WYBERT HERVORMDE KERK BIEZELINGE HERDENKT ZELFSTANDIGHEID beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefariue „4 WALCHEREN ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN DAMPO GENEEST verkoudheden ONDERZOEK NAAR INVLOED BESPUITING OP VOGELSTAND MEER BELANGSTELLING VOOR WERK „HANDELSONDERWIJS" WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 P li UVlNVtALb b b U W 8 b U O U H A N 'l SINDS 1659 LOS VAN KAPELLE Drie eeuwen geleden koos men er eigen dominee Zondag 15 november zal de hervorm de gemeente Bïezelinge en Eversdijk in de morgendienst herdenken, dat zij driehonderd jaar geleden zelfstan digheid verkreeg met een eigen pre dikant. Dat was toen ds. Wilhelm Panterus na een-en-tachtig jaar her derschap in de samengevoegde her vormde gemeente Kapelle-Biezelinge overleed. Degemeenschap Biezelinge wilde toen onafhankelijkheid en bracht een beroep uit op de proponent (tegen- woordig kandidaat) Wilhelm Ans- laar. Deze nam het beroep aan en diende de gemeente Biezelinge tot 1668 om vervolgens naar Arnemui- den te vertrekken. Het duurde ech ter tot 1683 voordat de Staten van Zeeland de scheiding erkenden. Het is niet bekend wanneer Bieze linge ontstaan is, maar vast staat, dat het met Kapelle steeds één ge heel heeft gevormd. Aanvankelijk vormden Kapelle én Biezelinge in vóór-reformatorische tijd ook één parochie. In Kapelle-stond de hoofd kerk, in Biezelinge een kapel. Te vreden waren de Biezelingers daar mee niet en de 17e april 1529 zal ongetwijfeld een feestdag geweest zijn, want toen verscheen cr een de creet van Karei V, keizer van Duits land, koning van Spanje en heer der Nederlanden, waarbij Biezelinge tot zelfstandige parochie werd ver klaard. Weliswaar bleef het opper toezicht bij de pastoor van Kapelle berusten, die ook Eversdijk, Schore en Vlalte onder zijn hoede had. Inmiddels was de reformatie begon nen. Zolang de Spanjaarden nog op Zuid-Beveland waren, hielden de hervormden zich gedekt, maar toen de bezetters in 1577 naar Bergen op Zoom terugtrokken, werd Goes een centrum van de Reformatie, die ook doordrong naar het platteland rond deze stad. Van 1 december 1578 af vormden Kapelle en Biezelinge een her vormde gemeente. De Biezelingers wensten echter de zelfstandigheid en toen ds. Wilhelm Panterus in 1659 overleed, namen zij het heft in handen en beriepen zij een ei gen predikant. Hoe een en ander precies verlopen is, is niet bekend. In het Biezelingse k er keraadsar chief ontbreekt het eerste notulenboek. Ook in Kapelle is er niets meer van te vinden, even min als in het rijksarchief te Mid delburg. Bekend is wel, dat eerst in (Advertentie) OVERAL DREIGT BESMETTING Gébruik regelmatig X 1683 de scheiding erkend werd. Tij dens de zelfstandigheid heeft Bieze linge altijd predikanten gehad. Dc lijst van 33 voorgangers nagaande, blijken dc perioden, waarin er een vacature was, steeds kort geweest te zijn. Met uitzondering van een moei lijke tijd in de jaren twintig en der tig van deze eeuw. Eversdijk toegevoegd In de loop van de vorige eeuw is Eversdijk bij Biezelinge gevoegd. In dit buurtschap ligt nog het oude hervormde kerkhof, waar vroeger de kerk van Eversdijk gestaan heeft. In de eerste helft van de 19 e eeuw is deze afgebroken. Stormen zijn er over de gemeente getrokken, maar zij werden alle door herstel gevolgd. Zondagmorgen zal do driehonderd jaar zelfstandigheid herdacht wor den. Ds. D. Wé Koelman (in 1957 en 1958 vicaris) en ds. L. Schellevis (van 1950-1955 predikant) zullen de liturgie verzorgen. De huidige predi kant, ds. D. Schneider, zal de predi katie houden. 6i| pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet det U weer met plezier Uw werk kunt doen! ZOtsbl.r. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl.f. 3.60 Busjesactie t.b.c. De gezinsbusjes ter bestrijding van de t.b.c., die in verschillende West- Zeeuwsvlaamse gemeenten bij leden van het N.V.V. zijn geplaatst, heb ben in totaal 252.52 opgebracht. De opbrengst in de verschillende plaatsen was als volgt: Oostburg 63,71; Breskens 49,20; Cadzand 41,15; Groede 42.71; Aardenburg 17,88 en Schoondijke 37,87. SEROOSKERKE IW.) Voorlichtingsavond Op initiatief van het gemeentebe stuur van Serooskerke (W) werd de zer dagen de tweede voorlichtings avond gehouden voor B.B. Brand weer, E.H.B.O. en verscheidene ande ren die 'n taak te vervullen hebben bij de zelfbescherming. Na een korte inleiding van burgemeester A. de Kam kreeg de heer Kapitz, hoofd van de B.B. kring Zeeland, het woord. Hij hield een causerie over de atoom- en de waterstofbom. Op leerzame wijze werd ook de bestrijding van de radio activiteit behandeld. De B.B. instruc teur de heer S. F. Koole gaf hierna een uiteenzetting bij de verschillende filmstroken die vertoond werden. C.F.A. hied filmavond De afdeling Serooskerke (W) van de C.F.A. vertoonde zaterdag in het ver enigingsgebouw de humoristische film „Het meisje Marion". Er bestond voor deze mooie film goede belang stelling. Scheepvaartberichten VUsslngen aangekomen op 9-11: Finlandla Antwerpen: 10-11 Regulus, Hansweert; Narwal, Antwerpen; Wulp, Manchester; John 5, Antwerpen. VUsslngen vertrokken op 9-11: Finlan dla. Plymouth; 10-11 Regulus, zee. Gepasseerd naar Antwerpen op 9-11: Ha- do, Dublin; Martlen, Bastia; Averdijk. Norfolk; 10-11: Willem Cornells. Swansea- Terneuzen; Nore, Rotterdam; Hydra, Bre men. Gepasseerd van Antwerpen op 9-11: Lu cas Bols 2, Helsinki; Woltersum, Houston; Arendskerk, Rotterdam; Eagle, Londen; Sloterdljk, Rotterdam; Senegalkust, Am sterdam: 10-11: Amstellaan, Norwich; Globe. Plymouth: Margriet L, Piraeus; Atbedijk. Amsterdam. VAN ONZE ADVERTEERDERS jDoe-het-zelf'-demonstratie voor hobbyisten In de koffiekamer van het Concert gebouw te Vlissingen ronkten dins dagavond cirkelzagen en boormachi nes. Een vijftigtal hobbyisten had gevolg gegeven aan de uitnodiging voor een „Doe het zelf" demonstratie die daar door de firma H. Adriaan- sen-Roovers in samenwerking met een fabrikant van elektrisch gereed schap, was georganiseerd. Verschillende types en soorten van handig gereedschap voor de enthou siaste knutselaar werden daar ge toond. Op een bijzonder instructieve wijze zetten de vertegenwoordigers van de fabriek de werking van de ap- pa zaten uiteen en vertelden aan hun gehoor wat er allemaal mee te berei ken valt. Buurtvereniging startte seizoen met feestavond Maandag is de buurtvereniging Vlas- markt, Kromme Weele en omgeving te Middelburg het nieuwe wintersei zoen gestart met een drukbezochte feestavond in het „Schuttershof", waar het cabaret Wim de Graaf met het programma „Leuk op Last" met een afwisselend en bovenal geestig programma op de planken kwam. In bonte vaart bracht men een rij van aardige schetsjes en verder muziek en zang voor het voetlicht, waarvan het publiek heeft genoten. Medewerking aan het programma verleende o.a. het huisorkest van de buurt onder leiding van mevr. Zee. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn. Franse schrijver Vignal sprak te Middelburg Voor de leden van het genootschap NederlandFrankrijk, afdeling Zee land, sprak maandagavond in het ge bouw van de Polder Walcheren te Middelburg de Franse schrijver en historicus Louis Gautier Vignal. Het onderwerp van de heer Vignal was „Avenir de notre civilisation", „De toekomst van onze beschaving." Louis Gautier Vignal ging in een boeiend betoog in op enkele sympto men, die onze huidige beschaving kenmerken en gaf daarbij tevens, en kele gedachten weer over de invloed hiervan op de toekomst; Aan het begin van zijn lezing wees hij er op, dat de mensen omstr.eeks het eind van de 19e en het begin van de 20e eeuw de toekomst met veel op timisme tegemoet zagen, als gevolg onder meer van de geweldige voor uitgang op aller gebied. Zelfs na de Eerste Wereldoorlog handhaafde dit optimisme zich, echter niet na de Tweede Wereldoorlog, toen een zeke re angst voor te grote machten ont stond en bovendien het leven een monotoom karakter aannam. De De Franse schrijver was van oordeel, dat de mensen naar een beschaving toegaan met een neiging tot het le ven in „kudden." Voorts ging hij nog nader in op enkele sociale en politie ke problemen. Namens het genootschap sprak jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg een welkomstwoord. Er was vrij veel belangstelling. De volgende lezing wordt gehouden op dinsdag 15 december a.s. Me vrouw Van WijkUges houdt dan een causerie over ,Het oeuvre van George Simenon." Zij zal in het Ne derlands spreken. Vicaris J. Visser vervangt dr. H. v. d. Linde Teneinde zich geheel te kunnen wij den aan de voltooiing van een studie, zal dr. H. van der Linde zich in wijkgemeente n van de hervormde gemeente van Middelburg, met toe stemming van de wijkkerkeraad en de centrale kerkeraad. voor enige maanden doen vervangen door vica ris J.. Visser Vicaris Visser is thans werkzaam in de Nederlandse (her vormde) gemeente van da. A. E. Ruys in Berlijn. VLISSINGEN Voordracht prof. P. Smits Professor dr. P, Smits, hoogleraar te Zendingsfilmavond in Geref. Kerk Vele belangstellenden hadden zich dinsdag naar de gereformeerde kerk te Vlissingen begeven, waar de plaat selijke zendingscommissie een film avond had belegd. Drie rolprenten hebben de bezoekers daar een indruk gegeven van het vele en vaak moei lijke werk, dat op dit terrein wordt verdicht. Zo werd er eerst een film vertoond onder de titel „Zendingscentrum-Ac tiecentrum", waarin het zendings werk op het thuisfront te Baarn dui delijk tot uiting kwam. Na een korte pauze kwam de film „Riki Mata" (Lachende ogen) op het witte doek, geïnspireerd op een bekend Soemba- nees zcndingslied. Het programma van deze avond, waarvan de ver schillende onderdelen werden afge wisseld met samenzang, eindigde met dc film „Wat blijft..." Burgerlijke stand SEROOSKERKE (W.). Bevallen: K. Melis—Kralt, Getrouwd: P. J. de Visser, 23 jaar en L. Sturm, 21 jaar; J. H. Geldof, 20 jaar en J. de Smit, 21 jaar. Vergadering afdeling Goes Wit-Gele Kruis Tijdens do maandagavond in het Slot Ostende te Goes gehouden vergade ring van do afdeling Goes van het Wit-Gele Kruis is het bestuur ge machtigd om te zijner tijd over te gaan tot aankoop van het thans in gebruik zijnde pand Beestenmarkt 13. Voor een bedrag van 5000,ge leend van het bisdom Breda, is het gebouw enige maanden geleden ge heel opgeknapt. Na een openingswoord van de voor zitter, do. heer H. A. weijens. wer den de jaarverslagen uitgebracht van de secretaresse en penningmees ter. Hieruit bleek onder meer, dat het ledental van de afdeling bijna zeshonderd bedraagt. Het nadelig saldo bedroeg meer dan 2100, de uitgaven bedroegen over 1958 bij na 12.000,—. In plaats van de heer J. H. Verba ken werd in het bestuur gekozen de heer P. Fryhoff. Herkozen werden mej. M. Baars en de heer L. A. van Opstal. Lustrumviering St. Antonius De r.-k. Bond van hotel, café en res- taurant geëmployyeerden „St.-Anto- nius" te Goes, viert vrijdag 20 no vember aanstaande haar vijfjarig be- -A___ j A A cafe JQg Steenbergen-Zeelandia 4-1 Hoewel de uitslag anders doet ver moeden is het in Steenbergen een bij zonder aardig en spannend partijtje voetbal geworden, waarin door beide partijen fris en sportief, onder de zeer kundige leiding van scheidsrech ter Kraus, werd gespeeld. Na 20 minuten slaagde Steenbergen erin doelman Mondeel te laten vissen maar na een half uur kreeg Zeelandia gelegenheid het verdiende tegenpunt te maken. Van Iren bracht de partij en daarmee op gelijke voet (1-1). Na dit succes kwam Zeelandia er veel beter in en Steenbergen had in deze periode handen vol werk om zich staande te kunnen houden. Tegen de verhouding in kwam echter een mi nuut voor de rust het tweede Steen bergen-doelpunt (2»1).- Na de hervatting tapte de thuisclub uit een ander vaatje en werd heer en meester. Zeelandia probeerde door stug verdedigen en gevaarlijke uit vallen nog enig succes te bereiken, maar toen de thuisclub-voorhoede an dermaal succes had, was Zeelandia geslagen (3-1). Kort voor het einde werd de eindstand op 4-1 gebracht. KORTGENE Feestavond Nutsdepartement Zaterdagmiddag hield het departe ment Noord-Beveland van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen in samenwerking met de afdeling Noord-Beveland van de Bond van Plattelandsvrouwen, in Kortgene, een jeugdvoorstelling, die werd verzorgd door de bekende artisten Adri van Oorschot en Justus Jesayes Beiden oogstten met goocheltoeren, spreken de pop, poppenkast e~ muziek, bij de ongeveer 500 kinderen een uitbundig succes. Des avonds ti ien beide he ren op voor leden van het Departe ment, nu bijgestaan door Tineke van Leer, cabaretière én Lex Goudsmit, zanger. Het gevarieerd programma viel bij het publiek goed in de smaak. De voorzitter, de beer A. A. Schuit, wees in zijn openingswoord op het 175-jarig bestaan van de Maatschap pij ên wekte op tot spoedige bestel ling van de plaatsen voor de op 28 november a.s. door Chilli Wang te verzorgen feestavond. WOLPHAARTSDIJK Hervormde kerk hield gemeente-avond Vorige week hield de N. H. kerk te Wolfaartsdijk in de kleuterschool 'n drukbezochte gemeente-avond onder leiding van ds. K. van Liere. Voor de pauze werd de verkiezing van ambtsdragers gehouden, Tot ouderling in de vacature van de heer D. Vleugel sr., die wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd moest aftreden, werd gekozen D. Vleugel jr.. Herkozen tot ouderling werd A. Kraak. Tot diaken werden herkozen de heren A. P. Tramper en G. de Bokx en gekozen de heer A. Zuurveld. Na de pauze hield ds. H. M. Stra- ting een boeiende lezing over de ver anderingen die zich zullen voltrekken in verband met het drie-eilandenplan .en do problemen waarmee de kerk daarbij te maken zal krijgen. Tot slot werd de- film „En de zee was niet meer" vertoond. VEILING KRABBENDUKE 10 november. Golden Delicious I 85-90 65 —72, 80-85 68—73. 75-80 70—75. 70-75 08—75, 6570 62—07, 6005 50—56, H 80-75 50—65, 75- 30 53—69, 70-75 53—69, 65-70 50-04, 60-65 42 —54, II D 23-r34, III gr"f 44—55, III fijn 30—40. kroet 1410- Jonathan I 80-85 56, 75-80 61. 70-75 60, 65-70 56 G0-05 43, II 85-90 46, 80-95 53, 75-80 46—57, 70-75 50—59, 65-70 45—52, 60-65 37—13, H D 29. III grof 34 47, Hl fijn 21—28, kroet 17—28. Coxs Orange pippin I 80-85 79. 75-80 85, 70-75 88. 65-70 86, 60-65 71, 55-60 52, II D 40. Hl grof 51—56, IU fijn 30, kroet 23—3 Goud- reinette I 85-95 4653. 75-85 46—54. 65-75 36, U 65-75 36. II D 24, Hl grof 30—35, III fijn 28, kroet 24. Lomb. Calville I 80-90 49. 70-80 53. 60-70 45. III grof 35. Ellisons Orange HI grof 42. Ill fijn 3G, kroet 27. Present v. Engeland UI grof 2937. IH fijn 26, kroet 9—17, Winston I 60-65 36. 55-60 36, H D 24. Zoete Armgaard 1 65-75 59, 55-65 47, II D 29. UI grof 44. Ill fijn 32 St. Remy n 75-85 25, 65-75 25. II D 21, III grof 25, III fijn 21, kroet 14. Jean ne d'Arc I 70-30 61. Br. A. Lucas kroet 24—36. Comtesse de Paris ni grof 40 Ver pakt fruit: Coxs Orange Pippin T 80-85 87, 73-80 92, 70-75 92, 65-70 87. 60-65 76- EUissons I 75-80 73. 70-75 70. UIENVEILING ST. ANNALAND Uien middel 40-70 21,51—27,25. Drielingen 20,59. Pickles 28-35 22,49, 20-28 13,21. Stek 12. Aanvoer 60 ton. VEILING ST. ANNALAND Bintjes 16,02—16,21. Furore 16.20—16.10. Voer 5.50. Aanvoer 9 ton. EIERNOTERING GOES Bericht van handelaren: klppeëieren 12 cent, poeljeëieren 9 et; eendeëieren 8 ct. AMSTERDAMSE AARDAPPELTERMIJNMARKT 10 november. De totale dagomzet op de heden gehouden aardappel te rmijnmarkt beliep 69 contracten. Consumptlcsector: Bintje 35 mrt 19-80, apr. 20.60, 20.70- Bintje 45 apr. 22.90, Libertas nov. 12 80- Poter sector: Bintje ,e, nov. 45.00, 4550, Bintje .a' onv. 38.20, 3850. Sirtema ,e' nov. 40.00 40.10, Sirtema ,a' nov 35-00. Advertentie bij Vader, Moeder en Kind BORSSELE Uitvoering accordeonvereniging De accordeonvereniging „De Lustige Trekkers" te Borssele heeft een ge slaagde uitvoering gegeven, die goed was bezocht. Op verdienstelijke wijze brachten de jongelui, onder leiding van mevrouw Bierens uit Nieuwdorp, enkele muzieknummers ten gehore, waarbij duidelijk bleek, dat zij het laatste jaar goede vorderingen heb ben gemaakt. Een hartelijk applaus beloonde hen voor het goede spel. Vervolgens trad voor het voetlicht de toneelclub van de personeelsvereni ging van de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen, die opvoerde het toneelspel „De Vrijbui ter" van A. Beuving. De voorzitter, de heer C. v. d. Velde, dankte aan het slot speelsters en spelers voor het ge- bodene. IN BOOMGAARDEN TE BURGH Boomgaarden geen bron van voedsel voor vogels Op verzoek van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels heeft de heer J. Mennema, biologisch doctorandus, in een tweetal boom gaarden op Schouwen en Duiveland een onderzoek ingesteld naar aanlei ding van klachten, die bij de vereni ging waren binnengekomen, als zou den veel vogels het slachtoffer wor den van de bespuitingen der boom gaarden. Drs. Mennema heeft zijn onderzoek in een tweetal boomgaar den te Burgh gehouden. Namelijk in de boomgaard Boeyes Bos, een goed onderhouden bedrijf en de boom gaard „Kraaijenstein", die niet werd bespoten. Het laatste bedrijf was be- WENS OP JAARVERGADERING: Leiden, zal donderdagavond 8 uur in het gebouw „Het Anker" aan de Bo- nedijkestraat te Vlissingen spreken over het onderwerp „Do Nederlands Hervormde Kerk en de Vrijzinnigen", Lezing voor de Chr. Besturenbond Maandagavond vergaderde de Chris telijke Besturenbond te Vlissingen in het Hervormd Verenigingsgebouw, waarin de districtsbestuurder, de heer H. Beenhakker, een uiteenzet ting gaf over de voornaamste be palingen van de Algemene Wedu wen- en Wezenwet. Voor deze bijeenkomst, welke stond onder leilding van de heer J. Lodder, voorzitter van de Chr. Besturenbond, bestond grote belangstelling. De heer Beenhakker gaf een zeer uit voerige en duidelijke uiteenzetting van de werking van deze laatste so ciale wet, die voor vele weduwen een uitkomst, doch vooi- een klein aantal teleurstelling blijkt te zijn. Spreker behandelde de voorgeschie denis en de totstandkoming van de wet en toonde met feiten en voor beelden aan wie voor een uitkering in aanmerking komen. Na deze uiteenzetting werden aan spreker nog vele vragen gesteld, die de heer Beenhakker uitvoerig be antwoordde. Naast financiële ook morele steun Op do dinsdagavond in het „Neder lands Koffiehuis" te Middelburg ge houden jaarvergadering heeft het be stuur van de vereniging voor han delsonderwijs zijn teleurstelling uit gesproken over de jaarlijkse terug gang in ledental. Men sprak de hoop uit, dat er iu do toekomst meer be langstelling komt voor het werk van do vereniging, bestuur pogingen in het werk zal do vereniging. Besloten werd dat het bestuur pogin„ stellen om in deze gang \au zaken een verandering ten guuste to bren gen. Voorzitter J. W. Kögeler wees er hierbij op, dat het niet alleen gaat om de financiëlex steun die de ver eniging in do vorm van contributies ontvangt, maar ook om de morele steun van een groot ledental. Men weet dan, dat er onder de burgerij belangstelling bestaat voor de avond school. Penningmeester G. H. Luijendijk meende, dat men mag aannemen, dat de Middelburgse bedrijven, die uit eindelijk profiteren van het werk van de vereniging, het streven volledig steunen. Ook wees hij op het grote belang van een handelsavondschool voor de gemeenschap. Aan het begin van deze jaarverga dering, die door geen enkel lid werd bijgewoond, bracht de heer Kögeler in zijn openingswoord naar voren, dat ex wegens een achterstand in de administratie enkele jaren achtereen geen vergadering was gehouden. Nu is echter alles bijgewerkt. Opgeheven Bij de behandeling van het jaarver slag van de secretaris, de heer F B. den Boer, werd de teleurstelling uit gesproken, dat de handelsdag school in 1956 moest worden opge heven Het bestuur had zijn best ge daan om deze 4-jarige dagschool te behouden, doch het ministerie van O., K en W. weigerde subsidie te verlenen, omdat het leerlingenaantal beneden de vastgestelde norm was. De heer Kögeler was nog speciaal naar Den Haag gereisd om dispensa tie aan te vragen, doch dit was niet gelukt. Sinds september 1956 is de han delsavondschool in het gebouw van de r.h.b.s aan de St.-Pieterstraat ondergebracht. Het vroegere on derkomen van de school In een pand aan de Dam was voor het geven van onderwijs afgekeurd. De rekening over 1958 sluit met een batig slot van 197,40. In de kascontrolecommissie werden de heren S Caljouw en W. de Pag- ter benoemd. De lieer C. A Kammeraad werd bij acclamatie tot lid van het bestuur gekozen. Istemd om gerooid te worden en kon dus voor proefnemingen worden ge bruikt. Het doel van het onderzoek was om vast te stellen of er verband bestaat tussen de boomgaard en de vogels die erin voorkomen. Om dit doel te bereiken heeft dr's. Mennema een viertal vragen trachten op te lossen, namelijk welke vogels voedsel zoeken in de verzorgde en de verwaarloosde boomgaarden, wat en hoeveel de vogels in deze boomgaarden eten. hoe groot het percentage voor de fruitbomen schadelijke in- sekten is dat de vogels eten en wat de invloed van de bespuitin gen is op de vogelstand. Opvallend was, dat in Boeyes Bos, dat aan het zuidelijk gedeelte van het dorp grenst, veel meer vogels werden waargenomen dan in het noordelijk gedeelte. Ook het aantal nesten was daar veel groter dan in het rustige noordelijk gedeelte. Dit was voor de onderzoekers een reden om te veronderstellen dat de boom gaard als bron van voedsel voor de vogels van geen belang is. In heide boomgaarden bleek tevens Jat de vo gels een uitgesproken voorkeur toon den voor de niet-fruitbomen, die veel insekten herbergden. Over het a'ge meen bleek dan ook dat het voedsel van de vogels geen insekten bevat te, die schadelijk zijn voor fruitbo men. Dit kon worden vastgesteld door het toepassen van de zoge naamde „halsbandmethode". Hierbij wordt om de hals van de vogel een draadje aangebracht, zodat hij I voedsel niet kan doorslikken. Deze proef duurt ongeveer 45 minuten en de vogels ondervinden hiervan geen nadelige gevolgen Deze uitkomst bevestigde de veronderstelling, dat vogels als verdelgers van schadelijke insekten voor de fruitbomen geen rol van betekenis spelen. De putter vormde hierop een uitzondering. Het percentage schadelijke insekten in het voedsel van deze vogel bleek ta melijk hoog, zelfs in het met chemi sche middelen onderhouden Boeves Bos. Een directe invloed van de bespui tingen niet chemische middelen viel wel te constateren, hoewel deze tij dens het onderzoek niet bijzonder groot was. Enkele keren werden dode vogels aangetroffen, maar het was meestal niet moge'ijk dp doods oorzaak vast te stellen. Van een di recte invloed van de bespuitingen viel bij het onderzoek niets te bespeuren. Als de boomgaard werd bespoten verdwenen de dieren aanvankelijk, maar ze keerden na enkele uren allen weer terug, aldus blijkt uit een arti kel in „Het Vogeljaar" 1959. 1275 1050 900 1275 1050 900 875 775 675 925 775 625 ROTTERDAMSE VEEMARKT.. Aanvoer in totaal 3435. Weektotaal 6190. Vette koelen en ossen 450; gebruiksvce 1143; vette kalveren 400: graskalveren 3ao; nuchtere kalveren 472; varkens 3; lopers 38; biggen 63; paraden 61; veulens 8; ezels 363: bokken of geiten 44 Prijs in cents per kg. ie kw 2e kw Se kw vette koeten 305-325 275-305 265-275 Vette kalveren 230—310 260—290 220—260 Slachtpaarden 200 18 160 Prijs in guldens per stuk. le 2e 3e kwaliteit Graskalveren 425 375 275 Nuchtere kalveren 65 55 45 Exportvarkens (lopers) 100 85 75 Biggen W 4« 40 Schapen 83 "j> 65 Lammeren Kalfkoelen Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 530 5O0 <oo Vette koeien aanvoer ruimer handel traag, prijzen vooral niet hoger dan gis teren: vette kalveren aanvoer iets meer. handel vlot. prijshoudend, enige prima's boven notering: graskalveren aanvoer kleiner, handel tamelijk, ruim prijshou dend: nuchtere kalveren aanvoer even ruimer, handel redelijk, prijzen stabiel; exportvarkens (lopers) aanvoer kleiner, handel matig, prijzen onveranderd: big gen aanvoer klein, handel matig niet geh prijshoudend: slachtpaarden aanvoer iets meer. handel traag, prijzen vooral niet hoger; schapen en lammeren aan voer groter, handel tamelijk, goed prijs houdend: kalfkoelen en melkkoeien aan voer Iets minder, handel redelijk, prijzen niet lager: vare koeien aanvoer als vorige week, hande^ kalm. prijshoudend; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, handel stroef, prijzen ongewijzigd. VEILING GOES 10 november. Coxs Orange Pippin I 75-80 90—91, 70-75 92—94, 65-70 92—93, 60-65 70— 75. 55-60 55—57, II D 25. Golden Delicious I 85-90 62—74. 80-85 65—78. 73-30 69—79. 70-75 65—75. 65-70 56—70, 60-65 41—51. II D 30-36 II 85-90 65, 80-85 66—63, 73-80 64— 70. 70-75 54—69, 65-70 47-65. 60-65 42—4G. Goudreinette I 85-95 47-43, 75-85 56-50.70, 65-75 39—39.70. II D 26—27. n 85-93 51, 75- 85 4.3 65-75 '37,90-38.40. II D 27. grof 34. fijn 24. kroet 22,10 Goudreinette (rood) I 85-95 55, 65-75 52. II D 32. Jonathan I 80-85 57—53, 75-80 66—63. 70-75 61.30—64, 65-70 59 60—60.20, 60-65 52.40—53, H D 29— 33. H 00-85 52—57, 75-80 54—64 70-75 57— 59, 65-70 53—56. G0-65 47, n D 29. kroet 17,40. Lombarts Calville I 80-90 49. 70-30 45—55, 60-70 36—49 Zoete Ermgaard I 65- 75 53—57, 55-65 38—40, H D 25. Harm Har- kes I 85-95 24. 73-85 27—28. 65-75 28—27. St. Remy I 85-95 25. 75-85 29, 65-75 27, II D 23. Doyenne du Cornice I 80-85 108. 75-80 113, 70-75 117, 65-70 107. n D 86 Comtesse de Paris I 75-85 46—47. 65-75 48, 55-65 42, H D 13. Giezer Wildeman I 60-70 47— 50, 53-00 39—41, II D 22—29. Div. appels kroet 13,40. Op monster: Legipont I 65 en op 84.40—85.90. 55-65 74- Conference I 65 en op 81, 55-65 71.40—73.20. Zwijndr. Wijnpeer I 55 en op 55—55,20 Verpakt fruit Doyenne du Cornice I 80-85 118, 75- 80 115. Gewone veiling: Coxs Orange Pippin grof 51—67. fijn 26—44 Golden Delicious grof 50—60, fijn 28—47 Goudreinette grof 3G—39. fijn 24—27. Jonathan grof 3446, fijn 25—51 Doyenne du Cornice grfo 84— 96, fijn 83. Comtesse de Paris grof 18, fijn 12 Giezer Wildeman grof 45. zijn 2530. St. Remy grof 22—2G, fijn 24. MARKT GOES 10 november. Granen, zaden en peul vruchten. Tarwe basis 17 pet vocht, boe- renschoon af boerderij per 100 kg 29.50— 30.60 Gerst, basis 15 pet vocht. 24—28.50. Haver, basis 15 pet vocht 24—25.50 Klei ne groene erwten 4018 Schokkers 33— 47. Bruine bonen 110—125 Blauwmaan- zaad 130-2140. Aardappleen Bintje 35 mm opw. binnenlandse sortering 15 Bintje 35 mm opw., export sortering 15.50. Meer- landers, 35 mm opw., binnenlandse sor tering 15—16. Alpha, 35 mm. opw., export sortering 12, Deze prijzen gelden per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrichUng, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaao-dappelen noteerden 5 50G per 100 kg. Hooi Voor lucernehool, geperst af bedrijf kon 180—185 per ton worden ge noteerd. Stro: Gerstestro 70—72.50 per ton. geperst af bedrijf, Tanvestro 67.50— 70. Erwtenstro 115—117.50 Schokkerstro 110—115 Uien: De prijs van uien bedroeg 19—20 cent per kg, veldgewas. Vlas: Voor ongerepeld vlas. goede kwaliteit, af boerderij, werd 28—30 cent per kg be taald. terwijl voor afwijkende kwaliteit 22—26 cent per kg. kon worden geno teerd. Gerepeld vlas voorjaarslevering) deed 26—34 cent per kg Eieren. Voor eieren kan een prijs van 2.26—2.30 per kg. worden gemaakt. VISMIJN VKERE 10 november Exportgarnalen 2691 kg 1,24—2,55. Handelsgarnalen 127 kg 1,43. Schar 92 kg 59—71. Bot 71 kg 60—7L Tong 7 kg 3.10—3.96 Rog 20 kg 18—31 Tarbot 2 kg 2.13 Ongesorteerde vis 13 kg 69. Wijting 407 kg 31-41 Kabeljouw 8 kg 36—61 Wulp 7 kg 35. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Breskens, te Vrouwenparochie. van Enige én algemene kennisgeving Heden overleed onver wachts in het rusthi' Ter Mantelinge, onz- iieze zuster en schoon zuster JOHANNA CATHERINA DE KRAKER in de ouderdom ruim 73 jaar. H. T. Kleyn- de Krakei T. H. Nobels- de Krakei Jac. F Nobels oostkapelle, 10 novembei 1959 De teraardebestelhn zal plaatshebben op vrijdag 13 november a s. om 12 uur te Dom burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3