostbare zaak. Er moet daarom zekerheid bestaan, dat er voldoende belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven voor grote vestigingen aanwezig is- verscheiden leden betekende zijn rede dan ook een teleurstelling. De inzet van het nieuwe spreidings- beleïd stemde de minister hoopvol: de premie- en prijsrednctieregeling blijkt duidelijk een aantrekkings kracht te zijn. De minister meende ook te kunnen zeggen, dat het ni veau van de bijdragen zodanig is, dat zy een substantiële factor vormen bij de keuze van vestigingsplaats. Hoewel hij geen principiële bezwa ren had tegen de van P.v.d.A.-zijde gelanceerde gedachte, bij vestiging in probleemgebieden een bijdrage in de loonkosten te verschaffen, wilde hij zich door dat idee niet laten af brengen van zijn afwachtende hou ding. Hij wees bok op de praktische moeilijkheden die o.m. voortvloeien uit het feit dat zo'n bijdrage in de lonen voor de betrokken bedrijven kostprijsverlagend zou werken. Voor- en nadelen afgewogen? Drs. Vermeer (p.v.d.a.) erkende, dat het Sloeplan veel geld kost. Wat het zwaarst is moet echter het zwaarst wegen. De economische voor- en nadelen van de uitvoering van het plan moeten tegen elkaar worden af gewogen. Hij vreesde, dat het daar toe helemaal niet gekomen is. De heer Assmann toonde zich in genomen met de toezegging van de minister, dat hij opmeuw over leg zal plegen met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, maar erg gerust op 't resultaat was hij niet. Hij had graag gezien, dat in westelijk Noord-Brabant een pro bleemgebied was aangewezen. De Roosendaalse afgevaardigde vond dat ook Zeeland en Gelderland meer aandacht hadden verdiend. De minister had in zijn antwoord onder meer betoogd, dat decentrali satie van het beleid de moeilijkhe den niet zou oplossen, maar verschui ven. Hij verklaarde zich bereid, om nog eens met verschillende provincia le besturen over de aanwijzing van kernen te spreken. Geen verbod voor westen Hij meent, dat er nog geen gegron de redenen kunnen worden aange voerd voor een verbod van industrie vestiging in het westen. Zo'n verbod zou als dat nodig wordt, nader kun nen worden overwogen. De minister die er het meest voor voelt om voorlopig af te wachten wat met de tot dusver getroffen maatregelen ter spreiding van de in dustrialisatie wordt bereikt, heeft be halve de nota niets beloofd en voor Omzichtigheid geboden op economisch gebied Investeringen niet buitensporig (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken, drs. De Pous, heeft dinsdag in de Tweede Kamer bij do verdediging van zijn begroting voor I960 meege deeld, dat de bestedingen in Neder land iets sneller stijgen dan do. mid delen. Dat behoeft nog geen beducht heid te geven voor een overspanning van onze economie, maar toch wil het niet zeggen, dat men niet zeer omzichtig te werk zou moeten gaan met de maatregelen, die op econo misch gebied getroffen worden. Het in 1960 verwachte peil der investeringen achtte de minister niet buitensporig. Daarom was hij het niet eens met de opvatting, dat onder de huidige omstandigheden de fiscale investeringsfaciliteiten dienen te worden ingetrokken. Kernenergiecentrale De conclusies, die een nauwkeurige bestudering van het vraagstuk van de vestiging van een kernindustrie- eentrale in Nederland heeft opgele verd en met name de conclusies over de rentabiliteit van zo'n centrale vormen vooralsnog een hinderpaal op de weg naar een positieve beslis sing. Niettemin is besloten een man- tclovereenkomst te tekenen, waarin het principebesluit genomen wordt om te komen tot de houw van een kernenergiecentrale, op voorwaarde van een technisch en economisch verantwoord project en van een aan vaardbare oplossing van het pro bleem der wettelijke aansprakelijk heid. Voorts zal men nagaan in hoeverre, onder meer door "onderhandelingen met de leveranciers en verdergaande inschakeling van de Nederlandse in dustrie, tot kostprijsverlaging kan worden gekomen. TRAGIEK. Voor zijn collega's in het Londense elitehotel „Dorchester" was de kleine, 71-jarige Julian Ul- rytsj met zijn witte haren een van de vele bordenwassers. Pas toen hij dezer dagen overleed kwamen zij tot de ontdekking dat deze bordenwasser vóór de oorlog minister van spoorwegen en energie voorziening in Polen was geweest, kolonel van het Poolse leger in beide wereldoorlogen en voorzitter van de Poolse verzetsbeweging in 1914. Hij verdiende als bordenwasser onge veer tachtig gulden in de week, want, zoals zijn vrienden verklaar den, „hij werkte liever dan dat hij van de steun moest leven". Politie te Genève greep drie bankrovers Maandagavond zijn drie bankrovers te Geneve in een val gelopen die de politie voor hun had opgezet. Het drietal kwam per anto naar een postkantoor met de bedoeling het te beroven. De 27-jarige Bernard Meyer bleef achter het stuur zitten, terwijl zijn twee collega's, de 20-jarige Jac ques Prahin en de 21-jarige Danile Mabillard, het Geneefse postkantoor binnen stapten. Deze waren nauwe lijks door de deur verdwenen, of de Soli tie arresteerde de chauffeur van e wachtende auto. Vervolgens stormden rechercheurs het postkantoor binnen en eisten dat de twee anderen zich zouden overge ven. Zij weigerden waarop de politie met machinegeweren op lien schoot. Prahin werd dodelijk gewond en Ma billard kreeg schoten in zijn benen. Ondanks de snelle ingreep van de po litie hadden de rovers al kans gezien de kantoorhouder vier keer met een stok op zijn hoofd te slaan. Maar deze, de 4S-jarïge Perriraz. greep een bureaulamp en smeet het voor werp naar het hoofd van de aanval ler. De politie weigerde mee te delen, hoe zij wist dat de overval plaats zou hebben. Wel zei zij dat Mabillard al lange tijd werd verdacht de hand te hebben gehad in soortgelijke over vallen. (Vervolg van pag. 1 geen alternatief te bieden". Hij voegde hieraan toe, dat hij hoop te, dat deze gehele materie op korte termijn door regering en Staten Generaal behandeld zal kunnen worden, zo mogelijk nog dit jaar. Wanneer niet spoedig wordt ingegrepen, halen wij het niet, aldus de heer Pikaar, die hier aan toevoegde, dat er „be paalde maatregelen zijn genomen om spoedige parlementaire be slissingen te bevorderen". Studietijd De commissies achten op het ogen blik de gemiddelde studietijd voor nagenoeg alle studierichtingen te lang. Zij hebben do overtuiging dat bij onderzoek zal blijken dat in dit opzicht voor de meeste studierichtin gen verbetering mogelijk is zonder dat de kwaliteit van de studie ge schaad wordt. Keuze In zijn toelichting op het rapport heeft dr. Pikaar er met nadruk op gewezen, dat een verschuiving van de studiekeus in de richting van de Beta-vakken noodzakelijk zal zijn. Het beïnvloeden van de studiekeus is niet gemakkelijk. Van de in die richting gedane po gingen is nog niet veel resultaat gezien. Daar staat tegenover, dat in Nederland na de oorlog toch wel een duidelijke voorkeur voor de B-vakken is geconstateerd. Eovendien wordt de studiekeus sterk beïnvloed door de studiemo gelijkheid op de kortst mogelijke afstand van de woonplaats. Dit Is dan ook een van de factoren, waarop de aanbevelingen van het rapport zijn gebaseerd. Beide commissies wijzen met nadruk óp de noodzaak van een goede sa menwerking tussen de technische hogeschool in de IJ-mond en de te Amsterdam gevestigde universitei ten. Voorts achten zij de totstandko ming van een nauwe samenwerking met het in oprichting zijnde kern- wetenschappelijk centrum te Petten voor de te vestigen Technische Ho geschool van grote betekenis. De commissie spreiding technisch ho ger onderwijs adviseert de opening van de Technische Hogeschool in de omgeving van het Noordzeekanaal in' 1964, met andere woorden twee jaren na die van de technische faculteit van de Overijselse universiteit, te doen plaatshebben. Het 21-jarige Nederlandse meisje Corine Rottschaefcr is dinsdagavond in Londen tot „Miss Wereld" gekozen. ff Corine heeft blauwe ogen en ff f: asblond haar. Zij kreeg behal- |f ve een trofee een bedrag van circa 5000 gulden en een auto. Tweede werd Maria Rossel, ff ff een 17-jarig meisje uit Peru fff en derde „Miss Israël", de 18- f; jarige Ziva Sjomrat, die in het |f Israëlische leger dient. Vierde werd „Miss Engeland" en vijf- f§ ff de „Miss Denemarken". H Corine woont in Den Haag. Zij ff ff is de oudste van 4 kinderen, fij H De strijd om de titel werd voor H de televisie uitgezonden. De - jury telde 9 leden. ff ff Schoonheidskoninginnen uit 36 ff landen deden aan deze wed- ff f: strijd mee. lllllllllililltllllllllÉllllllllllllllllllllilllllltlllllllllllillltllllillllllllllllf 6 De beruchte Newyorkse gangster Frankie Abbatemarco is door twee ge maskerde mannen doodgeschoten. De aanvallers konden ontkomen. A.R.K.A. besprak in Rotterdam loonvorming In het Rijnhotel te Rotterdam wordt het A R.K.A.-congres gehouden. Voorzitter mr. G. A. A. M. Boot sprak in zijn openingsrede onder meer over de gedifferentieerde loon vorming en het overheidspersoneel. Spreker braeht het oordeel van de regering in herinnering, dat de voor het overheidspersoneel te voeren loonpolitiek een aan de dag getreden neiging in de loonvorming tot richt snoer zal moeten nemen, zoals dit ook zal moeten geschieden in andere sectoren van het maatschappelijk leven, die niet tot het bedrijfsleven in engere zin behoren. Maar, zei spreker, in dit oordeel van de regering schuilt een dubbel ge vaar. Allereerst zal geen poging wor den ondernomen om voor het over heidspersoneel eigen maatstaven voor de loonvorming te formuleren. In de tweede plaats dreigt het over heidspersoneel in het verdelen van de gestegen welvaart achterop te ra ken en het slachtoffer te worden van een politiek, die naar het gemiddelde zoekt over de materiële en de rechts positie omvat het program van de AH.K.A.: 1. effectuering van een rechtvaardi ger salarisbeleid vooral ten behoeve van de middelbare en lagere ambte naren; 2. afschaffing van de gemeente-clas sificatie; 3. voltooiing van de pensioenwetge ving en zo goed mogelijk rechtsher stel met betrekking tot de onrecht vaardige aanpassingen; 4. de eigen ziektekostenregeling voor het gehele overheidspersoneel; 5. verbetering van de progressieve kindertoeslagregelingen; 6. meer systematische maatregelen voor opleiding en vorming van over heidspersoneel; 7. reorganisatie van het overleg; S. speciaal ten behoeve van collega's in Nederlands Nieuw Guinea: status van Nederlands ambtenaar, de amb- tenarenreehtspraak en verbetering van het overleg in Nederland met betrekking tot de ambtenarenzaken, waaromtrent mede in Nederland wordt beslist. Amerikaanse schepen onder Europese vlag Een aantal Amerikaanse reders <lie gebruik maken van schepen onder de goedkope vlaggen van Panama, Honduras en Liberia, heeft maan dag in een memorandum te kennen gegeven dat zij gedwongen zullen zijn hun schepen in Europa te doen registreren indien het de Ameri kaanse bonden v an zeelieden zou ge lukken de buitenlandse bemanningen op hun schepen te organiseren. Het memorandum Is opgesteld door het „Amerikaanse comité voor vlag gen van noodzaak", waarbij 19 Amerikaanse scheepvaartmaatschap pijen en industriële- of oiieonderne- mlngen zijn aangesloten. In dit me morandum, dat is aangeboden aan de regering, wordt gezegd dat het vrijwel onmogelijk is om zonder sub sidie tank- en vrachtschepen in de vaart te houden die met Ameri kaanse zeelieden zijn bemand, dit wegens de scherpe internationale concurrentie. De lonen van de Ame rikaanse zeelieden zijn volgens het comité sedert 1946 met 350 procent gestegen en hiermede is een niveau bereikt dat meer dan driemaal zo hoog is als het inkomen van Europe se zeelieden. Het Wereldgebeuren Reuzen Totopot van 146.025 gulden voor Drentse bakkersknecht De eerste pi'ijs van de 99-ste voet balpool van de K.N.V.B. 146.025) zal waarschijnlijk geheel in Drente terecht komen. De 33-jarige bakkers knecht G. Zwiggelaar uit Klaziena- veen is tot nu toe de enige, die de veertien uitslagen goed heeft. De heer Zwiggelaar is getrouwd en heeft drie dochtertjes in de leeftijd van 8 tot 15 jaar. Zijn vrouw heeft de af gelopen zondag de uitslagen via de radio gecontroleerd. Ze telde toen dertien goede voodspellingen. Bij con trole bleken echter veertien uitsla gen goed te zijn. De heer Zwiggelaar is van plan, indien hij de totoprijs inderdaad wint, een klein autootje aan te schaffen. Zijn werk blijft hij nonnaal uitoefenen. Poging tot verzoening tussen Callas en Meneghini De sopraan Maria Callas heeft dins dag te Parijs aan verslaggevers mee gedeeld dat er een poging zal wor den gedaan om een verzoening tus sen haar en haar echtgenoot, Gio vanni Meneghini, tot stand te bren gen. Dit zal zaterdag in Milaan ge. beuren. 9 De Turkse premier. Menderes, zal op 21 januari met zijn minister van buiten landse zaken, Zorlu, naar Griekenland reizen voor een officieel bezoek, zo is in Ankara bekend gemaakt. In mei heb ben de Griekse premier en minister van buitenlandse zaken een officieel bezoek aan Turkijo gebracht. (Slot van pag, 1 schaker op deze avond: notaris J. J. van den Ende uit Zierikzee, die door zijn eindspel-composities zelfs in Rusland bekend is Antwoord vau Kcres op de vraag waarom hij in zulk een sneltrein vaart zijn partijen afwerkte: „Ik was bezorgd, dat de schakers uit Zeeuwsch-Vlaanderen de boot niet meer zouden halen" Het was tien voor tien toen de laatste zwarte ko ning het in een horizontale stand zocht Op dat moment zaten er echter nog enkele tientallen schakers-met-illu sies te „worstelen" met Van Schel- tinga en Withuis... Slechts zelden werd het echter een „luctor et eirer- go"! Vooral ook tegen Van Sctieltin- ga, die weliswaar lang niet zo avon tuurlijk en vermetel als Keres te werk ging, maar die door zijn rus» Dank zij de acties van internationale meester Van Scheltinga waren op het moment dat deze plaat gescho ten'werd de meeste „6Jf velden nog slechts dun bevolkt. Ondanks die afwikkelingen waren er echter ge tuige zijn peinzende houding nog problemen genoeg voor deze Amster dammer. (Foto P.Z.C.) tige en betrouwbare opbouw toch in vrijwel alle gevallen schier onaan tastbaar kwant te staan. Slechts één man de oud-Middel burger E. J. van der Harst uit Den Haag bleek in staat de massieve rust van Van Scheltïnga's stelling te kunnen verstoren. Na een Rocdapes- ter tegengambiet bracht hij zoveel vuur in zijn aanval, dat Van Schel tinga langzaam maar zeker in het nauw gedreven werd. Tenslotte was er voor Van Scheltinga slechts één oplossing: zijn koniug om leggen. Overigens bracht Van Scheltinga 29 Zeeuwen tot deze wanhoopsdaad... Uitzonderlijk was ook nog de presta tie van de 17-jarige A. M. Verspoor uit Middelburg, die een remise be werkstelligde. Klokslag elf u*.:r viel liier de laatste beslissing... Politie-eer... Hoofdklasser Withuis, die 34 tegen standers had, deed het wat rustiger. Bij moeilijker stellingen pauzeerde hij langer en tenslotte rolden er met de vele winstpartijen voor hem toch ook remises uit de bus: A. Smit, se cretaris van de Vlissingse Schaak club, was de eerste puntverdeler en dra volgden er meer. Zo bijvoorbeeld ook J. P. Wijtenburg (Vlissingen), R-. van Hemert (Goes), J. Inderwisch (Vlissingen), N. Pels (die de eer van de Vlissingse politie hoog hield en als laatste veertig minuten na middernacht de Vlissingcr G. N. Steinhauser. Bij al deze (voornamelijk Vlissingse) successen voegde de voorzitter van de Vlissingse Schaakclub, de heer Smits, de grootste: hij dwong Wit huis na een prachtige aanval tot ca pitulatie! Toen tegen enen de laatste schakers Britannia verlieten had Paul Keres samen met Van Scheltinga het Strandhotel al opgezocht, want van avond moet hij weer fris in Vlaar- dingen de simultaanstrijd aanbinden. Mannen met een lengte van twee meter zijn geen zeldzaamheid in Rocanda-Oeroendi, het aan Kongo grenzende gebied met vier miljoen inwoners, dat als vroegere Duitse kolonie onder Belgische voogdij staat. Gemiddeld zijn de he ren van de Batoetsistam een meter en vijfentachtig centimeter lang. Over de dames zijn zulke precieze cijfers niet beschikbaar. Maar men mag rustig aannemen, dat zij tot de reuzinnen gerekend moeten worden. Niet alleen hun postuur, maar ook hun maatschappelijke positie stem pelt de Batoetsi-mannen tot „heren". Deze lichtgekleurde Hamitische stam, die (als dynamisch herders volk) in de zestiende eeuw dit gebied binnentrok, vormt er al vele jaren een adellijke bovenlaag. De horigen van deze feodale heren zijn de Ba- hoetoe's, Bantoenegers wier voor naamste kracht in hun spieren en in hun getalssterkte ligt- Zouden in het land algemene verkiezingen worden gehouden dan zouden de Bahoetoe's met die getalskracht de doorslag kunnen geven. De Batoetsi die in het verleden allerlei bestuurskwaliteiten hebben ontwikkeld, slaan namelijk wanneer het op kwantiteit aankomt maar een pover figuur. Zij maken maar zeven procent van de bevolking uit... Niet alleen in Belgisch Kongo maar ook in Roeanda Oeroendi is thans het kleiner worden van de wereld duidelijk merkbaar. Er zijn meer contacten met de buiten wereld, de radio speelt zijn rol en denkbeelden en gedachten „waaien" over, zo ze niet bewust erheen „ge blazen" worden. De onlusten die thans alom in Roeanda Oeroendi heersen, zijn er het bloedig bewijs van. Het is duidelijk, dat hier spra ke is van Bahoetooverzet tegen de feodale toestanden, die in vele ge bieden in „de rest van de wereld" al lang tot het verleden behoren. Omdat de Batoetsi niet alleen de traditionele „heren" zijn, maar onder het huidige voogdijschap bovendien als medewer kers van het Belgische bewind fun geren, zal bovendien aan deze onlus ten een anti-westers element niet ontbreken. Sociale achterlijkheid gaat hier dus samen met een „politiek ontwa ken". En August de Schrijver, de Belgische minister voor Kongo, onder wie ook de zaken betreffende Roean- da-Oeroendi ressorteren, staat dan ook voor een „reus"achtig probleem. Hij heeft zijn handen al vol aan de Kongo, waar ook vorige week in Stanleystad weer ongeregeldheden gebeurden. Geen wonder, dat hij in de toespraak die hij gisteren in het Belgische parlement over Roeanda- Oeroendi hield, de nadruk erop legde, dat het Belgische gezag er beperkt is door het voogdij-akkoord van de Ver enigde Naties. Noch België, noch de volkerenorganisatie of de bevolking kan eenzijdig de toekomst van het land regelen, zo betoogde hij. Bij het program dat hij ontvouwde gaat men uit van de plaatselijke gemeenschap pen. Dat ligt voor de hand, want de Bahoetoe's en de Batoetsi hebben elk hun eigen dorpen. Terwijl onder Bel gische leiding plaatselijke bestuurs organen zullen worden ingesteld die steeds meer onafhankelijkheid zullen krijgen, wordt ook het grote pro bleem van de democratisering van het bestuur voor het gehele gebied spoedig aangevat. De thans regerende Batoetsiknjgers zullen straks een veer, en hier cn daar een complete vederdos moeten laten. De Bahoetoes gaan meevege- Terecht heeft De Schrijver erop gewezen, dat de verantwoorde lijkheid niet alleen berust bij de Belgen, wier beperkte strijdkrachten er nog niet in zijn geslaagd om de vechtenden te scheiden. De Verenig de Naties zullen moeten meedenken en meebeslissen over dit brandende probleem. Het is waarschijnlijk een bewijs voor het steeds kleiner wor den van de wereld, en geen „toeval", dat de onlusten uitbraken, enkele da gen voordat De Schrijver zijn pro gram voor Roeanda-Oeroendi in het Belgische parlement ontvouwen zou. Het is een van die gevallen, dat hele volksstammen naar de springplank willen rennen om uit de „middel eeuwen" over te wippen naar mo derne toestanden al doet dat pijn, vóór reuze-heren en horigen. Mr. Luns uitgenodigd door Selwyn Lloyd Op uitnodiging van de Britse minis ter van buitenlandse zaken zal de Nederlandse minister van buiten landse zaken. mr. J. M. A. Luns, zich voor besprekingen met de heer Sel wyn Lloyd op 20 november naar Lon den begeven. Na afloop van de strijd was Paul Keres nog wel bereid de mogelijkhe den nog eens door te nemen van zijn partij tegen de Vlissinger Jansen, de enige Zeeuw, die hem een remise af dwong (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5